1:04:55 ... 😁😁😁...egy kis trivia - Gene Cernan ősei a történelmi Magyarország területéről származtak még pedig egészen pontosan Szlovákiaból...a nagypapa eredeti magyar neve Csernát György volt... amit angolositott amikor megérkezet az Új Világba a múlt század tízes éveiben... Úgyhogy nyugodtan mondhatjuk magunkról hogy magyar ember is járt a Holdon !!!
Szívesen. Különben a Google Play Book Store ból le lehet tölteni a - The Last Man on the Moon - Astronaut Eugene Cernan and America's Race in Space - című autóbiografikus könnyet amit maga Eugene Cernan irt Don Davis közreműködésével 2000 júliusban az eBook 2013 novemberében jelent meg... Én is ott olvastam....👍
Nagyon jóóók vagytok, csak így tovább!!! Imádlak Titeket! A felfelé muató hüvelykújjat, kb 2. másodpercnél már durrantottam, mert tudom, hogy Fantasztikusak Vagytok!
Azért azt se felejtsük el, hogy egy technika minél kifinomultabb annál sérülékenyebb és problémásabb is tud lenni, legyen az akár hardver vagy szoftver, minél összetettebb annál több dolog mehet benne tönkre potenciálisan.
Köszönöm szépen a beszélgetést. Ismét jó volt. Hihetetlen hogy mire képes az ember. Viszont ma megint fogtam a fejem. Szerencsére csak egy bolti parkolóban, de az út közepén keresztbe megált egy autó, egy hibrid Ford. Teljesen leblokkolt úgy hogy még vészvillogót sem tudott az ember bekapcsolni és még csak félre tolni sem lehetett. Ilyenkor gondolom hogy hol tart az emberiség, ez szörnyű. Ha ez autópályán történik, akkor még katasztrófa is lehet belőle, mert nem tud félre állni sem. Köszönöm fiúk. Jó lenne valamikor látni titeket. ❤😊🙏🏻🌍👌✨🌕🚀🛸🛰️
Nagyon érdekes volt így összeszedve is meghallgatni. Habár kétlem, hogy ha eddig nem tudták meggyőzni a '60 éve simán holdraszálltunk' bármi is meg tudná őket fordítani. De azért nem szabad feladni :D Köszönjük a munkátokat! Esetleg lesz olyan is, ahol összegyűjtitek azokat a baleseteket is, ahol emberi élet nem volt veszélyben, de a számítógépes autonóm dolgok meghibásodtak? És esetleg azokkal is össze lehet hasonlítani az elmúlt évek baleseteit esetleg, hogy azért azokhoz képest is sok előrelépés van.
Ha valakit erdekel milyen is volt az Apollo szamitogep “programozasa” = drotozasa itt egy jo sorozat rola: ruclips.net/p/PL-_93BVApb59FWrLZfdlisi_x7-Ut_-w7&si=ggQ9d16IlA6RWZG1
Ezután a Szojuz űrhajó malőrjei adják magukat, a két legsúlyosabb eset mellett volt jópár szerencsésebb kimenetelű érdekesség, kedvenceim a "fejjel előre" beérkezések a légkörbe.
Neil Armstrongról már az Ewardson is legendák keringtek, hogy milyen szituációkba tud keveredni. Egyszer elmentek Chuck Yeagerrel tesztelni egy kiszáradt sóstavat, amin leszálltak és beragadtak a sárba, úgy, hogy órákkal később tudták kimenteni őket. Aztán egy héttel később Armstrong egyedül is megpróbálta ugyanazt nagyobb tolóerővel, akkor meg a sár letépte a futóműveit, úgyhogy visszavergődött az Edwardsra, ahol kényszerleszállás közben letarolt még három gépet. Aztán repült az X-15-össel, amivel megpattintotta a gépet az atmoszférán, így vagy jó 400 kilométerrrel a bázis után lyukadt ki, és onnét vitorlázott vissza, úgy, hogy megnyírta kicsit a bokrost a tó végén. Utána kéredzkedett át a Gemini programba, ahol a Gemini 8-on volt a parancsnok, ott meg az egyik manőverező fúvóka hibásodott meg, ami olyan forgásba küldte a kapszulát, hogy a társa elájult, és őis alig úszta meg. Az ágykerettel két másodpercre volt, hogy a földbe ne passzírozódjon, az Apollo 11-en meg 30 másodpercre volt attól, hogy kifogyjon a naftából. Chuck Yeager azt mondta neki, amikor kilépett, hogy fekete macskával a fedélzetén kéne repülnie... Valszeg pont azért választották ki, mert bár tízszer annyi balesete volt, mint a többi űrhajósnak, de mindig mindent megúszott élve. Kommentekről meg mérgező véleményekről szólvást azért az amerikaiak és a szovjetek is szerették ám maró hatású üzemanyagokkal kezelni egymás űrprogramját, meg ócska pletykákat terjeszteni a másikról, nem véletlenek az Apollo összeesküvéselméletek, meg az elveszett kozmonauták sztorijai, szoval azok se voltak olyan ragyogó idők a dicső múltban, igaz akkoriban ezt még hárombetűs ügynökségek intézték fentről.
Az jutott eszembe, hogy ha a régi kor számítógépes hibáit sokszor megoldották egy kapcsoló vagy gomb megnyomásával, lévén hogy analóg technológia volt, a mai digitális világ új rendszerei, tableteől vezérlés stb, egy rendszer meghibásodása esetén nincs mit átkapcsolni. Lehet hogy érdekes téma lenne ennek az epizód alapján ha elmélkednétek arról, hogy a mai technológiával vajon hogyan tudnának pl. az Apollo program során bekövetkező számítógépes hibákra reagálni. Vagy esetleg a legfontosabb és létfontosságú dolgok továbbra is fizikai kapcsolókkal rendelkeznek?
Pontosan! Egyik űrhivatal sem engedi, hogy kizárólag érintő kijelzőkkel vezéreljék az űrhajót, hiszen egy rossz mozdulattól be is törhet, ezzel irányíthatatlanná téve a járművet. Épp ezért a legfontosabb funkciók fizikai kapcsolókat kaptak, a Crew Dragon űrhajón nagyjából 30-40 ilyen fizikai kapcsoló található az érintő panelek körül.
@@urkutatasmagyarul És azt hogy nem analóg ha nem digitális a technológia? Egy esetleges rendszerhiba esetén milyen módon lehet áttérni a másik rendszerre ha ez is digitálisan történik? Vagy ez a része is teljesen hagyományos módon van még megvalósítva? Köszönöm a választ!
@@viktorerdos95 Legalább két, teljesen különálló computernek kell lennie az űrhajón. Ha az elsődleges megsérül, akkor a korábban említett fizikai kapcsolóval lehet váltani a tartalékra.
22:55 én úgy tudom, hogy az a bizonyos 2db J2 hajtómű leállás a második Saturn V, még személyzet nélküli Apollo tesztrepülésen történt (legalábbis a Gépek A Holdon sorozatban ez így hangzik el)
Ha megengeditek ugye... :) az említett repülő jármű az NEM a Repülő ágykeret, hanem az LLTV (Lunar Landing Training Vehicle, aminek az volt a lényege, hogy a középső nagy hajtómű alapból annyi emelőerőt fejtett ki, hogy kvázi szimulálja azt, hogy a járműre 1/6 gravitáció hat. Az összes egyéb mozgást a kis hajtóművek vezérlésével oldották meg. A Repülő ágy(keret) egy korábbi, a VTOL repülés kifejlesztése felé tett egyik első lépés volt, hivatalos neve Thrust Measuring Rig (Tolóerő-mérő próbapad) volt, de semmi köze nem volt a tolóerő-méréshez, csak így tudtak állami forráshoz jutni a projekthez :)
Érdekes, hogy az Apolló-13 c. filmben meg is jegyzi Lowell (Tom Hanks), amikor az első fokozat öt hajtóművéből leállt az egyik, hogy na, megvolt a kötelező gikszer. Vajon ez élőben is elhangozhatott?
Ez pont azon kevés mozzanatok egyike, ami nem igazán passzol a valósággal. Bár a történet valós, és Lovell valóban elmondta a mondatot, de nem az Apollo-13, hanem még az Apollo-8 küldetésénél történt mindez.
Volt egy ütemter (Delta-H), amit követtek, de ez nem volt mindig tűpontos. Ha az előre számított adatpálya szerint elérték a határmagasságot és nem jött adat a radartól, akkor meg kellett szakítani a további süllyedést.
@@urkutatasmagyarul Köszönöm a gyors választ. Amúgy mindig is érdekelt, hogy felszálláskor és pl a Hold felé induláskor hogyan kerülnek el az űrhajók MINDEN légijárművet. Mi alapján tudják tutira, hogy nem ütköznek repülőgéppel, feljebb pedig műholdakkal? Az összes keringő műholdról tudják, hogy épp merre járnak? Azt még el tudom képzelni, hogy jeleznek a repülőknek (irányítónak és tájékoztatónak), de a műholdakkal mit lehet tenni?
A startnál a légteret lezárják, így a repülőktől nem kell tartani. Az alacsony Föld körüli pálya pedig sokkal hatalmasabb, mint a földi légtér, azaz még ritkábban vannak űreszközök, amik ráadásul sokkal kisebbek is, mint a repülők. Ha felnézel az égre, azért nem látsz olyan sok repülőt, ez nem egy olyan dolog, amitől tartani kell. Persze végeznek számításokat, baleseti becsléseket.
@@urkutatasmagyarul Akkor úgy tűnik, valóban igaz amit sejtettem, hogy a lotto 5-ösre játszanak. Vagyis, hogy nagyon kicsi az esélye egy ütközésnek. De azért továbbra is kiváncsi vagyok, hogy mi lenne ha megtörténne.
@@Pocketforce1 Poénokat sosem írunk előre, szerintem nem is működhetne, egyáltalán nem vagyunk jó színészek. A vázlat témától függ, általában 2-3 oldal címszavakkal jegyzetelve, amiket a felvétel során kibontunk.
Egyébként mi így beszélgetünk. Ma is pl ültünk az autóban, és röhögtünk. Az, hogy másoknak is érdekes/vicces/szórakoztató, az nekünk külön élmény, siker :)
Az HBO mini sorozatában ami ide haza A végtelen szerelmesei - Az Apolló program néven futott ott az Apollo 1 baleseténél emlékeim szerint valamilyen 204-es számú panelra hivatkoztak, mit a tűzet okozó szikra forrására.
19:11 ... Főnök ezt itt nem jól mondtad. Az Apollo 7 esen a Wally Schirra - nak gyulladt be a füle és emiatt nem akarta felvenni a sisakot és cirkusz volt miatta a földi irányításal...a tengeri betegség az Apollo 8 on volt ahol Frank Bormann végig hányta az egész utat...😁😁😁
@@urkutatasmagyarul haha...persze... szerintem meg a kakaskodás inkább. Ezt kihagytad a videóból hogy ott indult az egész sztori amikor az egyik tévé társaság egy sorrendben nem szereplő exkluzív interjút akart és Donn Eisele- t fel kellet volna kelteni ( aki nem volt hajlandó) azért hogy mind a három űrhajós mosolyogjon a kedves adófizetőknek...Gene Krantz- nál ki is borítóták rendesen a bilit. Annyira hogy majdnem felfalta Slayton-t a vezérlő központ ban... haha 😁🍺🍺🍺🍺🍺👍
Az űrbetegségre reagálva Palinak: nem placebo hatás az ha egyszerre több ember reagálja ugyanazokat akikneket pszichológiailag. Az amire gondolsz az a tömegpszihózis.
10:48 A befelé nyíló kabint ajtó hibás tervezés volt!? Ha jól tudom éppen Virgil Ivan Gus Grissomnak volt gondja a kifelé nyíló ajtóval a második emberes Mercury (Liberty Bell 7) repülés vagyis inkább a visszeérkezés során.
Igen, de szinte biztosra mondható, hogy akkor ő hibázott. Viszont emiatt tervezték befelé nyithatóra az Apollo kabint, ami több hiba között három űrhajós halálát okozta. A tragédia után már a gyorsan nyitható kifele nyíló verziót alkalmazták.
Ha ő hibázott volna soha többé nem repül. Ennél kevesebbért is vettek le embert a programról. Carpenter pl túl sokat periszkópozott és nézelődött az Aurora 7-tel, kifogyott az üzemanyagból, és előbb le kellett hozni. Bár kimosták az ügyet, de soha többé nem engedték űrhajó közelébe. Grissom hajója meg konkrétan elsüllyedt a tengeren, miután kirobbant az ajtó, ha nincsenek ott a mentőalakulatok, akkor ő is megfullad, az egy nagyon komoly ügy volt, de a kivizsgálás után százszázalékos bizalmat kapott, ő tervezte a Gemini űrhajók legtöbb rendszerét, és az Apolloban is komoly szaktekintélyként kezelték. Munkahelyi politika, propaganda, meg fogpasztavigyor ide vagy oda, nem bízták volna a legelső űrhajójukat olyan emberre, akiről nem azt gondolják, hogy ő a legjobb. @@urkutatasmagyarul
Utánanéztem, végülis Schirra bizonyította be, hogy nem Grissom nyomta meg a detonátort, hagyta, hogy kihalásszák az űrhajóját és a hajó fedélzetén kirobbantotta a kabinajtót, csakhogy ehhez akkora erővel kellett rácsapnia a kioldógombra, hogy vérzett tőle a keze. Bár pontosan nem tudják mitől robbant ki az ajtó a legvalószínűbb, hogy a helikoptertől statikus feszültség csapott át a hajóra, és az robbantotta ki az ajtót.
Nem akarok én senkit sem meg sérteni, de ez a tipikus eset amikor a társad nem hozzátesz a dolgokhoz, hanem inkább elvesz egy remek kifejezés a "karimzavákum" kifejezés. Ha egyedül lettél volna és elmondtad volna, sokkal jobb lett volna :D
Szerintem így érdekesebb volt. Jó volt, hogy egy olyan emberrel beszélgetett ilyenről, aki azért annyira nem jártas a témában. Jobban bele tudtam így Magamat élni a beszélgetésbe.
Hihetetlen bátorság kellett ezekhez az ősűrhajózásokhoz! Respect😊
1:04:55 ... 😁😁😁...egy kis trivia - Gene Cernan ősei a történelmi Magyarország területéről származtak még pedig egészen pontosan Szlovákiaból...a nagypapa eredeti magyar neve Csernát György volt... amit angolositott amikor megérkezet az Új Világba a múlt század tízes éveiben... Úgyhogy nyugodtan mondhatjuk magunkról hogy magyar ember is járt a Holdon !!!
Ezt nem is tudtam, köszi az infót!
Szívesen. Különben a Google Play Book Store ból le lehet tölteni a - The Last Man on the Moon - Astronaut Eugene Cernan and America's Race in Space - című autóbiografikus könnyet amit maga Eugene Cernan irt Don Davis közreműködésével 2000 júliusban az eBook 2013 novemberében jelent meg... Én is ott olvastam....👍
Nagyon jóóók vagytok, csak így tovább!!! Imádlak Titeket! A felfelé muató hüvelykújjat, kb 2. másodpercnél már durrantottam, mert tudom, hogy Fantasztikusak Vagytok!
Azért azt se felejtsük el, hogy egy technika minél kifinomultabb annál sérülékenyebb és problémásabb is tud lenni, legyen az akár hardver vagy szoftver, minél összetettebb annál több dolog mehet benne tönkre potenciálisan.
Köszönöm szépen a beszélgetést. Ismét jó volt. Hihetetlen hogy mire képes az ember. Viszont ma megint fogtam a fejem. Szerencsére csak egy bolti parkolóban, de az út közepén keresztbe megált egy autó, egy hibrid Ford. Teljesen leblokkolt úgy hogy még vészvillogót sem tudott az ember bekapcsolni és még csak félre tolni sem lehetett. Ilyenkor gondolom hogy hol tart az emberiség, ez szörnyű. Ha ez autópályán történik, akkor még katasztrófa is lehet belőle, mert nem tud félre állni sem.
Köszönöm fiúk. Jó lenne valamikor látni titeket. ❤😊🙏🏻🌍👌✨🌕🚀🛸🛰️
Nagyon érdekes volt így összeszedve is meghallgatni. Habár kétlem, hogy ha eddig nem tudták meggyőzni a '60 éve simán holdraszálltunk' bármi is meg tudná őket fordítani. De azért nem szabad feladni :D Köszönjük a munkátokat! Esetleg lesz olyan is, ahol összegyűjtitek azokat a baleseteket is, ahol emberi élet nem volt veszélyben, de a számítógépes autonóm dolgok meghibásodtak? És esetleg azokkal is össze lehet hasonlítani az elmúlt évek baleseteit esetleg, hogy azért azokhoz képest is sok előrelépés van.
Megint irtó érdekes epizód volt, köszi a munkát srácok 😊❤
Ha valakit erdekel milyen is volt az Apollo szamitogep “programozasa” = drotozasa itt egy jo sorozat rola: ruclips.net/p/PL-_93BVApb59FWrLZfdlisi_x7-Ut_-w7&si=ggQ9d16IlA6RWZG1
Sziasztok.Nagyon jó összefoglalót készítettetek.Köszönöm szépen.Annyit tennék hozzá,hogy az Apolló-9 története kimaradt.
Nem maradt ki, de ott nem igazán volt olyan probléma, ami említésre méltó lett volna a többi gondhoz képest.
Ezután a Szojuz űrhajó malőrjei adják magukat, a két legsúlyosabb eset mellett volt jópár szerencsésebb kimenetelű érdekesség, kedvenceim a "fejjel előre" beérkezések a légkörbe.
Neil Armstrongról már az Ewardson is legendák keringtek, hogy milyen szituációkba tud keveredni. Egyszer elmentek Chuck Yeagerrel tesztelni egy kiszáradt sóstavat, amin leszálltak és beragadtak a sárba, úgy, hogy órákkal később tudták kimenteni őket. Aztán egy héttel később Armstrong egyedül is megpróbálta ugyanazt nagyobb tolóerővel, akkor meg a sár letépte a futóműveit, úgyhogy visszavergődött az Edwardsra, ahol kényszerleszállás közben letarolt még három gépet. Aztán repült az X-15-össel, amivel megpattintotta a gépet az atmoszférán, így vagy jó 400 kilométerrrel a bázis után lyukadt ki, és onnét vitorlázott vissza, úgy, hogy megnyírta kicsit a bokrost a tó végén. Utána kéredzkedett át a Gemini programba, ahol a Gemini 8-on volt a parancsnok, ott meg az egyik manőverező fúvóka hibásodott meg, ami olyan forgásba küldte a kapszulát, hogy a társa elájult, és őis alig úszta meg. Az ágykerettel két másodpercre volt, hogy a földbe ne passzírozódjon, az Apollo 11-en meg 30 másodpercre volt attól, hogy kifogyjon a naftából. Chuck Yeager azt mondta neki, amikor kilépett, hogy fekete macskával a fedélzetén kéne repülnie... Valszeg pont azért választották ki, mert bár tízszer annyi balesete volt, mint a többi űrhajósnak, de mindig mindent megúszott élve. Kommentekről meg mérgező véleményekről szólvást azért az amerikaiak és a szovjetek is szerették ám maró hatású üzemanyagokkal kezelni egymás űrprogramját, meg ócska pletykákat terjeszteni a másikról, nem véletlenek az Apollo összeesküvéselméletek, meg az elveszett kozmonauták sztorijai, szoval azok se voltak olyan ragyogó idők a dicső múltban, igaz akkoriban ezt még hárombetűs ügynökségek intézték fentről.
Az jutott eszembe, hogy ha a régi kor számítógépes hibáit sokszor megoldották egy kapcsoló vagy gomb megnyomásával, lévén hogy analóg technológia volt, a mai digitális világ új rendszerei, tableteől vezérlés stb, egy rendszer meghibásodása esetén nincs mit átkapcsolni. Lehet hogy érdekes téma lenne ennek az epizód alapján ha elmélkednétek arról, hogy a mai technológiával vajon hogyan tudnának pl. az Apollo program során bekövetkező számítógépes hibákra reagálni. Vagy esetleg a legfontosabb és létfontosságú dolgok továbbra is fizikai kapcsolókkal rendelkeznek?
Pontosan!
Egyik űrhivatal sem engedi, hogy kizárólag érintő kijelzőkkel vezéreljék az űrhajót, hiszen egy rossz mozdulattól be is törhet, ezzel irányíthatatlanná téve a járművet.
Épp ezért a legfontosabb funkciók fizikai kapcsolókat kaptak, a Crew Dragon űrhajón nagyjából 30-40 ilyen fizikai kapcsoló található az érintő panelek körül.
@@urkutatasmagyarul
És azt hogy nem analóg ha nem digitális a technológia? Egy esetleges rendszerhiba esetén milyen módon lehet áttérni a másik rendszerre ha ez is digitálisan történik? Vagy ez a része is teljesen hagyományos módon van még megvalósítva?
Köszönöm a választ!
@@viktorerdos95
Legalább két, teljesen különálló computernek kell lennie az űrhajón. Ha az elsődleges megsérül, akkor a korábban említett fizikai kapcsolóval lehet váltani a tartalékra.
Ez jó volt , szép munka. köszi.
Jó a műsor. Nagyon tettszik❤❤❤❤❤
22:55 én úgy tudom, hogy az a bizonyos 2db J2 hajtómű leállás a második Saturn V, még személyzet nélküli Apollo tesztrepülésen történt (legalábbis a Gépek A Holdon sorozatban ez így hangzik el)
Sziasztok! Koszi a videot! :)
Ha megengeditek ugye... :) az említett repülő jármű az NEM a Repülő ágykeret, hanem az LLTV (Lunar Landing Training Vehicle, aminek az volt a lényege, hogy a középső nagy hajtómű alapból annyi emelőerőt fejtett ki, hogy kvázi szimulálja azt, hogy a járműre 1/6 gravitáció hat. Az összes egyéb mozgást a kis hajtóművek vezérlésével oldották meg. A Repülő ágy(keret) egy korábbi, a VTOL repülés kifejlesztése felé tett egyik első lépés volt, hivatalos neve Thrust Measuring Rig (Tolóerő-mérő próbapad) volt, de semmi köze nem volt a tolóerő-méréshez, csak így tudtak állami forráshoz jutni a projekthez :)
Érdekes, hogy az Apolló-13 c. filmben meg is jegyzi Lowell (Tom Hanks), amikor az első fokozat öt hajtóművéből leállt az egyik, hogy na, megvolt a kötelező gikszer. Vajon ez élőben is elhangozhatott?
Ez pont azon kevés mozzanatok egyike, ami nem igazán passzol a valósággal. Bár a történet valós, és Lovell valóban elmondta a mondatot, de nem az Apollo-13, hanem még az Apollo-8 küldetésénél történt mindez.
Szomorú, hogy annyi baleset volt, hogy egy külön adásra elég :(
Sajnos! De emlékezünk azokra akik hősi halált haltak a tudományért!
Sajnos! De emlékezünk azokra akik hősi halált haltak a tudományért!
55:02
Ha nem működött a radar ami mutatta a magasságot, akkor honnan tudták volna, hogy elérték a 3km-t a megszakításhoz?
Volt egy ütemter (Delta-H), amit követtek, de ez nem volt mindig tűpontos. Ha az előre számított adatpálya szerint elérték a határmagasságot és nem jött adat a radartól, akkor meg kellett szakítani a további süllyedést.
@@urkutatasmagyarul Köszönöm a gyors választ.
Amúgy mindig is érdekelt, hogy felszálláskor és pl a Hold felé induláskor hogyan kerülnek el az űrhajók MINDEN légijárművet. Mi alapján tudják tutira, hogy nem ütköznek repülőgéppel, feljebb pedig műholdakkal? Az összes keringő műholdról tudják, hogy épp merre járnak? Azt még el tudom képzelni, hogy jeleznek a repülőknek (irányítónak és tájékoztatónak), de a műholdakkal mit lehet tenni?
A startnál a légteret lezárják, így a repülőktől nem kell tartani. Az alacsony Föld körüli pálya pedig sokkal hatalmasabb, mint a földi légtér, azaz még ritkábban vannak űreszközök, amik ráadásul sokkal kisebbek is, mint a repülők. Ha felnézel az égre, azért nem látsz olyan sok repülőt, ez nem egy olyan dolog, amitől tartani kell.
Persze végeznek számításokat, baleseti becsléseket.
@@urkutatasmagyarul
Akkor úgy tűnik, valóban igaz amit sejtettem, hogy a lotto 5-ösre játszanak. Vagyis, hogy nagyon kicsi az esélye egy ütközésnek.
De azért továbbra is kiváncsi vagyok, hogy mi lenne ha megtörténne.
Ha valamibe beleütközbek, ott mindket űreszköz megsemmisül, semmi kétség.
Üdv köszönet 🙏
Köszi!
Köszi a szódát :)
Mennyit készültök egy ilyen adásra amúgy, ha meg szabad kérdezni?
Én pár napig gyűjtöm az anyagot, Pali pedig egy-két nappal a felvétel előtt átfutja, hogy up to date legyen a témában.
@@urkutatasmagyarul és mennyi oldalt írtok össze? Van amúgy pl tervezett kérdés, poén, vagy ilyesmi, ha nem titok?
@@Pocketforce1
Poénokat sosem írunk előre, szerintem nem is működhetne, egyáltalán nem vagyunk jó színészek.
A vázlat témától függ, általában 2-3 oldal címszavakkal jegyzetelve, amiket a felvétel során kibontunk.
@@urkutatasmagyarul jaaa csak mert néha olyan jó a műsor mintha így precízen meg lenne tervezve minden apróság. Mindegy így tovább 😁
Egyébként mi így beszélgetünk. Ma is pl ültünk az autóban, és röhögtünk. Az, hogy másoknak is érdekes/vicces/szórakoztató, az nekünk külön élmény, siker :)
Az HBO mini sorozatában ami ide haza A végtelen szerelmesei - Az Apolló program néven futott ott az Apollo 1 baleseténél emlékeim szerint valamilyen 204-es számú panelra hivatkoztak, mit a tűzet okozó szikra forrására.
Az maga a jármű és a küldetés jelölése volt (AS-204)
Az oxigénnel töltött kabint én nem fogom fel, hogy annak mi értelme?
Egyszerűbb, ha csak egyféle gázt kell tárolni, azt is elég lett volna alacsonyabb nyomáson tartani.
19:11 ... Főnök ezt itt nem jól mondtad. Az Apollo 7 esen a Wally Schirra - nak gyulladt be a füle és emiatt nem akarta felvenni a sisakot és cirkusz volt miatta a földi irányításal...a tengeri betegség az Apollo 8 on volt ahol Frank Bormann végig hányta az egész utat...😁😁😁
Wally-éknak is folyt az orruk folyamatosan, nem viselték jól az űrhajó nyújtotta körülményeket.
@@urkutatasmagyarul haha...persze... szerintem meg a kakaskodás inkább. Ezt kihagytad a videóból hogy ott indult az egész sztori amikor az egyik tévé társaság egy sorrendben nem szereplő exkluzív interjút akart és Donn Eisele- t fel kellet volna kelteni ( aki nem volt hajlandó) azért hogy mind a három űrhajós mosolyogjon a kedves adófizetőknek...Gene Krantz- nál ki is borítóták rendesen a bilit. Annyira hogy majdnem felfalta Slayton-t a vezérlő központ ban... haha 😁🍺🍺🍺🍺🍺👍
Az űrbetegségre reagálva Palinak: nem placebo hatás az ha egyszerre több ember reagálja ugyanazokat akikneket pszichológiailag.
Az amire gondolsz az a tömegpszihózis.
Fájt-e véletlenül a hasuk, vagyis volt-e gyomor rontásuk?
Nem tudunk ilyen esetről.
1:12:02 ...👍🍺🍺🍺🍺🍺😁😁😁
35:13
25:28
Az "Űrszóda" Ű betűjében a német hadijel gondolom véletlen.
Remélem!
A logót @SitganPali cimborám készítette, kétlem, hogy ilyen irányú szándékosság szerepelt volna a megalkotásában.
Titkon ez egy náci toborzó csatorna, akiket majd Hitler titkos holdbázisára emigrálnak 👀
A T-Rex-eket kihagytad! :)
Szerintem a gyíkemerek...
Nem, az egy fekete-feher svéd zászló, az IKEA iránti nagyrabecsülésem jeléül! 🇸🇪
0:11 ...👍🍺🍺🍺🍺🍺😁😁😁
1:05:28
4:21 ...ahhh...az Apollo 11...micsoda küldetés volt...🇺🇸🇺🇸🇺🇸
10:48 A befelé nyíló kabint ajtó hibás tervezés volt!?
Ha jól tudom éppen Virgil Ivan Gus Grissomnak volt gondja a kifelé nyíló ajtóval a második emberes Mercury (Liberty Bell 7) repülés vagyis inkább a visszeérkezés során.
Igen, de szinte biztosra mondható, hogy akkor ő hibázott.
Viszont emiatt tervezték befelé nyithatóra az Apollo kabint, ami több hiba között három űrhajós halálát okozta. A tragédia után már a gyorsan nyitható kifele nyíló verziót alkalmazták.
Ha ő hibázott volna soha többé nem repül. Ennél kevesebbért is vettek le embert a programról. Carpenter pl túl sokat periszkópozott és nézelődött az Aurora 7-tel, kifogyott az üzemanyagból, és előbb le kellett hozni. Bár kimosták az ügyet, de soha többé nem engedték űrhajó közelébe. Grissom hajója meg konkrétan elsüllyedt a tengeren, miután kirobbant az ajtó, ha nincsenek ott a mentőalakulatok, akkor ő is megfullad, az egy nagyon komoly ügy volt, de a kivizsgálás után százszázalékos bizalmat kapott, ő tervezte a Gemini űrhajók legtöbb rendszerét, és az Apolloban is komoly szaktekintélyként kezelték. Munkahelyi politika, propaganda, meg fogpasztavigyor ide vagy oda, nem bízták volna a legelső űrhajójukat olyan emberre, akiről nem azt gondolják, hogy ő a legjobb. @@urkutatasmagyarul
Utánanéztem, végülis Schirra bizonyította be, hogy nem Grissom nyomta meg a detonátort, hagyta, hogy kihalásszák az űrhajóját és a hajó fedélzetén kirobbantotta a kabinajtót, csakhogy ehhez akkora erővel kellett rácsapnia a kioldógombra, hogy vérzett tőle a keze. Bár pontosan nem tudják mitől robbant ki az ajtó a legvalószínűbb, hogy a helikoptertől statikus feszültség csapott át a hajóra, és az robbantotta ki az ajtót.
Valamiért ezket a beszélgetéseket a youtube nem engedi a háttérben lejátszani.
Sajnos ez addig így van, amíg csak tagol láthatják, amint nyilvános lesz, elérhetővé válnak a Premium funkciók.
@@urkutatasmagyarul Értem, bár furcsa megkötés ez a RUclips részéről. Mindenesetre, köszi a választ. :)
@@nagytamas81
Én köszönöm a megertésedet!
Nem akarok én senkit sem meg sérteni, de ez a tipikus eset amikor a társad nem hozzátesz a dolgokhoz, hanem inkább elvesz egy remek kifejezés a "karimzavákum" kifejezés. Ha egyedül lettél volna és elmondtad volna, sokkal jobb lett volna :D
Sosem hallottam még ezt a kifejezést! :O
@@urkutatasmagyarul Nem nézel "jólvanezígy"-et ez hiba, ideje bevezetni a napi szokások közé :D
Szerintem így érdekesebb volt. Jó volt, hogy egy olyan emberrel beszélgetett ilyenről, aki azért annyira nem jártas a témában. Jobban bele tudtam így Magamat élni a beszélgetésbe.
🚀🙄🤔👍😉
Igy a 8-9. alkalomra mar inkabb irritalo ez a Jubileumozas mint vices
Ez sztem egészen pontosan a 14-ik jubileumi Űrszóda! ;)
@@urkutatasmagyarul :D
@@laggtrunks
Ennyi zavaró tényezőt kérlek, viselj el!
Főleg, hogyha a többi rész tetszik!
@@urkutatasmagyarul Szeretem az űrszódát hallgatni, mindegyik rész jó!! Félre ne érts :)
Ez öröktől fogva vicces, és vicces marad.
Apollo 2-3 sose repült
De igen, csak ahogy az Apollo-4, -5 és -6 személyzet nélkül.
42:29