Šachové figurky Josefa Koutného (1969)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 20 дек 2020
  • Výstava dřevěných vyřezávaných šachových figurek Josefa Koutného v Náchodě. V záběrech např. šachy hospodské nebo šachy soudcovské. Reportáž je součástí Týždňa vo filme č. 52/1969. Editor ji zařadil také do Československého filmového týdeníku č. 52/1969.
    ipac.svkkl.cz/arl-kl/cs/detai...

Комментарии • 3

  • @hrosik55
    @hrosik55 3 года назад +1

    Som rád, že som našiel tento odkaz na jednu z výtvarných činností pána Josefa Koutného z Náchodu.

  • @novakvlcz
    @novakvlcz 3 года назад

    Což o to, figurky jsou hezké pro výstavu, ale nikoli na hraní. Takové si může koupit člověk, který šachy ani neumí, ale zakoupí nejdražší šachový stolek, na ně drahé šachové figurky, aby vypadal inteligentně. Kdysi prodávala šachová prodejna v Praze na Václaváku ručně vyřezávané šachové figurky z Indie, údajně z pravé slonoviny a s tepanými proužky stříbra. Po umělecké stránce byly jistě krásné, ale cenovka kolem 3500.- Kčs byla v době průměrných výplat kolem 2000 dost vysoká.
    Standardem v ŠK byly české klubky s umělohmotným jezdcem, který se rád ulamoval od podstavce. Byly to nejlacinější šachové figurky, ale já měl raději dřevěné, mezinárodně uznávané Stauntonky. Kdysi jsem dostal od předsedy oddílu, Ing Jaroslava Brady, za vítězství v klubovém přeboru ručně vyřezávanou šachovou soupravu, kterou on získal za vítězství přeboru oddílu v roce 1934. Souprava je to krásná...
    Až umřu, tak ji dostanou vnoučata na hraní a do týdne z nich zbude tak asi polovina. Bude jich škoda, ale bohužel v rodině nikdo šachy nehraje a nejeví o ně zájem. Tak rovněž skončí naše knihovna s vzácnými tisky a podpisy autorů, např. od Karla Čapka, protože mladí nevidí, jaké máme mezi nimi poklady.