KICAD #4 - Przygotowanie płytki PCB do produkcji

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 23 окт 2024

Комментарии • 27

  • @monter75
    @monter75 Год назад +1

    Wszystkie 4 odcinki pozwoliły mi stworzyć własną płytkę. Kiedyś to ołówek....itd. (starej daty jestem). Bardzo dobrze tłumaczone. Dziękuję.

  • @rafirafal
    @rafirafal 3 года назад +3

    Pewnie wiele osob zastanawia sie czy jesli ma maly projekt, tak jak ten, to czy mozna go powielic w jednym pliku gerber, tak aby otrzymac wieksza ilosc plytek. Odpowiedz brzmi: tak. Warunki konieczne to:
    Calkowita maksymalna wysokosc lub czerokosc plytki nie moze byc wieksza niz 100mm. Minimalne wymiary plytki musza tez byc wieksze niz 70x70mm. Wszystki linie krawedzi oraz linie dzielace taka plytke na mniejsze czesci nalezy zawsze rysowac na warstwie Edge.Cuts. Linie dzielace takia plytke moga przebiegac pionowo lub poziomo, ale koniecznie prosto przez cala dlugosc/szerokosc plytki. Takie informacje otrzymalem z JLCPCB. Dzieki tej informacji na plytce o wymiarac 99x99 mm zmiescilem az 9 mniekszych plytek, co po pomnozeniu przez 5 sztuk, ktore otrzymujemy w zamowieniu dalo 45 sztuk. Cena za jedna taka mala plytke 33x33mm wyszla mniej niz 1 zl liczac z dostawa. Plytki takie sa na jednym arkuszu, ktory da sie rekami podzielic na mniejsze czesci. Krawedzie najlepiej jekko przeszlifowac papierem sciernym 180 i gotowe😉 Plytka np. kontrolera ladowania za 1zl😉

  • @dawiduchmanowicz3680
    @dawiduchmanowicz3680 4 года назад +5

    Nie ma potrzeby każdorazowo kasować stref masowych (czy też zasilających), szczególnie kiedy pola nie zawsze są równo z obrysem płytki. Wystarczy, że po przeniesieniu elementów czy ścieżek, zaznaczy się taką strefę masową i kliknie PPM -> "Stefy"->"Wypełnij wszystkie strefy".

    • @botland_pl
      @botland_pl  4 года назад

      Dziękujemy za komentarz. Masz rację, możemy wypełniać ponownie strefy, jednak:
      - usuwając pola masowe lub zasilające widzimy cały obszar roboczy na którym pracujemy,
      - możemy uniknąć błędów oprogramowania podczas ponownego generowania strefy na poprzednim obszarze.
      Staramy się publikować poradniki tak, aby unikać możliwych błędów, dlatego zachęcamy do pokazanej w filmie metody.

    • @krzysztofadamski2884
      @krzysztofadamski2884 4 года назад +2

      @@botland_pl W celu zobaczenia całego obszaru roboczego nie trzeba usuwać stref. Wystarczy użyć przycisku "Nie pokazuj wypełnionych obszarów w strefach" po lewej stronie ekranu. Wydaje mi się, że bardziej narażone na błędy jest ciągłe ponowne rysowanie stref. Jedyny problem jaki można napotkać kiedy nie usuwa się stref to nieaktualne ich wygenerowanie. Ten problem nie istnieje jednak jeśli używa się kontroli DRC (co *powinno* się robić) gdyż te zawsze przypomną nam o nieaktualych strefach. Zresztą również ploter Gerberów domyślnie ma włączoną opcję sprawdzania wypełnienia stref.

  • @szymon4602
    @szymon4602 4 года назад +6

    iestety po raz kolejny w tej serii poradników są istotne błędy. Najważniejszy to taki, że do ograniczenia płytki należy skorzystać z warstwy edge.cuts.
    Dodatkowo Kicad doskonale sobie radzi bez zaznaczonych krawędzi. Można to łatwo sprawdzić używając widoku 3D (Alt+3 domyślnie), albo używając dowolnego programu do podglądu gerberów.
    W poradniku ostatecznie "udało się" zrobić poprawny obrys dzięki właśnie auto - mechanizmom samego programu, natomiast rysowanie obrysu na warstwie opisowej było zupełnie bezcelowe.
    Niepotrzebna jest też porada o zaznaczaniu wszystkich warstw przy produkcji. Należy wybrać te warstwy, które są "sensowne" - powinno to być jasno powiedziane które.
    Przy wybraniu wszystkich warstw na pewno pojawią się niepożądane śmieci. Jak wygenerować poprawnie pliki do "płytkarni" dobrze opisano na forum microgeek.eu/viewtopic.php?t=1473

    • @botland_pl
      @botland_pl  4 года назад

      Dziękujemy za komentarz. Program Ki-Cad nie do końca dobrze współpracuje podczas eksportu Gerber bez zaznaczonej krawędzi płytki, faktycznie domyślną i przeznaczoną do tego warstwą jest Edge-Cuts, jednak możemy wyrysować go na każdej warstwie. Gdy nie wyrysujemy krawędzi to interpreter Gerbera na stronach takich jak JLCPCB nie poradzi sobie z krawędziami i od zespołu technicznego dostaniemy informację o braku zakończenia płytki. Jeśli mówimy o generowaniu pustych warstw, to zobacz proszę jak wyglądają pliki graficzne Gerbera dla pustych warstw, nic na nich nie będzie, nie musimy się więc martwić o "niepożądane śmieci". Płytki tą metodą generowaliśmy dla firm tworzących płytki PCB już wiele razy, za każdym razem bez problemów.

    • @szymon4602
      @szymon4602 4 года назад +1

      @@botland_pl Niestety nie mogę się zgodzić. Rysowanie obrysu na innych warstwach to po prostu zła praktyka. Oczywiście nie jest to zabronione, ale jak pisałem bezcelowe. Tylko na warstwie cut jest sprawdzany obrys co do jego "ciągłości" i "'docina"' wszystko poza obrysem - takiej warstwy NALEŻY użyć przy generowaniu gerberów, bo jak pisałeś bez właściwego obrysu mogą być problemy z interpreterem gerbera. Mechanizm "automatycznego" docięcia płytki bez prawidłowego obrysu to również tylko proteza i nie powinna być stosowana w produkcji, natomiast podczas projektowania jest przydatna, bo mamy podgląd na płytkę bez dbania o ciągłość linii na warstwie cut.
      Co do "śmieci" chodziło mi o to, że np. często nie ma miejsca na płytce na wyrysowanie wartości elementów i płytkę należy projektować z pominięciem np. warstwy wartości elementów, ale niestety praktycznie każdy element ma taką warstwę, zatem należy uważać, by takiej warstwy nie dołączyć do produkcji - zaznaczanie wszystkich warstw, "na ślepo", to również zła praktyka.
      Wg przedstawionej przez Was metody uważam, że tylko dzięki przypadkowi i mechanizmom KiCada udało Wam się takie płytki wyprodukować, brak warstwy cut to proszenie się o kłopoty przy zmianie wykonawcy.

    • @krzysztofadamski2884
      @krzysztofadamski2884 4 года назад +3

      Potrzeba użycia wartstwy Edge.cuts do obrysu jest udokumentowane nawet na stronie jedno z popularnych producentów płytek drukowanych (na przykład: support.jlcpcb.com/article/44-how-to-export-kicad-pcb-to-gerber-files). O błędności zaprezentowanej metody można przekonać się na dwa sposoby. Proponuję sprawdzić:
      - zawartość pliku Edge_Cuts.gbr wygenerowaną przez Kicad po narysowaniu obrysu na warstwie opisowej. W moim przypadku nie zawierała ona istrukcji rysowania obrysu. Otwarcie tej warstwy w przeglądarce Gerberów nie generowało poprawnego obrysu
      - narysowany w ten sposób obrys, który nie jest prostokątem

    • @rafirafal
      @rafirafal 4 года назад +1

      Ja tez zawsze robie obrys na warstwie edge.cuts Jak plytka jest mala dziele obszar 10x10cm np na 4 pola i gdy wysylam do JLCPCB to dostaje 4 razy wielej plytek, ktore sa naciete z dwoch stron i mozna je latwo przelamac. Co do grubosci sciezek to czy mozna na tych cienszych narysowas grubsze bez ich wczesniejszego kasowania?

    • @botland_pl
      @botland_pl  4 года назад +1

      @@rafirafal Oczywiście, że można, jednak dla zachowania porządku w projekcie warto usunąć poprzednią ścieżkę.

  • @pawebukowiec9346
    @pawebukowiec9346 2 года назад +1

    Czy pojawi się film z symulacji obwodów w KiCad?

  • @rafirafal
    @rafirafal Год назад +1

    Jakiego mikrofonu uzywacie do nagrywania?

  • @strzegus
    @strzegus 5 месяцев назад

    Mam pytanie jakiej szerokości zazwyczaj stosuje się ścieżki dla 5v , 3v i linii sygnałowych np dla modułu esp32

  • @szybki9465
    @szybki9465 Год назад

    Witam jest takie coś żeby obiekty się nie nakładały np. connector jeden koło drugiego
    jak najbliżej

  • @maro1977pl
    @maro1977pl 2 года назад

    Wiecie jak zrobić układ które składamy z dwóch płytek łącząc je konektorami?

  • @rurkapcv
    @rurkapcv 3 года назад

    Niestety tylko mogę dodawać gerbery na jlcpcb, na innych stronach pliki nie ładują się nieprawidłowo i nie wczytują wymiarów.

    • @botland_pl
      @botland_pl  3 года назад

      Cieszymy się, że uczysz się z nami tworzyć swoje płytki. Spróbuj obrys zapisać na warstwie EdgeCuts, może dać to dobry rezultat.

    • @rurkapcv
      @rurkapcv 3 года назад

      @@botland_pl Dalej wymiary wczytuje tylko na stronie z filmiku, w dodatku mam płytkę o niestandardowym kształcie tzn. z wcięciami. Na wszystkich gerber viewerach graficznie wygląda ok, tylko ciekawi mnie, czy wycinanie będzie dodatkowo płatne.

    • @botland_pl
      @botland_pl  3 года назад

      @@rurkapcv Jeśli nie pomaga przeniesienie napisów na warstwę EdgeCuts to warto skontaktować się z firmą w której chcemy produkować płytkę, często posiadają rozwiązania dla różnych programów. Zazwyczaj wycinanie niestandardowych kształtów jest dodatkowo płatne.

    • @rafirafal
      @rafirafal 3 года назад

      Moze pomoc jesli stworzysz archiwum ale bez pliku z koncowka .job. Sprobuj wczytac takie archiwum. Ewentualnie moze masz niezamkniety obrys calej plytki, sprawdz w powiekszeniu.

  • @rafirafal
    @rafirafal 3 года назад

    Czy wiecie jak narysowac sciezke aby byla blyszczaca jak punkty metalizowane fotprintow? Tzn. Nie ma byc na niej soldermaski i ma zostac metalizowana tak jak punty lutownicze. Czy wiecie moze co to za blyszczacy metal ktorybosodza sie na otworach?

    • @botland_pl
      @botland_pl  3 года назад +1

      Dziękujemy za oglądanie naszych filmów. Aby wykonać taką ścieżkę warto zadać pytanie producentowi danego obwodu, nigdy nie spotkaliśmy się z takim wymogiem.

    • @Torshak0
      @Torshak0 3 года назад

      KiCad nie ma, jesli pamiętam, automatycznego usuwania solder maski znad scieżki. Musisz samemu narysowac taka strefe na warstwie F.Mask (albo B.Mask zalezy, po kotrej stronie masz scieżkę) za pomocą linii (ctrl-shif-L) albo strefy (ctrl-shif-Z)

    • @rafirafal
      @rafirafal 3 года назад

      @@Torshak0 Dziekuje za odpowiedz. Od tego czasu juz sobie poradzilem. Jest tak jak napisales, najpierw trzeba zaznaczyc odpowiednia warstwe mask a pozniej uzyc narzedzia rysowania lini tego samego ktore uzywam tworzac obrys plytki. Jedyny problem ktory mi pozostal to nie umiem na stale zwiekszyc grubosci tej lini. Najpierw rysuje cienka (domysna) nad sciezkami a pozniej kazdorazowo ja zaznaczam i pogrubiam do grubosci sciezki. Chodzilo o pogrubienie sciezki od stykow do przekaznika. Dzieki za pomoc!

    • @Torshak0
      @Torshak0 3 года назад +1

      @@rafirafal Mozna to zrobic troche szybciej, ale wciaz na okolo. Liniami rysujesz po warstwie mask dokladnie na sciezkach. Potem Edycja -> Edycja wlasciwosci tekstu i elementow graficznych. Zaznaczasz: elementy graficzne i filtrowanie na podstawie warstwy: (F/B).Mask -> grubosc lini ustawiasz jaka chcesz.. i OK.
      Problem jest taki, ze zmieni Ci grubośc wszystkich linii na tej warstwie.
      Mozesz tez uzywac Ctrl+ (+/-) aby zmienic grubosc linii. troche upierdliwe, bo musisz to zmienic przy kazdym segmencie, ale dziala. ;)
      Aha... i uzywam w tej chwili najnowszej wersji z GITa, wiec u Ciebie moze wygladać to nieco inaczej.

    • @ciekaweurzadzenia
      @ciekaweurzadzenia 3 года назад +1

      Twoje pytanie zmotywowało mnie do nagrania osobnego odcinka na ten temat. ruclips.net/video/YXkDwz15zEA/видео.html