Браво мойто момче Да си жив и здрав Обясняваш толкова Ясно и точно спокойно. Като много образован експерт Инженер в Тази област. За разлика от всякакви Баш Майстори по всичко. Продължавай в същия дух. И ще имаш много признание и Успехи.
Браво! Огромно уважение към това, което правиш. По подобен начин, преди 17 години, направох пода на апартамент в гредоредна сграда, разбира се по‐аматьорски, защото тогава разполагах само с обикновен нивелир. Ламината го залепих със строително лепило. Преди една година правих отново ремонт на този апартамент и не успях да отлепя ламината. Наредих новия върху него. Сигурен съм, че това което направи ще върши работа следващите 100 години. 4:374:394:40
Шапка ти свалям !......аз правих нещо подобно преди 2 години , но тук си личи , че си доста по начетен и интелигентен от мен защото знаеш какво правиш .........Аз чета и се интересувам преди да правя нещо такова нооо ти си на друго ниво определено ! БРАВО ! ....Определен ще те следя за напред и ще разказвам за теб на мой другари и съмишленици!
Супер сте, технологията мисля че е добра. При мен в моята стара къща имаше отклонение 13см в дълбочина и се наложи да се лее замаска с цименти,пясък и решетка.Самата замаска е 5см а на местата където имаше голяма дълбочина се сложи фибран за запълване. Получи се много здраво,равно и дори намали шума към първия етаж. Разбира се дюшамето беше здраво,но много криво. Продължавайте все така.
За първи път гледам този канал. Много ми хареса. Поздравления, момчета. Бих искал да вмъкна само - трион на батерия би бил перфектен, портативна маса, за да не залагате постоянно и прахосмукачка за триона, защото няма как цял ден да сте с маски. Това е. Успех в начинанието.
Интересен подход за работа. По принцип има един термин Мислене извън кутията,т.е. излизаш от страндартното и стадно мислене,а когато всички мислят еднакво, значи никой не мисли. Клиповете ти са в стил Неволята учи,а и аз доста време напомням за нея,защото се вижда накъде отива света и народа стои и чака и бедства като обвинява другите. В случая ти показваш,че не е нужно да проклинаш обстоятелствата,а намираш начин и ги променяш в своя полза. И аз като теб търся тръпката и удоволствието в подобни предизвикателства, защото това те учи и развива. Всичко познато и шаблонно по скоро те приспива.
Много интересно решение на често срещан проблем! Единственото което бих променил е OSB да е на два слоя с разминаване на фугите, а върху него между ламината и OSB не бих залагал на дебелата подложка от XPS - виждал съм на практика какво се случва след 3-4 години ползване (при 8мм ламинат) в зоните на трафик като пред вратата например подложката отдолу от 5мм се е сплескала на под 1мм, а това съответно образува вдлъбнатини и даже леко пружиниране/поддаване при стъпване в тези зони.
Интересно видео. Сухото строителство като цяло в България е все още в глуха и задънена улица и подобни видеа биха били полезни и занапред. При мен се очертава подобен проект и мисля да използвам полистиролбетон - представлява топчета от експандиран полистирен с диаметър 2-6мм, които се смесват с Портланд цимент и вода, без пясък. Топчетата от полистирен са обработени със специална добавка, която им придава олекотеност и висока термоустойчивост на циментови смеси. Подобна подова замазка тежи близо 7-8 пъти по малко от стандартната с пясък...топло и шумоизолация, заедно с това може да се нанася във всякаква височина, парапропусклив материал и т.н. Та основната идея, която виждам, че може да се вложи и във вашия проект е параизолационно фолио върху гредореда, полистирол бетон и накрая OSB 9мм. на 2 слоя с разминаване на фугите (смятам, че така ще стане много по-здраво и шанса за повдигане на някоя фуга е сведен до минимум) Поздрави.
Това звучи много интересно и определено е технология за която чувам за пръв път. Въпреки, че доста търсих за различни варианти, преди да предприема това, което показах, явно не е било достатъчно. Точно от нещо такова имах нужда, обемно, леко и гъвкаво. Ще го имам предвид за бъдещи нужди. Благодаря!
Страхотна идея и страхотен резултат. Може би е добре да се спомене, че парчетата ОСБ не бива да бъдат по-тесни от 35/40 см за да имат достатъчнаопора. Бих се радвал ако имате подобна идея за изравняване на подове с мазилка :-) Успех Страхотно е !
Подобна система на работа използвах за направа на равен под в индустриален цех. Трябваше ми стая 4х4 метра, а бетонът беше толкова крив, че имаше 11 см денивелация по единия диагонал. Направих метална рамка от кухи профили и нивелирах ъглите с помощта на подложки и лазерния приятел. Предварително направих метални крачета и ги заварявах по схема-разпределение, подобна на твоята. Преди заварка на всяко краче повдигах рамката с подложки колкото е необходимо, за да свирне лазера. Стана супер.
Адмирации за всички видеа. Преди седмица намерих канала и вече съм изгледал почити всички видеа. В момента закупувам къща гредоред и също ще ми предстои такъв ремонт. Много ми е интересно защо си решил да правиш такъв тип подова нивелация. Главно тежестта на една замазка ли е водещото в избора на такова решение? Също така разглеждал ли си възможността да изкараш дюшемето и сгурията (или там както се казва) и да ги замениш с вата и замазка. Идеята е да олекотиш конструкцията, за да издържи на замазката? Също така срещал ли си други системи/начини освен сухия под на knauf (който е безбожно скъп според мен) за изграждане на здрав под в такъв тип сгради.
Привет! Разправията с плоча е голяма, а същевременно аз гледам и малко по-краткосрочно на нещата, т.е. не знам колко във времето ще се запази самата къща в тази конфигурация. Затова исках нещо, което да е леко, гъвкаво, лесно за изпълнение и на сравнително добра цена. Тук отново идва въпросът как е откъм издържливост, но със сигурност ще стане ясно с времето. Поздрави!
Здравейте. Вдъхновени от вашето видео, ще се опитаме да изравним нивото на едно сутеренно помещение което е по същият начин с гредоред.. В единият край на помещението има 5см денивелация и обмислям точно по този начин да го изравним, вместо да го премахваме до основи и изравняваме със саморазливна.. Интересно ми вашето мнение по тази технология година по късно какво ви е мнението? Изглежда много здраво и надеждно, не би следвало да има някакви поражения, но ми е интересно дали има нещо ново което сте открили при евентуално бъдещи проекти..
Привет! Подът е в експлоатация вече повече от година и не съм забелязал отклонения. От днешна гледна точка, може би единственото, което бих променил е да използвам шперплат, вместо ОСБ. В случай обаче, че говорите за приземен етаж, личното ми мнение е, че по-добро, рационално и дългосрочно решение ще бъде да се премахне дюшемето и гредите и да се направи замазка.
Здравейте,гледах видеото,отдавна. Сега,имам въпрос как би направил под на земя,фибрана как да се закрепи? и после ,пяна с ОSB.Може ли да ми дадете идея? Ще чакам отговор на имейла,Моля Ви.
Интересно как ще издържи подобно нещо с времето. Разчитането на пяната и винтовете да носят тежестта може да изиграе лоша игра в дългострочен план. Аз правих моя под с гредоред, като махнах дюшамето и си го нивелирах като наредих 40мм летви върху гредите (като бяха рендосвани) и след това напълних с вата между тях и отгоре 2 слоя OSB отгоре и стана супер здраво. По-здраво ще стане ако наредиш 100х100мм греди напречно на гредореда, но ти трябва повече височина (около 150мм), която аз нямах.
Определено това, което описвате е доста по-надежно, но си мисля, че би отнело и повече времеви и финансов ресурс, както и височината, която споменахме. Както няколко пъти отбелязах това което пробвах е чисто експериментално, на мен също ми е интересно как ще издържи във времето. Поздрави!
Фибрана не запечатва ли влагата и не пречи ли на дюшемето да диша? т.е. засилва ефекта на гниене на дървото, ако е било вече компрометирано. Идеята е супер само бих заменил фибрана.
Привет! Проблемът с гниенето беше само в зоната около кухнята. Другаде навсякъде е супер здраво. Фибранът не е плътно нареден, според мен няма много предпоставка за събиране на влага. Още повече, че под дюшемето навсякъде е изолирано с тази сгур която показах, тя пък обира влагата. Ще видим какво ще се получи, но съм оптимистично настроен.
Здравей! До дни заминавам за селската къща, там ще ти крада идеята да правя ремонт на едната стая. Поръчал съм даже плоскостите вече. Това, което ме притеснява е, че от толкова пяна и фибран във времето самото дюшеме дали няма да мухляса, след като няма да може да диша добре? Или си въобразявам? 😅
Привет! Не мога да бъда категоричен. Изолацията под самото дюшеме е сгур, която освен да топлоизолира, изсмуква и влагата. Имаше стаи, които с години са били с балатум отгоре и като го махнах не забелязах никакви щети. Времето ще покаже как ще се развият нещата, силно се надявам да няма проблеми.
Изпълнението много ми харесва, не как е решен проблема с влагата от пода? Фибрана я задържа и започва да мокри гредите и дюшемето. Има ли влага дървото започва да гние.
Здравей! Аз имам дървен паркет и искам да сложа плочки отгоре, обмислям схемите които имам са - подложка, аквапанел отгоре с винтове (пода е равен да има малко отклонения), или същата схема ама с гипсфазер. може ли идея или съвет?
За гредоред ли става въпрос отново? Ако си в апартамент, по-добре махни паркета, саморазливна и отгоре плочките. Ако е гредоред, не смятам, че е много удачно да лепиш плочки, защото движението в основата е прекалено голямо. Ще трябват мембрани, скъпи лепила и пр.
Здравейте, Поздравления за страхотните клипове и информация, която споделяте! Имаме и ние подобна стара къща с гредоред и дюшеме - приземен и втори етаж. На втория етаж няма санитарен възел и искам да направим такъв. В една от стаите искам да отделя 2-3 квадрата и да направя малка баня с тоалетна. Чудя се обаче какво решение би било подходящо за пода, тъй като ще трябва да се лепят плочки. Бихте ли споделили идеи ? Като бюджета за тези 2-3 квадрата не е проблем....
@@DomashnaRabotilnica Правя ремонт на апартамент, в който първият собственик, е решил да нареди дюшеме директно върху бетонената плоча. Не става за възстановяване и ще го премахна, като смятам след почистване да запълня с подов XPS и 2см саморазливна замазка отгоре. Смяташ ли, че това би бил адекватен подход за повдигане на нивото или би предпочел друго решение? П.С. Благодаря за страхотното съдържание! Успех на канала! :)
Не съм сигурен, че хпс и саморазливна се комбинират добре технически едно с друго. За саморазливна, трябва да имаш стабилна основа, което предполага циментова замазка първо и върху нея саморазливна, вече дали тя ще е свързана или плаваща е въпрос обект на друга дискусия.
Предстои ми ремонт на къща гредоред и състоянието на гредите е едно от нещата, които ме притесняват най-много. Виждам, че нищо не непоправимо, но не знам какъв специалист ми трябва за да се направи оглед на конструкцията - строителен инженер, дърводелец? Още повече, че къщата се намира около Пловдив и не познавам никой в региона. Някакви съвети към кого да се насоча?
Ако въпросът е конкретно за дървените греди, като конструктивен елемент, аз лично бих потърсил дърводелец. За съжаление не мога да помогна, нямам много познати в региона. Може да пробвате в дърводелските фейсбук групи.
Много добре боравиш с думите браво. Но аз в твоя случеи бих вкопал стените, после бих махнал дъските да излезят гредите винтове или 20 ки гвоздеи в гредите после 14 ка желязо на триъгълник в 4те края за носещи в зидоведе мрежа привързваш в винтовете и максимално тънка плоча 5,6,7 см за изравняване, така с гофините и греда да изгние винтовете ще я държат в плочата... Има къщи на 10,15 години дето сме правили не е мръднало нищо а и не е изобщо по скъп вариант
Благодаря! Толкова ми стигна акъла, респективно това и направих. Добре е, че има хора като теб, които споделят личен опит и алтернативни решения на проблема. Така хората, които гледат и четат ще може да вземат информирано решение.
Здравейте отново :) Можете ли да дадете идея как може да се премахне позеленяването на дъски от мухъл? Питам понеже наскоро пренаредих едно запазено душаме, но за няколко дни докато беше разглобено леко го беше понамокрил дъжда. И сега след цикленето някои дъски ( 20% от тях) имат зелено/сив отенак. Пробвахме 3-4 пъти с антимухъл, имаше малък ефект, но не се премахна напълно. Има ли начин да премахна оцветяването, без да разглабям душамето и без да подменям пострадалите дъски? Предварително благодаря!
Привет! За съжаление няма гаранция, че ще се оправи на 100%, в сичко зависи от това колко дълбоко е проникнал самият мухъл в порите на дървесината. Това, което може да пробваш е смес от белина и вода в пулверизатор. Напръскваш върху проблемните участъци и оставяш така за 10-15мин, след което забърсваш.
Занимавам се в сферата на дървообработването и реставрация както на мебели така и на стари къщи. Това, което е станало с дървения материал и се е появило като оцветяване няма как да бъде премахнато. Не си губете времето и парите в експерименти.
Здрасти, да попитам може ли да използвам вместо нормалното ОСБ, подобно на ОСБ , но в черен цвят ( мисля че за кофражи се използва ) ? Защото имам доста бройки от него . Благодаря за видеото. Точно от това имах нужда
При мен къщата също е стара , но е на плоча и отгоре е дюшемето, което нестава. Въпросът ми е , да го махна ли и да направя както показвате във видеото или да си остане като във Вашият случай ?
Благодаря за видеото! 😊 Ако подът е плоча и дюшемето е в прилично състояние пак ли би подходил по същия начин, за да се изравни пода? Може ли върху такава основа, която си направил да се сложи дюшемето?
Привет! Ако основта ми беше плоча и дюшемето в лошо състояние, бих го махнал и направил замазка на плочата. Варианта, който показвам е компромисен, тъй като нямах много опции и не исках да изливам плоча.
Здравей, може ли да ми пишеш модел на пистолета, който използваше във видеото за банята за нанасянето на дълбокопроникващ грунд? Какво да гледам като купувам такъв и може ли да се ползва в последствие за боядисване на стени със латекс? Благодаря ти за канала и за отговора! :) жив и здрав!
Привет! Етоя машината: images.app.goo.gl/Q5nGEeJgkWrjELFr6 Аз я купих за боядисване с латекс. Доволен съм, пести много време, въпреки, че разходът на латекс е значително по-висок. Ще направя отделно видео за нея, като стигна до боядисване в къщата.
Определено съм навит и аз да пробвам нещо подобно. Тъкмо сега сме в начална фаза на ремонт на много стара къща. OSB 18-ка или 2х9 май е добро като дебелина. В моя случай се съмнявам за решетката, дали при 30 см няма да ми дойде на рядко (онзи ден двама души се гъзихме цял час пред един гардероб, докато реши да се помръдне), та с времето от натиска се боя дали няма да хлътне.
Привет! Всичко е експериментално. На теория, колкото повече точки на контакт има, по-добре (както казах и във видеото, разпределяне на натоварването), но е много трудно да се нивелират винтовете, това също трябва да се има предвид, защото не всички се завиват на 100% перпендикулярно на пода. Както и да е, това не е кой знае какъв проблем. Според мен ако пяната отдолу е достатъчно, за да уплътни около винтовете, няма да има проблем в бъдеще. До момента при мен всичко е 6. Имам места където съм товарил над 1300кг на площ от около 2квм (гипсокартона там държа) и нищо не е мръднало. Принципно ще се радвам някой да надгради технологията и потенциално да донесе решение за повече хора в бъдеще.
Здравей! Как се държи подът до този момент? Забърках се в същия филм, но в първото помещение махнах дюшемето за да видя гредите.. нивелирах ги една по една и между тях сложих вата. Между гредите е сгур бетон, стъпва се спокойно. От горе покрих с кофражни плоскости и уплътних всички фуги с пяна.. понеже в коментарите стана дума за конденз, мислиш ли, че мога да имам проблем? Останалите помещения мисля да направя по твоя начин, по лесно ми се струва.. това с нивелирането на гредите е голям филм
Ако не си махнал сгурта, за влага въобще не трябва да се притесняваш! Подът при мен не е мръднал. Аз все още съм в ремонт и го натоварвам много динамично, т.е. все още не е минал тестът на статично натоварване за дълъг период от време, тип легло, гардероб и пр. Ако има наистина намерения да използваш технологията, пиши ми на страницата във фейсбук, за да споделя за някои допълнения, които доразвих след като направих видеото.
Метода е стар руски, не се изпълнява точно така, но основата е такава, винтовете са на мрежа 10 на 10. иначе слагаш много пяна което е излишен разход. Понеже си го рпавиш за себе си не е болка за умиране. Реди фибрана плътко ако искаш ефект от изолация. Резултата не варира при мрежа 10 на 10. Инче поздравиления!
След като направих сглобката в 1 стая всичко заспа почти... и установих че е хубаво да има лека фуга между листите срещу скърцане. И евентуално дълъг накрайник за да може бележката за нивото да е на нея става по-точно.Благодаря че пусна това видео.П.с. Отрких един руснак същата процедура 15 години без проблем.
Интересно как хората мислят еднакво, преди две години имах същия проблем, но това дюшеме е равно при мен дъбовете да дъските беха извити, праявих го само с XPS и пяна като оставях мянада ра раздъе една две минути и после слагах и нивелирах листа, не се бях сетил за винтчета и не слагах OSB направо подложка и ламинат, добро решение може да го ползвам но много повече работа отива но и по точно става едното за сметка на другота аз компенсирах с различна подложка, идейно момче хора имайте предвид не се намират такива който сами да си мислят решенията, все чакат да им кажеш какво да правят
До момента не съм забелязал последствия, а видя много зор. Буквално тонове се складираха и движиха отгоре за тези няколко месеца. Скоро почвам паркета, ще видим как ще стане.
Благодаря! Нямам много опит в областта за съжаление. Аз използвам 2 Karcher WD3 и Bosch GAS 12-25. Ако няма да я разнасяш много по обекти, бих ти препоръчал Боша. Тя е без торбичка и само изпразваш контейнера като се напълни. Доста мощна е, но като недостатък бих отбелязал, че е много голяма. Иначе Karcher-a е по-скоро тип хоби/домашна и я използвам само с циклон. Торбичките са малко скъпички (около 5лв оригинална и 3лв алтернативна), но може да се намери за към 130лв нова. За не особено натоварване става.
Нивата на филтриране са различни при различните прахосмукачки. Избираш според това което ще чистиш. Най- високо ниво е и най- скъпо. Но филтрира до най-фин прах. Класовете бяха букви, нещо от сорта на H,L ... Аз имам gas50 . Непреносима е на практика! Мощна и тежка! Но работи много добре. Филтрите са по 150лв единия, но не се сменят често, мият се. А торбичките са по около 12лв/бр. Но са 50литра! Взех я, след като пробвах с керхера за пране на колата. Керхера се запушваше за 1 минута! Боша няма нищо общо! Работи безотказно!
@@KostadinIvanov по принцип ми трябва за работна прахосмукачка , но не се занимавам професионално с ремонти бих казал хоби, домашна употреба ще се използва за разни по-едри боклуци и евентуално може да се използва за жираф,но още не съм сигурен.. Така че предимство ще е ако има контакт на нея.
@@hristoanov3984 Накратко: Трябва да смуче без да се запушва и да пречиства въздуха. Домашна за ремонти НЕ става, ако ще и перяща да е. Задръства се на момента. Тези строителните от лидъл са с контакт и ще вършат работа за прах, ремонти като къртене, пробиване, почистване преди покрития с грунд, но от жираф очаквам да се запушат бързо, а понеже нямат HEPA филтри ще вредят много на здравето. Всичко в стаята става фин прах, а той е най-вреден, понеже не може да се изкашля. Ако няма бюджет за истинска прахосмукачка, вземи си от парксайд клас някаква и истинска маска за лице. На 3М са по 60 лв маските с 2 филтъра по 15лв май бяха праховите.
брат ти си инженер Ганев, нали ще влязат видите в ОСБ-то и ще ти слегне пода, даде една шепа пари за тази простотия! Такава простотия не бях виждал продалжавай да качваш такива забавни видеа...
Това няма как да стане. Основната тежест се носи от пяната след като раздуе и уплътни. Винтовете са основно за даване на нивото, въпреки това са достатъчно на гъсто, за да разпределят натоварването и понесат тежестта на себе си, ако пяната поддаде.
абе казвам ти, че ще слегне пода... видите ще влязат в ОСБ-то 😂😂😂😂 няма смисъл от пияна и изолация на пода 😅😅😅😅 това беше ТОП изпълнение благодаря за кефа който ми направи с тези инжинерни проекти... мн благодаря😅😅😅
Пяната за лепене на фибрана е по добра червената.проблемът ще доиде ако се използва през студената част на годината ще се получи делт от 24 градуса под фибрана и ще започне кондензо одевяне което няма да видите и така ще запачне гниенето на дървото но не се притесняваи докато го видите ще минат 30 години. И завалията дето си го зарадвал може да е дабравил.. е неможе да се одрече че се стараете да мислите,което е добре. И в виас ива един специалист като тебе дето лъже децата студентите. Успех не упреквам никои да нищто искам да помертая свободна страна дме
Всичко е добре, но защо не намазахте новите греди предварително от всички страни?! Нафтата ще предпазва от вредители, ами от влагата кой? Затова има ИМПРЕГНАТОРИ, които попиват и предпазват от влага, т.е гниене...
Тази сгур, която върнах между гредите е именно затова, да обира влагата. "А защо бяха изгнили на първо време?" Може би ще попита някой. Защото там се е помещавала кухнята и експлоатацията на която е била подлагана не е била от най-щадящите. Проблеми, които вярвам в бъдеще ще бъдат напълно елиминирани.
Браво момче. Аз съм на 60 год. И за първи път видях така съвестно да се изпълнява всяка дейност. И то от млад човек. Много се радвам за теб.
Браво мойто момче
Да си жив и здрав
Обясняваш толкова
Ясно и точно спокойно. Като много образован експерт Инженер в
Тази област. За разлика от всякакви
Баш Майстори по всичко. Продължавай в същия дух. И ще имаш много признание и Успехи.
Браво! Огромно уважение към това, което правиш. По подобен начин, преди 17 години, направох пода на апартамент в гредоредна сграда, разбира се по‐аматьорски, защото тогава разполагах само с обикновен нивелир. Ламината го залепих със строително лепило. Преди една година правих отново ремонт на този апартамент и не успях да отлепя ламината. Наредих новия върху него. Сигурен съм, че това което направи ще върши работа следващите 100 години. 4:37 4:39 4:40
Благодаря ти много за идеята и за ясното обяснение ,сега правя по този начин стаята на дъщеря ми ,засега добре се получава !
Шапка ти свалям !......аз правих нещо подобно преди 2 години , но тук си личи , че си доста по начетен и интелигентен от мен защото знаеш какво правиш .........Аз чета и се интересувам преди да правя нещо такова нооо ти си на друго ниво определено ! БРАВО ! ....Определен ще те следя за напред и ще разказвам за теб на мой другари и съмишленици!
Ееее, много благодаря! Със здраве!
Супер сте, технологията мисля че е добра. При мен в моята стара къща имаше отклонение 13см в дълбочина и се наложи да се лее замаска с цименти,пясък и решетка.Самата замаска е 5см а на местата където имаше голяма дълбочина се сложи фибран за запълване. Получи се много здраво,равно и дори намали шума към първия етаж. Разбира се дюшамето беше здраво,но много криво. Продължавайте все така.
За първи път гледам този канал. Много ми хареса. Поздравления, момчета.
Бих искал да вмъкна само - трион на батерия би бил перфектен, портативна маса, за да не залагате постоянно и прахосмукачка за триона, защото няма как цял ден да сте с маски. Това е.
Успех в начинанието.
Интересен подход за работа.
По принцип има един термин Мислене извън кутията,т.е. излизаш от страндартното и стадно мислене,а когато всички мислят еднакво, значи никой не мисли.
Клиповете ти са в стил Неволята учи,а и аз доста време напомням за нея,защото се вижда накъде отива света и народа стои и чака и бедства като обвинява другите.
В случая ти показваш,че не е нужно да проклинаш обстоятелствата,а намираш начин и ги променяш в своя полза.
И аз като теб търся тръпката и удоволствието в подобни предизвикателства, защото това те учи и развива.
Всичко познато и шаблонно по скоро те приспива.
Здр,браво бе пичове, това с винтовете направо ме бутна от скелето,БРАВО.Поздрави
Идеална работа Момчета! Мисля че дюшемето няма да създаде проблеми в бъдеще...и идеята и технологията са интересни!
Здравейте, много труд за ремонт на стара къща, много изненади, много проблеми, особено ако търсиш майстори и то на село, успех и търпение!
Много пипкава работа, евалла за търпението и желанието
Браво,много добре се получава!
Според мен старото ви дюшеме ще спре да поддава повече,защото след толкова пяна то буквално е като една цяла плоча!
Много интересно решение на често срещан проблем! Единственото което бих променил е OSB да е на два слоя с разминаване на фугите, а върху него между ламината и OSB не бих залагал на дебелата подложка от XPS - виждал съм на практика какво се случва след 3-4 години ползване (при 8мм ламинат) в зоните на трафик като пред вратата например подложката отдолу от 5мм се е сплескала на под 1мм, а това съответно образува вдлъбнатини и даже леко пружиниране/поддаване при стъпване в тези зони.
Ще го имам предвид за подложката.
Вместо OSB бях написал фибран по някаква причина :D коригирах се
много хитро :) и грамотно решение :)
Браво много полезно видео за мен защото ми предстои същата процедура 😊
топ както винаги! браво чакам с нетърпение всяко следващо видео ❤
Пълно маняче както винаги 👌🏻🙂 Браво!
Благодаря за добрата идея за изравняване.Чака ме подобно приключение
Най-полезното видео, браво!
Браво за видеото на стара къща толкова ако няма нафта дизел може и изгоряло масло .
Преди 3 години мазах с изгоряло масло един дървен капак на ВиК шахта и още мирише отвратително, не го препоръчвам. Няма отмирисване това масло.
Много добра работа
Интересно видео. Сухото строителство като цяло в България е все още в глуха и задънена улица и подобни видеа биха били полезни и занапред.
При мен се очертава подобен проект и мисля да използвам полистиролбетон - представлява топчета от експандиран полистирен с диаметър 2-6мм, които се смесват с Портланд цимент и вода, без пясък. Топчетата от полистирен са обработени със специална добавка, която им придава олекотеност и висока термоустойчивост на циментови смеси.
Подобна подова замазка тежи близо 7-8 пъти по малко от стандартната с пясък...топло и шумоизолация, заедно с това може да се нанася във всякаква височина, парапропусклив материал и т.н.
Та основната идея, която виждам, че може да се вложи и във вашия проект е параизолационно фолио върху гредореда, полистирол бетон и накрая OSB 9мм. на 2 слоя с разминаване на фугите (смятам, че така ще стане много по-здраво и шанса за повдигане на някоя фуга е сведен до минимум)
Поздрави.
Това звучи много интересно и определено е технология за която чувам за пръв път. Въпреки, че доста търсих за различни варианти, преди да предприема това, което показах, явно не е било достатъчно. Точно от нещо такова имах нужда, обемно, леко и гъвкаво.
Ще го имам предвид за бъдещи нужди. Благодаря!
Страхотна идея и страхотен резултат. Може би е добре да се спомене, че парчетата ОСБ не бива да бъдат по-тесни от 35/40 см за да имат достатъчнаопора. Бих се радвал ако имате подобна идея за изравняване на подове с мазилка :-) Успех Страхотно е !
Подобна система на работа използвах за направа на равен под в индустриален цех. Трябваше ми стая 4х4 метра, а бетонът беше толкова крив, че имаше 11 см денивелация по единия диагонал. Направих метална рамка от кухи профили и нивелирах ъглите с помощта на подложки и лазерния приятел. Предварително направих метални крачета и ги заварявах по схема-разпределение, подобна на твоята. Преди заварка на всяко краче повдигах рамката с подложки колкото е необходимо, за да свирне лазера. Стана супер.
Адмирации за всички видеа. Преди седмица намерих канала и вече съм изгледал почити всички видеа. В момента закупувам къща гредоред и също ще ми предстои такъв ремонт. Много ми е интересно защо си решил да правиш такъв тип подова нивелация. Главно тежестта на една замазка ли е водещото в избора на такова решение? Също така разглеждал ли си възможността да изкараш дюшемето и сгурията (или там както се казва) и да ги замениш с вата и замазка. Идеята е да олекотиш конструкцията, за да издържи на замазката? Също така срещал ли си други системи/начини освен сухия под на knauf (който е безбожно скъп според мен) за изграждане на здрав под в такъв тип сгради.
Привет!
Разправията с плоча е голяма, а същевременно аз гледам и малко по-краткосрочно на нещата, т.е. не знам колко във времето ще се запази самата къща в тази конфигурация. Затова исках нещо, което да е леко, гъвкаво, лесно за изпълнение и на сравнително добра цена. Тук отново идва въпросът как е откъм издържливост, но със сигурност ще стане ясно с времето.
Поздрави!
Здравейте какво е положението на пода след експлоатацията. Весели празници
Не съм забелязал нередности.
От около 5м е с ламинат вече и обзавеждане. Скоро ще направя кратко видео, за да покажа моментното състояние.
Здравейте.
Вдъхновени от вашето видео, ще се опитаме да изравним нивото на едно сутеренно помещение което е по същият начин с гредоред.. В единият край на помещението има 5см денивелация и обмислям точно по този начин да го изравним, вместо да го премахваме до основи и изравняваме със саморазливна..
Интересно ми вашето мнение по тази технология година по късно какво ви е мнението?
Изглежда много здраво и надеждно, не би следвало да има някакви поражения, но ми е интересно дали има нещо ново което сте открили при евентуално бъдещи проекти..
Привет!
Подът е в експлоатация вече повече от година и не съм забелязал отклонения. От днешна гледна точка, може би единственото, което бих променил е да използвам шперплат, вместо ОСБ.
В случай обаче, че говорите за приземен етаж, личното ми мнение е, че по-добро, рационално и дългосрочно решение ще бъде да се премахне дюшемето и гредите и да се направи замазка.
Здравейте,гледах видеото,отдавна.
Сега,имам въпрос как би направил под на земя,фибрана как да се закрепи? и после ,пяна с ОSB.Може ли да ми дадете идея?
Ще чакам отговор на имейла,Моля Ви.
Идиален клип! Не че деугите ти не са добри ама тук и дете на 4 години ще разбере каква е идеята ти и защо :) успех и продължавай напред !
Освен да ръкопляскам и да благодаря за труда и това,че Ви има,бих искал да разбера,има ли възможност и как можем да се свържем с вас?
На страницата във Facebook ми пишете.
👍
Интересно как ще издържи подобно нещо с времето. Разчитането на пяната и винтовете да носят тежестта може да изиграе лоша игра в дългострочен план. Аз правих моя под с гредоред, като махнах дюшамето и си го нивелирах като наредих 40мм летви върху гредите (като бяха рендосвани) и след това напълних с вата между тях и отгоре 2 слоя OSB отгоре и стана супер здраво. По-здраво ще стане ако наредиш 100х100мм греди напречно на гредореда, но ти трябва повече височина (около 150мм), която аз нямах.
Определено това, което описвате е доста по-надежно, но си мисля, че би отнело и повече времеви и финансов ресурс, както и височината, която споменахме. Както няколко пъти отбелязах това което пробвах е чисто експериментално, на мен също ми е интересно как ще издържи във времето.
Поздрави!
Фибрана не запечатва ли влагата и не пречи ли на дюшемето да диша? т.е. засилва ефекта на гниене на дървото, ако е било вече компрометирано. Идеята е супер само бих заменил фибрана.
Привет!
Проблемът с гниенето беше само в зоната около кухнята. Другаде навсякъде е супер здраво. Фибранът не е плътно нареден, според мен няма много предпоставка за събиране на влага. Още повече, че под дюшемето навсякъде е изолирано с тази сгур която показах, тя пък обира влагата. Ще видим какво ще се получи, но съм оптимистично настроен.
Здравей! До дни заминавам за селската къща, там ще ти крада идеята да правя ремонт на едната стая. Поръчал съм даже плоскостите вече. Това, което ме притеснява е, че от толкова пяна и фибран във времето самото дюшеме дали няма да мухляса, след като няма да може да диша добре? Или си въобразявам? 😅
Привет! Не мога да бъда категоричен. Изолацията под самото дюшеме е сгур, която освен да топлоизолира, изсмуква и влагата. Имаше стаи, които с години са били с балатум отгоре и като го махнах не забелязах никакви щети.
Времето ще покаже как ще се развият нещата, силно се надявам да няма проблеми.
@@DomashnaRabotilnica вярно, при теб имаш сгур, аз още не знам какво да очаквам в къщата, чак ме е страх 😅 иначе идеята ти за нивелиране е топ!
Браво
Изпълнението много ми харесва, не как е решен проблема с влагата от пода? Фибрана я задържа и започва да мокри гредите и дюшемето. Има ли влага дървото започва да гние.
Има сгур под дюшемето, която обира влагата.
А ако трябва да редиш плочко отгоре какво би сложил вместо оесбито за да можеш да залепиш плочки като изключим системата на кнауф за сих под
На дървен под, не бих лепил плочки.
Не, че няма технологии, просто не мисля, че си струва риска.
@@DomashnaRabotilnica аз това питам вместо тези платна или върху тярх какво би направил за да залепиш плочки
@@DomashnaRabotilnica говорим за 4квадрата не за цяло помещяние
@@pameladoninska702 ако искате плочки, излейте плоча. Не платната са проблемът, а гредоредът отдолу.
@@DomashnaRabotilnica върху гредоредът става ли да се излее плоча ако вкопаеме арматурата в стените
Здравей!
Аз имам дървен паркет и искам да сложа плочки отгоре, обмислям схемите които имам са - подложка, аквапанел отгоре с винтове (пода е равен да има малко отклонения), или същата схема ама с гипсфазер.
може ли идея или съвет?
За гредоред ли става въпрос отново?
Ако си в апартамент, по-добре махни паркета, саморазливна и отгоре плочките. Ако е гредоред, не смятам, че е много удачно да лепиш плочки, защото движението в основата е прекалено голямо. Ще трябват мембрани, скъпи лепила и пр.
Здравейте,
Поздравления за страхотните клипове и информация, която споделяте!
Имаме и ние подобна стара къща с гредоред и дюшеме - приземен и втори етаж. На втория етаж няма санитарен възел и искам да направим такъв. В една от стаите искам да отделя 2-3 квадрата и да направя малка баня с тоалетна. Чудя се обаче какво решение би било подходящо за пода, тъй като ще трябва да се лепят плочки. Бихте ли споделили идеи ? Като бюджета за тези 2-3 квадрата не е проблем....
Въпросът е комплексен, а аз не съм специалист и за съжаление няма да мога да помогна адекватно.
@@DomashnaRabotilnica Правя ремонт на апартамент, в който първият собственик, е решил да нареди дюшеме директно върху бетонената плоча. Не става за възстановяване и ще го премахна, като смятам след почистване да запълня с подов XPS и 2см саморазливна замазка отгоре. Смяташ ли, че това би бил адекватен подход за повдигане на нивото или би предпочел друго решение?
П.С. Благодаря за страхотното съдържание! Успех на канала! :)
Не съм сигурен, че хпс и саморазливна се комбинират добре технически едно с друго. За саморазливна, трябва да имаш стабилна основа, което предполага циментова замазка първо и върху нея саморазливна, вече дали тя ще е свързана или плаваща е въпрос обект на друга дискусия.
Предстои ми ремонт на къща гредоред и състоянието на гредите е едно от нещата, които ме притесняват най-много. Виждам, че нищо не непоправимо, но не знам какъв специалист ми трябва за да се направи оглед на конструкцията - строителен инженер, дърводелец? Още повече, че къщата се намира около Пловдив и не познавам никой в региона. Някакви съвети към кого да се насоча?
Ако въпросът е конкретно за дървените греди, като конструктивен елемент, аз лично бих потърсил дърводелец. За съжаление не мога да помогна, нямам много познати в региона. Може да пробвате в дърводелските фейсбук групи.
Много добре боравиш с думите браво. Но аз в твоя случеи бих вкопал стените, после бих махнал дъските да излезят гредите винтове или 20 ки гвоздеи в гредите после 14 ка желязо на триъгълник в 4те края за носещи в зидоведе мрежа привързваш в винтовете и максимално тънка плоча 5,6,7 см за изравняване, така с гофините и греда да изгние винтовете ще я държат в плочата... Има къщи на 10,15 години дето сме правили не е мръднало нищо а и не е изобщо по скъп вариант
Благодаря!
Толкова ми стигна акъла, респективно това и направих.
Добре е, че има хора като теб, които споделят личен опит и алтернативни решения на проблема. Така хората, които гледат и четат ще може да вземат информирано решение.
Здравейте отново :) Можете ли да дадете идея как може да се премахне позеленяването на дъски от мухъл? Питам понеже наскоро пренаредих едно запазено душаме, но за няколко дни докато беше разглобено леко го беше понамокрил дъжда. И сега след цикленето някои дъски ( 20% от тях) имат зелено/сив отенак. Пробвахме 3-4 пъти с антимухъл, имаше малък ефект, но не се премахна напълно. Има ли начин да премахна оцветяването, без да разглабям душамето и без да подменям пострадалите дъски? Предварително благодаря!
Привет!
За съжаление няма гаранция, че ще се оправи на 100%, в сичко зависи от това колко дълбоко е проникнал самият мухъл в порите на дървесината.
Това, което може да пробваш е смес от белина и вода в пулверизатор. Напръскваш върху проблемните участъци и оставяш така за 10-15мин, след което забърсваш.
Занимавам се в сферата на дървообработването и реставрация както на мебели така и на стари къщи.
Това, което е станало с дървения материал и се е появило като оцветяване няма как да бъде премахнато.
Не си губете времето и парите в експерименти.
Здрасти, да попитам може ли да използвам вместо нормалното ОСБ, подобно на ОСБ , но в черен цвят ( мисля че за кофражи се използва ) ? Защото имам доста бройки от него . Благодаря за видеото. Точно от това имах нужда
Може, дори е по-добре. То е шперплат, не ПДЧ и е с много по-добри якостни показатели, но и цената му е по-висока, затова подходих с ОСБ.
Какъв модел е ръчният циркуляр?
PKS 55
При мен къщата също е стара , но е на плоча и отгоре е дюшемето, което нестава. Въпросът ми е , да го махна ли и да направя както показвате във видеото или да си остане като във Вашият случай ?
Щом е на плоча, няма смисъл да влизаш в целия този филм.
Махай го, направи си замазка и си сложи каквото подово покритие желаеш.
Благодаря за видеото! 😊 Ако подът е плоча и дюшемето е в прилично състояние пак ли би подходил по същия начин, за да се изравни пода? Може ли върху такава основа, която си направил да се сложи дюшемето?
Привет!
Ако основта ми беше плоча и дюшемето в лошо състояние, бих го махнал и направил замазка на плочата.
Варианта, който показвам е компромисен, тъй като нямах много опции и не исках да изливам плоча.
Както казва водещия че е "аматьор" аз предпочитам от такива хора да печеля опит от колкото някой надут професионалист поздрави момчета
Бихте ли дали връзка към лазерния нивел?
ruclips.net/video/mnwdZYMpOzg/видео.html
Здравей, може ли да ми пишеш модел на пистолета, който използваше във видеото за банята за нанасянето на дълбокопроникващ грунд? Какво да гледам като купувам такъв и може ли да се ползва в последствие за боядисване на стени със латекс? Благодаря ти за канала и за отговора! :) жив и здрав!
Привет! Етоя машината: images.app.goo.gl/Q5nGEeJgkWrjELFr6
Аз я купих за боядисване с латекс. Доволен съм, пести много време, въпреки, че разходът на латекс е значително по-висок. Ще направя отделно видео за нея, като стигна до боядисване в къщата.
Определено съм навит и аз да пробвам нещо подобно. Тъкмо сега сме в начална фаза на ремонт на много стара къща. OSB 18-ка или 2х9 май е добро като дебелина. В моя случай се съмнявам за решетката, дали при 30 см няма да ми дойде на рядко (онзи ден двама души се гъзихме цял час пред един гардероб, докато реши да се помръдне), та с времето от натиска се боя дали няма да хлътне.
Привет!
Всичко е експериментално. На теория, колкото повече точки на контакт има, по-добре (както казах и във видеото, разпределяне на натоварването), но е много трудно да се нивелират винтовете, това също трябва да се има предвид, защото не всички се завиват на 100% перпендикулярно на пода. Както и да е, това не е кой знае какъв проблем. Според мен ако пяната отдолу е достатъчно, за да уплътни около винтовете, няма да има проблем в бъдеще.
До момента при мен всичко е 6. Имам места където съм товарил над 1300кг на площ от около 2квм (гипсокартона там държа) и нищо не е мръднало.
Принципно ще се радвам някой да надгради технологията и потенциално да донесе решение за повече хора в бъдеще.
Здравей! Как се държи подът до този момент? Забърках се в същия филм, но в първото помещение махнах дюшемето за да видя гредите.. нивелирах ги една по една и между тях сложих вата. Между гредите е сгур бетон, стъпва се спокойно. От горе покрих с кофражни плоскости и уплътних всички фуги с пяна.. понеже в коментарите стана дума за конденз, мислиш ли, че мога да имам проблем? Останалите помещения мисля да направя по твоя начин, по лесно ми се струва.. това с нивелирането на гредите е голям филм
Ако не си махнал сгурта, за влага въобще не трябва да се притесняваш!
Подът при мен не е мръднал. Аз все още съм в ремонт и го натоварвам много динамично, т.е. все още не е минал тестът на статично натоварване за дълъг период от време, тип легло, гардероб и пр.
Ако има наистина намерения да използваш технологията, пиши ми на страницата във фейсбук, за да споделя за някои допълнения, които доразвих след като направих видеото.
браво,но има и сух под , поздрави
Скъпо
@DomashnaRabotilnica Е колко да е скъпо... при положение че, получаваме топло шумо и пожаро изолация !
Метода е стар руски, не се изпълнява точно така, но основата е такава, винтовете са на мрежа 10 на 10. иначе слагаш много пяна което е излишен разход. Понеже си го рпавиш за себе си не е болка за умиране. Реди фибрана плътко ако искаш ефект от изолация. Резултата не варира при мрежа 10 на 10. Инче поздравиления!
Нямам претенции, че съм пионер в областта, но просто не знаех, че го има като метод.
Дано да изкара тогава :D
@@DomashnaRabotilnicaне се заяждам, казвам информативно! Ще изкара повече от гредите отдолу :)
И на мен ми предстои същата процедура. За сега как се държи този вид монтаж?
Вече 5 месеца кара. На места сме товарили над тон на площ от 1м² и няма сериозни последствия. Ще видим във времето какво ще стане.
След като направих сглобката в 1 стая всичко заспа почти... и установих че е хубаво да има лека фуга между листите срещу скърцане. И евентуално дълъг накрайник за да може бележката за нивото да е на нея става по-точно.Благодаря че пусна това видео.П.с. Отрких един руснак същата процедура 15 години без проблем.
Също като допълнение може да бъде изпълнен монтажа вместо фибран и пяна с гипсово лепило по винтовете. Но твоят е най-добрия метод.
Интересно как хората мислят еднакво, преди две години имах същия проблем, но това дюшеме е равно при мен дъбовете да дъските беха извити, праявих го само с XPS и пяна като оставях мянада ра раздъе една две минути и после слагах и нивелирах листа, не се бях сетил за винтчета и не слагах OSB направо подложка и ламинат, добро решение може да го ползвам но много повече работа отива но и по точно става едното за сметка на другота аз компенсирах с различна подложка, идейно момче хора имайте предвид не се намират такива който сами да си мислят решенията, все чакат да им кажеш какво да правят
Как е пода към днешна дата😃😃✌️✌️✌️
До момента не съм забелязал последствия, а видя много зор. Буквално тонове се складираха и движиха отгоре за тези няколко месеца.
Скоро почвам паркета, ще видим как ще стане.
❤ България за подробното видео, чудесна идея и добра работа, можеш ли ми препоръчаш прахосмукачка за "работна"
Благодаря!
Нямам много опит в областта за съжаление. Аз използвам 2 Karcher WD3 и Bosch GAS 12-25. Ако няма да я разнасяш много по обекти, бих ти препоръчал Боша. Тя е без торбичка и само изпразваш контейнера като се напълни. Доста мощна е, но като недостатък бих отбелязал, че е много голяма. Иначе Karcher-a е по-скоро тип хоби/домашна и я използвам само с циклон. Торбичките са малко скъпички (около 5лв оригинална и 3лв алтернативна), но може да се намери за към 130лв нова. За не особено натоварване става.
Нивата на филтриране са различни при различните прахосмукачки. Избираш според това което ще чистиш. Най- високо ниво е и най- скъпо. Но филтрира до най-фин прах. Класовете бяха букви, нещо от сорта на H,L ...
Аз имам gas50 . Непреносима е на практика! Мощна и тежка! Но работи много добре. Филтрите са по 150лв единия, но не се сменят често, мият се. А торбичките са по около 12лв/бр. Но са 50литра! Взех я, след като пробвах с керхера за пране на колата. Керхера се запушваше за 1 минута! Боша няма нищо общо! Работи безотказно!
@@KostadinIvanov по принцип ми трябва за работна прахосмукачка , но не се занимавам професионално с ремонти бих казал хоби, домашна употреба ще се използва за разни по-едри боклуци и евентуално може да се използва за жираф,но още не съм сигурен.. Така че предимство ще е ако има контакт на нея.
@@hristoanov3984 Накратко: Трябва да смуче без да се запушва и да пречиства въздуха. Домашна за ремонти НЕ става, ако ще и перяща да е. Задръства се на момента. Тези строителните от лидъл са с контакт и ще вършат работа за прах, ремонти като къртене, пробиване, почистване преди покрития с грунд, но от жираф очаквам да се запушат бързо, а понеже нямат HEPA филтри ще вредят много на здравето. Всичко в стаята става фин прах, а той е най-вреден, понеже не може да се изкашля. Ако няма бюджет за истинска прахосмукачка, вземи си от парксайд клас някаква и истинска маска за лице. На 3М са по 60 лв маските с 2 филтъра по 15лв май бяха праховите.
Дискът на който се начупил зъбите не е за дърво а за Фармацел / гипсфазер/.
Не съм много съгласен images.app.goo.gl/Tk9Fvx4XuJmd7X9V8
Можеше да се калиброва с циклещата машина и след това да се нареди ламинат но щом си плащат става и така.
Отклонението гони 6-7см на места.
Иначе къщата си е моя, затова си позволих и да експериментирам.
Колко горе долу излиза почистване на подобна къща до празни стаи за да се почне ремонт.колега
Защо не изшлайфа дюшамето? По добра изолация от дървото незнам... просто всипко това е излишно.
Защото на места е в много лошо състояние. Също така е на вълни и в центъра на стаите е провиснало.
Справяш се по добре от професионалист.Личи си ,че си перфекционалист ,интересноми е какъв си по професия ?
Проектен ръководител в център за развойна дейност съм.
Революционе решение.право.на вас
smenqi noja ot vreme na vreme,mojesh da go zatochish,vmesto da go hvurlqsh
брат ти си инженер Ганев, нали ще влязат видите в ОСБ-то и ще ти слегне пода, даде една шепа пари за тази простотия! Такава простотия не бях виждал продалжавай да качваш такива забавни видеа...
Това няма как да стане.
Основната тежест се носи от пяната след като раздуе и уплътни. Винтовете са основно за даване на нивото, въпреки това са достатъчно на гъсто, за да разпределят натоварването и понесат тежестта на себе си, ако пяната поддаде.
Ти кой беше?
абе казвам ти, че ще слегне пода... видите ще влязат в ОСБ-то 😂😂😂😂 няма смисъл от пияна и изолация на пода 😅😅😅😅 това беше ТОП изпълнение благодаря за кефа който ми направи с тези инжинерни проекти... мн благодаря😅😅😅
@@iexmaТолкова си грамотен, че не си струва да ти отговоря!
И тук стана като във Фейса-много хейт, малко съвети-ами като мислите по друг начин, качете видео, за да направим сравнение!
Пяната за лепене на фибрана е по добра червената.проблемът ще доиде ако се използва през студената част на годината ще се получи делт от 24 градуса под фибрана и ще започне кондензо одевяне което няма да видите и така ще запачне гниенето на дървото но не се притесняваи докато го видите ще минат 30 години. И завалията дето си го зарадвал може да е дабравил.. е неможе да се одрече че се стараете да мислите,което е добре. И в виас ива един специалист като тебе дето лъже децата студентите. Успех не упреквам никои да нищто искам да помертая свободна страна дме
Не мисля че разумно
Малеййй - вие щом череша и орех ползвате за подпорни греди да не питам от какво са ви масите и столове 😄
Нямах много опции. Гредите трябва да са от твърда дървесина. Оригиналните са букови, аз обаче букови талпи нямах.
С пяна не се работи така. Само я хабите!!!
къща на каратаван не е добра идея
Царевично брашно
Всичко е добре, но защо не намазахте новите греди предварително от всички страни?! Нафтата ще предпазва от вредители, ами от влагата кой? Затова има ИМПРЕГНАТОРИ, които попиват и предпазват от влага, т.е гниене...
Тази сгур, която върнах между гредите е именно затова, да обира влагата.
"А защо бяха изгнили на първо време?" Може би ще попита някой. Защото там се е помещавала кухнята и експлоатацията на която е била подлагана не е била от най-щадящите. Проблеми, които вярвам в бъдеще ще бъдат напълно елиминирани.