Lepší by ještě bylo, dát na obvod místo těchto pidi kulatých magnetů, obdélníkové magnety na plocho vedle sebe a hustěji (cca 2mm mezery), čímž by vznikl klasický rotor ve tvaru "trubky" s mnohem větší efektivitou. Samozřejmě za předpokladu, že tomu bude odpovídat i stator. Btw. jen laický názor :)
@@firstMexican Tohle bych řekl, že je na fyziku a výpočet. Jak tam ty magnety, cívky osadit při určitých otáčkách. Od toho bych se vlastně odpíchl. Ale jako prototyp bych bral i ten Vidlákův. A vlastně by pak člověk měl i trochu rezervu v jeho řešení od ideálu.
Rád sleduji tvou tvorbu,protože každé tvé video je originální a já se inspiruji a zdokonaluji ve znalostech generátorů a mobilního zdroje energie a přemýšlím že to využiji v lese mám tam primitivní přístřešek a nedaleko teče potůček.
Skúste dať tie magnety na striedačku aj na jednom aj na druhom kotúči. + odporúčam zvýšiť počet závitov ( použiť tenší drát a dať tam napríklad 300 alebo 400 závitov , prúd bude síce malý ale jedna cievka s takým počtom zavitov dokáže dať až 2V pri otáčkach turbíny vo vode ). Odhadujem prúd 100 až 150mA a napätie 2V pri 400 závitoch což je pri 9 cievkach cca 18V naprázdno , dajme tomu že cca 12W pri záťaži by to malo dať.
Ahoj Vidlaku, mluvíš dobře. Stále platí výkon rovná se Volty krát ampéry, na druhé straně potřebuješ otáčky krát kroutící moment. Je jasné že tuto rovnováhu nelze porušit. Jediné na čem se dá šetřit je valivý odpor ložisek a ztráty v magnetickém poli. Ještě mluvíš o tom že to má být v kapesní vydání. Připadá mi to dost velké. A pokud bude turbína uvnitř tohoto kruhu bude mít malý kroutící moment. Zřejmě také bude problém utěsnit zbytek rotorů proti vodě, která by natekla mezi cívky a brzdila celý mechanismus. Věř tomu že se dělají malé modelářské motory které mají slušnou účinnost a nepotřebuji tak velké otáčky. Bastlení a tvým pokusům zdar.
@@vidlak001 Ahoj. Ještě by bylo dobré zaměřit se na rozestup magnetů a cívek. Motůrky s magnety mají tu vlastnost že při po otáčení kladou z prvu odpor pak se ten motůrek otočí silou magnetu sám. Takže prvotně překonáváš sílu magnetického pole poté část otáčky to magnetické pole potřebnou sílu vrátí zpět. Snad jsem to popsal trochu srozumitelně.
Ahoj kdyz uz delas a vidim ze mas k tomu stroje, udelej poradny , ale trojfazovy generator, ja jsem udelal jako test generator na rotoped, a bez velke namahy pri nabijeni akumulatoru 12V 54Ah jsem tam daval 2A, kdyz jsem trochu zrychlil i 4A, tedy jedine trojfazove. Odpor civek na rotor pri zatezi samozrejme bude, je to spetny proud , ale i to se da resit a to spetne napeti ktere brzdi rotor ma impulzy od 100 do 500V , ty pres diody odvadis do kondenzatoru ktere potom zase v intervalech vybijis do napajeni, tim ziskas prakticky generator s malym odporem pri zatezi. Trochu si to nastuduj na netu, nez zacnes delat nesmysly. Preju uspechy.
Ahoj neboj se projdi internet a tam najdes pekne napady a navody jak to udelat, nejlepe na ruskem webu, ono uz nic lepsiho nevymyslis, uz je vsechno vymysleno, je dulezite soravne replikovat. Zdar at se dari.
Tak to jsme rádi že budou pokračování,je to můj oblíbený seriál navíc zpracovaný na vysoké úrovni,špičkovější už je snad jen Pat a Mat :-) ovšem ten je tak nedostižný jako by jsme se my snažili vyrovnat Nikolovi Teslovi
Prostě to chce víc cívek a správně nafázované magnetické toky. A musí stačit i 500 otáček. V řece 1000 otáček nedosáhneš. Už těch 500 bude problém. Kurnik, v náboji na seniorském kole je generátor, který točí 30 otáček a kope to do prstů až až a pálí to stabilizátor ve světle s LED diodama. Světla to udělá také dost na jízdu 30 km/hod.
Podle mě není špatné, že jsi tak dlouho bloudil. Díky svému bádání jsi i tak několikrát znásobil výkon svého generátoru. A HLAVNĚ JSME SE TOHO SPOLEČNĚ S TEBOU HODNĚ NOVÉHO DOZVĚDĚLI!!! Také jsi mě inspiroval k vývoji domácího solárního panelu. ;-)
Ahoj, taky si myslím, že jsem vyzkoušel různé způsoby, jak zvýšit výkon a jak uspořádat cívky, takže je to OK :-) Až ten solární panel vyrobíš, můžeš dát odkaz.
@@vidlak001 Díky za podporu, první verze panelu takový homeless za co nejmíň peněz. Už jsem počítal možný výkon a budu asi rád, když mi finální verze dá aspoň 0.5W. Každopádně to pak někam hodím a pošlu ten odkaz. :-)
Ahoj super video. Asi jsem to přehlédl ale jaky průměr vodiče používáš na cívku a proč zrovna takový průměr a zkoušel si i jiný průměry? Díky moc a držim pesti
Ahoj, mě stačí, tak silný drát, aby snesl řekněme 0,5 A. Vypočtu podle proudové hustoty.
5 лет назад
Taky bych měl nápad na vylepšení, kdyby byla UPS a autobaterie, tak UPS upravit, aby se nabíjela z generátoru, 12V z baterie/generátoru by se přes UPS transformovalo na 220V AC. Akorát by to značně chtělo upravit cívky, musí být silný drát. Nejlepší by bylo, aby to mělo výkon aspoň 40A/12V to už by se dalo použít na 1/+-230.
Ahoj. Dutá cívka by měla mít díru tak velkou aby se tam s menší rezervou vešel magnet..pater můžeš mi víc. 3 x rotor 2x stator. Bez zatížení žádný odpor. Johny5
@@vidlak001 4.2 v na 3 fazach čo som skúšal paralelne zapojená cievka neštitava napätie myslím že kileroz napájal 3,7 v baterku na laboratórny zdroj a odberala len 4,1 v ideš dobrým smerom
Ahoj Vidláků opět dobré video dávám like jako vždy. A už se těším až se tvá elektrárna dostane na trh. Měj se krásně užívej života a přeji mnoho úspěchů nejen v životě ale i ve tvé vědě. Zdarrr
Dobrý večer Vidláku. Myslím , že rozmístěním "výkonové" části po obvodu stoupá brzdicici síla na turbínu která nebude mít sílu to utáhnout. Je to jen můj pocit z technického cítění. Ještě mě napadá nahnat to délkou turbíny a pozvolným stoupánim vice lopatek. Hodně zdaru věřím , že to zvládneš vyřešit. Obdivuji Tvé odhodlání. Milan.
Ahoj Milane, výkon je daný otáčkami a momentem, takže sílu a moment neokecáme. Musí tam být dostatečná rychlost nebo spád vody a dostatečný průměr vrtule. To je holt fyzika.
@@vidlak001 To je škoda. Myslel jsem , že když je Fyzika ženského rodu tak by maličko ukecat šla. 😂😂😂 Jsem zvědavý jak tento projekt dopadne. Jako kluka ve škole mě Fyzika moc nedokázala zaujmout. Nevím kde byla chyba. Jestli ve mně nebo uciteli. Od Tebe bych to přijímal jinak. Držím palce.
Ahoj, koukal jsem na serii o generatorech a mam par poznamek (opet): A) Vykon nelze pocitat jako soucin U0 a Ik, tedy napeti naprazdno a proudu nakratko, v obou pripadech je totiz vykon P=0. B) Maximalni vykon je potreba hledat postupnym zatezovanim civky. Zjednodusene receno, zapojit velky odpor a postupne snizovat jeho hodnotu a vypisovat si na nem napeti Ur a prochazejici proud Ir a pronasobit: P=Ur×Ir. C) Napeti na civce nema ani nahodou sin prubeh!!! Napeti na civce se indukuje pouze pri zmene magnetickeho pole, tedy vzdy, kdyz magnet proleti kolem zavitu civky. Diky jeho malym rozmerum a kruhovemu tvaru civky se tak stane 2x pres prumer civky a napeti tak bude mit spise podobu 2 kratkych zakmitu a pak dlouho nic... D) Takhle volne ve vzduchu (bez magnetickeho obvodu) bude efektivita systemu velice mala i pri obrovskem poctu zavitu civky. Problem je v reakcnim toku, ktery vznikne pokazde pri pripojeni zateze na civku. Tenhle reakcni tok vznika prochazejicicm proudem v civce a ma presne opacny smer nez uzitecny magneticky tok buzeny magnety. Zjednodusene receno, cim vice budes zatezovat civku, tim vice se budou silocary magnetu od zavitu civky vychylovat a bude se indukovat mensi napeti. E) V tehle typech axialnich generatoru se tomu da alespon trochu zabranit tak, ze se magnety nalepi po obvodu mezi dve feromagneticke (zelezne) kruhove desky a diskova civka vlozi do mezery mezi magnety. Proste misto drevotrisky je potreba magnety stridave nalepit jejich stykovou plochou na zeleznou kruhovou desku F) Zasadne se zde nepouziva magneticke jadro uvnitr civky, protoze to zpusobi lepeni (skubani) rotoru vzdy, kdyz se magnety priblizi k jadru civky. Ten efekt bude jeste silnejsi, kdyz se civka zatizi!!!
Ahoj, děkuju za poznámky a za tipy. Jen k tomu A) šlo mi o odhad, řádově jaký výkon mohu očekávat. Ono to bude někde mezi (U0 x Ik) a nulou. Dobré postřehy.
Dobrý den pane vidlák. Děkuji za inspiraci a za nakopnutí, že i padesátník může býti youtuberem. I já po Vašem vzoru začal točit videa, která sice neshledávám tak zajímavými a přínosnými pro lidstvo jako jsou ta Vaše, nicméně dělá mi to radost a jednou vnoučata budou míti co sledovat. Tedy ještě jednou díky za inspiraci a posílám odkaz: ruclips.net/video/LkISThUIg3I/видео.html
ahoj pane vidlák. Poznámka: čím slabší magnet, tím vyšší otáčky a jak tedy dostat maximální výkon... je to opravdu výzva a doufám , že letos bude medu opravdu dost!? Přeji úspěšný den.
zkusil bych pouzit krokovy motor jako generator, jsou ruzny druhy, velikosti, pocty civek...., pro maly vykon (radu watt az desitek watt) trba z vyrazenych tiskaren :-)
@@vidlak001 jj. to byl jen takovy napad, nebo uvaha s cim by se dal udelat experiment, vyuziti energie vody at uz v malem nebo velkem je zajimava a uzitecna vec, v minulosti na mistnim potoce byly v provozu tri mlyny a elektrarna, mrzi me, ze dnes uz nic nefunguje
Ahoj Vidlaku, myslim ze prvni krok celeho projektu mel byt vytvoreni turbiny a odskouseni na danem potoku, zmereni poctu otacek a sily krout. tyto hodnoty potom simulovat doma. At ti voda tlaci :D
Pěkný projekt :) ...jen nevím jak je to s tím měřením multimetrem na střidavině. Nás učili že obyč multimetr umí měřit střídavinu pouze kolem 50Hz max 100Hz, na vyšších kmitočtech údajně ukazuje nesmysly, ale nemám to ověřené z praxe... :/ zkusil bych to usměrnit a dát tam kondík, jen pozor že na gretzáku je úbytek cca 1,4V
záleží na měřáku já mám například do 1000Hz ale existují i měřáky na měření signálů a ty mohou pracovat i v MHz pásmu ale jsou to už dražší hračky. když budeš měřit na frekvenci kterou měřák neumí tak může ukázat třeba desetinový napětí než tam reálně je (nebo i několikrát větší). jinak germániový můstek má úbytek klidně jen 0,5V.
Ahoj, ano, určitě je tam chyba měření. Na druhé straně i porovnání jestli je něco větší nebo menší pomůže. Samozřejmě, až bude napětí usměrnitelné, tak budu měřit stejnosměrné.
nekde jsem videl video jak borec z jakehokoliv motoru udelal generator... proste do rotoru vyvrtal diry..a do nich dal silny neodymovy magnet.. po obvodu rotoru jich dal 4..a civky statoru pak generovali proud.. jenze tohle vse potrebuje rychle otačky.. a na vetrnou nebo vodni je to nepouzitelne..nato se musi vytvorit specialni generator na pomale otacky.. na natu je spousta navodu ..a videi... nekdo pouziva motor z pracky..
No, jak tak koukám a čtu... tak si myslím, že vymyslí leda už vymyšlené, a jen ztrácí čas. To co tu dělá jsem už viděl v jiných videích... A sám říká, že už mu někdo dopředu říkal, že to někde bylo. Ale když na to má čas a nervy... Já bych se spíš věnoval zdokonalování již vymyšlenýho.
Sledujem tvoje snaženie od začiatku a veľmi ti fandím no musím povedať že si započal určite neľahkú úlohu. Vytvoriť malú prenosnú vodnú elektráreň sa môže zdať byť jednoduché no ako iste si si všimol aj ty nie je. Podľa mňa dosť veľký problém spôsobuje to že elektráreň má byť malá, a povedzme si pravdu nároky na ňu sú dosť vysoké, a z praxe vieme že väčšie stroje majú väčšiu účinnosť ako stroje malé. Už len minimálny výkon 5 W (5 V 1 A) ak chceme aspoň trocha rozumne nabíjať mobilný telefón je dosť ťažko dosiahnuteľný. A do toho musíme započítať aj straty v generátore ,regulátore, v samotnom vedení a mobile. Ak dovolíš pridám aj ja svoj nápad. Podľa mňa by bolo najlepšie nie za každú cenu vytvoriť elektráreň ktorá by sama o sebe nabíjala mobil ,ale skôr použiť elektráreň ako zdroj na nabitie akumulátora s vyšším napätím a pomocou regulátora ho znížiť na napätie na nabíjanie mobilu. uvediem príklad pri napätí 12 V a prúde 1 A dosiahneme výkon 12 W pri napätí 5 V na dosiahnutie rovnakého výkonu je potrebný prúd 2,4 A. A to ešte v prípade priameho napájania regulátora z elektrárne musíme na jeho vstupe zaistiť aby napätie bolo aspoň o 1÷3 V vyššie, čo v prípade turbíny môže byť problém a to hlavne kolísanie otáčok a tým pádom aj napätia. V prípade napájania z batérie je vpliv kolísania napätia generátora nepodstatný, a výroba tzv. STEP - DOWN regulátora je už dnes možná aj doma. Napr. obvod LM2678 pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/543573/TI/LM2678.html ktorý má narozdiel od lineárnych regulátorov vysokú účinnosť. No nebudem ťa už ďalej nudiť mojou " diplomovou prácou ". Dúfam že som ti aspoň nejako poradil prípadne pomohol a teším sa na ďalší postup.
Ahoj, Zetor, děkuju za příspěvek k věci. S použítím stepdown měniče počítám od začátku, čímž vyřeším kolísání napětí a taky to, že se mi nepodaří přesně navrhnout počet závitů. Ano, vypadalo to jako legrace a je to věda :-)
Vidlák možno by stačilo urobiť viac cievok a zapojiť ich paralelne na výstup. Keďže jednosmerný motor je dynamo a má na rotore tiež viac vypnutí vedľa seba. Kladný a záporný vodič by bol teda hrubší aby neklesalo napätie odporom.
Zdravím vidláku, obdivuju Vaši trpělivost a zapálenost pro věc. Nebylo by lepší začít s nějakým polotovarem? Alternátor z auta, nějaký převod přes řemenici od vrtule ve vodě... Alternátor, dynamo jsou a budou vždy dostupné i v postapo 😉
na vodni elektrarnu alternator moc fungovat nebude... altik potrebuje velke otacky abych neco generoval....v aute je to tisice otacek za minutu ..to vodni el neda ani vetrna.... a sprevodovany to bude tuhy a bude potreba velka sila na roztoceni...
Ahoj Vidlaku, jaká je indukčnost těch cívek? Myslím ze tato hodnota je velmi důležitá, pokud by byla příliš malá nedokázala by využít celou užitečnou periodu změny mag. pole. Nikdy jsem to nezkoušel ale asi to bude podobné jak s výpočtem transformátoru.
@@vidlak001 To s tím magenetickým obvodem se mi zdá nejlepší, když tam těch jader bude víc a budou o kousek úhlu posunuté, vykompenzuje se ten problém přitažení jádra k jednomu magnetu.
Nevzdáváš to a to se mi líbí. Až budeš řešit montáž na splávek, tak doporučuji myslet na ohmův zákon , jen ho převést na hydrauliku. Udělej pořádně velké hrdlo, které pojme velký objem vody, což je napětí a když ho stáhneš na menší průměr, tak dostaneš větší průtok a tím pádem i větší otáčky. Jako když přiškrtíš zahradní hadici, dostříkneš vodu cca 50x dál.
Napadá mně, řídit vzduchovou- nebo jinak vodní magnetickou mezeru aby se generátor točil a nezkomíral vlivem příliš silného magnetického obvodu. tzn. aby se to točilo z lehka a zatěžovat turbinu na maximalni výkon podle daného prostředí tlaku vody prroudící turbínou..... uf
Zdravím a pozdravuji. Mám rád takovéto činorodé lidičky! Jen mám obavy že než se ti něco použitelného podaří zkonstruovat bude takový problém s vodou,že ti to zase nebude fungovat. Asi bych se zaměřil na vítr. Ať se vám s přítelkyní daří a žijte blaženě.😉
Ahoj . Vydlaku já se podobnou problematikou zábavám delší dobu. Snažím se vyrobit generátor s dostatečným výkonem pro ledničku a mrazák. Pokud máš zájem o kooperaci dej vědět. Bezděk.
Ještě mě napadlo ze kdyby byli na střídačku ty magnety ze by tam byl menší odpor protože jeden by přitahoval a druhý odpuzoval 👍 nebo to podpořit třeba dvěmi naproti se stýkajícími plíšky a magnety kdy by jeden přitahoval a druhý odpuzoval
Ahoj, tady se ukazuje, že i 5w je docela dost energie. Ty magnety tedy budou umístěny jako na tom rotoru, jak jsme viděli? Jak to bude uťesněné aby se k nim nedostala voda? Protože když se budou brodit ve vodě, budou tam další ztráty. Aby s tím ta turbínka vůbec točila.
Aha :-). Tak ale to nevadí, pokud bude prototyp fungovat a dávat rozumný výkon, třeba 5 W, nebo teď nevím jestli jsi to zmiňoval, kolik by jsi chtěl aby dával, byla by škoda třeba o 1 W přijít. Tak hlavně magnety lícují a povrch kotouče třeba zabrousit, ať jsou ztráty co nejmenší :-).
Ahoj, to dává smysl. Pokud chci mít 3 cívky v sérii v jedné fázi, tak alespoň tyhle 3 musí být vůči magnetu ve stejné poloze. Leda udělat stejný počet fází jako cívek, kdoví, jak by to fungovalo.
@@vidlak001 pokud bych uvažoval 3 fázový generátor který má třeba dvanáct cívek vždy dvě do série aby z toho byl třífázový generátor tak je jasný že polový nástavce bude mít po 60stupních. Tj každých 60 stupňů jednu cívku. Aby se to nezakouslo tak musí být počet magnetů o jeden větší než je počet polových nástavců. Nebo dejme tomu vyšší lichý počet když počet cívek bude sudý. Nikdy nenastane stav kdy by jeden magnet byl kouslý na železe, protože ostatní za ten rotor budou tahat tak že se ty síly vyrovnají. Takže když bude počet želez s cívkou 12 po 60 st. tak bude počet magnetů 13 po 27,7 st. Nejsem konstruktér motrů a generátorů ale takto nějak to funguje prostě nemáš stejný počet magnetů jako polů cívek. Všimni si že i elektromotory s komutátorem mají obvykle 3 cívky s železem na rotoru a dva magnety. S těmy počty mně neber za slovo. Opravdu nejsem konstruktér těchhle strojů. A ještě dává to malý proud a napětí proto že nejsi schopen dostat dostatečný magnetický tok do cívky a způsobyt prudkou změnu toho toku bez železa. Navíc ty magnety na kotouči jsou daleko od sebe. Potřeboval bys je blízko u sebe aby se mněnil okamžitě směr sever jih. Tj. změna z maximálního pole jednim směrem na maximální pole druhým směrem. Jak je máš daleko od sebe tak to dává na cívce kladný pulz, nic, záporný pulz, nic,... a tak dále .. Tohle čtení doporučuju radek.jandora.sweb.cz/f16.htm A pak doporučuju tento seriál má 12 magnetů na 9 cívek. A železný kotouče. Má to více dílů tak koukni. ruclips.net/video/iAwHpSBk_50/видео.html
@@darthfate2139 Ahoj, píšeš rozumně, děkuju za odkazy. Jen taková zajímavost. Pokud nemá cívka jádro, tak magnetický tok se uzavírá dost široko kolem, takže to i při magnetech dál od sebe udělá něco jako sinus. Každopádně víc magnetů znamená větší rychlost změny, tedy teoreticky větší napětí.
Ano, podle vzorců v tom jednom odkazu. Muj typ kdy by to mohlo dobře chodit i se vzduchovou cívkou je vyrobit magnetama co největší magnetický tok. Na plochu díry v cívce. Takže dva železné kotouče vedle sebe na nich magnety. Mezi magnety cívka. Pak se stane to že většina siločar které nemíří na cívku se uzavře zkrz to železo. Proto se to zlepšilo když jsi dal na druhou stranu magnetů ty plechy. Chce to si to namalovat a zapřemejšlet. Tak ať se dílo podaří.
MNO co takhle přestat blbnout koupit hotoví motor a hotovou turbínu ev. tu turbínu vyrobit přidat frekvenční měnič šoupnout to na potok a je vyhráno :)
@@vidlak001 Ahoj, jádro by tam mělo být určitě, pak bych čekal výrazný nárůst odebíratelného výkonu , podívej se na jakékoliv motory a alternátory, všude je dokonce minimální mezera mezi rotorem a statorem, jádro s co největší plochou průřezu, všude kde prochází magnetické pole. Na potlačení statického momentu mě teď napadlo, dát jiný počet cívek než magnetů, aby se částečně překrývaly, pak se budou jednotlivé cívky o rotor přetahovat a ve výsledku by měl statický moment výrazně klesnout, tuším (nerad bych kecal), že podobně je to řešeno v krokových motorech. Mezi magnety máš zbytečné mezery, to vede ke zbytečnému zvyšování otáček při zachování odebíraného výkonu. Dál si uvědom, že při tahání výkonu z generátoru bude generátor brzdit vodu podle toho jaký výkon budeš odebírat, takže i pak se může turbína zastavit. A ještě drobná poznámka k videu o plastové 10W elektrárně na hadici, nejvyšší výkon do zátěže dodáš právě při stejném odporu zátěže, jako je vnitřní odpor zdroje, čili generátoru.
myslím si že tohle nedáš dohromady tolik otáček v kombinaci s tím že z toho chceš dostat nějakej odběr. Ale fandím ti a ve skrytu duše doufám že to zvládneš.
pomalobezny generatorek....uz hotovy a je levny,je krokovy motor,jde o elektroniku jen kerou tu vyrobewnou energii upotrebis...ale na pokusy by to slo i z krokoveho motoru...
Absolutně mi nevadí nepodařené pokusy. I tím se člověk učí. To je skoro nejhorší, jak postupuju podle nějakého tutorialu a tam je to sluníčkové, ale v praxi jsou pořád nějaké problémy. Viděržaj Vidláku.
Ahoj Vidláku, mám trochu obavy, že 1000 ot bude v celku nereálné :( předpokládám, že jsi to počítal před obvodovou rychlost. pokud by jsi chtěl pomoc s tiskem, tak klidně napiš :)
treba bys mohl vyrobit tento aby lidi vedeli ze to nejde www.google.com/search?q=perpetuum+mobile&client=ms-android-huawei-rev1&prmd=ivsn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiywP3PhvfhAhVOThUIHadODdMQ_AUoAXoECAwQAQ#imgrc=vzcXYVEYoQxZQM
@@vidlak001 inak, keď už sa o tom bavíme, viete akú otázku som si kládol celý seriál týchto videí? Načo ste sa snažili vyrobiť z 0-ly generátor, keď za pár korún viete na inzerát kúpiť buď dynamo z bicykla alebo v ambicióznejšom prípade alternátor z nejakého auta? Ak to bolo, že ste chceli ukázať, ako to funguje, OK, ale na to sa mi zdá 9 dielov príliš veľa 🙂 Lebo podľa mňa doma nemáte absolútne šancu vyrobiť efektívnejší generátor ako sú tieto "profesionálne" továrenské generátory, ktoré vymýšľali určite múdre hlavy a použili na to svoje vzdelanie presne v tomto obore - niežeby ste neboli múdra hlava aj vy - ale sám hovoríte, že o návrhu generátorov toho veľa neviete 🙂 Možno by som sa 9 dielov skôr pokúšal zefektívniť návrh vrtule a prevodu na generátor, ako návrhom samotného generátoru, ktorý je mimo stredoškolskej fyziky, ktorú všetci ovládame asi dosť mimo našich vedomostí - s výnimkou, že keď použijeme silnejší magnet alebo lepšiu cievku, dosiahneme vyšší prúd🙂 Nič v zlom, len možno inšpirácia nabudúce - zobrať alternátor z auta a spraviť k nemu čo najefektívnejší pohon generátora (vrtula + prevody na generátor).
@@janbaxa3282 - ono to neni az tak nemozny , ale musela by to byt specialni vrtule a hlavne ta rychlost vody a tlak by musel Xx vetsi nez je bezne dosazitelnej v prirodnich podminkach
@@vidlak001 já jen že se mi to právě zdalo přehnaně moc tak mi to nedalo se zeptat :) bylo by možné zkusit někdy bodovačku tenkých plechu na bázi MOTu ?
Ahoj Vidláku. Nejsu mistr sveta, ale myslím si, že 1200 otáček na potúčku či ríčke nikdy nedosáhneš - to je čistá utopie. Daleko vetší chyba podle me je, že cívka nemá jádro. Proč si se nepoučil z činské LED svítící sprchy? Nemyslíš, že by si mel jít podobnou cestou?
Jestli mohu poradit. Max vykon je dany prurezem jadra . Takze bych si urcil jaky chci vykon a prvne bych hledal vhodne jadro. Pak ostatni. Jsou na to vzorečky o magnetickem toku. Menší jadro vykon nikdy neda.
No, když si uvědomíš, že vyrobíš tak malej výkon s tak velkým příkonem, tak to není úplně dokonalé. Kde chceš vzít pohon, aby nepotřeboval daleko víc energie, než je produkce?
nieže by som ti chcel kecať do toho :D ale nešli by tie drevene kruhy zo železa možno by to malo ešte večiu indučnosť lebo neodymove magne ty to dosť dobre magnetizovaly + ešte statore dake pliešky a zvyšok by mohol byť aj z plastu . a ešte otazku už maš dakoho kto ti to bude tlačiť ? a ked to navhneš možeš mi potom poslať konštrukciu že to tiež skusim vytlačiť
Ahoj, to jsem si všiml, že hodně lidí dělá ty kotouče ze železa. Zkoušel jsem tam dát plíšky (na videu), o něco se to zlepší. Beru to jako alternativu. Děkuju za nabídku. Někdo už se mi ozval, uvidím, jestli to ještě platí.
Ty máš CNC frézku a ještě si o ní nedělal video... no to je škoda. Rád bych o ní věděl víc, taky ji mám v plánu stavět. Přes co je řízená MACH či GRBL?
@@tulavy_pistik Ty feritové válečky už jsem dokonce nakoupil, když je dám do cívky, začne to vytvářet statický moment, takže to mám jako záložní způsob zvýšení výkonu, pokud by se to hýbalo :-)
Ahoj poradím ti se kouknout na tento axialní generátor je vyroben na 3D tiskárně takže i jednouduchý na výrobu.ruclips.net/video/DCWvRJmOCqw/видео.html
Nevím ale myslím si že takhle rychle to ta voda neroztočí ani náhodou
Ahoj, to ne, ale o něco rychlejc než jsem původně počítal, čili situace není tak zoufalá :-)
Lepší by ještě bylo, dát na obvod místo těchto pidi kulatých magnetů, obdélníkové magnety na plocho vedle sebe a hustěji (cca 2mm mezery), čímž by vznikl klasický rotor ve tvaru "trubky" s mnohem větší efektivitou. Samozřejmě za předpokladu, že tomu bude odpovídat i stator. Btw. jen laický názor :)
@@firstMexican Ahoj, to si taky myslím :-) Obdélníkové magnety jsou dražší a na kulatý stačí vyvrtat díru. Tak jsem nejdřív zkusil kulaté.
@@firstMexican Tohle bych řekl, že je na fyziku a výpočet. Jak tam ty magnety, cívky osadit při určitých otáčkách. Od toho bych se vlastně odpíchl. Ale jako prototyp bych bral i ten Vidlákův. A vlastně by pak člověk měl i trochu rezervu v jeho řešení od ideálu.
Rád sleduji tvou tvorbu,protože každé tvé video je originální a já se inspiruji a zdokonaluji ve znalostech generátorů a mobilního zdroje energie a přemýšlím že to využiji v lese mám tam primitivní přístřešek a nedaleko teče potůček.
Ahoj, to je super, že máš takovou zábavu :-)
To je fenomenální koncepce.👍
Ahoj, trochu fenomenálně nedomyšlená :-)
Můj nejoblíbenější youtuber???????¿??? SPRÁVNĚ vidlák
Ahoj, děkuju :-)))
Skúste dať tie magnety na striedačku aj na jednom aj na druhom kotúči. + odporúčam zvýšiť počet závitov ( použiť tenší drát a dať tam napríklad 300 alebo 400 závitov , prúd bude síce malý ale jedna cievka s takým počtom zavitov dokáže dať až 2V pri otáčkach turbíny vo vode ). Odhadujem prúd 100 až 150mA a napätie 2V pri 400 závitoch což je pri 9 cievkach cca 18V naprázdno , dajme tomu že cca 12W pri záťaži by to malo dať.
Ahoj, děkuju za tipy :-)
Jinak za 4dny už to bude rok od zahájení tohoto projektu
Konečně nové video vodní elektrárna je super :-) 👍
:-)
@@vidlak001 Ahoj mohl by jsi prosím natočit to video o tom motoru😎
Ahoj Vidlaku, mluvíš dobře. Stále platí výkon rovná se Volty krát ampéry, na druhé straně potřebuješ otáčky krát kroutící moment. Je jasné že tuto rovnováhu nelze porušit. Jediné na čem se dá šetřit je valivý odpor ložisek a ztráty v magnetickém poli. Ještě mluvíš o tom že to má být v kapesní vydání. Připadá mi to dost velké. A pokud bude turbína uvnitř tohoto kruhu bude mít malý kroutící moment. Zřejmě také bude problém utěsnit zbytek rotorů proti vodě, která by natekla mezi cívky a brzdila celý mechanismus.
Věř tomu že se dělají malé modelářské motory které mají slušnou účinnost a nepotřebuji tak velké otáčky.
Bastlení a tvým pokusům zdar.
Ahoj, ano, otáčky krát kroutící moment, to neokecáme :-)
To utěsnit nepůjde, voda bude mezi cívkami...
Tak to ti ta voda bude brzdit celý generátor. Jinak dorazil ti @?
@@vidlak001 Ahoj. Ještě by bylo dobré zaměřit se na rozestup magnetů a cívek. Motůrky s magnety mají tu vlastnost že při po otáčení kladou z prvu odpor pak se ten motůrek otočí silou magnetu sám. Takže prvotně překonáváš sílu magnetického pole poté část otáčky to magnetické pole potřebnou sílu vrátí zpět. Snad jsem to popsal trochu srozumitelně.
@@papanhe Rozumím :-) Záleží, jaká je ta prvotní síla.
Ahoj kdyz uz delas a vidim ze mas k tomu stroje, udelej poradny , ale trojfazovy generator, ja jsem udelal jako test generator na rotoped, a bez velke namahy pri nabijeni akumulatoru 12V 54Ah jsem tam daval 2A, kdyz jsem trochu zrychlil i 4A, tedy jedine trojfazove. Odpor civek na rotor pri zatezi samozrejme bude, je to spetny proud , ale i to se da resit a to spetne napeti ktere brzdi rotor ma impulzy od 100 do 500V , ty pres diody odvadis do kondenzatoru ktere potom zase v intervalech vybijis do napajeni, tim ziskas prakticky generator s malym odporem pri zatezi. Trochu si to nastuduj na netu, nez zacnes delat nesmysly. Preju uspechy.
Ahoj, ono se lehce řekne pořádný trojfázový generátor, ale to může asynchronní, synchronní... nebo tenhle s magnety.
Ahoj neboj se projdi internet a tam najdes pekne napady a navody jak to udelat, nejlepe na ruskem webu, ono uz nic lepsiho nevymyslis, uz je vsechno vymysleno, je dulezite soravne replikovat. Zdar at se dari.
Tak to jsme rádi že budou pokračování,je to můj oblíbený seriál navíc zpracovaný na vysoké úrovni,špičkovější už je snad jen Pat a Mat :-) ovšem ten je tak nedostižný jako by jsme se my snažili vyrovnat Nikolovi Teslovi
Ahoj nojo, Pat a Mat, to je kalibr ve smyslu kalibru i kalibrace :-)
@@vidlak001 yasně na ně nemáme-můžem jen koukat a učit se :-))
Prostě to chce víc cívek a správně nafázované magnetické toky. A musí stačit i 500 otáček. V řece 1000 otáček nedosáhneš. Už těch 500 bude problém. Kurnik, v náboji na seniorském kole je generátor, který točí 30 otáček a kope to do prstů až až a pálí to stabilizátor ve světle s LED diodama. Světla to udělá také dost na jízdu 30 km/hod.
Ano, 500 a budu rád :-)
Tahle videa mě hrozně baví! ☺☺
Fajn :-)
Podle mě není špatné, že jsi tak dlouho bloudil. Díky svému bádání jsi i tak několikrát znásobil výkon svého generátoru. A HLAVNĚ JSME SE TOHO SPOLEČNĚ S TEBOU HODNĚ NOVÉHO DOZVĚDĚLI!!!
Také jsi mě inspiroval k vývoji domácího solárního panelu. ;-)
Ahoj, taky si myslím, že jsem vyzkoušel různé způsoby, jak zvýšit výkon a jak uspořádat cívky, takže je to OK :-)
Až ten solární panel vyrobíš, můžeš dát odkaz.
@@vidlak001 Díky za podporu, první verze panelu takový homeless za co nejmíň peněz. Už jsem počítal možný výkon a budu asi rád, když mi finální verze dá aspoň 0.5W. Každopádně to pak někam hodím a pošlu ten odkaz. :-)
@@albertglej770 Fajn :-)
Ahoj super video. Asi jsem to přehlédl ale jaky průměr vodiče používáš na cívku a proč zrovna takový průměr a zkoušel si i jiný průměry? Díky moc a držim pesti
Ahoj, mě stačí, tak silný drát, aby snesl řekněme 0,5 A. Vypočtu podle proudové hustoty.
Taky bych měl nápad na vylepšení, kdyby byla UPS a autobaterie, tak UPS upravit, aby se nabíjela z generátoru, 12V z baterie/generátoru by se přes UPS transformovalo na 220V AC. Akorát by to značně chtělo upravit cívky, musí být silný drát. Nejlepší by bylo, aby to mělo výkon aspoň 40A/12V to už by se dalo použít na 1/+-230.
Ahoj, to by musela být pořádná elektrána 40A/12V
1:51 přesně to jsem ti chtěl napsat ale máš pravdu v tom, že pro tvoje použití a řešení to není vhodný.
:-)
Ahoj.
Dutá cívka by měla mít díru tak velkou aby se tam s menší rezervou vešel magnet..pater můžeš mi víc.
3 x rotor 2x stator. Bez zatížení žádný odpor.
Johny5
Super video je určené pre mňa (som oddaný fanúšik) :DDD
Fajn :-)))
@@vidlak001 4.2 v na 3 fazach čo som skúšal paralelne zapojená cievka neštitava napätie myslím že kileroz napájal 3,7 v baterku na laboratórny zdroj a odberala len 4,1 v ideš dobrým smerom
Ahoj Vidláků opět dobré video dávám like jako vždy. A už se těším až se tvá elektrárna dostane na trh. Měj se krásně užívej života a přeji mnoho úspěchů nejen v životě ale i ve tvé vědě. Zdarrr
Ahoj, ona už se podobná vyrábí, tak by to bylo nošení dříví do lesa. Ale třeba přijdeme na něco zajímavého. Zdar a sílu!
Super těším se na další díl
Ahoj, já taky... vleče se to...
Dobrý večer Vidláku. Myslím , že rozmístěním "výkonové" části po obvodu stoupá brzdicici síla na turbínu která nebude mít sílu to utáhnout. Je to jen můj pocit z technického cítění. Ještě mě napadá nahnat to délkou turbíny a pozvolným stoupánim vice lopatek. Hodně zdaru věřím , že to zvládneš vyřešit. Obdivuji Tvé odhodlání. Milan.
Ahoj Milane, výkon je daný otáčkami a momentem, takže sílu a moment neokecáme. Musí tam být dostatečná rychlost nebo spád vody a dostatečný průměr vrtule. To je holt fyzika.
@@vidlak001 To je škoda. Myslel jsem , že když je Fyzika ženského rodu tak by maličko ukecat šla. 😂😂😂
Jsem zvědavý jak tento projekt dopadne. Jako kluka ve škole mě Fyzika moc nedokázala zaujmout. Nevím kde byla chyba. Jestli ve mně nebo uciteli. Od Tebe bych to přijímal jinak. Držím palce.
Ahoj, koukal jsem na serii o generatorech a mam par poznamek (opet):
A) Vykon nelze pocitat jako soucin U0 a Ik, tedy napeti naprazdno a proudu nakratko, v obou pripadech je totiz vykon P=0.
B) Maximalni vykon je potreba hledat postupnym zatezovanim civky.
Zjednodusene receno, zapojit velky odpor a postupne snizovat jeho hodnotu a vypisovat si na nem napeti Ur a prochazejici proud Ir a pronasobit: P=Ur×Ir.
C) Napeti na civce nema ani nahodou sin prubeh!!!
Napeti na civce se indukuje pouze pri zmene magnetickeho pole, tedy vzdy, kdyz magnet proleti kolem zavitu civky. Diky jeho malym rozmerum a kruhovemu tvaru civky se tak stane 2x pres prumer civky a napeti tak bude mit spise podobu 2 kratkych zakmitu a pak dlouho nic...
D) Takhle volne ve vzduchu (bez magnetickeho obvodu) bude efektivita systemu velice mala i pri obrovskem poctu zavitu civky.
Problem je v reakcnim toku, ktery vznikne pokazde pri pripojeni zateze na civku. Tenhle reakcni tok vznika prochazejicicm proudem v civce a ma presne opacny smer nez uzitecny magneticky tok buzeny magnety. Zjednodusene receno, cim vice budes zatezovat civku, tim vice se budou silocary magnetu od zavitu civky vychylovat a bude se indukovat mensi napeti.
E) V tehle typech axialnich generatoru se tomu da alespon trochu zabranit tak, ze se magnety nalepi po obvodu mezi dve feromagneticke (zelezne) kruhove desky a diskova civka vlozi do mezery mezi magnety. Proste misto drevotrisky je potreba magnety stridave nalepit jejich stykovou plochou na zeleznou kruhovou desku
F) Zasadne se zde nepouziva magneticke jadro uvnitr civky, protoze to zpusobi lepeni (skubani) rotoru vzdy, kdyz se magnety priblizi k jadru civky. Ten efekt bude jeste silnejsi, kdyz se civka zatizi!!!
Ahoj, děkuju za poznámky a za tipy.
Jen k tomu A) šlo mi o odhad, řádově jaký výkon mohu očekávat. Ono to bude někde mezi (U0 x Ik) a nulou.
Dobré postřehy.
Dobrý den pane vidlák.
Děkuji za inspiraci a za nakopnutí, že i padesátník může býti youtuberem. I já po Vašem vzoru začal točit videa, která sice neshledávám tak zajímavými a přínosnými pro lidstvo jako jsou ta Vaše, nicméně dělá mi to radost a jednou vnoučata budou míti co sledovat.
Tedy ještě jednou díky za inspiraci a posílám odkaz: ruclips.net/video/LkISThUIg3I/видео.html
Ahoj Romane, parádní video. Máš talent, je to zajímavý a roztomilý :-)
@@vidlak001 Díky za podporu :-)
super pokračuj moc mě to baví
Fajn :-)
Nato aký super kanál a super videá máš tak máš málo odoberatelov.
Ahoj, děkuju. Dělám na tom :-)
ahoj pane vidlák. Poznámka: čím slabší magnet, tím vyšší otáčky a jak tedy dostat maximální výkon... je to opravdu výzva a doufám , že letos bude medu opravdu dost!? Přeji úspěšný den.
Ahoj, děkuju za přání :-) Měj se!
motor zo stropného ventilátoru vyzerá podobne a skús na tu cievku dať usmerňovač a filtrační kondenzátor na výstup
Ahoj, vypadá podobně, akorát je na vzduch, není voděodolný a má jiné otáčky. Jako pokus by to šlo, ale nemám ho :-)
@@vidlak001 a čo ten usmerňovač skúsiš to ?
@@_24___ Usměrňovač tam být musí, jinak bude střídavý proud :-)
zkusil bych pouzit krokovy motor jako generator, jsou ruzny druhy, velikosti, pocty civek...., pro maly vykon (radu watt az desitek watt) trba z vyrazenych tiskaren :-)
Ahoj, ten funguje hezky, stačí otočit rukou :-) Ale musel by se dělat převod a další věci...
@@vidlak001 jj. to byl jen takovy napad, nebo uvaha s cim by se dal udelat experiment, vyuziti energie vody at uz v malem nebo velkem je zajimava a uzitecna vec, v minulosti na mistnim potoce byly v provozu tri mlyny a elektrarna, mrzi me, ze dnes uz nic nefunguje
Supr bavi mně to 😉
Ahoj, fajn, to jsem rád :-)
Ahoj Vidlaku, myslim ze prvni krok celeho projektu mel byt vytvoreni turbiny a odskouseni na danem potoku, zmereni poctu otacek a sily krout. tyto hodnoty potom simulovat doma. At ti voda tlaci :D
Ahoj, výborný nápad, nechtěl jsem z toho dělat vědu, ale ona to věda je :-)
karpjim Jj taky bych rekl, tech 1200 ot./min to je celkem utopie, spis tech 170 bude vic realnych, Ale spis ani to ne...
Pěkný projekt :) ...jen nevím jak je to s tím měřením multimetrem na střidavině. Nás učili že obyč multimetr umí měřit střídavinu pouze kolem 50Hz max 100Hz, na vyšších kmitočtech údajně ukazuje nesmysly, ale nemám to ověřené z praxe... :/ zkusil bych to usměrnit a dát tam kondík, jen pozor že na gretzáku je úbytek cca 1,4V
záleží na měřáku já mám například do 1000Hz ale existují i měřáky na měření signálů a ty mohou pracovat i v MHz pásmu ale jsou to už dražší hračky. když budeš měřit na frekvenci kterou měřák neumí tak může ukázat třeba desetinový napětí než tam reálně je (nebo i několikrát větší). jinak germániový můstek má úbytek klidně jen 0,5V.
Takže mereni nebylo vypovidajici...frekvence indukovaneho napeti = pocet magnetů na rotoru*pocet otacek za vterinu
Ahoj, ano, určitě je tam chyba měření. Na druhé straně i porovnání jestli je něco větší nebo menší pomůže. Samozřejmě, až bude napětí usměrnitelné, tak budu měřit stejnosměrné.
Si šéf že máš také dobré videa sice si rád pozrem aj hovadinky ale vždy mi spravi dobru naladu tvoje video
Ahoj, to jsem rád :-)
Aj ja že robíš videa
jako vždy dobré video už se lepšíš jen tak dál davám like tvorbě zdar
:-)
nekde jsem videl video jak borec z jakehokoliv motoru udelal generator... proste do rotoru vyvrtal diry..a do nich dal silny neodymovy magnet.. po obvodu rotoru jich dal 4..a civky statoru pak generovali proud.. jenze tohle vse potrebuje rychle otačky.. a na vetrnou nebo vodni je to nepouzitelne..nato se musi vytvorit specialni generator na pomale otacky.. na natu je spousta navodu ..a videi... nekdo pouziva motor z pracky..
Moc se mi to líbí
chcel by som nalepit po celom obvode vnutornej strany kolesa magnety na vidlicu dat cievku a vlastne si tak ziskat napajanie elektroniky
Ahoj, podívej se na video Šílený bicykl, tam to je
ruclips.net/video/BhcNQKmwO9o/видео.html
Opět super video
No, jak tak koukám a čtu... tak si myslím, že vymyslí leda už vymyšlené, a jen ztrácí čas. To co tu dělá jsem už viděl v jiných videích... A sám říká, že už mu někdo dopředu říkal, že to někde bylo. Ale když na to má čas a nervy...
Já bych se spíš věnoval zdokonalování již vymyšlenýho.
Konečně jsem na to přišel Vidláku, zapoměls na elektrickou zásuvku!!!!
Sledujem tvoje snaženie od začiatku a veľmi ti fandím no musím povedať že si započal určite neľahkú úlohu. Vytvoriť malú prenosnú vodnú elektráreň sa môže zdať byť jednoduché no ako iste si si všimol aj ty nie je. Podľa mňa dosť veľký problém spôsobuje to že elektráreň má byť malá, a povedzme si pravdu nároky na ňu sú dosť vysoké, a z praxe vieme že väčšie stroje majú väčšiu účinnosť ako stroje malé. Už len minimálny výkon 5 W (5 V 1 A) ak chceme aspoň trocha rozumne nabíjať mobilný telefón je dosť ťažko dosiahnuteľný. A do toho musíme započítať aj straty v generátore ,regulátore, v samotnom vedení a mobile. Ak dovolíš pridám aj ja svoj nápad. Podľa mňa by bolo najlepšie nie za každú cenu vytvoriť elektráreň ktorá by sama o sebe nabíjala mobil ,ale skôr použiť elektráreň ako zdroj na nabitie akumulátora s vyšším napätím a pomocou regulátora ho znížiť na napätie na nabíjanie mobilu. uvediem príklad pri napätí 12 V a prúde 1 A dosiahneme výkon 12 W pri napätí 5 V na dosiahnutie rovnakého výkonu je potrebný prúd 2,4 A. A to ešte v prípade priameho napájania regulátora z elektrárne musíme na jeho vstupe zaistiť aby napätie bolo aspoň o 1÷3 V vyššie, čo v prípade turbíny môže byť problém a to hlavne kolísanie otáčok a tým pádom aj napätia. V prípade napájania z batérie je vpliv kolísania napätia generátora nepodstatný, a výroba tzv. STEP - DOWN regulátora je už dnes možná aj doma. Napr. obvod LM2678 pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/543573/TI/LM2678.html ktorý má narozdiel od lineárnych regulátorov vysokú účinnosť. No nebudem ťa už ďalej nudiť mojou " diplomovou prácou ". Dúfam že som ti aspoň nejako poradil prípadne pomohol a teším sa na ďalší postup.
Ahoj, Zetor, děkuju za příspěvek k věci. S použítím stepdown měniče počítám od začátku, čímž vyřeším kolísání napětí a taky to, že se mi nepodaří přesně navrhnout počet závitů. Ano, vypadalo to jako legrace a je to věda :-)
Ty to jednou všechno vyřešíš a podaří se ti vyrobit funkční přenosnou elektrárnu. 😎
Ahoj, to doufám :-)
My taky doufáme. :-)
Super video
Ahoj, to jsem rád, děkuju :-)
Vidlák možno by stačilo urobiť viac cievok a zapojiť ich paralelne na výstup. Keďže jednosmerný motor je dynamo a má na rotore tiež viac vypnutí vedľa seba. Kladný a záporný vodič by bol teda hrubší aby neklesalo napätie odporom.
Ahoj, počítám se třemi cívkami ale sériově, aby se zvětšilo napětí.
Parada! :)
:-)
Ahoj Vidláku, tady Ferda (7 let). Jsem tvůj největší fanoušek a moc mě zajímá pokračování vytváření vodní elektrárny. Kdy uvidíme pokračování prosím?
Ahoj Ferdo, já jsem to odložil, protože už se taková vyrábí, jmenuje se WaterLily.
Bude pokračování, řešíme na táboře elektřinu a máme vedle potok, hodilo by se nám to hodně
Ahoj, nestíhám to dodělat... lepší (jednodušší) je použít nějaký existující motor/generátor.
Zdravím vidláku, obdivuju Vaši trpělivost a zapálenost pro věc. Nebylo by lepší začít s nějakým polotovarem? Alternátor z auta, nějaký převod přes řemenici od vrtule ve vodě...
Alternátor, dynamo jsou a budou vždy dostupné i v postapo 😉
Ahoj, máš pravdu, to by asi bylo zajímavější než trápit se tu s nějakou superturbínou :-)
na vodni elektrarnu alternator moc fungovat nebude... altik potrebuje velke otacky abych neco generoval....v aute je to tisice otacek za minutu ..to vodni el neda ani vetrna.... a sprevodovany to bude tuhy a bude potreba velka sila na roztoceni...
Ahoj Vidlaku, jaká je indukčnost těch cívek? Myslím ze tato hodnota je velmi důležitá, pokud by byla příliš malá nedokázala by využít celou užitečnou periodu změny mag. pole. Nikdy jsem to nezkoušel ale asi to bude podobné jak s výpočtem transformátoru.
Ahoj potíže je, že bez mg obvodu se indukuje málo, chce to větší otáčky nebo silnější magnety nebo víc závitů.
@@vidlak001 To s tím magenetickým obvodem se mi zdá nejlepší, když tam těch jader bude víc a budou o kousek úhlu posunuté, vykompenzuje se ten problém přitažení jádra k jednomu magnetu.
Super video. Ještě že vidlák génius bydlu u nás ve městě
Ahoj, já bydlím na vesnici :-) ale rozumíme si.
@@vidlak001 no tak je to kousek 😂
Nevzdáváš to a to se mi líbí. Až budeš řešit montáž na splávek, tak doporučuji myslet na ohmův zákon , jen ho převést na hydrauliku. Udělej pořádně velké hrdlo, které pojme velký objem vody, což je napětí a když ho stáhneš na menší průměr, tak dostaneš větší průtok a tím pádem i větší otáčky. Jako když přiškrtíš zahradní hadici, dostříkneš vodu cca 50x dál.
Ahoj, to ano, ale tím se vytratí hlavní výhoda zamýšlené elektrárny jenom jí umístit do řeky.
Ale když to jinak nepůjde, bude muset být přívod...
@@vidlak001 asi si nerozumíme. Dáš to pod splávek, jen tam dostaneš z toho splávku větší objem. Větší objem větší tlak a vyšší průtok a otáčky
@@miroslav2705 To jo, ale dělat náhon, to ne.
Napadá mně, řídit vzduchovou- nebo jinak vodní magnetickou mezeru aby se generátor točil a nezkomíral vlivem příliš silného magnetického obvodu. tzn. aby se to točilo z lehka a zatěžovat turbinu na maximalni výkon podle daného prostředí tlaku vody prroudící turbínou..... uf
Ahoj, je to věda, elektrika a ještě k tomu hydrodynamika :-)
Je tu nekdo kdo dokaze vytisknout kaplanovu turbinu?
Zdravím a pozdravuji. Mám rád takovéto činorodé lidičky! Jen mám obavy že než se ti něco použitelného podaří zkonstruovat bude takový problém s vodou,že ti to zase nebude fungovat. Asi bych se zaměřil na vítr. Ať se vám s přítelkyní daří a žijte blaženě.😉
Ahoj, nestraš :-)
Ahoj. Přijde mi to málo. Máš póly magnetů na střídačku a měříš střídavý proud??
Ahoj, je to málo, hlavně při nízkých otáčkách. (Samozřejmě na střídačku a střídavý.)
Kdy bude další video o pokračování vývoje vodního generátoru? :-) Moc mě zajímá jak to bude pokračovat.
Ahoj, nestíhám... asi už toho moc nevymyslím, už to nechám vytisknout a uvidíme, jak to bude fungovat.
Jen taková zajímavost :-) 2:23-3:43min asi to nebude inspirativní ale existuje to :-)
Ahoj .
Vydlaku já se podobnou problematikou zábavám delší dobu. Snažím se vyrobit generátor s dostatečným výkonem pro ledničku a mrazák. Pokud máš zájem o kooperaci dej vědět. Bezděk.
Ahoj, děkuju za nabídku, já jsem to načas odložil, nestíhám...
Aneb kde udelali soudruzi z Vidlakova chybu 😀
:-)))
Ještě mě napadlo ze kdyby byli na střídačku ty magnety ze by tam byl menší odpor protože jeden by přitahoval a druhý odpuzoval 👍 nebo to podpořit třeba dvěmi naproti se stýkajícími plíšky a magnety kdy by jeden přitahoval a druhý odpuzoval
Ahoj, zajímavá úvaha, z hlavy to nedokážu říct, jak by se to chovalo... to bych si musel nakreslit.
@@vidlak001 ruclips.net/video/g6hQcdjcI9Y/видео.html
Tvoje videa mě zaujali
Ahoj, fajn :-)
I mistr Vidlák se občas utne.
Ahoj, to se stává i v lepších rodinách :-)
První jsem ti tam dala komentář
Ahoj, to jsem rád :-)
@@vidlak001 promiň měl tam být like
Ahoj mohl by jsi prosím natočit to video o tom motoru😎
Ahoj, tady se ukazuje, že i 5w je docela dost energie.
Ty magnety tedy budou umístěny jako na tom rotoru, jak jsme viděli? Jak to bude uťesněné aby se k nim nedostala voda? Protože když se budou brodit ve vodě, budou tam další ztráty. Aby s tím ta turbínka vůbec točila.
Ahoj, o tom, že se budou koupat ve vodě raději nemluvím :-)
Aha :-). Tak ale to nevadí, pokud bude prototyp fungovat a dávat rozumný výkon, třeba 5 W, nebo teď nevím jestli jsi to zmiňoval, kolik by jsi chtěl aby dával, byla by škoda třeba o 1 W přijít.
Tak hlavně magnety lícují a povrch kotouče třeba zabrousit, ať jsou ztráty co nejmenší :-).
Ahoj já jsem udělal generátor a měli to 200 celá woltu
Ahoj, fajn, na to bych raději nesahal.
Nebezpečný ale byly u mě rodiče
Do civky patří jádro. Vzduchovou mezeru zmenšit na minimum.
super generátor vidláku
Ahoj Luky, už se to začíná blížit generátoru :-)
@@vidlak001 jo to jo vidláku
Aby se to při použití železných jader v cívkách neblokovalo musí být těch cívek jiný počet než magnetů.
Ahoj, to dává smysl. Pokud chci mít 3 cívky v sérii v jedné fázi, tak alespoň tyhle 3 musí být vůči magnetu ve stejné poloze. Leda udělat stejný počet fází jako cívek, kdoví, jak by to fungovalo.
@@vidlak001 pokud bych uvažoval 3 fázový generátor který má třeba dvanáct cívek vždy dvě do série aby z toho byl třífázový generátor tak je jasný že polový nástavce bude mít po 60stupních. Tj každých 60 stupňů jednu cívku. Aby se to nezakouslo tak musí být počet magnetů o jeden větší než je počet polových nástavců. Nebo dejme tomu vyšší lichý počet když počet cívek bude sudý. Nikdy nenastane stav kdy by jeden magnet byl kouslý na železe, protože ostatní za ten rotor budou tahat tak že se ty síly vyrovnají. Takže když bude počet želez s cívkou 12 po 60 st. tak bude počet magnetů 13 po 27,7 st. Nejsem konstruktér motrů a generátorů ale takto nějak to funguje prostě nemáš stejný počet magnetů jako polů cívek. Všimni si že i elektromotory s komutátorem mají obvykle 3 cívky s železem na rotoru a dva magnety. S těmy počty mně neber za slovo. Opravdu nejsem konstruktér těchhle strojů. A ještě dává to malý proud a napětí proto že nejsi schopen dostat dostatečný magnetický tok do cívky a způsobyt prudkou změnu toho toku bez železa. Navíc ty magnety na kotouči jsou daleko od sebe. Potřeboval bys je blízko u sebe aby se mněnil okamžitě směr sever jih. Tj. změna z maximálního pole jednim směrem na maximální pole druhým směrem. Jak je máš daleko od sebe tak to dává na cívce kladný pulz, nic, záporný pulz, nic,... a tak dále .. Tohle čtení doporučuju radek.jandora.sweb.cz/f16.htm A pak doporučuju tento seriál má 12 magnetů na 9 cívek. A železný kotouče. Má to více dílů tak koukni. ruclips.net/video/iAwHpSBk_50/видео.html
@@darthfate2139 Ahoj, píšeš rozumně, děkuju za odkazy.
Jen taková zajímavost. Pokud nemá cívka jádro, tak magnetický tok se uzavírá dost široko kolem, takže to i při magnetech dál od sebe udělá něco jako sinus.
Každopádně víc magnetů znamená větší rychlost změny, tedy teoreticky větší napětí.
Ano, podle vzorců v tom jednom odkazu. Muj typ kdy by to mohlo dobře chodit i se vzduchovou cívkou je vyrobit magnetama co největší magnetický tok. Na plochu díry v cívce. Takže dva železné kotouče vedle sebe na nich magnety. Mezi magnety cívka. Pak se stane to že většina siločar které nemíří na cívku se uzavře zkrz to železo. Proto se to zlepšilo když jsi dal na druhou stranu magnetů ty plechy. Chce to si to namalovat a zapřemejšlet. Tak ať se dílo podaří.
@@darthfate2139 Ano, tak se to dělá, že se dají železné kotouče na obě strany.
MNO co takhle přestat blbnout koupit hotoví motor a hotovou turbínu ev. tu turbínu vyrobit přidat frekvenční měnič šoupnout to na potok a je vyhráno :)
Chtel bych se zeptat, jestli jste uz sehnal někoho na vytisknuti těch veci na elektrárnu? Klidne bych mohl cokoli vytisknout.
Ahoj, děkuju, už mám nabídky, kdyby to nevyšlo, tak se ozvu :-)
Skus dát magnety střídavě sever jih. Ať ti to funguje.
Ahoj, děl jsem je na sever, na jich a taky na východ a na západ :-)
Podle mě máš špatně zvolený vinutí té cívky (drubý drát, málo závitů) a skoro žádný magnetický tok středem
Ahoj, a ještě k tomu málo magnetů.
do cívky uprostřed bych přidal jádro
jinak máš profi multimetr :-D
ať se ti daří
Ahoj, jasný, jádro, jen pak to začne vytvářet statický momen a obávám se, jestli se to roztočí.
@@vidlak001 Ahoj, jádro by tam mělo být určitě, pak bych čekal výrazný nárůst odebíratelného výkonu , podívej se na jakékoliv motory a alternátory, všude je dokonce minimální mezera mezi rotorem a statorem, jádro s co největší plochou průřezu, všude kde prochází magnetické pole. Na potlačení statického momentu mě teď napadlo, dát jiný počet cívek než magnetů, aby se částečně překrývaly, pak se budou jednotlivé cívky o rotor přetahovat a ve výsledku by měl statický moment výrazně klesnout, tuším (nerad bych kecal), že podobně je to řešeno v krokových motorech. Mezi magnety máš zbytečné mezery, to vede ke zbytečnému zvyšování otáček při zachování odebíraného výkonu. Dál si uvědom, že při tahání výkonu z generátoru bude generátor brzdit vodu podle toho jaký výkon budeš odebírat, takže i pak se může turbína zastavit. A ještě drobná poznámka k videu o plastové 10W elektrárně na hadici, nejvyšší výkon do zátěže dodáš právě při stejném odporu zátěže, jako je vnitřní odpor zdroje, čili generátoru.
@@johnpixla9641 Ahoj, děkuju za postřehy :-)
myslím si že tohle nedáš dohromady tolik otáček v kombinaci s tím že z toho chceš dostat nějakej odběr. Ale fandím ti a ve skrytu duše doufám že to zvládneš.
Ahoj, ono to nějak dopadne a něco zjistíme :-)
pff sežeň si dynamo z polního telefonu, vyrob si převod a posereš se kolik to bud dávat :) ještě k tomu dej DC-DC ustalovač
Ahoj, to bych musel mít velkou vrtuli, aby otočila tím dynamkem.
pomalobezny generatorek....uz hotovy a je levny,je krokovy motor,jde o elektroniku jen kerou tu vyrobewnou energii upotrebis...ale na pokusy by to slo i z krokoveho motoru...
a otacky ti budou v zavislosti od spadu a a natoceni lopatek kaplanky...:)
Ahoj, to ano, krokový motorek. Jednoduché. Tohle má být vodou protékaný pomaluběžný generátor (tedy s dírou uvnitř).
Ahoj Vidláku, zkus použít step up měnič
Ahoj, děkuju za tip.
Já tam dám spíš víc závitů.
Absolutně mi nevadí nepodařené pokusy. I tím se člověk učí. To je skoro nejhorší, jak postupuju podle nějakého tutorialu a tam je to sluníčkové, ale v praxi jsou pořád nějaké problémy. Viděržaj Vidláku.
Bezva pokuk ,jen dál točte :)
Fajn :-)
Ahoj Vidláku, mám trochu obavy, že 1000 ot bude v celku nereálné :( předpokládám, že jsi to počítal před obvodovou rychlost. pokud by jsi chtěl pomoc s tiskem, tak klidně napiš :)
Ahoj, tisícovka už je moc, ale snad to bude víc než jsem počítal prve. Děkuju, něco mám domluvený, kdyby to nevyšlo, tak se ozvu.
To by si tam musel mať riadne prevody na to aby to malo také otácky
Nebo dostatečně velký průměr rotoru, aby magnety měly potřebnou rychlost.
Jj
čau vidláku, jsi nejlepší. Co kdyby ses pokusil vyrobit perpetuum mobile?
Vyrobit energiu bez ziadneho pristupu druhej energie nieje mozne takze nie 😀
Ahoj, zatím mě žádné nenapadlo :-)
treba bys mohl vyrobit tento aby lidi vedeli ze to nejde www.google.com/search?q=perpetuum+mobile&client=ms-android-huawei-rev1&prmd=ivsn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiywP3PhvfhAhVOThUIHadODdMQ_AUoAXoECAwQAQ#imgrc=vzcXYVEYoQxZQM
Dobrý deň, toto je posledný diel tohoto seriálu? Lebo neviem nájsť pokračovanie...
Ahoj, seriál je nedokončený. Něco takového už se prodává jako WaterLily Turbine.
@@vidlak001 aha, super, díki moc za info! 🙂
@@vidlak001 inak, keď už sa o tom bavíme, viete akú otázku som si kládol celý seriál týchto videí? Načo ste sa snažili vyrobiť z 0-ly generátor, keď za pár korún viete na inzerát kúpiť buď dynamo z bicykla alebo v ambicióznejšom prípade alternátor z nejakého auta? Ak to bolo, že ste chceli ukázať, ako to funguje, OK, ale na to sa mi zdá 9 dielov príliš veľa 🙂
Lebo podľa mňa doma nemáte absolútne šancu vyrobiť efektívnejší generátor ako sú tieto "profesionálne" továrenské generátory, ktoré vymýšľali určite múdre hlavy a použili na to svoje vzdelanie presne v tomto obore - niežeby ste neboli múdra hlava aj vy - ale sám hovoríte, že o návrhu generátorov toho veľa neviete 🙂
Možno by som sa 9 dielov skôr pokúšal zefektívniť návrh vrtule a prevodu na generátor, ako návrhom samotného generátoru, ktorý je mimo stredoškolskej fyziky, ktorú všetci ovládame asi dosť mimo našich vedomostí - s výnimkou, že keď použijeme silnejší magnet alebo lepšiu cievku, dosiahneme vyšší prúd🙂
Nič v zlom, len možno inšpirácia nabudúce - zobrať alternátor z auta a spraviť k nemu čo najefektívnejší pohon generátora (vrtula + prevody na generátor).
vidláku zkus použít step up měnič z číny za 100kč
Ahoj, děkuju za tip. Já spíš namotám víc závitů.
Ahoj Vidláku. Já to nebyl. A byl to dobrý nápad, škoda že nebyl můj. :-)
Ahoj Roberte, no tak příště :-)))
zdar Vidlaku , nechci ti brat iluze , ale takovyhle otacky ze zadny samostatny vrtulky ve vode nikdy nedostanes .
Taky si to říkam :D 1000+otáček ve vodě??? to je jen sen :D
@@janbaxa3282 - ono to neni az tak nemozny , ale musela by to byt specialni vrtule a hlavne ta rychlost vody a tlak by musel Xx vetsi nez je bezne dosazitelnej v prirodnich podminkach
@pemailv - lepsi by byla sekvencni z Lamba :-)
@@hartman12349 tak bavíme se o obrovskej přehradě s obrovskýmy tlaky a speciální vrtulí??? nebo o potůčku s vidláckou vrtulkou??? :D :D :D
@@janbaxa3282 - o vidlacke vrtulce a potucku ci ricce kde je to nemozne , jen jsem chtel naznacit kde to mozne je
nerad ti kazím radost ale není ten proud na krátko u 1200ot/min jen 0,5mA než 0,5A ??
Ahoj, není :-)
@@vidlak001 já jen že se mi to právě zdalo přehnaně moc tak mi to nedalo se zeptat :) bylo by možné zkusit někdy bodovačku tenkých plechu na bázi MOTu ?
@@xlalimuss Ahoj, něco takového plánuju, nejdřív svářečku a pak možná i bodovačku :-)
@@vidlak001 Bylo by možné dostat nějaký kontakt na Vás měl bych pár dotazu co bych rád probral :)
Ahoj Vidláku. Nejsu mistr sveta, ale myslím si, že 1200 otáček na potúčku či ríčke nikdy nedosáhneš - to je čistá utopie. Daleko vetší chyba podle me je, že cívka nemá jádro. Proč si se nepoučil z činské LED svítící sprchy? Nemyslíš, že by si mel jít podobnou cestou?
Ahoj, ano, 1200 je úlet. Ano, jádro je dobré, ale jádro způsobuje statický moment (pokud jsou tam magnety).
LIKOS
Jestli mohu poradit. Max vykon je dany prurezem jadra . Takze bych si urcil jaky chci vykon a prvne bych hledal vhodne jadro. Pak ostatni. Jsou na to vzorečky o magnetickem toku. Menší jadro vykon nikdy neda.
No, když si uvědomíš, že vyrobíš tak malej výkon s tak velkým příkonem, tak to není úplně dokonalé. Kde chceš vzít pohon, aby nepotřeboval daleko víc energie, než je produkce?
Ahoj, uvidíme...
@@vidlak001 Ahoj, samozřejmě nechci shazovat tvé nápady :)
Však pincek má stator s civkami okolo a vevnitř se točí magneto
Ahoj, to jo, ale těžko ho namontuju na tohle :-)
@@vidlak001 to už by byl trochu problém, jinak pokud chceš ještě vyšší výkon stačí dát další toto platato magnetů na hřídel s dalšími devíti civkami
@@ajky1028 To stačí, ale každý magnet něco stojí a každý cívka taky, takže je dobrý jich mít tak akorát :-)
nieže by som ti chcel kecať do toho :D ale nešli by tie drevene kruhy zo železa možno by to malo ešte večiu indučnosť lebo neodymove magne ty to dosť dobre magnetizovaly + ešte statore dake pliešky a zvyšok by mohol byť aj z plastu . a ešte otazku už maš dakoho kto ti to bude tlačiť ? a ked to navhneš možeš mi potom poslať konštrukciu že to tiež skusim vytlačiť
Ahoj, to jsem si všiml, že hodně lidí dělá ty kotouče ze železa. Zkoušel jsem tam dát plíšky (na videu), o něco se to zlepší. Beru to jako alternativu.
Děkuju za nabídku. Někdo už se mi ozval, uvidím, jestli to ještě platí.
@@vidlak001 napadla ma konštrukcia toho ktorá by bola určite top :D ale vyrobilo by j smerný prud .... ruclips.net/video/GmxBDsawrbU/видео.html
@@zurkozz9764 A kdyby dal magnety do rotoru, tak má střídavý generátor :-)
@@vidlak001 on to spravil strojom ktory ma komutator
Ty máš CNC frézku a ještě si o ní nedělal video... no to je škoda. Rád bych o ní věděl víc, taky ji mám v plánu stavět. Přes co je řízená MACH či GRBL?
Ahoj, nerad se chlubím :-)
Ale něco o tom udělám.
Ani mach ani to druhé.
Kedy odhališ ten tajomny stroj za tebou
Ahoj, mám to v plánu, jen je tam dalších několik desítek dalších nápadů v tom plánu :-)
ahoj, neviem ci to uz niekto radil ale namiesto trafoplechov by mozno slo pouzit feritove jadro
Ahoj obecně ano, a kam bys ho dal konkrétně u této konstrukce, aby to bylo k užitku?
@@vidlak001 do stredu cievky valec s výškou ako je cievka, ale neviem či sa to nebude správať rovnako ako s tými plechmi že to bude brzdiť
@@tulavy_pistik Ty feritové válečky už jsem dokonce nakoupil, když je dám do cívky, začne to vytvářet statický moment, takže to mám jako záložní způsob zvýšení výkonu, pokud by se to hýbalo :-)
@@vidlak001 už sa teším na video :)
Ahoj, to vyrábíš něco takového? waterlilyturbine.com Jsem zvědavý na výsledek a držím palce. Ať se daří
Ahoj, ano, bohužel se pokouším o něco, co už někdo vyrobil :-)
Ahoj poradím ti se kouknout na tento axialní generátor je vyroben na 3D tiskárně takže i jednouduchý na výrobu.ruclips.net/video/DCWvRJmOCqw/видео.html
Ahoj, děkuju za tip.
Hezky to má udělaný...
Trocha inspirace Blue Freedom Portable ruclips.net/video/2flCuS37YBo/видео.html
Ahoj, když se nepodaří udělat generátor, tak se inspiruju :-)
keby si skusil vyprodukovaný prud zvečšit teslovov cievkov ??? nestálo by to za pokus ???
Ahoj, to je jednodušší udělat cívku s víc závity než dělat ještě transformátor.
@@vidlak001 bol to len rychli napad myslel som ze to mozno pomoze ;)