10 zásad zodpovědného detektoráře

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 10 фев 2022
  • Archeologie se sice primárně věnuje poznání minulosti, nemůže se však oprostit od společenských poměrů doby, v níž je prováděna. Zvlášť to platí o jevech, které se archeologických nálezů a nalezišť bezprostředně dotýkají. Jedním z nich je i v ČR velmi rozšířené hledačství detektory kovů. Podívejte se s námi na informační video, které Vám představí 10 zásad zodpovědného detektoráře a ukáže, jak být aktivní součástí občanské vědy.
    Archeologické památky jsou jedinečným a konečným zdrojem informací pro poznání kulturní minulosti daného území. Díky vedené spolupráci můžete přispět k záchraně společného archeologického bohatství naší země.
    Archeologické ústavy AV ČR se dlouhodobě snaží o kultivaci amatérských terénních aktivit. Jako výstup tohoto společného úsilí vznikl digitální Portál amatérských spolupracovníků (AMČR-PAS). V případě, že Vás AMČR-PAS zaujal a máte zájem o spolupráci s odborníky, je potřeba se obrátit na oprávněnou archeologickou organizaci ve Vašem regionu, se kterou uvážíte možnosti případné spolupráce.
    Více na: amcr-info.aiscr.cz/?page=pas
    --
    Video vzniklo v roce 2021 v rámci programu "Společnými silami za poznáním společného archeologického dědictví Jihomoravského kraje" jako výstup společného projektu Archeologického ústavu AV ČR, Brno, v. v. i. a Jihomoravského kraje ("Ochrana - záchrana - poznání. Přínos občanské vědy v archeologii pro poznání minulosti Jihomoravského kraje").
    Spolupracovali: Balázs Komoróczy, Michaela Kmošková, Tomáš Merta, Roman Šteffell, Michal Černý
    Ilustrace a grafika: Jitka Rufferová
    Kamera a střih: Zdeněk Skokan
    #archeologie #detektoring #obcanskaveda

Комментарии •