Takie odcinki to samo złoto. Nie trzeba być geekiem, żeby wysłuchać z przyjemnością. Poproszę więcej! W historii nauki ciekawych osobistości zdecydowanie nie brakuje.
Jak dla mnie, najlepszy, najciekawszy dotąd odcinek: 11/10. To dzięki Pańskiej i Pana Współpracowników wiedzy oraz wytrwałym i rzetelnym przygotowaniu. Pzdr 😊
Panu również należy się miejsce na piedestale nauki - za tę prawdziwą umiejętność utrzymania uwagi słuchacza przez cały wykład-odcinek, niezależnie od stopnia trudności poruszanego tematu. Słuchamy Pana rodzinnie - z żoną i 19-letnim synem. Całemu zespołowi przygotowującemu ten podcast gratuluję pomysłu i niesamowitego smaku w doborze środków - bez tego wszystkiego, co napędza mierne materiały, które jedyne efekciarskim i tanimi sztuczkami próbują zatrzymać widza. Tu jest samo sedno. Pewnie nie będzie to odkrywcze stwierdzenie - to są perełki i oby dotarły do jak najwięszej liczby osób.
Syn mnie dziś pyta czy wole Lewandowskiego czy Świątek :) a ja mu na to ze dr Mulaka :) On ma 9 lat, na razie nie kuma ale postaram się żeby kiedyś to zrozumiał. Nie mam problemu ze sportowcami ale naukowcy powinni być bardziej doceniani. Dziękuję za kolejny odcinek. PS Pozdrowienia dla Lucy - oby jej więcej - ostatnie końcówki są świetne :)
A ja zawsze myślałem że różniczki wymyślono dla "sportu" żeby było czym gnębić studentów a tu proszę, aż żałuję że nie opanowałem ich w szkole, wielkie dzięki za ten odcinek
Zamulaj Pan !!!!! Proszę !!! W matematyce przeszkadzało mi zawsze to,że trzeba liczyć. Nie moja wina i matematyce nie mam Tego za złe. Minęliśmy się jakoś. W fizyce,bez liczenia..ani rusz. Wybaczam Panu ;)))) i....pozdrawiam.Robi Pan genialna robotę.
To jest ciekawe, że tak wiedza i dążenie do poznania wiąże się często z wiarą w coś co trudno udowodnić, z transcendencją. Jak odpowiadał prof. Jerzy Vetulani na pytanie: czy bóg istnieje? - Na pewno w naszych głowach
Niezmiernie zajmyjąca opowieść. I jeszcze jedno, jest Pan jednym z tych narratorów, którzy z powodzeniem mogliby przykuć uwagę słuchacza czytając książki telefoniczne. Tym bardziej doceniam wkład pracy w merytoryczne przygotowanie.
BRAWO ! , jakiż niesamowity życiorys, - scenariusz z tego, do serialu o Newtonie, - myślę że HIT gotowy , z pewnością by przebił ,, Oppenheimera,, czy inne , .. nie mówiąc już, o reszcie produkcji, po wielekroć wznawianych , lub kontynuowanych ... - kolejny raz , brawa 👏 dla zespołu,, Fizyki bez zamulania ,, !
Świetny odcinek. Chylę czoła. Wspaniałe cytaty i bardzo wartko oraz finezyjnie opowiedziana biografia. Słuchałem uszami, a rękami udostępniałem go wszystkim znajomym!!!!!!!
A także dlatego, że my włączamy to bo chcemy i słuchamy z zainteresowaniem. W szkole jest 30 osób w klasie z czego połowa nie chce tam być, sześciu cały czas gada i przeszkadza, trzech się śmieje, czterech ma ADHD, 3/4 siedzi w telefonie a do tego każdemu buzują hormony i nie mogą się skupić. Niestety ale tak wygląda szkoła i rozumiem nauczycieli, u których spędzanie tak dnia pracy przez X lat życia zabiło już jakąkolwiek chęć niesienia misji nauczania..
Moglbym byc fizykiem gdybm w szkole 15/20 lat temu byl uczony przez nauczycieli z powolaniem. Mam nadzieje, ze obecnie nie ma juz na tych stanowiskach poPRLowskich kretynow. Co do odcinka... bardzo przyjemnie sie Pana slucha :)
Drogi Panie.... gdyby czytał Pan książkę telefoniczną, byłoby to równie fascynujące... 🌹 Piękny tembr głosu, aktorska swada...,fantastyczne no i rzecz jasna temat... 🌹 Bardzo dziękuję, pozdrawiam. 🌹
Dziękuję i doceniam wysiłek w przygotowanie każdego z odcinków tego podcastu. Bardzo dobry materiał! Gdzie ludzkość by już była gdybyśmy pielęgnowali takich popularyzatorów nauki i takie kanały w mas mediach ? Jednocześnie tępili celebrytów i influencerów oraz massmedia, które kapitalistycznym nurtem chcą nam tylko coś wcisnąć, zmanipulować aby zwiększać konsumpcjonizm. Proponuję spróbować ten kanał jeszcze bardziej wypromować.
3:00 czytałem też taką opinię, że prawie wszystkie prace, za które otrzymano nagrody Nobla z fizyki, zostały dokonane, gdy ich autorzy mieli nie więcej niż 30 lat. Oczywiście Noble zostały przyznacze znacznie później - bo Nobla dostaje się za odkrycia sprawdzone, które faktycznie pchnęły naukę naprzód.
Dziś liczby się Nobel z fizyki, cała reszta od 15-20 lat, a w szczególności nagroda pokoju oraz literacka to manipulacja pod lud. Co ciekawe nie na nagrody Nobla z ekonomii (co zrozumiałe), ale również z matematyki, jest Medal Fildsa traktowane na równi z Noblem.
@@krzysiekcos434 Najlepszym przykładem jest Nobel dla Pani Tokarczuk...nie wiem kiedy byłem bardziej zażenowany jakąś wiadomością. Polska jako kraj literatów to RUINA I BRUK oraz studnia ignorancji bez dna, na tle intelektualnym jest dużo lepiej bo mamy Dragana itd który wnosi coś do każdej dyskusji bo wie co chcę powiedzieć podobnie jak kiedyś Lem, obaj panowie zresztą mieli w poważaniu polityków, cywilizację, państwa, UE, rząd i bardzo słusznie zresztą. Szczerze powiedziawszy nie wiem kogo bym mógł wymienić jako myśliciela i największy autorytet Polski po 2006 roku po Lemie. Prawdopodobnie nikogo. I to potwierdza w jakim gównianym kraju żyjemy i że ludzie na tik toku są dzisiaj uważani za osoby światłe XD. Brak słów.
Panie dr Mulak. Żadko piszę komentarze, ale obok tego nie mogę przejść obojętnie... O ilóż więcej Newtonów, Koperników, Hawkingów, mogłby mieć świat gdyby wiedza była szerzona w taki sposób w jaki robi to Pan. Uklony również dla wszystkich osób pracujacych przy produkcji kolejnych odcinków. Zarówno dzwiękowo, wizualnie jak i merytorycznie nie sposób się do czegoś przyczepić. Drodzy Państwo, robicie świetną robotę.
Newton jak Newton, ale nawet z Archimedesem są trudne dylematy. Na wadze szalkowej stoją dwa identyczne pojemniki, w których jest woda. Poziom wody w obu pojemnikach jest identyczny, pomimo tego, że zanurzone są w nich kulki. W prawym pojemniku całkowicie zanurzona jest piłeczka pingpongowa wypełniona powietrzem. Ta piłeczka zamocowana jest nicią do dna pojemnika, dzięki czemu nie wynurza się. W lewym pojemniku zanurzona jest kulka stalowa o identycznej objętości jak piłeczka pingpongowa. Lewa kulka zamontowana jest na nici, która zawieszona jest do sufitu w pomieszczeniu. Dzięki temu stalowa kula zanurzona jest w wodzie całkowicie, ale nie dotyka dna. W którą stronę przechyli się waga?
Znakomity odcinek o wielkim człowieku - dziękuję niskim ukłonem ! Ciekawostka matematyczna Mnożenie np. 94 x 97....ale inaczej w kilku prostych krokach ! 1) 100-94=6 oraz 100-97=3 2) 6+3=9 3) 100-9=91 4) 6x3=18 ....a więc wynik mnożenia 94 x 97 to 9118 ! Sprawdźcie sobie na innych liczbach :)))
Z żółwiem i Achillesem granicę da się postawić. Z kawałem o matematykach w barze, którzy zamawiali kolejne piwo z mniejszą ilością napoju o połowę też granicę da się postawić. Z lecąca strzałą, która leci do tarczy i dolecieć nie potrafi jak zmniejsza się jej dystans o połowę też granicę da się postawić. A ja mam pytanie : dlaczego dalej nie można dzielić przez zero ?
Wystarczy ustalić czy każda liczba ma swoje zero czy nie ma. Jeśli 1x0=0 lub 23x0=0 lub pierdyliardx0=0, to : 1/0= albo 1 albo 0 albo i 1 i 0 lub 23/0= albo 23 albo 0 albo i 23 i 0 lub pierdyliard/0= albo pierdyliard albo 0 albo pierdyliard i 0. Taka trochę fizyka kwantowa z tym dzieleniem przez 0... 21 wiek a ludzkość nie potrafi dzielić przez zero 😂 czyżby to jakieś BOSKIE DZIELENIE ?
A czy Newtonowi udało się odkryć lub udoskonalić w laboratorium alchemicznym coś co pozostało z nami na zawsze? Czy miał istotny wkład, tak jak inni alchemicy? Czy może po "Principiach" nic istotnego już nie wypracował?
Jesteś Gość. Też jestem nauczycielem i każdą możliwość, każde zastępstwo w sensie prowadzenia zajęć wykorzystuję do poszerzenia horyzontów myślenia uczniów i słuchaczy i zaoferowania im perspektywy, której nie oferuje np podstawa programowa czy ogólnie, szkoła i środowisko. Pozdro!🤟
Wystarczy wyjść od pojęcia " prędkość ucieczki" Im większa gęstość, większa masa, silniejsza grawitacja obiektu - tym prędkość ucieczki większa aż do granicznej prędkości c ( prędkość światła)
@@LSz__ To nie jest takie proste, bo wtedy już nie można stosować prostych równań Newtona. Tam, w języku czasoprzestrzeni, występuje taki efekt, że odległość od środka czarnej dziury zajmuje miejsce czasu - i tak, jak normalnie nie można cofnąć się w czasie, to pod horyzontem nie można oddalić się od czarnej dziury.
@@JK-dg3wu Jest takie pojęcie : powierzchnia Hirschfeld. Mamy obiekt o konkretnej masie , który zaczynamy zagęszczać. Im obiekt gęstszy ( przy stałej masie ) tym ma mniejszą powierzchnię. Aż dochodzimy do powierzchni określanej jako powierzchnia Hirschfelda - kiedy obiekt staje się czarną dziurą. Nasza Ziemia stałaby się taką czarną dziurą gdyby abstrakcyjnie olbrzymie siły scisnęły planetę do rozmiaru ...piłeczki pingpongowej
Fantastyczny wykład. Ale i tak chyba najdłużej pozostanie mi w głowie przytoczony cytat "Nie wiem jak widzi mnie świat, ja sam odnoszę wrażenie, że zawsze byłem niczym chłopiec, który bawi się na plaży, zbierając oszlifowane kamyczki i piękniejsze od innych muszelki, podczas gdy wielki niezbadany ocean prawdy szumiał za moimi plecami."
Prawa natury odkrywa się przez eksperyment, obserwację, pomiar i analizę (Brahe+ Kepler + Galileusz -> Newton). Ciekawe czy Newton powołał się na tych odkrywców. Pańskie wykłady są nadzwyczajnie kompetentne i przez to interesujące.
Takie odcinki to samo złoto. Nie trzeba być geekiem, żeby wysłuchać z przyjemnością. Poproszę więcej! W historii nauki ciekawych osobistości zdecydowanie nie brakuje.
Świetny jest ten materiał, doskonale przygotowany i opowiedziany, cudownie się profesora słucha!
O historii nauki słuchać uwielbiam i wiele już usłyszałem, ale nigdy jeszcze nie słyszałem tylu szczegółów o Newtonie. Super film :)
Jak dla mnie, najlepszy, najciekawszy dotąd odcinek: 11/10.
To dzięki Pańskiej i Pana Współpracowników wiedzy oraz wytrwałym i rzetelnym przygotowaniu.
Pzdr 😊
Nauczyciele w ramach prac domowych powinni polecać takie filmy uczniom do obejrzenia.
W ramach prac domowych sami powinni oglądać takie filmiki i dowiedzieć się jak powinna wyglądać edukacja.
Świetny ,radiowy głos.
niestety to dość bezużyteczna wiedza jest
Dzięki temu kanałowi odkrywam, że historia nauki jest równie ciekawa co sama nauka :D Dziękuję bardzo!
Jestem wdzięczna za za merytoryczne treści, serdecznie pozdrawiam
Proszę Pana o tym, żeby swoje odcinki zamieszczał Pan częściej !!! Pana odcinki są arcyciekawe i świetnie Pan o tym opowiada
Natłok prac Maćka nie pozwala nam nagrywać, a tym samym publikować częściej. Też nad tym ubolewam.
Masz niesamowite umiejętności prowadzenia narracji. Idealnie do audiobooków.
Panu również należy się miejsce na piedestale nauki - za tę prawdziwą umiejętność utrzymania uwagi słuchacza przez cały wykład-odcinek, niezależnie od stopnia trudności poruszanego tematu. Słuchamy Pana rodzinnie - z żoną i 19-letnim synem. Całemu zespołowi przygotowującemu ten podcast gratuluję pomysłu i niesamowitego smaku w doborze środków - bez tego wszystkiego, co napędza mierne materiały, które jedyne efekciarskim i tanimi sztuczkami próbują zatrzymać widza. Tu jest samo sedno. Pewnie nie będzie to odkrywcze stwierdzenie - to są perełki i oby dotarły do jak najwięszej liczby osób.
Bardzo ciekawie opowiedziane. Z sympatią dla postaci.
Syn mnie dziś pyta czy wole Lewandowskiego czy Świątek :) a ja mu na to ze dr Mulaka :) On ma 9 lat, na razie nie kuma ale postaram się żeby kiedyś to zrozumiał. Nie mam problemu ze sportowcami ale naukowcy powinni być bardziej doceniani. Dziękuję za kolejny odcinek.
PS
Pozdrowienia dla Lucy - oby jej więcej - ostatnie końcówki są świetne :)
Uwielbiam pana słuchać, ten kojący głos i merytoryka.
Gdyby wszyscy ludzie byli tacy jak Pan to świat byłby RAJEM na Ziemi.
A wiec staraj sie
wjątkowy jest ten kanał, treść merytoryczna, realizacja techniczna, wszystko na najwyższym poziomie - no i bez zamulania xD
A ja zawsze myślałem że różniczki wymyślono dla "sportu" żeby było czym gnębić studentów a tu proszę, aż żałuję że nie opanowałem ich w szkole, wielkie dzięki za ten odcinek
Niezwykle interesujący i ciekawy wykład ;-) żeby fizyka taka w szkole była ............
Aż ciężko opisać jak ciekawe są te odcinki i do tego tak świetnie opowiedziane! Dziękuję! PROSIMY O WIĘCEJ I CZĘŚCIEJ 🙏🏻🌸
Chodzi mi o to, aby język giętki.
Powiedział wszystko, co pomyśli głowa:
A czasem był jak piorun jasny, prędki,
A czasem smutny jako pieśń stepowa,
Kapitalny podcast!! Brawo i dziękuję bardzo!
Odcinek trwał 40 minut? Jak to możliwe, skoro obejrzałem go jednym tchem.. Wielkie dzięki i pozdrawiam.
Fascynujące. Jego życie to idealny scenariusz na film
Tak przewijam znudzony te powiadomienia, nic ciekawego...
I nagle JEST.
Tego kontentu nie ominę😃
Wspaniale się słuchało! Serdecznie pozdrawiam! Miło widzieć wkład mojej uczelni w takie projekty!
Genialnie Pan opowiada o tak trudnych zagadnieniach naukowych.
Urzekająco ciekawe...✌
doskonały materiał
Zamulaj Pan !!!!! Proszę !!! W matematyce przeszkadzało mi zawsze to,że trzeba liczyć. Nie moja wina i matematyce nie mam Tego za złe. Minęliśmy się jakoś. W fizyce,bez liczenia..ani rusz. Wybaczam Panu ;)))) i....pozdrawiam.Robi Pan genialna robotę.
Teraz wyobraźmy sobie jak my marnujemy każdy swój dzień
Pięknie Pan to opowiada, kawał dobrej roboty! Pozdrawiam.
Tego się naprawdę słucha z ogromną przyjemnością i zainteresowaniem. Niecierpliwie czekam na ciąg dalszy!
To jest ciekawe, że tak wiedza i dążenie do poznania wiąże się często z wiarą w coś co trudno udowodnić, z transcendencją.
Jak odpowiadał prof. Jerzy Vetulani na pytanie: czy bóg istnieje?
- Na pewno w naszych głowach
Niesamowita opowieść. Brawo. 👍
Niezmiernie zajmyjąca opowieść. I jeszcze jedno, jest Pan jednym z tych narratorów, którzy z powodzeniem mogliby przykuć uwagę słuchacza czytając książki telefoniczne. Tym bardziej doceniam wkład pracy w merytoryczne przygotowanie.
Super odcinek! Może pomysł na serię odcinków o wybitnych osobach nauki z dawnych lat 🧐
Bardzo ciekawa i super przekazana wiedza. Dziękuję
Nareszcie film😊
Świetne są te programy. Tak trzymać!
Świetne. Dzięki za napisy pl.
Dziękuję ❤
Bomba naprwde świetna realizacja dźwięk informacje samo mięso no nie mogę wyjść z zachwytu no jest konkret super jest ciekawie
Świetnie opowiedziane
BRAWO ! , jakiż niesamowity życiorys, - scenariusz z tego, do serialu o Newtonie, - myślę że HIT gotowy , z pewnością by przebił ,, Oppenheimera,, czy inne , .. nie mówiąc już, o reszcie produkcji, po wielekroć wznawianych , lub kontynuowanych ... - kolejny raz , brawa 👏 dla zespołu,, Fizyki bez zamulania ,, !
Świetny odcinek. Chylę czoła. Wspaniałe cytaty i bardzo wartko oraz finezyjnie opowiedziana biografia. Słuchałem uszami, a rękami udostępniałem go wszystkim znajomym!!!!!!!
Bardzo bym prosił o taki odcinek o Leibniz'u on tez był niezłym oryginałem.
Dziękuję za lekcje historii. Czekam na więcej
Dziękuję za wykład.
Odpalamy filmik :) pozdrawiam i dzięki za kolejny materiał:)
Newton - zastał świat mistyczny, zostawił matematyczny ;)
Dlaczego tego nie uczą w szkołach? to jest tak ciekawe że można słuchać i słuchać z zaciekawieniem
Bo w szkole historia to głównie wojny i dworskie intrygi. Mało jest o nauce, życiu codziennym ludzi itp.
A także dlatego, że my włączamy to bo chcemy i słuchamy z zainteresowaniem. W szkole jest 30 osób w klasie z czego połowa nie chce tam być, sześciu cały czas gada i przeszkadza, trzech się śmieje, czterech ma ADHD, 3/4 siedzi w telefonie a do tego każdemu buzują hormony i nie mogą się skupić. Niestety ale tak wygląda szkoła i rozumiem nauczycieli, u których spędzanie tak dnia pracy przez X lat życia zabiło już jakąkolwiek chęć niesienia misji nauczania..
uczą !
Nie masz tego mieć zaprogramowane w programie.
Co za bzdurny wniosek.
To jest super ale poza szkołą . Sa tysiące ważniejszych rzeczy do nauki
DZIĘKUJĘ BARDZO ZA PROGRAM
Super program!! Dzięki ❤
Moglbym byc fizykiem gdybm w szkole 15/20 lat temu byl uczony przez nauczycieli z powolaniem. Mam nadzieje, ze obecnie nie ma juz na tych stanowiskach poPRLowskich kretynow. Co do odcinka... bardzo przyjemnie sie Pana slucha :)
Kolejni ministrowie edukacji : Giertych , Gowin ..Czarnek..to wyliczenie zamiast komentarza🎉
Możesz dalej zostać fizykiem jeszcze masz czas.
Nauczyciele powinni mieć do odrobienia w domu oglądanie takich filmów i nauczenie się na pamięć!!😅
Życzę szybkiego dobicia do 100k subskrypcji.
Uwielbiam!
❤
Super ciekawie opowiedziane 🙏
Drogi Panie.... gdyby czytał Pan książkę telefoniczną, byłoby to równie fascynujące... 🌹 Piękny tembr głosu, aktorska swada...,fantastyczne no i rzecz jasna temat... 🌹 Bardzo dziękuję, pozdrawiam. 🌹
Ma pani zupełną rację. Pani Longino.
Bardzo dziękujemy za kolejny wspaniały odcinek
Dziękuję i doceniam wysiłek w przygotowanie każdego z odcinków tego podcastu. Bardzo dobry materiał!
Gdzie ludzkość by już była gdybyśmy pielęgnowali takich popularyzatorów nauki i takie kanały w mas mediach ? Jednocześnie tępili celebrytów i influencerów oraz massmedia, które kapitalistycznym nurtem chcą nam tylko coś wcisnąć, zmanipulować aby zwiększać konsumpcjonizm.
Proponuję spróbować ten kanał jeszcze bardziej wypromować.
Mega materiał 👍
Do zobaczenia i usłyszenia 👍
3:00 czytałem też taką opinię, że prawie wszystkie prace, za które otrzymano nagrody Nobla z fizyki, zostały dokonane, gdy ich autorzy mieli nie więcej niż 30 lat. Oczywiście Noble zostały przyznacze znacznie później - bo Nobla dostaje się za odkrycia sprawdzone, które faktycznie pchnęły naukę naprzód.
Noo zwłaszcza obama
Dziś liczby się Nobel z fizyki, cała reszta od 15-20 lat, a w szczególności nagroda pokoju oraz literacka to manipulacja pod lud.
Co ciekawe nie na nagrody Nobla z ekonomii (co zrozumiałe), ale również z matematyki, jest Medal Fildsa traktowane na równi z Noblem.
@@krzysiekcos434 Najlepszym przykładem jest Nobel dla Pani Tokarczuk...nie wiem kiedy byłem bardziej zażenowany jakąś wiadomością. Polska jako kraj literatów to RUINA I BRUK oraz studnia ignorancji bez dna, na tle intelektualnym jest dużo lepiej bo mamy Dragana itd który wnosi coś do każdej dyskusji bo wie co chcę powiedzieć podobnie jak kiedyś Lem, obaj panowie zresztą mieli w poważaniu polityków, cywilizację, państwa, UE, rząd i bardzo słusznie zresztą.
Szczerze powiedziawszy nie wiem kogo bym mógł wymienić jako myśliciela i największy autorytet Polski po 2006 roku po Lemie. Prawdopodobnie nikogo. I to potwierdza w jakim gównianym kraju żyjemy i że ludzie na tik toku są dzisiaj uważani za osoby światłe XD. Brak słów.
Piękny odcinek.
genialny kanał. Kiedy poznamy panią Lucynę? :)
Dziękuję bardzo za ten cenny przekaz 🎉🎉🎉😮😮❤❤❤
na youtube żadko ale znajduje się takie perełki jak ten film.
dziękuję i pozdrawiam
Panie Macieju, gdzie się kupuje taką mikroskopową koszulkę?
Gauss i kilku innych też ma niesamowity życiorys
... brzdek!!!! to moja szczeka walnęła o kant biurka!!! dziekuję!!!
Może odcinek o Tesli lub Feynmanie
Poproszę o materiał na temat tych niepublikowanych treści. Chciałbym to zobaczyć z języku polskim. Super materiał 👍👍👍
Świetna opowieść.
Panie dr Mulak. Żadko piszę komentarze, ale obok tego nie mogę przejść obojętnie...
O ilóż więcej Newtonów, Koperników, Hawkingów, mogłby mieć świat gdyby wiedza była szerzona w taki sposób w jaki robi to Pan.
Uklony również dla wszystkich osób pracujacych przy produkcji kolejnych odcinków. Zarówno dzwiękowo, wizualnie jak i merytorycznie nie sposób się do czegoś przyczepić.
Drodzy Państwo, robicie świetną robotę.
Prawdziwa Historia - Historia Prawdy.
Lubię krótko.
No, jest konkret.
Super jest pan na Spotify😊
Newton jak Newton, ale nawet z Archimedesem są trudne dylematy.
Na wadze szalkowej stoją dwa identyczne pojemniki, w których jest woda. Poziom wody w obu pojemnikach jest identyczny, pomimo tego, że zanurzone są w nich kulki. W prawym pojemniku całkowicie zanurzona jest piłeczka pingpongowa wypełniona powietrzem. Ta piłeczka zamocowana jest nicią do dna pojemnika, dzięki czemu nie wynurza się. W lewym pojemniku zanurzona jest kulka stalowa o identycznej objętości jak piłeczka pingpongowa. Lewa kulka zamontowana jest na nici, która zawieszona jest do sufitu w pomieszczeniu. Dzięki temu stalowa kula zanurzona jest w wodzie całkowicie, ale nie dotyka dna. W którą stronę przechyli się waga?
DZIEKUJE !!!
Znakomity odcinek o wielkim człowieku - dziękuję niskim ukłonem !
Ciekawostka matematyczna
Mnożenie np. 94 x 97....ale inaczej w kilku prostych krokach !
1) 100-94=6 oraz 100-97=3
2) 6+3=9
3) 100-9=91
4) 6x3=18
....a więc wynik mnożenia 94 x 97 to 9118 !
Sprawdźcie sobie na innych liczbach :)))
Warto prowadzic notatniki naukowe 😅
Z żółwiem i Achillesem granicę da się postawić. Z kawałem o matematykach w barze, którzy zamawiali kolejne piwo z mniejszą ilością napoju o połowę też granicę da się postawić. Z lecąca strzałą, która leci do tarczy i dolecieć nie potrafi jak zmniejsza się jej dystans o połowę też granicę da się postawić. A ja mam pytanie : dlaczego dalej nie można dzielić przez zero ?
Wystarczy ustalić czy każda liczba ma swoje zero czy nie ma. Jeśli 1x0=0 lub 23x0=0 lub pierdyliardx0=0, to : 1/0= albo 1 albo 0 albo i 1 i 0 lub 23/0= albo 23 albo 0 albo i 23 i 0 lub pierdyliard/0= albo pierdyliard albo 0 albo pierdyliard i 0. Taka trochę fizyka kwantowa z tym dzieleniem przez 0... 21 wiek a ludzkość nie potrafi dzielić przez zero 😂 czyżby to jakieś BOSKIE DZIELENIE ?
Sam odpowiedziałem sobie na pytanie. To wszystko przez ekonomie🤦
Newton odrzucił wiarę w Trójce i osobowego szatana.
A czy Newtonowi udało się odkryć lub udoskonalić w laboratorium alchemicznym coś co pozostało z nami na zawsze? Czy miał istotny wkład, tak jak inni alchemicy? Czy może po "Principiach" nic istotnego już nie wypracował?
24:45 na tzw. "pandemie" to jeszcze trzeba było troche poczekać :)
Słucham z tchem zapartym.
Ja usnąłem
Ja też 🙂
Świetnie pan przedstawił Newtona, z przyjemnością wysłuchałam!
Bomba🙂🙂🙂👍👍👍
Jesteś Gość. Też jestem nauczycielem i każdą możliwość, każde zastępstwo w sensie prowadzenia zajęć wykorzystuję do poszerzenia horyzontów myślenia uczniów i słuchaczy i zaoferowania im perspektywy, której nie oferuje np podstawa programowa czy ogólnie, szkoła i środowisko. Pozdro!🤟
Czy jest możliwe matematyczne opisanie czarnej dziury?
Niemożliwe jest tylko założenie hełmu na lewą stronę.
Wystarczy wyjść od pojęcia " prędkość ucieczki"
Im większa gęstość, większa masa, silniejsza grawitacja obiektu - tym prędkość ucieczki większa aż do granicznej prędkości c ( prędkość światła)
Może dałoby się to jakoś prościej opisać ?
@@LSz__ To nie jest takie proste, bo wtedy już nie można stosować prostych równań Newtona. Tam, w języku czasoprzestrzeni, występuje taki efekt, że odległość od środka czarnej dziury zajmuje miejsce czasu - i tak, jak normalnie nie można cofnąć się w czasie, to pod horyzontem nie można oddalić się od czarnej dziury.
@@JK-dg3wu
Jest takie pojęcie : powierzchnia Hirschfeld.
Mamy obiekt o konkretnej masie , który zaczynamy zagęszczać.
Im obiekt gęstszy ( przy stałej masie )
tym ma mniejszą powierzchnię.
Aż dochodzimy do powierzchni określanej jako powierzchnia Hirschfelda - kiedy obiekt staje się czarną dziurą.
Nasza Ziemia stałaby się taką czarną dziurą gdyby abstrakcyjnie olbrzymie siły scisnęły planetę do rozmiaru ...piłeczki pingpongowej
Znakomite 👌
Zacząłem oglądać, pomyslałem, że wyjatkowo krótki odcinek ! A tu bite 40 minut... Dylatacja czasu ?
Dobre :)
Fantastyczny wykład. Ale i tak chyba najdłużej pozostanie mi w głowie przytoczony cytat "Nie wiem jak widzi mnie świat, ja sam odnoszę wrażenie, że zawsze byłem niczym chłopiec, który bawi się na plaży, zbierając oszlifowane kamyczki i piękniejsze od innych muszelki, podczas gdy wielki niezbadany ocean prawdy szumiał za moimi plecami."
Prawa natury odkrywa się przez eksperyment, obserwację, pomiar i analizę (Brahe+ Kepler + Galileusz -> Newton). Ciekawe czy Newton powołał się na tych odkrywców. Pańskie wykłady są nadzwyczajnie kompetentne i przez to interesujące.
Ale fajne!!!
Zamiast chodzić do szkoły, dużą frajdę sprawia mi oglądanie kanałów popularnonaukowych na RUclips. Poważnie.
Powinieneś chodzić do szkoły, skończysz jako tiktoker.
@@MrStaszi TikTok jest odpowiedzialny za zbrodnie przeciwko ludzkości, bo produkuje ameby umysłowe.
Dobre
propsy
Jedna łapka w dół. Podejrzewam że to Leibniz :D