- Jaka jest Wasza mosci Darku ulubiona formacja wojskowa XVII wieku? Dlaczego? - Który "Polski" władca z epoki RON jest Waści ulubionym? Dlaczego? - Kiedy odcinek o religijności szlachty RON, podejściu do innych wynzań, kalwiniźmie, kontrreformacji etc? ;p
Nie odpowiedziales Waszmosc na moje pytanie o batorowke. Gdzie takowa mozna nabyc? W google do ktorego odsylales, pojawiaja sie pod tym haslem czapki krakowskie (welniane, kolorowe).
@@grzes1887 Przed świętami fajnie by zrobić taki odcinek lub serię "Święta na Dworze Polskim" i wpleść przy okazji tradycje myśliwskie w to bo na Hubertusa za późno żeby odcinek taki powstał.
Rozpieszczasz nas Darku, takie filmy na YT są jak przyprawy do potraw, bo bez nich dla mnie ta platforma byłaby jedynie skladowiskiem miałkiej papki dla mózgów.
Just watching getting around Polish language during Bohdan Kmelnetsky uprising 1648 to 1657 in the first three battles 6000 of Hussar swords fell into the Zaporozhian Cossacks and 106 cannons. With that booty Zaporozhian Cossacks were a force to reckon with expert horse riders, expert in firearms and most importantly expert infrantry . Zaporozhian Cossacks even used wagons in their warfare even daming up rivers on the Polish Commonwealth side to force the Poles into battle . The secret was drinking coffee yep Bohdan Kmelnetsky liked drinking black coffee it was even given to Turkish slave prisoner of which Bohdan was for two years slaving on Turkish Galleys .
Czołem, bardzo przyjemny materiał! Warto dodać kilka rzeczy użytkowych, chętnie zaproponuje kilka rzeczy i pytań, które można zadać, chociaż nie mam pewności, czy ktoś prawidłowo to opracował. Bardzo ładnie zrobiony film, prosto i zwięźle przedstawia wszystko 1. Szabla Batorego ma głownie w typie tureckim z bardzo charakterystycznym obustronnie ostrzonym sztychem w kształcie grotu włóczni. Jest to jeden z bardzo ważnych elementów charakteryzujących cięższe szable kawaleryjskie z połowy XVI wieku. Nasza waży nieco ponad 1,2 kg, co ejst bardzo dużą masą. Tego typu szable nazywane w Polsce, przynajmniej według takich źródeł z okresu jak Ksiegi Hetmańskie Sarnickiego - kordami. Ponieważ lżejsze szable, wykorzystywane do obrony osobistej, bądź pieszo posiadały głębsza krzywiznę, były nazywane (wg Sarnickiego) właśnie szablami. Taki tandem szabla i kord (kordy to także proste pałasze w tej nomenklaturze) to bardzo popularny zestaw do połowy XVII wieku wśród kawalerzystów. Genialne przykłady można znaleźć wśród naszych jeźdźców na rolce sztokholmskiej. Moda na ten tandem przyszedł do nas z Turcji, choć nie przetrwał w takim układzie do końca I RP, był stosowany - i najpewniej dysonans nazewnictwa pałasz/szabla z XVIII wieku ma tutaj korzenie! Na razie spotkałem się z jednym źródłem, które wspomina o tej możliwości, opracowanie Ledóchowskiego - jestem ciekaw, czy jeszcze gdzieś ktoś postawił podobną tezę. Pozdrawiam serdecznie!
Każdy twój filmik wnosi coś nowego.Dobry głos,ciekawa narracja plus stworzony przez ciebie wizerunek dopełnia całoś.Zawsze czekam na twoje sarmackie historię ,bo oprócz dwóch może osób ,które ogarniają ten temat, jesteś wg mnie,w tej właśnie czołówce" youtubowych" pasjonatów.Ps Sorka za ten dziwny "youtubowy "neologizm
Pomysł na odcinek: Ludowe instrumenty dawnej Rzeczpospolitej/Muzyka dawnej Rzeczpospolitej. W Szydłowcu w woj. Mazowieckim znajduje się jedyne w Europie Muzeum Instrumentów Ludowych, w którym może Pan nagrać ciekawy odcinek. Muzeum to znajduje się na terenie Zamku w Szydłowcu "Wybudowanego w przez Stanisława Szydłowieckiego w latach 1470-1480 na miejscu dawnego grodu. W latach 1515-1526 nastąpiła przebudowa i rozbudowa gotyckiego zamku na renesansową rezydencję dokonana przez Mikołaja Szydłowieckiego. Albrycht Władysław Radziwiłł w latach 1619-1629 dokonał ostatniej przebudowy zamku w stylu późnorenesansowym i barokowym." Niedaleko Zamku, bo mniej niż 300m znajduje się Kościół św. Zygmunta w Szydłowcu miejsce warte zwiedzenia. Wczoraj była 620 rocznica poświęcenia tego kościoła.
Pochodzę z obszarów zamieszkanej dawniej przez polską szlachtę zaściankową. I te sentyment do szabli chyba wyssałem z mlekiem matki. Zawsze je uwielbiałem!
Mam szablę sygnowaną G.Borowski Warszawa szabla prywatna 1920 ale nigdzie nie ma podobnej bo na płazie po po prawej są inne trawienia Napis Honor i Ojczyzna i orzeł w koronie. Dostał ją w Białowieży po bitwie warszawskiej 1920 mój Dziadek od ostatniego Kmicica Rzeczypospolitej od Baćki gen.Bułak-Bałachowicza. Niestety do śmierci nie powiedział dlaczego a Ciotka która przechowała ją w tapczanie nie wiedziała....
QA: Nie irytuję cię sytuacja z patronitem? Mam na myśli to, że widać ogrom pracy włożony w kontent który tworzysz, a nawet 1 % subskrybentów nie docenił tego nawet symbolicznym wsparciem ? Twoim zdaniem Top 3 książki o Rzeczypospolitej ? Czemu nie promujesz swoich tresci na agregator treści/mediach społecznościowych? Filmy masz ładnie poskładane, ciekawe o dość interesującej tematyce, myślę że szybko byś zdobył dodatkowe naście tysięcy stałych widzów ?
@Cornelius Sulla tutaj nie chodzi o wiele- 17 tysięcy subów. 1% z tego 170 osób które dały by dyche na piwo dla autora i już jest jakiś budżet operacyjny co by mu sie paliwo wróciło :)
Czołem Waszej Mości. Świetnie opowiadasz - można słuchać z zaciekawieniem. Jedno małe ale....nadużywasz określenia "serpentyna" - które to (określenie) przypisane jest jednej konstrukcji szablowej. Pośród tych 5-ciu szabel, które prezentujesz - tylko - jedną można nazwać "serpentyną. Pozdrawiam.
Dzięki, serpentyna to określenie kulturowe, a nie typologiczne - w takim charakterze używane już w dobie staropolskiej (Kochowski). W podobnym sensie używam go i ja - jako synonim słowa szabla. Pozdrawiam!
Bardzo proszę przy jakiejś okazji wytłumaczyć zamienne używanie pojęć szabla i serpentyna. Z tą drugą nazwą i owszem, można się spotkać, ale jako synonim konkretnego typu funkcjonalnego. Skąd przeniesienie na cały rodzaj uzbrojenia? Dziękuję serdecznie.
@@DarekRybacki Za Encyklopedią PWN : serpentyna [łac.], wojsk. krzywa szabla niezdobiona, typu wschodniego, używana przez jazdę pol. XVI-XVIII w., także przez uboższą szlachtę. Także w literaturze, kojarzę, bo sprawdzić teraz nie mam jak, określano tak wąskie, mocno zakrzywione szable o płaskich płazach, klinowe w przekroju,
Kompilacja ogólnie dostepnych materiałów,merytorycznie poprawna , ale spodziewałem sie więcej ciekawostek związany z nasza narodową bronią,,,ale plus za chęci
@@patrykzatorski2909 tak to prawda jednak miecz to Brań biała i protoplasta miecza i z niego ewoluował Podobnie jak bron palna np. Karanin skałkowy i pyzniwjsi następcy do dnia dzisiejszego
Nie wiem czy się łapie ale w Krakowie jest dziwna szabla wygląda na zdobyczną wschodnią. tylko raz w życiu widziałem takie coś. w klindze są zamontowane przesuwne kulki. Jak szablę podniesie się do góry to kulki spadną w dół ku jelcowi. w momencie zadawania ciosu spadną w kierunku sztychu co z pewnością doda energii uderzeniu. chyba gdzieś nawet mam jej zdjęcie.
Jeżeli szukasz szybko i od ręki to możesz spróbować wyrobu Cold Steel, chociaż słyszałem różne opinie. Do treningu wydaje się ok. Jeżeli chcesz sięgnąć półkę wyżej, popytaj na grupie "Targowisko" (targowisko.reco) lub "Szlafroków rozmowy" :)
Znajdzie się i miejsce dla nich :) Poza tym "zygmuntówka" to nie rodzaj szabli, a szabla z głownią ozdobioną podobizną Zygmunta III :) Mogła nią być i węgierka, i karabela, i husarka.
Nigdy nie widziałem większej głupoty, niż to co właśnie przeczytałem. Przepraszam za niegrzeczność lecz mówienie, iż spośród ponad 1000letniej historii polskiego oręża, są dwie, tylko dwie "cenne szable", to śmiertelna bzdura. W trakcie istnienia tzw. II RP, polskich szabel było conajmniej kilka rodzajów. Spośród nich napewno na wyróżnienie zasługuję Szabla Krechowiecka, która została zamówiona u polskich kowali, przez oficerów 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Owa szabla zwana również szablą 19/20, wykazywała wyśmienite oraz niebywale pierwszorzędne właściwości, które dopiero wspomniana przez Pana "Ludwikówka" mogła dorównywać. Husarskich szabel, było niemniej niż 15 rodzaji, w tym kilkanaście gatunków. Teza że ogół szabel husarskich jest cenna to, moim zdaniem, zbyt duże generalizowanie sprawy oraz spłaszczanie jej. Powracając do Szabli wz.34, faktycznie jeśli chodzi o specyfikacje szabla była wręcz doskonała. To że miała takie specyfikacje wynikało z bardzo prostego powodu. Klingi, wcześniejszych polskich szabel takich jak: Szabla wz.21, Szabla wz.17 oraz Pałasz wz.27 byłby strasznej jakości. Co ciekawe, oficerowie, wymieniali głownie w swoich szablach na Francuskie, Pruskie, lub też najczęściej Carskie. Podsumowując, radzę zagłębić się w temat niżeli pisać dyrdymały oraz bzdury. A co do Pana Darka, to mam nadzieję że chodzi panu o wygląd, bo tak jak mówiłem - oryginały były okropnie wykonywane.
@@maxmakles7344 dlaczego te 2 a nie inne ? szabla husarska - to swojego rodzaju symbol (więc nie ma większego znaczenia która!) wz.34 - jak sam piszesz to broń "doskonała" a poza tym merytoryczny komentarz zawsze mile widziany !
Panie Rybacki, Ciekawie Pan opowiada, ale dlaczego w znaku Encyklopedii Staropolskiej jest korona bez krzyżyka na szczycie? Co to za korona? I dalej; nie Pod twoją obronę, a POD TWOJĘ OBRONĘ.
@@spacenomad4477 ...11 Gdyż w sześciu dniach WIEKUISTY stworzył niebiosa i ziemię; morze i wszystko, co w nich jest, a dnia siódmego odpoczął. Dlatego WIEKUISTY pobłogosławił dzień siódmy i go poświęcił. 12 Uszanuj twojego ojca i twoją matkę, aby się przedłużyły twoje dni na ziemi, którą da ci twój Bóg WIEKUISTY. 2 księga Moszego rozdział 20🤨👨👩👧👦🤰🤱
Zadawajcie pytania do Q&A ;)
- Jaka jest Wasza mosci Darku ulubiona formacja wojskowa XVII wieku? Dlaczego?
- Który "Polski" władca z epoki RON jest Waści ulubionym? Dlaczego?
- Kiedy odcinek o religijności szlachty RON, podejściu do innych wynzań, kalwiniźmie, kontrreformacji etc? ;p
Będzie kiedyś odcinek o myślistwie w dawnej RP (tradycyjach z tym związanych itp.) ?
Nie odpowiedziales Waszmosc na moje pytanie o batorowke. Gdzie takowa mozna nabyc? W google do ktorego odsylales, pojawiaja sie pod tym haslem czapki krakowskie (welniane, kolorowe).
Czołem darek, po twoim odcinku o tabace zacząłem to zażywać i sie poniekąd uzależniłem czy znasz cos co pomogło to rzucić? I jakie tabaki preferujesz?
@@grzes1887 Przed świętami fajnie by zrobić taki odcinek lub serię "Święta na Dworze Polskim" i wpleść przy okazji tradycje myśliwskie w to bo na Hubertusa za późno żeby odcinek taki powstał.
Masz moje namaszczenie, pięknie prawisz i o pięknych rzeczach.
Z tych emocji nie wiem czy pisać,czy oglądać...więcej..więcej..potrzykroć więcej..
Nie dawno znalazłem Twój kanał.
Jest naprawdę bardzo fajny.
Odcinek bardo udany
Pytanie do Q&A: czemu twoje filmy są tak zajebiste?
😂👍
Pozdro mistrzu 😘
Rozpieszczasz nas Darku, takie filmy na YT są jak przyprawy do potraw, bo bez nich dla mnie ta platforma byłaby jedynie skladowiskiem miałkiej papki dla mózgów.
Just watching getting around Polish language during Bohdan Kmelnetsky uprising 1648 to 1657 in the first three battles 6000 of Hussar swords fell into the Zaporozhian Cossacks and 106 cannons. With that booty Zaporozhian Cossacks were a force to reckon with expert horse riders, expert in firearms and most importantly expert infrantry . Zaporozhian Cossacks even used wagons in their warfare even daming up rivers on the Polish Commonwealth side to force the Poles into battle . The secret was drinking coffee yep Bohdan Kmelnetsky liked drinking black coffee it was even given to Turkish slave prisoner of which Bohdan was for two years slaving on Turkish Galleys .
Świetny kanał, świetne materiały :).
Czołem, bardzo przyjemny materiał!
Warto dodać kilka rzeczy użytkowych, chętnie zaproponuje kilka rzeczy i pytań, które można zadać, chociaż nie mam pewności, czy ktoś prawidłowo to opracował. Bardzo ładnie zrobiony film, prosto i zwięźle przedstawia wszystko
1. Szabla Batorego ma głownie w typie tureckim z bardzo charakterystycznym obustronnie ostrzonym sztychem w kształcie grotu włóczni. Jest to jeden z bardzo ważnych elementów charakteryzujących cięższe szable kawaleryjskie z połowy XVI wieku. Nasza waży nieco ponad 1,2 kg, co ejst bardzo dużą masą. Tego typu szable nazywane w Polsce, przynajmniej według takich źródeł z okresu jak Ksiegi Hetmańskie Sarnickiego - kordami. Ponieważ lżejsze szable, wykorzystywane do obrony osobistej, bądź pieszo posiadały głębsza krzywiznę, były nazywane (wg Sarnickiego) właśnie szablami. Taki tandem szabla i kord (kordy to także proste pałasze w tej nomenklaturze) to bardzo popularny zestaw do połowy XVII wieku wśród kawalerzystów. Genialne przykłady można znaleźć wśród naszych jeźdźców na rolce sztokholmskiej. Moda na ten tandem przyszedł do nas z Turcji, choć nie przetrwał w takim układzie do końca I RP, był stosowany - i najpewniej dysonans nazewnictwa pałasz/szabla z XVIII wieku ma tutaj korzenie!
Na razie spotkałem się z jednym źródłem, które wspomina o tej możliwości, opracowanie Ledóchowskiego - jestem ciekaw, czy jeszcze gdzieś ktoś postawił podobną tezę.
Pozdrawiam serdecznie!
Każdy twój filmik wnosi coś nowego.Dobry głos,ciekawa narracja plus stworzony przez ciebie wizerunek dopełnia całoś.Zawsze czekam na twoje sarmackie historię ,bo oprócz dwóch może osób ,które ogarniają ten temat, jesteś wg mnie,w tej właśnie czołówce" youtubowych" pasjonatów.Ps Sorka za ten dziwny "youtubowy "neologizm
6:18 ,,W twoją dzielną dłoń wdzięczni bracia dają broń, bij jak do tąd dzielnie wroga za ojczyznę w imię Boga"
Outstanding! Great video, let's see some more, from America, Nov 2020.
Pomysł na odcinek: Ludowe instrumenty dawnej Rzeczpospolitej/Muzyka dawnej Rzeczpospolitej.
W Szydłowcu w woj. Mazowieckim znajduje się jedyne w Europie Muzeum Instrumentów Ludowych, w którym może Pan nagrać ciekawy odcinek.
Muzeum to znajduje się na terenie Zamku w Szydłowcu "Wybudowanego w przez Stanisława Szydłowieckiego w latach 1470-1480 na miejscu dawnego grodu. W latach 1515-1526 nastąpiła przebudowa i rozbudowa gotyckiego zamku na renesansową rezydencję dokonana przez Mikołaja Szydłowieckiego. Albrycht Władysław Radziwiłł w latach 1619-1629 dokonał ostatniej przebudowy zamku w stylu późnorenesansowym i barokowym." Niedaleko Zamku, bo mniej niż 300m znajduje się Kościół św. Zygmunta w Szydłowcu miejsce warte zwiedzenia. Wczoraj była 620 rocznica poświęcenia tego kościoła.
Super material edukacyjny
Pochodzę z obszarów zamieszkanej dawniej przez polską szlachtę zaściankową. I te sentyment do szabli chyba wyssałem z mlekiem matki. Zawsze je uwielbiałem!
Moi zamieszkiwali pod Kamieńcem Podolskim w Murafie do rewolucji
Cześć Darku 👊jak zwykle ładnie opowiedziane 😊pozdrowienia 👍
Mam szablę sygnowaną G.Borowski Warszawa szabla prywatna 1920 ale nigdzie nie ma podobnej bo na płazie po po prawej są inne trawienia Napis Honor i Ojczyzna i orzeł w koronie. Dostał ją w Białowieży po bitwie warszawskiej 1920 mój Dziadek od ostatniego Kmicica Rzeczypospolitej od Baćki gen.Bułak-Bałachowicza. Niestety do śmierci nie powiedział dlaczego a Ciotka która przechowała ją w tapczanie nie wiedziała....
Jak ja się cieszę że trafiłam na Ciebie 🎊🏆🙏
Opowiadasz tak ciekawie, że nie można mieć dosyć 🙂👍🏻. Pozdrawiam i życzę samych sukcesów.
super film po ddługiejjjj przerwie :)))
dzień dobry świetnie opowiadasz pytanko czy posiadasz szable jeśli tak to jaką
Dzięki ;)
Dziękuję!
Mądrze waść prawisz👍🏻😃
QA:
Nie irytuję cię sytuacja z patronitem? Mam na myśli to, że widać ogrom pracy włożony w kontent który tworzysz, a nawet 1 % subskrybentów nie docenił tego nawet symbolicznym wsparciem ?
Twoim zdaniem Top 3 książki o Rzeczypospolitej ?
Czemu nie promujesz swoich tresci na agregator treści/mediach społecznościowych? Filmy masz ładnie poskładane, ciekawe o dość interesującej tematyce, myślę że szybko byś zdobył dodatkowe naście tysięcy stałych widzów ?
@Cornelius Sulla tutaj nie chodzi o wiele- 17 tysięcy subów. 1% z tego 170 osób które dały by dyche na piwo dla autora i już jest jakiś budżet operacyjny co by mu sie paliwo wróciło :)
Czołem Waszej Mości.
Świetnie opowiadasz - można słuchać z zaciekawieniem.
Jedno małe ale....nadużywasz określenia "serpentyna" - które to (określenie) przypisane jest jednej konstrukcji szablowej.
Pośród tych 5-ciu szabel, które prezentujesz - tylko - jedną można nazwać "serpentyną.
Pozdrawiam.
Dzięki, serpentyna to określenie kulturowe, a nie typologiczne - w takim charakterze używane już w dobie staropolskiej (Kochowski). W podobnym sensie używam go i ja - jako synonim słowa szabla. Pozdrawiam!
Oczywiście - określenie kulturowe, ale.....jako synonim, może dotyczyć jednej (charakterystycznej) konstrukcji szablowej.
Do Q&A
Jakie kanały z podobną tematyką Pan śledzi? Jaki jest Pana ulubiony? Oczywiście nie tylko Polskie!
-Jeśli brałeś udział w rekonstrukcjach to ile kosztuje taki strój do danej epoki ?
-skąd pochodzisz ?
-grasz w jakieś gry na pc/ps/xbox ?
Bardzo proszę przy jakiejś okazji wytłumaczyć zamienne używanie pojęć szabla i serpentyna. Z tą drugą nazwą i owszem, można się spotkać, ale jako synonim konkretnego typu funkcjonalnego. Skąd przeniesienie na cały rodzaj uzbrojenia? Dziękuję serdecznie.
A proszę opisać ten konkretny typ funkcjonalny "serpentyny" ;-)
@@DarekRybacki Za Encyklopedią PWN : serpentyna [łac.], wojsk.
krzywa szabla niezdobiona, typu wschodniego, używana przez jazdę pol. XVI-XVIII w., także przez uboższą szlachtę.
Także w literaturze, kojarzę, bo sprawdzić teraz nie mam jak, określano tak wąskie, mocno zakrzywione szable o płaskich płazach, klinowe w przekroju,
Szable Polskie są Bardzo Ostre jak nóż
Zamiast widoczków i Twojego widoku więcej zdjęć szabli
Super!!!
oglądajcie również: Na bitewnym szlaku
Kompilacja ogólnie dostepnych materiałów,merytorycznie poprawna , ale spodziewałem sie więcej ciekawostek związany z nasza narodową bronią,,,ale plus za chęci
Myślałem, że będzie słowo o Piekarskim
mój ukochany temat!
Kiedy cześć druga i kolejne 5 szabelek?
Szczerbiec?
Szabla Piłsudskiego?
Szabla Kazimierza Wielka?
Szabla Jagiełły?
Łapka już poszła w górę
szczerbiec to nie szabla, podobnie K.W i Jagiełło raczej szabli nie mieli wtedy w modzie byly miecze
@@patrykzatorski2909 tak to prawda jednak miecz to Brań biała i protoplasta miecza i z niego ewoluował
Podobnie jak bron palna np. Karanin skałkowy i pyzniwjsi następcy do dnia dzisiejszego
@@michalkrefta4803 a czyta Pan czasem to, co pisze?
@@JanKowalski-yt3pj nie piszę w trybie domyślnym i czasem wychodzą dziwactwa😅
Ale oto chodzi to tryb domyślny trzeba się....?
Czy będzie jakiś film apropo kultury funeralnej mieszkańców Rzeczypospolitej XVIIw z okazji zaduszek?
Tak :) W przyszłą niedzielę :)
Nie wiem czy się łapie ale w Krakowie jest dziwna szabla wygląda na zdobyczną wschodnią. tylko raz w życiu widziałem takie coś. w klindze są zamontowane przesuwne kulki. Jak szablę podniesie się do góry to kulki spadną w dół ku jelcowi. w momencie zadawania ciosu spadną w kierunku sztychu co z pewnością doda energii uderzeniu. chyba gdzieś nawet mam jej zdjęcie.
Witam Panie Darku. Pytanie z innej beczki. Jaka marka i model obuwia?
Haix Scout:)
Z haemu:D
Ale by łby w sejmie leciały.
Dobry materiał, acz zapomnieć o szabli (tudzież szablach) Marszałka nie godzi się...
Witam wszystkich. Czy może ktoś wie gdzie można kupić szable husarską?
Jeżeli szukasz szybko i od ręki to możesz spróbować wyrobu Cold Steel, chociaż słyszałem różne opinie. Do treningu wydaje się ok. Jeżeli chcesz sięgnąć półkę wyżej, popytaj na grupie "Targowisko" (targowisko.reco) lub "Szlafroków rozmowy" :)
Ile kosztuje wykonanie takiej szabli?
I czy znasz jakiegoś godnego polecenia szabelnika, Darku.
Bardzo ciekawe nagranie,gratuluję i tak trzymać.
Moim zdaniem najpiękniejsze szable w Polsce robi p. Andrzej Mikiciak. Do odnalezienia na FB.
Dziekuje serdecznie za info. Pozdrawiam i czekam na kolejne filmy.
Darku jak możesz proszę podaj dane do osoby która robi magierki z góry dzięki! I pozdrawiam!
Kościuszkówka była ciekawa
Poprosiłbym o szable wojsk nadwornych księcia Stanisława Radziwiłła. Pozdrawiam
Ciekawe czy Szablotłuk polski dodał by jeszcze coś w tym temacie.
Lepiej będzie, aby nic nie dodawał - bo zepsuje.
pytania do Q&A
Jaka była historia szczerbca ?
Więcej o szablach
W najbliższych tygodniach będzie materiał o szablach "międzywojennych" ;)
@@DarekRybacki super👍
za malo pokazane przedmiotow o ktorych mowa
Ciekawe o szablach.
Pytanie czy ludzie o slabych ramionach i rekach mogli dobrze walczyc szablami.
a gdzie Zygmuntówka? i wiele innych opisanych przez Zabłockiego ??....
Znajdzie się i miejsce dla nich :) Poza tym "zygmuntówka" to nie rodzaj szabli, a szabla z głownią ozdobioną podobizną Zygmunta III :) Mogła nią być i węgierka, i karabela, i husarka.
O , jesteś obok mojego domu
Panie Rybackim
Mówi pan... - "kanału kiułenej"? Co to? To coś po chińsku? Dlaczego nie po polsku?
Zamieściłem też staropolskie tłumaczenie, czyli "indagacje i response". I to już jak najbardziej po polsku.
są tylko 2 cenne szable: husarska i wz 34.
W międzywojniu bardziej odpowiada mi wz. 17 :)
Nigdy nie widziałem większej głupoty, niż to co właśnie przeczytałem. Przepraszam za niegrzeczność lecz mówienie, iż spośród ponad 1000letniej historii polskiego oręża, są dwie, tylko dwie "cenne szable", to śmiertelna bzdura. W trakcie istnienia tzw. II RP, polskich szabel było conajmniej kilka rodzajów. Spośród nich napewno na wyróżnienie zasługuję Szabla Krechowiecka, która została zamówiona u polskich kowali, przez oficerów 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Owa szabla zwana również szablą 19/20, wykazywała wyśmienite oraz niebywale pierwszorzędne właściwości, które dopiero wspomniana przez Pana "Ludwikówka" mogła dorównywać.
Husarskich szabel, było niemniej niż 15 rodzaji, w tym kilkanaście gatunków. Teza że ogół szabel husarskich jest cenna to, moim zdaniem, zbyt duże generalizowanie sprawy oraz spłaszczanie jej.
Powracając do Szabli wz.34, faktycznie jeśli chodzi o specyfikacje szabla była wręcz doskonała. To że miała takie specyfikacje wynikało z bardzo prostego powodu. Klingi, wcześniejszych polskich szabel takich jak: Szabla wz.21, Szabla wz.17 oraz Pałasz wz.27 byłby strasznej jakości. Co ciekawe, oficerowie, wymieniali głownie w swoich szablach na Francuskie, Pruskie, lub też najczęściej Carskie.
Podsumowując, radzę zagłębić się w temat niżeli pisać dyrdymały oraz bzdury. A co do Pana Darka, to mam nadzieję że chodzi panu o wygląd, bo tak jak mówiłem - oryginały były okropnie wykonywane.
@@maxmakles7344
dlaczego te 2 a nie inne ?
szabla husarska - to swojego rodzaju symbol (więc nie ma większego znaczenia która!)
wz.34 - jak sam piszesz to broń "doskonała"
a poza tym merytoryczny komentarz zawsze mile widziany !
Szabla gen Kazimierza Sosnkowskiego
Szabla marszałka Józef Piłsudskiego
Panie Rybacki,
Ciekawie Pan opowiada, ale dlaczego w znaku Encyklopedii Staropolskiej jest korona bez krzyżyka na szczycie? Co to za korona?
I dalej; nie Pod twoją obronę, a POD TWOJĘ OBRONĘ.
To symbol inspirowany szelągiem batoriańskim :) Nieco uwspółcześniony, ale dość podobny.
👍
Czołem wielkiej Polsce
Gadu gadu , a omawianych przez Ciebie szczegółów tej wspaniałej broni ,mało pokazałeś na zdjęciach.Lipa nie materiał.
Za mało
Algorytmie YT, zliczaj ten komentarz i wyswietlaj ten film jak najwiekszej liczbie osob :)
Sinatra
Szabla jak szabla ale żeby ręka była do tego !!
Sądzę, że i to, i to jest ważne ;)
*Rzeczypospolitej
tylko ordynka tylko
KDS... KDS.... KDS
- Czy kiedyś ,,wyjdziesz" poza okres I Rz-plitej na kanale?
Dykcja fatalna - głowniOŁ, szablOŁ, bitwOŁ - aż uszy krwawią
A może to maniera lub regionalizm? W Warszawie zamiana i na y, poznańskie śpiewanie czy Krajeńsko-Bydgoskie "ja" i "jo"?
Krytykę biorę na klatę, chociaż wg znajomego logopedy "nie ma tragedii"... przynajmniej w kwestii nosówek :P
Złodzieje to najgorsze g.... na Ziemi.
Ścinałbym demokratów!👋🏽🦇🙌
Polecam psychiatrę
@@spacenomad4477 ...11 Gdyż w sześciu dniach WIEKUISTY stworzył niebiosa i ziemię; morze i wszystko, co w nich jest, a dnia siódmego odpoczął. Dlatego WIEKUISTY pobłogosławił dzień siódmy i go poświęcił. 12 Uszanuj twojego ojca i twoją matkę, aby się przedłużyły twoje dni na ziemi, którą da ci twój Bóg WIEKUISTY. 2 księga Moszego rozdział 20🤨👨👩👧👦🤰🤱
Srebrnoł pozłacanoł blachoł, niechluj językowy
ale brzydka spoina na wątku mieszanym:)
Jeżeli o czymś mówisz to pokazuj to a nie swój ryj.
Ale pierdoły opowiadasz najwyżej połprawdy żeby nie było gp. doinformuj się i nie opowiadaj bzdur