DOBSZYŃSKA JASKINIA LODOWA 🇸🇰 SŁOWACJA

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 10 сен 2024
  • ‪@smakkujaw‬ Dobszyńska Jaskinia Lodowa - Lodowy klejnot światowego dziedzictwa
    Dobszyńska Jaskinia Lodowa należy do najcenniejszych jaskiń lodowych na świecie. Od roku 2000 znajduje się na liście światowego dziedzictwa przyrody. Biorąc pod uwagę inne znane wysokogórskie jaskinie lodowe Eisriesenwelt i Dachstein-Rieseneishöhle w austriackich Alpach , czy rumuńską jaskinię Scărişoara w łańcuchu górskim Bihor, których zlodowacenie jest na wysokości 1100 aż 1120 m n.p.m., ogromne zlodowacenie Dobszyńskej Jaskini Lodowej już tysiące lat utrzymuje się tylko 920 aż 950 m.n.p.m.
    Znajduje się na południowo-zachodnim krańcu Parku Narodowego Raj Słowacki w Krasie Spiszsko-gemerskim. Wejście do jaskini jest na północnym zboczu góry Ducza na wysokości 969 m.n.p.m., 130 m nad dnem doliny Hnilca.
    Do jaskini można się dostać z osady Dobszyńska Jaskinia Lodowa w Słowackim Raju pomiędzy Popradem i Rożniawą. Długość chodnika, który prowadzi do jaskini wynosi około 1 km, a przy nim umieszczone są tablice edukacyjne. Róznica wysokości między parkingiem w osadzie i wejściem do jaskini wynosi 130 m. Dojście do jaskini zajmuje około 25 minut.
    Współrzędne GPS
    N 48,8680000 E 20,3024998
    Wejście do jaskini jest na północnym zboczu góry Ducza usytuowane na wysokości 969,5 m. Jaskinia osiąga długość 1483 m, a udostępnionych dla zwiedzających jest 515 m. Korytarze i sale jaskini od otworu wejściowego opadają, co w połączeniu z północnym położeniem jaskini, umożliwia w zimowym czasie opadanie zimnego powietrza i całkowite ochłodzenie pomieszczeń.
    Jaskinia ma kilka zadziwiających części, między które należą zlodowaciała Mała i Wielka Sala, Ruffiniego koridor i Komora Zawalona (Zrútený dóm). Pozbawione lodu części nazywają się Sala Kroplowa i Biała, Komora Sucha, Kroplowa Piwnica i Piekło. Temperatura powietrza w zalodzonej części Wielkiej Sali wynosi od -3,8 do +0,5 °C. W słoneczny dzień zwiedzający zejdzie kilkadziesiąt metrów pod powierzchnię ziemi a objawi się w lodowym królestwie zimna i doskonałych dzieł, wytworzonych przez matkę przyrodę.
    Jaskinia jest interesująca tym, że aż do 1946 roku była w niej dozwolona jazda na łyżwach podczas całego roku. W 50 - tych latach trenował tam znany czechosłowacki łyżwiarz Karol Divín i wojskowi łyżwiarze szybcy.
    Dobszyńska Jaskinia Lodowa wchodzi w skład systemu Jaskini Strateńskiej. Powstała w drugorzędowych środkowo-triasowych jasnych steinalmskich i wettersteinskich wapieńcach wzdłuż szczelin tektonicznych i płaszczyzn między warstwowych. Osiąga długość 1491 m a jej deniwelacja wynosi 112 m.
    Przeciętna roczna temperatura powietrza w zlodowaciałej części Wielkiej Sali jest od -0,4°C do -1,0°C (w lutym od -2,7°C do -3,9°C, w sierpniu około + 0,2°C). Temperatura powietrza w dolnych częściach jaskini utrzymuje się cały rok pod punktem zamarzania. Wilgotność względna powietrza w zlodowaciałych częściach jest w większości od 75 % do 90 %, a czasami nad 90 %. Temperatura powietrza w niezlodowaciałych częściach jest od +0,8°C do +3,5°C, wilgotność względna od 85 % do 98 %. Idzie o statyczno-dynamiczną jaskinię z zimowym i letnim reżimem krążenia powietrza. W okresie zimowym krąży powietrze w kierunku z powierzchni pod ziemię, w okresie letnim odwrotnie.
    Jaskinia jest jednym z najważniejszych zimowisk nietoperza wąsatego (Myotis mystacinus) i nietoperza Brandta (Myotis brandtii) w Europie Środkowej. Odkryto tutaj 12 gatunków nietoperzy. Pojawia się tu również nietoperz pobrzeżny (Myotis dasycneme) i nietoperz rzęsisty (Myotis nattererii), które należą do najcenniejszych gatunków nietoperzy na Słowacji.
    Otwór do jaskini pod nazwą „dziura lodowa” (ľadová diera) okoliczna ludność znała od dawna. Pierwszego odnotowanego wejścia do wnętrza dokonał E. Ruffíny w towarzystwie G. Langa, A. Megy i F. Fehéra w roku 1870. Jaskinia została udostępniona dla zwiedzających już w roku 1871 dzięki staraniom miasta Dobšina. Już w roku 1881 podjęto próby zainstalowania oświetlenia elektrycznego, które ostatecznie zostało uruchomione w roku 1887. Dzięki temu Dobszyńska Jaskinia Lodowa jest jedną z pierwszych elektrycznie oświetlonych jaskiń na świecie. Zainteresowanie jaskinią rosło. Przychodili zwiedzający nie tylko z bliskich i dalekich okolic, ale również znamienite osobistości tamtych czas - P. O. Hviezdoslav, S. H. Vajanský i inni. W roku 1890 w Wielkiej Sali urządzili koncert na cześć Karola Ludwika Habsburskiego. W 1893 roku urządzono w jaskini pierwszą letnią jazdę na łyżwach. W roku 1947 J. Mišelnický odkrył Salę Kroplową( Kvapľovoú sieň), J. Ogurčák Północny Korytarz (Severnú chodbu), a L. Šimkovič Białą Salę ( Bielu sieň). W latach 1953-1954 wykonano generalny remont trasy zwiedzania, oświetlenia elektrycznego oraz różnorodne prace zabezpieczające. Obecnie trasa turystyczna ma 475 m długości.
    Tekst ze strony : www.ssj.sk/pl/j...

Комментарии • 9

  • @arandomki
    @arandomki 4 года назад +2

    Niesamowite miejsce 👍👍👍

  • @Szamankam
    @Szamankam 3 года назад +2

    Byłam i uważam, że to najładniejsza ze słowackich jaskiń.

  • @monikasylwia1377
    @monikasylwia1377 Год назад +1

    czy w kwietniu jest lód w tej jaskini ??

    • @smakkujaw
      @smakkujaw  Год назад +1

      Lód w jaskini jest przez cały rok. Pozdrawiamy.

    • @FireOwl889
      @FireOwl889 Год назад

      Był. ;) W tym roku (dziś), została taka szara kupka, gruba na może kilkanaście cm, o powierzchni może 3-4 m^2.

  • @szelonerhdmapping2.076
    @szelonerhdmapping2.076 3 года назад +2

    Zakochałem się w Słowacij

  • @pawezachara8636
    @pawezachara8636 2 года назад +1

    A w lecie też się utrzymuje tam lód? Podobno w demianowskiej jest lipa latem .

    • @smakkujaw
      @smakkujaw  2 года назад +2

      Zapewniamy że latem też jest lód. My byliśmy w sierpniu. Pozdrawiamy.

    • @FireOwl889
      @FireOwl889 Год назад

      Nie w tym roku, wszystko się rozpuściło. 😅