Odc. 19 - Zasada winy
HTML-код
- Опубликовано: 10 фев 2025
- Na rozgrzewkę roku 2021, wrzucamy krótki film o zasadzie winy. Nie będzie to jednak wina wywiedziona z jakiejś konkretnej normy prawnej: z jakiegoś konkretnego zakazu, tudzież nakazu, ale z…zasad współżycia społecznego.
Więcej informacji na temat danej sprawy, na naszym blogu: noriet.pl/ciek...
Jeżeli ktoś ma na bakier z zasadą winy, radzimy ją dobrze przyswoić, będzie wam towarzyszyć w życiu zawodowym bardzo, bardzo oraz naprawdę bardzo często. W skrócie przypominamy nieśmiało, że odpowiedzialność na zasadzie winy to rodzaj odpowiedzialności, która opiera się na założeniu, że ten, kto swoim zawinionym czynem wyrządził komuś szkodę, powinien ponosić konsekwencję swego zachowania i wyrównać poszkodowanemu doznaną przez niego szkodę.
Odpowiedzialność na zasadzie winy ujęta jest w artykułach 415, 416 i 471 kc.
Na blachę wbijacie pojęcie szkody, winy i związku przyczynowo-skutkowego. Te trzy elementy, nie raz i nie dwa przyjdzie wam w pracy dzielnie dowodzić w toku niejednego procesu.
Paulina i Ola
Jestem studentem prawa i ogromnie żałuje, że nie mogę słuchać was częściej, obejrzałem wszystkie filmiki po 2 razy i chciałem podziękować bo wiele się z nich nauczyłem, dziękuje i proszę o więcej video casusów :D
Pięknie dziękujemy! Za dwa tygodnie zawód adwokata w USA! :)
Bardzo ciekawy przypadek :) Akurat wykonuję zawód specjalisty BHP i studiuję prawo. Dziękuję!
Dziękujemy! :)
Zasada winy jak znalazł przed zbliżającą się nieuchronnie sesją z WDP. ☺️ Myślę, że fajny mógłby być filmik poświęcony aplikacjom prawniczym. Przy czym nie chodzi mi o wyjaśnienie formalnej strony tych aplikacji (ile trwają, co na nich jest, jak przebiegają), a bardziej o skomentowanie ich z Waszej perspektywy. Jakim ludziom byście polecały daną aplikację, w co raczej się nie pchać, a w co tak, itp. Tak totalnie subiektywnie...;) Jako, że sporą część widowni stanowią studenci prawa, to taki filmik mógłby w jakimś stopniu ułatwić nam wybór ścieżki zawodowej, a przynajmniej rozjaśnić pewne rzeczy w głowie. Pozdrawiam Was serdecznie w nowym roku. 😀
Pomyślimy - nawet ostatnio o tym rozmawiałyśmy :)
Też upocone.
Wspomniały Panie o kwocie odszkodowania i zadośćuczynienia. Mam pytanie o tę kwestię. Kto ustala tę kwotę ? Sąd czy może adwokat\ pani adwokat i później sędzia ją zatwierdza\zmniejsza? A może ją zwiększyć? Jeśli kwotę ustala adwokat\ pani adwokat to na odstawie czego? Jakiegoś przepisu czy sama od siebie wymyśla sobie kwotę?