Mam tą centrownicę od baaardzo dawna. Do domowego użytku jest mega, bo jak już się wszystko ustawi i pozapina to jest bardzo stabilna. Na te góra 10kół rocznie które zobaczy to jest rewelacyjna. Tak, wkurza zapinanie i łapanie wstępnego dishingu i mimo że lubię roztrwaniać hajs na narzędzia to cena uniora czy parktoola przekroczyła granicę bólu.
Cześć. Zastanawiałem się nad nią do domowego użytku, ale na pojawiła się też jakaś sprzedawana przed ProX w dobrej cenie (650zł) i kusi mnie, żeby kupić z przymiarem do centrowania, ocenić czy to do czegoś się nadaje i najwyżej odesłać, jeśli to kicz. Bo na razie w Internecie cicho. Może mógłbyś zerknąć? Bitulowa na pewno do budowania koła jest mega stabilna, ale trochę ta jej mega prostota mnie odrzuca. Wg producenta jeśli odległości od tych ramion (którą można sobie porównać kluczem przez dziurkę, używając niebieskiej nasadki :D) są równe, to koło jest równe, dzięki czemu nic nie trzeba kalibrować, ani używać osobno przymiaru do "disha" - ale patrząc na sposób mocowania ruchomego ramienia śmiem powątpiewać, bo nie ma tam niczego zapewniającego jego "pionowość" z wystarczającą precyzją.
@@OYeahan bitula bez przymiaru do disha nie da się używać, a łapanie disha na linijkę wychodzi bardzo nie precyzyjnie. Ja po pierwszym lekkim napięciu szprych ściągam z niej koło i przymiarem orientuję się jak bardzo przestrzeliłem. Wracam na centronice, koryguje na oko o tyle pręty pomiarowe i powtarzam aż złapię osiowe ustawienie. Zawsze niby można obracać koło tył przód w centrownicy ale to na jedno wychodzi. Co do prox ciężko stwierdzić, wygląda licho, ale kto wie...
@MichalSzul Dzięki. Czyli mówisz też, że jak obręcz jest na środku to wcale niekoniecznie odległość od tych blach jest równe po prawej i po lewej? Tego się właśnie obawiałem. Rozumiem, że nawet jeśli byłaby równa to przy robieniu koła i tak to uciążliwe. Zamówiłem Proxa i zobaczymy... Może nagram jakiś filmik bo niczego w Internetach o tym nie ma. Po zdjęciu znalazłem ten wyrób na Ali i ktoś w Brazylii to sprzedaje, oba drożej niż obecna cena. Zastosowanie domowe, główne to centrowanie, ale mam już co najmniej ze 2 koła, które chciałbym za/przepleść. Wiem że Bitul by zupełnie wystarczył mimo jego uciążliwości, ale tak trochę mnie odrzuca zabawa z czymś co jest w zasadzie konstrukcją typu DIY, a nie produktem. Zobaczymy czy do tego chińskiego wynalazku wchodzi w ogóle koło MTB 29" z oponą - jeśli nie to raczej deal breaker, ale wg jakiegoś obrazka całkowita wysokość to bodajże 53 czy może 57cm czy coś takiego, więc są jakieś szanse.
@@OYeahan luzując dwie śruby w bitulu żeby przesunąć ramię ciężko jest zachować równoległość do drugiego ramienia. Poza tym palce są na gwincie i można je wkręcać wykręcać niezależnie od siebie więc narzędzie samo w sobie nigdy nie pilnuje osiowości. Operator musi o to zadbać. Ogólnie rzecz ujmując jest to uciążliwe tylko przy składaniu nowego koła bo lekko wydłuża robotę. Co nie zmienia faktu że nawet na parktoolu bym sprawdził dishing przymiarem. Przy centrowaniu używanego koła bez znaczenia bo ono już dish ma i poprawia się tylko uszkodzenie więc nie ma znaczenia czy kręci się osiowo w centrownicy.
Używamy na serwisie tej centrownicy bitula. Kupiona była właśnie z powodu jakości i ceny. Może nie jest najwygodniejsza ale bardzo mało kół robimy bo zajmujemy się głównie elektrykami i koła składa nam ktoś inny zazwyczaj. Do jakichś drobnych poprawek jak nie raz trzeba w nowych rowerach czy coś daje radę. Gdybyśmy mieli robić znacznie więcej kół to trzeba by było szukać czegoś innego niestety. A jak ktoś szuka do domu żeby zrobić sobie/znajomym to powinna wystarczyć bez problemu. Co do shimano i dostępności ich części zamiennych to raczej nie dotyczy tylko tych piast. Ogólnie raczej problematyczne są. Uszczelki i tłoczki w hamulcach też są problemem. Fajnie że chociaż dostępne są w końcu te membrany co ludzie rozwalają przy złym odpowietrzaniu. Elixiry 3 mam w 1 rowerze 10lat. Od dawna praktycznie nie jeżdżony ale nadal działają jak nowe. Z nimi to loteria trochę. Za to elixiry CR prywatne niestety nie wtrzymały za długo. Rowery elektryczne kupione za grosze na giełdzie w 99% przypadków nie są do naprawienia w normalnych kosztach. Zazwyczaj trzeba zmienić baterię z całą elektroniką. Jedynie chińczyki mają jakiś sens bo tam często nie trzeba wymieniać całości jak w jakichś starszych spartach, batavusach i innych starych markowych rowerach. Ale ogólnie takie rowery nie mają wartości a nawet ujemną bo trzeba to zutylizować. CS-m4100 popularna ostatnio bo to chyba najtańsze deore. Fajnie jakby najmniejsza zębatka lepszej jakości pojawiła się do kupienia osobno. Ale pewnie nie ma co liczyć na to a szkoda. Wał kardana też ciekawa sprawa. Mam w engwe o14. Nie rozkładałem go jeszcze bo rower raczej stoi jako ciekawostka w kolekcji. Do rowerów miejskich może to być sensowna opcja. Do tego jeszcze jakaś piasta wielobiegowa jakby była to dobra opcja dla ludzi co sami nie chcą grzebać.
9:22 - przychodzę tu spod filmu o wymianie na hydro-mechaniki i też chciałem ten temat poruszyć. Jeździłem na kilku modelach tarcz Shimano i dopiero te z ICE Technology nie wibrowały (klocki żywiczne oryginalne). Czy ktoś eksperymentował z innymi tarczami, nie-Shimano? Albo ktoś może zaradził temu problemowi bez wymiany części?
Rowerów jak pokazanych to ja nawet na serwis nie przyjmuje. A co do zębatki kasety. Silnik centralny, pełna moc wspomagania niszczy ją. Tu też chodzi o to, że łańcuch pracuje na małej ilości zębów, dużo mniej opasa. Duża moc idzie na małą powierzchnię
@@ardbr Około 25 zł za sztukę, jest dostępne. Tam poza kamerami gadaliśmy sporo o tym, bo dla nas to jest proste, ale problem się pojawia jak ktoś kupuje taki rower, jedzie na urlop i po 400km rower "przestaje działać", a klient zaczyna obwiniać sprzedającego i "zbiera ekipę z pochodniami".
@@unbrokenreed A, jak linczują to inna historia :) A nota bene problem zajechanych małych kółek to chyba obecnie norma w tych "nowoczesnych" MTB bez przedniej przerzutki, nie?
mam nowego Gianta z hamulcami Tektro, i mogę potwierdzić, że fabrycznie założona tarcza ma ten feler. Przy delikatnym naciśnięciu klamki dosłownie czuć jak by się ABS włączył. Dzięki za wyjaśnienie o co chodziło z tym felerem i jak go rozwiązać :)
Pozwolę jeszcze nieraz, ale muszę mikrofony skombinować, żebyśmy byli obydwoje dobrze słyszani (w oryginalnym surowym nagraniu Piotrek sporo więcej mówił, ale niestety odległość od kamery + słaby mikrofon sprawiły, że nie nadawał się ten materiał do publikacji)
7:26 Mam bardzo podobny zestaw z Aliexpress marki Riderace, w zasadzie ta sama zasada działania, tylko końcówki są luzem, nie w multitoolu. Magnesy są bardzo mocne, robi robotę bez problemu.
A to nie jest tak że najpierw przeciąga się sama linkę z magnesem a potem ta linkę skręca się z pancerzem i przeciąga już sam pancerz bez tego połączenia magnetycznego?
@@albertohudini5836 No tak. Magnesy głównie służą do doprowadzenia linki do otworu w ramie. Tylko tak jak mówię - we wspomnianym przeze mnie zestawie są raczej dużo mocniejsze.
jakie klucze imbusowe z rączką polecacie, takie żeby klucz się nie zniekształcał, wykręcał itp. Myślę nad Park Tool PH-1.2 ale chciałbym wiedzieć czy są inne tańsze=dobre alternatywy.
Posiadam rower z wałem kardana. Zakupiłem go w Niemczech za 50 € . Rower starszej produkcji z sram 5 biegowym, nie zniszczony, tylko opony do wymiany. Chętnie obejrzę jak go serwisować . Pozdrawiam serdecznie.
Fajny duet - dobry vibe. Wincyj! PS: z technicznego punktu widzenia to nie jest wał kardana. Po prostu wał napędowy, bo kardan miałby przeguby przydatne jeśli mamy pracę zawieszenia.
Mam taki smar nawet starszy ale w tubce. Faktycznie się nie nadawał do niczego więc tubka prawie pełna leży do dzisiaj w szufladzie w warsztacie 😂 15:18
Mam tamtą chińska, wielkie rozczarowanie co do sztywności, bez zapięcia koła, ale.... po spięciu czy skręceniu osi na centrownicy nie mam żadnych zastrzeżeń, maks milimetr luzu i wraca zawsze do punktu wyjścia po puszczeniu siły, także ostatecznie spoko, niemniej jakbym miał kupować po raz drugi, dołożył bym te parę stów do bike hand'a.
Te fazki/zaoblenia przy otworach w tarczy to ewidentnie poprawki po cięciu laserowym. Tyram na laserach i u mnie w robocie to by nie przeszlo. Jesli jak mowisz w tarczach sprzedawanych jako części się to nie zdaża, to widać że już w fabryce dzielą tarcze na dwa sorty.
jak idzie o centrownice od chłopaków z bitula to zamysł okey, maksimum prostaty ale niestety, brak powtarzalne zaciskania i regulacji rownoleglem, powoduje upierdliwość w użytkowaniu, niestety park tool jak idzie o system działania jest najlepszy , mimo jego rozkalibrowywania.Do tych zestawów na przeciąganie linek trzeba dorobić gwint na końcu tej linki. Chinskie elektryki dla mnie to kupa straszna😂
@@k0lo86 Bike Hand YC-512NB chyba z tą pomyliłem, ale to nie ma znaczenia. Chodziło mi o centrownice z szybkim systemem zakładania i zdejmowania w małych pieniądzach :) (że ten system nie jest zarezerwowany tylko dla sprzętu za ok 2000...)
9:22 mam Shimano m6120 i tarcze avida i powiem odwrotnie - słychać bulgotanie, ale na klamce kompletnie nie czuc. Powiem więcej, trochę nawet lubię ten dźwięk XD
Ten wał napędowy w rowerze to nie kardan. Kardan to przegub krzyżowy, którego tu nie ma. W rowerze ze sztywnym zawieszeniem nie jest konieczny. Ale może być, że czegoś nie wiem.
Nie mam pojęcia co wy chcecie tym magnesem ciągnąc? Przecież to jest tak skonstruowane że przez ramę przeciąga się sama linkę z magnesem operując magnesem na powierzchni ramy na druga stronę, potem odczepia magnes i dopiero wtedy przyczepia pancerz na gwint i przeciągamy wszystko razem na sztywno spięte na swoje miejsce. W czym tu jest problem?
Mam tą centrownicę od baaardzo dawna. Do domowego użytku jest mega, bo jak już się wszystko ustawi i pozapina to jest bardzo stabilna. Na te góra 10kół rocznie które zobaczy to jest rewelacyjna. Tak, wkurza zapinanie i łapanie wstępnego dishingu i mimo że lubię roztrwaniać hajs na narzędzia to cena uniora czy parktoola przekroczyła granicę bólu.
Cześć. Zastanawiałem się nad nią do domowego użytku, ale na pojawiła się też jakaś sprzedawana przed ProX w dobrej cenie (650zł) i kusi mnie, żeby kupić z przymiarem do centrowania, ocenić czy to do czegoś się nadaje i najwyżej odesłać, jeśli to kicz. Bo na razie w Internecie cicho. Może mógłbyś zerknąć? Bitulowa na pewno do budowania koła jest mega stabilna, ale trochę ta jej mega prostota mnie odrzuca. Wg producenta jeśli odległości od tych ramion (którą można sobie porównać kluczem przez dziurkę, używając niebieskiej nasadki :D) są równe, to koło jest równe, dzięki czemu nic nie trzeba kalibrować, ani używać osobno przymiaru do "disha" - ale patrząc na sposób mocowania ruchomego ramienia śmiem powątpiewać, bo nie ma tam niczego zapewniającego jego "pionowość" z wystarczającą precyzją.
@@OYeahan bitula bez przymiaru do disha nie da się używać, a łapanie disha na linijkę wychodzi bardzo nie precyzyjnie. Ja po pierwszym lekkim napięciu szprych ściągam z niej koło i przymiarem orientuję się jak bardzo przestrzeliłem. Wracam na centronice, koryguje na oko o tyle pręty pomiarowe i powtarzam aż złapię osiowe ustawienie. Zawsze niby można obracać koło tył przód w centrownicy ale to na jedno wychodzi.
Co do prox ciężko stwierdzić, wygląda licho, ale kto wie...
@MichalSzul Dzięki. Czyli mówisz też, że jak obręcz jest na środku to wcale niekoniecznie odległość od tych blach jest równe po prawej i po lewej? Tego się właśnie obawiałem. Rozumiem, że nawet jeśli byłaby równa to przy robieniu koła i tak to uciążliwe. Zamówiłem Proxa i zobaczymy... Może nagram jakiś filmik bo niczego w Internetach o tym nie ma. Po zdjęciu znalazłem ten wyrób na Ali i ktoś w Brazylii to sprzedaje, oba drożej niż obecna cena. Zastosowanie domowe, główne to centrowanie, ale mam już co najmniej ze 2 koła, które chciałbym za/przepleść. Wiem że Bitul by zupełnie wystarczył mimo jego uciążliwości, ale tak trochę mnie odrzuca zabawa z czymś co jest w zasadzie konstrukcją typu DIY, a nie produktem. Zobaczymy czy do tego chińskiego wynalazku wchodzi w ogóle koło MTB 29" z oponą - jeśli nie to raczej deal breaker, ale wg jakiegoś obrazka całkowita wysokość to bodajże 53 czy może 57cm czy coś takiego, więc są jakieś szanse.
@@OYeahan luzując dwie śruby w bitulu żeby przesunąć ramię ciężko jest zachować równoległość do drugiego ramienia. Poza tym palce są na gwincie i można je wkręcać wykręcać niezależnie od siebie więc narzędzie samo w sobie nigdy nie pilnuje osiowości. Operator musi o to zadbać. Ogólnie rzecz ujmując jest to uciążliwe tylko przy składaniu nowego koła bo lekko wydłuża robotę. Co nie zmienia faktu że nawet na parktoolu bym sprawdził dishing przymiarem.
Przy centrowaniu używanego koła bez znaczenia bo ono już dish ma i poprawia się tylko uszkodzenie więc nie ma znaczenia czy kręci się osiowo w centrownicy.
Witam dla domowego centrowania idealna Pozdrawiam
Zajebiste duo, mega dobrze się was słucha panowie
Dziękuję za komentarz 😊 zadbamy o to, żeby słuchało się jeszcze lepiej :) (mam wypatrzony zestaw mikrofonów, odkładam środki)
Klucze bitul są w porządku. Kupiłem do odkręcania misek suportu za 45 zł i uważam że do domowego warsztatu są git.Wiadomo w serwisie to co innego
Używamy na serwisie tej centrownicy bitula. Kupiona była właśnie z powodu jakości i ceny. Może nie jest najwygodniejsza ale bardzo mało kół robimy bo zajmujemy się głównie elektrykami i koła składa nam ktoś inny zazwyczaj. Do jakichś drobnych poprawek jak nie raz trzeba w nowych rowerach czy coś daje radę. Gdybyśmy mieli robić znacznie więcej kół to trzeba by było szukać czegoś innego niestety. A jak ktoś szuka do domu żeby zrobić sobie/znajomym to powinna wystarczyć bez problemu.
Co do shimano i dostępności ich części zamiennych to raczej nie dotyczy tylko tych piast. Ogólnie raczej problematyczne są. Uszczelki i tłoczki w hamulcach też są problemem. Fajnie że chociaż dostępne są w końcu te membrany co ludzie rozwalają przy złym odpowietrzaniu.
Elixiry 3 mam w 1 rowerze 10lat. Od dawna praktycznie nie jeżdżony ale nadal działają jak nowe. Z nimi to loteria trochę. Za to elixiry CR prywatne niestety nie wtrzymały za długo.
Rowery elektryczne kupione za grosze na giełdzie w 99% przypadków nie są do naprawienia w normalnych kosztach. Zazwyczaj trzeba zmienić baterię z całą elektroniką. Jedynie chińczyki mają jakiś sens bo tam często nie trzeba wymieniać całości jak w jakichś starszych spartach, batavusach i innych starych markowych rowerach. Ale ogólnie takie rowery nie mają wartości a nawet ujemną bo trzeba to zutylizować.
CS-m4100 popularna ostatnio bo to chyba najtańsze deore. Fajnie jakby najmniejsza zębatka lepszej jakości pojawiła się do kupienia osobno. Ale pewnie nie ma co liczyć na to a szkoda.
Wał kardana też ciekawa sprawa. Mam w engwe o14. Nie rozkładałem go jeszcze bo rower raczej stoi jako ciekawostka w kolekcji. Do rowerów miejskich może to być sensowna opcja. Do tego jeszcze jakaś piasta wielobiegowa jakby była to dobra opcja dla ludzi co sami nie chcą grzebać.
Panowie magicy😄pozytywnie rowerowo zakręceni😄
Serdecznie pozdrawiam 👉👍
9:22 - przychodzę tu spod filmu o wymianie na hydro-mechaniki i też chciałem ten temat poruszyć. Jeździłem na kilku modelach tarcz Shimano i dopiero te z ICE Technology nie wibrowały (klocki żywiczne oryginalne). Czy ktoś eksperymentował z innymi tarczami, nie-Shimano? Albo ktoś może zaradził temu problemowi bez wymiany części?
Rowerów jak pokazanych to ja nawet na serwis nie przyjmuje.
A co do zębatki kasety. Silnik centralny, pełna moc wspomagania niszczy ją. Tu też chodzi o to, że łańcuch pracuje na małej ilości zębów, dużo mniej opasa. Duża moc idzie na małą powierzchnię
21:00 A nie można do tej deorki małych kółek luzem dokupować? To nie są aby te same co do 7100,6100 ?
@@ardbr Około 25 zł za sztukę, jest dostępne. Tam poza kamerami gadaliśmy sporo o tym, bo dla nas to jest proste, ale problem się pojawia jak ktoś kupuje taki rower, jedzie na urlop i po 400km rower "przestaje działać", a klient zaczyna obwiniać sprzedającego i "zbiera ekipę z pochodniami".
@@unbrokenreed A, jak linczują to inna historia :)
A nota bene problem zajechanych małych kółek to chyba obecnie norma w tych "nowoczesnych" MTB bez przedniej przerzutki, nie?
@@ardbr Tak.
Na całych internetach brak materiału o centrowaniu góra-dół (jajo).Fajnie gdybyś coś takiego nagrał bo próżno szukać filmu o tym 😁pozdrawiam
@@pawelis5179 Planuję materiał o tym tej zimy :)
Super materiał. Pozdrawiam.
mam nowego Gianta z hamulcami Tektro, i mogę potwierdzić, że fabrycznie założona tarcza ma ten feler. Przy delikatnym naciśnięciu klamki dosłownie czuć jak by się ABS włączył. Dzięki za wyjaśnienie o co chodziło z tym felerem i jak go rozwiązać :)
@@mirosawsabiniewicz3440 Cieszę się, że pomogliśmy :)
Co do centrownicy można dokupić małą poziomiczkę przyczepić na ruchome ramię i spokojnie ustawimy centryczność koła
@@OnOnesteel Dziękuję za komentarz, to dobry pomysł :)
Podoba mi się taka luźna gadka z kolegą...tylko dobrze jakbyś pozwolił koledze dojść do głosu.
Pozwolę jeszcze nieraz, ale muszę mikrofony skombinować, żebyśmy byli obydwoje dobrze słyszani (w oryginalnym surowym nagraniu Piotrek sporo więcej mówił, ale niestety odległość od kamery + słaby mikrofon sprawiły, że nie nadawał się ten materiał do publikacji)
7:26 Mam bardzo podobny zestaw z Aliexpress marki Riderace, w zasadzie ta sama zasada działania, tylko końcówki są luzem, nie w multitoolu. Magnesy są bardzo mocne, robi robotę bez problemu.
A to nie jest tak że najpierw przeciąga się sama linkę z magnesem a potem ta linkę skręca się z pancerzem i przeciąga już sam pancerz bez tego połączenia magnetycznego?
@@albertohudini5836 No tak. Magnesy głównie służą do doprowadzenia linki do otworu w ramie. Tylko tak jak mówię - we wspomnianym przeze mnie zestawie są raczej dużo mocniejsze.
jakie klucze imbusowe z rączką polecacie, takie żeby klucz się nie zniekształcał, wykręcał itp. Myślę nad Park Tool PH-1.2 ale chciałbym wiedzieć czy są inne tańsze=dobre alternatywy.
@@wojtwojt1580 Używałem PH-1.2 4 lata i mogę polecić. Obecnie mam Topeak T-Handle Duohex Wrench Set i też jestem zadowolony :)
Posiadam rower z wałem kardana. Zakupiłem go w Niemczech za 50 € .
Rower starszej produkcji z sram 5 biegowym, nie zniszczony, tylko opony do wymiany.
Chętnie obejrzę jak go serwisować . Pozdrawiam serdecznie.
Dziękuję za komentarz postaram się to wyjaśnić jakoś sensownie :)
Pytanko pan Piotr to gdzie ma serwis i gdzie się poznaliscie
Wielogłowy 177, naklejka serwisu widoczna jest na początku ostatniego rozdziału :) Parę lat pracowaliśmy razem na serwisie w Bike Atelier Nowy Sącz.
Fajny duet - dobry vibe. Wincyj!
PS: z technicznego punktu widzenia to nie jest wał kardana. Po prostu wał napędowy, bo kardan miałby przeguby przydatne jeśli mamy pracę zawieszenia.
Owszem, jest to wał napędowy bez przegubów Cardana. Ale jakoś tak się przyjęło, że w rowerówce tak się to nazywa.
lekko używaną centrownice Uniora wyrwałem za jakieś 400zł więc czasem warto poszukać :D
Gratuluję to dobra cena :)
Mam taki smar nawet starszy ale w tubce. Faktycznie się nie nadawał do niczego więc tubka prawie pełna leży do dzisiaj w szufladzie w warsztacie 😂 15:18
@@jerryplate Dzięki za komentarz :D
Ja słyszałem kiedyś od pracownika Harrfy która była dystrybutorem skrót BBB - bardzo biedny badziew 😅
Mam tamtą chińska, wielkie rozczarowanie co do sztywności, bez zapięcia koła, ale.... po spięciu czy skręceniu osi na centrownicy nie mam żadnych zastrzeżeń, maks milimetr luzu i wraca zawsze do punktu wyjścia po puszczeniu siły, także ostatecznie spoko, niemniej jakbym miał kupować po raz drugi, dołożył bym te parę stów do bike hand'a.
@@piciu256 Dzięki za komentarz :)
Te fazki/zaoblenia przy otworach w tarczy to ewidentnie poprawki po cięciu laserowym. Tyram na laserach i u mnie w robocie to by nie przeszlo. Jesli jak mowisz w tarczach sprzedawanych jako części się to nie zdaża, to widać że już w fabryce dzielą tarcze na dwa sorty.
@@robertmurawski5235 Trochę tak to wygląda :/
Dzięki, wiem już teraz czemu mi w miejskim bulgoczą tarcze, właśnie Tektro
jak idzie o centrownice od chłopaków z bitula to zamysł okey, maksimum prostaty ale niestety, brak powtarzalne zaciskania i regulacji rownoleglem, powoduje upierdliwość w użytkowaniu, niestety park tool jak idzie o system działania jest najlepszy , mimo jego rozkalibrowywania.Do tych zestawów na przeciąganie linek trzeba dorobić gwint na końcu tej linki. Chinskie elektryki dla mnie to kupa straszna😂
Czy mówiąc o centrownicy z superb za 8 stówek chodziło Ci o Super-B TB-PF30?
@@k0lo86 Bike Hand YC-512NB chyba z tą pomyliłem, ale to nie ma znaczenia. Chodziło mi o centrownice z szybkim systemem zakładania i zdejmowania w małych pieniądzach :) (że ten system nie jest zarezerwowany tylko dla sprzętu za ok 2000...)
@@unbrokenreed Bike Hand YC-512NB Spoko. Dzięki za wyjaśnienia. Ps. Serduszko mogłeś zostawić :P
9:22 mam Shimano m6120 i tarcze avida i powiem odwrotnie - słychać bulgotanie, ale na klamce kompletnie nie czuc.
Powiem więcej, trochę nawet lubię ten dźwięk XD
@@niejestemnim Haha, dzięki za komentarz, to ciekawa opinia, klienci zazwyczaj mają inne odczucia :P
Znowu będą wały kręcić:)
@@radzixon7351 Taki jest plan, zakręcić tym wałem :D (ale dopiero po czyszczeniu i odbudowie)
Ten wał napędowy w rowerze to nie kardan. Kardan to przegub krzyżowy, którego tu nie ma. W rowerze ze sztywnym zawieszeniem nie jest konieczny. Ale może być, że czegoś nie wiem.
@@NatalieUoker Tak się przyjęło w rowerówce, my tego nie zmienimy :P
Już nie pisząc, że nie ma czegoś takiego jak wał Kardana. Jest sprzęgło Kardana.
Nie mam pojęcia co wy chcecie tym magnesem ciągnąc? Przecież to jest tak skonstruowane że przez ramę przeciąga się sama linkę z magnesem operując magnesem na powierzchni ramy na druga stronę, potem odczepia magnes i dopiero wtedy przyczepia pancerz na gwint i przeciągamy wszystko razem na sztywno spięte na swoje miejsce. W czym tu jest problem?
@@oldminerals Widzę, że wiesz coś więcej niż my. To wyjaśnij mi jeszcze jak odczepić magnes i przypiąć gwint?
@@unbrokenreed Musisz sobie zarobić ten gwint z tej krótkiej na tą dłuższą, bo to jest narzędzie dla zaawansowanych :)
@@oldminerals Heh, a miałem nadzieję, że jednak to my czegoś tu nie widzimy. Ale wszystko wskazuje, że jest to beznadziejne narzędzie.