To niesamowite ile błędów jako matka już popełniłam ;/ żałuje, że nie znazłam Pani jak moja córka była jeszcze maluszkiem. Że nie byłam nauczona i nie wiedziałam tego wszystkiego. Dziś córka ma 10 lat i widzę jej problemy, które uważałam za jej "brak koncentracji" a teraz widzę ile w tym jest mojej winy jak ona łaknie mimo, że wcale o tym nie mówi " czasu ze mną " . Matki wiecznie biegnącej ;( czytałyśmy książeczek dużo ale pamiętam jak szybko tylko przerwacałam kartki by sama móc się już ze zmęczenia położyć ;/ wieczny pośpiech zabił moje macierzyństwo i kontakt z córką. Mam nadzieje, że uda mi się jeszcze odwrócić tą słabą kartę ;/
Bardzo dziękuje za ten film ! Dziś mam dopiero 21 lat i dotarło do mnie że nie potrafię czytać - nie potrafię się skupić na tym i zapamiętać cokolwiek z tego bo właśnie jako dziecko moj czas spędzałam oglądając bajki a pozniej non stop smartfon. Bardzo dla mnie to jest zachęcające aby inwestować to w mojego 4 miesięcznego synka. Pozdrawiam !!! 😉
Dziękuję bardzo Pani Kasiu za rady dotyczące koncentracji. Nie wrzuca Pani wszystkich dzieci do jednego worka z jedną naklejką,tylko uświadamia Pani rodzicom ,że każde dziecko jest inne.
Dobry odcinek. Przydałyby się wskazówki dotyczące wychowanie starszych dzieci. Np. Co zrobić gdy dzieci skarżą na siebie albo często kłamią.. Dziękuję Pani za świetną robotę!
Ja również chętnie dowiedziałabym się więcej o tym temacie. O maluchach można dużo znaleźć a o dzieciach w wieku szkoły podstawowej i średniej (początki dojrzewania) ciężko...
Bardzo fajnie się Panią słucha, dziękuje:) Myślę że koncentracja, to #1 u dziecka. Podstawa na wszystkie pozostałe umiejętności. Super pomysły o rotacji zabawek:)
Dziękuję za ten wartościowy film i proszę o więcej takich "dzieciowych" tematów. Mam synka około 2 lat. Jak miał fazę na wodę,kupiłam mu sto sztuk kolorowych najtańszych plastikowych kubeczków do kawy i on przelewał wodę z jednego do drugiego potem do trzeciego aż przelał do wszystkich 100. Dziecka nie było godzinę albo dłużej. I kolorów się przy okazji nauczył na tych kubkach.😊
Pani Kasiu, jest Pani tak inteligentną osobą! Bardzo podziwiam i szanuję Panią i Pani wiedzę. Jak to mówią dzieci "Jak dorosnę chcę być taka jak Ty!" i ja te słowa kieruję do Pani, mam nadzieję, że dzięki Pani radom uda mi się wychować córkę (i w przyszłości kolejne bobo) w taki sposób, aby była dobrym i inteligentym człowiekiem. Bardzo dziękuję za to co Pani robi :) PS. czekam na filmik o stymulowaniu koncentracji i pamięci u małych dzieci, takich do roku jak i większych np. 10-letnich (mam w rodzinie gagatka, który ciągle by tylko siedział na telefonie bądź laptopie i ciężko jest to u niej zmienić i spowodować żeby skoncentrowała się na czymś innym). Pozdrawiam!
Pani filmy są bardzo inspirujące. Chętnie obejrzałabym film o nieśmiałości u dzieci, kiedy wynika to z charakteru dziecka, a kiedy powinno nas to niepokoić.
Oglądam Panią od niedawna i bardzo się wciągnęłam. Bardzo lubię słuchać o rodzajach osobowości, pomocy w rozwoju dzieci. Bardzo chętnie posluchalabym o tym jak pomóc dziecku, które ma trudności z czytaniem. Pozdrawiam serdecznie 🙂
No to mi pani w końcu uświadomiła skąd brak koncentracji u mojego syna, a od roku się nad tym zastanawiam i szukam i szukam. Zaczął właśnie naukę w 1 klasie i nie ma szans go skoncentrować, a ja ponieważ nigdy nie miał chęci czytać , oglądać nie motywowałam go do tego, ehh najwyższa pora! dziękuję!
Jeżeli chodzi o koncentrację, to oprócz rzeczy, które wymieniłaś, osobiście stosuję też nieprzeszkadzanie dziecku :P Bardzo często widzę wśród znajomych, na podwórku, w rodzinie sytuacje, kiedy dziecko się na czymś skupiło, bawi się, obserwuje coś, a dorośli je z tych procesów wyrywają. Z moich obserwacji wynika, że niekoniecznie dzieje się tak tylko dlatego, że rodzic się gdzieś "spieszy", czy chce coś od dziecka, ale często też z dobrych intencji. Proponują inny rodzaj aktywności, pomimo, że dziecko ewidentnie jest wciągnięte w to co aktualnie robi. Może mi jest trochę łatwiej, bo jestem osobą, która tu i teraz może siedzieć, myśleć i nic nie robić, dlatego jak mi dziecko grzebie patykiem w ziemi przez pół dnia, to siedzę koło niego i nawet jestem z tego powodu zadowolona. Ale mojego męża, który jest typem zróbmy 1000 rzeczy na raz, trochę musiałam uczulić na to, że to my musimy podążać za dzieckiem i dać mu czasem czas. P.S. Bardzo fajne filmy :)
Zawsze dobrze Pani posłuchać. My już jakiś czas temu zaczęliśmy wprowadzać kilka zmian do naszego trybu życia. Synek ma problemy ze skupieniem i szybko się denerwuje. W niektórych przypadkach pomaga mu też ściskanie piłeczki. Ma taką z mega creative w formie globusa i fajnie się sprawdza, jak zajmie sobie ręce
Witam ja z moim 6 letnim synkiem wiecznie chodziliśmy na dworzec kolejowy oglądać pociągi potrafił 3 godz siedzieć i patrzeć, to były dla niego najlepsze spacerki. 😁
Dziękuję za kolejny bardzo rzetelny i praktyczny film, z którego można dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy. Moim sposobem na koncentrację dziecka jest wdrażanie również w pracę domowe i pracę w kuchni w formie zabawy.Z niecierpliwością czekam na kolejny. Pozdrawiam Pani Kasiu:)
Mój sposób na koncentrację to ćwiczenia na spacerach. Nasluchujemy odgłosy, wypatrujemy ptaki, ciekawych ludzi, marki samochodów, itp. Szukamy np. cyferki 1, koloru czerwonego. Polecam
Tak koncentracja bardzo przydaje się w nauce. Mój synek pierwsza klasa z chęcią czyta, gdy wybierze sobie sam książkę lub wypożyczy w bibliotece. Kaligrafia za to ciągłe wiercenie się, od bieganie od stolika, robimy przerwy z gimnastyką bo po prostu nie radzi sobie z pisaniem jednej strony liter zadanej do domu.
Obecnie w domu mam troszkę zbuntowaną 1,5 roczną córkę ;) I naszym wspólnym czasem wyciszenia, koncentracji są książeczki, codziennie a czasem dwa razy dziennie przeglądamy cały duży kosz książeczek (tematyka różna od zwierząt, pojazdy po książeczki o kupach i nocnikach :) ) . Również przy owocowej przekąsce oglądamy specjalne edukacyjne plansze z obrazkami (które uczą słów, dostrzegania różnic i liczenia, to od rodzica zależy na co będzie zwracał dziecku uwagę ;) ) . Pomagam sobie też komputerem ale inaczej niż bajkami , mam kilka folderów, w których mam zapisane różne obrazki ale i zdjęcia naszej rodziny i puszczam "prezentacje" opowiadając o tym co widzimy. Staram się też robić regularnie z małą przez zabawę ćwiczenia logopedyczne , różne prrr , rrr etc No i najlepszy czas dla mojej córki to oczywiście plastyczny, wprowadzilam farbki już w 8 msc i od tego czasu dokładam coraz to różniejsze formy plastyczne, malujemy, kleimy, lepimy, powiedzmy że "wycinamy" ;) córka uwielbia..ja również :D choć sprzątania jest po tym trochę...ale sprzątamy wspólnie ! :) No i zabawa pod prysznicem, teraz latem w basenie, przelewanie wody z kubeczka do kubeczka, pojemniczki też małą fascynują . Ja baaardzo poproszę o jakiś filmik właśnie o kreatywnych zabawach ,wspomagających koncentrację u takich maluchów
Super pomyślany film🙂 skarbnica wiedzy. Ja bym z chęcią posłuchała dokładnie jak wyglądał wasz plan kilku wybranych dni. Zaczynając od poranka, śniadania np. kto,co przygotowywał, i w jakim wieku-( ostatnio mąż się u nas awanturował, że 8 latek syn który chciał zrobić śniadanie niespodzianke użył noża dużego ostrego, do krojenia rzodkiewki. Mąż zareagował tak przesadnie że syn zamiast pochwały dostał wykład na temat tego że jest za mały na korzystanie z noża. Byłam przeciwna, ale i tak cale starania syna poszły na marne, bo synowi było poprostu przykro, mnie zresztą też.) Kończąc na wieczorze, usypianiu dzieci, porze snu.
Dziękuję Pani Kasiu za Pani filmiki 🙂 bardzo miło się Panią ogląda i słucha, wiele się od Pani z mężem uczymy ☺️ Jesteśmy rodzicami prawie 7miesięcznego chłopca (po jego energii zgadujemy że jest cholerykiem lub sangwinikiem 😄) który właśnie zaczyna raczkować. Chętnie posłuchalibyśmy na temat pomysłów na zabawy z takim dzieckiem ☺️ Pozdrawiamy!
Super filmik. Odnośnie historii o twoim synku i koparkach, pamiętam taką samą historię z moim synkiem. Syn miał również ok 2 lat i naprzeciwko naszego mieszkania były roboty drogowe. Mój syn był w siódmym niebie. Najpierw siedział wpatrzony, później poszukał swoich koparek itp i zaczął naśladować co robią koparki za oknem. Myślałam, że po paru dniach mu się znudzi, ale gdzie tam! Dodam jeszcze, że syn od zawsze potrafił długo skupić się na zadaniach. Uwielbiał puzzle i rozwiązywanie zagadek. Do tej pory mu tak zostało (teraz ma 5.5 lat).
Po raz kolejny dziękuję, że jesteś! Zawsze oglądam filmiki z uśmiechem, bo czuję, że robimy dobrą robotę :) ale zawsze wyciągam coś nowego. Chętnie obejrzałabym filmik o zabawach, ćwiczeniach na koncentrację i rozwój mowy dla dzieci 1,5 r+ oraz o nauce robienia na nocnik. Z tym ostatnim mamy aktualnie mały problem, bo córka przestraszyła się tego, że zrobiła do niego kupę i teraz nie chce słyszeć o nocniku, ale boi się też pieluchy. A co do naszych ćwiczeń na koncentrację córy, to są to głównie książki. Już przed rokiem skupiała się na długo na książkach, teraz ma 1,5 i nie przesadzając spędzamy (na zmianę z tatą) do dwóch godzin dziennie na czytaniu. Dzięki temu już dawno zaczęła mówić pierwsze sensowne słowa, a w ostatnich kilku dniach pojawia się coraz więcej (cześć, buty, zęby, zupa itp). Potrafi też długo bawić się sama i sama wymyślać sobie zabawę, czasem bywa tak kreatywna, że mnie zdumiewa.
Mój 4 miesięczny synek potrafi skupić uwagę na zabawce nawet przez kilka minut, moja teściowa to zauważyła i mówi że mój mąż jako dziecko tak nie robił. W efekcie w szkole mial problemy z nauka i zachowaniem na lekcjach, a teraz kiedy ma 30 lat nie czyta książek, nie potrafi zająć się czymś przez dłuższą chwilę co może być efektem ze nie było z nim ćwiczone koncentrowanie się ma zadaniach. Cieszę się że mogłam obejrzeć Twój film, na pewno wprowadze w życie ćwiczenia z koncentracji u swojego malucha :) bardzo inspirujesz mnie i systematyzujesz wiedzę którą posiadam pozdrawiam ciepło! :)
Pani Kasiu, dzięki za te filmiki, inspiracja i motywacja do działania! czekam na filmik o sposobach zabawy 1x1 szczegolnie takie dla prawie dwulatka, myślę, że to będzie hit, pozdrawiam serdecznie
Mój 4,5 leni syn od najmłodszych lat uczony był oglądania książeczek, nie zaskoczyło szybko, ale w końcu bardzo je lubi i długo się na nich koncentruje. Koncentruje sie też np. na układaniu puzzli, bardzo to lubi, trochę ogląda bajek jakiś piosenek na telefonie, ale zdecydowanie nie siedzi przy tym ciągle, ale ma problem na skoncentrowaniu sie na ubieraniu, rzadko kiedy to zrobi, jesli się nad nim nie stoi, bo zawsze znajdzie jakieś inne zajecie, nie jest też w stanie posprzątać po sobie, trzeba mu dokładnie mówić co z czym ma zrobić a i tak zaczyna na przykład się tym bawić, przydałyby rady w takich kwestiach, kiedy dziecko musi zrobić coś co nie jest takie atrakcyjne.
Uwielbiam ☺️ zawsze czekam z niecierpliwością na kolejny filmik i ciągle chce więcej. U nas ostatnio na pierwszy plan weszła woda. Przelewanie, wylewane, oblewanie, zanurzanie i tak bez końca ☺️ niesamowite jest to skupienie dziecka. Dogłębne badanie wody 🙂 przy okazji polecam książki z serii "opowiem Ci mamo co robią.." świetna sprawa ☺️
Dzięki za kolejny filmik! Czekamy na więcej :) moje obie dziewczynki super skupiają się na puzzlach, polecam! Ale rzeczywiście dość długi czas układałam trudniejsze puzzle razem z nimi, co zaprocentowało i teraz same sobie świetnie radzą.
Mój dziadek był w obozie koncentracyjnym, myśle ze mój tata i jego rodzeństwo maja zespół Kz tata jest najukochańszym człowiekiem na świecie i skoczyłby za mną i moja siostra w ogień ale pierwszy raz niechcący powiedział, ze mnie kocha rok temu hihi teraz jestem w ciąży i mu tłumacze , ze ma ten zespół zapewne. Robię mu takie delikatne przekraczanie granic jego stref komfortu, raz próbowałam, żeby dotknął mój brzuch to był bardzo zmieszany i powiedział, ze on i takie dotykanie to nie bardzo 🤣🤣🤣 czy mogłaby Pani zrobić odcinek o zespole KZ, w internecie znalazłam tak niewiele informacji, a pewnie tez zostało wiele zachowań na mnie przeniesione mimo, ze u nas w domu mama wręcz nas zagłaskiwania i wyznaniami miłości non stop karmiła. Tata tez wpoił lek przed światem, żeby zawsze być przygotowanym do obrony i ze czychajacymi wszędzie zagrożeniami. Mój tata ma tez problemy z otyłością, myśle ze u dziadków okazywało się miłość po przez jedzenie (po obozie bardzo bali się głodu). Zaprowadzić tatę do psychologa czy terapeuty graniczyłoby z cudem- wiec jedyna nadzieja w takim filmiku. Pozdrawiam
Pracuje w prywatnym, dwujezycznym przedszkolu. Wiekszosc dzieci ma duzy problem z koncentracja. W przedszkolu jest ogrom zajec i plan dnia pomiedzy 8.30 a 13.30 jest tak napiety, ze trzeba sie niezle naglowic zeby to wszystko pomiescic. Dla przykladu o 8.30 jest morning circle pol godziny, potem sniadanie podczas ktorego dzieci sa pospieszane no bo przeciez o 9 przychodzi pani od angielskiego i musza wszyscy siedziec grzecznie z nozkami na kokardke i raczkami na kolankach. Pani z angielskiego wychodzi to od razu przychodzi nastepna od np. gimnastyki badz muzyki, potem zajecia z nauczycielem prawie godzine...te dzieci sa wedlug mnie przestymulowane i ciagle gdzies sie spieszymy bo zaraz jedne, drugie, piate zajecia 🙃 szczerze mowiac sama tego tempa nie wytrzymuje 🤪
Świetny film! Wyciągnęłam z niego wiele informacji które w dużym stopniu zmieniły mój paradygmat tej sprawy :)) A może mógłby Pani zrobić film o osobach z zespołem aspergera? Takiego podcastu jeszcze Pani nie nagrała a myślę że zainteresowałby on sporą grupę widzów bo rzadko się o tym mówi a informacje o takich ludziach są bardzo pożądane i potrzebne
Pani Kasiu dziękuję za kolejny świetny poradnik :) mam ośmiomiesięcznego synka który jest wulkanem energii od urodzenia, od pierwszych dni w domu pokazywałam mu książeczki, niestety od około 4 msc nie jesteśmy w stanie przeczytać nawet linijki tekstu, syn wyrywa je, chce sam je trzymać, denerwuje się gdy ja trzymam książki. Mam nadzieję że przyjdzie taki dzień że będzie chciał posłuchać jak mu czytam. Film na temat rozwojowych zabaw byłby świetny :) pozdrawiam
Kasiu proszę nagraj jakiś film z obniżonym napięciem miesniowym u dziecka w obrębie jamy ustnej jeśli to jest w Twoich kompetencjach=) wielkie dzięki za pomoc świetne trafne filmiki
Miałam napisać taki sam komentarz! I przy okazji - jak poprawić pamięć? Nie pamietam nawet zarysu fabuły książki, którą czytałam pół roku temu, a bardzo mi się podobała.
Dorośli uczą się inaczej niż dzieci ale potrzebują wypracować swój styl nauki . Pomocy jest olbrzymia ilość ( w necie ) ale proponuje techniki pamięciowe ( tak na początek ) 😄
Pani Kasiu, dziękuję za wspaniałe wskazówki. Bardzo potrzebuje wskazówek jak rozwijać koncentrację u starszych dzieci w wieku 9 - 11 lat. Mój syn ma również dysleksję, może pani zna się również na tym temacie. Dziękuję
Dyslektycy bardzo korzystają z kursów szybkiego czytania gdyż tam stosuje się inne techniki pracy z tekstem. Sama pracowałam z wieloma i rezultaty były bardzo dobre. Aha, sama jestem dyslektyczką ale nauczyłam się sama szybko czytać.
Witam, uwielbiam ogladac Pani filmiki. Mam pytanie czy w podobny sposob mozna cwiczyc koncentracje u starszych dzieci (9lat ) ? Szkoda ze nie wiedzialam takiego kanalu wczesniej . Pozdrawiam serdecznie .
Tematy, które mnie interesują i które chętnie bym obejrzała na Pani kanale to: 1.NUDA u dzieci, gdy np. zajmujemy się drugim dzieckiem a pierwsze się nudzi ( 3 latek) - co także może być dla niego okazją do koncentracji i wypoczynku, ale jednak się nudzi. 2. Jestem z dziećmi w domu i nie idą do przedszkola, boję się, o to że nie dostarczę im czegoś potrzebnego, kontaktu z rówieśnikami będą przeze mnie wybrakowane ( bo nie jestem pedagogiem) :P Zanudzone... Mamą jestem dobrą, ale nie znam metod pedagogicznych stąd moja obecność na Pani kanale. 3. Dziecko nie chce myć zębów - co robić? - ja za często odpuszczam, to moja wina, ale czasem ma się taką dziedzinę, której już się nie ma siły egzekwować ( z lenistwa, niedopatrzenia, zmęczenia, dziecko współpracuje, bardziej moje zaniedbanie)
Witam! Moja prawie dziewięciolatka podczas czytania ziewa i łapie powietrze dziwnie. Nie wiem czy nie ma problemu z odpowiednim oddychaniem. Jak to sprawdzić
O i jeszcze jeden temat: Złość u rodziców na dziecko. Rodzic jest niecierpliwy, chce żeby było wykonane coś szybko. Jak radzić sobie z nawracającą co jakiś czas złością? Np. Raz w miesiącu wybuch złości i klaps dziecko obrywa. Wszystko wkurza. Gdzie nakierować złość? Co zrobić?
Polecam Anger management , zarządzanie gniewem - terapia. Wybuchy emocji zazwyczaj świadczą o tym , coś w sobie dusimy i wprawnym momencie” kabum”. Za tym gniewem stoją inne emocje i im trzeba się przyjrzeć.
Hmm...z synem od samego początku robiłam te wszystkie rzeczy: mnóstwo czytaliśmy, wierszyki, piosenki itd. Teraz ma 10 lat. Jest bardzo dobrym uczniem. Uczy się bardzo szybko. Jest uzdolniony ruchowo. Praktycznie codziennie trenuje piłkę nożną. Jednak nauczycielka wciąż powtarza jak mantrę, że musi ćwiczyć koncentrację. Hmmm...Dodam, że w porównaniu do rówieśników mało czasu spędza grając na komórce. Więc co poszło nie tak?
Mam to samo, analogiczna sytuacja z wychowaniem dziecka i reakcjami nauczycielki. Jednak bardzo mnie śmieszy takie podejście pedagogów i ich zdziwienie kiedy mówię że nie mamy telewizji a dziecko nie ma dostępu do komputera 😁
Moje dziecko 2,5 L ma problem z zabawa samodzielna. Jak siedzę z nią lub obok to potrafi się długo zajść określona czynnością, gdy znikam z pola widzenia natychmiast zmienia zabawę albo mnie wola . Jak to zmienić ? Jak zachęcić do samodzielnej zabawy?
Kasiu, gdzie znajdę tą tabelę z czasem koncentracji? Poradź coś jak pomóc się skoncentrować dziecku 10-letniemu z ADHD? Dodam, że u nas w dzieciństwie było to co mówisz: książeczki, muzyka, piosenki, wierszyki, czas spędzony razem, a i tak rozwinęło się ADHD, a właściwie ADD, bo z koncentracją jest najgorzej...
Pani Kasiu. Proszę o film na temat nauki dziecka załatwiania się do bocnika. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie jak mój 2 letni syn ma robic do nocnika. Wydaje się to dziwne ale nie wiem jak się do tego zabrać.
Pani Kasiu, mój synek potrafi się skoncentrować, ale z charakteru zapowiada się z niego choleryk-sangwinik, od urodzenia zostawienie go w łóżeczku choćby na 30 min samodzielnej zabawy było abstrakcja, synek cały czas potrzebował czyjejś obecności, wszędzie go pełno. Moje pytanie brzmi - jak udało się Pani to osiągnąć z całą 5ka dzieci? Czy jest jakaś metoda krok po kroku? Chciałabym też zapytać albo ogromnie prosić o Pani wypowiedź na temat snu dzieci, jak zasypialy, czy dobrze spały, czy budziły sie w nocy, kiedy zaczęły te noce przesypiac... u nas synek spał w swoim łóżeczku, w okresie lęku separacyjnego trafił do łóżka rodziców, po kilku miesiącach stwierdziliśmy że chcemy odzyskać dla siebie tą przestrzen i z lozeczka zrobiliśmy dostawke do lozka. Synek niedługo skonczy 15 miesięcy, budzi się 3 do 4 razy w nocy. Czy powinnam czekać aż jego organizm dojrzeje do przesypiania nocy, czy też popelnilam gdzieś błąd i powinnam uczyć go tej sztuki? Czasami się mu udaje samodzielnie zasnąć bez tulenia ale muszę być cały czas obok. Jestem trochę tym zmęczona, zastanawiam się czy robię dobrze. Po obejrzeniu Pani odcinku o mentorach mogę śmiało powiedzieć że Pani jest dla mnie jedną z mentorów, niestety moja mama już prawie nic nie pamięta z wczesnego dzieciństwa mojego i mojego brata.
Mojego syna wkręcaja odkurzacze, wiatraki i in.małe agd.. może sie tym zajmować godzinami, problem w tym, że ma autyzm..a te "wkręty" to fiksacje, które nie sa dla niego dobre..mamy w związku z tym dylemat..
Pani Kasiu, dziś po kolejnym dniu zaczęłam myśleć że moja córeczka jest po prostu nadpobudliwa i nie wiem co mogłabym zrobić. Widzę to u niej już od małego - np bardzo szybko zaczęła wstawać i chodzić. Gdy miała 1,5 śpiewała całe piosenki co mnie szokowało. Dziś ma 3 latka i zamiast chodzic to biega, zamiast mówić to krzyczy, przy jedzeniu kilkakrotnie wraca do jedzenia i odchodzi, już od najmłodszego nie mogła usiedzieć przy jedzeniu. Do tego jest drobnej postury, sugerowano jej niedowagę choć nic nie wynikło niepokojącego z badań, więc przypisywałam to po prostu jej ogromną ruchliwoscią.... Proszę o radę albo o film ponieważ nie daje sobie rady z moją kochaną córeczką, nie wiem jak z nią postępować i często niestety jej zachowanie wyprowadza mnie z równowagi... Ten rytułał wyciszenia w ciągu dnia jest super pomysłem ale czy da się do jeszcze wprowadzić jeśli wcześniej tego nie zrobiłam - tylko po prostu kiedy przestała chcieć spać w dzień to starała się ciegnac tak do ok 18.oo aby po prostu wcześniej położyć ją spać. Czy rysowanie lub plastelina zalicza się do tych zajęć wyciszających czy to wyciszenie musi być koniecznie w jakimś konkretnym miejscu np jak to się robi w przedszkolach leżakowanie na dywanie. Pozdrawiam:)
Pani Kasiu. Czy dobrze rozumiem że organizowała Pani godzinną drzemkę bądź wyciszenie dla wszystkich dzieci równocześnie? Jeśli tak to do jakiego wieku dziecka max można to organizować ? Jeśli 5 albo 6latek nie ma ochoty wtedy spać ( tak jak jego rodzeństwo) to czym ma się zająć ( jeśli nie samochodzikami lub lalkami) tak żeby je to wciągnęlo I nie szukało zabawy z mamą?:)
Istotą tej metody u Pani Kasi jest to jak rozumiem że spadała z dziećmi całe dnie. Starsze dzieci tj 5 czy 6 latki jeśli spędzają czas w przedszkolu i mają młodsze rodzeństwo zwykle mają deficyt uwagi/czasu rodzica więc drzemkę młodszych wykorzystujemy na zabawy ze starszymi. A w odpowiedzi na pytanie Pani to w tym wieku dobre na ten czas są puzzle, rysowanie, układanie klocków przestrzennych, mieszanie składników z szuflady kuchennej tzw mikstury...
Dzieci dobrze funkcjonują w rutynie dnia. U mnie to było tak, ze po obiedzie wszystkie dzieci miały czas na drzemkę lub w łóżeczku czas cichej zabawy. Dzieci oczywiście próbują wprowadzić swoje pomysły ale wtedy trzeba być stanowczym.
Ehh... żeby siąść i uczyć dziecko koncentracji, samemu trzeba potrafić się skoncentrować. Czy ma Pani może jakiś znajomych, sensownych psychologów w Poznaniu, którzy potrafiliby pomóc rodzicom wzrastać do odpowiedzialnego rodzicielstwa? Takich, którzy pracują w podobnym do Pani duchu i stylu (z podobnej "szkoły")? Filmiki pomagają, ale czuję, że potrzebuję kontaktu jeden na jeden, a nie wiem do kogo się zgłosić. Mam nadzieję, że może czyta Pani komentarze pod starszymi filmikami ;)
Mój sposób to zero tv. Od czasu do czasu, ale nie codziennie filmy na RUclips, ale nie bajki tylko o zwierzętach czy przyrodnicze raczej dokumentalne. Dzieci mam w wieku 8, 6 i prawie 4lata, oraz 2miesieczne niemowle. Dużo czasu na dworze, dużo książek i rysowanie i tworzenie zabaw np. z pudełek kartonowych, papieru kolorowego itp. Dużo rozmawiamy, bo życie bez tv jest życiem społecznym moim zdaniem.
Droga Pani Kasiu! Drobna korekta ogniskowej obiektywu na kamerce (wydłużenie do naturalnego ekwiwalentu 50 mm na standardowej klatce Lajki) spowoduje, że okulary i zęby nie będą wmiatać w dno okopu, jak na widok Tygrysa, czy T-34. Miło się słucha, ciężko się ogląda. Jest coś takiego, co się określa kulturowym kręgiem intymności. U południowców bliżej, u Skandynawów dalej. Ostatnio mi się zdażyło, że nawiany Gastarbaiter z Ukrainy czółkiem mi chciał podskoczyć za to, że dokumentuję fotograficznie dzieje mojego miasta. Tzw. "street photography". Zapytałem dwie młode dziewczyny na ławce, czy mogę je sfotografować jako pierwszy plan w miejskim krajobrazie. Na to gościu wyskoczył, jak alfons, stawił się do mnie ewidentnie przekraczając "granicę oddechu". Dostał z byka, delikatnie, ale wystarczająco, by powrotem usiadł na ławce. Ostatni raz temu, to było w 1988 roku, jak wyciąłem podobnie asertywny numer. Teściowa "za karę" musiała mi wszywać pod otok pagonu czwartą belkę 😉
To niesamowite ile błędów jako matka już popełniłam ;/ żałuje, że nie znazłam Pani jak moja córka była jeszcze maluszkiem. Że nie byłam nauczona i nie wiedziałam tego wszystkiego. Dziś córka ma 10 lat i widzę jej problemy, które uważałam za jej "brak koncentracji" a teraz widzę ile w tym jest mojej winy jak ona łaknie mimo, że wcale o tym nie mówi " czasu ze mną " . Matki wiecznie biegnącej ;( czytałyśmy książeczek dużo ale pamiętam jak szybko tylko przerwacałam kartki by sama móc się już ze zmęczenia położyć ;/ wieczny pośpiech zabił moje macierzyństwo i kontakt z córką. Mam nadzieje, że uda mi się jeszcze odwrócić tą słabą kartę ;/
Bardzo dziękuje za ten film ! Dziś mam dopiero 21 lat i dotarło do mnie że nie potrafię czytać - nie potrafię się skupić na tym i zapamiętać cokolwiek z tego bo właśnie jako dziecko moj czas spędzałam oglądając bajki a pozniej non stop smartfon. Bardzo dla mnie to jest zachęcające aby inwestować to w mojego 4 miesięcznego synka. Pozdrawiam !!! 😉
Kasiu chętnie obejrzalAbym filmik nt jak zachęcić dziecko do nauki. Jak nauczyć to samodzielności. Chęci do odrabiania lekcji.
Ja też 😉
Oooo tak... Bardzo przydatny temat 😉
pro tip: watch series on flixzone. I've been using them for watching loads of movies recently.
@Dakari Colin Yup, I have been using flixzone for months myself :)
Dzieki, Swietny,, madry filmik” dla młodych Mam!
Pozdrawiam Alicja💛
Dziękuję bardzo Pani Kasiu za rady dotyczące koncentracji. Nie wrzuca Pani wszystkich dzieci do jednego worka z jedną naklejką,tylko uświadamia Pani rodzicom ,że każde dziecko jest inne.
Dobry odcinek. Przydałyby się wskazówki dotyczące wychowanie starszych dzieci. Np. Co zrobić gdy dzieci skarżą na siebie albo często kłamią.. Dziękuję Pani za świetną robotę!
Ja również chętnie dowiedziałabym się więcej o tym temacie. O maluchach można dużo znaleźć a o dzieciach w wieku szkoły podstawowej i średniej (początki dojrzewania) ciężko...
Potwierdzam potrzebę. Bardzo ciekawy jest ten temat.
Bardzo fajnie się Panią słucha, dziękuje:) Myślę że koncentracja, to #1 u dziecka. Podstawa na wszystkie pozostałe umiejętności. Super pomysły o rotacji zabawek:)
Dziękuję za ten wartościowy film i proszę o więcej takich "dzieciowych" tematów. Mam synka około 2 lat. Jak miał fazę na wodę,kupiłam mu sto sztuk kolorowych najtańszych plastikowych kubeczków do kawy i on przelewał wodę z jednego do drugiego potem do trzeciego aż przelał do wszystkich 100. Dziecka nie było godzinę albo dłużej. I kolorów się przy okazji nauczył na tych kubkach.😊
Pani Kasiu, jest Pani tak inteligentną osobą! Bardzo podziwiam i szanuję Panią i Pani wiedzę. Jak to mówią dzieci "Jak dorosnę chcę być taka jak Ty!" i ja te słowa kieruję do Pani, mam nadzieję, że dzięki Pani radom uda mi się wychować córkę (i w przyszłości kolejne bobo) w taki sposób, aby była dobrym i inteligentym człowiekiem. Bardzo dziękuję za to co Pani robi :)
PS. czekam na filmik o stymulowaniu koncentracji i pamięci u małych dzieci, takich do roku jak i większych np. 10-letnich (mam w rodzinie gagatka, który ciągle by tylko siedział na telefonie bądź laptopie i ciężko jest to u niej zmienić i spowodować żeby skoncentrowała się na czymś innym).
Pozdrawiam!
Pani filmy są bardzo inspirujące. Chętnie obejrzałabym film o nieśmiałości u dzieci, kiedy wynika to z charakteru dziecka, a kiedy powinno nas to niepokoić.
Oglądam Panią od niedawna i bardzo się wciągnęłam. Bardzo lubię słuchać o rodzajach osobowości, pomocy w rozwoju dzieci. Bardzo chętnie posluchalabym o tym jak pomóc dziecku, które ma trudności z czytaniem. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Proszę o ten filmik zabaw stymulujących, szczególnie niemowląt - 8 mcy 😊
No to mi pani w końcu uświadomiła skąd brak koncentracji u mojego syna, a od roku się nad tym zastanawiam i szukam i szukam. Zaczął właśnie naukę w 1 klasie i nie ma szans go skoncentrować, a ja ponieważ nigdy nie miał chęci czytać , oglądać nie motywowałam go do tego, ehh najwyższa pora! dziękuję!
z życia potwierdzam, że sprawdza się Twoja wiedza :) dziękuję Kasiu.
Niech Pani nagrywa, nagrywa, nagrywa :). Dużo mądrych treści i tak fajnie się słucha :).
Pani Kasiu pozdrawiam .Super rady i mila atmosfera.
Bardzo wartościowy film, dziękuję🙂 u nas zdecydowanie książeczki, ale też budowanie z klocków i wycinanie nożyczkami
Jeżeli chodzi o koncentrację, to oprócz rzeczy, które wymieniłaś, osobiście stosuję też nieprzeszkadzanie dziecku :P Bardzo często widzę wśród znajomych, na podwórku, w rodzinie sytuacje, kiedy dziecko się na czymś skupiło, bawi się, obserwuje coś, a dorośli je z tych procesów wyrywają. Z moich obserwacji wynika, że niekoniecznie dzieje się tak tylko dlatego, że rodzic się gdzieś "spieszy", czy chce coś od dziecka, ale często też z dobrych intencji. Proponują inny rodzaj aktywności, pomimo, że dziecko ewidentnie jest wciągnięte w to co aktualnie robi. Może mi jest trochę łatwiej, bo jestem osobą, która tu i teraz może siedzieć, myśleć i nic nie robić, dlatego jak mi dziecko grzebie patykiem w ziemi przez pół dnia, to siedzę koło niego i nawet jestem z tego powodu zadowolona. Ale mojego męża, który jest typem zróbmy 1000 rzeczy na raz, trochę musiałam uczulić na to, że to my musimy podążać za dzieckiem i dać mu czasem czas. P.S. Bardzo fajne filmy :)
Bardzo mądrze ! Dzieci są takie twórcze gdy im na to pozwolimy :) Brawo!!
Zawsze dobrze Pani posłuchać. My już jakiś czas temu zaczęliśmy wprowadzać kilka zmian do naszego trybu życia. Synek ma problemy ze skupieniem i szybko się denerwuje. W niektórych przypadkach pomaga mu też ściskanie piłeczki. Ma taką z mega creative w formie globusa i fajnie się sprawdza, jak zajmie sobie ręce
Dziękuję, za każdy filmik. ❤Bardzo duże wsparcie dla mnie jako mamy niespełna 4 łatki. Pozdrawiam serdecznie❤
Witam ja z moim 6 letnim synkiem wiecznie chodziliśmy na dworzec kolejowy oglądać pociągi potrafił 3 godz siedzieć i patrzeć, to były dla niego najlepsze spacerki. 😁
Dziękuję za kolejny bardzo rzetelny i praktyczny film, z którego można dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy. Moim sposobem na koncentrację dziecka jest wdrażanie również w pracę domowe i pracę w kuchni w formie zabawy.Z niecierpliwością czekam na kolejny. Pozdrawiam Pani Kasiu:)
Mój sposób na koncentrację to ćwiczenia na spacerach. Nasluchujemy odgłosy, wypatrujemy ptaki, ciekawych ludzi, marki samochodów, itp. Szukamy np. cyferki 1, koloru czerwonego. Polecam
Tak koncentracja bardzo przydaje się w nauce. Mój synek pierwsza klasa z chęcią czyta, gdy wybierze sobie sam książkę lub wypożyczy w bibliotece. Kaligrafia za to ciągłe wiercenie się, od bieganie od stolika, robimy przerwy z gimnastyką bo po prostu nie radzi sobie z pisaniem jednej strony liter zadanej do domu.
Obecnie w domu mam troszkę zbuntowaną 1,5 roczną córkę ;)
I naszym wspólnym czasem wyciszenia, koncentracji są książeczki, codziennie a czasem dwa razy dziennie przeglądamy cały duży kosz książeczek (tematyka różna od zwierząt, pojazdy po książeczki o kupach i nocnikach :) ) . Również przy owocowej przekąsce oglądamy specjalne edukacyjne plansze z obrazkami (które uczą słów, dostrzegania różnic i liczenia, to od rodzica zależy na co będzie zwracał dziecku uwagę ;) ) . Pomagam sobie też komputerem ale inaczej niż bajkami , mam kilka folderów, w których mam zapisane różne obrazki ale i zdjęcia naszej rodziny i puszczam "prezentacje" opowiadając o tym co widzimy. Staram się też robić regularnie z małą przez zabawę ćwiczenia logopedyczne , różne prrr , rrr etc
No i najlepszy czas dla mojej córki to oczywiście plastyczny, wprowadzilam farbki już w 8 msc i od tego czasu dokładam coraz to różniejsze formy plastyczne, malujemy, kleimy, lepimy, powiedzmy że "wycinamy" ;) córka uwielbia..ja również :D choć sprzątania jest po tym trochę...ale sprzątamy wspólnie ! :)
No i zabawa pod prysznicem, teraz latem w basenie, przelewanie wody z kubeczka do kubeczka, pojemniczki też małą fascynują .
Ja baaardzo poproszę o jakiś filmik właśnie o kreatywnych zabawach ,wspomagających koncentrację u takich maluchów
Świetny kanał Pani Kasiu otwiera mi Pani oczy na świat i na relację,dużo od Pani się dowiedziałam, bezcenne 💗💗❤
My też się BARDZO cieszymy, że Pani nagrywa!
Super pomyślany film🙂 skarbnica wiedzy. Ja bym z chęcią posłuchała dokładnie jak wyglądał wasz plan kilku wybranych dni. Zaczynając od poranka, śniadania np. kto,co przygotowywał, i w jakim wieku-( ostatnio mąż się u nas awanturował, że 8 latek syn który chciał zrobić śniadanie niespodzianke użył noża dużego ostrego, do krojenia rzodkiewki. Mąż zareagował tak przesadnie że syn zamiast pochwały dostał wykład na temat tego że jest za mały na korzystanie z noża. Byłam przeciwna, ale i tak cale starania syna poszły na marne, bo synowi było poprostu przykro, mnie zresztą też.) Kończąc na wieczorze, usypianiu dzieci, porze snu.
Dziękuję Pani Kasiu za Pani filmiki 🙂 bardzo miło się Panią ogląda i słucha, wiele się od Pani z mężem uczymy ☺️ Jesteśmy rodzicami prawie 7miesięcznego chłopca (po jego energii zgadujemy że jest cholerykiem lub sangwinikiem 😄) który właśnie zaczyna raczkować. Chętnie posłuchalibyśmy na temat pomysłów na zabawy z takim dzieckiem ☺️ Pozdrawiamy!
Super filmik. Odnośnie historii o twoim synku i koparkach, pamiętam taką samą historię z moim synkiem. Syn miał również ok 2 lat i naprzeciwko naszego mieszkania były roboty drogowe. Mój syn był w siódmym niebie. Najpierw siedział wpatrzony, później poszukał swoich koparek itp i zaczął naśladować co robią koparki za oknem. Myślałam, że po paru dniach mu się znudzi, ale gdzie tam!
Dodam jeszcze, że syn od zawsze potrafił długo skupić się na zadaniach. Uwielbiał puzzle i rozwiązywanie zagadek. Do tej pory mu tak zostało (teraz ma 5.5 lat).
Po raz kolejny dziękuję, że jesteś!
Zawsze oglądam filmiki z uśmiechem, bo czuję, że robimy dobrą robotę :) ale zawsze wyciągam coś nowego.
Chętnie obejrzałabym filmik o zabawach, ćwiczeniach na koncentrację i rozwój mowy dla dzieci 1,5 r+ oraz o nauce robienia na nocnik. Z tym ostatnim mamy aktualnie mały problem, bo córka przestraszyła się tego, że zrobiła do niego kupę i teraz nie chce słyszeć o nocniku, ale boi się też pieluchy.
A co do naszych ćwiczeń na koncentrację córy, to są to głównie książki. Już przed rokiem skupiała się na długo na książkach, teraz ma 1,5 i nie przesadzając spędzamy (na zmianę z tatą) do dwóch godzin dziennie na czytaniu. Dzięki temu już dawno zaczęła mówić pierwsze sensowne słowa, a w ostatnich kilku dniach pojawia się coraz więcej (cześć, buty, zęby, zupa itp). Potrafi też długo bawić się sama i sama wymyślać sobie zabawę, czasem bywa tak kreatywna, że mnie zdumiewa.
Bardzo dobra robota, wszystkich znajomych zarazam Twoimi filmami :) chętnie bym jeszcze posłuchał o depresji poporodowej
Bardzo ważny temat 👍🙌Zgadzam się ze wszystkim w 100%
Pani Paniu jak zwykle świetny film. Bardzo proszę o film jak poprawić koncentrace u 6 latka.
Bardzo inspirujace filmiki , dziekuje!!!
Tak, wiecej filmikow o rodzajach stymulacji Kasiu, prosze :)
Mój 4 miesięczny synek potrafi skupić uwagę na zabawce nawet przez kilka minut, moja teściowa to zauważyła i mówi że mój mąż jako dziecko tak nie robił. W efekcie w szkole mial problemy z nauka i zachowaniem na lekcjach, a teraz kiedy ma 30 lat nie czyta książek, nie potrafi zająć się czymś przez dłuższą chwilę co może być efektem ze nie było z nim ćwiczone koncentrowanie się ma zadaniach. Cieszę się że mogłam obejrzeć Twój film, na pewno wprowadze w życie ćwiczenia z koncentracji u swojego malucha :) bardzo inspirujesz mnie i systematyzujesz wiedzę którą posiadam pozdrawiam ciepło! :)
Jak ten czas z Panią szybko leci! Mogłabym sluchać i sluchać!
Chętnie obejrze filmik o zabawach/zabawkach dla dzieci.
Ciastolinolizm... znam to z autopsji :) Ale sie usmialam, kiedy Pani mowi o przedawkowaniu :) U nas jeszcze sie podoba
Pani Kasiu, dzięki za te filmiki, inspiracja i motywacja do działania! czekam na filmik o sposobach zabawy 1x1 szczegolnie takie dla prawie dwulatka, myślę, że to będzie hit, pozdrawiam serdecznie
Super filmik, jeszcze proszę o rady jak rozwijać koncentracje u starszych dzieci 😊
Pani Kasiu dziękuję za filmik :)
Mój 4,5 leni syn od najmłodszych lat uczony był oglądania książeczek, nie zaskoczyło szybko, ale w końcu bardzo je lubi i długo się na nich koncentruje. Koncentruje sie też np. na układaniu puzzli, bardzo to lubi, trochę ogląda bajek jakiś piosenek na telefonie, ale zdecydowanie nie siedzi przy tym ciągle, ale ma problem na skoncentrowaniu sie na ubieraniu, rzadko kiedy to zrobi, jesli się nad nim nie stoi, bo zawsze znajdzie jakieś inne zajecie, nie jest też w stanie posprzątać po sobie, trzeba mu dokładnie mówić co z czym ma zrobić a i tak zaczyna na przykład się tym bawić, przydałyby rady w takich kwestiach, kiedy dziecko musi zrobić coś co nie jest takie atrakcyjne.
Fantastyczny film! Tyyyle wiedzy
Dziękuję Kasiu, fajny materiał 👏👏👏
Świetny kanał! Polecam
Uwielbiam ☺️ zawsze czekam z niecierpliwością na kolejny filmik i ciągle chce więcej. U nas ostatnio na pierwszy plan weszła woda. Przelewanie, wylewane, oblewanie, zanurzanie i tak bez końca ☺️ niesamowite jest to skupienie dziecka. Dogłębne badanie wody 🙂 przy okazji polecam książki z serii "opowiem Ci mamo co robią.." świetna sprawa ☺️
Dzięki za kolejny filmik! Czekamy na więcej :) moje obie dziewczynki super skupiają się na puzzlach, polecam! Ale rzeczywiście dość długi czas układałam trudniejsze puzzle razem z nimi, co zaprocentowało i teraz same sobie świetnie radzą.
Świetny filmik! Uwielbiam Panią oglądać. :)
U nas na topie jest wkręcanie śrubek śrubokrętem w styropian. Zajmuje dziecko na długie minuty.
Oto jest Kasia:) lajkujemy i zaczynamy słuchać :D
Proszę o więcej filmów o tej tematyce :)
Sorry, swietny filmik” dla obojga młodych rodzicow!
Pozdrawiam, Alicja 💛
Chętnie obejrzałabym film o tym jak poprawić koncentracje u starszego dziecka (6-7 lat)
Ja również... Mamy ten problem z synem 6 letnim , niestety w poradni zero pomocy w tej kwestii...
Dokładnie, chetnie bym też obejrzał taki film z poradami.
Wspanialy temat... Kasiu pomoz prosze Z opieka nad dzieckiem przez leniwych dziadkow.. Maly wraca do domu bedac u nich 4-5h I mowi ze oglada tv😲
Dziękuję !!
Fantastyczny filmik❤️
Mój dziadek był w obozie koncentracyjnym, myśle ze mój tata i jego rodzeństwo maja zespół Kz tata jest najukochańszym człowiekiem na świecie i skoczyłby za mną i moja siostra w ogień ale pierwszy raz niechcący powiedział, ze mnie kocha rok temu hihi teraz jestem w ciąży i mu tłumacze , ze ma ten zespół zapewne. Robię mu takie delikatne przekraczanie granic jego stref komfortu, raz próbowałam, żeby dotknął mój brzuch to był bardzo zmieszany i powiedział, ze on i takie dotykanie to nie bardzo 🤣🤣🤣 czy mogłaby Pani zrobić odcinek o zespole KZ, w internecie znalazłam tak niewiele informacji, a pewnie tez zostało wiele zachowań na mnie przeniesione mimo, ze u nas w domu mama wręcz nas zagłaskiwania i wyznaniami miłości non stop karmiła. Tata tez wpoił lek przed światem, żeby zawsze być przygotowanym do obrony i ze czychajacymi wszędzie zagrożeniami. Mój tata ma tez problemy z otyłością, myśle ze u dziadków okazywało się miłość po przez jedzenie (po obozie bardzo bali się głodu). Zaprowadzić tatę do psychologa czy terapeuty graniczyłoby z cudem- wiec jedyna nadzieja w takim filmiku. Pozdrawiam
Pracuje w prywatnym, dwujezycznym przedszkolu. Wiekszosc dzieci ma duzy problem z koncentracja. W przedszkolu jest ogrom zajec i plan dnia pomiedzy 8.30 a 13.30 jest tak napiety, ze trzeba sie niezle naglowic zeby to wszystko pomiescic. Dla przykladu o 8.30 jest morning circle pol godziny, potem sniadanie podczas ktorego dzieci sa pospieszane no bo przeciez o 9 przychodzi pani od angielskiego i musza wszyscy siedziec grzecznie z nozkami na kokardke i raczkami na kolankach. Pani z angielskiego wychodzi to od razu przychodzi nastepna od np. gimnastyki badz muzyki, potem zajecia z nauczycielem prawie godzine...te dzieci sa wedlug mnie przestymulowane i ciagle gdzies sie spieszymy bo zaraz jedne, drugie, piate zajecia 🙃 szczerze mowiac sama tego tempa nie wytrzymuje 🤪
ja polecam na koncentracje u dzieci stosowanie naturalnych suplementów. Konkretnie olejku "młody geniusz" z firmy Aura care. U nas sprawdza się super
Świetny film! Wyciągnęłam z niego wiele informacji które w dużym stopniu zmieniły mój paradygmat tej sprawy :)) A może mógłby Pani zrobić film o osobach z zespołem aspergera? Takiego podcastu jeszcze Pani nie nagrała a myślę że zainteresowałby on sporą grupę widzów bo rzadko się o tym mówi a informacje o takich ludziach są bardzo pożądane i potrzebne
Pani Kasiu dziękuję za kolejny świetny poradnik :) mam ośmiomiesięcznego synka który jest wulkanem energii od urodzenia, od pierwszych dni w domu pokazywałam mu książeczki, niestety od około 4 msc nie jesteśmy w stanie przeczytać nawet linijki tekstu, syn wyrywa je, chce sam je trzymać, denerwuje się gdy ja trzymam książki. Mam nadzieję że przyjdzie taki dzień że będzie chciał posłuchać jak mu czytam. Film na temat rozwojowych zabaw byłby świetny :) pozdrawiam
Kasiu proszę nagraj jakiś film z obniżonym napięciem miesniowym u dziecka w obrębie jamy ustnej jeśli to jest w Twoich kompetencjach=) wielkie dzięki za pomoc świetne trafne filmiki
A jak nauczyć się koncentracji w dorosłym życiu?
Miałam napisać taki sam komentarz!
I przy okazji - jak poprawić pamięć? Nie pamietam nawet zarysu fabuły książki, którą czytałam pół roku temu, a bardzo mi się podobała.
Dorośli uczą się inaczej niż dzieci ale potrzebują wypracować swój styl nauki .
Pomocy jest olbrzymia ilość ( w necie ) ale proponuje techniki pamięciowe ( tak na początek )
😄
Ja tak miałem w dzieciństwie 🙂 w sumie do tej pory tak mam 😁
Pani Kasiu, dziękuję za wspaniałe wskazówki. Bardzo potrzebuje wskazówek jak rozwijać koncentrację u starszych dzieci w wieku 9 - 11 lat. Mój syn ma również dysleksję, może pani zna się również na tym temacie. Dziękuję
Dyslektycy bardzo korzystają z kursów szybkiego czytania gdyż tam stosuje się inne techniki pracy z tekstem. Sama pracowałam z wieloma i rezultaty były bardzo dobre. Aha, sama jestem dyslektyczką ale nauczyłam się sama szybko czytać.
A co że starszymi dziećmi 10la?jak pracować nad koncentracją?
Witam, uwielbiam ogladac Pani filmiki. Mam pytanie czy w podobny sposob mozna cwiczyc koncentracje u starszych dzieci (9lat ) ? Szkoda ze nie wiedzialam takiego kanalu wczesniej . Pozdrawiam serdecznie .
Też podpinam się pod to pytanie
Nagram filmik :)
@@KasiaSawicka proszę nam podesłać jak już będzie
Tematy, które mnie interesują i które chętnie bym obejrzała na Pani kanale to:
1.NUDA u dzieci, gdy np. zajmujemy się drugim dzieckiem a pierwsze się nudzi ( 3 latek) - co także może być dla niego okazją do koncentracji i wypoczynku, ale jednak się nudzi.
2. Jestem z dziećmi w domu i nie idą do przedszkola, boję się, o to że nie dostarczę im czegoś potrzebnego, kontaktu z rówieśnikami będą przeze mnie wybrakowane ( bo nie jestem pedagogiem) :P Zanudzone... Mamą jestem dobrą, ale nie znam metod pedagogicznych stąd moja obecność na Pani kanale.
3. Dziecko nie chce myć zębów - co robić? - ja za często odpuszczam, to moja wina, ale czasem ma się taką dziedzinę, której już się nie ma siły egzekwować ( z lenistwa, niedopatrzenia, zmęczenia, dziecko współpracuje, bardziej moje zaniedbanie)
Witam! Moja prawie dziewięciolatka podczas czytania ziewa i łapie powietrze dziwnie. Nie wiem czy nie ma problemu z odpowiednim oddychaniem. Jak to sprawdzić
O i jeszcze jeden temat:
Złość u rodziców na dziecko. Rodzic jest niecierpliwy, chce żeby było wykonane coś szybko. Jak radzić sobie z nawracającą co jakiś czas złością? Np. Raz w miesiącu wybuch złości i klaps dziecko obrywa. Wszystko wkurza. Gdzie nakierować złość? Co zrobić?
Polecam Anger management , zarządzanie gniewem - terapia. Wybuchy emocji zazwyczaj świadczą o tym , coś w sobie dusimy i wprawnym momencie” kabum”.
Za tym gniewem stoją inne emocje i im trzeba się przyjrzeć.
Hmm...z synem od samego początku robiłam te wszystkie rzeczy: mnóstwo czytaliśmy, wierszyki, piosenki itd. Teraz ma 10 lat. Jest bardzo dobrym uczniem. Uczy się bardzo szybko. Jest uzdolniony ruchowo. Praktycznie codziennie trenuje piłkę nożną. Jednak nauczycielka wciąż powtarza jak mantrę, że musi ćwiczyć koncentrację. Hmmm...Dodam, że w porównaniu do rówieśników mało czasu spędza grając na komórce. Więc co poszło nie tak?
Szkoła i nauczycielka; )
Całkiem możliwe 🙂
Mam to samo, analogiczna sytuacja z wychowaniem dziecka i reakcjami nauczycielki. Jednak bardzo mnie śmieszy takie podejście pedagogów i ich zdziwienie kiedy mówię że nie mamy telewizji a dziecko nie ma dostępu do komputera 😁
No rzeczywiście chyba ta nauczycielka wyciągnęła błędne wnioski...
Pierwsze co mi do głowy przychodzi, jest że Pani syn może się nudzi w szkole bo materiał nie jest wystarczająco stymulujący?
Moje dziecko 2,5 L ma problem z zabawa samodzielna. Jak siedzę z nią lub obok to potrafi się długo zajść określona czynnością, gdy znikam z pola widzenia natychmiast zmienia zabawę albo mnie wola . Jak to zmienić ? Jak zachęcić do samodzielnej zabawy?
moze cos o organizacji czasy dzieci szkolnych wiek 10 lat?
❤
Kasiu, gdzie znajdę tą tabelę z czasem koncentracji? Poradź coś jak pomóc się skoncentrować dziecku 10-letniemu z ADHD? Dodam, że u nas w dzieciństwie było to co mówisz: książeczki, muzyka, piosenki, wierszyki, czas spędzony razem, a i tak rozwinęło się ADHD, a właściwie ADD, bo z koncentracją jest najgorzej...
Pani Kasiu. Proszę o film na temat nauki dziecka załatwiania się do bocnika. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie jak mój 2 letni syn ma robic do nocnika.
Wydaje się to dziwne ale nie wiem jak się do tego zabrać.
Pani Kasiu, mój synek potrafi się skoncentrować, ale z charakteru zapowiada się z niego choleryk-sangwinik, od urodzenia zostawienie go w łóżeczku choćby na 30 min samodzielnej zabawy było abstrakcja, synek cały czas potrzebował czyjejś obecności, wszędzie go pełno. Moje pytanie brzmi - jak udało się Pani to osiągnąć z całą 5ka dzieci? Czy jest jakaś metoda krok po kroku? Chciałabym też zapytać albo ogromnie prosić o Pani wypowiedź na temat snu dzieci, jak zasypialy, czy dobrze spały, czy budziły sie w nocy, kiedy zaczęły te noce przesypiac... u nas synek spał w swoim łóżeczku, w okresie lęku separacyjnego trafił do łóżka rodziców, po kilku miesiącach stwierdziliśmy że chcemy odzyskać dla siebie tą przestrzen i z lozeczka zrobiliśmy dostawke do lozka. Synek niedługo skonczy 15 miesięcy, budzi się 3 do 4 razy w nocy. Czy powinnam czekać aż jego organizm dojrzeje do przesypiania nocy, czy też popelnilam gdzieś błąd i powinnam uczyć go tej sztuki? Czasami się mu udaje samodzielnie zasnąć bez tulenia ale muszę być cały czas obok. Jestem trochę tym zmęczona, zastanawiam się czy robię dobrze. Po obejrzeniu Pani odcinku o mentorach mogę śmiało powiedzieć że Pani jest dla mnie jedną z mentorów, niestety moja mama już prawie nic nie pamięta z wczesnego dzieciństwa mojego i mojego brata.
❤🍀
Kasiu, kiedy mówisz to przypomina mi się zawsze dom mojej Babci...
A jak uczyc Historii???
😘
Dziś 3 dzień uczę swoje 4 letnie dziecko ko liczyc do 3...problem z pamięcią...od dziś zaczynam pracę nad koncentracja...echhh
Mojego syna wkręcaja odkurzacze, wiatraki i in.małe agd.. może sie tym zajmować godzinami, problem w tym, że ma autyzm..a te "wkręty" to fiksacje, które nie sa dla niego dobre..mamy w związku z tym dylemat..
Pani Kasiu, dziś po kolejnym dniu zaczęłam myśleć że moja córeczka jest po prostu nadpobudliwa i nie wiem co mogłabym zrobić. Widzę to u niej już od małego - np bardzo szybko zaczęła wstawać i chodzić. Gdy miała 1,5 śpiewała całe piosenki co mnie szokowało. Dziś ma 3 latka i zamiast chodzic to biega, zamiast mówić to krzyczy, przy jedzeniu kilkakrotnie wraca do jedzenia i odchodzi, już od najmłodszego nie mogła usiedzieć przy jedzeniu. Do tego jest drobnej postury, sugerowano jej niedowagę choć nic nie wynikło niepokojącego z badań, więc przypisywałam to po prostu jej ogromną ruchliwoscią.... Proszę o radę albo o film ponieważ nie daje sobie rady z moją kochaną córeczką, nie wiem jak z nią postępować i często niestety jej zachowanie wyprowadza mnie z równowagi... Ten rytułał wyciszenia w ciągu dnia jest super pomysłem ale czy da się do jeszcze wprowadzić jeśli wcześniej tego nie zrobiłam - tylko po prostu kiedy przestała chcieć spać w dzień to starała się ciegnac tak do ok 18.oo aby po prostu wcześniej położyć ją spać. Czy rysowanie lub plastelina zalicza się do tych zajęć wyciszających czy to wyciszenie musi być koniecznie w jakimś konkretnym miejscu np jak to się robi w przedszkolach leżakowanie na dywanie. Pozdrawiam:)
Dzieci potrzebują jasnych rytuałów .. stad dobrze jest gdy dzieci regularnie odpoczywają po południu w jednym miejscu ...
Mój syn jest gapą Tu się przewróci, tu wyleje herbatę na siebie Co robić? Dodam że jest wysoko wrażliwym dzieckiem Pozdrawiam
Pani Kasiu. Czy dobrze rozumiem że organizowała Pani godzinną drzemkę bądź wyciszenie dla wszystkich dzieci równocześnie? Jeśli tak to do jakiego wieku dziecka max można to organizować ? Jeśli 5 albo 6latek nie ma ochoty wtedy spać ( tak jak jego rodzeństwo) to czym ma się zająć ( jeśli nie samochodzikami lub lalkami) tak żeby je to wciągnęlo I nie szukało zabawy z mamą?:)
Istotą tej metody u Pani Kasi jest to jak rozumiem że spadała z dziećmi całe dnie. Starsze dzieci tj 5 czy 6 latki jeśli spędzają czas w przedszkolu i mają młodsze rodzeństwo zwykle mają deficyt uwagi/czasu rodzica więc drzemkę młodszych wykorzystujemy na zabawy ze starszymi. A w odpowiedzi na pytanie Pani to w tym wieku dobre na ten czas są puzzle, rysowanie, układanie klocków przestrzennych, mieszanie składników z szuflady kuchennej tzw mikstury...
Dzieci dobrze funkcjonują w rutynie dnia. U mnie to było tak, ze po obiedzie wszystkie dzieci miały czas na drzemkę lub w łóżeczku czas cichej zabawy. Dzieci oczywiście próbują wprowadzić swoje pomysły ale wtedy trzeba być stanowczym.
Dlaczego ja tego wcześniej nie wiedziałam..
Rodzaje stymulacji dla dzieci 4-5 lat!!
Ehh... żeby siąść i uczyć dziecko koncentracji, samemu trzeba potrafić się skoncentrować. Czy ma Pani może jakiś znajomych, sensownych psychologów w Poznaniu, którzy potrafiliby pomóc rodzicom wzrastać do odpowiedzialnego rodzicielstwa? Takich, którzy pracują w podobnym do Pani duchu i stylu (z podobnej "szkoły")? Filmiki pomagają, ale czuję, że potrzebuję kontaktu jeden na jeden, a nie wiem do kogo się zgłosić. Mam nadzieję, że może czyta Pani komentarze pod starszymi filmikami ;)
Mój sposób to zero tv. Od czasu do czasu, ale nie codziennie filmy na RUclips, ale nie bajki tylko o zwierzętach czy przyrodnicze raczej dokumentalne. Dzieci mam w wieku 8, 6 i prawie 4lata, oraz 2miesieczne niemowle. Dużo czasu na dworze, dużo książek i rysowanie i tworzenie zabaw np. z pudełek kartonowych, papieru kolorowego itp. Dużo rozmawiamy, bo życie bez tv jest życiem społecznym moim zdaniem.
Bardzo dobra strategia, gratuluje :)
Droga Pani Kasiu! Drobna korekta ogniskowej obiektywu na kamerce (wydłużenie do naturalnego ekwiwalentu 50 mm na standardowej klatce Lajki) spowoduje, że okulary i zęby nie będą wmiatać w dno okopu, jak na widok Tygrysa, czy T-34.
Miło się słucha, ciężko się ogląda. Jest coś takiego, co się określa kulturowym kręgiem intymności. U południowców bliżej, u Skandynawów dalej.
Ostatnio mi się zdażyło, że nawiany Gastarbaiter z Ukrainy czółkiem mi chciał podskoczyć za to, że dokumentuję fotograficznie dzieje mojego miasta. Tzw. "street photography". Zapytałem dwie młode dziewczyny na ławce, czy mogę je sfotografować jako pierwszy plan w miejskim krajobrazie. Na to gościu wyskoczył, jak alfons, stawił się do mnie ewidentnie przekraczając "granicę oddechu". Dostał z byka, delikatnie, ale wystarczająco, by powrotem usiadł na ławce. Ostatni raz temu, to było w 1988 roku, jak wyciąłem podobnie asertywny numer. Teściowa "za karę" musiała mi wszywać pod otok pagonu czwartą belkę 😉
❤