09:53 Mint tudjuk, testünk legnagyobb része víz, ami a folyadékoknak megfelelően nem nyomható össze. Ezért a búvár nem érzékeli a testére ható, megnövekedett nyomást. Ez persze csak bizonyos mértékig igaz. Nagy mélységekben az óriási nyomás már jelentős károsodásokhoz vezet a szervezetükben. Többek között perifériás érszűkület jön létre, ami csökkenti a végtagok véráramlását, zsibbadással és bizsergő érzéssel jár. A véreltolódás jelensége akkor jelentkezik, amikor a megnövekedett nyomás hatására a vér a végtagokból a mellüregbe kerül. A szív átmenetileg megnagyobbodik, és lelassul a szívverés (bradycardia). Az agy különösen érzékeny a nyomásra. Az agykárosodás megelőzése érdekében a búvároknak kerülniük kell az ajánlott mélységi határok túllépését. Extrém mélységben a nyomás összezúzhatja az emberi testet, súlyos sérüléseket vagy akár halált is okozhat. Állatkísérletek szerint 300 bár nyomáson már visszafordíthatatlan károsodások keletkeznek. Ez a nyomás 2990, kereken 3000 m-es mélységnek felel meg. 11:14 A hiperkapnia elnevezés a görög: υπερ: felül, túl, túlságos, és a καπνοζ: füst szóból származik. 12:15 Ahmed Gabr rekordmerülését lásd például: www.guinnessworldrecords.com/news/2014/9/ahmed-gabr-breaks-record-for-deepest-scuba-dive-at-more-than-1000-feet-60537 Búvárrekordok: divemagazine.com/scuba-diving-news/scuba-diving-world-records 13:42 A kumulatív oxigénmérgezés (CNS) számítását lásd például: en.wikipedia.org/wiki/Oxygen_toxicity 14:51 p(O₂) helyett: p(külső) = 1,5/0,21 = 7,1 bar (21% O₂) → 61 m 15:33 Az utóbbi időben a szabadidős búvárkodásban is divatba jönnek az úgynevezett zártkörös, újralégző (rebreather) készülékek. Lásd például: www.diving-sopron.hu/buvarblog/mi-az-ujralegzo-es-milyen-elonyei-vannak-a-hasznalatanak 17:08 A kevertgázok alkalmazásának összefoglalását lásd például: www.mejeme.com/dive/articles/mixhistory.htm 23:19 Sheck Exley szokatlanul ellenálló volt a mélységi mámorral szemben. 1970-ben 142 m-es mélységet ért el sűrített levegővel. Valójában két, mélységi rekordot megcélzó búvár biztosítójaként merült. A nála mélyebbre ereszkedő búvárok sajnos meghaltak a rekordkísérlet során. Exley volt az első búvár, aki keverékgázzal 240 m alá merült. A Wikipedia szerint 2021-ig mindössze 20 búvár hajtott végre ilyen kísérletet. Lásd: en.wikipedia.org/wiki/Sheck_Exley nsscds.org/wp-content/uploads/2022/12/Sheck_Exley_JODH113.pdf 25:16 Zetterstörm emlékére a svéd búvártársaság tagjai 2012-ben hidroxos merülést hajtottak végre. Zetterstörmöt kivéve, erről az egyetlen esetről van tudomásom, amikor ténylegesen hidroxot használtak a merüléseknél. 26:18 Nagyobb mélységekben már merev, úgynevezett atmoszférikus búvárruhákat alkalmaznak. Lásd például: hmn.wiki/hu/Diving_suit
09:53 Mint tudjuk, testünk legnagyobb része víz, ami a folyadékoknak megfelelően nem nyomható össze. Ezért a búvár nem érzékeli a testére ható, megnövekedett nyomást. Ez persze csak bizonyos mértékig igaz. Nagy mélységekben az óriási nyomás már jelentős károsodásokhoz vezet a szervezetükben. Többek között perifériás érszűkület jön létre, ami csökkenti a végtagok véráramlását, zsibbadással és bizsergő érzéssel jár. A véreltolódás jelensége akkor jelentkezik, amikor a megnövekedett nyomás hatására a vér a végtagokból a mellüregbe kerül. A szív átmenetileg megnagyobbodik, és lelassul a szívverés (bradycardia). Az agy különösen érzékeny a nyomásra. Az agykárosodás megelőzése érdekében a búvároknak kerülniük kell az ajánlott mélységi határok túllépését.
Extrém mélységben a nyomás összezúzhatja az emberi testet, súlyos sérüléseket vagy akár halált is okozhat. Állatkísérletek szerint 300 bár nyomáson már visszafordíthatatlan károsodások keletkeznek. Ez a nyomás 2990, kereken 3000 m-es mélységnek felel meg.
11:14 A hiperkapnia elnevezés a görög: υπερ: felül, túl, túlságos, és a καπνοζ: füst szóból származik.
12:15 Ahmed Gabr rekordmerülését lásd például:
www.guinnessworldrecords.com/news/2014/9/ahmed-gabr-breaks-record-for-deepest-scuba-dive-at-more-than-1000-feet-60537
Búvárrekordok:
divemagazine.com/scuba-diving-news/scuba-diving-world-records
13:42 A kumulatív oxigénmérgezés (CNS) számítását lásd például:
en.wikipedia.org/wiki/Oxygen_toxicity
14:51 p(O₂) helyett: p(külső) = 1,5/0,21 = 7,1 bar (21% O₂) → 61 m
15:33 Az utóbbi időben a szabadidős búvárkodásban is divatba jönnek az úgynevezett zártkörös, újralégző (rebreather) készülékek. Lásd például:
www.diving-sopron.hu/buvarblog/mi-az-ujralegzo-es-milyen-elonyei-vannak-a-hasznalatanak
17:08 A kevertgázok alkalmazásának összefoglalását lásd például:
www.mejeme.com/dive/articles/mixhistory.htm
23:19 Sheck Exley szokatlanul ellenálló volt a mélységi mámorral szemben. 1970-ben 142 m-es mélységet ért el sűrített levegővel. Valójában két, mélységi rekordot megcélzó búvár biztosítójaként merült. A nála mélyebbre ereszkedő búvárok sajnos meghaltak a rekordkísérlet során.
Exley volt az első búvár, aki keverékgázzal 240 m alá merült. A Wikipedia szerint 2021-ig mindössze 20 búvár hajtott végre ilyen kísérletet.
Lásd:
en.wikipedia.org/wiki/Sheck_Exley
nsscds.org/wp-content/uploads/2022/12/Sheck_Exley_JODH113.pdf
25:16 Zetterstörm emlékére a svéd búvártársaság tagjai 2012-ben hidroxos merülést hajtottak végre. Zetterstörmöt kivéve, erről az egyetlen esetről van tudomásom, amikor ténylegesen hidroxot használtak a merüléseknél.
26:18 Nagyobb mélységekben már merev, úgynevezett atmoszférikus búvárruhákat alkalmaznak. Lásd például:
hmn.wiki/hu/Diving_suit