Globální změny klimatu: lekce z geologické minulosti

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 2 ноя 2024
  • Týden vědy a techniky, přednáška, 1.11.2012, 11:00
    AV ČR
    ---
    17e30c05-f1b4-4ed8-82d8-6d1b40d64e80

Комментарии • 9

  • @nojxiik
    @nojxiik 4 года назад +3

    Asi nejlepší video na youtube, na které jsem zatím narazil, co se týče vysvětlení klimatu z hlediska průniku naučnosti a stručnosti. Už dneska dokážeme ovlivnit počasí a spalování fosilních paliv nás jako civilizaci posunulo neskutečně daleko a jako bonus nás naučí porozumět klimatu a vyvinout efektivnější formy energie. To jak někteří mluví o zkáze civilizace mi přijde absurdní, ale je to jeden z nejlepších motivačních prvků k dosažení lidského pokroku - potvrzeno válkami, zejména WW2.

    • @KarelDusik
      @KarelDusik 4 года назад

      Asi jste chtěl napsat nejhorší video na téma klima na zemi. Doporučuji Petra Pokorného

    •  4 года назад

      @@KarelDusik Doporučujete člověka s názory, které drtivá většina vědců nesdílí a dokáže jim úspěšně oponovat. Věřit můžete samozřejmě komu chcete, co chcete, ale lepší je naslouchat odborníkům.

    • @KarelDusik
      @KarelDusik 4 года назад +1

      @ pane Obšívač, vyrůstal jsem v komunismu, vědecky neotřesitelné pravdy beru s odstupem. za 10let budeme možná řešit opačný problém, ochlazení a obrovský propad zemědělské produkce. pan Pokorný je jako jeden z mála vědců vyjadřujících se k tomuto tématu skeptický k našim možnostem modelovat klimatické změny, je schopný mezioborového přístupu, vidí i limity nápravy

    •  4 года назад

      @@KarelDusik Rozumím Vám, ve vědě je potřeba být skeptický, a dobří vědci naštěstí skeptičtí jsou. Po desítkách let intenzivního výzkumu klimatické změny jsou ale základní principy jasné a ověřené. Opravdu není potvrzená žádná jiná teorie a naši čeští Pokorní takříkajíc štěkají, ale karavanu tím zastavit nemohou. Opravdu nám nehrozí prudké ochlazení, naopak se ukazuje, že citlivost klimatu na množství skleníkových plynů je spíše vyšší, kvůli pozitivním zpětným vazbám, takže situace je opravdu vážná.

  •  4 года назад

    Odpověď na otázku z publika, kdy by měla nastat další doba ledová. Zabývá se tím studie "Critical insolation-CO2 relation for diagnosing past and future glacial inception" vědců z Potsdam Institute for Climate Impact Research (PIK) z roku 2016: www.nature.com/articles/nature16494 I bez působení člověka by byla aktuální doba meziledová (holocén) mnohem delší než ty předcházející a po započítání předpokládaných antropogenních emisí CO2 (přes 1000 Gt) je nepravděpodobné, že přirozeně začne zalednění v příštích 100 000 letech. Opravdu máme opačný problém, tedy nezadržitelné oteplení (skleníková Země), jak to popisuje článek "Trajectories of the Earth System in the Anthropocene": www.pnas.org/content/115/33/8252

    • @KarelDusik
      @KarelDusik 4 года назад

      Oteplení znamená více srážek, produktivnější zemědělství, navíc stále je chladněji než během středověkého teplotního optima, nevidím jediný problém. Milankovičovy cykly už neplatí?

    • @MegaPetr25
      @MegaPetr25 3 года назад

      @@KarelDusik Opravdu je chladněji? Když se podívate na rozbor pylových jader v Evropě, tak ten ale tvrdí něco jiného ... ;) A když se zvýší teplota, tak rosný bod se zvýší, nebo sníží?

  • @KarelDusik
    @KarelDusik 4 года назад +2

    Ztráta času, pán nevysvětlil vůbec nic. Vysvětlovat klima na zemi jen z pohledu skleníkových plynů je naprostý omyl.