Na terenie po dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Szombierki w Bytomiu znajduje się skromny pomnik. U dołu widnieją dwie tarcze prezentujące białego orła na czerwonym tle oraz górnicze symbole pracy - młotek i pyrlik. Ponad nimi wznosi się pusty postument. Okazuje się, że lata tego pomnika są już policzone. Docelowo ma zostać podobno zlikwidowany. Postument przy ul. Zabrzańskiej nie jest wpisany do rejestru zabytków, ani do gminnej ewidencji zabytków. Nie jest także objęty zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Analizując fotografie archiwalne, należy wskazać, iż uprzednio postument obłożony był w całości prostokątnymi, białymi płytkami. Na nim znajdowała się metalowa tablica, upamiętniająca najprawdopodobniej katastrofę górniczą, a po lewej stronie umiejscowiono maszty flagowe. Zarówno godło, jak i herb górniczy nie były pokryte farbą. Biorąc pod uwagę proweniencję zakładu, należy podkreślić, iż obiekt ten może być powojenny, o czym świadczy godło Polski - zakład leżał do 1945 r. w granicach Niemiec. Z uwagi na fakt, że tablica została skradziona, w 2013 r. społeczność górnicza dokonała jej symbolicznego odtworzenia i umieszczono ją na budynku dawnej dyrekcji kopalni Szombierki przy ul. Zabrzańskiej 7. Nowa tablica upamiętnia trud górniczy. Z oryginalnego pomnika nie zachowało się poza godłem i herbem już nic, przypomina o nim wspomniana tablica.
Na terenie po dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Szombierki w Bytomiu znajduje się skromny pomnik. U dołu widnieją dwie tarcze prezentujące białego orła na czerwonym tle oraz górnicze symbole pracy - młotek i pyrlik. Ponad nimi wznosi się pusty postument. Okazuje się, że lata tego pomnika są już policzone. Docelowo ma zostać podobno zlikwidowany.
Postument przy ul. Zabrzańskiej nie jest wpisany do rejestru zabytków, ani do gminnej ewidencji zabytków. Nie jest także objęty zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Analizując fotografie archiwalne, należy wskazać, iż uprzednio postument obłożony był w całości prostokątnymi, białymi płytkami. Na nim znajdowała się metalowa tablica, upamiętniająca najprawdopodobniej katastrofę górniczą, a po lewej stronie umiejscowiono maszty flagowe. Zarówno godło, jak i herb górniczy nie były pokryte farbą. Biorąc pod uwagę proweniencję zakładu, należy podkreślić, iż obiekt ten może być powojenny, o czym świadczy godło Polski - zakład leżał do 1945 r. w granicach Niemiec. Z uwagi na fakt, że tablica została skradziona, w 2013 r. społeczność górnicza dokonała jej symbolicznego odtworzenia i umieszczono ją na budynku dawnej dyrekcji kopalni Szombierki przy ul. Zabrzańskiej 7. Nowa tablica upamiętnia trud górniczy. Z oryginalnego pomnika nie zachowało się poza godłem i herbem już nic, przypomina o nim wspomniana tablica.
Fajna ciekawostka
Niestety Bytom jest mistrzem w zacieraniu śladów że kiedyś był gminą górniczą.
Super ciekawostka😊
Super
Pewnie za niedługo dokończy żywota
Szkoda, że tak niszczeje
Jeden pomnik górnika znajduje się przy Szybie Ewa
I tyle zostało po kopalni,niestety polskojęzycznych polityków mamy
Fajna ciekawostka