Nie znam się na mikrokontrolerach. Jedynie potrafię coś prostego zrobić na arduino. Możesz powiedzieć jakie są różnice w zastosowaniu arduino i tych prezentowanych przez Ciebie? Bo wygląd i sposób podłączenia bardzo podobny, ale to FPGA mówi mi, że to całkiem coś innego. Jakie plusy i minusy są tych rozwiązań?
Dzięki za komentarz i pytanie. Do pewnego poziomu zaawansowania projektów to różnic dla nas nie ma czy wrzucimy to na Arduino czy na taki mikrokontroler. Ale jeżeli chcielibyśmy opracować sobie coś co wymaga pracy niezależnej dwóch (wątków) procesów to zostają nam przerwania jedynie na atmedze. Użycie takiego modułu może nam pozwolić wyrzucić cześć zadań poza kod programu. Dioda cały czas miga bo steruje nią CLB, a my z przycisku sterujemy diodą podpiętą pod przycisk w programie. Moim zdaniem to jest najważniejsza róznica ale jest tych plusów więcej. Temat jest bardzo szeroki i wymaga dużo wyjaśnień jeżeli się w tym "nie siedzi". Plusem jest to dla mnie że pozwala prosto w formie bramek do ustawienia, poznać co to jest fpga. Jest bardzo tanie w porównaniu z płytkami typowo nastawionymi na tą technologię. Mamy szeroki zakres zasilania i dużo dodatków DAC itd. Minusy to na pewno to że nie jest to coś co nas nauczy programowania fpga. Zero nauki języka i typowej pracy jak przy kodzie vhdl. To jest taki wprowadzający level jak arduino do gołych mikrokontrolerów. Nie mamy możliwości symulacji działania bramek z tego co mi się wydaje na obecną chwilę, a to by pomogło bardzo. Mógłbym dużo się o tym rozpisać ale mam nadzieję że trochę pomogłem. To jest temat na cały wykład I film z masą slajdów hah Jeżeli masz pytania to pisz śmiało:)
@@kamilo2k dzięki za odpowiedź. Ale czy to jest to samo FPGA, które się używało kiedyś np. do kopania bitcoinów? Czyli, że ma możliwość dużej ilości obliczeń? Czy to zbieg okoliczności w nazwach?
To jest dokładnie to samo ale nie sądziłem że ktokolwiek o tym jeszcze pamięta w tym kontekście. Teraz wg. tego co czytałem to się to stało nie opłacalne. Ominął mnie szał na koparki kryptowalut więc nie opowiem nic o tym jak to działało dokładnie kiedyś. Na pewno struktury FPGA są o wiele bardziej wydajne w obliczeniach ponieważ skomplikowane operacje mogą być wykonywane równolegle i dopiero na końcu scalane w wynik. Do tej pory wydajność obliczeniowa tych układów to ich istotna zaleta.
@@kamilo2k No właśnie, w tym kontekście pisałem, że FPGA ma bardzo dużą moc obliczeń matematrycznych i się zastanawiałem nad rozwiązaniem do którego to się dobrze nada a arduino kompletnie się nie nada. FPGA przestało być opłacalne od kiedy pojawiły się moduły sprzętowe ASIC. Ale zanim to się stało to FPGA były o wiele wydajniejsze niż GPU (kopanie na kartach)
super film fajne wyjaśnie
Dzięki:)
Nie znam się na mikrokontrolerach. Jedynie potrafię coś prostego zrobić na arduino.
Możesz powiedzieć jakie są różnice w zastosowaniu arduino i tych prezentowanych przez Ciebie? Bo wygląd i sposób podłączenia bardzo podobny, ale to FPGA mówi mi, że to całkiem coś innego. Jakie plusy i minusy są tych rozwiązań?
Dzięki za komentarz i pytanie.
Do pewnego poziomu zaawansowania projektów to różnic dla nas nie ma czy wrzucimy to na Arduino czy na taki mikrokontroler. Ale jeżeli chcielibyśmy opracować sobie coś co wymaga pracy niezależnej dwóch (wątków) procesów to zostają nam przerwania jedynie na atmedze. Użycie takiego modułu może nam pozwolić wyrzucić cześć zadań poza kod programu. Dioda cały czas miga bo steruje nią CLB, a my z przycisku sterujemy diodą podpiętą pod przycisk w programie.
Moim zdaniem to jest najważniejsza róznica ale jest tych plusów więcej. Temat jest bardzo szeroki i wymaga dużo wyjaśnień jeżeli się w tym "nie siedzi".
Plusem jest to dla mnie że pozwala prosto w formie bramek do ustawienia, poznać co to jest fpga. Jest bardzo tanie w porównaniu z płytkami typowo nastawionymi na tą technologię. Mamy szeroki zakres zasilania i dużo dodatków DAC itd.
Minusy to na pewno to że nie jest to coś co nas nauczy programowania fpga. Zero nauki języka i typowej pracy jak przy kodzie vhdl. To jest taki wprowadzający level jak arduino do gołych mikrokontrolerów. Nie mamy możliwości symulacji działania bramek z tego co mi się wydaje na obecną chwilę, a to by pomogło bardzo.
Mógłbym dużo się o tym rozpisać ale mam nadzieję że trochę pomogłem. To jest temat na cały wykład I film z masą slajdów hah
Jeżeli masz pytania to pisz śmiało:)
@@kamilo2k dzięki za odpowiedź.
Ale czy to jest to samo FPGA, które się używało kiedyś np. do kopania bitcoinów? Czyli, że ma możliwość dużej ilości obliczeń? Czy to zbieg okoliczności w nazwach?
To jest dokładnie to samo ale nie sądziłem że ktokolwiek o tym jeszcze pamięta w tym kontekście. Teraz wg. tego co czytałem to się to stało nie opłacalne. Ominął mnie szał na koparki kryptowalut więc nie opowiem nic o tym jak to działało dokładnie kiedyś.
Na pewno struktury FPGA są o wiele bardziej wydajne w obliczeniach ponieważ skomplikowane operacje mogą być wykonywane równolegle i dopiero na końcu scalane w wynik.
Do tej pory wydajność obliczeniowa tych układów to ich istotna zaleta.
@@kamilo2k No właśnie, w tym kontekście pisałem, że FPGA ma bardzo dużą moc obliczeń matematrycznych i się zastanawiałem nad rozwiązaniem do którego to się dobrze nada a arduino kompletnie się nie nada.
FPGA przestało być opłacalne od kiedy pojawiły się moduły sprzętowe ASIC. Ale zanim to się stało to FPGA były o wiele wydajniejsze niż GPU (kopanie na kartach)
Ciekawy temat, może zrobię jakieś porównanie czasu operacji tylko muszę wymyślić prosty sposób pomiaru.
No to się czegoś dowiedziałem więcej:)
Dzięki