Super odcinek! Niewiele jest na polskim YT tak wartościowych kanałów jak Wasz, dlatego mam nadzieję, że nigdy nie przestaniecie nagrywać kolejnych filmów. Pozdrawiam cały Wasz zespół, robicie bardzo dobrą prace :)
Ten odcinek uświadomił mi, że mam takiego cisa na własnym podwórku "od zawsze". Oczywiście, dziadek mi o nim mówił (także o jego właściwościach), ale kto słuchał starszych za młodu... Poza tym - "Wierzchlas", "Żołędowo" piękne nazwy własne. Dzięki za kolejny ciekawy materiał.
Fajnie, że mogliśmy przyczynić się do tak ciekawego odkrycia. Gorąco zachęcam do dalszego odkrywania cisowych tajemnic i przede wszystkim do odwiedzenia Wierzchlasu.
Kiedy mieszkalem z rodzicami w Szczecinku, mój tata, lekarz i oficer LWP został zaprozony z nami wszystkimi do rezerwatu cisów. Nie pamiętam gdzie dokładnie to było ale samą wyprawę- wojskowym gazikuem GAZ 63 pamiętam do dzisiaj. Bardzo ciekswe wszystkie Wasze filmy, pozdrawiam, Darzbór
Znam ten rezerwat. Komar na komarze w trakcie wilgotnych dni letnich :) . Dzięki za wyjaśnienie dlaczego tak słabo Cisom idzie naturalna odnowa i wysiew. Szukaliśmy z dzieckiem starszych drzewek niż roczne ale ich nie można było zaobserwować. Komary też przeszkadzały. Miliardy komarów!
Sam hoduje z nasion cisy. W pierwszym roku zebrałem nasiona,, które stratyfikowalem w lodowce. Wysialem na wiosnę. Niestety wzeszlo ok 10%, następne w kiełkowały w następnym roku. Przyrosty roczne bardzo małe pomimo dobrych warunkow. Rezultat po 8 latach od zbioru nasion,obecnie sadzonki są bardzo ładne, ale mają max 60cm wysokości. Nie dziwię sie że gatunek się nie odrodził. Pomysł z przesadzaniem siewek uważam za rozsądny, skraca czas o parę lat. Z ciekawostek cis 300-500 lat to młode drzewo.
Wokół naszego domu we wsi Leśna, posadziliśmy w ciągu ostatnich 3 lat ok. 150 szt. sadzonek 2. i 3. letnich cisa. i tylko 2. szt. "wypadły". Będzie cisowy zagajnik w sosnowej monokulturze, wokół przeszło 100. letnich dębów i lip. Znakomity film, następnym razem opowiedzcie o żywej skamieniałości - o metasekwoi.
To jeden z moich ulubionych kanałów. Dobra robota - takie filmiki. Polacy (Lachy) kochają lasy, więc wróżę Wam spory sukces i wzrost szacunku do instytucji Lasów Państwowych.
Do tej ciekawej audycji warto dodać informację, że rozmnażanie cisa jest b. trudne. Chodzi o to, że nasionka cisa mając b. twardą łupinę, w naturze nie szybko kiełkują. Aby tę oporność pokonać, poddaje się je żmudnemu procesowi stratyfikacji, najpierw ciepłej, potem chłodnej. Pierwsza trwa 6 miesięcy, kiedy to nasionka utrzymywane w odpowiedniej wilgotności, poddaje się przemiennie co drugą dobę temperaturze 15 - 20 stop. C +. Po tym okresie poddaje się je przez trzy miesiące temperaturze chłodnej, bo od 3 - 4 stop. C+. Dopiero po tych zabiegach łupiny nasionek miękną i mogą kiełkować. Tak przygotowane wysiewa się w szkółce, gdzie kiełkują. W naturze zmiękczanie twardych łupin nasionek cisu odbywa się dzięki współpracy cisów z drozdami. Drozdy połykają smaczne osnówki razem z nasionkami. Osnówki przechodząc przez przewód pokarmowy drozdów ulegają strawieniu i wykorzystaniu przez organizmy ptaków, natomiast łupiny nasionek ulegają tylko zmiękczeniu. Ptaki, przelatując z miejsca na miejsce, pozbywają się tak spreparowanych nasionek razem z naturalnym nawozem. Nasionka, mając zmiękczone łupinki i wyposażone w składniki odżywcze, kiełkują i zapoczątkowują nowy cykl rozwojowy tych cennych roślin.
Wszystkiego najlepszego z okazji Swiat Wielkanocnych duzo zdrowia , spokoju wytrwalosci I lask Bozych . Dziekujem za super wiedze porady, filmy . Pozdrawiamy cala ekipe . Pozdrawiamy z CHICAGO 🇵🇱🌞🇵🇱🌍🇵🇱
i pomyśleć że jadłem nibyjagody z niego za małolata, szkoda że rośnie bardzo wolno, o ile się nie mylę to nie lubi zbytnio słońca, a palenie nim ogniska to jeden z najgłupszych pomysłów, ale meble z cisu ajjjj coś wspaniałego ten przekrój i kolor
Mimo, że cis jest wybitnie cienioznośny to całkiem nieźle rośnie w pełnym słońcu. Problem polega na tym, że na otwartej przestrzeni bardzo cierpi od przymrozków i prawie zawsze przyjmuje formę krzewu.
Bardzo ciekawy odcinek. Nie wiedziałem, że z cisem jest taki problem, że siewki nie chcą się ukorzeniać. Świetna robota, szkoda tylko , że jej efekty będą widoczne dopiero za kilkaset lat, bo przecież cis bardzo wolno rośnie.
Dziwne bo u mnie rośnie... samosiejka z roboty kiedyś przynosłem (bo go ładowarka by rozjechała), a co do trucizn to na mojej łące same "przyjemniaczki-samosiejki i tylko problem z dzieckiem y nie jadło tych "pięknych owoców"
Dziekuje za ta informacje poniewaz na dzialce pod kopcem w krakowie przewodniczaca zarzadu dzialek domaga sie scięcia cisa juz wieloletniego twirrdzac ze jest chory
Dziękuję za informację na temat cisu ,polscy leśnicy , pilnujcie naszych lasów , Polin pasożytuje na każdej polskiej gałęzi przemysłu gospodarczego jak i drzewnego , szekle ,szekle , pozdrawiam
Zatrucia cisem są dziś w Europie bardzo rzadkie, prawie zawsze celowe. Szansa na zatrucie się dziecka jest mała - musiałoby zjeść całą gałązkę, z kolei nasiona w owocach stają się trujące po rozgryzieniu, a są twarde. Może w jakimś wiosennym odcinku znajdzie się miejsce na wspomnienie o wawrzynku wilczełyko? Pięknie kwitnie wiosną.
Prośba Lasu ; Człowiecze, jestem cieniem przed palącym słońcem i schronieniem przed deszczem, jestem strzechą twego domu i ciepłem twego mieszkania, podłogą, po której stąpasz i blatem stołu twego, ławą, na której siadujesz i łóżkiem, w którym sypiasz, jestem trzonkiem twej siekiery i rękojeścią noża twego, mój głos brzmi w twoich skrzypcach, ze mnie robisz papier, któremu powierzasz swe myśli, ze mnie jest woda życia i powietrza, które wdychasz. Jestem drewnem twej kołyski i trumny. Dlatego, proszę, nie niszcz mnie.
Lasek jałowcowy znakomity dla osób z chorobami płucnymi - lecznicze są jagody ale z nimi ostroznie , doświadczeni zielarze znaja bezpieczne dawkowanie.
Dobrze, że Pani przypomina, bo to dosyć istotne. W tym roku już chyba za chłodno na sadzenie i trzeba czekać do wiosny, prawda? A tak apropo to coś Pani kamery ostatnio unika ;)
Konrad Złomek nas jest czworo i każdy musi czekać na swoją kolej 😉 A tak na serio to każdy z nas ma dużo obowiązków i w pracy i w domu. Ale, obiecuję, już niedługo się zobaczymy 😉
Cis - piękne drzewo. Ja osobiście znam jedno stanowisko cisa w lasach pod Skierniewicami. Ale myślę, że jest to sztuczne nasadzenie, bo miejsce jest... bardzo "odjazdowe" - skraj lasu koło pryzmy śmieci wywiezionej niegdyś z jakiejś zagrody. Najprawdopodobniej cis trafił tam jako śmieć, ale się przyjął i rośnie. Albo rósł, bo nie byłem tam tak z pięć lat. A tak a propos: A możeby tak coś o innych drzewach? Na ten przykład o wiązach, jodłach, świerkach, osikach, brzozach... Zresztą, wy wiecie zapewne lepiej!
Jeśli możnaby mieć prośbę, to proszę o kilka słów o jodle. Byłem kiedyś w puszczy składającej się z jodeł (na Babiej Górze) i powiem szczerze, mrok i zapach tych lasów mnie zachwyciły. No i oczywiście, dostojeństwo starych jodeł!
Największym obrońcom lasów i ich drzewostanu był minister nomem omen Szyszko.A Pan jest super oby Pan nie uległ pazerności. Chromowane nasze wspaniałe lasy bo coraz ich mniej.
Materiał merytorycznie świetny, ale marzy mi się lepszy montaż (te nagłe skoki poziomu audio) i praca kamery. Sporo się dowiedziałem z niego, a jeszcze więcej z komentarzy. BTW: Dacie radę nagrać suplement z odpowiedziami na co ciekawsze pytania z komentarzy?
Z suplementem może być problem bo czasu mało, a teraz skupiamy się głównie na uprzątaniu skutków ostatnich nawałnic. Materiał był nagrywany jeszcze przed tą wichurą.
Ale typowe Q&A jest podstawą tworzenia społeczności wokoło kanału youtubowego! Pierwsza zasada to regularne odcinki - przerwy powodują spadki oglądalności..... macie czas nakręcić do przodu i ominąć sezon urlopowy. Druga to robienie odcinków z pytaniami i odpowiedziami na komentarze. Raz na kwartał / pól roku możecie się zebrać w Wa-wie czy gdziekolwiek indziej i nagrać odpowiedzi - coś trochę jak "zapytaj beczkę" Krzysia Gonciarza lub typowe Q&A - parę informacji o was, o waszej pracy - i odpowiedzi na komentarze te najistotniejsze, ważne i humorystyczne odpowiednio zmieszane dają super efekt identyfikacji z kanałem....
Piękne drzewa. Sam też sadzę cisy w swoich lasach, z sadzonek zamówionych przez internet. Ich uprawa jest o tyle łatwiejsza od innych drzew bo rosną nawet w pełnym cieniu i nie trzeba ich ochraniać przed zgryzaniem bo zwierzyna niechętnie się cisem zajada, pewnie przez trujące właściwości
"Cisowa Góra" - tak się nazywa miejsce w okolicach Barda i Srebrnej Góry na Dolnym Śląsku /pow Ząbkowice Śl./ Rośnie tam dużo cisów, teren jest pod ochroną.
Trwa akcja; ,, posadź mamie,tacie,cioci, przyjacielowi,przodkom, dziewczynie itd Drzewo- nadaj drzewu imię jego,, , akcja oddolna dla wzmocnienia więzi i korzeni- proszę podać dalej
Odcinek /jak i inne/ super. Prosze popracować nad używaniem formy biernika np nasiona cisu a nie cisa, bo czepliwego humanistę trochę to razi w uszy. Poza tym świetna robota!
Ja mam w pracy cisa - krzewiastego. Któregoś dnia zerwałem kilka owoców i mówię do kolegi - Chcesz cukierka? On patrzy, patrzy i nagle do mnie - Nie jedz tego, to trucizna! Ja mu na to, że wiem. Trzeba tylko wypluć ziarenko a owoc jest bardzo słodki. Po chwili jednak się odważył, gdy zobaczył, że ja zjadłem ich kilka.
Mam takie "zwierzątko" od chyba 30 lat. W lesie OK ale przy domu (za blisko schodów i w ogóle wejścia) czerwone jagódki są utrapieniem. Są niesamowicie miękkie, nie da się ich zamieść, trzeba ręcznie.
Mówicie tu o dwóch problemach które wydają się całkowicie odrębne. Pierwszy to wytrzebienie starego drzewostanu i temu ma zaradzić program reintrodukcji cisa do lasów. Drugi to niska (lub wręcz zerowa) przeżywalność młodych siewek w warunkach naturalnych. I tu zdaje się być problem walki z wiatrakami bo wygląda na to że trzeba będzie młody drzewostan odmawiać sztucznie co ileś lat.
Problem jest o wiele bardziej złożony. jest wiele opracowań na temat śmiertelności cisa w Wierzchlesie - od obniżenia poziomu wód gruntowych do zbyt dużego zacienienia przed drzewa liściaste i oczywiście zbyt grubą pokrywę liści. Miejsca, w których sadzony jest cis są bardzo starannie dobierane, a dzięki temu, że jest to gatunek wybitnie cienioznośny to może rosnąc pod starymi drzewami i nie trzeba niczego wytrzebiać.
Michał Wojcieszkiewicz - mówiłem o problemie wytrzebienia starego drzewostanu cisowego na potrzeby pozyskania drewna a nie o potrzebie wytrzebienia innych drzew. Cisy wycięto w pień i ich nie ma i to jest problem nr. 1 Drugi jest taki że nawet w rezerwacie gdzie zachował się cisowy starodrzew - jak sam Pan mówi w filmie - drzewa mają problem z rozmnażaniem. Wspomina też Pan o suszy w sierpniu i późniejszych przymrozkach. Czyżby chodziło o zmiany klimatyczne? Obniżenie poziomu wód gruntowych to też w dużej mierze "zasługa" człowieka.
Swoją drogą nasunęły mi się jeszcze dwa tematy po obejrzeniu tego odcinka - czy LP myślały o uprawie cisa w celu jego komercyjnego wykorzystania? Jego drewno przeznaczone na niektóre luksusowe wyroby można by sprzedać naprawdę drogo, ale pewnie dopiero za kilka pokoleń pnie osiągnęły by odpowiednią grubość. A druga rzecz to tak w związku z tymi jadalnymi osnówkami (mdłe i glutowate) - może zrobicie jakiś odcinek o zjawisku ornichtorii.
jesli w twoim lesie jest ruba warstwa liści, to sadzonka nie wykształci odpowiednic korzeni i latem uscnie. nie działają mi dwie literki, zadnijcie które
Kiedyś, podczas rąbania drewna na opał, natrafiłem na dziwny pieniek, który pachniał jak najlepsze perfumy. Oczywiście odłożyłem go - żeby "ćpać" co jakiś czas jego zapach. Co to mogło być?
super. bardzo fajnie ,że dbacie o drzewa. ja kocham las i przyrode. ale! mam pytanie....jeśli cis jest rzadkością w naszych lasach i natura sama w sobie nie pomaga w jego odnowie to po co się wtrącać!? co cis ma takiego ,że warto go odnowić? pozdrawiam :]
Mam pytanie niezwiązane z cisem, a mianowicie czy po liceum mogę dostać się na studia leśne? Czy raczej tylko po technikum (niestety nie mam możliwości do takiego uczęszczać )? Bardzo bym chciała studiować leśnictwo, ale nie wiem czy może sie to udać
Przydało by sie troche filmików o roślinkach leśnych i ich właściwościach leczniczych oraz zastosowaniu a cis mam we własnym lasku a na łuk dobrym materiałem jest i dąb klon wiąz ale nie umywa sie do cisu
Poprosimy o całą serię o właściwościach różnych drzew
Myślę, że jeszcze nie raz będzie można usłyszeć o drzewach na naszym kanale :)
nawet niezły pomysł.
hmm.. może nie tylko o właściwościach... odcinek opisujacy wszystkie występujące gatunki w polskich lasach:)
Świetny pomysł z serią opisującą gatunki.
Jest ebook: Henryk Różański "Pospolite właściwości przeciwnowotworowe wybranych pospolitych drzew i krzewów polskich"
W technikum leśnym uczono mnie dodatkowo, że drewno cisa jest w dużym stopniu ognioodporne. Bardzo, bardzo trudno je zapalić. Taka ciekawostka :)
Super odcinek! Niewiele jest na polskim YT tak wartościowych kanałów jak Wasz, dlatego mam nadzieję, że nigdy nie przestaniecie nagrywać kolejnych filmów. Pozdrawiam cały Wasz zespół, robicie bardzo dobrą prace :)
W imieniu całej ekipy dziękuję i mogę zapewnić, że nie zamierzamy przestawać ;)
Ten odcinek uświadomił mi, że mam takiego cisa na własnym podwórku "od zawsze". Oczywiście, dziadek mi o nim mówił (także o jego właściwościach), ale kto słuchał starszych za młodu... Poza tym - "Wierzchlas", "Żołędowo" piękne nazwy własne. Dzięki za kolejny ciekawy materiał.
Fajnie, że mogliśmy przyczynić się do tak ciekawego odkrycia. Gorąco zachęcam do dalszego odkrywania cisowych tajemnic i przede wszystkim do odwiedzenia Wierzchlasu.
wojujacy fsceci to karambol .mało jest takich miłosników. drzew .pozdrawiam milosniczka lasow i pol .i zwierząt .
Mam takiego cisa - nie mam taki cis?
Mam takiego rowera, doma?
Gramy takiego mecza Feldku Kiepski?
@@aniazioa5689 CC vv
Świetnie opowiedziane a do tego Pan prowadzący nie zanudza a mówi rzeczowo. Oby więcej takich materiałów!
Wielkie dzięki :)
Ciśnie mi się na usta zdanie że to bardzo ciekawy kanał i przyjemnie się słucha Pana prowadzącego.
Kiedy mieszkalem z rodzicami w Szczecinku, mój tata, lekarz i oficer LWP został zaprozony z nami wszystkimi do rezerwatu cisów. Nie pamiętam gdzie dokładnie to było ale samą wyprawę- wojskowym gazikuem GAZ 63 pamiętam do dzisiaj. Bardzo ciekswe wszystkie Wasze filmy, pozdrawiam, Darzbór
Możliwe, że był to Wierzchlas. ;)
@@michawojcieszkiewicz6850 chyba nie, bo Wierzchlas jest niedaleko Kepna a to bylo w okolicach Szczecinka na Pomorzu Zachodnim
Znam ten rezerwat. Komar na komarze w trakcie wilgotnych dni letnich :) . Dzięki za wyjaśnienie dlaczego tak słabo Cisom idzie naturalna odnowa i wysiew. Szukaliśmy z dzieckiem starszych drzewek niż roczne ale ich nie można było zaobserwować. Komary też przeszkadzały. Miliardy komarów!
Komary potrafią wyssać ostatnią kroplę krwi. Jest ich tam mnóstwo. Ten odcinek był kręcony ekspresowo ;)
Panowie, robicie świetną robotę. W lesie i w social mediach. pozdr.
Sam hoduje z nasion cisy. W pierwszym roku zebrałem nasiona,, które stratyfikowalem w lodowce. Wysialem na wiosnę. Niestety wzeszlo ok 10%, następne w kiełkowały w następnym roku. Przyrosty roczne bardzo małe pomimo dobrych warunkow. Rezultat po 8 latach od zbioru nasion,obecnie sadzonki są bardzo ładne, ale mają max 60cm wysokości. Nie dziwię sie że gatunek się nie odrodził. Pomysł z przesadzaniem siewek uważam za rozsądny, skraca czas o parę lat. Z ciekawostek cis 300-500 lat to młode drzewo.
Dzięki za ten odcinek, rewelacja. A wstawka: "Znany i lubiany Władysław II Jagiełło" ...aż ekran zaplułem :D:D:D:D
Wokół naszego domu we wsi Leśna, posadziliśmy w ciągu ostatnich 3 lat ok. 150 szt. sadzonek 2. i 3. letnich cisa. i tylko 2. szt. "wypadły". Będzie cisowy zagajnik w sosnowej monokulturze, wokół przeszło 100. letnich dębów i lip.
Znakomity film, następnym razem opowiedzcie o żywej skamieniałości - o metasekwoi.
Ja metasekwoje posadziłem szybko rośnie piękny zagajnik mi rośnie razem z cisami modrzewiami oraz mamutowcami ...
Trzymam kciuki za cisy i Leśne Echa🌲
Łysy z Ech Leśnych. Więcej o nasionach :-). Bardzo ciekawy odcinek, jestem stałym bywalcem Waszego kanału. Pozdrawiam!
Łysy z lasu dziękuje i pozdrawia. Więcej o nasionach będzie przy okazji odcinka o szkółkach leśnych ;)
To jeden z moich ulubionych kanałów. Dobra robota - takie filmiki. Polacy (Lachy) kochają lasy, więc wróżę Wam spory sukces i wzrost szacunku do instytucji Lasów Państwowych.
Bardzo dziękuję w imieniu całej ekipy :)
Do tej ciekawej audycji warto dodać informację, że rozmnażanie cisa jest b. trudne. Chodzi o to, że nasionka cisa mając b. twardą łupinę, w naturze nie szybko kiełkują. Aby tę oporność
pokonać, poddaje się je żmudnemu procesowi stratyfikacji, najpierw ciepłej, potem chłodnej. Pierwsza trwa 6 miesięcy, kiedy to nasionka utrzymywane w odpowiedniej wilgotności, poddaje się przemiennie co drugą dobę temperaturze 15 - 20 stop. C +. Po tym okresie poddaje się je przez trzy miesiące temperaturze chłodnej, bo od 3 - 4 stop. C+. Dopiero po tych zabiegach łupiny nasionek miękną i mogą kiełkować. Tak przygotowane wysiewa się w szkółce, gdzie kiełkują. W naturze zmiękczanie twardych łupin nasionek cisu odbywa się dzięki współpracy cisów z drozdami. Drozdy połykają smaczne osnówki razem z nasionkami. Osnówki przechodząc przez przewód pokarmowy drozdów ulegają strawieniu i wykorzystaniu przez organizmy ptaków, natomiast łupiny nasionek ulegają tylko zmiękczeniu. Ptaki, przelatując z miejsca na miejsce, pozbywają się tak spreparowanych nasionek razem
z naturalnym nawozem. Nasionka, mając zmiękczone łupinki i wyposażone w składniki odżywcze, kiełkują i zapoczątkowują nowy cykl rozwojowy tych cennych roślin.
Super robota z utrzymaniem gatunku. Uwielbiam przyrodę 💪💪🌱🌱🌱🌱🌴
Cis
Spodobało mi się to drzewo,
ten filmik sprawił, że jest moim
ulubionym drzewem, pozdrawiam 👋
Wszystkiego najlepszego z okazji Swiat Wielkanocnych duzo zdrowia , spokoju wytrwalosci I lask Bozych . Dziekujem za super wiedze porady, filmy . Pozdrawiamy cala ekipe . Pozdrawiamy z CHICAGO 🇵🇱🌞🇵🇱🌍🇵🇱
Leśnicy, robicie wielkie rzeczy. Podziwiam, zazdroszczę, dziękuję.
Super kanał.
Wielkie dzięki za miłe słowa. Pozdrawiam.
Super materiał, pod względem merytorycznym i technicznym, czekam na następne ;)
Dziękuję najmocniej za wspaniały wykład
Super akcja z sadzeniem cisów.
i pomyśleć że jadłem nibyjagody z niego za małolata, szkoda że rośnie bardzo wolno, o ile się nie mylę to nie lubi zbytnio słońca, a palenie nim ogniska to jeden z najgłupszych pomysłów, ale meble z cisu ajjjj coś wspaniałego ten przekrój i kolor
Mimo, że cis jest wybitnie cienioznośny to całkiem nieźle rośnie w pełnym słońcu. Problem polega na tym, że na otwartej przestrzeni bardzo cierpi od przymrozków i prawie zawsze przyjmuje formę krzewu.
Rezerwat w Wierzchlesie jest bardzo fajny do zwiedzenia, jeśli ktoś jeszcze nie był to polecamy!
Super odcinek, pod względem merytorycznym i subtelnego humoru :)
Dzięki. Staramy się opowiadać o lesie na luzie i w przystępny sposób :)
W mojej opinii to chyba najlepszy sposób na dotarcie z tego rodzaju wiedzą do jak największej grupy ludzi. Powodzenia i czekam na kolejne odcinki! :)
Masz jak w banku ;)
Uwielbiam ten kanał, wolę to niż politykę :)
Super odcinek bardzo ciekawe wiadomości
Dzięki. :)
Bardzo ciekawy odcinek. Nie wiedziałem, że z cisem jest taki problem, że siewki nie chcą się ukorzeniać. Świetna robota, szkoda tylko , że jej efekty będą widoczne dopiero za kilkaset lat, bo przecież cis bardzo wolno rośnie.
Natan Mysli *To je film o cisach a nie ogólnie drzewach...*
Najważniejsze, że cis wraca do naszych lasów i to z dużym powodzeniem. Miejmy nadzieję, że kiedyś sam będzie się rozprzestrzeniał.
Zróbcie też jakiś odcinek o modrzewiu.
Natan Mysli Tu się kłania: puszcza się sama odrodzi.. no chyba jednak już nie.
Dziwne bo u mnie rośnie... samosiejka z roboty kiedyś przynosłem (bo go ładowarka by rozjechała), a co do trucizn to na mojej łące same "przyjemniaczki-samosiejki i tylko problem z dzieckiem y nie jadło tych "pięknych owoców"
Dziekuje za ta informacje poniewaz na dzialce pod kopcem w krakowie przewodniczaca zarzadu dzialek domaga sie scięcia cisa juz wieloletniego twirrdzac ze jest chory
Dziękuję za informację na temat cisu ,polscy leśnicy , pilnujcie naszych lasów , Polin pasożytuje na każdej polskiej gałęzi przemysłu gospodarczego jak i drzewnego , szekle ,szekle , pozdrawiam
FAJNA ROBOTA !
Zatrucia cisem są dziś w Europie bardzo rzadkie, prawie zawsze celowe. Szansa na zatrucie się dziecka jest mała - musiałoby zjeść całą gałązkę, z kolei nasiona w owocach stają się trujące po rozgryzieniu, a są twarde.
Może w jakimś wiosennym odcinku znajdzie się miejsce na wspomnienie o wawrzynku wilczełyko? Pięknie kwitnie wiosną.
Zgadza się. Zatrucia są niezwykle rzadkie i całe szczęście, ale kreatywność dzieci nie zna granic ;)
Bardzo dobry program my Polacy powinnismy wrocic do ziololecznictwa i to jak najszybciej pzdr.
Byliśmy, zwiedzaliśmy. Piękne i urokliwe miejsce.
Props wasz kanał. Lubię bardzo.
Nie wiem kto to montuje ale to jest mistrzem żenady
Jak zwykle świetny odcinek.
Bardzo dziękuję!
Bycie wnukiem leśnika zobowiązuje. :) Był filmik LP odcinek poświęcony cisom w Lasach Świętokrzyskich. Mają nawet dwie plantacje.
Rezerwat we Wierzchlesie polecam każdemu. Rewelacja 😍
Świetny film pamiętam że sam sądziłem cisy.O las trzeba dbać .To jedyne co nam w Polsce zostało :)
Prośba Lasu ;
Człowiecze, jestem cieniem przed palącym słońcem i schronieniem przed deszczem, jestem strzechą twego domu i ciepłem twego mieszkania, podłogą, po której stąpasz i blatem stołu twego, ławą, na której siadujesz i łóżkiem, w którym sypiasz, jestem trzonkiem twej siekiery i rękojeścią noża twego, mój głos brzmi w twoich skrzypcach, ze mnie robisz papier, któremu powierzasz swe myśli, ze mnie jest woda życia i powietrza, które wdychasz. Jestem drewnem twej kołyski i trumny. Dlatego, proszę, nie niszcz mnie.
Uwielbiam was. Szkoda ze tak malo odcinkow produkujecie :), ale za to każdy jest ciekawy. Początkujący ogrodnik
Dziękuję Tomku w imieniu całej ekipy. Chcielibyśmy kręcić więcej, ale przede wszystkim jesteśmy leśnikami, a to dość czasochłonne zajęcie ;)
Michał Wojcieszkiewicz rozumiem. Coś na co czekam na youtube :). Może zrobić jakiś odcinek o fajnych miejscach na wakacje w okolicach lasów.
Jak wszystko dobrze pójdzie to na wiosnę będzie mała, ale jakże przydatna niespodzianka dotycząca fajnych miejsc na wakacje ;)
Super odcinek możecie zrobić odcinek o jałowca pospolitym ? Nigdzie nic na ten temat nie ma a posadziłem ...
Lasek jałowcowy znakomity dla osób z chorobami płucnymi - lecznicze są jagody ale z nimi ostroznie , doświadczeni zielarze znaja bezpieczne dawkowanie.
Rewelacyjny odcinek! Więcej takich proszę.
Dzięki. Postaramy się Cię nie zawieść ;)
Super! Cisy to piękne drzewa.
Powodzonka! Też się postaram jakiegoś Cisa wsadzić gdzieś niedaleko, albo nawet kilka :)
Świetny pomysł. Na pewno będzie pięknym urozmaiceniem.
Konrad Złomek tylko uważaj żeby dzieci nie próbowały jeść
Dobrze, że Pani przypomina, bo to dosyć istotne. W tym roku już chyba za chłodno na sadzenie i trzeba czekać do wiosny, prawda?
A tak apropo to coś Pani kamery ostatnio unika ;)
Konrad Złomek nas jest czworo i każdy musi czekać na swoją kolej 😉
A tak na serio to każdy z nas ma dużo obowiązków i w pracy i w domu.
Ale, obiecuję, już niedługo się zobaczymy 😉
Zatem do zobaczenia :-)
Niezwykly C I S i niezwykly film ! Pieknie dziekuje , prosze o wiecej , moze cykl drzew puszczanskich , ktorym grozi wyginiecie ?
Cis - piękne drzewo. Ja osobiście znam jedno stanowisko cisa w lasach pod Skierniewicami. Ale myślę, że jest to sztuczne nasadzenie, bo miejsce jest... bardzo "odjazdowe" - skraj lasu koło pryzmy śmieci wywiezionej niegdyś z jakiejś zagrody. Najprawdopodobniej cis trafił tam jako śmieć, ale się przyjął i rośnie. Albo rósł, bo nie byłem tam tak z pięć lat.
A tak a propos: A możeby tak coś o innych drzewach? Na ten przykład o wiązach, jodłach, świerkach, osikach, brzozach... Zresztą, wy wiecie zapewne lepiej!
Mamy jeszcze wiele pomysłów i na pewno inne gatunki drzew także będą miały swoje 5 minut ;)
Jeśli możnaby mieć prośbę, to proszę o kilka słów o jodle. Byłem kiedyś w puszczy składającej się z jodeł (na Babiej Górze) i powiem szczerze, mrok i zapach tych lasów mnie zachwyciły. No i oczywiście, dostojeństwo starych jodeł!
Największym obrońcom lasów i ich drzewostanu był minister nomem omen Szyszko.A Pan jest super oby Pan nie uległ pazerności. Chromowane nasze wspaniałe lasy bo coraz ich mniej.
super materiał , piękne drzewo . A może jakiś odcinek o rykowisku , które akurat się zaczyna??
Rykowisko to całkiem fajny pomysł.
juz miałem wycinac 4 metrowego cisa, ktory jest u mnie na podwórku z obawy przed zatruciem siostrzeńców. Ale po tym po prostu go odgrodze. Dzieki!
Bardzo ciekawe. Nic na ten temat nie wiedziałem ale zainteresował mnie to. Powodzenia. Łapkę oczywiście w-CIS-nąłem
Materiał merytorycznie świetny, ale marzy mi się lepszy montaż (te nagłe skoki poziomu audio) i praca kamery. Sporo się dowiedziałem z niego, a jeszcze więcej z komentarzy.
BTW: Dacie radę nagrać suplement z odpowiedziami na co ciekawsze pytania z komentarzy?
Z suplementem może być problem bo czasu mało, a teraz skupiamy się głównie na uprzątaniu skutków ostatnich nawałnic. Materiał był nagrywany jeszcze przed tą wichurą.
Ale typowe Q&A jest podstawą tworzenia społeczności wokoło kanału youtubowego! Pierwsza zasada to regularne odcinki - przerwy powodują spadki oglądalności..... macie czas nakręcić do przodu i ominąć sezon urlopowy. Druga to robienie odcinków z pytaniami i odpowiedziami na komentarze. Raz na kwartał / pól roku możecie się zebrać w Wa-wie czy gdziekolwiek indziej i nagrać odpowiedzi - coś trochę jak "zapytaj beczkę" Krzysia Gonciarza lub typowe Q&A - parę informacji o was, o waszej pracy - i odpowiedzi na komentarze te najistotniejsze, ważne i humorystyczne odpowiednio zmieszane dają super efekt identyfikacji z kanałem....
Piękne drzewa. Sam też sadzę cisy w swoich lasach, z sadzonek zamówionych przez internet. Ich uprawa jest o tyle łatwiejsza od innych drzew bo rosną nawet w pełnym cieniu i nie trzeba ich ochraniać przed zgryzaniem bo zwierzyna niechętnie się cisem zajada, pewnie przez trujące właściwości
"Cisowa Góra" - tak się nazywa miejsce w okolicach Barda i Srebrnej Góry na Dolnym Śląsku /pow Ząbkowice Śl./ Rośnie tam dużo cisów, teren jest pod ochroną.
Można ściąć ? I zrobić sobie łuk ?
Doskonały materiał!!
Jesteście super
Dzięki! ;)
ZASUBSKRYBOWAŁEM ! ! Już po obejrzeniu pierwszego filmiku na Waszym kanale.
Super odcinek pozdrawiam 😉
Wielkie dzięki!
ładnie sie starasz przedstawic problemy egzystencji lasow podszytow i zwierząt
niema za co .pochwale bo dobrze jest .wycinac trzeba .ale teraz trzeba sadzic i to duźo ....bo swiat potrzebuje tlenu ......🙌🙌🙌🙌🙌
Super materiał
Trwa akcja; ,, posadź mamie,tacie,cioci, przyjacielowi,przodkom, dziewczynie itd Drzewo- nadaj drzewu imię jego,, , akcja oddolna dla wzmocnienia więzi i korzeni- proszę podać dalej
Odcinek /jak i inne/ super. Prosze popracować nad używaniem formy biernika np nasiona cisu a nie cisa, bo czepliwego humanistę trochę to razi w uszy. Poza tym świetna robota!
Dziękuję za konstruktywne uwagi. Mimo ogromnego skupienia zawsze znajdzie się jakaś językowa wpadka ;)
Myślę, że sama bym takich wpadek miala miliony :)
Świetny odcinek! Czekam na więcej.
Czy jest szansa, żebyście zrobili odcinek o mrówkach?
Dzięki. Myślę, że jest taka szansa. Nie mogę niestety obiecać, że pojawi się wcześniej niż wiosną.
mam w ogródku, wiedziałem, że ma bardzo dobre właściwości jako materiał na broń itp. ale nie wiedziałem że trujący. Super odcinek
Leczniczy!
Doskonałe ale ale jeśli można prosić; troszkę krótsze wstawki i inną muzykę lub ciszej podkład :)
No to juz nie będę kosił przy cisach, a zacznę zbierać siewki. Dzięki.
Ja mam w pracy cisa - krzewiastego. Któregoś dnia zerwałem kilka owoców i mówię do kolegi - Chcesz cukierka? On patrzy, patrzy i nagle do mnie - Nie jedz tego, to trucizna! Ja mu na to, że wiem. Trzeba tylko wypluć ziarenko a owoc jest bardzo słodki. Po chwili jednak się odważył, gdy zobaczył, że ja zjadłem ich kilka.
Mam w ogrodzie 25 duzych i dorodnych cisow. Tez mnostwo samosiejek ktore sobie rosna i ktore wysadzam. Sikorki uwielbiaja w zimie owoce cisow
bardzo fajny program, poszła łapa... a tak na marginesie, można kupić drewno cisowe na łuk?:)
Właśnie odkryłam Wasz kanał, rewelacja !!!!! 👍 😁
Dzięki !
Nareszcie mogę (możemy) się zrelaksować !! Bo myślę że wszyscy mają dość tych s×××××××h wiadomości i ×××××××××××××××🌏🌎🌍🇨🇦to sru 🍻🍷🍻🍷🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲
Super odcinek.
A gdzie można u was kupić takie dorosłe cisy żeby posadzić na działce ?
Super
Mam takie "zwierzątko" od chyba 30 lat. W lesie OK ale przy domu (za blisko schodów i w ogóle wejścia) czerwone jagódki są utrapieniem. Są niesamowicie miękkie, nie da się ich zamieść, trzeba ręcznie.
Bardzo lubię ten odcinek o Cisie, mi się nie udało stać leśnikiem.
Mieszkam z 6km od tego rezerwatu we Wierzchlesie pozdrawiam
Mówicie tu o dwóch problemach które wydają się całkowicie odrębne. Pierwszy to wytrzebienie starego drzewostanu i temu ma zaradzić program reintrodukcji cisa do lasów. Drugi to niska (lub wręcz zerowa) przeżywalność młodych siewek w warunkach naturalnych. I tu zdaje się być problem walki z wiatrakami bo wygląda na to że trzeba będzie młody drzewostan odmawiać sztucznie co ileś lat.
Problem jest o wiele bardziej złożony. jest wiele opracowań na temat śmiertelności cisa w Wierzchlesie - od obniżenia poziomu wód gruntowych do zbyt dużego zacienienia przed drzewa liściaste i oczywiście zbyt grubą pokrywę liści.
Miejsca, w których sadzony jest cis są bardzo starannie dobierane, a dzięki temu, że jest to gatunek wybitnie cienioznośny to może rosnąc pod starymi drzewami i nie trzeba niczego wytrzebiać.
Michał Wojcieszkiewicz - mówiłem o problemie wytrzebienia starego drzewostanu cisowego na potrzeby pozyskania drewna a nie o potrzebie wytrzebienia innych drzew. Cisy wycięto w pień i ich nie ma i to jest problem nr. 1 Drugi jest taki że nawet w rezerwacie gdzie zachował się cisowy starodrzew - jak sam Pan mówi w filmie - drzewa mają problem z rozmnażaniem. Wspomina też Pan o suszy w sierpniu i późniejszych przymrozkach. Czyżby chodziło o zmiany klimatyczne? Obniżenie poziomu wód gruntowych to też w dużej mierze "zasługa" człowieka.
Swoją drogą nasunęły mi się jeszcze dwa tematy po obejrzeniu tego odcinka - czy LP myślały o uprawie cisa w celu jego komercyjnego wykorzystania? Jego drewno przeznaczone na niektóre luksusowe wyroby można by sprzedać naprawdę drogo, ale pewnie dopiero za kilka pokoleń pnie osiągnęły by odpowiednią grubość.
A druga rzecz to tak w związku z tymi jadalnymi osnówkami (mdłe i glutowate) - może zrobicie jakiś odcinek o zjawisku ornichtorii.
pięknie... szacun !!
Dobra robota!
Mega fajny film, ciekawe czy z tego cisu można stworzyć eliksir młodości.
Super odcinek
Bardzo dziękuję i gorąco zachęcam do odwiedzenia rezerwatu.
super odcinek
1:34 "...tych łuk i kusz..." Czasami sami nie wiemy jak się wypowiemy. 🤣😂🤣
Proszę tego nie traktować jako złośliwość, każdy z nas czasem coś palnie!
Brawo !
Brawo! Co to za zegarek, Casio?
Swoją drogą, ze względu na to że cis jest trujący z wyjątkiem miąższu owoców to ludzie bardzo boją się korzystać z jego słodkich dobrodziejstw.
Dzięki
Jesień idzie, może sadzonki nabyć można? Czy jakieś specjalne wymagania glebowe, temperatura, czy to zajęcie dla amatorów?
Super film :)
Dzięki
Ja mam pytanie, czy cis może rosnąć wszędzie czy musi mieć odpowiednią ziemię?
Chciałbym aby w moim lesie było więcej cisa, bo lubię to drzewo.
jesli w twoim lesie jest ruba warstwa liści, to sadzonka nie wykształci odpowiednic korzeni i latem uscnie. nie działają mi dwie literki, zadnijcie które
@@lukien4825 cyba zadłem😀.
@@sawekilas9770 e e e bystrzak 😝
@@lukien4825 g i h ;)
@@lukien4825 g h zgadlam ?
Kiedyś, podczas rąbania drewna na opał, natrafiłem na dziwny pieniek, który pachniał jak najlepsze perfumy. Oczywiście odłożyłem go - żeby "ćpać" co jakiś czas jego zapach. Co to mogło być?
super. bardzo fajnie ,że dbacie o drzewa. ja kocham las i przyrode. ale! mam pytanie....jeśli cis jest rzadkością w naszych lasach i natura sama w sobie nie pomaga w jego odnowie to po co się wtrącać!? co cis ma takiego ,że warto go odnowić? pozdrawiam :]
Mam pytanie niezwiązane z cisem, a mianowicie czy po liceum mogę dostać się na studia leśne? Czy raczej tylko po technikum (niestety nie mam możliwości do takiego uczęszczać )? Bardzo bym chciała studiować leśnictwo, ale nie wiem czy może sie to udać
Nie ma najmniejszych przeciwwskazań ;) Możesz śmiało startować na studia leśne po ukończeniu liceum .
@@michawojcieszkiewicz6850 Jak wygląda sytuacja z zatrudnieniem po studiach? Las i przyroda to coś co jest moim powołaniem.
Świetny kanał leci sub!
Przydało by sie troche filmików o roślinkach leśnych i ich właściwościach leczniczych oraz zastosowaniu a cis mam we własnym lasku a na łuk dobrym materiałem jest i dąb klon wiąz ale nie umywa sie do cisu
Myślę, że temat "darów lasu" mocno zahaczy Dominika w niedalekiej przyszłości ;)
Jagiełło byłby zachwycony!
Gołym okiem widać, że na zamieszczonym banknocie jest taki jakby bardziej uśmiechnięty ;)
Rąsia! Pozdrawiam.
brawo wy
Cis jest bardzo fajnym drzewkiem.drzewa nie widzialem jeszcze.ale plus dla niego ze jest zimozielony.szkoda ze u nas go nie sadza 😔
Cis coraz częściej jest sadzony w lasach i to na terenie całego kraju. Niestety wymaga dość specyficznych warunków i na słabych glebach nie urośnie.
to oczywiste, wczesne przymrozki również mu szkodzą co wystąpiło w tym roku. :(
Dokładnie tak. Cis bardzo cierpi od przymrozków. W młodym wieku może dojść do zamierania całych sadzonek.
super odcinek ^^
PS. Czy będzie kiedyś jakiś materiał o Roztoczu? albo ogólnie czy pojawi się jakaś osoba z tych stron? :)