MikroInwertery. Koszty, zalety i wady. Jak działają, jak instalować.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 19 дек 2024

Комментарии • 348

  • @andrzejorzel421
    @andrzejorzel421 Год назад +35

    To jest uczciwe przedstawienie mikroinwertera , zalety i wady. Dzięki

  • @RunKingFilm
    @RunKingFilm 11 месяцев назад +4

    Ja zbudowałem ( samodzielnie) swoją instalację na mikro inwerterach APSYSTEMS QS1 1400W, 10 lat gwarancji. Do inwertera można podłączyć 4 panele. Każdy panel sterowany jest oddzielnie. Każdy mikro inwerter można monitorować za pomocą aplikacji. Użyłem w sumie 20 paneli 350W i 5 mikro inwerterów. Instalacja podzielona jest na 3 fazy. Mam fikuśny dach, zasadniczo wschodnio zachodni. Panele są poukładane po 4, w grupach. Każda grupa pod innym kontem, tak jak pozwala dach. Dlatego zdecydowałem się na mikro inwertery. Powody były zasadniczo trzy. Po pierwsze optymalizacja, po drugie bezpieczeństwo ( niskie napięcie ). Po trzecie dywersyfikacja i dzięki niej brak przerw w razie awarii. Nie wiem na ile sprawdza się optymalizacja bo nie mam porównania ( jestem amatorem). Kierowałem się wyłącznie swoją logiką. Do tej pory ( 3 lata) instalacja zaliczyła jedną awarię. Jeden z inwerterów co kilka dni nie uruchamiał się. Pojechał do serwisu, a w tym czasie pozostała część normalnie pracowała. Usterka była trudna do zdiagnozowania więc trwało to stosunkowo długo...wysyłanie do Holandii czy gdzieś tam. Gdyby nie typ instalacji, przez ten czas produkcja by stała. Oczywiście jak by to była firmowa instalacja to teoretycznie firma by podmieniła inwerter na serwisowy, na czas naprawy. Taka jest teoria ale wiadomo, że różnie bywa. Warto tez zaznaczyć, że samodzielna instalacja jest znacznie tańsza. Mnie całość kosztowała ok 10000zł ( po odliczeniu dotacji i kosztów w podatku) i zwrot inwestycji powinien nastąpić już po 5 latach. Podsumowując, jak na razie jestem zadowolony. Oczywiście nie mam pojęcia jak całość długo popracuje i czy rzeczywiście żywotność mikro inwerterów jest zagrożona. Też mam je zamocowane pod panelami.

  • @zbigniewlachowicz7258
    @zbigniewlachowicz7258 Год назад +17

    Kolejny piękny film informacyjny! Dziękuję w imieniu własnym i innych zainteresowanych.😎😎😎

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад +3

      dzięki!

  • @stickylabhome7568
    @stickylabhome7568 Год назад +9

    Niedługo biorę się za testy chłodzenia paneli z wymiennikiem ciepła :P

  • @andrzejkandrek4585
    @andrzejkandrek4585 Год назад +2

    Bardzo dobra opinia. Jak dla mnie trochę późno. Instalator namówił mnie na mikroinwertery. Cała instalacja jest prosta i działa doskonale. Z magazynem energii zdaniem instalatora też nie miało być problemu, ale jak przyszło do wyboru magazynu to skończyłem na Victronach w wersji 3F. Tanio nie było. Pozdrawiam.

  • @Robert-h8w5m
    @Robert-h8w5m 13 дней назад

    Od 6 lat pracuje na mikro inwerterach głownie za względów bezpieczeństwa. Pracują fantastycznie. Zalet jest wiele, ale najważniejsze że szybciej się wybudzają do pracy ze względu niskie napięcie wzbudzeniowe. Podzielone są na oddzielne fazy, więc jeśli jest za wysokie napięcie pow. 253V to wyłącza się jedna faza, a nie cały falonik centralny. Moje mikro inwertery mają 25 lat gwarancji, więc czuję że mam spokój na długi czas :)

  • @Yangusan
    @Yangusan Год назад +15

    Pracuje jako elektryk w holandii i codziennie robie instalacje oparte na mikroinverterach enphase. Sa one podlaczane rownolegle, kazdy jest niezależny, nie korzystaja z wifi tylko kokunikacja jest po kablu zasilającym. Jesli jakis ulegnie awarii to od razu nawet na aplikacji, bedzie widac ktory i w ktorym niejscu on jest, bo kazdy inventer ma swoj numer i jest robiona mapa gdzie kazdy lezy na dachu. Tak ze jak cos sie dzieje to wiadomo gdzie trzeba działać. Zreszta robilem tez serwisy na dachu. Po prostu nie mozna wezucac wszystkich micro do jednego worka. A taki iq8+ ktore uzywamy kosztuje 110 euro i oabel dedykowany 20-30 euro. Jednak do zarzadzania tymi micro jest potrzebny envoy za 160 euro. Do tego bezpieczniki i kabel 3x4 po 2 euro za metr. No i instalacja gotowa. A ze klient musi zaplacic 3x tyle to wszyscy musza zarobic i ktos mhsi to zmontować. Ogolnie przekonalem się do tego systemu, ale jeszcze nie robilem offgridowych ani hybrydowych instalacji wiec nie wiem jak z tym sobie poradzili.

    • @zbigniewmikulski4013
      @zbigniewmikulski4013 10 месяцев назад +4

      W zupełności się zgodzę ,ponieważ sam mam tak założone są połączone równolegle i jak któryś ulegnie awarii to widać który.Mądry elektryk się wypowiedział i wie co mówi pozdrawiam.

    • @6Ademm
      @6Ademm 10 месяцев назад +1

      Tylko dlaczego do panela 400 watt montujecie np 295w microinwertery. Co skutkuje na instalacji np 8kwp pradukcja mniejsza o 2000kwh

    • @Yangusan
      @Yangusan 9 месяцев назад

      ​@@6Ademm kWp i kWh to są różne jednostki i opisują coś różnego.
      Prąd wjesciowy dla IQ8+ to 440W ale wyjściowy 290W. Czemu? Zamiana prądu z DC na AC powoduje opór a ten powoduję straty. W ten sposób powstaje ciepło i dlatego są potrzebne radiatory na wszystkich inwenterach, nie tylko micro.
      Jeśli ktoś chcę większe panele to są też mocniejsze modele micro np IQ8HC
      Swoją drogą sytuacja cenowa się mocno zmieniła. IQ+ jest już dostępny za 75 euro a panele koło 80, tak że wszystko mocno potaniało.

    • @DariuszStepien-xj7hw
      @DariuszStepien-xj7hw 9 месяцев назад +1

      Witam,
      Czy te mikro inwertery po włączeniu do gniazdka , od razu z paneli pobiera się energię dla domu , czy trzeba to zgłosić do energetyki?
      Planuję zamontować 3 szt po 2800w na każdej fazie.
      Czy tak by było ok?
      Pozdrawiam Darek

    • @karolkr
      @karolkr 8 месяцев назад +2

      Czy orientuje się Pan jaki bank energii można by zastosować na instalacji mikro?

  • @dariagasiorowska5783
    @dariagasiorowska5783 Год назад +6

    Fantastycznie, prosto i fachowo......dzięki.

  • @jarekp4973
    @jarekp4973 Год назад +10

    Bardzo fajnie wytłumaczone. Dzięki.

    • @jacekm
      @jacekm Год назад

      Diabeł dobrze tłumaczy. Pozdrawiam.

  • @zbigniewteterycz1571
    @zbigniewteterycz1571 Год назад

    SUPER WYKŁAD . DZIĘKI ZA INFO. POZDRAWIAM SERDECZNIE.

  • @johnf631
    @johnf631 Год назад +2

    mądre przedsawienie sprawy zgadzam sie z takimi rozwazeniami w przyszłości beda produkty razem z mikro inwerterami to prawda

  • @MarcinKowalski-i4p
    @MarcinKowalski-i4p 6 месяцев назад +1

    Jakoże dostałem serduszko od szefa tego kanału i łapkę w górę nie wiem od kogo to chciałbym się jeszcze trochę technicznie pożalic. Przy tej PV u rodziców jestem gościnnie, taka sytuacja. Nie siedzę w tym ale coś miesiąc temu zrobiłem MPPT do 20W Pv ład aku 12v stepdown przetw pwm/U z uC do przetw XL4015 reg nap a przez to mocy na niestety arduino i w pająku działa pięknie. Majster mówi, że to nie w stringu i to piękna rzecz jak drzewa itp. A tu się okazuje, że HMT-2250-6T ma 6 wejść na panele i 3 mppt tzn że są 3 stringi po 2 panele? I jeszcze te panele poziomo 455W. To chyba nie jest takie piękne jak mówi. Zamówiłem części do DTU. Zobaczymy co będzie.

    • @4nrgy
      @4nrgy  6 месяцев назад

      żeby nie było nieporozumień - jestem zdecydowanie wrogiem mikro inwerterów w instalacjach dachowych. balkon czy na ziemi to niech tam. chociaż te niebotyczne zyski z lepszego wysterowania nikomu się nie sprawdziły. no ale teraz to najtańszy inwerter do 800W bez zgłoszeń i tyle

  • @essigame1725
    @essigame1725 Год назад +1

    mam juz 3 lata i działa nieżle :D zdarzyło sie tak moze z dwa razy ze wywaliło inwertera , ale reszta działała normalnie , i ogołnie to mam 4 panele pod 1 podpięte

  • @marekk4407
    @marekk4407 Год назад +8

    Mam instalację na 4 mikroinwerterach zamontowane na niużytkowym poddaszu .16 paneli wschód zachód + kominy Każdy panel doprowadzone niezależnie. Jedyny minus to że poszło dużo więcej przewodu solarnego .Nie ma problemów o których wspomniałeś😊. I nie mam wysokiego napicia stałego w domu 😊

    • @GrzesiekD
      @GrzesiekD Год назад +5

      U mnie podobnie, 4 panele+jeden mikroinwerter na wschod, na zachód również 4panele+mikroinwerter. Inwertery zamontowane przy krawedzi instalacji, więc z bardzo łatwym dostępem i przewiewem, a do każdego mikro pociągniety osobny przewód na 230V, aby uniknąć problemów opisanych w filmie. Tak jak u przedmówcy, jedną z głównych motywacji było u mnie brak wysokiego napięcia DC w domu.

    • @budzynekp
      @budzynekp Год назад +2

      @@GrzesiekD Dokładnie, wystarczy każdy mikroinwerter puścić na osobnym przewodzie, obwodzie 230V i znika część problemów, zyskujemy natomiast większe możliwości opomiarowania efektów pracy instalacji a także możliwość odłączenia od sieci wybranych obwodów w razie potrzeby. Każdy obwód można podpiąć do innej fazy żeby równomiernie rozłożyć moc na instalację w domu. Innym dużym plusem mikroinwerterów jest możliwość podłączenia do nich niezależnie nawet 4 i więcej zupełnie różnych paneli o zupełnie innych mocach i parametrach, ustawionych w różne strony i pod różnym kątem...

    • @damiasek
      @damiasek Год назад +1

      Jakim cudem poszło więcej kabla solarnego? Solarnym masz AC poprowadzone? Mikroinwertery montowałeś daleko od paneli?

    • @k.j.4347
      @k.j.4347 Год назад

      @@damiasek Pewnie miał na myśli problem z serwisem na dachu DC sprowadził do pomieszczenia poniżej i tam wpiło mikroinwentery nie będą przegrzane i problemu nie ma z diagnostyką. AC powinno być podłączone do każdego mikoinwentera niezależnie z rozgałęzienia wtedy nie ma problemu jak w przelotowym jeden mikoinwenter pada nie działa całość.

  • @wojtekamal8575
    @wojtekamal8575 Год назад

    Mam taką instalacje sprawdza sie bardzo dobrze. Innego producenta.

  • @z.Sh4ped.Po0Tin
    @z.Sh4ped.Po0Tin Год назад +4

    Dlatego planuję instalacje z mikroinwerterami 6T (6cio-panelowe) na gruncie, poza tym mikroinwertery mają zazwyczaj dłuższą gwarancję i wyższe realne uzyski - można znaleźć materiały w YT pokazujące realną produkcję z mikroinwerterów i string-inwertera - spora różnica na korzyść mikroinwerterów. Dzięki za zwrócenie uwagi na to by były odsunięte od paneli by miały możliwość lepszego chłodzenia i informacje, że niektóre da się też użyć w offgrid.

    • @piotrsob1
      @piotrsob1 Год назад +2

      Te wyższe uzyski może i tak , jak panele wiszą w środku lasu lub pomiędzy gąszczem kominów lub innych badziewi wystających z dachu ...😂
      Chociaż widziałem instalację w takiej lokalizacji że jej produkcja była na poziomie może 10% tego co by zrobiła bez zacienień...
      Oczywiście mikroinwertery nie pomogły.
      U inwestora zabrakło podstawowej wiedzy a sprzedawca instalacji nie miał żadnych skrupułów by go po prostu wy**bać na kasę ...😂😂😂

    • @krzysztofprzespolewski5395
      @krzysztofprzespolewski5395 Год назад

      @@piotrsob1 😆

  • @marekugowski4784
    @marekugowski4784 Год назад +5

    Masz Dużo racji z Mikroinwerterami.
    Ja zrobiłem instalacje na gruncie 2.5kW i ogrzewam zbiornik C.W 300 L, daje mi to że woda w miesiącach wiosennych i jesiennych jest podgrzewana do celów ogrzewania budynku ( podłogówka)+ C.W.U
    Mikroinwertery mają tą przewagę że jak dokupię paneli to już na pewno inny model i nie będę musiał się zastanawiać się jak to zrobić, jeden rodzaj paneli na tym samym mikroinwerterze.

  • @Zduneqq
    @Zduneqq Год назад +1

    Ja mam pv na gruncie.10 paneli po 460w + 2 mikroinwertery (spięte po 5 paneli na każdy micro).
    Odległość między panelami a micro to jakieś 20cm,więc nie ma mowy o nagrzewaniu się.Dodatkowo cała instalacja się tak nie nagrzewa niż gdyby była na dachu.
    Różnica w cenie wynosiła ok.1000-1500zl.Widać różnicę w wykresach jak pracują poszczególne panele podczas dni kiedy jest zachmurzenie.

  • @marcusos
    @marcusos Год назад +2

    Ale przewody 230 V z paneli można sprowadzić na dół i włączyć równolegle do sieci energetycznej? Wtedy każdy panel byłby niezależną instalacją.

  • @tadeo1419
    @tadeo1419 Год назад +3

    Ja mam.instalacje na mikroinwerterach Envertech EVT 560 Mam panele 315 tki po 2 na inwerter. Inwerter ma.osobne MPPT na każdy z paneli. Mam 7 inwerterów i 14 paneli 4.4 i 6 na fazę. Instalacja jest naziemna nie na dachu. Odległość inwerterów od spodu panela to ok 12 cm bo mam profil nośny nie 4x4 cm a 8x4 cm. Panele prawie płasko. Chłodzenie inwerterów b.dobre. Powód zastosowania mikroinwerterow to las.

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад

      dzięki. fajna instalacja

  • @tomekzleszna7578
    @tomekzleszna7578 Год назад +3

    gdybym montował panele na dachu - chyba wybrałbym MikroInwertery (prądy) - ale będę budował na "pergoli wolnostojącej" - więc jednak pójdę w Inwerter "hybrydowy" + bank energii na baterii aku "z wózków widłowych"

  • @lukasklimekklimek3880
    @lukasklimekklimek3880 Год назад +1

    Czy mozesz powiedziec wiecej o offgrid plus mikro. Mikro noe pusci pradu wstecznego i nie zaszkodzi offgridowi?

  • @jacekniski2712
    @jacekniski2712 Год назад +2

    Jedna mała uwaga: mikroinwertery są połączone równolegle, dają łącznie 230V napięcia przemiennego, synchronizują się fazowo, a ich prądy się sumują, co daje nam sumowanie mocy czynnej.

  • @MusicClubTaboo
    @MusicClubTaboo Год назад +17

    Witam. Myślę, że trzeba skorygować odrobinkę te informacje:
    1. Sprawność: deye 95%, ale już hoymiles i Enphase 96,5% a APSystems już 97,3%
    2. Zwracam uwagę że tranzystory i kondensatory są znacznie "mniejsze" niż w centralnych kilku-kilowatowych inwerterach a powierzchnia chłodzenia podobna (w mikro cała obudowa jest radiatorem). Kto czyścił kiedykolwiek falownik w chłodzeniem aktywnym, ten wie co w środku kanału można znaleźć. A kto nie czyści systematycznie, ten szybko dowie się...
    3. W nawiązaniu do pkt 2: Gwarancje zdecydowanie dłuższe niż "zwykłych" falowników: np: ApSystems 20 lat, Enphase 25 lat
    4. NAJWAŻNIEJSZE - zdecydowaną przewagą instalacji mikro jest bezpieczne napięcie DC. Bezpieczne, znaczy kilkadziesiąt Vdc, co skutecznie uniemożliwia zapłon łuku DC. Co to jest ten łuk DC można zobaczyć np tutaj: ruclips.net/video/fdqyYPl2kXA/видео.html
    Kable DC odporne na warunki atmosferyczne ( tym na promieniowanie UV) kosztują kilkanaście zł za mb i mają gwarancję na ok 15 lat. Powinny być instalowane w rurach osłonowych (droższych niż sam kabel)>
    W efekcie zdecydowana większość instalacji na stringach jest bez rur osłonowych, a kable dc są oplecione wokół szyny montażowej (lub przypięte trytkami) i najtańsze z możliwych złącza MC4 (a tam płynie 10 i więcej A (chociaż widziałem sporo instancji np 50kW, gdzie tanie sofary nie miały wystarczającego zakresu napięcia wejściowego, więc rówqnoleglono 2 a nawet 3 stringi na jeden MPPT - nie pytamy czy się zapali ale kiedy się zapali...)
    W praktyce jest jeszcze gorzej:
    kable dc kupuje się po 1,5zł - z czego tam jest powłoka izolacyjna tego nikt nie wie. Widomo jednak, że jest w tym coś, co smakuje gryzoniom...
    Reasumując: instalacja na gruncie może być wysokonapięciowa
    ale na dachu instalowanie spawarki plazmowej może nie być dobrym pomysłem...

    • @adamg9958
      @adamg9958 Год назад

      Mam pytanie, jak rozwiązać off-grid z magazynem energii. Czy dobrze myślę że można zejść do centralnego falownika i podać prąd żyłą grid a potem to już normalnie bateria+ sieć domowa. Czy do ładowarki przez baterię na przetwornicę a może jeszcze jakoś inaczej?

    • @modelarski
      @modelarski Год назад +2

      Zgadzam sie, kilkaset V na dachu to trochę ryzyko...

  • @diegodiego7123
    @diegodiego7123 11 месяцев назад +2

    Mam taką instalację i na razie fajnie to działa. Zdecydowałem się na takie rozwiązanie ze względu na bezpieczeństwo oraz dość skąplikowaną budowę dachu. Teraz zastanawiam się jak w jakiej instalacji rozwiązać temat ładowania magazynu energii budowanego np na baterii trakcyjnej albo Lifepo4 ? Czy ktoś z Was posiada już jakieś doświadczenia lub przerabiał konkretne rozwiązania?

  • @paweaba592
    @paweaba592 7 месяцев назад +1

    Ja zbudowałem swoją instalacje na mikroinwerterze, fakt zgadzam się z tobą że jak bym miał pokrywać je panelami bez dostępu do nich, to przy awarii był by problem, ja na szczęście nie mam tego problemu, ponieważ panele mam na dachu w miarę płaskim, inwertery są podpięte do konstrukcji, 1 na 4 panele, 2 inwertery pracują na 1 fazie , kolejne na pozostałych fazach. Więc nie mam problemów o których mówisz, mocniej się obawiałem wysokich napięć i prądów z dachu, następnie mam problemy z zacienieniem, z którymi mikroinwertery sobie radzą. Zaletą systemu jest to że to dzieli się na mniejsze grupy po 4 panele, każda grupę. Możemy je ustawiać pod różnymi kontami. Diagnostykę w domu mam prostą, mogę je porozpinać i sprawdzić oddzielnie. Zabezpieczenia mam po stronie AC, awaria małego inwertera to niski kosz wymiany ok 1200zł. Zbudowałem 2 takie instalacje. w obu przypadkach były problemy z miejscem, wiec na jednej instalacji panele mam na dachu domu i na garażu, w 2 domu są na dachu ale część na południe i część na zachód. obie instalacje już 3 rok świetnie pracują.

  • @moto2377
    @moto2377 Год назад

    Mam taką instalację wiem na bieżąco który panel i ile produkuje. Są trzy mikroinwerteru po 4 panele. Inwertery balkoniku a panele część na ścianie a część na dachu. Hula pięknie. Proszę nie straszyć dobrze przemyślana instalacja niweluje wady przez Pana przedstawione. Pozdrawiam Jarek

    • @modelarski
      @modelarski Год назад

      Masz mikroinwertery jednofazowe?

  • @moto2377
    @moto2377 Год назад +1

    11 paneli x 350wpik 3 mikroinwerteru 1 puste pole dla wiatraka 4 rok produkcji. Już zwrot instalacji pouwzglednieniu dopłaty.

  • @kondzio2003
    @kondzio2003 Год назад +2

    Ale jak ktos ma niewielki dach na 3 albo i 4 strony to jedynym wyjsciem są mikro albo optymalizatory...prowadzić wszystkie kable DC z 4 stringów gdzieś pod strzechę aby byly lepsze warunki?

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад +2

      mikroinwertery zawsze lepsze niż optymalizatory

  • @jestem1968
    @jestem1968 Год назад +8

    Moje 8kWp na mikrofalownikach podzielone jest na 3fazy i oddaje prąd do sieci. W przypadku braku zasilania spinam wszystko w jedną fazę i łączę z hybrydą i akumulatorami. Mikrofalowniki mają zasilanie z hybrydy. Hybrydą zasilam dom z mikrofalowników i gdy brakuje mocy to wtedy pobiera z akumulatora. Gdy jest za dużo mocy z paneli wtedy wstecznie ładują akumulatory.

  • @pawedabrowski2320
    @pawedabrowski2320 Год назад +5

    Mam na gruncie instalacje na mikroinwerterterach.
    Zimą oraz o poranku i wieczorem daje więcej % prądu niż zwykła instalacja z dachu.
    Tylko,że odstęp od inwertera do panela jest spora, więc nie nagrzewają się nawzajem, tylko trzeba pomyśleć przed montażem i co najważniejsze tylko jeden mikroinwerter na każdą fazę ;)
    Pozdrawiam i życzę jak najwięcej prądu :D

    • @92nuki
      @92nuki Год назад

      To masz po 4 panele na fazę, czyli 12 paneli tylko ?

    • @jacekwozniczka3208
      @jacekwozniczka3208 Год назад +1

      Paweł Dąbrowski masz większą produkcje ze swojej instalacji bo instalacja na gruncie ma lepsze chłodzenie niż na dachu. Dodatkowo instalację na gruncie możemy ustawić pod optymalnym kątem 25-30 stopni a na dachu czasami jest 15-20 lub ponad 35 i wypada gorzej

    • @pawedabrowski2320
      @pawedabrowski2320 Год назад

      @@92nuki mam 2*4*455wp
      I bardzo sobie chwalę ;)

    • @pawedabrowski2320
      @pawedabrowski2320 Год назад

      @@jacekwozniczka3208 tą instalację robiłem z myślą o zimie i mam je bardziej w pionie,chociaż latem, jak to latem i tak jest prądu "w opór" ;)
      A dodatkowo na zimę spinam to w jedną fazę, żeby zwiększyć autokonsumpcję.
      A dach robi swoją robotę głównie latem wschód-zachód, więc bardziej na "dobicie" autokonsumpcji ;)

    • @murgen09
      @murgen09 Год назад +1

      No gieniusz😂
      Robimy instalacje pod zimę i mówimy że to przez mikroinwertery dalej więcej prądu niż zwykła na dachu w zimie.
      To może ta na dachu z normalnym inwerterem jest bardziej wydajna w lecie .......,.

  • @normanfpv5977
    @normanfpv5977 Год назад +5

    Co do łączenia "szeregowo" mikroinwerterów to zależy od producenta. APSystems oraz Hoymiles wpinane są do sieci 230V równolegle (screen tutaj ruclips.net/video/Wt7p59smgSc/видео.html). Posiadam 6 sztuk QS1 od nich i sam widziałem jak podpinali - dla każdej fazy leci "szyna" do której wpięte są 2 mikro. Awaria jednego mikro nie ma wpływu na resztę. U kolegi na Hoymiles'ach padło jedno mqtt na jednym mikro. Odłączyli mu go fizycznie z dachu, czekał na nowy tydzień ale w tym czasie reszta paneli produkowała prąd.

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад +1

      o! no to przynajmniej tutaj przemyślane

  • @technik87
    @technik87 Год назад +15

    A więc tak - bierzemy 3 microinvertery z 4 MPPT (np. micro 2000W i panele 4x500W), podłączamy każdy microinverter do osobnej fazy i mamy 3 fazową, 6KWp instalacje ;-) W takim układzie mamy dodatkowa korzyść z tego że zakłócenia napięcia(lub brak) na jednej z faz nie wpływają na działanie pozostałych microinverterów. W takiej instalacji uszkodzenie jednego micro wyłączy nam tylko 4 panele. Taką instalacje jest też bardzo prosto rozbudowywać, bo po prostu dokładamy kolejne panele z microinverterami do wybranej fazy (np. do bardziej obciążonej)
    Diody bajpasowe niestety nie działają tak prosto jak to opisujesz bo potrzebują one prawie "całkowitego" zaniku napięcia w danej sekcji, czyli np. "twardego" cienia od komina czy muru ale już rozproszony cień od gałęzi drzew czy wiszącego przewodu nie wyzwoli zadziałania diod i wtedy cały string dopasuje się prądowo do prądu tego panelu. W takim przypadku micro poradzi sobie znacznie lepiej. Dodatkową zaletą micro są wbudowane zabezpieczenia DC, możliwość stosowania różnych modułów PV, oczywiście ustawianie modułów w dowolnym kierunku, monitoring pracy każdego modułu, brak wysokiego napięcie DC. Oczywiście z wymiana zepsutego micro nie każdy sobie poradzi sam, ale od czego jest gwarancja firmy instalacyjnej ;-).
    Oczywiście sam osobiście mam instalacje na micro firmy DEYE od 3 lat. Część instalowała mi firma PV (3 micro na 3 fazy) a część instalacji dokładałem sam(dodatkowe 2 micro). Jestem zadowolony z produkcji zważając na ilość rozproszonego zacienienia którą mam i z tego właśnie względu zdecydowałem się na microinwertery.
    Sam znalazłem firmę która mi je założyła ;-) To była dobra decyzja! Polecam!

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад +1

      racja.

    • @damiasek
      @damiasek Год назад

      Dodatkowo można lepiej rozłożyć produkcje na nierównomiernie obciążone fazy, nie musi wcale być 2+2+2

    • @ekologwroclaw
      @ekologwroclaw Год назад

      Powielasz fałszywe mity jak każda pliszka która swój ogonek chwali.Owszem nie zawsze bypassy działają jednakowo ale to nie kosmiczna technologia aby tworzyć mity a proste prawo Ohma i Kirchhoffa. Jeśli masz 10 nasłonecznionych paneli i jeden zacieniony to te nasłonecznione dają 10 A a zacieniony np 2. Ale nasłonecznione dają 360W i na oporności zacienionego panela wymusza pard większy niz 2 A .Wtedy następuje przebiegunowanie panela ale tylko do 3x0,7V bo diody zewrą ujemne napięcie .Zatem string straci tylko2 V plus 36 V które i tak by straci gdyby zacieniony panel był na mikroinwerterze.Weź połącz szeregowo 10 nowych baterii z jedną rozładowana i zobacz jaki popłynie prąd. Jeśli ta rozładowana się przebiegunuje i będzie prąd ograniczać, zewrzyj ją diodą a prąd będzie znów duży. Proste pomiary labolatoryjne wykażą jak się zmienia napięcia i prądy ale co innego jak cień pada na jeden panel a co innego jak na połowę czy większość .Z pewnoscia mi że string się dostosowuje do najgorszego panela to bzdura powielana tyle razy że już wszyscy uwierzyli.A przecież wystarczy wziąć do reki woltomierz a nawet falowniki podają napięcie stringa i wystarczy sobie pospisywać . Jeśli przy słońcu jest duże napięcie a prąd spadł to trzeba szukać przyczyny bo to nie jest normalne.Oczywiście mało osób porobiło sobie sztuczny cień i porobiło pomiary.jedni wierzą w optymalizatory a inni mikrofalowniki więc dlaczego producenci mieliby ich z błędu wyprowadzać? Diody działają od dziesiątek lat a kiedy słabo działają nikt nie pokazali .A ja strzelę, bo nie testowałem, ale są podstawy ze jeśli MPPT w mikro pracuje od 20 V a cień zacieni dól 1z pasów ogniw na panelu, to mikroinwerter albo nie wystartuje abo MPPT źle zadziała. A tymczasem dioda by wyłączyła tylko jeden pas i panel by dawał 20V na duży falownik.Kłopoty z cieniem wynika z zatrzaśniecia się MPPT na niewłaściwym garbie ale to specyficzne warunki i np fronius ma funkcję, że MPPT sprawdza czy nie ma lepszego garbu a nie zatrzaskuje się na pierwszym spotkanym.Ale i to rzadki przypadek skoro inni producenci dotąd tego nie wdrożyli.Technologią wspierającą by-pass są ogniwa połówkowe ale rzeczywiście w polskim internecie nie ma materiałów tłumaczących te zjawiska.Gdyby mikro roziwiązywlao problemy to nie produkowano by optymaliztorów

    • @areklegionowo
      @areklegionowo Год назад

      I to jest dobry plan

    • @areklegionowo
      @areklegionowo Год назад

      Możliwość wzmocnienia jednej z faz dodatkowe mikroinwerterem jest super żaden falownik 3 fazowy nie daje nam takiej możliwości

  • @szermierz7798
    @szermierz7798 Год назад +2

    Lubię oglądać u Ciebie takie tematyczne filmiki, niby hit a jednak shit :)
    Dodatkowo dzięki Twoim filmikom zabrałem się za montaż mojej pierwszej instalacji offgrid z własnym magazynem energii. Chiński inwerter przyszedł, po panele używane byłem, teraz powoli kompletuję resztę. Tak wiec serdecznie dziękuję za przekazywaną wiedzę :)

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад +2

      dzienks. powodzenia w budowaniu przyszłości (za 5 lat wszyscy będą mieli magazyny energii i własną produkcję)

  • @wojteka9088
    @wojteka9088 2 месяца назад

    Dach 2,5 x 5 blacha ze spadkiem 5%, czy jest sens montować panele? Dach służy jako wiata na drewno więc będzie temp zewnętrzna. Czy jest sens robić magazyn energii ? Mam 4 aku 110Ah 12V. Jeśli tak to co kupić i jakie zrodzi koszty? Magazyn na dworzu raczej skróci życie akumulatorem a wprowadzenie falownika do środka zrodzi spore koszty kablowe DC.

  • @gerardmayer9828
    @gerardmayer9828 Год назад +1

    Wraz ze wzrostem temperatury spada moc paneli. Moc=napięcie x natężenie. No właśnie które z tych dwóch wtedy spada? Czy jest tak, że panel zawsze, ale to zawsze utrzymuje Vmp? Czy może zdarzyć się wyższe lub niższe napięcie niż to podane dla mocy maksymalnej? Jak to jest u Was?

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад +1

      spada przecież masz tą krzywą w charakterystyce panela zawsze narysowaną zażądaj karty katalogowej od swojego pv i zobaczysz że przy zwieraniu czyli obciążaniu coraz większym prądem napięcie spada super szybko ten wykres wygląda jak noga zgięta w kolanie napięcie pomiędzy napięciem obwodu otwartego a mocy maksymalnej spada bardzo powoli funkcji pobieranego prądu ale po przekroczeniu napięcia mocy maksymalnej gwałtownie spada do zera

    • @gerardmayer9828
      @gerardmayer9828 Год назад

      @@4nrgy Dzięki za odpowiedź. Tak te wykresy zawsze są dodane, ale praktyczny opis do nich to już w internetach ciężko znaleźć, no może poza Twoim kanałem, jednakże nawet tu nie znalazłem odpowiedzi, a filmików oglądnąłem sporo. Ale do rzeczy, o co pytam. Mam w planie grzanie wody za pomocą 8 paneli Vmp 31v=248V (Voc 8x37,5V=300V), przetwornica solarna a na drugim końcu standardowa grzałka z termostatem 230V. Drut oporowy w grzałce przyjmie wszystko na klatę, ale termostat przy strzale 300V już się pali. Kiedy i czy w ogóle 300V się pojawi? Czy na przykład wtedy gdy termostat będzie się wyłączał a za krótką chwilę włączał w warunkach pełnej mocy?

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад +1

      nic. 300 v jeżeli idzie przez tą przetwornicę to to już jest prąd zmienny największy problem jest przy rozwieraniu obwodu a wtedy rozwierasz jednak 230 dwa że te przetwornice mają w środku pwm i przetwornice stabilizującą napięcie na wyjściu więc jeżeli tylko 300 v nie spali przetwornicy solarnej to na pewno nie będzie go w ogóle na grzałce Jak masz wątpliwości to podeślij link do tej przetwornicy to sprawdzimy razem

  • @llllxxxxllll
    @llllxxxxllll Год назад +2

    Czy te diody eliminują wykorzystanie optymalizatorów?

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад

      optymalizatory to mega sciema

    • @janserce276
      @janserce276 Год назад

      Nie prawda.

    • @mariokites
      @mariokites Год назад

      @@4nrgy są chyba przypadki ze optymalizatory się sprawdzają. Tylko nie tak często jak to przedstawiają instalatorzy. Dobrze myśle ?

  • @mm-1965
    @mm-1965 Год назад +9

    Zapomniałeś powiedzieć że mikroinwertery można podłączyć na różnych fazach.
    Większa ilość na bardziej obciążonej fazie.
    Mniejsze też ryzyko wysokiego napięcia.
    Do tego można łatwo wychwycić uszkodzone moduły.

    • @modelarski
      @modelarski Год назад +2

      No i jeszcze można podpiąć nawet 4-6 paneli pod mikroinwerter i tak go zamontować, by był łatwiejszy dostęp. Np. Czemu nie zrobić odpowiedniego podejście na dachu, albo nawet zamontować mikroinwertery na poddaszu?

  • @firmabartwielun952
    @firmabartwielun952 Год назад +1

    Dzięki za profesjonalizm, pozdrawiam

  • @mnejmanski
    @mnejmanski Год назад +4

    Bardzo ciekawe i rzeczowe porównanie. Nie z wszystkim się zgadzam. Ja mam panele fotowoltaiczne z mikroinwerterami. Ale oferty zbierałem na taką samą moc (5,4kW) w obu układach. Oferty na instalacje w obu wariantach były cenowo podobne, przy takiej samej klasie sprzętu. Ja mam 12 paneli 450W na dach garażu w układzie: 4 wschód, 5 południe i 3 zachód. Sąsiad ma instalacje paneli w układzie szeregowym o mocy chyba 2kW większej, renomowanej firmy. Podobnie ukierunkowaną. Ale jest o jakieś 15-20% mniej wydajna?! Krótko przed podjęciem decyzji o wyborze oferty, w sąsiedniej wsi zapalił się dom od fotowoltaiki w układzie szeregowym. Więc moja decyzja była jednoznaczna mimo, że wielu oferentów (którzy nie mieli w swej ofercie mikroinwenterów) usiłowali mi tą technologie wyperswadować. Idzie trzeci rok eksploatacji a ja rozmyślam jak by tu zrobić duży UPS i czasowo odłączać się od sieci. Mam b.dużą nadwyżkę energii a obawiam się (co dotychczas nie miało miejsca) wyłączeń z powodu wysokiego napięcia w sieci.

    • @k.j.4347
      @k.j.4347 Год назад +2

      Jeśli masz mikroinwentery jednofazowe obserwuj napięcia na 3 fazach i przełącz instalację na fazę na której nie ma przekroczenia napięcia. Należy to zrobić z głową sprawdzając przekroje przewodów i zabezpieczeń.

    • @mnejmanski
      @mnejmanski Год назад +1

      @@k.j.4347 Witam. Inwertery mam trójfazowe. Niepokoi mnie zjawisko nasycenia sieci instalacjami fotowoltaicznymi. W sumie pozytywne, ale może skutkować nadmiarem energii i napięciem powyżej 253V co będzie skutkować wyłączeniem falowników. Dodam, że mam umowę "prosumencką" i jak na razie nie płacę za energię, tylko opłatę stałą, coś ponad 40 zł/2mc. Ale mieszkam w podpoznańskich Biskupicach, a tu już prawie nie ma domu bez paneli. Znajomy energetyk straszy, że z wyżej opisanym zjawiskiem trzeba się liczyć. Ale to co mnie motywuje do zbudowania magazynu energii, to permanentne, krótkotrwałe wyłączenia prądu i częste kilkugodzinne przerwy. Obecnie mam dwa UPSy. Jeden dla całej infrastruktury internetowo/telewizyjno/monitorującej. Drugi dla systemu ogrzewania. Myślę o banku energii ok 10kWh opartym na akumulatorach 48V (mam w garażu sporo miejsca tuż przy rozdzielnicy) i sterowniku, który odłączał mnie od sieci w przypadku zaniku zasilania i zapasu własnej energii. Sterowniku, do którego dałoby się w przyszłości podłączyć mały wiatraczek.
      Pozdrawiam Marek

    • @mnejmanski
      @mnejmanski Год назад

      Dodam, że Internet i TV mam na światłowodzie. Tak, że nawet jak wyłączą prąd to Internet mam przez pare godzin. Podobnie jak podtrzymanie systemu ogrzewania. Zdaje sobię sprawę, że większego sensu ekonomicznego zbudowanie takiego systemu może nie mieć. Ale ważniejsze jest poczucie niezależności i bezpieczeństwa. Bo stan naszej energetyki jest tragiczny!

    • @ekologwroclaw
      @ekologwroclaw Год назад +1

      @@mnejmanski Boisz się pożarów a chcesz kopić bank czyli trzymać bombę w domu. Wyciągasz wnioski z produkcji od sąsiada a to tworzenie mitów bo nie wiesz dlaczego u neigo produkuje słabej. Porównywanie ofert na mikro i duży falownik też ma wady bo instalatorów ustawia ceny indywidualnie i zalezy to od wielu rzeczy,. Co innego porownać ceny rynkowe samych falowników .To nie tranzystory tracę jakość jak podano w filmie a kondensatory.W mikro sa male kondensatory i do tego grzane słońcem a jak każdy elektrolityczny kondensat po prostu wysycha iw niskiej temperaturze a co dopiero w dużej. zatem duża ilość małych kondensatorów zwiększa prawdopodobieństwo awarii.Producenci mikr ratują się dając długie gwarancje.Ale oni wiedzą że mikro jest tanie a technika się roziwija i już po kilku latach nie będzie sensu szukać takiego samego mikro zatem malo kto skorzysta z długich gwarancji a co komu po zwrocie pieneidzy lub przysłaniu nowszego modelu który nie zawsze będzie do wykorzystania ? Często się stosuje takie zabiegi marketingowe wiedząc ze wiele z tych gwarancji nie będzie wymagalnych a napedzaja sprzedaż sprzetu wyraznie droższego. Widzę, że ratują się podojac sprawność nawet 96,5% z tym ze datą sprawność była często niższa tzn około 92%. Co się takiego zmieniło w technice skoro zawsze było ze duże urządzenai miały większa sprawność.Kolejna spraw to monitoring czyli połączenie do sieci gdzie wczoraj popatrzyłem że sam zewnętrzną monitor kosztuje 1000zł. Wiadomo ze glówna przyczyna pożarów jest niedopasowanie łączy.Ale jak mamy stringa to złącza są jednego producenta a tylko koncowe są zakańczane kontrwtyczkami do kabli idących do falownika i tylko te 2 złącza są od różnych producentów. Przy mikro każde złącze jest od innego producenta a jedyną zaletą jest redukcja łuku. Pytanie kto to zbadał np czy są statystyki pożarów od mikro. Bez wątpienia falownik schowany w cieniu i mający wentylatory popracuje dłużej niż nagrzany mikro.Film promuje do balkonowej PV falownik off-grid, a net zalany jest filmami o tym jak one padają .Do tego stosunek cen balkonowej PV na 1-2 panele umieszczonych pionowo i nie na południe czyli np 56% sprawności , do ceny akumulatora podważa sens off-grida balkonowego.Cała ta zabawa na małej instalacji to dużo kłopotów a zyski proporcjonalne do wielkosci mikro-instalacji. Zatem film wiele nie wnosi a przydałyby się obowiązkowe statystyki awaryjności jak np niemiecki TUV. Bez wątpienia zaletą mikro jest wykorzystania powierzchni na skomplikowanym dachu a także na balkonie, gdzie panele mogą mieć różną orientację.Tymczasem film podaje że pojawił się mikro z 4 MPPT. Wydawałoby się ze każdy lub większość mikro ma tyle MPPT ile wejść, zatem najważniejszej informacji zabrakło w tym filmie (jest niepewna)

    • @mnejmanski
      @mnejmanski Год назад

      @@ekologwroclaw Projektuje bank energii w oparciu o akumulatory trakcyjne 48V. Tanie i nie do zajechania!

  • @baronvon9706
    @baronvon9706 Год назад +2

    Czy jedynym rozwiązaniem do uruchomienia microinwertera w off-grid jest inwerter hybrydowy chodzi o jak najtańsze rozwiązanie

    • @AGGmoto
      @AGGmoto Год назад +1

      Enphase iq8 jest offgrid

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад +1

      i kosztuje miliony. nie że hate ale 900zl masz inwerter ktory ma sterowanie ładowaniem i odbiorem

  • @marcofranko7361
    @marcofranko7361 Год назад +1

    zaginoles gdzies jest?

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад

      trochę tak. trochę oglądałem francuskie protesty a trochę bylem w Polsce

  • @przemekrutowicz7332
    @przemekrutowicz7332 Год назад +4

    Kom dla zasięgów, pozdrawiam

    • @rdcabal
      @rdcabal Год назад +1

      Najlepiej mieć 3 falowniki 1-fazowe

  • @krzysztofprzespolewski5395
    @krzysztofprzespolewski5395 Год назад +1

    Super jak zwykle !

  • @MarcinKowalski-i4p
    @MarcinKowalski-i4p 6 месяцев назад +1

    Czyli mikroinwertery wymyślili Niemcy i zamówili u Chińczyka. Dlatego AHOY DTU czy OPEN DTU jest tylko po niemiecku. Chińczyk też chce mieć coś z tego i DTU jest w chmurze, Niemiec lubi prywatność więc jest to co wyżej. Po drugie gość założył u moich rodziców panele poziomo czyli te stringi w panelu można sobie "wsadzić". HMT-2250-6T komunikuje się na 850Mhz i już nie jest tak tanio, cześci brak. Kiedyś robili użądzenia autonomiczne ale ludzie zawsze lubili podsłuchiwać innych :) Pozdrawiam

  • @adammolus1881
    @adammolus1881 Месяц назад

    Dzień Dobry.
    Mam w tej chwili instalacje 9,9KWp na starych zasadach ( moduły Jinko 450W ułożone na wschód i południe ) na mikroinwerterach Hoymiles HM1500 . Generalnie dach mam kopertowy skierowany na 4 strony . Posiadam również dwa samochody elektryczne dlatego zaczyna brakować energi z instalacji . Myślę nad rozbudową . Jak najkorzystniej będzie do tego podejść ? Miejsca na dachu od południowego wschodu mam jeszcze na mniej więcej 10 paneli (ale to sporo pracy bo trzeba by częściowo panele przełożyć na poziomo ) oraz stroną zachodnia dachu ( miejsce na 14 paneli )
    Wiadomo że zwiększenie mocy będzie wiązało się z oddaniem kolejnych 10% do ZE .
    Czy rozbudowę nadal opierać na mikrusach ? Czy można zastosować inwerter centralny ?
    Czy może lepiej zbudować konstrukcje na ogrodzie na ziemi ?

  • @piotr_sagala
    @piotr_sagala Месяц назад

    A jak taki mikro inwerter podłączyć do inwertera off-grid? Rozumiem, że pod wejście AC jednak jak rozwiązać problem zasilania na mikroinwerter??

  • @gandalfszary4479
    @gandalfszary4479 Год назад +2

    Moj instalator fotowoltaiki odradzal mi mikroinwentery. 1 koszt, dwa możliwość awarii większa. Wyliczenia co do produkcji energii z instalacji i zwrot jej kosztów pokrywają sie w 99%. Instalacja ma 6 lat prawie, nie jest w idealnym miejscu, no taki uklad, ze nie dało sie inaczej. Od 6 lat działa bezawaryjnie i spadku produkcji nie widać. Pokrycie rocznego zuzycia energii to ok to w granicach 97 do 102%.

  • @GR-hh2jj
    @GR-hh2jj 9 месяцев назад

    Mam pytanie. Czy każdy mikroinwerter podbija napięcie w sieci? Jak jest w połączeniu szeregowym a jak w równoległym ?

  • @hulaszczezycie6130
    @hulaszczezycie6130 Год назад +7

    Moja instalacja składa się z dwóch oddzielnych po 4 panele i z dwóch mikroinwerterów. Jeden pakiet na dachu garażu, a drugi na domku narzędziowym. Nie montowałem ich blisko paneli i mają dobre chłodzenie oraz mam do nich łatwy dostęp. Mikroinwertery mają ogromny plus w postaci prostoty montażu i mniejszego ryzyka pożaru spowodowanego słabym połączeniem dla prądu stałego. Mikroinwerter wychwyci we wczesnej fazie problem i rozłączy komunikując błąd. Mikroinwertery mają gwarancję 12 lat z możliwością wydłużenia do 25. Każda instalacja jest inna i oczywiście powinna mieć dostosowane optymalne rozwiązania. Film jest lekko negatywny w stosunku do nich więc przedstawiam swoje doświadczenia.

  • @krxysztof1234
    @krxysztof1234 11 месяцев назад +1

    Witam mały plusik dla mikro pv montowanych pod panelem zimą szybsze odmrazanie, zpływanie śniegu 🤔Pozdrawiam

  • @pancerowany2008
    @pancerowany2008 Год назад +1

    Ok. To jak dobieramy te diody do paneli?

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад +1

      one tam są. nie trzeba dodawać

  • @mazda6sc101
    @mazda6sc101 Год назад

    @4nrgy technologie - wiadomo kiedy będą zamówione rowery?

  • @mayszkot9079
    @mayszkot9079 Год назад +1

    Mam mikro na ziemi na jeden mikro na 6 paneli 3 mikro i każdy idzie na swoją fazę i se to chaso chłodzenie dobre i mam pytanie czy idzie na tym zrobić off grid?

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад

      tak mnostwo instalacji teraz powstaje na mikroinwerterach

    • @mayszkot9079
      @mayszkot9079 Год назад

      Czyli co mi trzeba oprócz magazynu żeby zastąpić inwestor hybrydowy jak można zastapić?

    • @mayszkot9079
      @mayszkot9079 Год назад

      Polecisz jakie rozwiązanie?

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад

      jak kupię tani mikroinwerter to pokażę

  • @obywatelkonsument7349
    @obywatelkonsument7349 11 месяцев назад +1

    Uwaga: klip z filmiku, gdzie niby amerykanie podłączają ongridowe mikroinwertery do instalacji offgridowych poprzez podlaczenie 230v z offgridowego invertera, zeby uruchomic mikroinwertery jest sciema. Zobaczcie sobie oryginalny klip: ruclips.net/video/TgIK6n5P06Q/видео.htmlsi=rQMddYZ0HY15yL_5

  • @piter781
    @piter781 Год назад +3

    Witam. Nawet jako laik elektroniki zrozumiałe. 👍 Potrzebuje pomocy w sprawie inwertera hybydowego on-Off grid który wytrzymałby z jednorazowym poboru mocy 7kw + prad rozruchowy wctrakcie załączenia chodzi o maszyny stolarskie .

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад +1

      deye 3fazowy 8kw spox ciagnie wszystko

    • @jako2334
      @jako2334 Год назад +1

      Daj falownik do sterowania silnikiem. Mają wolny start. Nie bedzie prądu rozruchowego.

    • @piter781
      @piter781 Год назад

      Witam. Dziękuje za podpowiedz sprawdziłem cenę i mała jest różnica pomiędzy 8kw a 10kw. Skoro i tak muszę zapłacić z 16000zł za inwerter to może lepszy był by 10kw. Bo jeśli przekroczę pobór powyżej 8kw(dwie maszyny włączone naraz ) to jak zrozumiałem z Pana filmów inwerter się rozłączy. Firma do inwertera proponuje gotową skrzynkę z oprzyrządowaniem za 3000zł. warto ją dokupić ?bo sam nie posiadam wiedzy technicznej. Może nagrał by Pan film z dużymi inwentrami do małego przemysłu Na przestrzeni 4 miesięcy moje rachunki za prąd z kwoty 500zł podskoczyły do 1350 za 300kw./miesięcznie. Taryfa c11. Dzięki za świetne filmy. Pozdrawiam

    • @mariokites
      @mariokites Год назад +1

      @@piter781 falownik do silnika najważniejsza sprawa. Dobrze ci radzi kolega.

  • @jacekm
    @jacekm Год назад

    Diabeł = Mistrz !!!! Pozdrawiam.

  • @KGzRoztocza
    @KGzRoztocza Год назад +1

    Mam cztery panele na mikroinwerterze, i nie jestem zadowolony. Bardzo długo uruchamia się po zaniku prądu i powoli zwiększa moc do maksymalnej...

  • @szymonprotasiuk3799
    @szymonprotasiuk3799 18 дней назад +1

    czesc ja jak mam juz fotowoltaike na falowniku fronius 9 kW to moge sobie taki mikroinwerter dolaczyc zeby meic dodatkowo 1kW?

    • @4nrgy
      @4nrgy  17 дней назад

      oczywiście

  • @beatricerexros5397
    @beatricerexros5397 Год назад +1

    Dzięki 🌷🌻🤩

  • @mareklimanowski687
    @mareklimanowski687 Год назад

    A co z działaniem wyłącznika roznicowopradowego w mieszkaniu po podłączeniu instalacji PV ?

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад +2

      no przecież na zero nie wchodzimy nie?

  • @ireneuszs8550
    @ireneuszs8550 Год назад

    Ok,a co w sytuacji,w której pasowałoby mi np zamontowanie czterech paneli na dachu garażu (idealnie południową wystawa) kolejnych czterech na dachu altanki ogrodowej (też centralnie na południe) i powiedzmy czterech na dachu domu (ekspozycja zachodnią).
    Każda z tych "wysp" dość mocno od siebie oddalona.
    Pytanie czy w tej sytuacji mikro inwertery nie byłyby lepsze od jednego "centralnego"? I jak to jeszcze ogarnąć przy trójfazowej instalacji w domu?

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад

      może a może 3 tanie inwertery i tez załatwi sprawę

  • @jerrysuchanek9069
    @jerrysuchanek9069 Год назад +1

    Ciekawy filmik. Czy mógłbyś kiedyś poruszyć temat tak zwanego clippingu na mikroinverterach. Mam 10 paneli 450 watt każdy które są bifacial. Moje inverters AP Systems robią clipping przy 400 watach z panela więc często wygląda na to że dużo energii z panela jest obcinane przez inverter.

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад +1

      po prostu mikroinwertery są ciągle drogie i firmy zaniżają moc instalowanych mikroinwerterow do sredniej produkcji z panela. stanieją to sobie wymienisz. za dwa lata cena spadnie bo rynek się nasyci. na razie nie oplaca się ruszać

    • @mariokites
      @mariokites Год назад

      @@4nrgy tzn firmy zawyżają moc jaka możemy z mikro uzyskać ?

    • @dzidziaka
      @dzidziaka Год назад +2

      Do jednego MI-1200 mam 4x360W. Max z nich było 22.06.2022 1218W, czyli przynajmniej na Hoymilesach clippingu nie ma. Może masz za słaby mikro? Jaka jest moc nominalna twojego AP Systems?

    • @jerrysuchanek9069
      @jerrysuchanek9069 Год назад

      @@dzidziaka panele są 450 watt bifacial i montowane nie na dachu a na wolnostojącej konstrukcji. Więc mają przewiew plus odbite światło jest od dołu. Moje inverters robią clipping przy 400 z panela. Cztery panele idą do jednego inverters więc inverter osiąga Max moc 1600 watt.

    • @dzidziaka
      @dzidziaka Год назад +1

      @@jerrysuchanek9069 Jeśli twój inverter ma moc 1600W to ci dużo więcej nie puści. Ja mam inverter MI-1200 i 4x360W. Max co inverter puści to 1218W a panele są 4x360=1440W i to jest normalne. W Polsce jest tylko parę dni, gdy panele pracują z maksymalną mocą. W pozostałe dni lekkie przewymiarowanie mocy panela do mocy invertera przynosi korzyści.

  • @ryszardtadych4195
    @ryszardtadych4195 Год назад +1

    Mam instalację na gruncie z falownikiem Huawei + optymalizatory ( zacienienia z innych domów i drzew ). Sprawdza się super

  • @nasygnale6995
    @nasygnale6995 Год назад

    Jaki zwrot jest takiej instalacji na balkonie i czy jest jakieś ograniczenie co do wielkości bo mam zadaszenie tarasu 6x4 m i możliwość dołożenia kolejnych paneli 1,5x2 dodam ze mieszkam w bloku

  • @krzysztof.127
    @krzysztof.127 Год назад +1

    Dzień dobry,
    nie znam się na przepisach PV, ale czy w mieszkaniach, na blokach, tzn. na balkonach można sobie montować PV? Czy jest potrzebna zgoda wspólnoty mieszkaniowej, czy może w ogóle nie wolno?

    • @pawedabrowski2320
      @pawedabrowski2320 Год назад +2

      Wolno, tylko wspólnota musi się zgodzić ;)

    • @hublanek
      @hublanek Год назад +3

      @@pawedabrowski2320 już niebawem nie będzie się musiała zgodzić

    • @bogdand5836
      @bogdand5836 Год назад

      @@hublanek W sensie,że będzie mogła się nie zgodzić , czy nikt nie będzie musiał czekać za zgodę?

    • @k.j.4347
      @k.j.4347 Год назад +1

      @@bogdand5836Bodajże w 2024 wchodzi wirtualny prosument wtedy będzie to nieważne kupujesz moc jaką chcesz np 5 kWp na farmie nad morzem a korzystasz z tego w swoim mieszkaniu/domu w górach.

    • @jacekm
      @jacekm Год назад

      ​@@hublanek będzie. Wszystkie elementy przymocowane, wbudowane na stałe do budynku wspólnego czyli np bloku , a są to np balkony, balustrady itp są częścią wspólną. Tak, balkon dla ciebie, ale z zewnątrz jego wygląd widoczny nie może odbiegać zbytnio lub wcale wyglądem. To tak mniej więcej z wyroku sądu administracyjnego z roku 2014.

  • @Thingrim
    @Thingrim Год назад +3

    Ta aukcja na allegro to jakis szajs , Pan sie pod tym podpisuje ? Mam mikro hoymilsa w ilsoci kilkudziesieciu szt i nie narzekam. Ale ta padaka co Pan dal linka to jakas domowa manufaktura jest , bynajmniej na taka wygl. Nic nie wspomnial Pan o latwej rozudowie istniejacej instalcji na mikro oraz w przypdku instalacji rozprosoznych. Co do trudnosci w ew. serwisowaniu i dodatkowych zr ciepla to sie zgodze , u mnie narazie jest Ok . Mialem awarie modulu ale to jak bylo minus 28 a nie w lecie .

    • @dzidziaka
      @dzidziaka Год назад

      Łatwa rozbudowa jest ogromnym plusem. Plus jak zwali się jeden, to pozostałe dwa (zakładając że masz trzy , po jeden na fazie) działają. W przypadku jednego dużego inwertera i jego awarii koszt jest większy. Ceny instalacji na mikro i na jednym dużym są porównywalne. Moim zdaniem jest też dużo mniejsze zagrożenie pożarowe. Piszę jako posiadacz 3 x mi-1200 (od dwóch lat) + hm-1500 + hybryda 5kW z magazynem 15kWh DYI od zeszłego roku.

    • @mariokites
      @mariokites Год назад

      @@dzidziaka przecież niezłej klasy inwerter 10kW kosztuje 5 tys. a hoymless jakoś dwa razy tyle.

    • @dzidziaka
      @dzidziaka Год назад

      @@mariokites Nie ma niezłej klasy inwerterów 10kW za 5 tysięcy. 10kW na hm-2000 to koszt ~7500. Czyli ten dwa razy większy koszt o którym piszesz mija się z rzeczywistością.😁

    • @mariokites
      @mariokites Год назад

      @@dzidziaka oczywiście ze są, Foxess to jest niezła klasa z aspiracja do dobrej i kosztuje 5tys, bez problemu. Jeśli hoymiles kosztuje mniej niż założyłem to cieszę się, ale i tak wszystko zmierza w kierunku hybrydowych falowników żeby pozbyć się konwersji AC na DC do aku. Tak wiec jak się da to kupujemy niedrogo zwykły inwerter bo życie i postęp nas zmusi do przejścia na hybrydę, kwestia czasu. Przechodzenie z microinwertera będzie droższe. Można się bawić w konwersje z micro plus jakiś moduł do ładowania aku, ale ile będzie strat to warto dokładnie to policzyć czy to ma sens. Mogliby pakować router do tych lepszych micro żeby nie bawić się już w bramki bo to wyglada na wyciąganie kasy, a nie nowoczesność. To mnie od nich mocno odpycha.

    • @marekkaczmarczyk4726
      @marekkaczmarczyk4726 Год назад +1

      @@mariokites sprawdź Ali już są mikro z modułem wifi zamówiłem pod koniec kwietnia będzie do testu. Do tej pory właśnie bramka mnie zniechęcala do mikro, ale w końcu Chińczycy poszli po rozum do głowy. Mikro 800W za 600zl z wysyłką to do zabawy nawet warto wziąć

  • @jerzygalubinski5257
    @jerzygalubinski5257 7 месяцев назад

    Lecę na słońce, będę boski.Ale i tak katering z piekła, żeby chociaż były dziewczynki !!! Koniec żartów, jesteś boski,nie da się nie zrozumieć !!Nie ustawaj !!!❤

  • @stanisawanio7363
    @stanisawanio7363 21 день назад

    A czy dystrybutor energii przyjmie zgłoszenie na mikro instalację jeśli zrobię ją na mikro inwerterze z Chin z Aliexpress ? Mikro inwerter z Chin 2000w + 4 panele

    • @4nrgy
      @4nrgy  21 день назад

      nie. do 800w jest łatwiej ale powyżej to inwerter z białej listy

  • @n8n8n8n
    @n8n8n8n 5 месяцев назад

    No tak, to wszystko prawda, jednak bezpieczeństwo w moim przypadku ma kluczową rolę nawet kosztem wyższej ceny czy żywotności paneli/mikroinwerterów.

  • @wojciechszczecina7015
    @wojciechszczecina7015 Год назад

    Arek proszę o odpowiedź. Elektrownia fotowoltaiczna 8kw na gruncie falownik przy panelach czy w domu odległość 35m i jaki kabel

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад

      przy panelach. dlatego wlasnie nie przesyłamy dc na duże odległości. 3faxowy falownik wystarczy 2,5mm2

    • @wojciechszczecina7015
      @wojciechszczecina7015 Год назад

      @@4nrgy to jaki kabel od falowników jeden 8kw drugi 3kw czyli 11kw do licznika odległość 50m.

  • @RaenefDkDr
    @RaenefDkDr Год назад +1

    Hej, zrobiłbyś aktualizację filmiku na temat opłacalności małych farm foto 50-100kw z wzięciem pod uwagę tego jakie są obecnie ceny energii i sprzętu na rynku :)

  • @ryszards2803
    @ryszards2803 Год назад +1

    czy popełniłem błąd,kupując 12v inwerter.w czym roźnia...12 a np48.prosze o radę jako laik który dopiero się uczy.Pozdrawiam.,,

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад

      zależy od zastosowań. tanio i duza moc to 24V. drozej i lepsze sterowanie dla paneli 48V z mppt cena 2000pln

  • @Krystian_Kandar
    @Krystian_Kandar Год назад

    Witam serdecznie jakiej marki MikroInwerter na obecną chwilę jest Pana zdaniem najbardziej niezawodny i najlepszym wyborem jeśli dla kogoś ważniejsza jest jakość od ceny? (Myślałem o amerykańskiej firmie Enphase Energy) Pozdrawiam serdecznie :-)

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад

      no bo enphase jest ok. ja bym brał wersję z możliwościami pracy offgrid

  • @dominikfrajberg
    @dominikfrajberg Год назад +1

    Cześć. Oglądam te filmy (chyba już wszystkie) i to po kilka razy i chce zbudować własny zestaw offgridowy + turbina
    Ale, kurczę, jestem psychologiem i nie wszystko kojarzę w tych kabelkach i połączeniach.
    Pomóżcie jakoś
    Nawet zapłacę :) nie że za "bezdurno" próbuje wyciągnąć wiedze

  • @krisjerry767
    @krisjerry767 11 месяцев назад

    A co jeżeli mam offgrid jednofazowy a gdzie falownik w domu robi za serce i chciałbym domową instalacje wesprzeć mikroinweterem ? , czy falownikowi zrobi to jakiś problem ?

    • @4nrgy
      @4nrgy  11 месяцев назад

      jezeli odbiór będzie wiekszy niż profukcja powinno być ok. nie znam typu miktoinwertera ale wszystkie są zabezpieczone przed zbyt wysokim napięciem

  • @lospatentos
    @lospatentos Год назад +1

    👍Ktoś podpowie? Jestem na etapie łączenia cewek w prądnicy 3 fazowej. Każda cewka daje 6V pod obciążeniem.
    Czyli będe miał 36V na jedną fazę i jeśli połącze 3f w trójkąt to po mostku prostowniczym wyjdzie mi napięcie 36Vx1.7? Czy jak zmierzę napięcie międzyfazowe to wtedy mnoże x1.7?
    Muszę zmieścić się do max 60V po mostku 3f prostowniczym.
    Pozdrawiam wariatów💪😁

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад

      będzie 6*1,7 czyli koło 10V

    • @lospatentos
      @lospatentos Год назад

      @@4nrgy wielkie dzięki❤️

  • @Bodzio2603
    @Bodzio2603 Год назад

    Jak wygląda sprawa norm napięciowych? Kupiłem uzywke deye i nic nie piszą o ustawieniu kraju.

  • @fddevnull
    @fddevnull Год назад +1

    Może to błąd językowy ale mikroinwertery łączy się elektrycznie równolegle. Przydała by się jeszcze informacja że można je podłączać bez zgłoszenia do mocy 800W oraz że jeśli się ich nie zgłosi to licznik będzie liczył prąd wysłany do sieci jako pobrany z sieci, chyba że mamy licznik analogowy z tarczą.

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад

      elektrycznie kazdy inwerter ongrid łączy się równolegle ale... de facto podlaczenie fizycznie przewodem wchodzi do inwertera i wychodzi na następny czyli szeregowo. przerwanie obwodu w inwerterze przerywa dopływ pradu do pozostalych czyż nie?

    • @fddevnull
      @fddevnull Год назад +2

      @@4nrgy zalezy jak jest wyjście zabezpieczone i jak jest poprowadzony obwód w środku, obstawiam że jest to tylko przejście pasywne. Sam pokazywaleś w filmie inverter z allegro który ma tylko wyjscie i jak chcesz je spiąć to robisz gwiazdę i tyle. Mogą się psuć do czasu aż któryś nie zrobi zwarcia i wywali zabezpieczenie w rozdzielni.

  • @hunter-hg8cl
    @hunter-hg8cl Год назад

    Czy mikro-inwerter pobiera prąd z sieci gdy nie pracuje ? Mam na myśli noc.

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад

      nie. masz możliwość ustawienia godzin snu. zeby nie szukał czy cokolwiek się pojaeia z pv tylko spał

  • @kondzio2003
    @kondzio2003 Год назад +2

    1:23 piekny panelik w cieniu 😂

  • @husc7775
    @husc7775 Год назад

    Panele ułożone na 4 strony świata ? Na północ też ?

  • @pieczarkicebulka7461
    @pieczarkicebulka7461 Год назад

    Arek co z rejestracją na portalu, nie dochodzi mail aktywacyjny a chcę zamówić rower.

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад

      nie wiem sprawdź spam może?

    • @pieczarkicebulka7461
      @pieczarkicebulka7461 Год назад

      @@4nrgy Nie ma. Po komentarzach widzę, że nie jestem jedyny.

  • @Miriaam62
    @Miriaam62 Год назад

    A temat wyłączani ainwertera trójfazowego po przekroczeniu 252 w jednej fazie??

  • @elektronic-serwis
    @elektronic-serwis Год назад

    Podłączenie ładowania z alternatora przez przetwornice setup ustawiona np.na 30V do wejścia regulatora mppt zamiast paneli w czasie jazdy czy to będzie działać?chodzi o to że w regulatorze mppt mogę wybierać typy akumulatorów i nie musiałbym kupować osobnej ładowarki

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад

      oczywiście że będzie. magii zadnej tu nie ma.

    • @elektronic-serwis
      @elektronic-serwis Год назад

      @@4nrgy tak myślałem,nie rozumiem tylko dlaczego firmy doposażające kampery w fotowoltaikę o tym nie mówią...z niewiedzy czy chodzi o montaż i sprzedaż dodatkowego urządzenia

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 Год назад

      A w jakim układzie są połączone akumulatory, 12V czy 24V?

  • @kuba161_
    @kuba161_ Год назад

    Witam jakiś kontakt do Pana telefoniczny lub e-mail można prosić, z góry dziękuję

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад

      zapraszam na live

  • @arkadiuszmilejski6723
    @arkadiuszmilejski6723 Год назад

    Czy jest legalne wprowadzanie energii do sieci bez umowy z operatorem?

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад

      nielegalne w polsce

  • @YouMarshalTube
    @YouMarshalTube Год назад

    Nie poruszył pan żywotności micro, hoymiles ma np 12 lat gwarancji na dzień dobry z możliwością przedłużenia do 25. Nie wiem na ile to prawda ale gdzieś słyszałem że micro są projektowane aby wytrzymały 40 lat ile stringowych w tym czasie będzie trzeba wymienić?

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад +1

      za 12 lat firmy hoymiles nie będzie. warunki pracy mają gorsze. mogę się o każde pieniądze założyć że są bardziej awaryjne. fizyka

    • @YouMarshalTube
      @YouMarshalTube Год назад

      @@4nrgy zobaczymy za 12 lat ;)

  • @tomaszmarczak7032
    @tomaszmarczak7032 7 месяцев назад

    Nie zgodzę się z tym awarie po stronie 220 instalacji są bardzo rzadkie awarie są po stronie prądu stałego i wtedy microiwentery daje wgląd który panel ma problem a przeważnie złącze MC 4
    A co najważniejsze złącze Mc 4 jest przy microiwenterach jest dużo mniej obciążone ponieważ od razu jest podłączone do microinwetera gdzie dalej płynie 220 w przypadku falowników centralnych trzeba dodać np 5 paneli jak mocno będzie obciąża na końcówka MC 4 więc trochę nie do końca jest tak jak Pan mówi .

  • @jakubskowronski3016
    @jakubskowronski3016 Год назад

    Taka sytuacja. Duża działka, panele na ziemi jakieś 150m od domu, w domu magazyn energii.
    Czy nie lepiej wysterować panele mikroinwerterami i przesyłać prąd zmienny do domu?

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад

      a jakie wyszłoby napięcie stringu? bo może ty wysyłasz wszystkiego raptem 10 a to straty na przesyle będą prawie żadne. prąd w kwadracie razy opór przewodu opór przewodu policzysz sobie kalkulatorem na internecie podając długość przewodu i przekrój.

  • @belkotttify
    @belkotttify Год назад

    Panie ładny. Mam regał z akwariami. Wiadomo grzanie wody oświetlenie i pompki. Idzie zrobić na ten regał całkowicie osobne zasilanie które to pociągnie ? Teraz około 2kwh ale wodę słabo ogrzewam. Byłbym happy jakby uciaglo 4-5 kWh na dobę.
    Dzięki i pozdrawiam 😊

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад +1

      spokojnie da radę, tylko ma to być zasilanie z fotowoltaiki? czy chodzi o awaryjne podtrzymanie?

    • @belkotttify
      @belkotttify Год назад

      @@4nrgy budynek wielorodzinny. Byłoby super stałe zasilanie. Co w okresie zimowym? Fajnie by było jesli byłby to samodzielny układ bez jakiegokolwiek Zezwolenia. Mam możliwość w przydomowym ogródku zainstalować ewentualne panele na blaszaku. Odległość jakieś 40metrow.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 Год назад

      @@belkotttify Przy całkowicie osobnym zasilaniu należy sobie zadać nie tylko pytanie co w zimie, ale przede wszystkim w nocy. Co prawda nie działa wtedy oświetlenie akwariów, ale na pewno filtry i grzałki.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 Год назад

      @@belkotttifySłuszne spostrzeżenie. Pytanie jest też oczywiście takie ile masz miejsca na montaż paneli, to determinuje ich ilość i tym samym poziom potencjalnie możliwej do uzyskania energii. Od tego właściwie należałoby zacząć.

  • @bobdylan7421
    @bobdylan7421 Год назад

    Czy instalację zbudowaną na mikro inwerterach można bez problemu zgłosić do ZE tak jak instalację z inwerterem? Pozdrawiam.

  • @normanfpv5977
    @normanfpv5977 Год назад +2

    Ja tam wolę mieć niskie napięcie DC na dachu niż martwić się czy instalator poprawnie zacisnął złączki, czy odpowiednio nadłożył kabel DC aby nie robić pętli indukcyjnej. O ciszy w domu bez garażu i kotłowni nie wspomnę - nic mi nie buczy i niedogrzewa pomieszczenia latem. A po gwarancji jak mi walnie któryś mikro to wymieniam na jaki chcę za dużo mniejszą cenę niż jeden wielki centralny. Ba, jak mi przyjdzie wymienić panel to mogę go wymienić na dowolny bez dbania czy nie zaniży produkcji reszty .

    • @konrad1245
      @konrad1245 5 месяцев назад

      nadal zadowolony? i nie ma urządzeń hałasujących przy ładowaniu akumulatorów (czyli zamieniające AC na DC, bo chyba nie idzie z mikroinwerterów osobny kabel z DC? i czy masz instalację, która sama się przełącza na prąd z pv/aku/grid? extra gdyby jeszcze były programowalne reguły tych przełączeń

  • @elektrodowywandal9589
    @elektrodowywandal9589 Год назад

    Czy nie lepiej zbudować od zera panel, który połączy wymiennik ciepła i ogniwa li-on wymienne jak paluszki baterii?

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад +1

      latwiejsze zawsze wygrywa z lepszym w kazdej dziedzinie. więc jezeli zbudujesz tak zeby mozna bylo kupic goyowe to może będą chetni ale budować to za dużo zabawy

  • @StajniaHanna
    @StajniaHanna Год назад

    Jak zamówić rower?

  • @gvader666
    @gvader666 Год назад +2

    Stwierdzenie, że "elektronika tanieje zgodnie z prawem Moora" to trochę skrót myślowy, bo prawo Moora mówi o wzroście wydajności a nie spadku ceny w cyklach 2 letnich. Zresztą obecnie jest już trochę nieaktualne.

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад

      prawo moora mowi o ilosci tranzystorów na mm2 do tej pory to idzie razem z ceną. kiedy coraz wiecej zadań mogą robić uklady zintegrowane

  • @adamg9958
    @adamg9958 Год назад

    Arek a jak ten temat wygląda w USA? Czy jest prawdą, że tam nie zbudujesz na dachu instalacji inaczej niż opartej na mokro inverterach bo jest to wymóg przeciwpożarowy? Temat mikroinwertera bardzo ciekawy i bardzo mądrze opisany przez Ciebie w tym filmie ale nie mówisz wiele o tym ważnym bądź co bądź aspekcie instalacji. A może jest to kolejny mit? Prosiłbym Byś się odniósł do tematu bezpieczeństwa pożarowego instalacji z mikroinwerterami a z jednym inwerterem. Generalnie chyba dobrze byłoby taki film zrobić o tych wszystkich nowinkach w zabezpieczeniu p-poż.

  • @lukaszkotarski
    @lukaszkotarski Год назад

    Mam pytanie bo po obejrzeniu paru pana i innych youtuberow odcinków o mikroinstalacji postanowiłem sam w coś takiego wejść, zakupiłem dwa panele i mikroinwerter hoymiles który się znajdował na liście taurona aby nie było problemów :) ale tauron odpisał mi ze nie mam portu komunikacyjnego RS485 taki moduł z hoymiles DTU to koszt gdzieś 1000zl co przy tak małej instalacji staje się nie opłacalne. Może ktoś tu wie po co tauron to wymaga i jak sobie z tym poradzić ?

  • @ukaszwojaczek5990
    @ukaszwojaczek5990 Год назад

    Witam fajnie Pana posłuchać przymierzam się do fotowoltaiki tak 6 kw i się zastanawiam czy falowniki czy mikroinwerter. Nie znam się na tym a wszyscy chwalą to co mają czy można prosić o poradę instalacja na gruncie

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад

      na gruncie bym brał najtanszy uzywany inwerter za 1500zł i już

    • @ukaszwojaczek5990
      @ukaszwojaczek5990 Год назад

      Używany ? A jeden czy na każdy panel osobno A nie falownik

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад

      zwykły najtańszy falownik. ( po angielsku falownik to inwerter to jest to samo)

  • @piotr48515
    @piotr48515 Год назад

    Zapomniałeś o jednym. Aby zrobić sinus 230v potrzebujesz ok 300v DC. Jeden panel ma powiedzmy 50v wiec trzeba podbić napięcie do 300v. Ta operacja jest jedną z najbardziej stratnych na prądzie stałym. Następne % produkcji idą w ciepło.