Przemilczane teorie o pochodzeniu Słowian. W Polsce się o nich NIE mówi (Kamil Janicki o historii)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 14 дек 2024

Комментарии • 431

  • @adamziemann4170
    @adamziemann4170 10 часов назад +40

    Jako że nie chce być niewolnikiem, zostawiam komentarz. pozdrawiam i dziękuje za kolejną fascynującą podróż po Historii

    • @Sigmakgp
      @Sigmakgp Час назад

      Sławianie a nie Słowianie. To zachodni wpływ aby ubliżyć. W języku Rosyjskim, Białoruskim, Litewskim itp pisze się Sławianie poza tym wszystkie imiona mają składnie sława np Mirosława, Bosława itd. nie ma imion zawierających słowo.

  • @michalskrzypek7588
    @michalskrzypek7588 7 часов назад +9

    W obawie by klątwa mnie nie dosięgła komentarz ów zostawiam :)
    Dzięki za próbę uświadomienia, że aby zrozumieć nasze pochodzenie musimy patrzeć duuuużo szerzej i dalej niż granice Polski.
    Nie zdziwiłbym się, gdyby trzeba było patrzeć gdzieś za Morze Kaspijskie, np. na stepy kazaskie.

  • @picnic1972
    @picnic1972 11 часов назад +9

    Komentarz dla zasięgu. Świetna robota, mam już Twoje książki, i czyta się je wspaniale. Serdecznie pozdrawiam.

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  11 часов назад +4

      Dziękuję za tak miłe słowa, cieszę się, że książki się spodobały :)

  • @heliodorbard
    @heliodorbard 13 часов назад +25

    Właśnie czytałem w "Średniowieczu w liczbach" o pochodzeniu nazwy Słowian i po podsumowaniu tego co wyczytałem i tego co usłyszałem w bieżącym odcinku mam takie nieodparte wrażenie, że niektóre z owych różnych teorii mogą być tak samo trafne jak memiczne wnioski radzieckiego uczonego z doświadczenia z muchą i urywaniem jej kolejnych nóg. Wnioski zdają się być trafne, ale czy mają cokolwiek wspólnego z prawdą niezwykle trudno zdecydować. Praktycznie rzecz biorąc to są na ogół (właściwie to chyba zawsze) próby składania w logiczną całość okruchów wiedzy, które wcale nie musiały stanowić jednolitej całości. Rzecz jasna te teorie to nie są bajki z mchu i paproci, ale teorie mające oparcie w wiedzy, faktach, czy jakichś historycznych artefaktach. Niemniej biorąc pod uwagę niezwykłe ambicje niektórych ludzi, które potrafią prowadzić ich do naukowych nadużyć, to obawiam się, że bajki też mogą się przytrafić. Z drugiej strony to przecież konkurencja nie śpi i chętnych na wykrycie takiego nadużycia też pewnie nie brakuje.
    Dzięki za ciekawy odcinek.

    • @pawecybuka4186
      @pawecybuka4186 9 часов назад +2

      Obecnie badania nad muchami i kończynami kontynułują naukowcy amerykańscy.

  • @pawejankowski995
    @pawejankowski995 7 часов назад +9

    Dziękuję że wspomniał Pan o tym że dyskusje o Słowianach w naszym kraju są mocno polonocentryczne. Też mam wrażenie że część ludzi publikujących materiały czy biorących z zacietrzewieniem udział w dyskusjach w Internecie tak naprawdę dyskutuje "skąd się wzieli Polacy" a nie "skąd się wzieli Słowianie". Przy tym pierwszym pytaniu oczywiście podejście autochtoniczne ma pierwszeństwo bo jak napotkałem w literaturze w Centralnej Europie mieszkali tak zwani "ludzie tutejsi" (którzy nie wytworzyli własnej kultury, być może z powodu znacznego rozproszeinia osad) z dodatkiem Germanów a gdzie niegdzie innych ludów. A więc Polacy mogą być efektem zmieszania: ludzi tutejszych + pi razy oko połowy Germanów, która nie wyszła stąd w trakcie wędrówki ludów + napływowych Słowian.

    • @tabato7992
      @tabato7992 4 часа назад +2

      Wikipedia podaje, że najstarsze ślady osadnictwa na kontynencie europejskim obejmują takie dzisiejsze miejsca jak: Hiszpania (800 tyś lat temu), Włochy, Francja i Trzebinia w Polsce (500 tyś lat temu). Na tym etapie historii żadni Germanie nie istnieli. Pojawili się dużo, dużo później jako ludność napływowa z północy skrzyżowana z autochtonami.

    • @TheAnpald
      @TheAnpald 2 часа назад

      Narcissism may have different forms,this one is sutle.

  • @mariuszmajor9552
    @mariuszmajor9552 9 часов назад +6

    U Gościvita można się dowiedzieć, że była przynajmniej na południowo polskiej, północno-karpackiej flance, mieszkały liczne rozdrobnione plemiona o wspólnej nazwie Lugiów i to raczej nie byli ani stricte Germanie, ani jeszcze nie Słowianie, ale ludność miejscowa, pozostałość po czasach --500/+n.e., mówiąca prawdopodobnie językiem proto i oni stanowili częściowo potem grunt do wymieszania się i przyjęcia kultury słowiańskiej, na podobnej zasadzie, gdy dużo wcześniej pół Europy, przejęło kulturę Celtów właściwych. Na terenie Czech i Moraw nadchodzący Słowianie też prawdopodobnie wymieszali się z ludnośćą nieco ciemniejszą, o brunatnych włosach i oczach, jak pisał kupiec w żródłach.

  • @piotrbednarski2660
    @piotrbednarski2660 9 часов назад +19

    Skoro słowiane byli sługami rzymian to nasuwa się pytanie? dlaczego słowiańskie i Polskie ziemie nie były oznaczone jako cesarstwo rzymskie

    • @rafal.qwerty
      @rafal.qwerty 6 часов назад

      Ruska propaganda daje odpowiedzi na pytania, których się nie zadało. Swoich pytań nie wolno zadawać.

    • @SzlachtaPracuje7
      @SzlachtaPracuje7 2 часа назад +3

      Może dlatego, że naówczas te ziemie nie były - że tak napiszę w uproszczeniu - polskie? W tej hipotezie chodzi chyba o to, że Słowianie wyszli z Rzymu i podbili ziemie na których obecnie mieszkają.
      Oczywiście nie uznaję tej teorii, jest ona dziwaczna.

  • @UrbanPstryka
    @UrbanPstryka 11 часов назад +47

    Dlaczego w szkołach Polskich uczy się o mitologii greckiej, rzymskiej ale nie ma nic o mitologii słowiańskiej czy polskiej ? 🙂

    • @gliderfan6196
      @gliderfan6196 10 часов назад +17

      Po pierwsze, bardzo mało wiadomo i nie bardzo jest czego uczyć. Po drugie polska szkoła ma przygotować uczniów do bycia obywatelem świata. Przydałoby się coś o słowiańskich bogach, ale nie zamiast mitologii grecko-rzymskiej, która stanowi punkt odniesienia dla każdego kulturalnego człowieka wychowanego w lulturze europejskiej. To jest ważne. Kiedy się powie "sąd Parysa" w dowolnym języku, w głowach odbiorców pojawi się siatka odniesień, znaczeń, kontekstów. Kiedy powiemy "Wyraj" - pustka.
      Po trzecie kościół katolicki matkanasza bardzo pilnuje, żeby o kulturze Słowian przedchrześcijańskich niczego dzieci nie uczono. Proszę sobie tylko przypomnieć jakie wycie jest co roku przy topieniu Marzanny. A jeszcze uczyć, że człowiek ma dwie dusze, jedna zostaje w Wyraju, druga wraca na wiosnę, żeby wcielić się w nową istotę ludzką... Jeżeli uczy się dzieci, że jacyś tam Grecy wierzyli w wędrówkę dusz, no to wierzyli. Dawno temu, i byli gupi (dobrze napisałem, gupi). Ale gdyby uczyć, że Słowianie wierzyli w dwie dusze i wędrówkę jednej z nich - dlaczego w to nie wierzymy dalej, proszę księdza?
      No, komu to potrzebne...

    • @prasaite
      @prasaite 10 часов назад +8

      @@gliderfan6196 Wycie jest o Hallowyn a nie o topienie Marzanny.

    • @StefRasz
      @StefRasz 9 часов назад +4

      Bo prawdopodobnie Piastowie przybyli z zachodu podbili te tereny około 920 roku a chrzest przyjęli w 966 roku aby swobodnie handlować Słowianami. To tylko teoria.

    • @nsz-lf6yk
      @nsz-lf6yk 9 часов назад

      ​@@gliderfan6196mylisz się, mamy bardzo bogatą mitologię.

    • @Lord.Sinclair
      @Lord.Sinclair 9 часов назад +8

      Polskie bóstwa nie tworzyły żadnej mitologii ani hierarchii - po prostu każda osada miała swojego (innego) patrona, nie bardzo jest więc o czym uczyć ...

  • @Milczek118
    @Milczek118 14 часов назад +27

    Z tą nazwą słowian jako niewolnicy to kojarzy mi się przypadek starego symbolu sfastyki, przed 2wś używali go nawet na polskich medalach i miał pozytywny wydźwięk, a teraz ten symbol demonizowali i zakazali jego używanie.

    • @mrbogus7246
      @mrbogus7246 12 часов назад

      Swastyka była starym symbolem szczęścia rozposzechnionym na całym świecie. Symbol ten został zawlaszczony i sprofanowany przez faszystów (podobnie jak symbol krzyża został sprofanowany przez chrześcijan poprzez nałożenie na niego rzymskiego narzędzia egzekucji - takiej ówczesnej szubienicy). W Polsce jeszcze w miedzywojniu swastyka była na odznaczeniach, korpusówkach, budynkach - zwlasza na podhalu, używały jej drużyny polskie sportowe itp. Obecne np w Finlandii swastyka nadal widnieje na ich odznaczeniach - nie dali sobie zawłaszczyć swoich tradycji.

    • @msciwojwilk1635
      @msciwojwilk1635 12 часов назад +11

      Bo swastyka to prosty symbol pokazujący słońce (prosty do narysowania, żeby wiadomo było o co chodzi bo jak narysujemy kółko to już nie do końca wiadomo co autor ma na myśli), no i jako taki kojarzył się pozytywnie. W górach nazywano go krzyżykiem niespodzianym chyba i na odznakach czy przypinkach oddziałów górskich w 2RP, bardzo często był wykorzystywany. Niestety ale Niemcy swoją polityką i działalnością mocno swastykę w Europie obrzydzili, co nie miało miejsca np w Indiach gdzie do dziś dnia można spotkać różne czy to ozdoby, czy malunki z tym symbolem, mającym przynieść szczęście lub powodzenie np w biznesie. Pozdrawiam

    • @StefRasz
      @StefRasz 9 часов назад

      Bo Niemcy jako zlepek etniczny zawoaszczali dobra z innych nacji.

    • @davidmotor2363
      @davidmotor2363 9 часов назад

      POLSKI SZLACHECKI HERB RODU BOREYKO POSIADA NA TARCZY SWASTYKE.PROPONUJE ZOBACZYC JAK PIEKNIE WYGLADA HERB

    • @rdzenny322
      @rdzenny322 9 часов назад +4

      Symbol Boga słońca RA !. którego wysławialiśmy i tak wzywając RA-tunku wzywasz jego właśnie !. w przeciwieństwie do HEL-p 😂
      Morfem RA jest w naszym języku najliczniej zastosowany RAdość RAnek RAzi RAzem itd. !.

  • @TheAnpald
    @TheAnpald 2 часа назад +1

    Excellent program,sir,like all earlier,the truth is always fascinating.

  • @irmena173
    @irmena173 14 часов назад +22

    Cały czas pojawiają się teorie pochodzenia Słowian.Wkingowie też się mocno tam osadzają.Dobrej niedzieli dla prowadzącego.

    • @Tobiasz_W.
      @Tobiasz_W. 13 часов назад

      To że Słowianie pochodzą od wikingów to niemiecko-nazistowska propaganda

  • @krysztalica2461
    @krysztalica2461 12 часов назад +4

    Witam autora i sympatyków kanału.Jak zwykle interesująco.Zdzisław Skrok celuje w wikingów i bardzo dobrze to dokumentuje.

    • @Faral-kf5et
      @Faral-kf5et 11 часов назад +1

      Ale przecież celuje tylko w kontekście samego Mieszka czy generalnie władców i to tylko Polski. A nie Polaków czy tym bardziej Słowian jako całości.

  • @haneczkahrk6387
    @haneczkahrk6387 4 часа назад +2

    Kolejny świetnie opowiedziany odcinek🥰

  • @olowrohek9540
    @olowrohek9540 13 часов назад +10

    Dzieki 👌 za material.
    A co wiemy o Kulturze Pucharow Lejkowatych na naszych ziemiach juz tysiace lat temu budowano liczne megality I znano kolo? Malo sie o tym mowi ciekawe dlaczego?

    • @gliderfan6196
      @gliderfan6196 10 часов назад +6

      Mało jak mało. Pan o tym wie, ja o tym wiem, przeczytać o tym można tu i tam.
      A dlaczego się nie mówi o kulturze Vinca? To najstarsza na świecie kultura odkryta we wsi o tej nazwie pod Belgradem ("Słowiańska"... hehehe...) sprzed 5000 lat. Przedstawiciele tej kultury wynaleźli najprawdopodobniej pismo na tysiąc lat przed Sumerami. Ale protopismo, co najmniej, wynaleźli ludzie nieznanego gatunku (może homo sapiens sapiens a może homo sapiens neanderthalis) 8000 lat temu - w jaskiniach w Hiszpanii odkrywamy system niewielu powtarzających się znaków. NIe wiemy, co znaczyły i jak się nimi posługiwano, bo nie mamy pojęcia, jakim językiem posługiwali się użytkownicy tych symboli. A nie można odczytać pisma bez wiedzy o języku.
      Dlaczego o tym się nie mówi?
      Czy może mówi, bo skąd bym wiedział?

  • @kriseastlondon965
    @kriseastlondon965 39 минут назад +1

    jedno proste pytanie - skad sie wziely spore wojska slowianskie w bitwie pod Yarmuk ad 636 ? po stronie Bizancjum, oczywiscie 20-30 tys wojownikow. Nadmienie rowniez ze kazda szanujaca sie publikacja laczy fakt pojawienia sie wzmianek o Slowianach, z ekspansja Arabow. W domysle wypierajacych Slowian z ich terenow, czyli poludnie Turcji, czesc Syrii i Arabii saudyjskiej

  • @jozefnowak2431
    @jozefnowak2431 6 часов назад +1

    Dziekuje za interesujacy material pozdrawiam

  • @agatamokrzycka5596
    @agatamokrzycka5596 14 часов назад +25

    Kupiłem ostatnio dwudziestu mokrzyckich i, szczerze mówiąc, kompletnie nie polecam. Leniwi, długo śpią, ciągle domagają się kawy, do roboty nieskorzy. Na plus że mało jedzą. Tak że, ten, dobrze radzę, lepiej dopłacić i wziąć dziesięciu na przykład janickich.

    • @RyszardRaciborski
      @RyszardRaciborski 14 часов назад +5

      XD😂

    • @cyndiman-bb8cu
      @cyndiman-bb8cu 13 часов назад +3

      Wystarczy jeden! Gaduła😂

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  12 часов назад +9

      Ale ja też ciągle domagam się kawy.... A jem jednak trochę za dużo, przecież widzicie w kamerze ;-)

    • @cyndiman-bb8cu
      @cyndiman-bb8cu 11 часов назад +4

      @WielkaHistoria bez przesady! Normalny wymiar - z której strony by nie patrzeć. A kamera podobno dodaje coś od siebie, więc i na nią trzeba wziąć poprawkę

    • @prasaite
      @prasaite 10 часов назад +3

      @@WielkaHistoria Jakbym dojadał po trzech kotach też bym tak wyglądał. Więc proszę nie martwić się wyglądem. Nie oceniamy książki po okładce.

  • @annapodwyszynska7571
    @annapodwyszynska7571 3 часа назад +1

    Dziękuję.

  • @tadeuszwyszomirski9328
    @tadeuszwyszomirski9328 Час назад +2

    Słyszałem tylko o starożytnych Rosjanach! A tutaj okazuje istnieli antyczni Polacy!!!!!!! 😅😅😅😅

  • @beatawojtas1175
    @beatawojtas1175 12 часов назад +4

    Dziękuję za wiedzę. Czy mógłby Pan opowiedzieć kiedyś o Piastach? Czy Piast wywodzi się od "piastować"? A jeśli tak, kim byli Piastowie

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  12 часов назад +3

      Jest kilka odcinków o początkach Polski i wczesnych Piastach. Na pewno będę wracać do tego tematu. O nazwie dynastii pisałem kiedyś na przykład tutaj: 👉👉 wielkahistoria.pl/nazwa-dynastii-piastow-zaden-wladca-sredniowiecznej-polski-nie-wiedzial-ze-nalezy-do-tego-rodu/

    • @markegirski7498
      @markegirski7498 10 часов назад +1

      Od PIES

  • @mirekptak8076
    @mirekptak8076 13 часов назад +12

    Dziękuję. Jak zwykle ciekawie przedstawione.

  • @dariuszp.3240
    @dariuszp.3240 8 часов назад +2

    Groźby są najważniejsze - zawsze czekam na kolejną groźbę - pozdrawiam.

  • @robertrak6381
    @robertrak6381 10 часов назад +10

    Dziękuję za konsekwentne próby rozprawiania się ze stereotypowymi, tworzonymi i utrzymywanymi w imię partykularnych potrzeb teoriami i prośba o nieustawanie w dążeniu do wyjaśnień opartych na poznanych faktach.

  •  9 часов назад +3

    No proszę, kanał Kings and Generals właśnie wrzucił film Origin of the Slavic People. Niedziela ze Słowianami :)

  • @andrzejnowak6505
    @andrzejnowak6505 12 часов назад +12

    Ta groźba mi wystarczy 😉 dziękuję i pozdrawiam 👍👌🥰🇵🇱💟

  • @Chujwielki-cr3sx
    @Chujwielki-cr3sx 2 часа назад

    Jak zawsze dobry odcinek

  • @Isa2023-bis
    @Isa2023-bis 2 часа назад +1

    Jesteśmy Słowianami i basta!

  • @jerzywecawski2488
    @jerzywecawski2488 11 часов назад +4

    Interesujące podejście . Może tubylcy , a może i nie ?
    Wszyscy , lub prawie wszyscy słyszeliśmy o wędrówce ludów...Wszyscy wędrowali tylko nie Słowianie ? Chyba rzecz w tym ,że sprawę Słowian upolityczniono , w czym mocno palce maczał nasz wybitny uczony - archeolog Kostrzewski . Ale były to czasy, gdy wraz z Niemcami udowadnialiśmy sobie , kto jest prawdziwym dziedzicem zajmowanych terenów. Bo tak , na zdrowy rozum : czy to ważne? Co można zmienić w naszej , ponad tysiącletniej historii na terenach między Odrą i Wisłą a nawet dalej na wschód ? Rolę Niemców przejęli wprawdzie Ukraińcy , którzy głosem ministra Kuleby zgłaszają pretensje do " swych " terenów .

    • @matyjaszmatyszek3206
      @matyjaszmatyszek3206 11 часов назад +1

      Słowianie nie wędrowali? A skad wzięłi się Bułgarzy, Serbowie, Słoweńcy?

    • @markegirski7498
      @markegirski7498 10 часов назад

      Żadnych wędrówek ludów nie było tylko zbrojne bandy przemierzały Europę w tę i nazad łupiąc i tworząc państwa dla wykorzystania ludzi.

  • @artbem111
    @artbem111 13 часов назад +2

    Dziękuję za jak zwykle ciekawy filmik. Czy może Pan polecić książkę o średniowieczu która potrafi odczarować tę epokę dla osoby który patrzy na ten okres tylko przez pryzmat dobrze nam znanych stereotypów?

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  12 часов назад +2

      Mógłbym polecić moje średniowiecze w liczbach ale nie wypada :D. Ale przyznam że nie przychodzi mi do głowy POJEDYNCZA, polskojęzyczna, przystępna i przekrojowa książka, która spełnia takie zapotrzebowanie. Tyle, że to może być problem ze mną, bo jednak czytam głównie mocno hermetyczną literaturę naukową:)

  • @Nevermore1901
    @Nevermore1901 6 часов назад +1

    Nie takie ważne, skąd przyszli Słowianie. Ważne, że tu zostali i utrzymali się mimo naporu innych nacji, zwłaszcza Germanów.

  • @IzaNiunia-gx2lf
    @IzaNiunia-gx2lf 14 часов назад +13

    Co na to wyznawcy Wielkiej Lechii?😕

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  14 часов назад +6

      wkrótce się przekonamy ;-)....

    • @markegirski7498
      @markegirski7498 14 часов назад +9

      A co na to wyznawcy Magna Dojcz Germanii

    • @UnderTheBanner
      @UnderTheBanner 13 часов назад +7

      tzw. turbosłowianie?😂

    • @itall87
      @itall87 13 часов назад +8

      Pamiętam moje pierwsze spotkanie z Lechitą. Jakiś czarodziej na jutub czy fb zaczął mi się wyświetlać. Oglądam, oglądam i jestem pod wrażeniem historii, tak się wkręciłem że dopiero może po trzecim filmie ogarnąłem, że typ jest nawiedzony 😂

    • @niu9432
      @niu9432 13 часов назад +7

      To zależy, czy Lechia spadnie w tym roku z ekstraklasy, czy też jednak się utrzyma 😃

  • @kamilolszowka3551
    @kamilolszowka3551 9 часов назад +2

    „Sobótkowe ognie niczym Słowiańszczyzny tajemnice”
    I.
    Gdy letnią nocą chłodnego wiatru powiew,
    Przywoła moc zaklętych w prastarych lasach wspomnień,
    Opowiadanych nocami rwących potoków szumem,
    Strzeżonych przez wieki srebrzystego księżyca blaskiem,
    Nakłoń ucha ku prastarej Słowiańszczyzny tajemnicom,
    Zasnutej niepamięcią niczym starą zakurzoną pajęczyną,
    Rozwiewaną niczym wiatrem jasnowłosych dziatek ciekawością,
    Marzących by szczycić się swych pradziadów przeszłością,
    Letnią nocą pachnącą kwieciem i ziołami,
    Rozjaśnianą migocącym blaskiem sobótkowych ogni,
    Niczym czarne niebo złotymi gwiazdami,
    Wyszywaną starych gawędziarzy długimi opowieściami,
    Podąż myślami za swych przodków dziejami,
    Tak barwnemi choć mrokiem zapomnienia spowitemi,
    Z historią Słowiańszczyzny nierozerwalnie złotą nicią splecionemi,
    Z otchłani pradziejów o pamięć rzewnie wciąż wołającemi…
    II.
    Niech twa wyobraźnia poszybuje lotem sokoła,
    Gdzie w szczęku oręża wykuwała się historia,
    Niech zakradnie się trwożnie w skórze zająca,
    Gdzie po lasach wiedźmy odprawiały swe gusła,
    Bowiem dzieje wielkich Słowiańszczyzny królów,
    Spoczywających od wieków w ziemi swych dziadów,
    Którą niegdyś rozsławili chwalebnością swych czynów,
    Zatonęły w morzu niepamięci z biegiem wieków,
    Przeto dziś żyjący winniśmy z zapomnienia toni,
    Sławę naszych przodków dla potomnych wydobyć,
    By z podniesionym czołem dumnie w przyszłość kroczyli,
    Jak niegdyś ich dziadowie strzegąc granic Słowiańszczyzny,
    Tam gdzie zapomnienia spowite niepamięcią moczary,
    Skieruj żwawo dociekliwości swej kroki,
    By z bagna obojętności szczerozłoty skarb wydobyć,
    Jakim są niespisane dzieje dawnej Słowiańszczyzny…
    III.
    Krzesane w najkrótszą noc w roku sobótkowe ognie,
    Symbolizują niezliczone prastarej Słowiańszczyzny tajemnice,
    Choć mglistą pomroką dziejów spowite,
    Rozniecające wyobraźnię niczym iskry skrzące płomienie,
    Jest wielką prastarej Słowiańszczyzny tajemnicą,
    Ten święty ogień rozniecany sobótkową nocą,
    A tajemnicą od innych niemniej zawiłą,
    I tajemnicą przez wieki zazdrośnie strzeżoną,
    Tak piękne niczym sen na jawie,
    Rozjaśniane blaskiem sobótkowych ogni lica Słowianek,
    Będące niegdyś niedosięgłym dzikich Awarów marzeniem,
    Spędzających samotne noce w dalekim stepie,
    Są niczym maleńkie złote iskierki,
    Trzaskające z rozpalanych letnimi nocami ognisk,
    Niczym zaplatane z polnych kwiatów wianki,
    Na lustro jeziora zrzucane ze skroni…
    IV.
    Gdy letnią nocą cichutki szept historii,
    O potędze niezwyciężonego państwa Samona wniebogłosy krzyczy,
    Miej odwagę by ujrzeć oczyma duszy,
    Dziedzictwo którym Samo bieg dziejów zaszczycił,
    Jak wypalił swe znamię na biegu dziejów,
    Jednocząc licznych plemion walecznych wodzów,
    By pobić na wieki okrutnych Awarów,
    Srogich dręczycieli i straszliwych ciemięzców,
    Jednocząc pod swym berłem Słowian tak licznych,
    Wielkiego kraju kładąc tym podwaliny,
    Powołując do życia zarodek niezwyciężonej armii,
    Dokonał istnych cudów prosty kupiec frankijski,
    Wznosili modły do bogów przeszczęśliwi Słowianie,
    Chronieni rozległymi granicami i własnym solidnym państwem,
    Napominając swe wnuki na przodków ich cienie,
    By Samona imię nie zostało zapomniane…
    V.
    Dzieje wielkiego króla ziem mnogich Kraka,
    Skryła w swych mrokach zazdrośnie historia,
    By niczym z wielkiego pożaru maleńka iskierka,
    Pozostała po nim jedynie legenda,
    Niczym wielka spichlerza komora,
    Kryjąca w sobie niezliczone złotej pszenicy ziarna,
    Skryła w swych ciemnych wiekach historia,
    Dzieje wielkiej dynastii sławnego króla Kraka…
    Zimne popioły podmuchem nocnego wiatru niesione,
    Opowiadają okrutnego króla Popiela dzieje,
    Niczym strwożony płomień mosiężnym gasidłem zgaszone,
    Gdy prosty oracz poruszył dziejowe kamienie,
    Niesione wciąż podmuchem nocnego wiatru popioły,
    Z spalonej przed wiekami kamiennej wieży w Kruszwicy,
    Żalą się nocami starym wierzbom płaczącym,
    Iż były świadkami strasznej złego króla doli…
    VI.
    A kiedy nagły huraganu powiew,
    Pogasi nagle na wzgórzach sobótkowe ognie,
    I nadpalone bierwiona skrzącym żarem okraszone,
    Rozsypią na wszystkie strony iskierki niezliczone,
    Złote iskierki niesione huraganu powiewem,
    Zdradzą sekrety Słowiańszczyzny gwiazdom na niebie,
    Nim pędem powietrza bezlitośnie zgaszone,
    Zasną na wieki przez Chorsa zapomniane,
    I odtąd na niedosięgłym nocnym niebie gwiazdy,
    Strzec będą świętej prastarej Słowiańszczyzny tajemnicy,
    Której nigdy nie zgłębiły opasłe kroniki,
    Którą w księgach ledwo nakreślili swym inkaustem mnisi,
    I snujące się czarną nocą białe zjawy,
    Strzegące spalonych grodów tajemnic,
    Krwią pomordowanych w bezlitosnych szturmach wypisanych w ziemi,
    Zachowają ich dzieje w nieśmiertelnej duchów pamięci...

  • @jolantakania710
    @jolantakania710 13 часов назад +2

    Basia piękna i dzika. Dawno jej nie było widać, fajnie ze się pokazała.

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  13 часов назад +2

      Ona w przeciwieństwie do Karola nie lubi się wdzięczyć do kamery :)

    • @wojteksmag8286
      @wojteksmag8286 13 часов назад +5

      I tak, znaczna część Słowian stała się niewolnikami wyższej formy życia, czyli kotów... Więc jak słowa "Słowianin" nie wiązać z niewolnictwem?

  • @olowrohek9540
    @olowrohek9540 12 часов назад +4

    Ok dzieki.

  • @AnnaKaszper
    @AnnaKaszper 4 часа назад +1

    Więcej o naszych korzeniach. 👍

  • @werwolfff
    @werwolfff 12 часов назад +4

    Chorwaci z Małopolski i Serbowie z Wielkopolski i Saksonii. 😅

  • @brickphone404
    @brickphone404 9 часов назад +20

    Mnie denerwuje kiedy nasza historie zaczynamy od chrztu i Mieszka I . Że też niewielu obchodzi co było dawniej , jakie wierzenia , obrzędy i tradycje były wcześniej. A nie czekaj TO POGAŃSKIE było , więc nasz kochany kościół wyplewił całą dotychczasową przynależność i początki zastępując tylko jedną słuszną linią POLSKA ZACZYNA SIĘ WTEDY KIEDY PAPIEŻ NAM PODYKTUJE.

    • @magorzatamatysiak3561
      @magorzatamatysiak3561 7 часов назад

      Chrze sciijaństwo zadeptało wcześniejsze ślady...;)

    • @michachudzikowski1334
      @michachudzikowski1334 2 часа назад

      Historia jest nauką badającą teksty, a pierwszym był ten z kroniki Widikunda o Mieszku królu Licikaviki. Wcześniej można prowadzić badania archeologiczne. Książek o pogaństwie, lepszych i gorszych jest tyle, że nie zdołasz przeczytać przez całe życie.

  • @mariuszmajor9552
    @mariuszmajor9552 8 часов назад +1

    Książkę zamówiłem przez Amazon i mam !💪👏🏼👏🏼👍

  • @piotrsiemaszko5225
    @piotrsiemaszko5225 10 часов назад +3

    Domagamy się więcej Basi !!!

  • @annak2866
    @annak2866 3 часа назад +1

    Komentarz dla zasięgu 😊

  • @TadeuszKozak
    @TadeuszKozak 12 часов назад +2

    Co jak co, ale Basia jest wyjątkowo urodziwa! ;)

  • @zbyszek2485
    @zbyszek2485 6 часов назад +1

    Żeby zrozumieć pochodzenie Słowian należałby ten hipotetyczny początek umieścić w czasie.
    Jak to się stało i kiedy następiło oddzielenie od pozostałych ludów indoeuropejskich.

  • @krych110
    @krych110 4 часа назад

    Odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania znajdziemy w zasobach Biblioteki Aleksandryjskiej🙂temat super jak zawsze pozdrawiam

  • @tomekwasiak2293
    @tomekwasiak2293 6 минут назад

    Dziękuję

  • @dawidgrono8189
    @dawidgrono8189 13 часов назад +5

    To takie wróżenie z fusów.Teorii wiele.

  • @Kretek
    @Kretek 12 часов назад +5

    Nie jestem żadnym "turbo Lechitą", ale trochę nie rozumiem co jest takiego dziwnego w teorii, że kolebką słowiańszczyzny mogą być tereny Polski czy Ukrainy? Nawet jeżeli założymy, że Słowianie to nie jest grupa etniczna a jedynie kulturowa, to chyba bardziej logiczne jest założenie, że narodziła się ona w blisko ludów najbardziej lingwistycznie z nami spokrewnionych, czyli Bałtów. Jeżeli język litewski jest najstarszym językiem indoeuropejskim używanym dzisiaj w Europie, a języki słowieńskie są najbliżej spokrewnione z językami bałtyckimi, to raczej ciężko mi uwierzyć, że kultura słowiańska przybyła na nasze tereny z Panonii, a poźniej wrociła z powrotem na Bałkany. No chyba, że Bałtowie też przybyli gdzieś z Panonii. Ja nie twierdzę, że kolebką Słowian są zdecydowanie ziemie dzisiejszej Polski czy Ukrainy, tylko, że ta teoria wcale nie jest taka idiotyczna. I nie ma to nic wspólnego z jakimś nacjonalizmem. Na każdego turbo Słowianina czy turbo Lechitę przypada co najmnie jeden wielce "oświecony" turbo "eŁuropejczyk". Ja jestem otwarty na każdą teorię jeśli ma za sobą jakieś sensowne argumenty.

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  12 часов назад +6

      Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego. Do mnie najbardziej przemawia kolebka mniej więcej na Ukrainie, ale właśnie w rozumieniu jądra pewnej kultury duchowej, języka, wzoru zachowań. A nie spójnej grupy biologicznej. Ale o tym opowiadałem już przy innych okazjach, np. w odcinku którym był wspomniany na początku. Dzisiaj było więc rozmyślnie o czym innym - nietypowych, dla nas wręcz dziwnych teoriach alternatywnych, z innych krajów słowiańskich :).
      Teoria panońska nie ma realnego umocowania naukowego, trudno dzisiaj traktować ją poważnie w świetle badań archeologicznych, lingwistycznych (jak argument, który Pan podał - pokrewieństwo językowe z Bałtami). Podobnie wizja kolebki czeskiej.
      Jeśli coś jest problematyczne - i to chciałem podkreślić - to że w Polsce o temacie rozmawiamy tylko z perspektywy czy "nasi" byli tu zawsze czy nie. I ewentualnie obrażamy się, gdy ktoś zasugeruje, że Słowianie mogli przyjść z zewnątrz. A na dodatek dziwimy się, że inne narody mają podobne podejście, tylko po swojemu :)

    • @matyjaszmatyszek3206
      @matyjaszmatyszek3206 10 часов назад +3

      @@WielkaHistoria Tylko że w nauce nie chodzi o osobiste odczucia tylko o dowody. Otóż spośród języków słowiańskich najwięcej archaizmów zachował język polski, co świadczy o małej liczbie przejętych obcych cech językowych. A taka sytuacja najpewniej mogła sie zdarzyć tylko blisko obszaru wyjściowego dla wszystkich języków słowiańskich

    • @Kretek
      @Kretek 10 часов назад +2

      @@WielkaHistoria Rozumiem. Źle pana zrozumiałem i wyciągnąłem pochopne wnioski, za co przepraszam.

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  10 часов назад +5

      Ależ nie ma w ogóle problemu :) RUclips nas wszystkich trochę chyba przyzwyczaił by się spodziewać że jak ktoś o czymś opowiada to jednocześnie to promuje i popiera. A ja jednak często po prostu lubię opowiedzieć o ciekawych teoriach, które dają do myślenia i pokazują alternatywny punkt widzenia. Nawet gdy mój pogląd jest zupełnie odmienny :)

  • @Oskar-zk9hj
    @Oskar-zk9hj 7 часов назад +1

    Mieszkam i pracuje w Niemczech. Mam prace biurowa, mozna by uwazac, ze ludzie po studiach, no maja szerokie horyzonty .... Wielu z moich rozmowcow twierdzi, ze nie ma slowian... To sa wschodni germanie ... No ja nie wiem, co ci ludzie maja w glowach🤦

    • @markegirski7498
      @markegirski7498 6 часов назад +1

      Powiedz im że Germanie to mówili po słowiańsku bo wszystkie stare nazwy miast można tylko zrozumieć używając języka polskiego np. Cologna to KOŁO GNA.Jak będą zaprzeczać to zapytaj ich jak tłumaczą nazwy miast używając niemieckiego.Pozdrawiam.

    • @agnieszkamynczak2882
      @agnieszkamynczak2882 4 часа назад

      ​@@markegirski7498 BERLIN to też nazwa słowiańska.

  • @arturc6803
    @arturc6803 7 часов назад

    Kolejny ciekawy odcinek - łapka w górę. Przy okazji pytanie: te słowiańskie ziemianki to nie w karpackiej Troi tylko w Sanoku? Kilka razy tam byłem i nie zauważyłem, ale fakt, że gruntowne zwiedzanie miałem ładnych kilka lat temu.

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  7 часов назад +1

      One są całkiem z boku, kawałek za dworem, bardzo łatwo przegapić. Nie ma ich też chyba nadal na mapce, nie ma żadnych tablic. Jest to zatytułowane bodaj "sektor archeologiczny", ale musiałem szukać w necie by potwierdzić co właściwie oglądam. Dziwactwo :)

  • @albertopiergiorgi5980
    @albertopiergiorgi5980 5 часов назад +1

    Słowianie, Germanie, Romanie itd. to grupy językowe. Nie ma to nic wspólnego ze "wspólną krwią". Tzw. haplopgrupy w genetyce pozwalają odtwarzać tylko trasę migracji poszczególnych populacji i nie mają nic wspólnego z "plemiennymi" identyfikacjami.
    Najwięcej Polaków - ok. 43 proc. - wywodzi się z linii genetycznej H (Helena). Występuje ona najczęściej w Europie Zachodniej, a najwyższe jej frekwencje są obserwowane w Hiszpanii i Portugalii. Uważa się, że pierwsze grupy ludzi należące do tej linii genetycznej pojawiły się w Europie ok. 20 tys. lat temu na terenach południowej Francji. Inne dość częste linie genetyczne w Polsce to U - ok. 20 proc. oraz J (- ok. 10 proc).
    Haplogrupa U jest najstarszą linią genetyczną mtDNA zidentyfikowaną na terenie Europy. Jej pierwsze ślady pochodzą sprzed 45 tys. lat z terenów dzisiejszej Grecji. Haplogrupa J natomiast pojawiła się w Europie stosunkowo niedawno - ok. 8 tys. lat temu. Najwyższe częstości występowania obserwowane są na Bliskim Wschodzie i na Bałkanach i tam prawdopodobnie pojawiła się na naszym kontynencie po raz pierwszy.
    Bredzenia więc o "krwii słowiańskiej" nie mają żadnych podstaw.

  • @rafal.qwerty
    @rafal.qwerty 5 часов назад

    Trochę to zabawne jak różne narody usilnie próbują zlokalizować kolebkę kultury słowiańskiej u siebie, zważywszy na to nie była ona w żaden szczególny sposób rewolucyjna, a w niektórych przypadkach nawet wprowadzała pewne uwstecznienie. Ot taki sobie prosty styl życia, który pozwolił przetrwać trudne czasy wczesnego średniowiecza.
    Nie ma tu ani jakiejś wyjątkowej genetyki (a nawet gdyby była to dawno została rozmyta za sprawą wędrówek ludów i przesiedleń na przestrzeni wieków), ani jakiejś siły napędowej dla cywilizacji wczesnośredniowiecznej. Czy dokładne wskazanie kolebki słowiańszczyzny cokolwiek zmienia? Ten komu w końcu się uda wskazać dokładne miejsce genezy będzie mógł co najwyżej powiedzieć: "To tutaj narodziła się kultura, która pozwoliła ludziom jako tako przetrwać i zastąpiła inne jako takie warunki życia z europy środkowej i wschodniej". No niesamowity powód do dumy narodowej.

  • @ViktorIshchuk-i1y
    @ViktorIshchuk-i1y Час назад

    Kultura kijowska II-V w. na terenie północno-wschodniej Ukrainy była prawdopodobnie najwcześniejszą kulturą słowiańską, z której wywodzą się te późniejsze słowiańskie

  • @sawomirakucinska4324
    @sawomirakucinska4324 5 часов назад

    Nigdy nie mogłam zrozumieć dlaczego w legendzie o Lechu, Czechy i Rusie zamiast Lechii jest Polska, przecież to nielogiczne, ktoś wymazał z nas naszą prawdziwą historię.

  • @DarR-x2x
    @DarR-x2x 3 часа назад

    Ostatnio rosyjscy historycy utwierdzają że Słowianie wyszli z plemion łużyckich które zamieszkiwały głównie w biegach rzeki Nysa Łużycka i wyjścia Odry to jest w większości na dzisiejszych polskich ale także i niemieckich ziemiach przy tych rzekach.

  • @agnieszkapasternak-salamon5854
    @agnieszkapasternak-salamon5854 13 часов назад +2

    Pozdrawiam

  • @Faral-kf5et
    @Faral-kf5et 14 часов назад +4

    Brawo Panie Kamilu! Świetny odcinek. Tosia w przebraniu królika z sałatą w pyszczku - genialna po prostu! 😎

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  13 часов назад +2

      I nie mam serca dementować że to wcale nie Tosia ;-).....

  • @pokrzywek1
    @pokrzywek1 5 часов назад +1

    bardzo dziekuję i jeżeli można to cos na temat głagolicy bym poprosił

  • @jan.kowalski
    @jan.kowalski Час назад

    Pewne rzeczy co do pochodzenia pozostaną nierozstrzygalne natomiast to co się liczy to - język! Unikalny język słowiański, to wspólnota tego języka ma definiować nasze społeczności, co jest zwalczane przez wszystkie imperialne siły w Europie od ponad 300 lat, czy to Anglików czy Francuzów czy Niemców. Każdy z nich rozumie, że to język decyduje o tożsamości.

    • @jacek1929
      @jacek1929 Час назад

      Co jest unikalnego w językach (języku) słowiańskich?
      Nie są lepsze ani gorsze od języków germańskich, romańskich, celtyckich.

    • @jan.kowalski
      @jan.kowalski 46 минут назад

      @@jacek1929 Przykład - przetłumacz na inne języki coś takiego: maciupeniusieniusi. W słowie, którego nie znajdziesz w słowniku odczytasz znaczenie, wielkość, emocje, będziesz wiedział czego to dotyczy, zrozumiesz kto mógł to wypowiedzieć i w jakiej sytuacji i do kogo. Takiego ładunku informacyjnego nie ma w innych językach. To jest coś co spaja kulturowo i buduje tożsamość międzypokoleniową. Dlatego właśnie jest to niszczone i ma być zapomniane.

  • @renataszuter
    @renataszuter 2 часа назад

    Nie chce być niewolnikiem - zostawiam komentarz i łapkę w górę👍

  • @petasoscoins9525
    @petasoscoins9525 10 часов назад +1

    Mimo wszystko intrygujaca jest nabardziej wyrazna granica genetyczna w Europie miedzy Slowianszczyzna (R1a) i regionem germanskim czy raczej celtyckim i czesciowo zgermanizowanym (R1b)...

  • @seaindieoae
    @seaindieoae 14 часов назад +5

    Dla mnie najprawdopodobniejszą kolebką Słowian były tereny Ukrainy i Białorusi

  • @tombra7
    @tombra7 12 часов назад +7

    To że nazwa słowian pojawiła się dopiero w szóstym wieku ,nie znaczy że ich wcześniej nie było , i nie mogli być tu "od zawsze" bo tu był wcześniej lodowiec a potem tundra, i wtedy raczej zamieszkiwali okolice Morza Czarnego które wtedy było jeszcze jeziorem .

    • @rfvvfr6666
      @rfvvfr6666 11 часов назад +4

      Słowianie nie mogli zbyt długo zamieszkiwać 1/3 Europy ponieważ z biegiem czasu pojawiły by się między nimi znaczne różnice językowe a one nie są aż tak duże.

    • @matyjaszmatyszek3206
      @matyjaszmatyszek3206 10 часов назад

      @@rfvvfr6666 Małe różnice językowe wewnątrz grupy słowiańskiej wynikają z archaiczności języków słowiańskich.

    • @tombra7
      @tombra7 6 часов назад

      ​@@rfvvfr6666 zamieszkiwali prawie całą Europę, i cały czas zajmują jeszcze ponad połowę,to czy musiały się pojawić znaczne różnice to już czysta spekulacja .

    • @MurzynZBangladeszu
      @MurzynZBangladeszu 3 часа назад

      @@rfvvfr6666 Z drugiej strony samo pogranicze Białorusi i Ukrainy to trochę za mało na zasiedlenie tak dużych obszarów w tak krótkim czasie, więc żadna teoria nie będzie w 100% przekonująca.

  • @andrzejkakol9766
    @andrzejkakol9766 5 часов назад

    8:58 Ładnie urządzona biblioteczka.

  • @Korczys
    @Korczys 2 часа назад

    Panie Kamilu, zapraszam na wystawę do Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, która otwiera się jutro. Będzie mógł Pan przespacerować się po piastowskim grodzie w VR-ach :)

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  2 часа назад +1

      przyznam że akurat w poznańskim muzeum archeo jeszcze nigdy nie byłem. Może w marcu przy okazji targów będę mieć okazję zajrzeć :).

    • @Korczys
      @Korczys Час назад

      @@WielkaHistoria Zapraszam :) Jednak w marcu tej pracy już tam nie będzie - to w ramach wystawy czasowej trwającej do 28 lutego.

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  Час назад

      Czy powinienrm się domyślac że tam Pan pracuje? :) czy tylko serdeczny poznaniak z dobrą radą? przed marcem niestety w Poznaniu nie będę, od nas to dość daleko, ale liczę że muzeum ma jeszcze coś ciekawego...

    • @Korczys
      @Korczys 59 минут назад

      @@WielkaHistoria Nie, to mój projekt, który rozwijam, a który będę miał okazję zaprezentować po raz pierwszy publicznie w obecnej formie. Z pewnością coś ciekawego jeszcze mają :)

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  50 минут назад

      o, brzmi w każdym razie bardzo ciekawie. Szkoda że przegapie. Planujecie może jakaś wersję na oculus itp?

  • @dawidgrono8189
    @dawidgrono8189 13 часов назад

    Jest jeszcze teoria że słowanie przyszli z Afryki tam mieszkali na drzewach, jak drzew zabrakło wyruszyli szukać nowych środowisk do życia.Tereny uwczesnej dzisiaj polski były porosnięte ogromna ilością drzew. Myślę że ta teoria jest najbliżej prawdy i należy się jej trzymać.

    • @markegirski7498
      @markegirski7498 13 часов назад

      Prawie masz rację tylko wtedy cała Europa była porośnięta drzewami i pierwszymi miejscami gdzie dotarli były dzisiejsze Grecja Włochy o Francja i Hiszpania.ha ha ha

    • @monsieurdunho
      @monsieurdunho 13 часов назад +1

      Tak właśnie było, stąd przywiązanie do choinek na święto ku czci człowieka, który umarł poprzez "powrót na drzewo".

    • @agnieszkamynczak2882
      @agnieszkamynczak2882 4 часа назад

      ​@@monsieurdunho😃

  • @jmsower
    @jmsower 12 часов назад +1

    Nie wiem czy odniósł się pan do tego w książce, ale patrzac na archeologiczne i hostoryczne ślady Słowian, to byli oni prawdopodobnie związani z nieco starszą kulturą zarubiniecką, ktorej jedynie zachodnim odłamem byla kultura praska. Najciekawsze jest jednak to skąd pochodzi zarubiniecka. Prawdopodobnie wspolna baltosłowiańska kultura wywodzi się od kultury pomorskiej, a wcześniej łużyckiej i być może w dalszej lini od unietyckiej. Ale mówimy o calej bałtosłowianskiej gałęzi, a nie samych słowianach i jakiejś wielkiej lechii 🤣 Ciekawy tez jest temat prawdopodobnie związanej z prasłowianami kutlury przeworskiej, która została zdominowana przez germanów, ale pozniej jakieś jej resztki mogły zostać wchłonięte przez słowiańską migrację na zachód. To potwierdzałyby genetyka, bo wedlug niej choćby mieszkańcy polski są w pewnej mierze potomkami ludzi którzy tu żyli jeszcze na długo przed migracją Słowian. Wynika to choćby z ostantich badań nad DNA pierwszych obywateli panstwa Piastów, których pierwsze wyniki były już publikowane

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  12 часов назад +1

      Tak ale to jednak wszystko są kultury materialne, obdarzane sztucznymi terminami ustalanymi przez naukowców. Kultura duchowa, którą nazywamy Słowianami, na pewno nie ma takiej odległej metryki, a DNA niewiele może mówić na jej temat - badania z ostatnich lat potwierdzają tylko, choć na razie w BARDZO ograniczonym stopniu, że na ziemiach polskich istniała do pewnego stopnia ciągłość biologiczna. Ale to kwestia, która nie wyjaśnia kiedy i dlaczego określeni ludzie zaczęli mówić językiem słowiańskim i praktykować "słowiański" tryb życia. To nie stało się w starożytności i nie w czasach kultury unietyckiej ani (raczej) zarubinieckiej. Ale dopiero u zarania średniowiecza. No ale to kwestie o wiele zbyt zagmatwane na komentarz :)

    • @jmsower
      @jmsower 11 часов назад

      @@WielkaHistoria No niestety komentarze trochę ograniczają dyskusję. Zgadzam się że nie ma co mówić o języku słowiańskim w dawnej starożytności. Mam tu na myśli wcześniejsze etapy jego rozwoju, bowiem żaden język nie spadł nagle z nieba. Jeśli zakładać, że w pewnym momencie historii istniała bałtosłowiańska wspólnota językowa jako jedna z gałęzi indoeuropejskich języków (i ona musi dość znacznie sięgać w przeszłość bo różni się dość mocno od pozostałych gałęzi), to należy określić gdzie i kiedy mogła istnieć, aby w pełni odpowiedzieć na pytanie skąd wzięli się Słowianie. Oczywiście kultury archeologiczne to nie 1 do 1 wspólnoty kulturowe, językowe itp. ale pewne zależności zawsze istnieją. Jeśli chodzi o stricte język prasłowiański to moim zdaniem kultura zarubiniecka mogła być nośnikiem jego archaicznej wersji (no bo skądś ten język słowiański później się wziął na tym terenie, chyba że wskażemy inne sensowne źródło). Być może na początku był jeszcze jedynie jakimś dialektem bałtosłowiańskim. Kolejną wskazówką, że ta kultura była swego rodzaju kolebką, jest kultura kijowska, która także jest utożsamiana z prasłowianami i pojawiła się ona na wschodnim obszarze kultury zarubinieckiej. Jeśli praska i kijowska są wiązane z prasłowianami to czemu nie uważać zarubinieckiej za nośnika języka poprzedzającego prasłowiański. To wszystko oczywiście tylko teoretyzowanie, niemniej warto dyskutować w poszukiwaniu prawdy.

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  11 часов назад +2

      Tutaj pojawia się kluczowy problem, o którym o wiele zbyt rzadko się mówi - wciąż bardzo, ale to bardzo mało wiadomo o mechanizmach ewolucji języka. O tym ile mogło zajmować wykształcanie się jego form i wariantów, jaka była lub nie stabilność w tym zakresie. Teorie bywają radykalnie rozbiezne czy nawet sprzeczne, co niezwykle utrudnia wyciąganie wniosków, które można by odnieść do konkretnego słowiańskiego przypadku. Także wspólnota językowa bałto-slowianska to koncepcja bardzo ogólnikowa i wcale nie przyjmowana powszechnie przez językoznawców. Najlepsze podsumowanie w miarę bieżącego stanu badań w tej sprawie przedstawiła prof. Taborska. Ale na różne ważkie problemy zwracał też uwagę np. już Barford.

    • @jmsower
      @jmsower 9 часов назад +1

      @@WielkaHistoria A to fakt, że cały ten temat jest pełen domysłów, a nieraz w historii zdarzało się, że całkiem sensowne teorie okazywały się błędne, bądź tylko częściowo pokrywające się z prawdą. Miejmy nadzieję że z czasem nauka na tyle się rozwinie że nieco te wątpliwości porozwiewa.

  • @AndrzejPrzewiezlik
    @AndrzejPrzewiezlik 13 часов назад +1

    No ale przecież: na naszych ziemiach był lodowiec, więc obecna ludność mogła napłynąć dopiero później; na południu Ukrainy nie było lodowca, więc tam mogła powstawać kultura przez wiele tysięcy lat, zwłaszcza, że teren był oddzielony Karpatami od południa, a lodowcem od północy - mała grupa plemienna została odcięta podczas zlodowaceń i rozwijała się niezależnie dziesiątki tysięcy lat. Czyż nie fajna teoria?

    • @maciejszulc2684
      @maciejszulc2684 12 часов назад +2

      Z tym "niezależnie przez dziesiątki tysięcy lat" jest taki problem, że przecież języki słowiańskie są spokrewnione z germańskimi (i celtyckimi, i irańskimi i romańskimi itd) - co prawda daleko, ale wciąż spokrewnione.

    • @matyjaszmatyszek3206
      @matyjaszmatyszek3206 10 часов назад

      @@maciejszulc2684 Przede wszystkim z germańskimi.

    • @rfvvfr6666
      @rfvvfr6666 10 часов назад +3

      Wszystko ci się pomieszało niestety, lodowiec to tu był w epoce lodowcowej czyli kilkadziesiąt tysięcy lat temu a kwestja genezy języków słowiańskich mieści się w ostatnich dwuch tysiącach lat (no chyba że nie zrozumiałem żartu)

    • @matyjaszmatyszek3206
      @matyjaszmatyszek3206 9 часов назад

      @@rfvvfr6666 Nie kilkadziesiąt lecz kilka.

  • @Hansiyou22
    @Hansiyou22 10 часов назад

    Słowiani przybyli do Europy wykorzystując bardzo mocne oziębienie klimatu na wskutek wybuchu wulkanu w Islandi w roku 536.

    • @rfvvfr6666
      @rfvvfr6666 10 часов назад +1

      Niema żadnego powodu żeby twierdzić że geneza języka prasłowiańskiego nastąpiła poza europą.

  • @anetakaczuba8992
    @anetakaczuba8992 13 часов назад

    Basia nie wygląda na Słowiankę, ale Karol I Tosia na pewno mają słowiańskie korzenie. Wystarczy spojrzec 😉

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  12 часов назад

      No tak, Basia to niby ze stanu Maine :). A Tosia z rowu, ktoś ją ewidentnie wyrzucił, zaplątała się w konary jako kociak to ją wzięliśmy.

  • @Etern12369
    @Etern12369 12 часов назад

    A ja melduje, że książka PT. Życie wiejskiej chacie jest przeczytana.

  • @WikidB1985
    @WikidB1985 10 часов назад

    Na pewno ze wschodu, podobieństwa językowe z sanskrytem są niezaprzeczalne.

  • @RitaRita-sw4ug
    @RitaRita-sw4ug 13 часов назад +3

    Masz pieknego kota - Basie. Ona jest naprawde dostojna. Pozdrawiam Basie i Ciebie tez.

    • @sylwesterb151
      @sylwesterb151 11 часов назад +1

      Każdy kto miał/ma kota/y wie że są to dumne i dostojne zwierzęta :)

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  10 часов назад +1

      Chyba że to Karol. Karol nie jest ani dumny ani dostojny ;-)

    • @prasaite
      @prasaite 10 часов назад +1

      @@WielkaHistoria Karol Wielki był cysorzem, więc ma prawo do bycia kim chce:D

    • @SzlachtaPracuje7
      @SzlachtaPracuje7 2 часа назад

      Wszystkie cztery koty piękne są 😀

  • @PawelJimmi
    @PawelJimmi 14 часов назад +20

    Jaka jest szansa, że słowo Niemiec pochodzi od słowa "niemy" - niemowa, a słowo Słowianin pochodzi od słowa "słowo" jako przeciwne do słowa niemy?

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  13 часов назад +4

      Konkretnie chyba "memy", nie niemy. Kiedyś, daaawno temu robiłem na ten temat odcinek :)

    • @UnderTheBanner
      @UnderTheBanner 12 часов назад +3

      A może podkreśla to głupowatość, brak rozumienia rzeczywistości dookoła w tym języków, ubóstwo umysłowe pomieszane z megalomanią słowian?

    • @ewaz5191
      @ewaz5191 12 часов назад +1

      Niemcy to chyba kojarzą się z gołymi czteroma literami . 💩 mieli i dorabiali się na szabrowaniu czy to cudzej ziemi czy innych rzeczy. To sami udowodnili podczas drugiej światowej jak rabowali co tylko się dało a do tego jeszcze mordowali.

    • @ewaz5191
      @ewaz5191 12 часов назад +3

      Dziś nawet chwalą się że są w posiadaniu budowli po Slowianach. Ich marzeniem było przejęcie ziem aż po Ural .

    • @MirosawKrol-hl7po
      @MirosawKrol-hl7po 10 часов назад +5

      PawelJimmi
      I]
      1) Sławianie sławni byli z waleczności, a nie z gadania, czyli słowienia. Dowód: sławiańskie imiona np.: SŁAWA, BroniSŁAWA, WładySŁAWA, StaniSŁAWA, GrzmiSŁAWA, MściSŁAWA , MiroSŁAWA , itd. To, że ktoś zamienił jedną bukwę, nie znaczy, że my Sławianie mamy to powielać.
      Proszę podać chociaż jedno imię sławiańskie zawierające ,,słow"?
      2) Na zachód od Odry i Nysy mieszka Niemieć, który nie ma nic. Dopiero jak komuś coś ukradnie - to ma.
      ll]
      1) ,,Historię piszą zwycięzcy" - nie podam autora, za dużo ,,ojców".
      2) ,,Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie." - George Santayana.
      3) ,,Historia to nic innego, jak polityka robiona wstecz” - Michaił Pokrowski.
      4) ,,Historia to uzgodniony zestaw kłamstw" - Napoleon Bonaparte.

  • @SamoNovac
    @SamoNovac 11 часов назад

    No i Panonia sięgała po Baczkę, a tamtejszy strój ludowy męski jako żywo od razu kojarzy się z ubiorem górali polskich.

    • @agnieszkamynczak2882
      @agnieszkamynczak2882 10 часов назад

      Przepraszam, ale co to jest BACZKA?

    • @jacekwidor3306
      @jacekwidor3306 8 часов назад

      @@agnieszkamynczak2882 Oj, w dobie internetu nie można sprawdzić samodzielnie? To kraina na pograniczu Węgier i Serbii.

  • @ZbyszekPaczek
    @ZbyszekPaczek 4 часа назад

    super...

  • @andrzejmusia6495
    @andrzejmusia6495 8 часов назад +2

    To się nazywa bełkot !

  • @Hiddenus1
    @Hiddenus1 11 часов назад

    Moje nazwisko sugeruje, ze powinno sie sprawdzic czy masz nadal portfel, a nasza rodzina nie ma zadnych powiazan z ta grupa etniczna/kulturowa... xD

    • @rfvvfr6666
      @rfvvfr6666 11 часов назад

      A jak masz na nazwisko?

    • @Faral-kf5et
      @Faral-kf5et 11 часов назад +1

      Może przodek jakiś wyglądał podobnie jak oni? Kiedyś coś takiego wystarczało... Pan Jacek autor tekstów też nie wygląda jakby miał powiązania. A nazwisko ma

    • @Hiddenus1
      @Hiddenus1 9 часов назад

      @@Faral-kf5et Moze byc, do tego jeszcze kwestia tego, ze gdy w kacaplandzie byla czerwona rewolucja to moja rodzina musiala dokonac strategicznego odwrotu na zachod i ponoc nastapila w miedzy czasie zmiana nazwiska. A przynajmniej tak mi tata powiedzial, ktoremu cos takiego powiedzieli jego rodzice. Ale ile w tym prawdy jest taka sama niewiadoma jak granice kosmosu.

    • @Hiddenus1
      @Hiddenus1 9 часов назад

      @@rfvvfr6666 Nie podam ze wzgledu na to, ze jestem juz jedynym posiadaczem tego nazwiska (kiedys jeszcze byl tata).
      Ale daje mi ono uprawnienie na "cyganienie" (klamanie) xD

  • @olowrohek9540
    @olowrohek9540 13 часов назад +1

    A kto wymyslil te bagna Poleskie jako kolebke Slowian?
    Obecnie to najmniej zamieszkane teteny w Europie a co kiedys bylo niby inaczej?
    Jak to mozliwe ze z bagien wychodza setki tysiecy ludzi i zasiedla pol Europy?

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  12 часов назад +2

      żeby zakładać że e wyszli to trzeba też zakładać, że Słowianie to zamknięta grupa biologiczna. Mnie to zupełnie nie przekonuje. Więcej na ten temat opowiadałem już w innych odcinkach. No i oczywiście najszerzej w ksiazce. W każdym razie interpretacja allochtoniczna nadal dominuje w polskiej nauce, a jej najszerzej przyjmowaną wersję opracował polski archeolog Krzysztof Godłowski.

    • @prasaite
      @prasaite 10 часов назад

      Dzisiaj 8 miliardów ludzi. Kiedyś w czasach imperium rzymskiego 100 mln całkowita populacja ludzi. Kiedyś to co obecnie uchodzi za niezamieszkałe, wtedy było metropolią.

    • @jacekwidor3306
      @jacekwidor3306 9 часов назад

      @@prasaite Bez przesady, w czasach imperium rzymskiego ludzkość liczyła jakoś około 300 milionów osobników. Samo Imperium rzymskie 50-60 milionów, drugie tyle w Chinach. Ale rzeczywiście w tej skali to Bochnia, Sandomierz a nawet Ustrzyki Dolne byłyby dużymi miastami.

    • @prasaite
      @prasaite 8 часов назад

      @@jacekwidor3306 Zgadza się, 300 mln, co nie zmienia faktu, że bagna poleskie wówczas mogły być rezerwuarem ludzi.

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  6 часов назад +1

      ze względu na zasoby, niską żyzność i dostępność gleb, raczej nie mogły. To podstawowy problem z czysto biologicznym interpretowaniem koncepcji allo.

  • @rdbonsao
    @rdbonsao 6 часов назад

    ciekawe i obiektywne

  • @Milczek118
    @Milczek118 13 часов назад +4

    Sporo niemieckich miast w południowo wschodniej części kraju ma polskie nazwy. Możecie zobaczyć sobie jaką flagę i godło ma niemieckie miasto Frankfurt. Niemcy też mają krótką historię bo powstały w 1871r. z ludności germańskiej i plemion niemieckich.

    • @edek123
      @edek123 13 часов назад +2

      Współczesna Polska powstała w 1918 roku i co z tego wynika?

    • @markegirski7498
      @markegirski7498 13 часов назад +1

      Całe Niemcy mają słowianskie nazwy miast.

    • @Milczek118
      @Milczek118 13 часов назад

      @@edek123 Nieprawda bo jako III Rzeczpospolita Polska jest od 1989r. :P

    • @agnieszkamynczak2882
      @agnieszkamynczak2882 4 часа назад +2

      BERLIN to też słowiańska nazwa. Na tych terenach żyli Słowianie Połabscy. Walczyli z Niemcami o terytoria, ale polegli. Za to zostawili ślady słowiańskie w nazwach geograficznych.

  • @jaqp5179
    @jaqp5179 12 часов назад

    No błędy w komentarzu jak w podstawówce.

  • @petercarpenter1
    @petercarpenter1 11 часов назад

    Ma Pan śliczną kicię, to nowy domownik? Czy po prostu Baśka jeszcze tu nie występowała 🤔

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  11 часов назад +2

      prawdę mówiąc ona była pierwsza, to już emerytka niestety i królowa stada :). Ale nie lubi występować przed kamerą, więc pojawia się bardzo rzadko. Karol za to zawsze sam się wpycha przed obiektyw :)

  • @dorota2630
    @dorota2630 13 часов назад +5

    Słyszałam stwierdzenie o pierwszych wzmiankach dotyczacych Słowian ze byli okreslani jako "włochaty lud z północy prowądzacy świnie".

    • @UnderTheBanner
      @UnderTheBanner 12 часов назад +1

      Noooo teraz p. Rybacki Cię dojedzie :D

  • @mmaccieejuu2959
    @mmaccieejuu2959 13 часов назад +2

    W kwestii pochodzenia Słowian intrygujące może być spostrzeżenie że zarówno Słowianie jak i Indianie wyznawali totemizm więc może to świadczyć że mogą pochodzić ze zbliżonego kręgu kulturowego, co może świadczyć że geneza może sięgać stepów azjatyckich

    • @Faral-kf5et
      @Faral-kf5et 13 часов назад +5

      Z calym szacunkiem, ale to najprawdopodobniej o niczym nie świadczy. Może poza tym, że konstrukcja mózgu i zachodzących w nim procesów myslowych jest podobna u wszystkich ludzi. Łuk i strzały też wynaleziono w wielu miejscach na świecie niezależnie od siebie.

    • @M3rl1n177
      @M3rl1n177 12 часов назад +1

      Raczej można stwierdzić że może to wynikać z czasów pra indoeuropejskich gdzie ludy mogły wyznawać totemizm i dopiero po wydzieleniu się osobnych grup jedni kultywowali tradycje w zmienionej formie a inni nie.

  • @buddavaio
    @buddavaio 10 часов назад

    „Celtowie na ziemiach polskich - Przemysław Dulęba, Dawid Sych | KONTEKST 4” ruclips.net/video/CKqz77C7FSg/видео.htmlsi=Ffib-dP7qZ6GJF1M

  • @piotbur1
    @piotbur1 4 часа назад

    Książka kupiona. Będzie czytana

  • @andree2000
    @andree2000 13 часов назад +4

    Słowianie na terenie Polski są miksem wielu kultur i grup etnicznych. Masowy napływ ludzi nie musiał oznaczać ucieczki poprzedników. Prędzej asymilacje w jedną lub drugą stronę. Osobny temat, że poza pozornym podobieństwem językowym tzw Słowianie nie mają że sobą nic wspólnego. Juz w średniowieczu np Polacy z przodkami Rosjan nie mieli nic wspólnego

    • @adamszangala4764
      @adamszangala4764 12 часов назад +3

      Nic wspólnego to my mamy z Zulusami, Chińczykami, Sjuksami czy nawet Grekami. Ale z Rosjanami? Toż póki się nie odezwie, zwykle nie rozróżnisz rosyjskiego chłopaka czy dziewczyny od ich polskich odpowiedników (choć owszem, w efekcie wieloetniczności państwa carów a potem towarzyszy doszło do genetycznej puli słowiańskiej sporo ludów z Azji czy Zakaukazia, i ci faktycznie wyglądają inaczej niż typowi Polacy).
      Więc się tak nie odcinaj, bo akurat do Rosjan - jasnookich i jasnowłosych mieszkańców Północnej Europy - jest nam bliżej niż do kuzynów z Jugosławii.

    • @M3rl1n177
      @M3rl1n177 12 часов назад +1

      Że są miksem to tak średnio bym powiedział. Zwłaszcza patrząc po badaniach dna. Na 100% różne grupy slowian mieszały się ze sobą np. Podczas masowej migracji ludności z upadającego państwa wielkomrawskiego na nasze tereny

    • @adamszangala4764
      @adamszangala4764 11 часов назад

      @@M3rl1n177 Jesteśmy dużo bardziej zmiksowani niż powiedzmy jacyś Japończycy. Wyjdź na ulicę i się rozejrzyj: blondyn o niebieskich oczach (typ chyba nadal dominujący, fakt) mija tam brunetów o urodzie znad Morza Śródziemnego i w obu przypadkach mamy Polaków z dziada pradziada. Owszem, daleko nam rozrzutem typów DNA do mieszkańców powiedzmy Londynu. Dominuje haplogrupa R1a1, ale takich jest tylko nieco powyżej połowy. Ta druga prawie połowa - to już ludzie nieco odmiennego pochodzenia.

  • @buddavaio
    @buddavaio 10 часов назад

    „Największy gród słowiański w Polsce. Zagadkowe miejsce, o którym niemal nikt nie wie” ruclips.net/video/kvvG8zqLRak/видео.htmlsi=2FUbTixMTYLAWHTa

  • @cyndiman-bb8cu
    @cyndiman-bb8cu 12 часов назад +12

    Oczywiście, że bzdura co do niewolników. To my handlowaliśmy ludźmi, a nie na odwrót! I pierwszy człowiek też był słowianinem. Gdy Bóg stworzył człowieka, ten go spytał: A dasz mi jakoś na imię?
    Usłyszał: A dam!

    • @krkomo
      @krkomo 3 часа назад +3

      też tak myślę. a Matka Boska pochodziła spod Częstochowy przecież

  • @ztejstrony
    @ztejstrony 3 часа назад

    Groźba jest całkiem dobra.

  • @buddavaio
    @buddavaio 10 часов назад

    „A VERY PAGAN CHRISTMAS: A HISTORY OF CHRISTMAS | FULL DOCUMENTARY” ruclips.net/video/sh27RDRevgI/видео.htmlsi=mENuRx9W8u3fr9vG

  • @trollpaleontologiczny1981
    @trollpaleontologiczny1981 10 часов назад

    Czy mozemy sie umowić, że jak kupię książkę to będę miał prawo do pisania glupich komentarzy? XD

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  10 часов назад +1

      ależ to prawo jest zawsze, niech społeczność osądzi ;-)

  • @dunikowska
    @dunikowska 8 часов назад

    Kiedy Pana książki znajdą się w programach szkolnych, by wreszcie skończyć z mitologicznym nauczaniem polskości?

    • @annaszymanek2198
      @annaszymanek2198 8 часов назад

      Nigdy,bo są pisane przez antypolaka.Wystarczy posłuchać lub poczytać profesorów historii i już wiadomo że nie jest nic pewnego,jeśli chodzi o nasze słowiańskie korzenie.To ,co ten pan głosi jako pewne,to nie jest w żaden sposób udokumentowane.To bajki 😅😅

  • @bizon220
    @bizon220 14 часов назад +1

    👍

  • @piotr5777
    @piotr5777 12 часов назад

    Bajki z mchu i paproci ! Historia Słowian nie przetrwała , przynajmniej nie mamy do niej dostępu ! Może kiedyś znajdą się jakieś archiwa , np. w Watykanie a póki co to bajania !

    • @Faral-kf5et
      @Faral-kf5et 12 часов назад +1

      Jakich archiwów w Watykanie oczekujesz? Słowiańskich? Jeśli coś jeszcze jest, to pochodzi z tych samych źródeł które juz znamy i z nich korzystamy - łacińskich. Które dla ciebie jak rozumiem są bajkami.

    • @jacekwidor3306
      @jacekwidor3306 9 часов назад +1

      Jeśli nawet coś się jeszcze wygrzebie (o Sacco di Roma pan słyszał?) to będzie coś w rodzaju "Dagome iudex", czyli dla turbolechity rzecz niezrozumiała i bez wartości.

  • @ned-l4b
    @ned-l4b 2 часа назад +1

    Genetycznie i lingwistycznie słowianie należą do ludów indo-irańskich, a więc nomadów stepowych. Kultura słowiańska jako adaptacja do warunków środowiskowych w sensie budownictwo, rolnictwo, itp. mogły zostać wchłonięte przez osiedlających się nomadów na podbitych terenachkultury np. kukuteni-trypole i podobnych. Podbój nomadów ze stepu z resztą był na tyle dosadny, że potomkami są nie tylko słowianie, a cały kontynent europejski. Jeżeli chodzi o wspomnianą armenię, to obecnie spekuluje się że ludy proto proto-indo-irańskie pochodziły gdzieś z okolic kaukazu i anatolii, z tym że pierwsi rolnicy europy najprawdopodobniej dotarli na stary kontynent jako ta grupa anatolijska - famerska, a drugi odłam tej grupy- protoindoarianie przez kaukaz trafili na step pontyjski z którego później podbijali tereny europy.

    • @wojciechkorfanty20
      @wojciechkorfanty20 2 часа назад

      Po pierwszym zdaniu przestałem czytać

    • @ned-l4b
      @ned-l4b 2 часа назад

      @@wojciechkorfanty20 jak masz problem z czytaniem to nie wiem po co zjeżdżasz w komentarze, ale polecam są chyba takie aplikacje dla niewidomych co czytają na głos. Może o czymś takim pomyśl o ile doczytasz lub ktoś ci doczyta.

  • @tatoo34xxx
    @tatoo34xxx 5 часов назад +2

    A mnie ciągle zastanawia, kim był Dagome Iudex.Jakim językiem się posługiwał i z jakiego kręgu kulturowego pochodził. Pomijam kwestię narodowości , bo nacjonalizmy to wynalazek Europy nowożytnej.

  • @sylijot5562
    @sylijot5562 10 часов назад

    Nie chce być niewolnikiem stąd komentarz 😅

  • @grzegorzkrajewski1095
    @grzegorzkrajewski1095 10 часов назад

    A niby dlaczego badania genetyczne są tu złą metodą badawczą?

  • @andrzejkaminski9041
    @andrzejkaminski9041 Час назад

    Uff... jak dobrze być Germanem!

  • @krzysztofgorski9611
    @krzysztofgorski9611 12 часов назад

    Fajny kotek