Jakoś bałam się zabrać za ten zakwas, ale zrobiłam i już nie muszę się prosić w piekarni. Dziękuję za dokładnosć w Pana przekazie swojej wiedzy, to bardzo pomaga takim laikom jak ja. Dziękuję.
Panie Tomku, po 5 dniach moj zakwas ma ładny zapach, natomiast nie ma babelkow, po 3 dniach chcial uciekać ze słoika, natomiast teraz "spi". Sa upały, wiec na pewno nie wina temperatury. Użyłam mąki żytniej razowej typ 2000
Moj zakwas wyszedl dosc gesty sam w sobie wiec dodatek maki przed pieczeniem chleba wysuszyl zaczyn zupelnie. Dolalam wiec troszke wody i dalam mu chwilke odpoczac i dopiero potem wymieszalam go z maka i pozostalymi skladnikami do chleba. Chleb wyrastal w cieplym miejscu ponad 5 godzin ale wyszedl wspanialy.
Przepis fajny ale jak dla mnie za trudny, na razie się uczę z gotowych zestawów od gronpieku i domowegochleba. Jak to ogarnę spróbuję na twoim przepisie ;)
Wpanie Tomku. Czy jest na kanale film pokazujący dalsze kroki do przygotować ciasta właściwego? Filmy które widziałem pokazują rzadki zakwas z saszetki a ten tutaj wydaje się bardzo gęsty. Dziękuję
Ostatnia faza kwasu. Zrób 3 godziny i jeszcze raz podkarpackie po około 3 godzinach jak kwas wyrośnie do stanu kiedy powierzchnia zacznie się robić płaska. Wtedy będzie naprawdę oczy kwas wlasciwy
Witam Panie Tomku , chcialem zapytac czy zakwas tym sposobem otrzymam z maki orkiszowej ????? gdzies wyczytalem ze mozna ale Pan to profesjonalista jest , buleczki normalnie szok pychotka wszystkim polecam goraco, gdyby znalazl pan chwilke na odpwiedz bylbym wdzieczny
Witam, Panie Tomku jestem na ostatnim etapie wytwarzania kwasu chlebowego (ostatnie 12 godzin) i jak do tej pory wszystko przebiega idealnie. Mam jednak pytanie dotyczące przechowywania "bazy" w lodówce, a mianowicie czy słoik z bazą szczelnie zakręcamy, czy też przykrywamy szmatką, gazą itp.
Witam. Mam kilka pytań: 1. Czy do zakwasu stosujemy tylko mąkę żytnią? Czy może to być jakakolwiek np razowa, pszenna, orkiszowa itd? 2. Czy np można codziennie "dokarmiać" zakwas inną mąką? 3. Słyszałam gdzieś kiedyś, że do zakwasu dodaje się kromkę chleba razowego czy żytniego to prawda? Czy to chodzi o zakwas du żurku? No i czy ten sam zakwas możemy użyć do żurku?? 4. Jeśli po tych kilku dniach coś mi "wypadnie" i nie będę mogła upiec chleba, to mam wstawić gotowy zakwas do lodówki? I czy mi nie wypłynie i nie będzie dalej rósł? 5. A podane miarki do tego zakwasu są miarą do wypieku jednego chleba, czy bierzemy z tego pół a resztę zostawiamy w lodówce? 6. No i może głupie pytanie, ale do wypieku na zakwasie nie dodajemy już drożdży? Proszę wybaczyć za tyle pytań, ale jestem początkującą piekarką ;) Będę wdzięczna za odpowiedź. :) Pozdrawiam.
Witam:-) tez robię właśnie zakwas ale mi nie wyszedł taki jak u Pana :-( chyba zrobię jeszcze raz ale wg Pana instrukcji. Na moim zakwasie pojawiają się malutkie pęcherzyki powietrza ale u Pana w fazie końcowej wyszło cos czego mi się nie uda chyba osiągnąć .... Nic nastawiam kolejny zakwas tym razem wg Pana instrukcji:-) pozdrawiam:-)
być może trzeba mu dodać jeszcze mąki żeby był sztywniejszy pęcherzyki pojawiają się w luźniejszym zakwasie a w ostatniej fazie jak już jest gęsty to ładnie pęka. Pozdrawiam
niczyja zrobilam zakwas w końcu mi wyszedł :-) z maki żytniej 720babelkowal ale kiepsko . kupilam make z pełnego przemiału i udało się zakwas szaleje i juz w końcu udało mi się upiec na nim chleb :-) :-) :-) bo do tej pory to zeby nie wyrzucać ciasta to musialam dodawać drozdzy . Ale teraz juz będę piekła chlebek na swoim zakwasie :-) :-) :-) :-) pozdrawiam:-)
Witam, Panie Tomku, jak mi zostanie trochę zakwasu, to w jakiej ilości należy go dokarmić? Wystarczy jak do tej resztówki dodam np 100 gr mąki i 100 ml wody, wymieszam i odstawię na 12 godz. i od razu mogę odważyć 50 gr zakwasu i z niego piec chleb, a resztę znowu do lodówki?
Dziś żeby mieć pewną i zdrową mąkę na chlebki i bułeczki, to trzeba samemu sobie kupować zboże u rolnika Polskiego z którego będzie mąka, i samemu w domu sobie mielić, bo ta mąka w sklepach to jest z dużą domieszką zboża z Ukrainy, strach z takiej mąki robić pieczywo czy cokolwiek innego.
Przeczytalam chyba wszystkie komentarze ale nie widze odpowiedzi wiec o nia poproszę. Jak wstawiam zaczyn do lodowki to dokarmiam by go utrzymać co jaki czas? Ja chleb piekę co 3 dni. Czy mozna co 3 dni dokarmic czy trzeba co 24h? Dzoekuje za odpowiedź
Witam Niby wszystko jasne ale nie wiem ile i jakiej mąki oraz soli dodał Pan do tego odłożonego zakwasu aby zrobić gotowe ciasto na chleb. Właśnie zacząłem robić zakwas a jestem laikiem więc proszę o podpowiedź.
Witam i mam małe pytanko czy mąka "Lubella Pełne Ziarno 3 zboża do wypieku chleba" nadaje się na zakwas ,do takiej mam dostęp ale o azkwasie nic nie pisze na opakowaniu,niestety jestem w Anglii i ciężko dostać dobrą mąkę jeśli chodzi o ( TYP 720 , 2000 itp) a angielski chleb to chyba nawet koło chleba nie leżał :) z góry dziękuję za odpowiedź.
Tomasz Klimczak Bardzo dziękuję za expresową odpowiedź ta mąka ma w składzie :pszenna,żytnia,orkiszowa a jeszcze pytanie czy żurek z takiego zakwasu wyszedł by cz raczej jakiś inny zakwas jest potrzebny.
Łukasz K Raczej by wyszedł osobiście nie próbowałem ale jak pracowałem w piekarni to przychodzili ludzie po trochę zakwasu i mówili że na żurek. Proszę poszperać w sieci na pewno coś się na ten temat znajdzie. Pozdrawiam
przepraszam jeśli jestem natrętny ale ile mniejwięcej potrzeba zakwasu na 1kg mąki czy to jakiegoś większego znaczenia nie ma ? Szukając po necie jakoś konkretów nie znalazłem .
Różnica jest tylko w mące i sposób przygotowania zakwasu pszennego jest taki sam z tym że może to trwać o jeden dzień krócej. Zakwas żytni można oczywiście użyć do wszystkiego nawet do bułek pszennych bo zakwas to nic innego jak dzikie drożdże a z uwagi na to że daje się go nie wielką ilość to nikt nie zauważy dodatku żyta w pieczywie pszennym a na dodatek jak powszechnie wiadomo żyto jest zdrowsze :) Pozdrawiam
Witam jestem zaskoczony tym pytaniem nigdy nie próbowałem z takiego zakwasu zrobić ciasta drożdżowego.To jest zakwas chlebowy i podejrzewam że przy cieście drożdżowym był by wyczuwalny kwaskowaty posmak.Jeżeli chce pani upiec ciasto drożdżowe bez użycia drożdży to polecam zrobić zaczyn z mąki pszennej i wody pozostawić go no 12 do 15 godzin i po tym czasie dodać resztę składników i zamieszać ciasto właściwe.Proszę się oczywiście spodziewać 3 lub 4-ro godzinnego czasu garowania.Sam jestem ciekaw efektów chyba przy okazji spróbuje zrobić drożdżówkę bez drożdży.Pozdrawiam i naj. w Nowym Roku
Mam pytanko odnośnie kwasu przechowywanego w lodowce. Czy za każdym razem, kiedy chcemy upiec chlebek, dokarmiamy całośc z lodówki, ogrzewamy i od calości bazy odmierzamy potrzebna ilość ok. 50g. Resztę bazy chowamy do lodówki. Jesli chce np. upiec chlebek na drugi dzień to znów wyciągam całośc z lodówki i dokarmiam? a resztę bazy z powrotem do lodówki? Czy takie częste ochładzanie i ogrzewanie nie zaszkodzi? Niemam doświadczenia. Dzisiaj zobiłam swój pierwszy chleb na zakwasie. Narazie rośnie na deseczce Czy kiedy nie chcę użyć zakwasu tego co jest w lodowce, jak czesto trzeba go dokarmiać? czy taki zakwas po dokarmieniu od razu umieszczamy w lodówce?.Bardzo prosze o wyjaśnienie mi co i jak, bo Pana doswiadczenie oraz profesionalizm jest na najwyzszym poziomie. Dziękuje i Pozdrawiam.
Dzień dobry mam tremę pytać o czy po pierwszym wykorzystaniu zakwasu na chleb to część którą określa Pan baza chowając do lodówki przykryć gaza czy nakrętką zamknąć ? Proszę o wyrozumiałość .
Mozna zytnia graham 1750? w moim sie nie podnosi ale Sa babeki po 5 dniach, ale nie jestem Pewña czy dobry jest Bo Po srodku sie rosdziela, nawet jesli dam wiecej Maki niz wody. Co uwazasz?
Cześć Tomek. Zrobiłem zakwas z mąki żytniej typu 2000. Owinąłem go ręcznikiem i przykryłem lnianą ściereczka zaciśniętą na słoiku gumką recepturką. Myślę, że miał temperaturę ok 24-27 stopni. Słoik był wyparzony. Po 3 dniach pojawiła się pleśń, co może być przyczyną?
Wojciech Glapa mój pierwszy zakwas robiłam przy użyciu innego filmu i to był błąd! w filmie było podane, że zakwas ma być przykryty i musi mieć bardzo ciepło, pojawiła się pleśń! drugi raz robiłam zakwas z Panem Tomkiem, przykrylam go tylko kawałkiem gazy, żeby kurz i inne ustrojstwa się nie dostały i się udal :)
ja zakwas papierowym recznikiem przykrywam i gumke recepture zakaldam a potem owijam caly sloik recznikami zeby bylo mu cieplo. zawsze pracuje. maka zytnia 2000 pelnoziarnista :)
Panie Tomku, pytanie natury technicznej Niestety w drugim dniu trochę się zagapiłem i zamiast 50g mąki dodałem 100 g. Oczywiście wody też musiałem dodać więcej, wyszło jej ok 170 ml. I teraz pytanie, czy to w jakiś sposób wpłynie na proces fermentacji? Będe ją musiał wydłużyć czy to przeoczenie nie będzie miało na to wpływu? Pozdrawiam, Dawid
Tomasz Klimczak Dziękuję bardzo. Prosze mi jeszcze powiedzieć, bo za mną już cały proces fermentacji, no i po 12 godzinach od wsypania mąki, mój zakwas nie za bardzo przypomina tego, który Panu wyszedł. Tzn. czuć wyraźny, kwasowy zapach, jednak jest bardzo mało pęcherzyków powietrza. Odstawić go jeszcze na 12 godzin? Czy użyć już to, co mi wyszło?
Dawid F A więc mała ilość pęcherzyków nie przekreśla kwasu ponieważ po pewnym czasie proces fermentacji trochę ustaje. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu spróbować co z niego wyjdzie proszę odważyć 50g i dodać 20g mąki wymieszać i górę przesypać mąką odstawić w cieplutkie miejsce w ciągu 3 godzin powinien powiększyć swoją objętość a mąka powinna być taka spękana.Jeśli tak się stanie to znaczy że wszystko ok i z tego można piec już chleb.Pozdrawiam
Tomasz Klimczak Chyba już wiem co było nie tak... Po prostu miejsce przy grzejniku było zbyt zimne, wstawiłem zakwas do piekarnika, co kilka godzin na kilkanaście sekund włączałem piekarnik żeby temperatura w środku oscylowała w okolicy 40 stopni, i po kilku godzinach pęcherzyków powietrza zrobiło się mnóstwo, widać że zakwas pięknie fermentuje :-) tak więc wniosek taki, że zimą poza piekarnikiem ciężko znaleźć w dobrym stopniu nagrzane miejsce...
Dawid F Jesli moge cos zaproponowac, to miejsce nad lodowka lub zamrazarka jest doskonale do wyrastania ciast czy lezakowania zakwasu. Ja mam szafki nad lodowka i zamrazarka i tam trzymam moj zakwas i ciasta, kiedy maja rosnac. Pozdrawiam :)
Panie Tomku, zrobiłem zakwas wg pańskiego przepisu - zapach barszczu, dużo "bąbelków", zrobiłem zaczyn (zakwas + mąka) - podwoił swoją objętość po dwu i pół godzinie, zarobiłem ciasto właściwe. I tu następuje porażka - po raz trzeci. Ciasto nie rośnie podczas garowania. Gdzie popełniam błąd? Proszę o pomoc
Panie Tomku, mój zakwas zaczyna "wychodzić" z naczynia, czy podczas dokarmiania mogę całość przelać do innego naczynia? Czy nic się z nim nie stanie jak go ruszę?
basia19 basia19 Podczas dokarmiania można oczywiście przelewać jeżeli zakwas za szubko dojrzewa to znaczy że ma za ciepło co nie zawsze dobrze wpływa na jego jakość. Pozdrawiam
basia19 basia19 Jeżeli zakwas jest gotowy ja zakręcam słoik i wstawiam do lodówki i tam stoi bardzo długo jak go znowu potrzebuje wyciągam dokarmiam i w ciepłe miejsce. Pozdrawiam
Trudno, nie doczekałam się odpowiedzi, idę dokarmić i przelać do większego naczynia mój zakwas. Mam nadzieję, że się z nim nic nie stanie i nie będę musiała robić nowego. Jak na razie porobiły się duże bąble.
Dzięki za instrukcje :) Oglądało by się jeszcze lepiej gdybyś całość troszkę skrócił (tak do 3-5 minut), i nie witał się za każdym razem kiedy włączasz aparat.
Proszę wsadzić do piekarnika na jedną z niższych półek ale nie na sam dół. Nagrzewać razem z piekarnikiem gdy piekarnik będzie już nagrzany proszę odczekać jeszcze ze 30 minut w tym czasie płyta powinna się dobrze nagrzać. Chleb można dopiekać bez pośrednio na płycie lub w foremce polecam bezpośrednio na płycie ma na prawdę lepszy smak. Płyta pomoże nam również trochę zaoszczędzić na prądzie ponieważ piekarnik z płytą trzyma długo ciepło. W moim piekarniku płyta jest zawsze nawet jak piekę jakieś ciasto po prostu zawszę.Oczywiście płyta nadaję się świetnie do odpiekania pizzy. Pozdrawiam
Witam panie Tomasz!! Kiedys pracowylem jako piekarz i w 1990 r robilismy pyszne grahamki niestety niemam juz tego przepisu;(( czy pan mogby podac przepis na grahamki. Pozdrawiam i bardzo udaly mi sie obwazanki ;)) rodzinka jest wdzieczny. Pozdrowienia z Genewy
Tomasz Klimczak Witam chlebek wyszedł trochę zbity ale smaczny dzieci się nim zajadały (tak samo zresztą jak bułeczkami z Pana przepisu) będe próbował dalej trening czyni mistrza :-) zdjęcie dam jak wyjdzie mi idealny. Nie mam kamienia do pieczenia chleba tylko piekę na blaszce może dlatego taki zbity? Pozdrawiam
Jedno pytanko, przez trochę ponad 2 tygodnie zakwas był w lodówce, nie dokarmiałem go ani nic, po prostu sobie leżał pod przykryciem. Jutro w końcu mam trochę wolnego czasu więc chciałem co nieco upiec. Ale zaniepokoił mnie zakwas, otóż po wyciągnięciu z lodówki zauważyłem, że oddzieliła się woda, a z zakwasu wydziela się zapach jakby alkoholu lub czegoś podobnego. Żadnej pleśni ani czegoś podobnego nie zauważyłem. I teraz mam pytanie, czy będzie się jeszcze nadawał do użycia? Czy już tylko do wyrzucenia?
Zapach alkoholu jest normalny w procesie fermentacji. Wystarczy wymieszać zakwas aby się połączył dokarmić i chlebek będzie jak malowany ja też trzymam zakwas w lodówce nawet niekiedy dłużej jak 2 tygodnie potem tylko zamieszam do osobnego naczynia odłożę 50g i dodam 20g mąki żytniej zamieszam i po ok 3 godzinach gotowa porcja na jeden chlebek. Pozdrawiam
Czy ktoś mi może pomóc? robię drugi raz zakwas (i chyba już ostatni) i po 12 godz. znowu na górze zrobiła mi się skorupka, czy tak ma być? na filmie nie widać żadnej skorupy. Chyba Pan Tomasz zapomniał o tej stronie.
basia19 basia19 Witam nie zapomniałem po prostu czasu u mnie brak. Co do skorupy to nie jest to wielki problem puki kwas jest rzadki po wymieszaniu skorupa się i tak namoczy. Aby zapobiec powstaniu takiego kożucha najlepiej zasypać zawsze górę zakwasu mąką ja to stosuje i kożuch mi się nie robi. Być może zakwas ma za ciepło i za sucho. Pozdrawiam
Tomasz Klimczak Witam i dziękuję za odpowiedzi na moje pytania, co do zakwasu to chyba rzeczywiście ma za ciepło, myślałam że czym cieplej tym lepiej. Proszę mi powiedzieć, mój zakwas dzisiaj ma ostatni dzień i bąbli ma bardzo malutko, a góra jest taka jakby to powiedzieć chyba zasuszona, czy mogę go użyć? no i jest dużo gęstszy niż Pana zakwas. I jeszcze jedno jak wieczorem (po ostatnich 12 godz.) wstawię go do lodówki, to rano jak będę z niego chciała piec chleb, muszę odważyć te 50 gr i ocieplić (czyli zostawić na jakieś 2 godz w temperaturze pokojowej), potem dodać 20-25 gr mąki żytniej i zostawić tak (oczywiście przysypane mąką) na ok 3 godz. i potem już dodać pozostałe składniki i robić chleb? Z góry dziękuję za odpowiedź na moje przydługie pytanie, pozdrawiam.
basia19 basia19 Jak góra jest strasznie sucha to proszę ja po prostu zebrać i wyrzucić. Rano proszę odważyć 50g kwasu i do niego dodać około 25g mąki jak jest teraz sztywniejszy niż mój to może troszkę mniej tej mąki żeby potem nie był za gęsty. Resztę wstawić do lodówki a tą małą porcje z dodatkiem mąki w ciepłe miejsce na około 3 godziny i potem już chlebek mieszać :) Pozdrawiam
Dziękuję za odpowiedź, mój zakwas jest bardzo gęsty, jak dodałam 20 gr mąki to zrobiła mi się z tego kulka, jakby ciasto że nawet można to wałkować, ale zostawiłam to na 3 godz. i zobaczę co mi z tego wyjdzie.
Panie Tomku! Upiekłam dziś chleb wg pana przepisu ale....... zapomniałam dodać zakwas....... chleb jest w piecu, dziwiłam się że nie rośnie (hi! hi!), zostało jeszcze 20 min. Troszkę podrósł..... Ciekawa jestem co wyjdzie. Mam pytanie. Co zrobić z moim pięknym gotowym zakwasem? Wytrwa ze 3 dni do następnego pieczenia? Jest suchy z góry, bo za długo stał w cieple......
moja prababcia świętej pamięci robiła zakwas z skórek chleba, zresztą wszystko robiłą sama ser chleb twaróg itp itp ale wszystko poszło w zapomnienie :(
jak dobrze policzyłam, to ten zakwas robił się 3 pełne doby, a czwartego dnia rano jest już gotowy do użycia? w sensie do zrobienia zaczynu i potem ciasta właściwego..
Witam Panie Tomaszu. Mój zakwas bombluje mniej niż Pański, chociaż stoi 12 godzin dłużej. Zacznę może od tego że: po 24 godzinach nie było bąmbelków, 48 godzinę przegapiłem, dokarmiłem 6 godzin później, wtedy już pokazały się małe bąbelki, po następnych 12 godzinach, mniej więcej jak u Pana na filmie, natomiast po 18 godz.bąbelki tak jak przy ostatnim dokarmianiu- małe, lekki zapach drożdży. Dodam że mieszkam w Irlandii, mamy tutaj dość dużą wilgotność powietrza ok. 60%, zakwas przez cały proces trzymałem nad lodówką przy wylocie ciepłego powietrza. Co mam teraz zrobić? Czy nadal czekać, czy próbować od nowa? Może dokarmić?
Zakwas nigdy do lodówki! Po niżej 21 stopni giną bakterie chlebowe i rozwijają się inne niepożądane. Piekarz dokładnie to opisał. Lepiej suszyć zakwas.
Panie Tomku, to nie jest prawdziwy zakwas chlebowy. Czy zadał Pan sobie trud, żeby sprawdzić co namnaża się podczas takiej fermentacji? Jakie kultury bakterii? Co Pan wie na temat tego co powinno być drożdżami a w tym nie jest w tej substancji?
Ja robiłam różne zakwasy nie wychodziły mi dopiero jak byłam w młynie w Skokowej woj wrocławskie na imprezie mąki lub chleba dostałam zakwas i na ich mące zytnio razowej mam już prawie dwa lata kupuje ich mąki i piekę chleby na przepisach pana Tomka z tym że do chlebów na zakwasie dodaje pięć gram drożdży bo filmiki swoje a życie swoje a mąki ze sklepu czy w Polsce czy za granicą są ze spulchniaczami jak mam dobry zakwas to piekę chleby wg pana Tomka i nie kupuje chleba w sklepie
Niestety nie miał mi kto doradzić i mój zakwas ląduje w śmietniku. Po przelaniu go do innego naczynia i dokarmieniu bąbelki gdzieś się zapodziały a całość zrobiła się taka jakaś ciężka i zapada się do środka. Będę robić następny. Czy tu jeszcze ktoś zagląda? Mam tyle pytań które zostały bez odpowiedzi.
Monika baj nikt cię nie zmusza do słuchania .... dla mnie pan Tomek jest niesamowicie zdolny i ma dar przekazywania .... ja mogę go słuchać godzinami .... także tego typu opinie zachowaj dla siebie .....
Na litość boską! Panie Tomku przestań Pan mówić "sto gram", "pięćdziesiąt gram". Nie mogę już tego wytrzymać. Tę jednostkę masy się odmienia (sto gramów, pięćdziesiąt gramów, itd.). Dlaczego Pan tak nie lubi tych gramów? Przecież mówi Pan np. "sto mililitrÓW" a nie "sto mililitr".
+Andrzej Wasik Na litość boską! Panie Andrzeju przestań Pan poprawiać i wytykać błędy w mowie ludziom na yt. To poprawianie jest bardziej męczące i drażniące niż gram zamiast gramów. Dlaczego Pan to robi? Kto Pana do tego upoważnił? Przecież powinien Pan wiedzieć, że tego się nie robi, kiedy nie jest się o to proszonym. P.S. A co Pan powie na to (pytanie retoryczne)? "W języku potocznym, zwłaszcza gdy chodzi o pewną ilość alkoholu, dopełniacz gram jest normą. Niektóre słowniki już o tym informują. Mirosław Bańko, PWN"
+jw Tu zdaje się nie chodzi o "pewną ilość alkoholu". Tylko w takim kontekście spotkał się Pan ze słowem "gram"? No i kto Pana upoważnił do komentowania moich komentarzy ;-/ , jest to męczące i drażniące. Tym bardziej, że takie wypowiedzi nie wnoszą nic wartego uwagi. Więcej, brzmią jak wirusowa rusyfikacja języka polskiego.
Jakoś bałam się zabrać za ten zakwas, ale zrobiłam i już nie muszę się prosić w piekarni. Dziękuję za dokładnosć w Pana przekazie swojej wiedzy, to bardzo pomaga takim laikom jak ja. Dziękuję.
Przeczytałam komentarze i już wszystko wiem, a teraz zabieram się za ten zakwas. Mam nadzieję że wyjdzie, pozdrawiam.
Panie Tomku, po 5 dniach moj zakwas ma ładny zapach, natomiast nie ma babelkow, po 3 dniach chcial uciekać ze słoika, natomiast teraz "spi". Sa upały, wiec na pewno nie wina temperatury. Użyłam mąki żytniej razowej typ 2000
Wielkie dzieki. Pozdrawiam z Gornej Austrii.
Bardzo zrozumiale i dobre instrukcje! 👍🙂
Moj zakwas wyszedl dosc gesty sam w sobie wiec dodatek maki przed pieczeniem chleba wysuszyl zaczyn zupelnie. Dolalam wiec troszke wody i dalam mu chwilke odpoczac i dopiero potem wymieszalam go z maka i pozostalymi skladnikami do chleba. Chleb wyrastal w cieplym miejscu ponad 5 godzin ale wyszedl wspanialy.
Przepis fajny ale jak dla mnie za trudny, na razie się uczę z gotowych zestawów od gronpieku i domowegochleba. Jak to ogarnę spróbuję na twoim przepisie ;)
Wpanie Tomku. Czy jest na kanale film pokazujący dalsze kroki do przygotować ciasta właściwego? Filmy które widziałem pokazują rzadki zakwas z saszetki a ten tutaj wydaje się bardzo gęsty. Dziękuję
Ostatnia faza kwasu. Zrób 3 godziny i jeszcze raz podkarpackie po około 3 godzinach jak kwas wyrośnie do stanu kiedy powierzchnia zacznie się robić płaska. Wtedy będzie naprawdę oczy kwas wlasciwy
No dobrze, zakwas już jest i co dalej? Czekam na ten obiecany przepis na zakwasie własnym, nie gotowym.
Proszę zrobić według tego przepisu ruclips.net/video/xfZiInwRmqs/видео.html tylko zamiast gotowego kwasu proszę dać własny ok 75g. Pozdrawiam
Witam Panie Tomku , chcialem zapytac czy zakwas tym sposobem otrzymam z maki orkiszowej ????? gdzies wyczytalem ze mozna ale Pan to profesjonalista jest , buleczki normalnie szok pychotka wszystkim polecam goraco, gdyby znalazl pan chwilke na odpwiedz bylbym wdzieczny
Witam oczywiście można zrobić zakwas z mąki orkiszowej z tym że trzeba użyć mąki orkiszowej razowej nie białej.Pozdrawiam
mam zytnia wlasnie , dziekuje bardzo
Witam,
Panie Tomku jestem na ostatnim etapie wytwarzania kwasu chlebowego (ostatnie 12 godzin) i jak do tej pory wszystko przebiega idealnie. Mam jednak pytanie dotyczące przechowywania "bazy" w lodówce, a mianowicie czy słoik z bazą szczelnie zakręcamy, czy też przykrywamy szmatką, gazą itp.
Witam,
Panie Tomku, poproszę jeszcze o film z pieczeniem chleba zytniego na mące 2000.
Pozdrawiam
Witam. Mam kilka pytań: 1. Czy do zakwasu stosujemy tylko mąkę żytnią? Czy może to być jakakolwiek np razowa, pszenna, orkiszowa itd? 2. Czy np można codziennie "dokarmiać" zakwas inną mąką? 3. Słyszałam gdzieś kiedyś, że do zakwasu dodaje się kromkę chleba razowego czy żytniego to prawda? Czy to chodzi o zakwas du żurku? No i czy ten sam zakwas możemy użyć do żurku?? 4. Jeśli po tych kilku dniach coś mi "wypadnie" i nie będę mogła upiec chleba, to mam wstawić gotowy zakwas do lodówki? I czy mi nie wypłynie i nie będzie dalej rósł? 5. A podane miarki do tego zakwasu są miarą do wypieku jednego chleba, czy bierzemy z tego pół a resztę zostawiamy w lodówce? 6. No i może głupie pytanie, ale do wypieku na zakwasie nie dodajemy już drożdży? Proszę wybaczyć za tyle pytań, ale jestem początkującą piekarką ;) Będę wdzięczna za odpowiedź. :) Pozdrawiam.
Panie Tomku , mam nowy pomysl , prosze pokazac jak sie robi slod jeczmienny do chleba
Witam:-) tez robię właśnie zakwas ale mi nie wyszedł taki jak u Pana :-( chyba zrobię jeszcze raz ale wg Pana instrukcji. Na moim zakwasie pojawiają się malutkie pęcherzyki powietrza ale u Pana w fazie końcowej wyszło cos czego mi się nie uda chyba osiągnąć .... Nic nastawiam kolejny zakwas tym razem wg Pana instrukcji:-) pozdrawiam:-)
być może trzeba mu dodać jeszcze mąki żeby był sztywniejszy pęcherzyki pojawiają się w luźniejszym zakwasie a w ostatniej fazie jak już jest gęsty to ładnie pęka. Pozdrawiam
Tomasz Klimczak bardzo dziękuje za odpowiedz:-) pozdrawiam
niczyja zrobilam zakwas w końcu mi wyszedł :-) z maki żytniej 720babelkowal ale kiepsko . kupilam make z pełnego przemiału i udało się zakwas szaleje i juz w końcu udało mi się upiec na nim chleb :-) :-) :-) bo do tej pory to zeby nie wyrzucać ciasta to musialam dodawać drozdzy . Ale teraz juz będę piekła chlebek na swoim zakwasie :-) :-) :-) :-) pozdrawiam:-)
Dzieki.
panie Tomku czekam na filmik jak sie robi chleb z pana zakwasem. pozdrawiam Grzegorz
Witam, Panie Tomku, jak mi zostanie trochę zakwasu, to w jakiej ilości należy go dokarmić? Wystarczy jak do tej resztówki dodam np 100 gr mąki i 100 ml wody, wymieszam i odstawię na 12 godz. i od razu mogę odważyć 50 gr zakwasu i z niego piec chleb, a resztę znowu do lodówki?
👍👍👍
Witam.Czy zakwas trzymany juz w lodowce dokarmiamy?Jesli tak to ile maki ile wody i co jaki czas?
👍
Dziś żeby mieć pewną i zdrową mąkę na chlebki i bułeczki, to trzeba samemu sobie kupować zboże u rolnika Polskiego z którego będzie mąka, i samemu w domu sobie mielić, bo ta mąka w sklepach to jest z dużą domieszką zboża z Ukrainy, strach z takiej mąki robić pieczywo czy cokolwiek innego.
Witam, Panie Tomku mam pytanie, czy jak mam zakwas w lodówce i nie będę piec chleba przez dłuższy czas, np kilka miesięcy, muszę go dokarmiać?
Szkoda ze nie ma dalszej Czesci filmu z tego zakwasu
Gotowy zakwas przechowujemy w lodówce pod przykryciem, ale przykryty ściereczką czy zamykamy szczelnie?
Przeczytalam chyba wszystkie komentarze ale nie widze odpowiedzi wiec o nia poproszę. Jak wstawiam zaczyn do lodowki to dokarmiam by go utrzymać co jaki czas? Ja chleb piekę co 3 dni. Czy mozna co 3 dni dokarmic czy trzeba co 24h? Dzoekuje za odpowiedź
Witam
Niby wszystko jasne ale nie wiem ile i jakiej mąki oraz soli dodał Pan do tego odłożonego zakwasu aby zrobić gotowe ciasto na chleb. Właśnie zacząłem robić zakwas a jestem laikiem więc proszę o podpowiedź.
Czy trzeba przykrywac zakwas przez te kilka dni? I gdzie trzymac go?
Proszę o podanie ilości mąki i wody na ta ilość zakwasu dziekuje i pozdrawiam
Witam i mam małe pytanko czy mąka "Lubella Pełne Ziarno 3 zboża do wypieku chleba" nadaje się na zakwas ,do takiej mam dostęp ale o azkwasie nic nie pisze na opakowaniu,niestety jestem w Anglii i ciężko dostać dobrą mąkę jeśli chodzi o ( TYP 720 , 2000 itp) a angielski chleb to chyba nawet koło chleba nie leżał :) z góry dziękuję za odpowiedź.
Jeżeli jest to mąka żytnia to oczywiście można użyć jeżeli pszenna to też ale fermentacja będzie trwała krócej przynajmniej o 1 dzień. Pozdrawiam
Tomasz Klimczak Bardzo dziękuję za expresową odpowiedź ta mąka ma w składzie :pszenna,żytnia,orkiszowa a jeszcze pytanie czy żurek z takiego zakwasu wyszedł by cz raczej jakiś inny zakwas jest potrzebny.
Łukasz K
Raczej by wyszedł osobiście nie próbowałem ale jak pracowałem w piekarni to przychodzili ludzie po trochę zakwasu i mówili że na żurek. Proszę poszperać w sieci na pewno coś się na ten temat znajdzie. Pozdrawiam
przepraszam jeśli jestem natrętny ale ile mniejwięcej potrzeba zakwasu na 1kg mąki czy to jakiegoś większego znaczenia nie ma ? Szukając po necie jakoś konkretów nie znalazłem .
Witam ja na 1 kilogram mąki daje ok150g wszystko zależy jeszcze jaki to chleb bo jeżeli ma być bardziej Żytni to można dać i 250g. Pozdrawiam
czy można prosić o pokazanie sposobu na zakwas pszenny? jaka w ogóle jest różnica między pszennym a żytnim?? może można żytni stosować do wszystkiego?
Różnica jest tylko w mące i sposób przygotowania zakwasu pszennego jest taki sam z tym że może to trwać o jeden dzień krócej. Zakwas żytni można oczywiście użyć do wszystkiego nawet do bułek pszennych bo zakwas to nic innego jak dzikie drożdże a z uwagi na to że daje się go nie wielką ilość to nikt nie zauważy dodatku żyta w pieczywie pszennym a na dodatek jak powszechnie wiadomo żyto jest zdrowsze :) Pozdrawiam
Panie Tomku, czy z tego zakwasu można też upiec klasyczne ciasto drożdzowe ? Najlepszego W Nowym Roku.
Witam jestem zaskoczony tym pytaniem nigdy nie próbowałem z takiego zakwasu zrobić ciasta drożdżowego.To jest zakwas chlebowy i podejrzewam że przy cieście drożdżowym był by wyczuwalny kwaskowaty posmak.Jeżeli chce pani upiec ciasto drożdżowe bez użycia drożdży to polecam zrobić zaczyn z mąki pszennej i wody pozostawić go no 12 do 15 godzin i po tym czasie dodać resztę składników i zamieszać ciasto właściwe.Proszę się oczywiście spodziewać 3 lub 4-ro godzinnego czasu garowania.Sam jestem ciekaw efektów chyba przy okazji spróbuje zrobić drożdżówkę bez drożdży.Pozdrawiam i naj. w Nowym Roku
Do tego zakwasu można dac różne gatunki mąki, różne ziarna
Panie Tomaszu dostałam z piekarni zakwas ale jest to ciasto po chlebie co mam z nim zrobić jak zrobić z tego chleb z góry dziękuję za pomoc
Mam pytanko odnośnie kwasu przechowywanego w lodowce. Czy za każdym razem, kiedy chcemy upiec chlebek, dokarmiamy całośc z lodówki, ogrzewamy i od calości bazy odmierzamy potrzebna ilość ok. 50g. Resztę bazy chowamy do lodówki. Jesli chce np. upiec chlebek na drugi dzień to znów wyciągam całośc z lodówki i dokarmiam? a resztę bazy z powrotem do lodówki? Czy takie częste ochładzanie i ogrzewanie nie zaszkodzi? Niemam doświadczenia. Dzisiaj zobiłam swój pierwszy chleb na zakwasie. Narazie rośnie na deseczce
Czy kiedy nie chcę użyć zakwasu tego co jest w lodowce, jak czesto trzeba go dokarmiać? czy taki zakwas po dokarmieniu od razu umieszczamy w lodówce?.Bardzo prosze o wyjaśnienie mi co i jak, bo Pana doswiadczenie oraz profesionalizm jest na najwyzszym poziomie. Dziękuje i Pozdrawiam.
Dzień dobry mam tremę pytać o czy po pierwszym wykorzystaniu zakwasu na chleb to część którą określa Pan baza chowając do lodówki przykryć gaza czy nakrętką zamknąć ?
Proszę o wyrozumiałość .
Bzdura totalna kwas do lodówki.
Mozna zytnia graham 1750? w moim sie nie podnosi ale Sa babeki po 5 dniach, ale nie jestem Pewña czy dobry jest Bo Po srodku sie rosdziela, nawet jesli dam wiecej Maki niz wody. Co uwazasz?
Jak długo można trzymać taką bazę w lodowce? Nie splesnieje?
Witam czy można robić zakwas na mące pełnoziarnistej?
Zawsze zakwas najpierw rośnie a później opada ,i tak co dziennie jest
Cześć Tomek. Zrobiłem zakwas z mąki żytniej typu 2000. Owinąłem go ręcznikiem i przykryłem lnianą ściereczka zaciśniętą na słoiku gumką recepturką. Myślę, że miał temperaturę ok 24-27 stopni. Słoik był wyparzony. Po 3 dniach pojawiła się pleśń, co może być przyczyną?
no wlasnie bo miales nie przykrywac ... jakbys nie przykryl to plesn by sie nie pojawila...ot!
dzięki za radę, ale słoik musi być przykryty lekko
Wojciech Glapa mój pierwszy zakwas robiłam przy użyciu innego filmu i to był błąd! w filmie było podane, że zakwas ma być przykryty i musi mieć bardzo ciepło, pojawiła się pleśń! drugi raz robiłam zakwas z Panem Tomkiem, przykrylam go tylko kawałkiem gazy, żeby kurz i inne ustrojstwa się nie dostały i się udal :)
ja zakwas papierowym recznikiem przykrywam i gumke recepture zakaldam a potem owijam caly sloik recznikami zeby bylo mu cieplo. zawsze pracuje. maka zytnia 2000 pelnoziarnista :)
Wojciech Glapa też za pierwszym razem owinelam recznikiem Ale przykrylam kawalkiem folii i to chyba był błąd, bo pleśń się rzuciła.
Panie Tomku, pytanie natury technicznej
Niestety w drugim dniu trochę się zagapiłem i zamiast 50g mąki dodałem 100 g. Oczywiście wody też musiałem dodać więcej, wyszło jej ok 170 ml. I teraz pytanie, czy to w jakiś sposób wpłynie na proces fermentacji? Będe ją musiał wydłużyć czy to przeoczenie nie będzie miało na to wpływu?
Pozdrawiam, Dawid
Tomasz Klimczak
Dziękuję bardzo. Prosze mi jeszcze powiedzieć, bo za mną już cały proces fermentacji, no i po 12 godzinach od wsypania mąki, mój zakwas nie za bardzo przypomina tego, który Panu wyszedł. Tzn. czuć wyraźny, kwasowy zapach, jednak jest bardzo mało pęcherzyków powietrza. Odstawić go jeszcze na 12 godzin? Czy użyć już to, co mi wyszło?
Dawid F
A więc mała ilość pęcherzyków nie przekreśla kwasu ponieważ po pewnym czasie proces fermentacji trochę ustaje. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu spróbować co z niego wyjdzie proszę odważyć 50g i dodać 20g mąki wymieszać i górę przesypać mąką odstawić w cieplutkie miejsce w ciągu 3 godzin powinien powiększyć swoją objętość a mąka powinna być taka spękana.Jeśli tak się stanie to znaczy że wszystko ok i z tego można piec już chleb.Pozdrawiam
Tomasz Klimczak Chyba już wiem co było nie tak... Po prostu miejsce przy grzejniku było zbyt zimne, wstawiłem zakwas do piekarnika, co kilka godzin na kilkanaście sekund włączałem piekarnik żeby temperatura w środku oscylowała w okolicy 40 stopni, i po kilku godzinach pęcherzyków powietrza zrobiło się mnóstwo, widać że zakwas pięknie fermentuje :-) tak więc wniosek taki, że zimą poza piekarnikiem ciężko znaleźć w dobrym stopniu nagrzane miejsce...
Dawid F Jesli moge cos zaproponowac, to miejsce nad lodowka lub zamrazarka jest doskonale do wyrastania ciast czy lezakowania zakwasu. Ja mam szafki nad lodowka i zamrazarka i tam trzymam moj zakwas i ciasta, kiedy maja rosnac. Pozdrawiam :)
Panie Tomku, zrobiłem zakwas wg pańskiego przepisu - zapach barszczu, dużo "bąbelków", zrobiłem zaczyn (zakwas + mąka) - podwoił swoją objętość po dwu i pół godzinie, zarobiłem ciasto właściwe. I tu następuje porażka - po raz trzeci. Ciasto nie rośnie podczas garowania. Gdzie popełniam błąd? Proszę o pomoc
Panie Tomku, mój zakwas zaczyna "wychodzić" z naczynia, czy podczas dokarmiania mogę całość przelać do innego naczynia? Czy nic się z nim nie stanie jak go ruszę?
basia19 basia19 Podczas dokarmiania można oczywiście przelewać jeżeli zakwas za szubko dojrzewa to znaczy że ma za ciepło co nie zawsze dobrze wpływa na jego jakość. Pozdrawiam
Ok, już doczytałem, że słoik należy zakręcić i wstawić do lodówki.
Pozdrawiam.
Witam, czy ten zakwas można też stosować do chleba jasnego, zamiast tego zakwasu ze sklepu który jest na filmie z przepisem na jasny chleb?
Witam tak oczywiście ten zakwas nadaje się do każdego chleba. Pozdrawiam
Czy po wyjęciu zakwasu z lodówki trzeba czekać 6 godzin zanim się go zagęści czy można taki zimny zagęścić i poczekać do wyrośnięcia ??
Panie Tomku, czy można do zakwasu zastosować mąkę żytnią razową T 2000 ?
Benio Nawrocki Oczywiście można. Pozdrawiam
jak chcesz byc zdrowy to trzeba
jesli chcialabym upiec chleb dodajac pana zakwas (czyli odbieram z koncowego procesu 50g zakwasu i dodaje 20g maki ) czy moge dodac 150ml wody, 15g soli, 400g maki? Czy wyjdzie mi chleb?
Panie Tomku, czy ten zakwas ma być pod przykryciem i jak długo można go przechowywać w lodówce?
basia19 basia19 Jeżeli zakwas jest gotowy ja zakręcam słoik i wstawiam do lodówki i tam stoi bardzo długo jak go znowu potrzebuje wyciągam dokarmiam i w ciepłe miejsce. Pozdrawiam
Jaka może być przyczyna tego, że po dokarmieniu zakwas najpierw ładnie rośnie a po jakimś czasie opada?
ma za dużo wody :)
Mam Pytanie: Jak robiłem zakwas z 1/2 szklanki to czy mogę dodać (jak będzie go już mało) zmienić proporcje do 1 szklanki?
czy trzeba przykrywac czy nie?
Lepiej przykryć ściereczką ale nie szczelnie czyli zakrętki odpadają. Pozdrawiam
A jak długo można go przechowywać w lodówce?
12 dni.
Trudno, nie doczekałam się odpowiedzi, idę dokarmić i przelać do większego naczynia mój zakwas. Mam nadzieję, że się z nim nic nie stanie i nie będę musiała robić nowego. Jak na razie porobiły się duże bąble.
Dzięki za instrukcje :)
Oglądało by się jeszcze lepiej gdybyś całość troszkę skrócił (tak do 3-5 minut), i nie witał się za każdym razem kiedy włączasz aparat.
Kupilem szamot plyta 30 na 40cm. Jak wykorzystac przy pieczeniu.
Proszę wsadzić do piekarnika na jedną z niższych półek ale nie na sam dół. Nagrzewać razem z piekarnikiem gdy piekarnik będzie już nagrzany proszę odczekać jeszcze ze 30 minut w tym czasie płyta powinna się dobrze nagrzać. Chleb można dopiekać bez pośrednio na płycie lub w foremce polecam bezpośrednio na płycie ma na prawdę lepszy smak. Płyta pomoże nam również trochę zaoszczędzić na prądzie ponieważ piekarnik z płytą trzyma długo ciepło. W moim piekarniku płyta jest zawsze nawet jak piekę jakieś ciasto po prostu zawszę.Oczywiście płyta nadaję się świetnie do odpiekania pizzy. Pozdrawiam
Po dodaniu w koncowej fazie 50g maki przestal rosnac mi zakwas nie wiem co zrobilam zle?
Witam panie Tomasz!! Kiedys pracowylem jako piekarz i w 1990 r robilismy pyszne grahamki niestety niemam juz tego przepisu;(( czy pan mogby podac przepis na grahamki. Pozdrawiam i bardzo udaly mi sie obwazanki ;)) rodzinka jest wdzieczny. Pozdrowienia z Genewy
czy jeśli mój zakwas nie bombluje za bardzo po 4 dniach nadaje się do zrobienia chleba?
czy ten zakwas się przykrywa czymś?
Tak można przykryć jakąś ściereczką tak żeby był dostęp powietrza. Pozdrawiam
Witam Panie Tomku mój zakwas ucieł ze słoika czy to ma jakieś znaczenie ? może za długo go trzymałem proszę o odpowiedz Pozdrawiam
Może troszkę z długo albo miał za ciepło ale nic nie szkodzi chlebek będzie super. Pozdrawiam
Dziękuję właśnie zabieram się do pieczenia dam znać jak chlebek wyszedł
Pozdrawiam
kamil pantlinowski
Czekam na efekt końcowy i zachęcam do zamieszczenia zdjęcia gotowego chlebka na FB facebook.com/kuchniaodkuchnitv
Tomasz Klimczak Witam chlebek wyszedł trochę zbity ale smaczny dzieci się nim zajadały (tak samo zresztą jak bułeczkami z Pana przepisu) będe próbował dalej trening czyni mistrza :-) zdjęcie dam jak wyjdzie mi idealny. Nie mam kamienia do pieczenia chleba tylko piekę na blaszce może dlatego taki zbity?
Pozdrawiam
zamotałam się to ile dni chodowac zakwas?😀
Alicja Bojarska Po 4 dniach nadaje się do zrobienia pierwszego chleba.
Jedno pytanko, przez trochę ponad 2 tygodnie zakwas był w lodówce, nie dokarmiałem go ani nic, po prostu sobie leżał pod przykryciem. Jutro w końcu mam trochę wolnego czasu więc chciałem co nieco upiec. Ale zaniepokoił mnie zakwas, otóż po wyciągnięciu z lodówki zauważyłem, że oddzieliła się woda, a z zakwasu wydziela się zapach jakby alkoholu lub czegoś podobnego. Żadnej pleśni ani czegoś podobnego nie zauważyłem. I teraz mam pytanie, czy będzie się jeszcze nadawał do użycia? Czy już tylko do wyrzucenia?
Zapach alkoholu jest normalny w procesie fermentacji. Wystarczy wymieszać zakwas aby się połączył dokarmić i chlebek będzie jak malowany ja też trzymam zakwas w lodówce nawet niekiedy dłużej jak 2 tygodnie potem tylko zamieszam do osobnego naczynia odłożę 50g i dodam 20g mąki żytniej zamieszam i po ok 3 godzinach gotowa porcja na jeden chlebek. Pozdrawiam
Czy ktoś mi może pomóc? robię drugi raz zakwas (i chyba już ostatni) i po 12 godz. znowu na górze zrobiła mi się skorupka, czy tak ma być? na filmie nie widać żadnej skorupy. Chyba Pan Tomasz zapomniał o tej stronie.
basia19 basia19 Witam nie zapomniałem po prostu czasu u mnie brak. Co do skorupy to nie jest to wielki problem puki kwas jest rzadki po wymieszaniu skorupa się i tak namoczy. Aby zapobiec powstaniu takiego kożucha najlepiej zasypać zawsze górę zakwasu mąką ja to stosuje i kożuch mi się nie robi. Być może zakwas ma za ciepło i za sucho. Pozdrawiam
Tomasz Klimczak Witam i dziękuję za odpowiedzi na moje pytania, co do zakwasu to chyba rzeczywiście ma za ciepło, myślałam że czym cieplej tym lepiej. Proszę mi powiedzieć, mój zakwas dzisiaj ma ostatni dzień i bąbli ma bardzo malutko, a góra jest taka jakby to powiedzieć chyba zasuszona, czy mogę go użyć? no i jest dużo gęstszy niż Pana zakwas. I jeszcze jedno jak wieczorem (po ostatnich 12 godz.) wstawię go do lodówki, to rano jak będę z niego chciała piec chleb, muszę odważyć te 50 gr i ocieplić (czyli zostawić na jakieś 2 godz w temperaturze pokojowej), potem dodać 20-25 gr mąki żytniej i zostawić tak (oczywiście przysypane mąką) na ok 3 godz. i potem już dodać pozostałe składniki i robić chleb? Z góry dziękuję za odpowiedź na moje przydługie pytanie, pozdrawiam.
basia19 basia19
Jak góra jest strasznie sucha to proszę ja po prostu zebrać i wyrzucić. Rano proszę odważyć 50g kwasu i do niego dodać około 25g mąki jak jest teraz sztywniejszy niż mój to może troszkę mniej tej mąki żeby potem nie był za gęsty. Resztę wstawić do lodówki a tą małą porcje z dodatkiem mąki w ciepłe miejsce na około 3 godziny i potem już chlebek mieszać :) Pozdrawiam
Dziękuję za odpowiedź, mój zakwas jest bardzo gęsty, jak dodałam 20 gr mąki to zrobiła mi się z tego kulka, jakby ciasto że nawet można to wałkować, ale zostawiłam to na 3 godz. i zobaczę co mi z tego wyjdzie.
Panie Tomku! Upiekłam dziś chleb wg pana przepisu ale....... zapomniałam dodać zakwas....... chleb jest w piecu, dziwiłam się że nie rośnie (hi! hi!), zostało jeszcze 20 min. Troszkę podrósł..... Ciekawa jestem co wyjdzie. Mam pytanie. Co zrobić z moim pięknym gotowym zakwasem? Wytrwa ze 3 dni do następnego pieczenia? Jest suchy z góry, bo za długo stał w cieple......
moja prababcia świętej pamięci robiła zakwas z skórek chleba, zresztą wszystko robiłą sama ser chleb twaróg itp itp ale wszystko poszło w zapomnienie :(
jak dobrze policzyłam, to ten zakwas robił się 3 pełne doby, a czwartego dnia rano jest już gotowy do użycia? w sensie do zrobienia zaczynu i potem ciasta właściwego..
Witam Panie Tomaszu. Mój zakwas bombluje mniej niż Pański, chociaż stoi 12 godzin dłużej. Zacznę może od tego że: po 24 godzinach nie było bąmbelków, 48 godzinę przegapiłem, dokarmiłem 6 godzin później, wtedy już pokazały się małe bąbelki, po następnych 12 godzinach, mniej więcej jak u Pana na filmie, natomiast po 18 godz.bąbelki tak jak przy ostatnim dokarmianiu- małe, lekki zapach drożdży. Dodam że mieszkam w Irlandii, mamy tutaj dość dużą wilgotność powietrza ok. 60%, zakwas przez cały proces trzymałem nad lodówką przy wylocie ciepłego powietrza. Co mam teraz zrobić? Czy nadal czekać, czy próbować od nowa? Może dokarmić?
ludzie, to nie są pęcherzyki powietrza, tylko dwutlenek węgla produkowany podczas fermentacji.
Zakwas nigdy do lodówki! Po niżej 21 stopni giną bakterie chlebowe i rozwijają się inne niepożądane. Piekarz dokładnie to opisał. Lepiej suszyć zakwas.
Zanikają mlekowe a namnażają się octowe.
Piekarze mówią ,że nigdy nie można chować zakwasu do lodówki.
Bogdan smolorz na YouTubie który jest piekarzem od 45 lat mówi że nigdy przenigdy zakwasu do lodówki
Woda letnia ale przegotowana? 🤔
Co mam zrobić po 3 dniach nie ma żadnego efektu, rozwarstwiło mi się to że woda pływa na wierzchu. Nic nie rośnie :/ używałam mąki żytniej 2000
Dominika Kur proszę weiść na stronę :gotowanie skuteczne TV zakwas ,tam jest bardziej dokładnie wyjaśnione i inna metoda
Panie Tomku, to nie jest prawdziwy zakwas chlebowy. Czy zadał Pan sobie trud, żeby sprawdzić co namnaża się podczas takiej fermentacji? Jakie kultury bakterii? Co Pan wie na temat tego co powinno być drożdżami a w tym nie jest w tej substancji?
Każdy robi inaczej
blad nie mieszamy , wystarczy nakryc
Ja robiłam różne zakwasy nie wychodziły mi dopiero jak byłam w młynie w Skokowej woj wrocławskie na imprezie mąki lub chleba dostałam zakwas i na ich mące zytnio razowej mam już prawie dwa lata kupuje ich mąki i piekę chleby na przepisach pana Tomka z tym że do chlebów na zakwasie dodaje pięć gram drożdży bo filmiki swoje a życie swoje a mąki ze sklepu czy w Polsce czy za granicą są ze spulchniaczami jak mam dobry zakwas to piekę chleby wg pana Tomka i nie kupuje chleba w sklepie
Niestety nie miał mi kto doradzić i mój zakwas ląduje w śmietniku. Po przelaniu go do innego naczynia i dokarmieniu bąbelki gdzieś się zapodziały a całość zrobiła się taka jakaś ciężka i zapada się do środka. Będę robić następny. Czy tu jeszcze ktoś zagląda? Mam tyle pytań które zostały bez odpowiedzi.
aja nie musze robić od podstaw zakwasu
Upiekłam dzisiaj chlebek, ale wyszedł w środku mocno lepki jakby surowy. Piekłam go około 1,5 h. Co zrobiłam nie tak?
Za niska temperatura i za malo gary
Nic tylko o kant dupy rozbić 🤣
zakwas super polecam ale popracuj Pan nad prezentacją bo to ciągłe yyyyyyyyyyyyyyyyyyy jest okropne
Monika baj nikt cię nie zmusza do słuchania .... dla mnie pan Tomek jest niesamowicie zdolny i ma dar przekazywania .... ja mogę go słuchać godzinami .... także tego typu opinie zachowaj dla siebie .....
Na litość boską! Panie Tomku przestań Pan mówić "sto gram", "pięćdziesiąt gram". Nie mogę już tego wytrzymać. Tę jednostkę masy się odmienia (sto gramów, pięćdziesiąt gramów, itd.). Dlaczego Pan tak nie lubi tych gramów? Przecież mówi Pan np. "sto mililitrÓW" a nie "sto mililitr".
+Andrzej Wasik Na litość boską! Panie Andrzeju przestań Pan poprawiać i wytykać błędy w mowie ludziom na yt. To poprawianie jest bardziej męczące i drażniące niż gram zamiast gramów. Dlaczego Pan to robi? Kto Pana do tego upoważnił? Przecież powinien Pan wiedzieć, że tego się nie robi, kiedy nie jest się o to proszonym. P.S. A co Pan powie na to (pytanie retoryczne)? "W języku potocznym, zwłaszcza gdy chodzi o pewną ilość alkoholu, dopełniacz gram jest normą. Niektóre słowniki już o tym informują.
Mirosław Bańko, PWN"
+jw Tu zdaje się nie chodzi o "pewną ilość alkoholu". Tylko w takim kontekście spotkał się Pan ze słowem "gram"? No i kto Pana upoważnił do komentowania moich komentarzy ;-/ , jest to męczące i drażniące. Tym bardziej, że takie wypowiedzi nie wnoszą nic wartego uwagi. Więcej, brzmią jak wirusowa rusyfikacja języka polskiego.
+Andrzej Wasik Widzę, że jest Pan wrażliwy na swoim punkcie. No cóż, niektórzy panowie są po prostu... delikatni. :)
+jw Czyli zgadłem :-) ! To było takie proste, ruski trol sączy jad kretynizmu w umysły polskich widzów RUclips.
+Andrzej Wasik Ja też zgadłam. WRAŻLIWY i DELIKATNY.