Wisła dzika czy zdziczała? Koryto od ujścia do Krakowa

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 11 янв 2025

Комментарии • 164

  • @BOOBRASTA
    @BOOBRASTA 2 года назад +17

    Czekałem 1:11:58 i urwałeś omawianie zostawiając mnie w smutku bo za kilka kilometrów znajduje się fragment mojego rodzinnego koryta( odcinek Kamień-Zator) mieszkałem całe dzieciństwo 1 km od brzegu rzeki Wisły i darzę ją wyjątkowo w moim sercu jak ty! Za małolata tata zabierał mnie tam na ryby , później jako nastolatek spotykaliśmy się z kolegami na piwko na starym mości w Okleśnej , walczylismy z powodziami w 2010r . Wyjechałem na studia do Krakowa na kilka dobrych lat nie odwiedzając wisły, teraz chodzimy znów na ryby z moimi dzieciami. Wisła odgrywa w moim życiu bardzo ważną rolę zawsze lubię tam wracać.

  • @cybermbebe
    @cybermbebe 2 года назад +9

    Kępa w pobliżu Ciechocinka na prawym brzegu jest na tyle odcięta od siedzib ludzkich, że gniazdują (a przynajmniej gniazdowały) tam orły. A w okolicy są i liczne żurawie, widuje się czaple i, jeżeli szczęście dopisuje, bociany czarne.

  • @ryszardmuszynski1294
    @ryszardmuszynski1294 2 года назад +7

    Dziękuję za podróż Wisłą

  • @Tolkien-o8n
    @Tolkien-o8n 2 года назад +12

    Na początku filmu pokazałeś ruiny filarów starego mostu ( moje okolice 😉) jest to w miejscowości Widlice, jest tam bardzo dużą erozja brzegowa, Wisła przerwała tam ostrogi i co roku zabiera tam kilka lub kilkanaście metrów brzegu.

  • @tomaszwilk1095
    @tomaszwilk1095 2 года назад +4

    Fajne! Barka k. Szczucina o której mówisz w 1:06:50 jest rzeczywiśćie ciekawa, bo przez kilka lat były na niej lęgowe rybitwy białoczelne i rzeczne - łącznie kilkadziesiąt par! Barka byłą zacumowana na stałe, niestety w ostatnim roku ją odcumowano.

    • @WolneRzeki
      @WolneRzeki  2 года назад +1

      Tego się nie spodziewałem ;)

  • @tomaszblados2688
    @tomaszblados2688 2 года назад +7

    41:50 to aktualnie przeprawa promowa. W 1939 r. WP wycofujące się podczas Kampanii wrześniowej, tędy właśnie przeprawiało się na drugi brzeg.

  • @ppkbtb
    @ppkbtb 2 года назад +9

    5 lat temu, miałem przyjemność przepłynąć kajaczkiem z Goczałkowic do Świbna. I dlatego proponuję analizę aż do Goczałkowic :-) Ten śmietnik przypominający bagna Luizyjany, między Oświęcimiem a Goczałkowicami, też jest wart analizy. Pzdr ! Będę się przyglądać.

    • @staszekkubiak3358
      @staszekkubiak3358 Год назад +4

      Może należy zapytać dlaczego tak jest? Tomaszu, czy podobnie nie sądzą wodniacy, wędkarze, żeglarze, kajakarze, ornitolodzy, myśliwi, przyrodnicy, zielarze itp. pozytywnie aktywni ludzie???? Dlaczego wszyscy osobno???. Może nadszedł czas abyśmy zaczęli razem dbać o miejsca gdzie żyjemy. Może wtedy będziemy mogli przemóc patologię "faktura-prowizja". 😚

  • @bartomiejozimek887
    @bartomiejozimek887 2 года назад +33

    Mimo to chętnie posłuchałbym o górnym biegu. Może 2 część?

    • @pitaczi6131
      @pitaczi6131 2 года назад +4

      zgadzam sie!

    • @vdross
      @vdross 2 года назад +4

      Dokładnie. Tez chciałem pisać. Poprosimy o dalsza czesc

    • @danieldabrowski8904
      @danieldabrowski8904 2 года назад +5

      Obejrzałem całość i proszę o dokończenie filmu do źródła.

    • @bartomiejozimek887
      @bartomiejozimek887 2 года назад +5

      Nie da się ukryć że budowa zapory w Goczałkowicach zapoczątkowała nowożytną epokę dewastacji polskich rzek i definitywnie odcięła ujście od źródła. Potem był Czaniec Tresna Solina Czorsztyn Klimkówka itd. no i oczywiście Włocławek. Droga bez powrotu.

  • @marcinzarach5150
    @marcinzarach5150 Год назад +3

    Prusacy tak zrobili .fakt za Polska kontynuje taką politykę. W tym jest problem ,. W usa odnawiają rzeki , może kiedyś my też zmienimy podejście. Pozdrawiam i popieram w 100% waszą akcję. Kocham rzeki i jestem z pomrza. Wda to piękność a kaszubskie pojezierze to raj . Pozdrawiam

  • @Julo_161
    @Julo_161 2 года назад +5

    Brak mocnej regulacji za Toruniem to pozostałość po zaborach. Przed Ciechocinkiem, lewy dopływ to Tążyna, rzeka graniczna. I wtedy jak ręką odjął znikają proste brzegi a pojawiają się kępy. W zaborze rosyjskim nie było regulacji rzeki. Prusacy zrobili to wraz z usypianiem wałów. Na priv podeślę trochę pięknych map tych okolic.
    Dobra robota.

  • @martastefanska9296
    @martastefanska9296 2 года назад +34

    Bardzo ciekawy odcinek, super pomysł... Czy mógłby Pan, jeśli to możliwe, zrobić taki o Odrze z komentarzem takich wydarzeń jak np powódź i niedawny pomór ryb? Będę wdzięczna , bo mieszkam nad Odrą

    • @SuperMaciula
      @SuperMaciula 2 года назад +3

      kiedy ta sprawa była na gorąco nasz Pan prowadzący nagrał podobny film. z mniejszym naciskiem na morfologię, ale ciekawy

    • @888waldi
      @888waldi 2 года назад +4

      To co widać na zdjęciach to każda wyspa pokryta polami uprawnymi a teraz krzaki - erozja rolnictwa .

    • @WolneRzeki
      @WolneRzeki  2 года назад +6

      @@888waldi dokładnie to intensyfikacja i przeniesienie swoich upraw do krajów biedniejszych.

    • @888waldi
      @888waldi 2 года назад +6

      @@WolneRzeki
      A jak zadyma ,
      to głód bo rolników ni ma.

  • @marcingrzesiak5486
    @marcingrzesiak5486 2 года назад +3

    37 minuta. Warszawa - Zawady. Opisywane trzy ostrogi są betonowe i sięgają obecnie w głąb brzegu. O ile mnie pamięć nie myli, powstały w połowie lat 80-tych. Od tamtej pory Wisła zdążyła w dużej mierze zasypać piachem przestrzenie między ostrogami i tym sposobem koryto zostało znacznie zwężone. Zastanawiające, że tuż za wałem powstaje wiele nowych budynków mieszkalnych, w tym również wybudowane zostały nowe osiedla. Jeżeli przyjdzie naprawdę duża woda, która przełamie wały, to będzie tragedia. W latach 20-tych poprzedniego wieku miała miejsce taka sytuacja i woda przedostała się aż do Wilanowa.

  • @pawe7383
    @pawe7383 2 года назад +1

    49:45 ta odcięta wałem odnoga ma połączenie z Wisłą cały czas. Niewielkie ale ma. W Dęblinie znajduje się tama/śluza w wale, która umożliwia przepływ wody przez wał do "starorzecza" Wisły i ta łacha nazywana stężycka lub wiślana ciągnie się od Dęblina aż do wsi Prażmów gdzie jest kolejna śluza niedawno remontowana, umożliwiająca powrót wody do Wisły. Piękne okolice pełne wody i małych bagien. Często zwiedzam rowerem. W Stężycy łacha tworzy rekreacyjny zbiornik "wyspa Wisła" a za Stężyca piękne ogromne rozlewisko pełne życia, ptaków ryb i innych zwierzaków.

  • @lsafan6
    @lsafan6 2 года назад +12

    Jak zwykle super!
    Dodam jeszcze ciut ciekawostek (jako fan z północy).
    Już Krzyżacy ujarzmili Żuławy :-) później dzieła dopełnili Oledrzy.
    Wislę Śmiałą utworzyły napierające wody na krę, ktore rozerwały wieś Górki na dwie częsci.
    Sam Gdańsk leży na Żuławach Wiślanych i granicy z Wzgórzami polodowcowymi.
    Gdańszczanie dawali duzo za kontrolę spływu Wiślanego i to oni optowali za odcięciem Nogatu śluzą.
    Te filary mostu który na chwile przyblizyleś to most przeniesiony przed Wojna do Torunia. Dziś nowy jest na Północ :-)
    Tak tylko jako ciekawostki

  • @pawelyaho
    @pawelyaho 2 года назад +3

    Super materiał, nie mogłem się oderwać od ekranu i wiele się dowiedziałem, dziękuję. 💪⚡

  • @elzbietaimbor9994
    @elzbietaimbor9994 2 года назад +11

    Niesamowita wycieczka po Wiśle z Gdańska do Krakowa. Super pomysł.Pozdrawiam.

  • @steeveogorek4926
    @steeveogorek4926 2 года назад +6

    Na południe od Warszawy to nie "militarna ostroga", a miejsce działania promu. To jest przeprawa w Gassach. Te "ostrogi" to tak naprawdę droga nr 712. Świetne miejsce na wyprawy rowerowe.
    Odcinek niesamowity. Miałem okazję zobaczyć z góry to, co zwykle obserwuję z wału jadąc na rowerze... Bardzo dziękuję!

    • @steeveogorek4926
      @steeveogorek4926 2 года назад +3

      Ta "pancerniejsza" ostroga poniżej to droga 734, a powyżej Góry Kalwarii była droga 680. O żadnym z tych miejsc już nie działają promy. Pozdrawiam serdecznie, s

    • @WolneRzeki
      @WolneRzeki  2 года назад +2

      @@steeveogorek4926 no tak, ta pancerność to trochę z przymrużeniem oka ;) Ciężej Wiśle je pokonać.

    • @paoloboguszewski2327
      @paoloboguszewski2327 2 года назад +3

      @@WolneRzeki pancerność jednak uzasadniona. To są przygotowane w przeszłości miejsca cumowania przepraw pontonowych dla wojsk pancernych UW.

  • @Mamba-zy8be
    @Mamba-zy8be 2 года назад +3

    Wisła koło Krakowa faktycznie jest sztuczna i uregulowanna ,ale jest bardzo ciekawa i cenna przyrodnicza Teraz głosny protest nad odcinkiem Przegorzały .Starorzecza i mokradła rozległe łaki i lasy łegowe ..Kanał ciepłowniczy koło Huty z ciepła woda też fenomen niesie ciepła wode ,gdzie ryby maja ciekawy odcinek a same centrum Krakowa to eldorado dla łowców rekordowych sumów

  • @adamgoralczyk
    @adamgoralczyk 2 года назад +4

    Certa ostatnimi laty daje sobie radę w Wiśle.Pod Płockiem łowiłem po kilkanaście sztuk.

  • @zyweimartwe3977
    @zyweimartwe3977 2 года назад +5

    Świetny materiał. Myślę że takie widoki z goeportalu powinny pojawiać się częściej , w różnych odcinkach. Pozwalają świetnie zobrazować i zrozumieć to co tłumaczysz stojąc na ziemi. Myślę że za sprawą tego materiału wiele osób dowiedziało się o istnieniu geoportalu. Ja na przykład nie wiedziałem o opcji starych zdjęć lotniczych. Może jakaś materiał o tym jak używać tego narzędzia, które jest bardzo rozbudowane i na początku zniechęca do używania.

  • @wacawlubinski5218
    @wacawlubinski5218 2 года назад +10

    Dziękuję, bardzo wartościowy film. Uczę się i przecieram oczy widząc naszą głupotę. No więc zapora we Włocławku to chyba największa zakała dla wodnego życia, na dolnej Wiśle. Do rozbiórki. A szanowny Gospodarz, winien w normalnym kraju być na wysokim, ministerialnym stołku, by niwelować wszelkiej maści głupie niekompetentne pomysły w poprawianiu natury.. Czego Panu, oraz sobie skromnie życzę, oczekując kolejnych Lekcji zdrowego Rozsądku, dla nas szarych zjadaczy chleba, a w szczególności dla politycznych decydentów, by zechcieli się także co najmniej dokształcać, uczyć od mądrzejszych. Pozdrawiam serdecznie Polaka zatroskanego o zdrowe, dla nas Środowisko.

  • @robertab929
    @robertab929 Год назад +2

    Bardzo ciekawa edukacyjna wycieczka!

  • @Andrzej2499
    @Andrzej2499 2 года назад +2

    7:35 Filary mostu kolejowego w Opaleniu , który łączył Opalenie z Kwidzynem . W okresie międzywojennym z racji bliskości granicy Niemieckiej , został rozebrany i przeniesiony do Torunia .

  • @pawelfischer5828
    @pawelfischer5828 2 года назад +3

    Zrób kiedyś o Drwęcy, pozdrawiam

  • @31pampers
    @31pampers Год назад +1

    Mega podróż Wisłą.

  • @Andrzej2499
    @Andrzej2499 2 года назад +6

    Hej witam . Niejednokrotnie oglądam zdjęcia satelitarne Wisły , także ten materiał mnie nie znudził i dotrwałem z przyjemnością do końca .

  • @wojtekbleka8867
    @wojtekbleka8867 2 года назад +3

    Super materiał.
    Dziękuję

  • @SuperMaciula
    @SuperMaciula 2 года назад +3

    10:47 rownież rzuca mi się podobieństwo z odrą w dolnym biegu. moim zdaniem zarysowują się dość jasno spuścizna po dawnych zaborach.

  • @mvczykij6957
    @mvczykij6957 2 года назад +1

    Porządny film. A co do wcześniejszego wyglądu Wisły to może pomogą mapy WIG.

  • @przygodyprzyrody
    @przygodyprzyrody 2 года назад +7

    Co do miejsca pomiędzy Stężycą, a Prażmowem, o którym mówiłeś około 48 minuty to moim zdaniem poprowadzenie wału w ten sposób stworzyło fantastyczny różnorodny biotop. Bywam tam bardzo często na kilkudniowym ptaszeniu i chyba nigdzie indziej nad Wisłą nie widziałem takiej różnorodności. Przyjedź to się przekonasz, mogę oprowadzić ;)

    • @WolneRzeki
      @WolneRzeki  2 года назад +3

      No tak, ptasio wygląda mega :)

    • @przygodyprzyrody
      @przygodyprzyrody 2 года назад +2

      @@WolneRzeki jak liczyłem ostatnio biotopy jakie tam występują to wyszło mi: funkcjonujące duże pastwisko, sporo łęgów, mały bór sosnowy, trochę niekoszonych łąk, pola uprawne, solidne bagno, uprawy porzeczki i aronii, płytka stojąca woda, młodnik wierzbowy, piaszczyste łachy, spore kępy dzikich drzew owocowych, duża rzeka, płytkie starorzecze, kępy wiślane, gdzieniegdzie i grąd by się znalazł.

  • @tomx2ful
    @tomx2ful 2 года назад

    41:07 niestety, to ujście Jeziorki jest sztucznie przekopane w miejscu o kilkanaście kilometrów w górę. Dolny odcinek tej rzeki zwany Wilanówką- obenie można analogicznie przyrównać do omówionego na początku przypadku jednego z ramion Wusły w przyujściowym odcinku.

  • @ryszawy1006
    @ryszawy1006 2 года назад +1

    Jak dla mnie mógłbyś wszystkie większe rzeki w ten sposób przejrzeć... Super sprawa!

    • @WolneRzeki
      @WolneRzeki  2 года назад

      Na pewno będzie o Sanie :)

  • @SuperMaciula
    @SuperMaciula 2 года назад +4

    13:58 w taich badań mogą być przydatne stare mapy. są dostępne dość dobre mapy prus. Dla zaboru rosyjskiego również gdyż oni to dla celów militarnych robili. są pewne strony, które oferują takie mapy. Mnie osobiście najbardziej ciekawi odcinek pomiędzy Warszawą aż do Małopolskiego Przełomu Wisły. Według podań rzeka tak silnie meandrowała, że mogła miejscowość być na prawym, a później na lewym brzegu. Bug koło drohiczyna również silnie meandruje i są ładne jary.
    TAk według mojej skromnej opinii te wały rzeczne w dolinach mogły by być przesunięte trochę bardziej by woda się rozlewała i nie piętrzyć rzeki nie potrzebnie.

  • @wrobi73
    @wrobi73 2 года назад +6

    Świetny materiał 👏

  • @damianzda4036
    @damianzda4036 2 года назад +7

    Super odcinek. A gdyby tak zapoczątkował nową serię filmów??:)

  • @karaal44
    @karaal44 2 года назад +4

    Widzę, że problemy z ładowaniem danych na geoportalu są powszechne

  • @TN.70
    @TN.70 2 месяца назад

    Na jednych takich odnóg we Wiśle za dzieciaka uczyłem się pływać, dosłownie obok Mostu drewnianego najdłuższego w Europie . Była piękna plaża, sporo miejsca na auta bo trawa byla przystrzyżona. W lato pełno ludzi... ach, super czasy.

  • @rafalsembrat8812
    @rafalsembrat8812 2 года назад +1

    Świetny, bardzo ciekawy odcinek!

  • @podkarpackiwedkarz3851
    @podkarpackiwedkarz3851 Год назад

    Ten film był genialny :) trwa ponad godzinę, a odczułem tak jakby 10 minut. Czysta przyjemność :) Pewnie każdy, kto kocha Wisłę będzie miał podobnie ;)

  • @slivokrasnodebski9491
    @slivokrasnodebski9491 2 года назад +3

    Super odcinek. Mam nadzieję, ze to tylko taki wstęp do omówienia bardziej dokładnego poszczególnych odcinków. Może tych najciekawszych. .. Wniosek taki bardziej ogólny że może Wisła nie jest jeszcze stracona przyrodniczo. Może udaloby się spróbować odbudować jej potencjał. Powolutku likwidujac bariery: tamę, ostrogi, powiększając terasy zalewowe itd

  • @zwierzak77
    @zwierzak77 2 года назад +2

    Dotrwał dotrwał. Dotrwał by nawet drugie tyle. Następnym razem śmiało leć dalej z tematem.

  • @jerzazik9581
    @jerzazik9581 2 месяца назад

    Świetny odcinek! Rzuca mi się taka myśl, że jako Polacy dumni jesteśmy z naszej Królowej Rzek, a jednocześnie tak mało dla niej mamy szacunku. Długie lata ciągłego 'poprawiania' rzeki prowadzące do jej marności. A jednak możemy być dumni z Wisły, bo daje sobie radę. I liczę na to, że hydrotechnicy jej jednak odpuszczą.

  • @AnNa-el8in
    @AnNa-el8in 2 года назад +3

    Super! DZIĘKUJĘ

  • @andrzejmacura2965
    @andrzejmacura2965 2 года назад +2

    Super ciekawy materiał.Dziekuję

  • @JM-hi9cw
    @JM-hi9cw 2 года назад +1

    no i ja chcę dalej w górę

  • @__-wt5ql
    @__-wt5ql 2 года назад +3

    Koniecznie dodaj timestamps do konkretnych odcinków rzeki! Materiał jest długi.

  • @jerzygrzanka56
    @jerzygrzanka56 2 года назад +3

    Porównanie możliwości transportowej Wisły i Renu, to brak kompetencji.

    • @WolneRzeki
      @WolneRzeki  2 года назад +4

      Nie mają problemu z tym porównaniem ci którzy chcą zamieniać polskie rzeki w kanały żeglugowe bo „Niemcy mogą to my też”.

  • @waldemarcielik8353
    @waldemarcielik8353 2 года назад +3

    41:35 - to przejście promowe a nie pancerna ostroga

  • @przemekm4556
    @przemekm4556 2 года назад +2

    Oglądam jedych i drugich ,zielonych, i tak naprawdę nie wiem co o tym myśleć , oprócz człowieka bóbr jest jedynym zwierzęciem które zmienia krajobraz pod swoje potrzeby bytowania .czekam na konkretny materiał na ten temat

  • @cybermbebe
    @cybermbebe 2 года назад +3

    Czy przypadkiem te stare podpory nie są po moście, który został przeniesiony z Kwidzyna (?) do Torunia?

  • @marekmareckionline8493
    @marekmareckionline8493 2 года назад +2

    git!produkcja

  • @Tomek_Tomek
    @Tomek_Tomek 4 месяца назад

    W latach 80 Wisła na zasadach w Warszawie płynęła bardzo blisko lewego wału. W tym czasie wybudowano wiele ostróg faszynowych, po czym sukcesywnie zasypywano przestrzeń między ostrogami gruzem i ziemią z placów budowy ... I tak odepchnęli ją kilkaset metrów od lewego wału. Okonie jakie tam pływały i w jakiej ilości to miłe wspomnienie.

  • @domel1410
    @domel1410 2 года назад +1

    Te ruiny mostu pod kwidzyniem to sa ruiny mostu w Opaleniu.Bylem tam w lutym i bardzo cieawe ze pomimo zimna na tych filarach siedziało mnustwo ptaków, przewaznie mew a moze i jakies rybitwy , moze z 50 ich tam było nawet , całą doline wypełniało ich skrzekanie...taki ich mały rezerwat

  • @vee-8
    @vee-8 2 года назад +1

    fajnie kiedyś byłoby z geoportalem objechać dopływy wisły, np Pilice, Wieprz, Nide, San, Dunajec.

  • @piotrusos
    @piotrusos 3 месяца назад

    Zabubowana łacha w Przewozu 🙏🏻

  • @ziaba2027
    @ziaba2027 2 года назад +3

    A czy wybudowanie zapory we Włocławku miało jakiś większy wpływ na tempo odkładania się osadów w ujściu Wisły?

    • @WolneRzeki
      @WolneRzeki  2 года назад +2

      Tak, tempo to zmniejszyło się znacząco.

  • @waldekteraz5647
    @waldekteraz5647 2 года назад +1

    Pozdrawiam

  • @kamilogrodnik
    @kamilogrodnik 2 года назад

    Ta barka w Szczucinie służy do pozyskania i transportu żwiru, który jest pozyskiwany w okolicach mostu gdzie jest baza żwirowni. A tam poniżej mostu jest punkt pomiaru stanu, taka wieżyczka obok baraków wopr.

  • @mbomam89
    @mbomam89 10 месяцев назад

    Przepłynąłem tą trase kajakiem. Oczywiście w drugą strone z Krakowa do ujścia, aż wpłynęliśmy do morza. Jeżeli ktoś lubi biwak i ma dwie ręce. To jest to najlepsza wycieczka jaką można sobie wyobrazić w tym kraju. Rzeka jest bardzo przyjazna i bardzo łatwa. Nie wymaga żadnej ponadprzeciętnej kondycji i umiejętności.
    Nigdy wcześniej nie miałem świadomości jak Wisła wygląda poza większymi miastami. Ale to co zobaczyłem...

  • @staszekkubiak3358
    @staszekkubiak3358 Год назад +1

    Latamy na Marsa, na księżyc, itnd. a nie potrafimy zrobić skutecznych przepławek???? Czyja to zła wola?, 😰

  • @paralotnik2299
    @paralotnik2299 8 месяцев назад

    47:00 Mam tutaj tajną osadą na jednej z wysp 😎 Zapraszam bushkraftowców.

  • @bizon301
    @bizon301 Год назад

    Super.

  • @markkurkowiak7107
    @markkurkowiak7107 2 года назад +2

    Jest Pan wyjatkowy - Pan powinien byc Ministrem srodowiska Pozdrawiam Marek

  • @happylena2915
    @happylena2915 2 года назад +1

    💗💗💗

  • @janossowski1490
    @janossowski1490 3 месяца назад

    Ta "pancerna ostroga" na poludnie od Warszawy w istocie ma znaczenie przeprawowe bo jest tam regularnie działający prom linowy Karczew-Gassy :) to jedyna przeprawa między Górą Kalwarią a Warszawą

  • @robertwolanski2852
    @robertwolanski2852 2 года назад +3

    Proszę o reportaż o Grubej Kaśce ❤

  • @rdskubany6292
    @rdskubany6292 Год назад

    Super

  • @FuriFurius
    @FuriFurius 2 года назад +3

    Super odcinek, w lepszym swiecie powinienes byc prezesem wod polskich, no ale lepszego swiata nie mamy.
    Pozdrawiam

  • @pawelborodziuk2366
    @pawelborodziuk2366 2 года назад +2

    Rozumiem że Wisła ma być rezerwatem a potem cała Polska proponuję zrobić podobny materiał o rzekach niemieckich

    • @WolneRzeki
      @WolneRzeki  2 года назад +3

      No co Ty, lepiej, żeby Wisła była maszynką do przewalania miliardów z publicznej kasy, a dziką przyrodę będziemy oglądać na Islandii :)

    • @pawelborodziuk2366
      @pawelborodziuk2366 2 года назад +1

      @@WolneRzeki to i tak jest dzika rzeka nikt no prawie nikt nie inwestuje wiekszość miast odwrócona od rzeki , a z drugiej strony dlaczego mamy z niej nie korzystać

    • @WolneRzeki
      @WolneRzeki  2 года назад +1

      @@pawelborodziuk2366 przed budową zapór i zniszczeniem Wisły i mnóstwa innych rzek korzystała z nich naprawdę duża część społeczeństwa. Proszę zobaczyć chociażby na dawne fotografie z targów rybnych, rzeczne plaże w dużych miastach czy różnego rodzaju łodzie dostosowane do płytkiej rzeki. Rybactwo zabiły zapory, plażowanie - zanieczyszczenia i regulacja ostrogami, żeglugę - głównie inne rodzaje transportu. Wracajmy do rzek, ale mądrze.

  • @grzegorzszewczyk4333
    @grzegorzszewczyk4333 2 года назад +1

    51:50 Trzy ostrogi w Solcu nad Wisłą raczej mają cos wspólnego z wybudowanym mostem niż z tym by mogła wodą bardziej napierać na wały. Zamiast śmiać się ze "świetnego planu" lepiej oprzeć się na jakiejś wiedzy bądź wytłumaczeniu. Ja się na tym nie znam ale tak mi się wydaje , że jednak to robili jacyś fachowcy a nie fryzjer bądź celebryta z mediów społecznościowych. Żeby było jasne to nie jest krytyka tylko próba zwrócenia uwagi ,że nie wszystko jest "bez sensu" jak nam się wydaje. A może najzwyczajniej jesteśmy w błędzie z braku danych ? Życzę sukcesów. PS. Solec i okolice to przepiękne miejsce, szkoda że i tu dopadła je "armia poprawiaczy" i technokratów.

    • @WolneRzeki
      @WolneRzeki  2 года назад

      "Ja się na tym nie znam ale tak mi się wydaje" - no, a ja się na tym akurat znam i mi się nie wydaje, bo nie jestem fryzjerem celebrytą, tylko hydrologiem z wykształcenia i zawodu. Wzmożona erozja wgłębna zamiast bocznej poniżej mostu to kolejny argument za tym, żeby tych ostróg tam nie było.

    • @grzegorzszewczyk4333
      @grzegorzszewczyk4333 2 года назад +1

      @@WolneRzeki Ale ja się uczciwie przyznałem że się nie znam. Uważam że jak taka budowla powstaje to ma to sensowne uzasadnienie. Komentarz do tego po prostu wyśmiewa i podważa fachowość twórców tych ostróg. A skoro hydrolog to spodziewałbym się przynajmniej sensownej myśli co mogło skłonić osobę odpowiedzialną do decyzji o wybudowaniu tych budowli. Pozdrawiam.

  • @milolubkrak
    @milolubkrak 11 месяцев назад +1

    Oczywiście renaturalizacja Wisły to świetny temat. Jednak proszę nie mówić, że uciekanie przed powodzią było jakimś romantycznym zrywem. To nie było dla tych ludzi miłe. Stąd zapora i regulacja.

    • @WolneRzeki
      @WolneRzeki  10 месяцев назад

      Oczywiście że nie było. Ale nie udawajmy, że zaporę zbudowano w trosce o warunki życia tych ludzi ;)

  • @bananpark1273
    @bananpark1273 2 года назад +1

    Hej bo mam takie pytanie bo umnie w wiosce jest stary staw chodowlanamy gdzie do niego prowadzi kanał na który zjadł dąb i zatamował wodę przez co większość ryb z stawu zmarła bo brakowało wody więc z kolegami postanowiliśmy podkopać trochę pod dębem i przeprowadzić wodę I w stawie wróciła woda i nwm czy to był dobry pomysł ?

  • @tomaszduda6756
    @tomaszduda6756 2 года назад +1

    Czy da się pogodzić 3 rzeczy- zarybienie/miejsca siedlisk, żeglowność-( tani,bardziej ekologiczny transport dużychcięzkich ładunków), i tamy- elektrownie wodne (zaspokojanie wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną ) ??????????????

    • @tomaszduda6756
      @tomaszduda6756 2 года назад +1

      Jeśli tak, ile by to kosztowało???

    • @tomaszduda6756
      @tomaszduda6756 2 года назад +1

      I jak miałoby to wyglądać?????

    • @Bryniczanin
      @Bryniczanin 2 года назад +3

      Opisałeś trzy główne dotychczasowe koncepcje na Wisłę. Prąd można pozyskiwać innymi wydajniejszymi metodami. Regularny transport rzeczny to nonsens przy kolei i autostradach. Zarybianie brudnej wody to również pomyłka. Nadrzędnym celem powinna być poprawa stanu chemicznego i ekologicznego rzek, ponieważ służą do zaopatrywania ludzi i zwierzat w wodę pitna. Dla mnie to ostatnie pozostawałoby priorytetem. Na tym kanale sa filmy o wpływie na środowisko hydroenergetyki i pomysłów na drogi wodne.

    • @tomaszduda6756
      @tomaszduda6756 2 года назад +3

      @@Bryniczanin Najwieksze barki rzeczne mają ładowność kilkuset ciężarówek i transport jest wielokrotnie tańszy niż pociągiem, nie mówiąc o ciężarówkach... Więc dlaczego uważasz że nonsens??Skoro to nonsens to dlaczego Niemcy, znacznie bardziej rozwiniety kraj wykorzystuje rzeki 70 krotnie wiecej niż Polska. Po co im najwiekszy port śródlądowy na świecie skoro to niby bezsensu.... A sieć autostrad i dróg szybkiego ruchu mają lepiej rozwiniete niż Polska, koleje podobnie i to we wszystkich kierunkach.... Bez merytorycznej dyskusji Polska będzie wiecznie ich gonić poziomem rozwoju i zamożnością...

    • @WolneRzeki
      @WolneRzeki  2 года назад +3

      @@tomaszduda6756 skąd się bierze to przywiązanie do twierdzenia, że transport towarów rzekami jest ekologiczny? Dlaczego emisje gazów cieplarnianych tak zdominowały ten termin? I tak emisje są niższe w przypadku kolei, która nie niszczy całkowicie cennych i zajmujących znikomą powierzchnię ekosystemów.. Hydroelektrowni w Polsce mamy 785 i zapewniają do 1,5% energii elektrycznej, są bardzo zależne od stanów wody i doprowadziły do wyginięcia populacji wielu gatunków ryb i innych organizmów w całych dorzeczach. Ani to wydajne, ani tym bardziej ekologiczne. Te 3 różne cele są nie do pogodzenia, a co lepsze, transport rzeczny i produkcja sensownej ilości energii z zapór to mrzonki w polskich warunkach.

  • @andriej81
    @andriej81 5 месяцев назад

    Problem moim zdaniem jest jeden. Ludzie chcący mieszkać blisko wody. A żeby było to możliwe trzeba rzekę okiełznać, zamknąć w wąskim korycie. A jak słyszę wędkarzy, którzy mówią o najlepszych łowiskach w klatkach, to krew mnie zalewa. A łowiliscie kiedyś w dzikiej rzece? Przy dzikiej burcie lub przy zwalonym drzewie?

  • @jachu3-2-5
    @jachu3-2-5 2 года назад +2

    👍

  • @gambitkrola5228
    @gambitkrola5228 5 месяцев назад

    To jest jeden wielki dramat jak dziś wygląda wisła :(

  • @oldfunnyman
    @oldfunnyman Год назад

    Co to za program(jego wersja) z którego korzystasz ?

  • @titof6398
    @titof6398 2 года назад +3

    Na wysokości Tczewa pojawiają się łachy, ale tak jak się pojawiają tak szybko znikają, zazwyczaj są tuż pod powierzchnią. Niestety pojawiają się nowe ostrogi.

  • @dawidkanik241
    @dawidkanik241 2 года назад

    W zeszłym roku jak wracałem z wakacji postanowiłem zatrzymać się na noc i zrobić biwak nad Wisłą o okolicach Ciechocinka. Po pobycie na Drawsku Pomorskim widok Wisły był obrzydliwy. Syf, śmierdzi, a wody palcem bym nie dotknął :( przykre

  • @Tomek_Tomek
    @Tomek_Tomek 4 месяца назад

    W miejscu w którym podajesz, że Wisła miała 2,5 km to nie jest prawdą, są to ślady zmiany koryta na przestrzeni setek jak nie tysięcy lat ... Przełącz na warstwę cieniowanie, to zmierzysz "koryto" 8 km. W 19 wieku po powodzi, miejscowości będące lewobrzeżnym są obecnie prawobrzeżne przykład okolice Wilgi.

  • @milod.5267
    @milod.5267 2 года назад +2

    Trochę jestem rozczarowany, bo liczyłem że zobaczę do źródeł, a tu porażka. Niby odcinek długi, ale spoko można oglądać x1,5

  • @drakouzdrowiciel9237
    @drakouzdrowiciel9237 3 месяца назад

    thx

  • @kasiakowalska500
    @kasiakowalska500 2 года назад

    👍👍👍

  • @Marcin-L
    @Marcin-L Год назад

    a dlaczego sie tak i tyle reguluje?

  • @mirekbak489
    @mirekbak489 2 года назад

    Czy zna pan miejsce ,czy strony gdzie można śledzić średnie ,aktualne lub ektremalne przepływy rzek lub rzeczek oraz cieków wodnych najlepiej też w różnych miejscach gdyż jakby ostatnio takie dane stają się trochę trudniej dostępne, tylko dla niektórych rzek powszechnie dostępne ,na przykład dla rzeki Kaczej uchodzącej w Gdyni do morza nie udało się znaleźć takich danych poza ogólną informacją że potrafi przepływ uzyskać duże rozmiary po znacznych opadach ,w związku z tym porównanie jak wielkość dorzecza przejawia się w przepływie na przykład względem potoku oliwskiego albo Strzyży staje się trudniejsza .Być może portal którym się pan posługuje ma jakieś podstrony w tym temacie tylko jak je uruchomić?

    • @WolneRzeki
      @WolneRzeki  2 года назад

      Ja używam w zasadzie tylko hydro.imgw.pl

  • @seventhsun1
    @seventhsun1 2 года назад +8

    Pazerność człowieka jest przerażająca, na wielu zdjęciach widać jak chłopki robili i robią sobie pola nawet na wyspach pośrodku rzeki. Człowiek to jest bydle i tyle w tym temacie, liczy się tylko kasa a naturę większość ludzi ma w dupie. Mam nadzieję, że kiedyś przyjdzie taka powódź która zniszczy i przemieli większość tych idiotycznych konstrukcji do tego stopnia, że człowiek w końcu odda tej rzece to co się jej należy.

  • @wojciechpiszczek2069
    @wojciechpiszczek2069 2 года назад

    "Pancerna ostroga" w Gassach, to spiętrzenie wody i rampa dla promu

  • @spinningprofessor
    @spinningprofessor 2 года назад

    U mnie jest staszna ta mapa z wysokim stanem wody robiona i stara

  • @marcinzarach5150
    @marcinzarach5150 Год назад

    A kto to wymyślił >Ostrogi???????

  • @piotr5233
    @piotr5233 2 года назад

    Mógłbym łowić łososie ale komuniści mi tamę postawili... Kolega złowił w sumie pod Toruniem czyli poniżej tamy we Włocławku ale to się nie zdarza często.

  • @ricardomatuszewski2835
    @ricardomatuszewski2835 Год назад

    pożyteczne filmy !!!

  • @dawidg.9270
    @dawidg.9270 2 года назад +2

    To jakiś rozszerzony Geoportal?

    • @WolneRzeki
      @WolneRzeki  2 года назад +1

      Najzwyklejszy geoportal.gov.pl

  • @mcszynski
    @mcszynski 2 года назад

    Certa wcale nie wyginęła! Jesst jej bardzo dużo w Wiśle(przynajmniej warszawski jej odcinek)

  • @chorwackiechwile
    @chorwackiechwile 2 года назад +2

    Kurcze a ja czekałem na wędrówkę do źródła. Chyba zrezygnuje z subskrypcji. 😂

  • @arturwit6881
    @arturwit6881 2 года назад +5

    zwalony most okolice Kwidzyna

  • @besa11pil36
    @besa11pil36 4 месяца назад

    Kolego Certy w górnej Wiśle jest w pytkę....

  • @ricardomatuszewski2835
    @ricardomatuszewski2835 Год назад

    a co pan na to " jest akcha w całej Polsce " posadź drzewo bliskim/przodkom - nadaj tym drzewom ich imie"

  • @januszpodzien3135
    @januszpodzien3135 2 года назад

    czesto bywałem w rejoioe Kamienia - Braciejowic, to co pokazujesz w 51 min

  • @kawir3363
    @kawir3363 4 месяца назад

    Bezradność. Kto wymyślił tą ruinę rzek??

  • @janwolosiuk
    @janwolosiuk Год назад

    Temu misiu:)