Mieszkam w Irlandii i tutaj są podobne budowle więc kultury sie przenikały ale mamy mały problem gdyz Celtowie przybyli na wyspę Ad a budowle sa starsze nawet Stonehenge
@@historiaminiona Wiesz te 7 ras to legendy mity a z badaniem to tutaj całkowicie mają na to wywalone ,monumenty są na każdym kroku i ostatni raz to z tego co znalazłem to były lata 1900 przez Anglików .Poza tym widzę jak podobni jesteśmy kultorowo do Irlandczyków i te same wierzenia pogańskie i te same przesądy.Zawsze jak jestem u mamy we Wrocławiu to jadę na Ślężę i ta energia tam jest niesamowita .
@@przemyslawpodbielski1620 w Polsce też badania na temat tego co było przed ' chrześcijanami ' nie jest badane rzetelnie, a relikty są - nigdy nie byłem na Ślęży, może kiedyś uda mi się odwiedzić
To Nasze wspólne dziedzictwo wszystkich kultur i ludów zamieszkałych wokół Ślęzy .Po dziś dzień jest to miejsce dziwnie magiczne i święte ,przyciągające ludzi nie tylko pięknem przyrody .
@@UnderTheBanner co ty człowieku wiesz o moim życiu? Dużo radości ci życzę bo strasznie smutne musi być życie kogoś, kto wylewa frustrację w internecie.
@@jarosawpater2166 Chciałeś komuś dopiec -tymczasem jedynie się skompromitowałeś... Człowiek powyżej tylko zażartował, co świadczy o zdrowym dystansie i pogodnym usposobieniu. Ty natomiast przypisujesz mu jakieś smutne i pełne frustracji życie -co moim zdaniem jest raczej projekcją własnych problemów na przypadkowe osoby.
Urodziłem się i mieszkam u podnóża Ślęży. Spory czyja jest bardziej góra trwają ciągle. Na szczycie odbywają się obrządki celtyckie jak i słowiańskie-katolickie czego dowodem jest chociażby kościół na szczycie góry czy też wzmianki o zaślubinach pogańskich na Ślęży czy też Raduni. Dziękuj za materiał
Miejsca uznane z jakichś powodów za święte często są przejmowane przez kolejną religię i reinterpretowane zgodnie z jej zasadami. Kultury dawnych Słowian, Celtów, Bałtów i Germanów oprócz różnic wykazują też podobieństwa - nic w tym dziwnego, bo w końcu wszyscy nie tylko należymy do gatunku Homo sapiens sapiens, ale jeszcze wszyscy jesteśmy Indoeuropejczykami. Jestem prawie pewny, że w przypadku Ślęży następowało właśnie takie przejmowanie terenu, z tym, że najwięcej pozostawili chyba Celtowie, albo jakieś inne plemiona,ale będące pod silnym wpływem kultury celtyckiej.
@@historiaminiona Żebym to ja wiedział! Formalnie z wykształcenia jestem technikiem poligrafem, a zawodów w życiu wykonywałem kilka - najdłużej byłem animatorem filmów rysunkowych, a obecnie najczęściej zajmuje się wykonywaniem ilustracji do wydawnictw papierowych i grafik do filmów dokumentalnych.
Rzeźby ślężańskie nie są żadnymi monumentami: mają wys. od ok. metra (niedźwiadki) do nieco ponad 2 metrów najwyższa czyli mnich. Nie nadużywajmy pojęcia "monumentalne" bo jak wtedy nazwiemy np. Sfinksa... Tutaj można jedynie stwierdzić że są monolityczne -chociaż przy ich niewielkich rozmiarach jest to całkowicie zrozumiałe.
najciemniejsze miejsce w Polsce a może i w europie, jedne z najciemniejszych miejsc na świecie; odnośnie nasłonecznienia - porównywalne do terenów położonych w cieniu himalajów. ciągle obecne chmury przyciągane przez ta górę, rzadko widać słoneczne dni, a w szczególności po zachodniej stronie góry, bardzo dużo ciemnych dni, oprócz chmur których po tej stronie jest dużo więcej ze względu na pływy powietrza, dodatkowo spowodowane cieniem góry, prawie pół roku jest ciemna* (*wliczając noce, i zachmurzone dni razem), w tych specyficznych warunkach występują endemiczne gatunki flory i fauny, lubiące te ograniczoną ilość światła i wilgoć. wilgoci jest wiele z chmur, które ściąga ta góra. wilgoć po staro słowiańsku -ślągwa (zamglone i wilgotne powietrze), z tąd nazwy: Śląsk, Ślęża. Z powodu ograniczonej ilość światła i wilgoci, NIE jest to dobre miejsce do osiedlania, gdyż łatwo o w tych warunkach o depresję, czy bóle reumatyczne, jeśli zbyt długo się w nim przebywa), ale obecność na krótkie okresy czasu mikroklimat masywu Ślęży jest korzystny zdrowotnie, i jest dobry na odpoczynek, wakacje, wycieczki. Po zachodniej stronie góry, obecne kopalnie granitu, w których ciągłe wystrzały wydobywcze, powodują wstrząsy gruntu i pękanie ścian budynków, a także rzeczy trwale przytwierdzonych do ścian, np. luster przyklejonych do ścian, przez co jest pewien przesąd wśród części ludzi, (zbite/pęknięte lustro, oznacza nieszczęście; a lustro które pęknie "samo z siebie", oznacza zbliżające się nieszczęścia). Góry, morza, rzeki, doliny, są miejscami przez które przewijają się ludzie i cywilizacje, jedne odchodzą, a drugie przychodzą, i miejsca te nigdy nie są wyłączną własnością tych że cywilizacji, ale jedynie miejscem użyczonym przez Stwórcę, gdzie ludzie mogą przeżyć swoją podróż jaką jest życie. Tak też masywu Ślęży nie należy traktować jako Celtyckiego czy Słowiańskiego; ta góra po prostu tu była, jest i będzie, i oby pozostała dla kolejnych pokoleń w jak najlepszym stanie wraz z całą przyrodą jaka tu żyje.
@@historiaminiona jest to poetycko-filozoficzna interpretacja rzeczywistości (i nie powinna być komentowana). bynajmniej nie jest tu mowa o bogach wg wierzeń różnych religii i kultur, ale mowa o jakimś Stwórcy, który wg logiki rzeczy i spraw, musi istnieć jako przyczyna wszystkiego co istnieje, a ludzie rożnych epok szukają Go, na różne sposoby opisując. I chociaż wyniki ich dociekań mogą być różne, to jest ciekawa zależność, im rzetelniej i szczerze dochodzą tych spraw, tym bardziej one są zbieżne ze sobą, i mają pewne cechy prawd uniwersalnych, semi-entropicznej wiedzy; chociażby ludzie którzy ich dochodzą byli od siebie oddaleni w przestrzeni i czasie.
@@historiaminiona nie wiem po co ta dyskusja? otóż w matematyce nie ma przypadków, a prawdy uniwersalne i wiedza entropiczna i semi-entropiczna mają właściwości logiki matematycznej (tzw. właściwości "zero, jedynkowe"); dlatego że wszystko wynika to z tej logiki jak w matematyce, to dlatego ludzie różnych czasów, miejsc i kultur, dochodzą do podobnych lub/i takich samych wniosków; wniosków które są odkrywaniem pewnych prawd niezmiennych, ponadczasowych, wiecznych
Starożytni Celtowie ujrzeliby chętnie, W współczesnych Polakach swych dawnych charakterów odbicie, To cechujące ich dumy poczucie, Przez wieki historii nigdy nie zatarte,...
Czytałem jaki czas temu książkę Wacława Korty ,,Tajemnice Góry Ślęży,, i bardzo trudno się czyta tę część poświęconą czasą przedśredniowiecznym: ,,pewności nie mamy, na podstawie podobnych znalezisk możemy domniemać, badacze nie są zgodni,, itd. I chyba już nigdy się nie dowiemy co tak na prawdę miało tam miejsce😢
uważam, iż w różnych przedziałach czasowych występowały tam różne wierzenia religijne - cechą wspólną tego miejsca jest kult odbywający się na świętej górze, gdzie różne dawne ludy czciły miejsca trudno dostępne na osamotnionych szczytach, z pewnością jest to bardzo stare, pogańskie miejsce kultowe, problemem jest jasne przyporządkowanie wierzeń do konkretnego etnosu
@ zgadzam się, przykry jest fakt że kiedy już Piotr Włostowic ufundował na szczycie Ślęży klasztor, braciszkowie zajmowali się głównie niszczeniem miejsc kultu żeby wymazać z historii ślady ,,przeklętego pogańskiego kultu,,
i to jest doskonałe pytanie na które długo czekałem - jak inne zabytki z czasów przed chrześcijańskich nie są objęte niemal żadną ochroną - czy wstydzimy się Polski plemiennej czy może chcemy o niej zapomnieć? czy nasza historia rozpoczyna się ' nagle ' od Piastów wyskakujących z pudełka jakby wcześniej tutaj nic istotnego nie było poza dzikusami mieszkającymi w puszczach i nad rzekami i dopiero zachodnia idea chrystianizacji pogan wprowadza u nas cywilizację godną uwagi?
Jeżeli nawet wskazuje Wielką Niedźwiedzicę, to został tak ustawiony w XIX wieku, kiedy przeniesiono go na szczyt góry. Wcześniej stał koło jednej z pobliskich wsi.
@@historiaminiona Nie ma pewności ani nawet dużego prawdopodobieństwa na takie teorie. Po prostu niektórzy popadają z jednej skrajności w drugą (zastępując oficjalną religię innymi wytworami wyobraźni) z takim samym przekonaniem w nią wierząc :)
KIEDY ZACZĄŁ TOPNIEĆ LODOWIEC, NA BIAŁEJ RÓWNINIE LODOWEJ PUSTKI NAPŁYWAJĄCY NATE TERENY PRA LUDZIE ZOBACZYLI ZIELONĄ WYSPĘ I TO ZOSTAŁO ŚWIĘTYM MIEJSCEM. Z CZASEM OKAZAŁO SIĘ ŻE TO GÓRA.CO ZLODOWACENIE NASTĘPOWAŁA POWTÓRKA.CZY TO WYGASŁY WULKAN NA DNIE OCEANU KTÓŻ TO WIE.
Coś w tym musi byś że od tysięcy lat. różne kultury , plemiona i społeczności uważały tą górę za miejsce święte. Asymilowały się. przejmowały po poprzednikach i w jakiś sposób czciły to miejsce cały czas. Ale kościół katolicki zawładnął tym miejscem i nie popuści go. Zbudowali kościół, zniszczyli resztę, bo nikomu nie wolno już było żyć według własnego sumienia. A ten trąd przyszedł tu przecież wieki później, tylko z zakazami karanymi gardłem. I tak zamiast miejsca świętego, została atrakcja turystyczna.
To prawda i nie jest to jedyne starodawne miejsce kultowe, które zostało zniszczone przez nową religię obcą przecież na naszych ziemiach - nie znamy dokładnie naszych pierwotnych wierzeń i raczej długo nie poznamy - kościoły były stawiane na miejscach poprzednich pogańskich kultów w celu ich wyniszczenia, lub też obok nich, w każdym razie to sprawia, iż nie można badać tych miejsc bo przecież pogańskie miejsca kultu znajdują się pod współczesnymi kościołami
@@tiamat4519 nie jest to dziwne bo przecież wiadomo jak to wygląda, na rozległej bezkresnej równinie niż tego niż owego bardzo wyniosła góra. każdego by zainteresowala
Kanał istnieje od prawie trzech lat, a autor filmy o historii Śląska nagrywał już wcześniej. To inteligencja jak najbardziej naturalna. Tylko rekonstrukcje są robione przy pomocy AI, reszta to fotografie z natury. Ma taki specyficzny sposób mówienia. Co do treści,to nietrudno zauważyć po zobaczeniu kilkunastu filmików generowanych, przez sztuczną inteligencję, że ich treść to wałkowanie w kółko kilku najbardziej banalnych i oczywistych opinii na dany temat - takich jakie znajduje przeszukując zasoby Internetu.
@HenrykŁowicki skąd ta pewność? Byłem na murze Hadriana w Wielkiej Brytanii, dewastacja zaczęła się 1500 lat temu i nie ma prawie po nim śladu - swoje też robi klimat kontynentalny, np. zabytki w strefie śródziemnomorskiej trzymają się znacznie lepiej - zatem tutaj nie byłbym taki pewny
Dobrze że Celtowie byli tacy kreatywni i mogli beż żadnych problemów rozwijać kulturowo ten region. Słowianie, jak wszyscy wiedzą jeszcze wtedy nie wylęgli się z bagien Prypeci i dlatego dużo zaradniejsi Germanie mogli "zaklepać" sobie Ślężę dla siebie na następne pokolenia...
@@zbigniewjachnicki8338 dlaczego pycha? nawet Rzymianie mieli nie lada problem z nimi w całej swojej historii - a ja uważam cywilizację Rzymską za najbardziej potężną i wpływową w dziejach Europy - Słowianie, Wikingowie, Germanie.... czerpali z dorobku poprzednich kultur
@ Musi pan szukać w Internecie. To był rok 2017/18, kiedy się tym interesowałam. Chodzi o datowanie sekwencji mitochondrialnych ( matczyne) określone na 8000 lat, wiec 6000 lat przed naszą erą. Takie badania prowadzili również naukowcy z Poznania i Szczecina. Niestety od 40 lat nie mieszkam w Polsce, dlatego nie mogę panu pomóc na miejscu. Pozdrawiam.
@@ewawozniakowska8841 średnio ufam ' internetom' , nie interesowałem się nigdy dogłębnie genetyką, ale czy 8000/6000 lat w porównaniu do wczesnego średniowiecza to nie za duży rozrzut? w tak dużym przedziale czasu było bardzo wiele migracji ( zwłaszcza po upadku Rzymu i przejściu Hunów ), co do naszych naukowców to szumnie zapowiadali wyniki DNA pierwszych Piastów ( ciekawe skąd mieliby mieć szczątki Mieszka? ) i okazało się to wszystko wielkim blamażem ( nie ma publicznego dostępu do wyników tych badań, zasłaniają się tajemnicą przedsiębiorstwa ), Figlerowicz natomiast podał informację w eter właśnie o Słowianach jakiś czas temu jakoby ' byli tu od zawsze ', a migracje ludów nie miały dużego wpływu - nie sprawdzałem, ale czy można ponownie zobaczyć wyniki tych badań czy znowu jest to tajemnica firmy? Moje kolejne wątpliwości są też innej natury, dobry przykład to Pana przykład - mieszkając zupełnie już na innej ziemi w genach będzie Pan Słowianinem, ale z pewnością nasiąknął już Pan obcą dla siebie kulturą - w takim razie czy można powiedzieć, że jest Pan tylko i wyłącznie przedstawicielem kultury Słowiańskiej? Problem jest szerszy do interpretacji, a DNA to tylko jedna ze składowych całości w kontekście spojrzenia historycznego na ten trudny galimatias
@ Rozumiem doskonale pana podejrzenia. Ośrodek toruński przebadał podobno 23 tys osób z regionu Kujaw a taka ilość badanych już budzi szacunek. To właśnie na tej podstawie ktoś wystąpił do ONZ, żeby uznać Polaków za ludność „osiadłą”. Podobno daje to jakieś szczególne prawa. Przyznam, że zainteresowało mnie to, gdyż część mojej rodziny pochodzi z Kujaw. Niestety nie miałam ani czasu ani możliwości zgłębić problemu zajęta innymi sprawami. Genetyka, szczególnie w kontekście historii to niezwykle ciekawa dziedzina, daje ogromnie interesujące rezultaty. Nadmieniam, że nie mam niczego przeciwko Celtom, żyję wśród nich. Pozdrawiam.
@@ewawozniakowska8841 z natury bywam podejrzliwy stąd zawsze miewam wątpliwości, np. Kujawy - ale ludność współczesnej Polski to nie tylko ten rejon, w tym przypadku badanie wydaje się być wybiórcze, a przecież mówimy o okresie plemiennym i sporym tyglu kulturowym przed uformowaniem się władztwa piastowskiego - ja również nie mam nic przeciwko Celtom ( nota bene również żyłem kiedyś pośród nich ), Wikingom, Słowianom oraz innym nacjom - generalnie staram się dociec prawdy w tym ' gęstym lesie przeszłości '
Czemu nie? To tylko luźne tło do opowieści -zresztą autor już wyjaśniał dlaczego zdecydował się na grafikę zamiast realistycznych zdjęć: chodziło o stworzenie klimatu tajemniczości, dawnego wyglądu być może odbiegającego od dzisiejszej wersji.
@@historiaminiona W sensie nazwy Ślęża pochodzącej od słowiańskiego "sleng" czyli miejsce wilgotne, zamglone. Tak właśnie wygląda b. często Ślęża. Oczywiście ta nazwa jest znana zaledwie kilka wieków -nie wiemy jak mówiono na Ślężę wcześniej i jakie kultury mogły zamieszkiwać w okolicy.
@@historiaminiona znaczy to co jest napisane. Przecież Pan przedstawił to co przeczytał a co z tego wynika ? raczej niewiele i tak wygląda 'wiedza' na temat Ślęży. czy to nie smutne ?
@@historiaminiona na pewno dawniej było jaki dzis ludzie od zarania dzieju nie tylko handlowali z sobą ale i wymieniali sie ideami w tym sposobem organizacji życia, poza tym kto da głowę, ze to co nazywamy kultura Celtów nie było kultura Słowian?
Teoria Lustra mówi, że patrząc na ten sam przedmiot człowiek głupi widzi w nim głupotę, a mądry zauważa ciekawe elementy. Inaczej mówiąc: wartość obserwowanego zjawiska jest ściśle powiązana z jego obserwatorem...
Mieszkam w Irlandii i tutaj są podobne budowle więc kultury sie przenikały ale mamy mały problem gdyz Celtowie przybyli na wyspę Ad a budowle sa starsze nawet Stonehenge
zatem musiał tu być inny lud wcześniej ?
Tak podobno 7 innych tylko że są te same budowle i znaki więc wg mnie to była ta sama cywilizacja @@historiaminiona
@@przemyslawpodbielski1620 jedno wyklucza drugie - badał to ktoś rzetelnie?
@@historiaminiona Wiesz te 7 ras to legendy mity a z badaniem to tutaj całkowicie mają na to wywalone ,monumenty są na każdym kroku i ostatni raz to z tego co znalazłem to były lata 1900 przez Anglików .Poza tym widzę jak podobni jesteśmy kultorowo do Irlandczyków i te same wierzenia pogańskie i te same przesądy.Zawsze jak jestem u mamy we Wrocławiu to jadę na Ślężę i ta energia tam jest niesamowita .
@@przemyslawpodbielski1620 w Polsce też badania na temat tego co było przed ' chrześcijanami ' nie jest badane rzetelnie, a relikty są - nigdy nie byłem na Ślęży, może kiedyś uda mi się odwiedzić
To Nasze wspólne dziedzictwo wszystkich kultur i ludów zamieszkałych wokół Ślęzy .Po dziś dzień jest to miejsce dziwnie magiczne i święte ,przyciągające ludzi nie tylko pięknem przyrody .
mam nadzieję, ze kiedyś je osobiście odwiedzę by się o tym przekonać :)
Dziękuję za materiał 🙂
proszę :)
Czołem Waćpannom, Czołem Waszmościom. Ciekawy materiał. Pozdrawiam z Tąpadła
Czołem i pozdrawiam! :)
Mentalne życie w XVII w to nie jest zdrowy objaw :D
@@UnderTheBanner co ty człowieku wiesz o moim życiu? Dużo radości ci życzę bo strasznie smutne musi być życie kogoś, kto wylewa frustrację w internecie.
@@jarosawpater2166 Chciałeś komuś dopiec -tymczasem jedynie się skompromitowałeś...
Człowiek powyżej tylko zażartował, co świadczy o zdrowym dystansie i pogodnym usposobieniu. Ty natomiast przypisujesz mu jakieś smutne i pełne frustracji życie -co moim zdaniem jest raczej projekcją własnych problemów na przypadkowe osoby.
Urodziłem się i mieszkam u podnóża Ślęży. Spory czyja jest bardziej góra trwają ciągle. Na szczycie odbywają się obrządki celtyckie jak i słowiańskie-katolickie czego dowodem jest chociażby kościół na szczycie góry czy też wzmianki o zaślubinach pogańskich na Ślęży czy też Raduni. Dziękuj za materiał
To prawda, a może Ślęża po trochę należy teraz do każdej z kultur?
Miejsca uznane z jakichś powodów za święte często są przejmowane przez kolejną religię i reinterpretowane zgodnie z jej zasadami. Kultury dawnych Słowian, Celtów, Bałtów i Germanów oprócz różnic wykazują też podobieństwa - nic w tym dziwnego, bo w końcu wszyscy nie tylko należymy do gatunku Homo sapiens sapiens, ale jeszcze wszyscy jesteśmy Indoeuropejczykami.
Jestem prawie pewny, że w przypadku Ślęży następowało właśnie takie przejmowanie terenu, z tym, że najwięcej pozostawili chyba Celtowie, albo jakieś inne plemiona,ale będące pod silnym wpływem kultury celtyckiej.
Tak, najwięcej wskazuje na trop Celtycki - mogę spytać czym zajmuje się pan zawodowo?
@@historiaminiona Żebym to ja wiedział! Formalnie z wykształcenia jestem technikiem poligrafem, a zawodów w życiu wykonywałem kilka - najdłużej byłem animatorem filmów rysunkowych, a obecnie najczęściej zajmuje się wykonywaniem ilustracji do wydawnictw papierowych i grafik do filmów dokumentalnych.
@@jacekwidor3306 ciekawe zajęcie moim zdaniem
Pono(?) u nas w Krakowie była filia św ognia że Sobótki. Stawiam na Srebrną Górę. Do dziś palimy ognie i puszczamy wianki. Szkopy sobótke wypleniły.
dobrze się składa, bo będzie odcinek o Wawelu
Rzeźby ślężańskie nie są żadnymi monumentami: mają wys. od ok. metra (niedźwiadki) do nieco ponad 2 metrów najwyższa czyli mnich.
Nie nadużywajmy pojęcia "monumentalne" bo jak wtedy nazwiemy np. Sfinksa...
Tutaj można jedynie stwierdzić że są monolityczne -chociaż przy ich niewielkich rozmiarach jest to całkowicie zrozumiałe.
Świetny film 😉 Mógł kolega poprosić o fotki góry z oddali lub ujecia z drona do filmu. Fajniejszy byl by wstęp niz inne góry 😊😊 Miłego wieczoru 👍👍
użyłem animacji gdyż ma to być stara Ślęża, a inne góry są pokazane w kontekście miejsc kultowych jako ogół
Udało się heh szósty ;)
witam filar kanału :)
najciemniejsze miejsce w Polsce a może i w europie, jedne z najciemniejszych miejsc na świecie; odnośnie nasłonecznienia - porównywalne do terenów położonych w cieniu himalajów. ciągle obecne chmury przyciągane przez ta górę, rzadko widać słoneczne dni, a w szczególności po zachodniej stronie góry, bardzo dużo ciemnych dni, oprócz chmur których po tej stronie jest dużo więcej ze względu na pływy powietrza, dodatkowo spowodowane cieniem góry, prawie pół roku jest ciemna* (*wliczając noce, i zachmurzone dni razem), w tych specyficznych warunkach występują endemiczne gatunki flory i fauny, lubiące te ograniczoną ilość światła i wilgoć. wilgoci jest wiele z chmur, które ściąga ta góra. wilgoć po staro słowiańsku -ślągwa (zamglone i wilgotne powietrze), z tąd nazwy: Śląsk, Ślęża. Z powodu ograniczonej ilość światła i wilgoci, NIE jest to dobre miejsce do osiedlania, gdyż łatwo o w tych warunkach o depresję, czy bóle reumatyczne, jeśli zbyt długo się w nim przebywa), ale obecność na krótkie okresy czasu mikroklimat masywu Ślęży jest korzystny zdrowotnie, i jest dobry na odpoczynek, wakacje, wycieczki. Po zachodniej stronie góry, obecne kopalnie granitu, w których ciągłe wystrzały wydobywcze, powodują wstrząsy gruntu i pękanie ścian budynków, a także rzeczy trwale przytwierdzonych do ścian, np. luster przyklejonych do ścian, przez co jest pewien przesąd wśród części ludzi, (zbite/pęknięte lustro, oznacza nieszczęście; a lustro które pęknie "samo z siebie", oznacza zbliżające się nieszczęścia).
Góry, morza, rzeki, doliny, są miejscami przez które przewijają się ludzie i cywilizacje, jedne odchodzą, a drugie przychodzą, i miejsca te nigdy nie są wyłączną własnością tych że cywilizacji, ale jedynie miejscem użyczonym przez Stwórcę, gdzie ludzie mogą przeżyć swoją podróż jaką jest życie. Tak też masywu Ślęży nie należy traktować jako Celtyckiego czy Słowiańskiego; ta góra po prostu tu była, jest i będzie, i oby pozostała dla kolejnych pokoleń w jak najlepszym stanie wraz z całą przyrodą jaka tu żyje.
dziękuję za odpowiedź - ale o jakim tutaj Stwórcy jest mowa? Co nowa grupa kulturowa to nowe obiekty kultu zastępujące stare lub inne
@@historiaminiona jest to poetycko-filozoficzna interpretacja rzeczywistości (i nie powinna być komentowana). bynajmniej nie jest tu mowa o bogach wg wierzeń różnych religii i kultur, ale mowa o jakimś Stwórcy, który wg logiki rzeczy i spraw, musi istnieć jako przyczyna wszystkiego co istnieje, a ludzie rożnych epok szukają Go, na różne sposoby opisując. I chociaż wyniki ich dociekań mogą być różne, to jest ciekawa zależność, im rzetelniej i szczerze dochodzą tych spraw, tym bardziej one są zbieżne ze sobą, i mają pewne cechy prawd uniwersalnych, semi-entropicznej wiedzy; chociażby ludzie którzy ich dochodzą byli od siebie oddaleni w przestrzeni i czasie.
@@ltl687 a może to zwykły po prostu przypadek?
@@historiaminiona nie wiem po co ta dyskusja? otóż w matematyce nie ma przypadków, a prawdy uniwersalne i wiedza entropiczna i semi-entropiczna mają właściwości logiki matematycznej (tzw. właściwości "zero, jedynkowe"); dlatego że wszystko wynika to z tej logiki jak w matematyce, to dlatego ludzie różnych czasów, miejsc i kultur, dochodzą do podobnych lub/i takich samych wniosków; wniosków które są odkrywaniem pewnych prawd niezmiennych, ponadczasowych, wiecznych
Według mnie wszystkie te kultury nałożyły się na siebie tworząc mozaikę kultur.
... a ja próbuję te kropki połączyć w logiczną całość
@@historiaminiona przenikaniem kultur rządzi przypadek a nie logika
@@dugiejoness5197 nawet przypadek ma ciąg zdarzeń, często nawet przyczynowo-skutkowy
@@dugiejoness5197 czy aby na pewno?
@@MichaNowotarski tak, tylko że możemy nie znać wszystkich pzyczyn ktore dały określony skutek
Starożytni Celtowie ujrzeliby chętnie,
W współczesnych Polakach swych dawnych charakterów odbicie,
To cechujące ich dumy poczucie,
Przez wieki historii nigdy nie zatarte,...
kłaniam się :)
Czytałem jaki czas temu książkę Wacława Korty ,,Tajemnice Góry Ślęży,, i bardzo trudno się czyta tę część poświęconą czasą przedśredniowiecznym: ,,pewności nie mamy, na podstawie podobnych znalezisk możemy domniemać, badacze nie są zgodni,, itd. I chyba już nigdy się nie dowiemy co tak na prawdę miało tam miejsce😢
uważam, iż w różnych przedziałach czasowych występowały tam różne wierzenia religijne - cechą wspólną tego miejsca jest kult odbywający się na świętej górze, gdzie różne dawne ludy czciły miejsca trudno dostępne na osamotnionych szczytach, z pewnością jest to bardzo stare, pogańskie miejsce kultowe, problemem jest jasne przyporządkowanie wierzeń do konkretnego etnosu
@ zgadzam się, przykry jest fakt że kiedy już Piotr Włostowic ufundował na szczycie Ślęży klasztor, braciszkowie zajmowali się głównie niszczeniem miejsc kultu żeby wymazać z historii ślady ,,przeklętego pogańskiego kultu,,
Dlaczego rzeźby nie są chronione przed erozją spowodowaną różnymi warunkami atmosferycznymi?
i to jest doskonałe pytanie na które długo czekałem - jak inne zabytki z czasów przed chrześcijańskich nie są objęte niemal żadną ochroną - czy wstydzimy się Polski plemiennej czy może chcemy o niej zapomnieć? czy nasza historia rozpoczyna się ' nagle ' od Piastów wyskakujących z pudełka jakby wcześniej tutaj nic istotnego nie było poza dzikusami mieszkającymi w puszczach i nad rzekami i dopiero zachodnia idea chrystianizacji pogan wprowadza u nas cywilizację godną uwagi?
A jakie to ma znaczenie ?
Dobra robota! Sub 👍
dziękuję :)
To prawda że są podziemia pod ślęża?
nic mi o tym nie wiadomo jeśli chodzi o czasy najdawniejsze
Haplogupe Celtowie R1b- Słowianie (arian) R1a
To nie jest dzik. To niedźwiedź- a właściwie niedźwiedzica wskazująca na gwiazdę Wielkiej Niedźwiedzicy..
skąd ta pewność?
Jeżeli nawet wskazuje Wielką Niedźwiedzicę, to został tak ustawiony w XIX wieku, kiedy przeniesiono go na szczyt góry. Wcześniej stał koło jednej z pobliskich wsi.
@@historiaminiona Nie ma pewności ani nawet dużego prawdopodobieństwa na takie teorie. Po prostu niektórzy popadają z jednej skrajności w drugą (zastępując oficjalną religię innymi wytworami wyobraźni) z takim samym przekonaniem w nią wierząc :)
@@b0rewlc224 w końcu mamy wolną wolę i wybór wierzeń
A ja czasami wchodząc na górę zastanawiam się czy to nie lew. Motywy lwa pojawiają się w okolicy - także w Sobótce.
KIEDY ZACZĄŁ TOPNIEĆ LODOWIEC, NA BIAŁEJ RÓWNINIE LODOWEJ PUSTKI NAPŁYWAJĄCY NATE TERENY PRA LUDZIE ZOBACZYLI ZIELONĄ WYSPĘ I TO ZOSTAŁO ŚWIĘTYM MIEJSCEM. Z CZASEM OKAZAŁO SIĘ ŻE TO GÓRA.CO ZLODOWACENIE NASTĘPOWAŁA POWTÓRKA.CZY TO WYGASŁY WULKAN NA DNIE OCEANU KTÓŻ TO WIE.
Celtic Wroclaw
Coś w tym musi byś że od tysięcy lat. różne kultury , plemiona i społeczności uważały tą górę za miejsce święte. Asymilowały się. przejmowały po poprzednikach i w jakiś sposób czciły to miejsce cały czas. Ale kościół katolicki zawładnął tym miejscem i nie popuści go. Zbudowali kościół, zniszczyli resztę, bo nikomu nie wolno już było żyć według własnego sumienia. A ten trąd przyszedł tu przecież wieki później, tylko z zakazami karanymi gardłem. I tak zamiast miejsca świętego, została atrakcja turystyczna.
To prawda i nie jest to jedyne starodawne miejsce kultowe, które zostało zniszczone przez nową religię obcą przecież na naszych ziemiach - nie znamy dokładnie naszych pierwotnych wierzeń i raczej długo nie poznamy - kościoły były stawiane na miejscach poprzednich pogańskich kultów w celu ich wyniszczenia, lub też obok nich, w każdym razie to sprawia, iż nie można badać tych miejsc bo przecież pogańskie miejsca kultu znajdują się pod współczesnymi kościołami
@@tiamat4519 nie jest to dziwne bo przecież wiadomo jak to wygląda, na rozległej bezkresnej równinie niż tego niż owego bardzo wyniosła góra. każdego by zainteresowala
Skoro nazwa San jest celtycka, to nic mnie raczej w tym klimacie nie zdziwi.
kto tak twierdzi?
mix
zawierający pierwiastek nieznany
Straszne jest to że czegoś człowiek chce się dowiedzieć, ale przekazuje ci to sztuczna inteligencja
w sensie?
Kanał istnieje od prawie trzech lat, a autor filmy o historii Śląska nagrywał już wcześniej. To inteligencja jak najbardziej naturalna. Tylko rekonstrukcje są robione przy pomocy AI, reszta to fotografie z natury. Ma taki specyficzny sposób mówienia. Co do treści,to nietrudno zauważyć po zobaczeniu kilkunastu filmików generowanych, przez sztuczną inteligencję, że ich treść to wałkowanie w kółko kilku najbardziej banalnych i oczywistych opinii na dany temat - takich jakie znajduje przeszukując zasoby Internetu.
Uważam, że część tych struktur jest dużo starsza nie się powszechnie przyjmuje.
i to mnie najbardziej interesuję - wcześniejsza kultura przed Celtami nawet
@@historiaminiona te pozostałości umocnień nie uległyby tak mocnej degradacji przez 1000 lat
@HenrykŁowicki skąd ta pewność? Byłem na murze Hadriana w Wielkiej Brytanii, dewastacja zaczęła się 1500 lat temu i nie ma prawie po nim śladu - swoje też robi klimat kontynentalny, np. zabytki w strefie śródziemnomorskiej trzymają się znacznie lepiej - zatem tutaj nie byłbym taki pewny
@@historiaminiona założę się, że jeszcze długo nosiłeś maseczkę po odwołaniu pandemii
@HenrykŁowicki nie zrozumiałem dziwnej aluzji, wybacz
Dobrze że Celtowie byli tacy kreatywni i mogli beż żadnych problemów rozwijać kulturowo ten region. Słowianie, jak wszyscy wiedzą jeszcze wtedy nie wylęgli się z bagien Prypeci i dlatego dużo zaradniejsi Germanie mogli "zaklepać" sobie Ślężę dla siebie na następne pokolenia...
coś w tym jest - Celtowie wydają się być bardziej twórczą kulturą
@@historiaminiona Tak, tak, są tacy bardziej ekskluzywni i ta ich pycha tak pięknie do nich pasuje...
@@zbigniewjachnicki8338 dlaczego pycha? nawet Rzymianie mieli nie lada problem z nimi w całej swojej historii - a ja uważam cywilizację Rzymską za najbardziej potężną i wpływową w dziejach Europy - Słowianie, Wikingowie, Germanie.... czerpali z dorobku poprzednich kultur
Celtów podbili rzymianie w konwalia jest usypany stożek i jeden płaski kamień z granitu
owszem, ale są to czasy późniejsze
Dlaczego przybyłych Słowian. Badania genetyczne Uniwersytetu w Toruniu wskazują, że Słowianie znikąd nie przybyli. Byli tu od początku.
ok - mogę zobaczyć te badania?
@ Musi pan szukać w Internecie. To był rok 2017/18, kiedy się tym interesowałam. Chodzi o datowanie sekwencji mitochondrialnych ( matczyne) określone na 8000 lat, wiec 6000 lat przed naszą erą. Takie badania prowadzili również naukowcy z Poznania i Szczecina. Niestety od 40 lat nie mieszkam w Polsce, dlatego nie mogę panu pomóc na miejscu. Pozdrawiam.
@@ewawozniakowska8841 średnio ufam ' internetom' , nie interesowałem się nigdy dogłębnie genetyką, ale czy 8000/6000 lat w porównaniu do wczesnego średniowiecza to nie za duży rozrzut? w tak dużym przedziale czasu było bardzo wiele migracji ( zwłaszcza po upadku Rzymu i przejściu Hunów ), co do naszych naukowców to szumnie zapowiadali wyniki DNA pierwszych Piastów ( ciekawe skąd mieliby mieć szczątki Mieszka? ) i okazało się to wszystko wielkim blamażem ( nie ma publicznego dostępu do wyników tych badań, zasłaniają się tajemnicą przedsiębiorstwa ), Figlerowicz natomiast podał informację w eter właśnie o Słowianach jakiś czas temu jakoby ' byli tu od zawsze ', a migracje ludów nie miały dużego wpływu - nie sprawdzałem, ale czy można ponownie zobaczyć wyniki tych badań czy znowu jest to tajemnica firmy? Moje kolejne wątpliwości są też innej natury, dobry przykład to Pana przykład - mieszkając zupełnie już na innej ziemi w genach będzie Pan Słowianinem, ale z pewnością nasiąknął już Pan obcą dla siebie kulturą - w takim razie czy można powiedzieć, że jest Pan tylko i wyłącznie przedstawicielem kultury Słowiańskiej? Problem jest szerszy do interpretacji, a DNA to tylko jedna ze składowych całości w kontekście spojrzenia historycznego na ten trudny galimatias
@ Rozumiem doskonale pana podejrzenia. Ośrodek toruński przebadał podobno 23 tys osób z regionu Kujaw a taka ilość badanych już budzi szacunek. To właśnie na tej podstawie ktoś wystąpił do ONZ, żeby uznać Polaków za ludność „osiadłą”. Podobno daje to jakieś szczególne prawa. Przyznam, że zainteresowało mnie to, gdyż część mojej rodziny pochodzi z Kujaw. Niestety nie miałam ani czasu ani możliwości zgłębić problemu zajęta innymi sprawami. Genetyka, szczególnie w kontekście historii to niezwykle ciekawa dziedzina, daje ogromnie interesujące rezultaty. Nadmieniam, że nie mam niczego przeciwko Celtom, żyję wśród nich. Pozdrawiam.
@@ewawozniakowska8841 z natury bywam podejrzliwy stąd zawsze miewam wątpliwości, np. Kujawy - ale ludność współczesnej Polski to nie tylko ten rejon, w tym przypadku badanie wydaje się być wybiórcze, a przecież mówimy o okresie plemiennym i sporym tyglu kulturowym przed uformowaniem się władztwa piastowskiego - ja również nie mam nic przeciwko Celtom ( nota bene również żyłem kiedyś pośród nich ), Wikingom, Słowianom oraz innym nacjom - generalnie staram się dociec prawdy w tym ' gęstym lesie przeszłości '
Najpierw Celtycki a później Słowiański. Przecież to się nie wyklucza
zlepek kultur
Robisz film o Ślęży, a pokazujesz jakieś górki z sieci
Czemu tak?
Czemu nie? To tylko luźne tło do opowieści -zresztą autor już wyjaśniał dlaczego zdecydował się na grafikę zamiast realistycznych zdjęć: chodziło o stworzenie klimatu tajemniczości, dawnego wyglądu być może odbiegającego od dzisiejszej wersji.
Mojm zdaniem słowian
dlaczego?
@@historiaminiona W sensie nazwy Ślęża pochodzącej od słowiańskiego "sleng" czyli miejsce wilgotne, zamglone.
Tak właśnie wygląda b. często Ślęża.
Oczywiście ta nazwa jest znana zaledwie kilka wieków -nie wiemy jak mówiono na Ślężę wcześniej i jakie kultury mogły zamieszkiwać w okolicy.
@@b0rewlc224 dokładnie, podobnie jest z nazwą Wawelu
Ze co? Ze Celtowie nasiakali kultura hellenska podrozujac przez Nadrenie 2500 lat temu? O.o
owszem
@@historiaminiona ledwie 200 lat po mitycznym powstaniu Rzymu w 753pne? W Nadrenii? Tam się cokolwiek działo?
@@zgrit22 Celtowie mieli styczność ze światem hellenistycznym
Celtowie przechscili się w wikingów
skąd taka pewność?
tak ważna a takie bzdety i teorie wyssane z uczonego palca ,.. smutne
tz?
@@historiaminiona znaczy to co jest napisane. Przecież Pan przedstawił to co przeczytał a co z tego wynika ? raczej niewiele i tak wygląda 'wiedza' na temat Ślęży. czy to nie smutne ?
Ani celtycki, ani Słowiański. Raczej Silezjański gdzie się mieszały kultury Ałowańskie, Celtyckie i kit wie jeszcze jaki ;)
tygiel kulturowy
ruclips.net/video/ovZc9Mtoa1U/видео.html&ab_channel=mythicalireland
Słowiański, Prasłowiański, Proto-Słowiański.
co o tym świadczy?
wciz myla kulture znordem - patrzac po naszych rzeczach które uzywam mozna by powiedzic ze jestesmy anglosasmi albo chinczykami
hehe, dobre - dawniej mogło być w sumie podobnie
@@historiaminiona na pewno dawniej było jaki dzis ludzie od zarania dzieju nie tylko handlowali z sobą ale i wymieniali sie ideami w tym sposobem organizacji życia, poza tym kto da głowę, ze to co nazywamy kultura Celtów nie było kultura Słowian?
@mirdallke2 tylko nie pisz, że cała Europa to Słowianie bo nie przepadam za wszelakimi odmianami ' turbo '
Ani Celtycki, ani słowiański
ok, zatem jaki?
A nie neandertalski?
a skąd ten pomysł?
Głupawy tytuł.kiedy byli Celtowie nie było Słowian i odwrotnie....
Teoria Lustra mówi, że patrząc na ten sam przedmiot człowiek głupi widzi w nim głupotę, a mądry zauważa ciekawe elementy.
Inaczej mówiąc: wartość obserwowanego zjawiska jest ściśle powiązana z jego obserwatorem...
@@b0rewlc224 czyli kontekst