A może znają, bo oglądają? Ten program to dla mnie jedno ze źródeł dokształcania się jako kierowcy, po tym, jak zorientowałem się, że po wielu latach posiadania prawa jazdy co nieco wypadałoby sobie odświeżyć.
Na przejazdy jest prosty sposób. Dlaczego używa się świateł migających? W świadomości kierowców takie światła nie zobowiązują niestety do zatrzymania. Lepszy efekt byłby gdyby były zwykłe sygnalizatory - czerwone, pomarańczowe i zielone. Nie byłoby żadnych wątpliwości. Do tego obowiązkowy próg zwalniający przed każdym przejazdem. Infrastruktura musi brać pod uwagę psychikę ludzkiego mózgu, a niestety planiści nie biorą jej w ogóle pod uwagę. O ile byłoby bezpieczniej gdyby drogi były projektowane pod schematy działania umysłu człowieka...
Gdyby piesi/🚲/🛴 płacili takie same mandaty jak kierowca aut to 10x zastanowiłby się czy wjechać/wejść czy lepiej poczekać te 2min.. I zaoszczędzić 1000/1500zl w domowym budrzecie
Kierowcy przestraszyli się radykalnie wysokich mandatów i jeżdżą przepisowo > spadają dochody do budżetu > wymyślamy absurdalne przepisy (wydłużamy czas zamknięcia zapór itp.), żeby znow nakładać mandaty w hurtowej ilości
Ale jakie znaczenie ma rzekome wydłużenie czasu zamykania zapór gdy przed rozpoczęciem ich zamykania zawsze nadawany jest migający czerwony sygnał traktowany na równi z czerwonym światłem? Chyba nikt normalny nie wjeżdża w trakcie ich otwierania lub zamykania...
@@EkTom87 Jeśli w Polsce zapory zamykają się 5-10 min. przed nadjechaniem pociągu, a potem otwierają się 1-3 min. po przejechaniu pociągu, to nie dziw się, że kierowcy startują zaraz po otwarciu się zapory, nie zważając na światła (które notabene mogłyby być sprzęgnięte z zaporami - otwarta zapora = koniec nadawania czerwonego światła, bo jak widać wcale tak nie jest). W innych krajach zapory zamykają się dużo później i otwierają się dużo wcześniej. Polaków traktuje się jak idiotów i przetrzymuje się ich niepotrzebnie na zaporach. Zgadzam się, że nikt normalny nie wjeżdża w trakcie otwierania/zamykania się zapory, ale też nie wielu ma na tyle cierpliwości, żeby stać po całkowitych otwarciu się zapór tylko dlatego, że światło czerwone jeszcze nie zgasło.
Te zapory w Krakowie macie jeszcze gorsze niż w Gdańsku. Pierwszy raz widzę zapory, które otwierają się dłużej niż przejeżdża pociąg, a te czerwone światło to takie zmyłkowe, aby chyba mandatów nawystawiać. Gasną, potem nagle coś jeszcze miga?! I po co w ogóle systemy sygnalizacyjne i zapory jak i tak trzeba prawie się zatrzymać, aby sprawdzić czy pociąg nie jedzie? To tak jakby oczekiwać, że na skrzyżowaniu może zapalić się zielone dla kilku kierunków kolizyjnych jednocześnie!
2.50 te zapory coś słabo działają, albo jeśli działają tak jak mają działać to ktoś to źle zaprojektował. Jaka jest przyczyna że zapory pod prąd otwierają się z takim wyprzedzeniem? Ona już jest u góry od kilku sekund i dopiero druga rusza. A samo czerwone światło gaśnie po czym zapalają się dwa równocześnie po czym zaczyna migać tylko jedno? co to ma na celu zmylenie kierujących?
@@maciekk640 To jest zbędne bo pojazd uprzywilejowany i tak przepuszczą jak na wielu innych przejazdach. Zastanawia mnie jakie są w ogóle wytyczne dla służb w temacie wjeżdżania na przejazd kolejowy na czerwonym.
9:02 mam pytanie czy jezeli, np w tym momencie autobus zatrzymal się przed przejściem dla pieszych, bo tam ma przystanek, to czy my możemy go wyprzedzic? Ja bym w taki momencie się zatrzymal praktycznie do zera i upewnił czy ktoś nie idzie i wtedy można jechać dalej?
@@adriankubik3811 I jeszcze pod warunkiem, że się nie najedzie na linia ciągłą, bo często celowo przystanki robione są tak przed przejściem, żeby linia ciągła uniemożliwiała omijanie autobusu stojącego na przystanku.
Nie można go w takim przypadku ani wyprzedzić ( gdy zwalnia), ani ominąć ( gdy już się zatrzymał). Dopiero, gdy upewnimy się, że jego zatrzymanie miało miejsce w związku z przystankiem, a nie udzieleniem pierwszeństwa pieszym wchodzącym na przejście (jeśli takowe jest tuż za przystankiem), możemy ostrożnie ruszyć.
Często nie rozumiem stawiania znaków np.koniec ograniczenia do (bo zakręty, słaba widoczność) i mamy koniec ograniczenia do 50km/h i zaraz max 100m ograniczenie do 70km/h, a za 50-100m do 50km/h.
Na Węgrzech, w Belgii i innych krajach pod światłami czerwonymi jest migające światło białe i kierowcy przejeżdżają bez zatrzymania. Domyślam się się, że światło białe informuje, że sygnalizacja działa prawidłowo. Dobrze by było u nas wprowadzić te mrugające białe światło...
Dobrze by też było wprowadzić zegary na skrzyżowaniach odliczające czas do zmiany świateł, ale w zamian dostaliśmy system kamer wideo, pilnujący czy czas mnie przejechałeś sekundę po zgaszeniu się zielonej strzałki :)
Cóż, mieszkam niedaleko tego przejazdu kolejowego omawianego na początku odcinka i widoczność na nim z obu stron to porażka. Nic dziwnego ze kierowcy jadą bez zatrzymania, bo zatrzymanie nic nie daje
No i od elit pańskich. Elity dają przykład/wzór :). Wtedy, kiedy nie są na celowniku. Elity czarują, zaklinają, edukują, kształtują, przewodzą, instruują jak być, zostać najbardziej wiernym, posłusznym, poprawnym, legalnym, ślepym, ofiarnym, oddanym, poddanym, fanatycznym barankiem :) Wpływ, dokonanie, osiągnięcie, dokonanie nie do przecenienia :). Elity kreują, kształtują poglądy, przekonania, zapatrywania, nastawienie, podejście, odbiór, postrzeganie, zachowania, postawy, odruchy, tendencje/skłonności, jak i całą sferę psychiczną, mentalność, osobowość, tożsamość. Gratulujemy, dziękujemy i wdzięczność okazujemy i prosimy o więcej, pragniemy, potrzebujemy, domagamy się więcej wpływu, ingerencji, instrukcji :) Chcemy być oświeceni/zbawieni przez elity i maksymalnie, skrajnie, absolutnie sprocedurowani. Chcemy, by całe życie stało się jednym wielkim regulaminem/instrukcją :) Upomnnamy się i domagamy :)
Z przejazdami kolejowymi się poprawiło, też to obserwuję. Ale wciąż nie jest idealnie. No i tylko w odniesieniu do samochodów. Ale z wyprzedzaniem przed przejściem wg mnie nie ma dużej poprawy. A już szczególnie, gdy ktoś na sąsiednim pasie ma zamiar skrętu. Co jeszcze się nie zmienia - brak syngalizacji na łamanym pierwszeństwie. Beton. Fajnie, jakbyście pojeździli trochę dalej, poza województwo, bo zasięgi macie spore dzięki internetowi, a jakiś materiał wyjazdowy z pewnością by dodał widzów.
1/3 odcinka jest właśnie o nieprawidłowym zachowaniu wszystkich, w tym rowerzystów, poza kierowcami aut. Ile więcej poświęconej uwagi oczekujesz w 10-minutowym programie?
Na Conrada na przejściu dla pieszych sygnalizacja świetlna spowolni ruch pojazdów. Dobrze, że tam jej nie ma. Najlepiej, jakby było przejście podziemne, ale to droga inwestycja, a pieszych stosunkowo mało, także najlepsze rozwiązanie to takie jakie jest. Niech tylko kierowcy nie łamią tam przepisów o wyprzedzaniu się przed przejściem i będzie dobrze ...
Gdyby przejścia nie były od samych podstaw zorganizowane jak gówno to problemów tego typu by nie było. W Niemczech są dwa rodzaje przejść i można sobie przez całe miasteczko przejechać i nie zatrzymać ani razu i ani jeden pieszy nawet okiem nie mrugnie aby wejść pod rozpędzone 1,5 tony stali!! Wyrobiliście pieszym debilny nawyk wpychania się pod auto!!!
Należało by sprawdzić przejazdy kolejowe pod kwestia prawidłowego oznakowania. Są przypadki że przejazd kolejowy strzeżony przy pomocy rogatek i sygnalizacji a są przy nich umieszczone znaki B20 STOP.
piesi, rowerzyści itp każdy ..uj na swój strój...byle do przodu , byle szybciej a myslenia zero ....a potem oj bo ktoś go pier....lnął :) i zdziwiony ....trzeba tepić zachowania również tych uczestników ruchu drogowego tym bardziej że w straciu z tonami "żelastwa" szanse znikome...
Nie wiem czy ktoś kto jest obeznany z prawem o ruchu drogowego jest w stanie mi odpowiedzieć, ale szukając informacji na temat pieszych i torowisk znalazłem tylko informacje, że owi piesi mogą przechodzić kiedy tylko otworzy się półzapora. Nie znalazłem nic o sygnale czerwonym.
Nie oszukujmy się, piesi, rowerzyści i Ci kierowcy przesiadający się na rowery przepisy mają gdzieś bo Ci pierwsi w ogóle ich nie znają. Sytuacja z lipca tego roku, niedzielne popołudnie grupa rowerzystów co najmniej 9 osób jedzie całą szerokością drogi gminnej zwróciłam uwagę to, otrzymałam odpowiedź gdzie mam kask skoro to droga gminna, kask nie obowiązkowy ale wskazany.
8:00 min. - Odnośnie przejścia dla pieszych na ul. Zielińskiego i przejścia dla pieszych tam... Bzdura, że tam skrzyżowanie odwołuje znak B-33. Tam faktycznie zgodnie z obowiązujacymi przepisami jest skrzyżowanie, ale tylko po jednej stronie drogi, po drugiej już go nie ma. Przejście dla pieszych znajduje się tuż przed tym skrzyżowaniem, więc nie ma mowy o odwołaniu znaku B-33 70 km/h. A więc zupełnie niezgodnie z przepisami jest tam przejście dla pieszych BEZ SYGNALIZACJI na drodze o prędkości powyżej 50 km/h! Najłatwiej się czepić kierowców, ale tam nie ma prawa znajdować się przejście bez sygnalizacji, albo zrobić znak 50 km/h.
Cos jest nie tak A gdy droga ma po dwa pasy ruchu jade prawym pasem po luku a zlewej dochodzi droga to jak dam lewy kierunek to moje sygnaly nie sa czytelne bo moga sugerowac zmiane pasa ruchu a tego nie robie a co z autostradami na kazdym wjezdzie wszyscy na wszyskich pasach migacze bo sa na luku. NIE Na rondzie tez nie jezdzimy z lewym kierunkiem wyroki sadow
Punkt 3 Art.24 kodeksu stwierdza że należy się upewnić nim sami zaczniemy manewr wyprzedzania czy cytuję: "kierujący, jadący przed nami na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował wcześniej niż my zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu". Jak czytamy uwaga! czy nie . Tak zamiar ten się zawsze sygnalizuje używając kierunkowskazu, pytanie jak to zrobić bez zmiany pasa ruchu jak tu na tym filmie pokazano - odpowiedź nie ma takiej opcji, nie istnieje taki manewr na drodze podczas którego nie używało by się sygnalizatora-kierunkowskazu. Ponadto zacytowany już wyżej przepis mówi wyraźnie by upewnić się cyt:..."czy kierujący jadący przed nami na tym samym pasie ruchu"... (tak wyprzedzić da się tylko tego kto jedzie przed nami tym samym pasem) i to wynika wyraźnie z tego przepisu, wynika z niego jeszcze jedna rzecz mówi on o tym że nim ewentualnie sami zaczniemy wyprzedzanie upewnić się czy pojazd który chcemy wyprzedzać nie rozpoczął wcześniej manewru zmiany pasa ruchu i wyraźnie rozgranicza ten manewr zmiany pasa ruchu od manewru wyprzedzania i odróżnia go wyraźnie od manewru wyprzedzania. Dokładnie to obserwujemy na tym filmie poprostu pojazy które wcześniej zmieniły pas ruchu (i nie wyprzedzają nikogo) jadą zwyczajnie odrębnym pasem bo nie widzę użycia sygnalizatora który jest nieodzowny podczas wykonywania każdego manewru na drodze, zwłaszcza podczas manewru wyprzedzania sygnalizator musi pracować! sygnalizacja jest obowiązkowa by pojazd wyprzedzany wiedział że jest wyprzedzany i musi w związku z tym zwolnić i wpuścić przed siebie pojazd który wyprzedza. Nie ma włączonego migacza nie ma wyprzedzania!!!
Twój wywód nie pasuje do definicji wyprzedzania z ustawy PoRD. Wyprzedzanie nie zawsze musi wiązać się ze zmianą pasa ruchu, a wtedy nie sygnalizujemy tego kierunkowskazem. Sygnalizować należy wyłącznie zmianę pasa ruchu i zmianę kierunku jazdy.
@@Drezdenecki Wyprzedzanie jak podaje sam kodeks to manewr. Manewr nie mógł by się nazywać manewrem gdyby w swej konstrukcji nie zawierał elementów manewrowania czyli zmian pasa ruchu, bądź kierunku jazdy. Wyprzedzanie to manewr złożony z trzech nieodłącznych faz następujących po sobie z czego poczatkowa i końcowa zawiera zmiany pasa ruchu a ustawa PoRD opisuje jako kwintesencje tego na czym wyprzedzanie polega drugi z tych trzech elementów. Aby kogoś wyprzedzić musisz mieć go z przodu co sugeruje już sama nazwa "wy" od wymiana miejscami z tym kogo mamy z przodu.
@@grzegorzlipski8864 Artykuł 2 ustęp 28. 28) wyprzedzanie - przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku; Po pierwsze to nie kodeks, to ustawa. Po drugie, nie pada tam słowo "manewr". Po trzecie, ustawa definiuje co to jest wyprzedzanie, a nie jak według Ciebie kwintesencję. Po czwarte, wyprzedzanie nie musi wiązać się ze zmianą pasa ruchu. Nie twórz swojego prawa, a zastosuj się do obecnego.
@@Drezdenecki Mgr inż. Sławomir Pytel, Biuro rzeczoznawstwa samochodowego CORRECT, biegły sądowy z zakresu techniki motoryzacyjnej i rekonstrukcji wypadków, rzeczoznawca samochodowy na 85 stronie "Trybuny Paragrafu" w temacie manewru wyprzedzania pisze cytuje: "Natomiast włączenie kierunkowskazu jest jednym z warunków koniecznych, ale niewystarczających, sygnalizowania zamiaru wykonania manewru na drodze". Art. 19. 1. To przepis nieco z innego tematu, ale wyjaśnia że wyprzedzanie jest jednak przez kodeks nazwane manewrem tak jak określa go wymieniony wyżej rzeczoznawca. 3a. Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas (to zamieszczam tylko tak dla jasności że kodeks określa wyprzedzanie manewrem) Podsumowując: 1. Wyprzedzanie to manewr! 2. Nie istnieje w kodeksie drogowym taki manewr który nie wymaga wcześniejszego zasygnalizowania chęci jego wykonania. 3. Nie istnieje taki manewr który nie powoduje zmiany kierunku poruszania się pojazdu, bądź nie polega na zmianie jego pasa ruchu. 4. W związku z tym tekst "Wyprzedzanie to przejeżdżanie z większą prędkością od pojazdu lub innego uczestnika ruchu, który porusza się w tę samą stronę" opisuje tylko jeden element składowy wyprzedzania właściwego (kodeksowego) używając dla nazwy tej składowej słowa "wyprzedzanie" w formie potocznej nie kodeksowej.
@@grzegorzlipski8864 tarnow.policja.gov.pl/kt/ruch-drogowy/piatkowy-przepis/15616,Odc-72-Wyprzedzanie-czesc-1. html Tutaj jest opisane, że wyprzedzanie nie musi wiązać się ze zmianą pasa ruchu.
Dlaczego te zapory otwierają się na raty to niezgodne z ustawą ,jak są zapory i nie ma stopu nie musimy się zatrzymywać ewentualnie tylko zwolnić,trochę paradoksów w tym filmie jest.
ukryta playlista bardzo obcina zasięgi bo odcinki się nie wyświetlają jako ostatnio dodane. Sugeruję wrzucać tak, jak dawniej czyli normalnie na kanał
to jest najlepszy i najbardziej wartościowy program dla kierowców
Szkoda ,że ten program oglądają tylko ludzie,którzy znają przepisy i ich przestrzegają
A może znają, bo oglądają?
Ten program to dla mnie jedno ze źródeł dokształcania się jako kierowcy, po tym, jak zorientowałem się, że po wielu latach posiadania prawa jazdy co nieco wypadałoby sobie odświeżyć.
Jakas dziura jest miedzy odcinkami 929-958 ?!
Prezent świąteczny na dzień niepodległości miło miło.
A gdzie są odcinki od 930 -957 ?
Na przejazdy jest prosty sposób. Dlaczego używa się świateł migających? W świadomości kierowców takie światła nie zobowiązują niestety do zatrzymania. Lepszy efekt byłby gdyby były zwykłe sygnalizatory - czerwone, pomarańczowe i zielone. Nie byłoby żadnych wątpliwości. Do tego obowiązkowy próg zwalniający przed każdym przejazdem. Infrastruktura musi brać pod uwagę psychikę ludzkiego mózgu, a niestety planiści nie biorą jej w ogóle pod uwagę. O ile byłoby bezpieczniej gdyby drogi były projektowane pod schematy działania umysłu człowieka...
Gdyby piesi/🚲/🛴 płacili takie same mandaty jak kierowca aut to 10x zastanowiłby się czy wjechać/wejść czy lepiej poczekać te 2min.. I zaoszczędzić 1000/1500zl w domowym budrzecie
Proszę sprawdzić, co dzieje się w przypadku uszkodzonych rogatek i znaku STOP przed przejazdem. Ile osób przestrzega tego znaku.
Wracają Państwo! ❤ Cuuudownie! ❤❤❤
Miło.panstwa znów widzieć i słyszeć.
fajnie, 4 odcinki na lepszy sen :) miłego oglądania wszystkim
Świetnie, że wróciliście z nowymi odcinkami 👍
Cieszę się że wrócili z filmikami. Dawno nie było słychać was ❤
Może TVP zrobiłoby coś takiego dla śląska?
No właśnie. Jadę S86, ruch spory, 75-85km/h, a ci cwańsi ul. Popiełuszki szybciej niż my, ale tam jest teren zabudowany.
Kierowcy przestraszyli się radykalnie wysokich mandatów i jeżdżą przepisowo > spadają dochody do budżetu > wymyślamy absurdalne przepisy (wydłużamy czas zamknięcia zapór itp.), żeby znow nakładać mandaty w hurtowej ilości
Ale jakie znaczenie ma rzekome wydłużenie czasu zamykania zapór gdy przed rozpoczęciem ich zamykania zawsze nadawany jest migający czerwony sygnał traktowany na równi z czerwonym światłem? Chyba nikt normalny nie wjeżdża w trakcie ich otwierania lub zamykania...
@@EkTom87 Jeśli w Polsce zapory zamykają się 5-10 min. przed nadjechaniem pociągu, a potem otwierają się 1-3 min. po przejechaniu pociągu, to nie dziw się, że kierowcy startują zaraz po otwarciu się zapory, nie zważając na światła (które notabene mogłyby być sprzęgnięte z zaporami - otwarta zapora = koniec nadawania czerwonego światła, bo jak widać wcale tak nie jest).
W innych krajach zapory zamykają się dużo później i otwierają się dużo wcześniej. Polaków traktuje się jak idiotów i przetrzymuje się ich niepotrzebnie na zaporach.
Zgadzam się, że nikt normalny nie wjeżdża w trakcie otwierania/zamykania się zapory, ale też nie wielu ma na tyle cierpliwości, żeby stać po całkowitych otwarciu się zapór tylko dlatego, że światło czerwone jeszcze nie zgasło.
Te zapory w Krakowie macie jeszcze gorsze niż w Gdańsku. Pierwszy raz widzę zapory, które otwierają się dłużej niż przejeżdża pociąg, a te czerwone światło to takie zmyłkowe, aby chyba mandatów nawystawiać. Gasną, potem nagle coś jeszcze miga?! I po co w ogóle systemy sygnalizacyjne i zapory jak i tak trzeba prawie się zatrzymać, aby sprawdzić czy pociąg nie jedzie? To tak jakby oczekiwać, że na skrzyżowaniu może zapalić się zielone dla kilku kierunków kolizyjnych jednocześnie!
jakby nie mogli ustawić zwykłego sygnalizatora, świeci czerwony - stoisz, zielony - jedziesz
Polecam wizytę na alejach Mickiewicza na wysokości Parku Krakowskiego. Zgroza.
2.50 te zapory coś słabo działają, albo jeśli działają tak jak mają działać to ktoś to źle zaprojektował. Jaka jest przyczyna że zapory pod prąd otwierają się z takim wyprzedzeniem? Ona już jest u góry od kilku sekund i dopiero druga rusza. A samo czerwone światło gaśnie po czym zapalają się dwa równocześnie po czym zaczyna migać tylko jedno? co to ma na celu zmylenie kierujących?
Być może chodzi o jakieś służby uprzywilejowane- przy zamkniętych szlabanach mogą podjechać pod prąd i dzięki temu ruszyć jako pierwsze 🤔
@@maciekk640 To jest zbędne bo pojazd uprzywilejowany i tak przepuszczą jak na wielu innych przejazdach. Zastanawia mnie jakie są w ogóle wytyczne dla służb w temacie wjeżdżania na przejazd kolejowy na czerwonym.
Poza usunięciem 70-tki, może pomógłby też ten wielki żółty znak z przejściem?
Czy dalsze nowe odcinki będą już normalnie na kanale, czy też tylko w tej playliście?
Dlaczego na stronie TVP nie ma tych odcinków? tam ostatni to 931 więc i gdzie te pomiędzy?
9:02 mam pytanie czy jezeli, np w tym momencie autobus zatrzymal się przed przejściem dla pieszych, bo tam ma przystanek, to czy my możemy go wyprzedzic? Ja bym w taki momencie się zatrzymal praktycznie do zera i upewnił czy ktoś nie idzie i wtedy można jechać dalej?
Skoro się zatrzymał to nie ma wyprzedzania. A ominąć można po upewnieniu się że nie stoi w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
@@adriankubik3811 I jeszcze pod warunkiem, że się nie najedzie na linia ciągłą, bo często celowo przystanki robione są tak przed przejściem, żeby linia ciągła uniemożliwiała omijanie autobusu stojącego na przystanku.
Nie można go w takim przypadku ani wyprzedzić ( gdy zwalnia), ani ominąć ( gdy już się zatrzymał). Dopiero, gdy upewnimy się, że jego zatrzymanie miało miejsce w związku z przystankiem, a nie udzieleniem pierwszeństwa pieszym wchodzącym na przejście (jeśli takowe jest tuż za przystankiem), możemy ostrożnie ruszyć.
21w i nie można zrobić tak ze zapora podniesie się w momencie jak zgaśnie sygnalizator...?
Często nie rozumiem stawiania znaków np.koniec ograniczenia do (bo zakręty, słaba widoczność) i mamy koniec ograniczenia do 50km/h i zaraz max 100m ograniczenie do 70km/h, a za 50-100m do 50km/h.
No nareszcie! Wrócił ulubiony program :).
Nie wszyscy doczekali. Rowerzysta pojechał. 1:30
A nawet kilkoro.
Na Węgrzech, w Belgii i innych krajach pod światłami czerwonymi jest migające światło białe i kierowcy przejeżdżają bez zatrzymania. Domyślam się się, że światło białe informuje, że sygnalizacja działa prawidłowo. Dobrze by było u nas wprowadzić te mrugające białe światło...
Dobrze by też było wprowadzić zegary na skrzyżowaniach odliczające czas do zmiany świateł, ale w zamian dostaliśmy system kamer wideo, pilnujący czy czas mnie przejechałeś sekundę po zgaszeniu się zielonej strzałki :)
Jak nie ma mandatów, to nudno
Świetnie, że nagrywane są nowe odcinki! 👍
Cóż, mieszkam niedaleko tego przejazdu kolejowego omawianego na początku odcinka i widoczność na nim z obu stron to porażka. Nic dziwnego ze kierowcy jadą bez zatrzymania, bo zatrzymanie nic nie daje
Pani Beato i Panie Marku, trzeba nagrywać i pouczać. Według starej maksymy: nawet jeśli uratujemy choć jednego człowieka to warto...!!! Pozdrawiam.
Na Waszym kanale brakuje 29 odcinków... no chyba, że dopiero uploadujecie.
Wszystko przez taksówkarzy, przecież to zawodowcy, a kazdy woli się uczyć od zawodowców. 😮
No i od elit pańskich. Elity dają przykład/wzór :). Wtedy, kiedy nie są na celowniku. Elity czarują, zaklinają, edukują, kształtują, przewodzą, instruują jak być, zostać najbardziej wiernym, posłusznym, poprawnym, legalnym, ślepym, ofiarnym, oddanym, poddanym, fanatycznym barankiem :) Wpływ, dokonanie, osiągnięcie, dokonanie nie do przecenienia :). Elity kreują, kształtują poglądy, przekonania, zapatrywania, nastawienie, podejście, odbiór, postrzeganie, zachowania, postawy, odruchy, tendencje/skłonności, jak i całą sferę psychiczną, mentalność, osobowość, tożsamość. Gratulujemy, dziękujemy i wdzięczność okazujemy i prosimy o więcej, pragniemy, potrzebujemy, domagamy się więcej wpływu, ingerencji, instrukcji :) Chcemy być oświeceni/zbawieni przez elity i maksymalnie, skrajnie, absolutnie sprocedurowani. Chcemy, by całe życie stało się jednym wielkim regulaminem/instrukcją :) Upomnnamy się i domagamy :)
Z przejazdami kolejowymi się poprawiło, też to obserwuję. Ale wciąż nie jest idealnie. No i tylko w odniesieniu do samochodów.
Ale z wyprzedzaniem przed przejściem wg mnie nie ma dużej poprawy. A już szczególnie, gdy ktoś na sąsiednim pasie ma zamiar skrętu.
Co jeszcze się nie zmienia - brak syngalizacji na łamanym pierwszeństwie. Beton.
Fajnie, jakbyście pojeździli trochę dalej, poza województwo, bo zasięgi macie spore dzięki internetowi, a jakiś materiał wyjazdowy z pewnością by dodał widzów.
1:29 No tak tylko co ten rowerzysta zrobił, przecież gdy szlaban poszedł do góry, to od razu ruszył.
1/3 odcinka jest właśnie o nieprawidłowym zachowaniu wszystkich, w tym rowerzystów, poza kierowcami aut. Ile więcej poświęconej uwagi oczekujesz w 10-minutowym programie?
Program poprawił jazdę kierowców, raczej mandaty
Na Zielińskiego i Conrada to już od dawna powinna być zamontowana sygnalizacja świetlna. Proste i skuteczne rozwiązanie.
Na Conrada na przejściu dla pieszych sygnalizacja świetlna spowolni ruch pojazdów. Dobrze, że tam jej nie ma. Najlepiej, jakby było przejście podziemne, ale to droga inwestycja, a pieszych stosunkowo mało, także najlepsze rozwiązanie to takie jakie jest. Niech tylko kierowcy nie łamią tam przepisów o wyprzedzaniu się przed przejściem i będzie dobrze ...
Gdyby przejścia nie były od samych podstaw zorganizowane jak gówno to problemów tego typu by nie było. W Niemczech są dwa rodzaje przejść i można sobie przez całe miasteczko przejechać i nie zatrzymać ani razu i ani jeden pieszy nawet okiem nie mrugnie aby wejść pod rozpędzone 1,5 tony stali!! Wyrobiliście pieszym debilny nawyk wpychania się pod auto!!!
2:14 rozejrzal sie czy radiowoz nie stoi😁
5:20 jeden pilnuje drugiego a kto pilnuje PdP? jeden przyhamuje i drugi go mimowolnie wyprzedzi :) takie są realnia.
Brakowalo mi waszych filmow.
Pozdrawiam.
Kierowca taksówki chyba uznał, że skoro autobus jest już tak blisko przejścia i nie zwalnia to pewnie nikt nie idzie.
Nie ma znaczenia czy ktoś by szedł czy nie nie można wyprzedzać bezpośrednio przed i na przejściu dla pieszych
@@Fox_86 oczywiście
Należało by sprawdzić przejazdy kolejowe pod kwestia prawidłowego oznakowania. Są przypadki że przejazd kolejowy strzeżony przy pomocy rogatek i sygnalizacji a są przy nich umieszczone znaki B20 STOP.
Karac karac
piesi, rowerzyści itp każdy ..uj na swój strój...byle do przodu , byle szybciej a myslenia zero ....a potem oj bo ktoś go pier....lnął :) i zdziwiony ....trzeba tepić zachowania również tych uczestników ruchu drogowego tym bardziej że w straciu z tonami "żelastwa" szanse znikome...
A hulajnoga może jeździć jezdnią?
Nie
potiwerdzam, jest lepiej
👍
Nie wiem czy ktoś kto jest obeznany z prawem o ruchu drogowego jest w stanie mi odpowiedzieć, ale szukając informacji na temat pieszych i torowisk znalazłem tylko informacje, że owi piesi mogą przechodzić kiedy tylko otworzy się półzapora. Nie znalazłem nic o sygnale czerwonym.
Miałem nadzieję, że pokażą zatrzymywanie przez policję i rozmowy... brakowało mi tego w tym materiale !
Uważam że pokazywanie przykładów poprawnie jeżdżących jest dobrym pomysłem
Nie oszukujmy się, piesi, rowerzyści i Ci kierowcy przesiadający się na rowery przepisy mają gdzieś bo Ci pierwsi w ogóle ich nie znają. Sytuacja z lipca tego roku, niedzielne popołudnie grupa rowerzystów co najmniej 9 osób jedzie całą szerokością drogi gminnej zwróciłam uwagę to, otrzymałam odpowiedź gdzie mam kask skoro to droga gminna, kask nie obowiązkowy ale wskazany.
8:00 min. - Odnośnie przejścia dla pieszych na ul. Zielińskiego i przejścia dla pieszych tam... Bzdura, że tam skrzyżowanie odwołuje znak B-33. Tam faktycznie zgodnie z obowiązujacymi przepisami jest skrzyżowanie, ale tylko po jednej stronie drogi, po drugiej już go nie ma. Przejście dla pieszych znajduje się tuż przed tym skrzyżowaniem, więc nie ma mowy o odwołaniu znaku B-33 70 km/h. A więc zupełnie niezgodnie z przepisami jest tam przejście dla pieszych BEZ SYGNALIZACJI na drodze o prędkości powyżej 50 km/h! Najłatwiej się czepić kierowców, ale tam nie ma prawa znajdować się przejście bez sygnalizacji, albo zrobić znak 50 km/h.
Tam z obu stron tej drogi dwujezdniowej można wjechać na ta drogę poprzeczną. A to oznacza, że skrzyżowanie zakaz odwołuje.
Przecież rowerzyści i piesi nie stosują się do przepisów,to co jest dobrze
dobrze, że kierowcy się stosują
A obejrzałes do konca?
Wyraźnie mówione jest "brawo kierowcy". O innych negatywniej już.
Bo nie znają przepisów. Nigdy nie musieli się ich uczyć.
Kolejne tragedie na przejazdach kolejowych wiszą w powietrzu.
Cos jest nie tak
A gdy droga ma po dwa pasy ruchu jade prawym pasem po luku a zlewej dochodzi droga to jak dam lewy kierunek to moje sygnaly nie sa czytelne bo moga sugerowac zmiane pasa ruchu a tego nie robie a co z autostradami na kazdym wjezdzie wszyscy na wszyskich pasach migacze bo sa na luku. NIE
Na rondzie tez nie jezdzimy z lewym kierunkiem wyroki sadow
Nie wszyscy. Rowerzyści i piesi ruszyli
Punkt 3 Art.24 kodeksu stwierdza że należy się upewnić nim sami zaczniemy manewr wyprzedzania czy cytuję: "kierujący, jadący przed nami na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował wcześniej niż my zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu". Jak czytamy uwaga! czy nie . Tak zamiar ten się zawsze sygnalizuje używając kierunkowskazu, pytanie jak to zrobić bez zmiany pasa ruchu jak tu na tym filmie pokazano - odpowiedź nie ma takiej opcji, nie istnieje taki manewr na drodze podczas którego nie używało by się sygnalizatora-kierunkowskazu. Ponadto zacytowany już wyżej przepis mówi wyraźnie by upewnić się cyt:..."czy kierujący jadący przed nami na tym samym pasie ruchu"... (tak wyprzedzić da się tylko tego kto jedzie przed nami tym samym pasem) i to wynika wyraźnie z tego przepisu, wynika z niego jeszcze jedna rzecz mówi on o tym że nim ewentualnie sami zaczniemy wyprzedzanie upewnić się czy pojazd który chcemy wyprzedzać nie rozpoczął wcześniej manewru zmiany pasa ruchu i wyraźnie rozgranicza ten manewr zmiany pasa ruchu od manewru wyprzedzania i odróżnia go wyraźnie od manewru wyprzedzania. Dokładnie to obserwujemy na tym filmie poprostu pojazy które wcześniej zmieniły pas ruchu (i nie wyprzedzają nikogo) jadą zwyczajnie odrębnym pasem bo nie widzę użycia sygnalizatora który jest nieodzowny podczas wykonywania każdego manewru na drodze, zwłaszcza podczas manewru wyprzedzania sygnalizator musi pracować! sygnalizacja jest obowiązkowa by pojazd wyprzedzany wiedział że jest wyprzedzany i musi w związku z tym zwolnić i wpuścić przed siebie pojazd który wyprzedza. Nie ma włączonego migacza nie ma wyprzedzania!!!
Twój wywód nie pasuje do definicji wyprzedzania z ustawy PoRD. Wyprzedzanie nie zawsze musi wiązać się ze zmianą pasa ruchu, a wtedy nie sygnalizujemy tego kierunkowskazem. Sygnalizować należy wyłącznie zmianę pasa ruchu i zmianę kierunku jazdy.
@@Drezdenecki Wyprzedzanie jak podaje sam kodeks to manewr. Manewr nie mógł by się nazywać manewrem gdyby w swej konstrukcji nie zawierał elementów manewrowania czyli zmian pasa ruchu, bądź kierunku jazdy. Wyprzedzanie to manewr złożony z trzech nieodłącznych faz następujących po sobie z czego poczatkowa i końcowa zawiera zmiany pasa ruchu a ustawa PoRD opisuje jako kwintesencje tego na czym wyprzedzanie polega drugi z tych trzech elementów. Aby kogoś wyprzedzić musisz mieć go z przodu co sugeruje już sama nazwa "wy" od wymiana miejscami z tym kogo mamy z przodu.
@@grzegorzlipski8864 Artykuł 2 ustęp 28.
28)
wyprzedzanie - przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku;
Po pierwsze to nie kodeks, to ustawa. Po drugie, nie pada tam słowo "manewr". Po trzecie, ustawa definiuje co to jest wyprzedzanie, a nie jak według Ciebie kwintesencję. Po czwarte, wyprzedzanie nie musi wiązać się ze zmianą pasa ruchu. Nie twórz swojego prawa, a zastosuj się do obecnego.
@@Drezdenecki Mgr inż. Sławomir Pytel, Biuro rzeczoznawstwa samochodowego CORRECT, biegły sądowy z zakresu techniki motoryzacyjnej i rekonstrukcji wypadków, rzeczoznawca samochodowy na 85 stronie "Trybuny Paragrafu" w temacie manewru wyprzedzania pisze cytuje:
"Natomiast włączenie kierunkowskazu jest jednym z warunków koniecznych, ale niewystarczających, sygnalizowania zamiaru wykonania manewru na drodze".
Art. 19. 1. To przepis nieco z innego tematu, ale wyjaśnia że wyprzedzanie jest jednak przez kodeks nazwane manewrem tak jak określa go wymieniony wyżej rzeczoznawca.
3a. Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu.
Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę.
Przepisu tego nie stosuje się podczas
(to zamieszczam tylko tak dla jasności że kodeks określa wyprzedzanie manewrem)
Podsumowując:
1. Wyprzedzanie to manewr!
2. Nie istnieje w kodeksie drogowym taki manewr który nie wymaga wcześniejszego zasygnalizowania chęci jego wykonania.
3. Nie istnieje taki manewr który nie powoduje zmiany kierunku poruszania się pojazdu, bądź nie polega na zmianie jego pasa ruchu.
4. W związku z tym tekst "Wyprzedzanie to przejeżdżanie z większą prędkością od pojazdu lub innego uczestnika ruchu, który porusza się w tę samą stronę" opisuje tylko jeden element składowy wyprzedzania właściwego (kodeksowego) używając dla nazwy tej składowej słowa "wyprzedzanie" w formie potocznej nie kodeksowej.
@@grzegorzlipski8864 tarnow.policja.gov.pl/kt/ruch-drogowy/piatkowy-przepis/15616,Odc-72-Wyprzedzanie-czesc-1. html
Tutaj jest opisane, że wyprzedzanie nie musi wiązać się ze zmianą pasa ruchu.
Dlaczego te zapory otwierają się na raty to niezgodne z ustawą ,jak są zapory i nie ma stopu nie musimy się zatrzymywać ewentualnie tylko zwolnić,trochę paradoksów w tym filmie jest.
Niezgodne z jaką ustawą?
@@Drezdeneckiwacek ma swoją ustawę, sam sobie napisał na ścianie
Na przejsciu dla pieszych juz mozna wyprzedzac na spokojnie
1:34 No już bez takiego hurra optymizmu. Już nie tacy znowu wszyscy - a rowerzyści i piesi?
wystarczyło poczekać z komentarzem i oglądnąć kolejne 20 sekund materiału
Dworak dalej nie odróżnia taksówek prowadzonych przez Polaków od boltów i uberów z ciapatymi za kierownicą.
Taksówkarze chcieli aby bolty i ubery były taksówkami i tak zrobiono, to teraz nie można mieć pretensji, że ktoś nazywa taksówkę taksówką.