Uważam, że ten sposób wyznaczania wczepów jest logiczny i zrozumiały ale może to tylko mój mózg tak funkcjonuje. Musiałem Wam ten sposób pokazać bo to kiedyś BYŁ NORMALNY sposób wyznaczania wczepów. Dajcie szansę swoim kalkulatorom. I tak - Wiem, że mam przestarzały telefon. Trudne czy nie?
Nie, ale poprzez zaokrąglenie wyszła głupota. 131,5 dzielone na 31,5 to 4 z groszami, natomiast 131,5 dzielone przez to 4 z groszami to właśnie 31,5 wyliczanie y jest zbędne, bo to przecież 1,5 a
@@A7J0R33X Niestety mylisz się, bo ilość wczepów musi być zaokrąglona, nie zrobisz przecież 4,5 wczepa, ani 4,1 tylko 4. Potem oblicza się dokładną szerokość, żeby w pewnym momencie nie zostało nam kawałka nadmiarowego materiału i było symetrycznie. Pozdrawiam :p
Wydaje mi się, że to nie był ten NORMALNY sposób. Przyrządy pomiarowe odpowiedniej dokładności (0,1-1 mm) to relatywnie nowy wynalazek. Jest zatem prawdopodobne, że robiono to inaczej. Otóż od starożytności obliczenia wykonywano przy pomocy konstrukcji geometrycznych. Choć z braku wspólnej jednostki długości konstrukcje były nie powtarzalne to były wystarczająco dokładne, że w oparciu o nie budowano nie tylko meble ale i budynki. Interesujący sposób wyznaczania wymiarów wczepów i czopów pokazuje C.Shwarz w nagraniu dla Popular Woodworking. O ile C.Shwarz dość swobodnie podchodzi do liczby elementów i proporcji elementów złącza, to skręcając pierwszy cyrkiel na połowę grubości materiału drugi zaś na 3/2 grubości, by później dopasować tak, by trafiać w koniec deski, zrealizujemy dokładnie te obliczenia, które przedstawione są w tym nagraniu. A wszystko bez kalkulatora i linijki (przydałby się może przyrząd do wyznaczania połowy grubości materiału).
U mnie w ZSZ na praktykach miałem typa na spawalni, który dzwonił po serwis jak wBESTERce 2301 wyjebało termik,a wystarczyło ściągnąć obudowę i w czasie od wiosny do jesieni żeby maszyna stała w przeciągach :-)
Ogladajac ten film poczulem sie jak na wykladzie polaczonym z zajeciami praktycznymi. Wszystko omówione we wlasciwej kolejnosci z niezwykłą dokładnością i poparte praktyką. Nigdy nie stosowalem tego połączenia ale dzieki temu filmowi zaczne go stosować. Oby wiecej takich ludzi jak Pan tworzylo i przekazywalo swoją wiedze innym. Świetna robota i olbrzymia wiedza
Łukasz, to według mnie najlepszy Twój film, jasno pokazuje jak zrobić połączenie, teoria i praktyka również. Idziesz w dobrą stronę. Pozdrawiam
5 лет назад+18
Nareszcie ktoś kto nazwał połączenie na jaskółczy ogon po polsku :) Połączenie na wczepy skośne :) Ciesze się że to akurat jesteś Ty Łukaszu i że jest ktoś komu też na YT zależy na prawidłowym nazewnictwie ! Pozdrawiam
W końcu słyszę odpowiednią polską terminologię plus to, czego uczyli w szkołach na podstawie Technologii Stolarstwa W. Prządki. Duże brawa za podtrzymywanie polskich tradycji. Pozdrawiam
Powiedział, ale z błędem. Poprzez zaokrąglenie wyszła głupota. 131,5 dzielone na 31,5 to 4 z groszami, natomiast 131,5 dzielone przez to 4 z groszami to właśnie 31,5 wyliczanie y jest zbędne, bo to przecież 1,5 a
Panie Lukaszu, ten kanal to kopalnia wiedzy ale przez Pana zawalilem dzis termin w pracy🤣 zacząłem oglądać od tego poradnika i tak lecę bez przerwy...czas tez leci i jakos się nie złożyło zabrać za pracę🤦♂️ dzięki wielkie za pracę, formę przekazu i dzielenie się wiedza i doświadczeniem.
W KOŃCU :) !!!! Film, którego szukałem :D Forma rewelacja. Przekaz techniczny logiczny i czytelny. Wykonanie rewelacja :) Zostaję na stałe !! Czekam na więcej ...
BRAWO ! Proste , ale cudowne . Prawdziwe rzemiosło . Mam inny zawód , ale prawdziwy stolarz miał i ma u mnie zawsze wysokie miejsce w hierarchii zawodów . Cudowna praca z drewnem ... i zapach stolarni . Pozdrawiam serdecznie .
Fajnie się ogląda i słucha Twojego nagrania. Ciekawie prowadzisz wykład. Mój ojciec wykorzystywał "jaskółki" do konstrukcji dachowych. Wykonywał je bez ani jednego gwoździa. Domy, kościoły do dzisiaj stoją. Szkoda, że obecnym fachowcom tak się spieszy i mało komu zależy na jakości.
Swietny film,bardzo pouczajacy.Ja robie to w nieco inny sposob bez obliczen matematycznych.Potrzebny jest :znacznik,maly winkiel i dobry cyrkiel (najlepiej przenosnik ,taki z iglami po obu stronach).Pierwsze to na kazdej desce ktora lacze oznaczam front ,gore i dol.Nastepnie znacze grubosc deski na kazdej stronie poloczaczenia.Zaczynam od czopow lub Tails ( ogonow po angielsku) pol grubosci deski lub ciut wiecej i znacze to po obu stronach( 1/2 tails).Nastepnie wizualnie oceniam ile chce miec tails,powiedzmy 3 cale.Wowczas mierze odleglosc miedzy ogonami dziele na 4.Cyrkiel otwieram na dystans wiekszy od tej j 1/4.I znacze od lewa do prawa i odwrotnie od prawa do lewa poczynajac od polowek ogona.Znacze to na zewnetrznej stronie desti a nastepnie znacznikiem majac oba punkty wyznaczam ogony ( tails) i malym winklem rysuje cale .Wycinam to na pile stolowej,mam przyrzad bardzo sprytny ,znalazlem na You tube,lub na pile tasmowej alborecznie.Calosc poprawiam ostrym dlutem.Wpusty sa prosta sprawa.Ja mam wielki szacunek dla ludzi takich jak autor filmu.Dobry stolarz to taki ktory umie wykonac polaczenia bez gwozdzia a tylko za pomoca pily i dluta.Ja jestem hobbysta ale kocham drewno i prace w nim.
Merytorycznie i precyzyjnie... Łukasz coraz lepiej ;) to się naprawdę nadaje na video-vademecum dla początkujących majsterkowiczów ;) naprawdę kozackie ... Przy okazji zazdroszczę narzędzi ;)
dziś buduje pufe... bo taki miałem kaprys... i nagle podpowiedział mi się ten film. Super się oglądało, fajnie słuchało. Kiedyś znawcy tego fachu będą ponownie zarabiać krocie... ale nie wiem kiedy to będzie :) pozdrawiam!
Pamiętam ,że uczyliśmy się tego na ZPT w Podstawówce ,w Piątce w Kluczborku ... Tak samo jak woreczek na igły i dziadka do orzechów . Teraz moje dzieci nawet nie wiedzą ,że powinny się czegoś takiego uczyć -Paniusie z Kuratorium pewnie stwierdziły ,że ważniejsza jest wiedza o urzędnikach unijnych ,oraz zastanawianie się ,czy rano zacząć dzień jako chłopczyk ,czy dziewczynka ...:D
4 года назад+1
W podstawówce o jaskółkach? Zazdroszczam. My szlifowaliśmy sklejkę😅
ZPT i stolarstwo - to podstawa. Zatem autor kanału dzięki umiejętności wykonania wczepu skośnego otwartego, jest w stanie ocenić wartość dowodów A. Macierewicza (domyślamy się, że chodzi o tragedię Smoleńską).
Głupi jesteś jak but. Robienie ludzików z kasztanów zostało wyparte przez naukę obsługi komputera. Te stolarstwo jest równie przydatne zwykłej osobie, jak spawanie albo lakierowanie.
@@janekkostka6941mialam zpt. uczylam sie szyc i gotowac. a fajne rzeczy robili chlopcy. klasa byla na plcie podzielona i rodzice kategorycznie odmowili, zebym chodzila do tej ciekawszej grupy.
Ładne ale bardzo pracochłonne. W praktyce tylko kilka razy stosowałem połączenie na jaskółczy ogon-. Np. przy konstruowaniu daszku nad wejściem gdy słupek i dwie belki trzeba było estetycznie połączyć w jednym miejscu,bez użycia okuć ciesielskich. Teraz to mamy łatwiej niż nasi dziadowie.Puchnące kleje poliuretanowe załatwiają sprawę -nawet gdy połączenie wykonamy niedokładnie wypełnią każdą szczelinę :) A co do pił to używam od lat firmy Bahco. Robione w Szwecji ( a nie w Chinach jak większość rzeczy co nas otacza) ceny przystępne a jakość bardzo dobra.
Oj Łukasz, Łukasz - popłynąłeś... Ale cieszę się, że nie sam, że znalazło się na tej łodzi miejsce dla wszystkich Twoich widzów :-) Ja z tej wyprawy wróciłem bogatszy o nową wiedzę, którą mam nadzieję przekuć w doświadczenie. Jestem Ci wdzięczy za robotę, którą tu wykonujesz. Po stokroć dzięki i pozdrawiam :-)
Na swoich filmach zajmuję się głównie stalą, ale od jakiegoś czasu planuję budowę drewnianego domku świnkom morskim i zastanawiałem się nad rogowymi połączeniami. Świetny materiał, zainspirował mnie, dzięki! :))
Ogółem dobry materiał, prawie wszystko przekazane w jasny i klarowny sposób. Brakowało mi tylko wyjaśnienia o co biega z tymi proporcjami 1:7, ale to mój pierwszy filmik u Pana więc może czegoś nie widziałem. W każdym razie chciałem jedynie zaznaczyć, że muzyka trochę za głośno, bo ciężko słuchać i bardziej przeszkadza niż robi odpowiednie tło. Sam dobór utworów to już kwestia gustu, mi się podobał. Tylko balans dźwięku odstaje od reszty. Po takich poradnikach człowiek aż nabiera ochoty żeby sobie meble samemu poskładać. Świetna robota. Pozdrawiam. :D
Super sprawa te wzory, muszę zapamiętać! Albo nie, nie muszę - wiem gdzie wrócić kiedy zapomnę ;)
5 лет назад+2
Kiedyś Tomekz zapytał mnie czemu wszyscy w internetach te czopy takie cienkie robią - nie bardzo wiedziałem o co mu chodzi i ale to pytanie wydało mi się interesujące. Wiesz co - myślę, że ludzie dzisiaj chcą udowodnić, że te połączenia to robił człowiek a nie maszyna (ciężko takie cienkie zrobić frezarką). Nawet to rozumiem...
A ja dziekuje za lekcje angielskiego, tytul sprowokowal mnie do zasocjowania ze dovetails czesto uzywane na anglojezycznych kanalach o stolarstwie oznacza golebie ogony :) pozdrawiam !
W modelarstwie może jakieś obliczenia są potrzebne ale kiedyś jak stodoły budowali to nawet nie myśleli żeby to liczyć. Wszystko było spasowane na oko i na siłę, dzięki czemu łączenie było silne.
Można liczyć na instruktaż ze wzorami wyliczeń dla jaskółczego ogona, który wystaje poza ścianę? Te są równo ze ścianą, jest ok, ale czasami wystający ogon jest bardziej widowiskowy.
Witaj mam pytanko interesuje mnie zrobienie kwadratowej skrzynki drewnianej szczelnej do której mógłbym nalać wody i będzie szczelna. Pytanie jak coś takiego zrobić najlepiej jakiego drewna użyć czym je zabezpieczyć jak najlepiej je połączyć boki kołki klej? Dzięki serdeczne za pomoc.
15:33 ok, wszystko fajnie jak deseczka jest króciutka, ale jak przenieść te czopy kiedy deska będzie miał np. metr?
Год назад
To nieco bardziej kłopotliwe i rzadko jest taka potrzeba ale pokazywałem te manewry w filmie o strugnicy morawskiej (tej pierwszej - w strugnicy dla WoodMizera użyłem innego połączenia) a konkretnie o budowie narzędni. Samo trasowanie to pikuś - narzynanie tych czopów jak masz element długi na 2 m jest trudniejsze.
Brakije mi w tym filmie bardzo duzo informacji. co to jest to 1:7? jakas proporcja, ale czegodo czego? dlaczego akurat taka? jakie sa inne? jakie sa ich zastosowania, wady i zalety? pojecia czop, gniazdo czopowe, wczep i wczepina nie sa wyjasnione. pokazanie 'to jest czop' nie sprawi, ze jak jutro zobacze pudelko z takim polaczeniem, to bede wiedziec jak zidentyfikowac te elementy.
Dzisiaj niestety coraz więcej maszyn wypiera człowieka. Maszyna (mówie np o cnc) dobra rzecz dopóki pracuje, ale gdy odmówi posłuszeństwa co wtedy? No właśnie. Trzeba wrócić do "przestarzałych" metod o ile się potrafi😉. Chcę tylko powiedzieć że jest do bardzo dobre i prosto wytłumaczone co robisz👍👏super robota
Jak studiowalem mielismy wyklady z kratownic , Glownie sily dzialaje na nie ,naciski,przeciazenia itp Profesor na cwiczeniach demonstrowal to pozniej na wzorach oczywiscie pisemnie.To jest troche skomplikowane zwlaszcza jak sie uzywa do tego tradycyjnych metod. W pewnej chwili, ktos zadal pytanie..Czy nie lepiej by bylo uzyc do tego komputera I gotowych programow?,(nie tylko w celu uproszczenia ,ale rowniez minimalizacji bledu)...profesor odpowiada ..."a co w przypadku gdyby zabraklo pradu"...Drzewo samo w sobie jest magicznym materialem I wszystkie metody obrobki recznej powinny byc kontynuowane jak ta na powyzszym filmie ...ktos moze zadawac sobie pytanie ..,czy nie lepiej byloby uzyc maszyny..i zgadzam sie w 100% z moim profesorem.Tak sie tworzy prawdziwe rzemioslo,recznie a komputer(maszyna) ma byc pomocny.
Solidne lądowały na śmietniku tak samo jak współczesna tandeta. Ludzie chcą zmieniać meble, odświeżać wystrój mieszkania a nie mieć przez 30lat ciągle tą samą serwantkę przykrytą koronkowym obrusem. Ja zostawiłem w starym mieszkaniu cały komplet skórzany Wajnerta za darmo, bo nie opłacało mi się tego wynosić z III piętra.
Dzeki bardzo swiatne wideo, mam taki dom eczony jaskolczymi ogonami - w Czechach to nazywame "rybinová vazba" . Btw - co jest to jaskolka? Pozdrawiam z Czech
4 года назад+3
Jaskółka? Taki ptak...jedna jaskółka mówi do drugiej - „ty, ludzie się ma nas patrzą, chyba będzie padać”. Pozdro Bracie Czechu!
A mnie się właśnie połączenia na jaskółczy ogon podobają. Może z powodu nazwy a może z powodu tej klasyki bez użycia metalu w postaci gwoździ czy wkrętów.
Czy ma znaczenie wytrzymałościowe w której części zastosujemy wczepy? Chodzi mi np o szafę czy wczepy w dłuższym elemencie pionowym czy krótszym poziomym. Czy ma to tylko znaczenie wizualne?
Год назад
Czasami ma - zawsze ważniejsze jest w którą stronę działają siły rozciągające - np. przy frontach szuflad. Przy korpusach, szczególnie wiszących szafek, chyba lepiej dać wczepy na bocznych elementach.
Ciekawy film. Można się wiele nauczyć. Lubię oglądać Pana filmiki. Nie rozumiem tylko jednego. Dlaczego musi to być pod kątem np. 80 stopni? Nie może być to wykonane prostopadle? 🤔
3 года назад+1
Cześć - dzięki. Prostopadłe jaskółki to już nie jaskółki. Tracą wtedy podstawową właściwość - odporność na "rozciąganie" połączenia. Takie "proste" jaskółki też się stosuje - nie pamiętam jak się to połączenie nazywa...po angielsku "box joint".
A w jakis sposób utrzymujesz ostry kąt w gniazdach? Bo wszystkie moje dłuta (czy to Yato, czy Kirchen, czy nawet Narex do jaskółek) nie mają ostrej bocznej fazy, tylko kąt prosty i załamanie - jak próbuję wyczyścić róg, to zawsze go "skwadratowię". Wymyśliłem, żeby kupić lepsze dłuta, albo spiłować mocno te posiadane, aż na obu bokach będzie ostra faza, ale pewnie przekombinowuję.
@ w latach 80 sporo mężczyzn tak mówiła, a współczynnik urodzeń był wyższy niż obecnie. Myślałem bardziej czy masz jakąś technikę - np. najpierw nacinasz drewno w rogach, potem wybierasz środek z marginesem, a w rogach samo się obluzowuje. Tzn. to moja hipoteza a nie jeden ze sposobów.
5 лет назад+1
Buahahaha - dobre Szymon ;-) "Będę uważał" - buahahaha! Co do jaskółek - wiem o czym mówisz. Rzeczywiście są dedykowane dłuta z bardzo cienką krawędzią i ostrym kątem faz bocznych ale...nigdy ich nie potrzebowałem. Zwróć uwagę na kąty - ja zawsze stosuję proporcję 1:7 co daje +\- 80 stopni. Jeżeli Twoje wczepy są mocno pochylone to będzie Ci trudno wybrać materiał w miejscach o których mówisz. Może tu jest pies pogrzebany? Historycznie - Angole i Amerykany mocno pochylają jaskółki - Niemiece, Austryjaki i My (Słowiany) zdecydowanie mniej. Kwestia estetyki.
Łukasz świetny film. Naprawdę potrafisz tłumaczyć tak, jakby samo wykonanie było niezwykle łatwe. Przekonałem się, że jednak nie :-). Ale na pewno przyjemne, nawet jak się zepsuje kilka deseczek. Mam pytanie: czy ostrzyłeś już tę swoją piłę veritasa? Ja mam tę samą i rzeczywiście jest rewelacyjna, wg mnie tnie się lżej niż japońską grzbietnicą, ale przeraża mnie to, że kiedyś trzeba ją będzie nabrusić... Pozdrawiam i czekam na kolejne lekcje
4 года назад
Jeszcze nie musiałem ale rozważam zmianę ilości zębów. Jak dla mnie to mogła by być bardziej agresywna.
@ Ja mam 14 tpi i wydaje mi się ok, ale pracowałem na razie tylko w sośnie i świerku. Takie moje małe, skryte marzenie... Jakbyś przypadkiem, kiedyś tam musiał naostrzyć taką piłę, może udało by się zrobić jakiś mini mini poradnik...
Panie Łukaszu a jak ma się jaskółczy ogon do łączenia belek kwadratowych. Myślałem że uda mi się wyliczyć ile od brzegu mam zrobić czopy a po srodku zrobił bym chyba jeden wczep
3 года назад
W ciesielstwie raczej stosuje się połączenia czopowe. Widywałem różnego rodzaju kombinacje wczepów w "zastrzałach", ale ciesiołka to nieco inna bajka niż stolarstwo meblowe
Jest w ogóle jakieś racjonalne wytłumaczenie dla którego miałoby się stosować takie połączenie, zamiast skręcić na wkręty po prostu? Skoro nie stosowano go dla wyglądu czy dla solidności połączenia a tylko z powodu oszczędności na gwoździach, to teraz gdy gwoździe (a najlepiej wkręty) są za grosze, po co sobie czas zajmować taką robotą?
Świetny film instruktażowy i wzory! W szkole uczyli mnie, że to połączenie przede wszystkim stosuje się do szuflad, bo nie ma opcji, żeby wyrwać front przy takim łączeniu. Pytanie do reanimacji piły - mam starą grzbietnicę z wyłamanymi paroma zębami (właściwie ząbkami, bo jest bardzo drobna). Taka piła nadaje się jeszcze do ożywienia?
3 года назад
Można całkowicie zeszlifować zęby i nanieść nowe - kilka godzin pracy, plus specjalistyczne narzędzia.
Uważam, że ten sposób wyznaczania wczepów jest logiczny i zrozumiały ale może to tylko mój mózg tak funkcjonuje. Musiałem Wam ten sposób pokazać bo to kiedyś BYŁ NORMALNY sposób wyznaczania wczepów. Dajcie szansę swoim kalkulatorom. I tak - Wiem, że mam przestarzały telefon. Trudne czy nie?
Nie, ale poprzez zaokrąglenie wyszła głupota. 131,5 dzielone na 31,5 to 4 z groszami, natomiast 131,5 dzielone przez to 4 z groszami to właśnie 31,5 wyliczanie y jest zbędne, bo to przecież 1,5 a
@@A7J0R33X Niestety mylisz się, bo ilość wczepów musi być zaokrąglona, nie zrobisz przecież 4,5 wczepa, ani 4,1 tylko 4. Potem oblicza się dokładną szerokość, żeby w pewnym momencie nie zostało nam kawałka nadmiarowego materiału i było symetrycznie. Pozdrawiam :p
A jednak... Podstawowa matematyka musi być...
@@andrzejk2683 oj musi musi
Wydaje mi się, że to nie był ten NORMALNY sposób. Przyrządy pomiarowe odpowiedniej dokładności (0,1-1 mm) to relatywnie nowy wynalazek. Jest zatem prawdopodobne, że robiono to inaczej. Otóż od starożytności obliczenia wykonywano przy pomocy konstrukcji geometrycznych. Choć z braku wspólnej jednostki długości konstrukcje były nie powtarzalne to były wystarczająco dokładne, że w oparciu o nie budowano nie tylko meble ale i budynki.
Interesujący sposób wyznaczania wymiarów wczepów i czopów pokazuje C.Shwarz w nagraniu dla Popular Woodworking. O ile C.Shwarz dość swobodnie podchodzi do liczby elementów i proporcji elementów złącza, to skręcając pierwszy cyrkiel na połowę grubości materiału drugi zaś na 3/2 grubości, by później dopasować tak, by trafiać w koniec deski, zrealizujemy dokładnie te obliczenia, które przedstawione są w tym nagraniu. A wszystko bez kalkulatora i linijki (przydałby się może przyrząd do wyznaczania połowy grubości materiału).
Długo szukałam takiego tłumaczenia i wzorów. Wszystko jasne. Dla mnie muzyka zbędna, momentami zagłusza słowa. Pięknie dziękuję.
Nie mam pojęcia co ja tu robię, ale miło się słuchało i oglądało
Powinny powstac takie szkoly, a nie wszystko mgr a pusto w glowach i nic procz wymagac nie potrafią. Szacunek
U mnie w ZSZ na praktykach miałem typa na spawalni, który dzwonił po serwis jak wBESTERce 2301 wyjebało termik,a wystarczyło ściągnąć obudowę i w czasie od wiosny do jesieni żeby maszyna stała w przeciągach :-)
Jestem dziewczyną a z chęcią bym do takiej szkoły uczęszczała. ;)
Ogladajac ten film poczulem sie jak na wykladzie polaczonym z zajeciami praktycznymi. Wszystko omówione we wlasciwej kolejnosci z niezwykłą dokładnością i poparte praktyką. Nigdy nie stosowalem tego połączenia ale dzieki temu filmowi zaczne go stosować. Oby wiecej takich ludzi jak Pan tworzylo i przekazywalo swoją wiedze innym. Świetna robota i olbrzymia wiedza
Dzięki za te świetne ostatnie filmy, nazwijmy je edukacyjne :) Masa wiedzy w przystępnej nienudnej formie! Poproszę więcej! :)
Łukasz, to według mnie najlepszy Twój film, jasno pokazuje jak zrobić połączenie, teoria i praktyka również. Idziesz w dobrą stronę. Pozdrawiam
Nareszcie ktoś kto nazwał połączenie na jaskółczy ogon po polsku :) Połączenie na wczepy skośne :) Ciesze się że to akurat jesteś Ty Łukaszu i że jest ktoś komu też na YT zależy na prawidłowym nazewnictwie ! Pozdrawiam
Trafiłem tu przypadkiem. Niesamowity kanał, bez zbędnej muzyki w tle, sam kunszt
W końcu słyszę odpowiednią polską terminologię plus to, czego uczyli w szkołach na podstawie Technologii Stolarstwa W. Prządki. Duże brawa za podtrzymywanie polskich tradycji. Pozdrawiam
To może teraz w CAD 3D?
nie wiem jak mi się to wyświetliło w proponowanych ale jestem zauroczony,pięknie się patrzy na Pana pracę
W końcu ktoś powiedział konkretnie jak wymierzyć wczepy.
Powiedział, ale z błędem. Poprzez zaokrąglenie wyszła głupota. 131,5 dzielone na 31,5 to 4 z groszami, natomiast 131,5 dzielone przez to 4 z groszami to właśnie 31,5 wyliczanie y jest zbędne, bo to przecież 1,5 a
Panie Lukaszu, ten kanal to kopalnia wiedzy ale przez Pana zawalilem dzis termin w pracy🤣 zacząłem oglądać od tego poradnika i tak lecę bez przerwy...czas tez leci i jakos się nie złożyło zabrać za pracę🤦♂️ dzięki wielkie za pracę, formę przekazu i dzielenie się wiedza i doświadczeniem.
W KOŃCU :) !!!! Film, którego szukałem :D
Forma rewelacja. Przekaz techniczny logiczny i czytelny. Wykonanie rewelacja :) Zostaję na stałe !! Czekam na więcej ...
Piekna robota. Jakos ta myzyka mnie drazni. To nie supermarket. Przepraszam za te uwage. Prosze bez urazy
Twój kanał jest świetny. Podstawy teoretyczne + praktyka pokazana w pięknych ujęciach.
Dziękuję pięknie - to bardzo miło usłyszeć :-)
BRAWO ! Proste , ale cudowne . Prawdziwe rzemiosło . Mam inny zawód , ale prawdziwy stolarz miał i ma u mnie zawsze wysokie miejsce w hierarchii zawodów . Cudowna praca z drewnem ... i zapach stolarni . Pozdrawiam serdecznie .
Fajnie się ogląda i słucha Twojego nagrania. Ciekawie prowadzisz wykład.
Mój ojciec wykorzystywał "jaskółki" do konstrukcji dachowych. Wykonywał je bez ani jednego gwoździa. Domy, kościoły do dzisiaj stoją. Szkoda, że obecnym fachowcom tak się spieszy i mało komu zależy na jakości.
Nie jestem stolarzem film zaś obejrzałem z ogromnym zainteresowaniem, od dzisiaj zostaję na dłużej.
Swietny film,bardzo pouczajacy.Ja robie to w nieco inny sposob bez obliczen matematycznych.Potrzebny jest :znacznik,maly winkiel i dobry cyrkiel (najlepiej przenosnik ,taki z iglami po obu stronach).Pierwsze to na kazdej desce ktora lacze oznaczam front ,gore i dol.Nastepnie znacze grubosc deski na kazdej stronie poloczaczenia.Zaczynam od czopow lub Tails ( ogonow po angielsku) pol grubosci deski lub ciut wiecej i znacze to po obu stronach( 1/2 tails).Nastepnie wizualnie oceniam ile chce miec tails,powiedzmy 3 cale.Wowczas mierze odleglosc miedzy ogonami dziele na 4.Cyrkiel otwieram na dystans wiekszy od tej j
1/4.I znacze od lewa do prawa i odwrotnie od prawa do lewa poczynajac od polowek ogona.Znacze to na zewnetrznej stronie desti a nastepnie znacznikiem majac oba punkty wyznaczam ogony ( tails) i malym winklem rysuje cale .Wycinam to na pile stolowej,mam przyrzad bardzo sprytny ,znalazlem na You tube,lub na pile tasmowej alborecznie.Calosc poprawiam ostrym dlutem.Wpusty sa prosta sprawa.Ja mam wielki szacunek dla ludzi takich jak autor filmu.Dobry stolarz to taki ktory umie wykonac polaczenia bez gwozdzia a tylko za pomoca pily i dluta.Ja jestem hobbysta ale kocham drewno i prace w nim.
Bardzo dobry film. Pokazujesz jak wykonać te połączenia w bardzo logiczny sposob. Ogląda się super
Merytorycznie i precyzyjnie... Łukasz coraz lepiej ;) to się naprawdę nadaje na video-vademecum dla początkujących majsterkowiczów ;) naprawdę kozackie ... Przy okazji zazdroszczę narzędzi ;)
Dziękuje za film, w którym nie było skomplikowanego sprzętu👍
Dzieki za bardzo dużo informacji wiele można się nauczyć 👍
super przekaz klasa sama w sobie pozdrawiam serdecznie
Piękna praca dużo można się nauczyć prosto praktycznie i fachowo dzięki
Dzięki pozdro
Cześć. Jestem ty pierwszy raz i zostaje na dłużej, świetna lekcja
Podpisuję się pod tym wpisem 🙂
Ja również.
Ja tak samo, ewidentnie yt polecil nam ten film.
Ja się również tu dopiszę. Dziękuję za ten kawałek magii.
Fajnie że trafiłem na ten kanał, jest super . Łapka i subskrypcja poleciała . Pozdrawiam.
Dzięki, witaj w 5m2
Bardzo dobry materiał dydaktyczny 👍 Czekam na kolejny.
Pięknie,fachowo i matematycznie to wytłumaczyłeś.Dziękuje.
Nie jestem stolarzem, ale z przyjemnością obejrzałem ten film. Wygląda to super. Gratuluję :)
Dzięki
bardzo ciekawy i przydatny filmik. jestem uczniem szkoły dla stolarzy, i dzięki temu materiałowi mam trochę ułatwioną naukę. dzięki :-)
dziś buduje pufe... bo taki miałem kaprys... i nagle podpowiedział mi się ten film. Super się oglądało, fajnie słuchało. Kiedyś znawcy tego fachu będą ponownie zarabiać krocie... ale nie wiem kiedy to będzie :) pozdrawiam!
Kawał dobrej i precyzyjnej roboty ,super film.
Twój kanał stanie się chyba moim ulubionym! Tak trzymaj :)
Muszę się nauczyć. Dziekuje za pokazanie
Good proportions of dove tails, like we learned here in Norway.
Rewelacja. Mój dziadek robił cuda z drewnem. Ja moge podstaw nauczyć się od ciebie-dzieki. Łapka i sub.
Pamiętam ,że uczyliśmy się tego na ZPT w Podstawówce ,w Piątce w Kluczborku ...
Tak samo jak woreczek na igły i dziadka do orzechów .
Teraz moje dzieci nawet nie wiedzą ,że powinny się czegoś takiego uczyć -Paniusie z Kuratorium pewnie stwierdziły ,że ważniejsza jest wiedza o urzędnikach unijnych ,oraz zastanawianie się ,czy rano zacząć dzień jako chłopczyk ,czy dziewczynka ...:D
W podstawówce o jaskółkach? Zazdroszczam. My szlifowaliśmy sklejkę😅
ZPT i stolarstwo - to podstawa.
Zatem autor kanału dzięki umiejętności wykonania wczepu skośnego otwartego, jest w stanie ocenić wartość dowodów A. Macierewicza (domyślamy się, że chodzi o tragedię Smoleńską).
Głupi jesteś jak but. Robienie ludzików z kasztanów zostało wyparte przez naukę obsługi komputera. Te stolarstwo jest równie przydatne zwykłej osobie, jak spawanie albo lakierowanie.
@@janekkostka6941mialam zpt. uczylam sie szyc i gotowac. a fajne rzeczy robili chlopcy. klasa byla na plcie podzielona i rodzice kategorycznie odmowili, zebym chodzila do tej ciekawszej grupy.
Ładne ale bardzo pracochłonne. W praktyce tylko kilka razy stosowałem połączenie na jaskółczy ogon-. Np. przy konstruowaniu daszku nad wejściem gdy słupek i dwie belki trzeba było estetycznie połączyć w jednym miejscu,bez użycia okuć ciesielskich. Teraz to mamy łatwiej niż nasi dziadowie.Puchnące kleje poliuretanowe załatwiają sprawę -nawet gdy połączenie wykonamy niedokładnie wypełnią każdą szczelinę :) A co do pił to używam od lat firmy Bahco. Robione w Szwecji ( a nie w Chinach jak większość rzeczy co nas otacza) ceny przystępne a jakość bardzo dobra.
Oj Łukasz, Łukasz - popłynąłeś... Ale cieszę się, że nie sam, że znalazło się na tej łodzi miejsce dla wszystkich Twoich widzów :-) Ja z tej wyprawy wróciłem bogatszy o nową wiedzę, którą mam nadzieję przekuć w doświadczenie. Jestem Ci wdzięczy za robotę, którą tu wykonujesz. Po stokroć dzięki i pozdrawiam :-)
Ja też cieszę się, że mam towarzystwo.
Na swoich filmach zajmuję się głównie stalą, ale od jakiegoś czasu planuję budowę drewnianego domku świnkom morskim i zastanawiałem się nad rogowymi połączeniami. Świetny materiał, zainspirował mnie, dzięki! :))
Jak świnkom to może na świński ogon.
Bardzo dobry materiał Panie Łukaszu. Jedna uwaga- nad kreską ułamkową mamy licznik nie liczebnik. 😉
No cóż...😅☺️taki ze mnie matematyk jak z kangura kontener.
Ogółem dobry materiał, prawie wszystko przekazane w jasny i klarowny sposób. Brakowało mi tylko wyjaśnienia o co biega z tymi proporcjami 1:7, ale to mój pierwszy filmik u Pana więc może czegoś nie widziałem. W każdym razie chciałem jedynie zaznaczyć, że muzyka trochę za głośno, bo ciężko słuchać i bardziej przeszkadza niż robi odpowiednie tło. Sam dobór utworów to już kwestia gustu, mi się podobał. Tylko balans dźwięku odstaje od reszty. Po takich poradnikach człowiek aż nabiera ochoty żeby sobie meble samemu poskładać. Świetna robota. Pozdrawiam. :D
Ja się musze tego nauczyć super robotę robisz
Super sprawa te wzory, muszę zapamiętać! Albo nie, nie muszę - wiem gdzie wrócić kiedy zapomnę ;)
Kiedyś Tomekz zapytał mnie czemu wszyscy w internetach te czopy takie cienkie robią - nie bardzo wiedziałem o co mu chodzi i ale to pytanie wydało mi się interesujące. Wiesz co - myślę, że ludzie dzisiaj chcą udowodnić, że te połączenia to robił człowiek a nie maszyna (ciężko takie cienkie zrobić frezarką). Nawet to rozumiem...
Masakrycznie czasochłonna praca. Rzeczy zrobione w taki sposób są bezcenne. Nikt nam za to nie zapłaci. Wg mnie i tak to łączenie jest najlepsze👍
Wzory na x i y można uprościć do:
X = 2s/3a - 0.33333
Y= 3a/2
Dzień dobry. Bardzo przyjemny film, widać że jest Pan prawdziwym fachowcem. Może będzie jakiś film jak wykonać wpusty palcowe?
Ręcznie się tego nie robi tylko na frezarce - albo frezem tarczowym albo prostym/palcowym
@ Dziękuję za odpowiedź. Jest możliwość połączenie desek 15mm jednym jaskółczym ogonem?
A ja dziekuje za lekcje angielskiego, tytul sprowokowal mnie do zasocjowania ze dovetails czesto uzywane na anglojezycznych kanalach o stolarstwie oznacza golebie ogony :) pozdrawiam !
Po prostu magia.
enjoyed that Lukasz well presented thank you
Piekna robota. Prawdziwe stolarstwo, szkoda ze te umiejetnosci sa w odwrocie.pozdrawiam
W modelarstwie może jakieś obliczenia są potrzebne ale kiedyś jak stodoły budowali to nawet nie myśleli żeby to liczyć. Wszystko było spasowane na oko i na siłę, dzięki czemu łączenie było silne.
Łapka w górę świetna robota
Kupiłeś mnie słowem wzór :)
Lubisz wzory? Ja też - wzory dają poczucie ładu.
Oj jakie to pracochłonne dziękuję i pozdrawiam z Anglii
Pozdro z Polski
Można liczyć na instruktaż ze wzorami wyliczeń dla jaskółczego ogona, który wystaje poza ścianę? Te są równo ze ścianą, jest ok, ale czasami wystający ogon jest bardziej widowiskowy.
Дякую! Було цікаво та корисно.
Bajka technika... Uczy,bawi cieszy oko. Zapamiętam
Jeśli ktoś nie chce żeby było widać wczepy to można zrobić tak żeby ich nie było widać. (trochę więcej zabawy)
Czy mógłby Pan nagrać film jak można wykonać ten drewniany mały przyrząd do odmierzania kątów ?
Prosto i logicznie wytłumaczone jak by pan uczuł w szkole to każdy uczeń by zrozumiał
Pije gorzole i oglądam jaskółki... Uspokajające! 🇵🇱🇵🇱
Witam w klubie. :D
Rewelacja dzięki 👍
Sub się należy😃😃😃
Dziękuję
Proszę👍
Witaj mam pytanko interesuje mnie zrobienie kwadratowej skrzynki drewnianej szczelnej do której mógłbym nalać wody i będzie szczelna. Pytanie jak coś takiego zrobić najlepiej jakiego drewna użyć czym je zabezpieczyć jak najlepiej je połączyć boki kołki klej? Dzięki serdeczne za pomoc.
A gdzie pan kupił, albo jak zrobił pan ten przyrząd do tych jaskółek itp (chodzi mi o ten przyrząd drewniany na katy
15:33 ok, wszystko fajnie jak deseczka jest króciutka, ale jak przenieść te czopy kiedy deska będzie miał np. metr?
To nieco bardziej kłopotliwe i rzadko jest taka potrzeba ale pokazywałem te manewry w filmie o strugnicy morawskiej (tej pierwszej - w strugnicy dla WoodMizera użyłem innego połączenia) a konkretnie o budowie narzędni. Samo trasowanie to pikuś - narzynanie tych czopów jak masz element długi na 2 m jest trudniejsze.
Beautiful joinery
Brakije mi w tym filmie bardzo duzo informacji. co to jest to 1:7? jakas proporcja, ale czegodo czego? dlaczego akurat taka? jakie sa inne? jakie sa ich zastosowania, wady i zalety?
pojecia czop, gniazdo czopowe, wczep i wczepina nie sa wyjasnione. pokazanie 'to jest czop' nie sprawi, ze jak jutro zobacze pudelko z takim polaczeniem, to bede wiedziec jak zidentyfikowac te elementy.
Dzisiaj niestety coraz więcej maszyn wypiera człowieka. Maszyna (mówie np o cnc) dobra rzecz dopóki pracuje, ale gdy odmówi posłuszeństwa co wtedy? No właśnie. Trzeba wrócić do "przestarzałych" metod o ile się potrafi😉. Chcę tylko powiedzieć że jest do bardzo dobre i prosto wytłumaczone co robisz👍👏super robota
Jak studiowalem mielismy wyklady z kratownic , Glownie sily dzialaje na nie ,naciski,przeciazenia itp Profesor na cwiczeniach demonstrowal to pozniej na wzorach oczywiscie pisemnie.To jest troche skomplikowane zwlaszcza jak sie uzywa do tego tradycyjnych metod. W pewnej chwili, ktos zadal pytanie..Czy nie lepiej by bylo uzyc do tego komputera I gotowych programow?,(nie tylko w celu uproszczenia ,ale rowniez minimalizacji bledu)...profesor odpowiada ..."a co w przypadku gdyby zabraklo pradu"...Drzewo samo w sobie jest magicznym materialem I wszystkie metody obrobki recznej powinny byc kontynuowane jak ta na powyzszym filmie ...ktos moze zadawac sobie pytanie ..,czy nie lepiej byloby uzyc maszyny..i zgadzam sie w 100% z moim profesorem.Tak sie tworzy prawdziwe rzemioslo,recznie a komputer(maszyna) ma byc pomocny.
To byla solidna stolarka nie to co teraz.
Solidne lądowały na śmietniku tak samo jak współczesna tandeta. Ludzie chcą zmieniać meble, odświeżać wystrój mieszkania a nie mieć przez 30lat ciągle tą samą serwantkę przykrytą koronkowym obrusem. Ja zostawiłem w starym mieszkaniu cały komplet skórzany Wajnerta za darmo, bo nie opłacało mi się tego wynosić z III piętra.
Mega filmik . Trochę przymula muzyka ale to już kwestia gustu. Sub
Super !!
Bardzo interesujące. Dzięki za materiał. Sugeruję przyciszyć muzykę z tła, jest zbyt głośno w stosunku do Twojego głosu.
Super wytłumaczone. Jednak wolę szablon i frezarke ;)
Dzeki bardzo swiatne wideo, mam taki dom eczony jaskolczymi ogonami - w Czechach to nazywame "rybinová vazba" . Btw - co jest to jaskolka? Pozdrawiam z Czech
Jaskółka? Taki ptak...jedna jaskółka mówi do drugiej - „ty, ludzie się ma nas patrzą, chyba będzie padać”. Pozdro Bracie Czechu!
@ aha, to bude vlaštovka, díky Bratře Poláku
Łukaszu długość, szerokość,grubość znacznika jeśli można prosić ? Pozdrawiam.
A mnie się właśnie połączenia na jaskółczy ogon podobają. Może z powodu nazwy a może z powodu tej klasyki bez użycia metalu w postaci gwoździ czy wkrętów.
Włączyłem przypadkowo , le obejrzałem z zaciekawieniem , bo zdarza się,że coś w drewnie dłubię . Trochę pracochłonne ,ale efekt fajny.
Fantastyczny kanał!
Serduszko jeeeeeeep
Rewelka ;-)
Stary..cyrkle, olowki, stare narzedzia. A w tle skrzynki z IKEA 😟😟😟 az sie prsestraszylem 🤣🤣🤣🤣 pozdrawiam. fajny material
Witam. Przymiar robiony samodzielnie czy gdzieś kupowałeś? Pozdrawiam
Ogólnodostępny projekt. Może zacznę je robić w większych ilościach?
@ ja jestem chętny na jedna sztukę;p
Witam pierwszy raz jestem na kanale gdzie sa sie kupić ten wyznacznik wskaźnik co jest pod katem ??? Czy trzeba samemu zrobic.
Zrobię film o tym jak go wykonać
Gdzie mogę zakupić taki kątomierz?
Czy ma znaczenie wytrzymałościowe w której części zastosujemy wczepy? Chodzi mi np o szafę czy wczepy w dłuższym elemencie pionowym czy krótszym poziomym. Czy ma to tylko znaczenie wizualne?
Czasami ma - zawsze ważniejsze jest w którą stronę działają siły rozciągające - np. przy frontach szuflad. Przy korpusach, szczególnie wiszących szafek, chyba lepiej dać wczepy na bocznych elementach.
Brawo !!!!
Ciekawy film. Można się wiele nauczyć. Lubię oglądać Pana filmiki. Nie rozumiem tylko jednego. Dlaczego musi to być pod kątem np. 80 stopni? Nie może być to wykonane prostopadle? 🤔
Cześć - dzięki. Prostopadłe jaskółki to już nie jaskółki. Tracą wtedy podstawową właściwość - odporność na "rozciąganie" połączenia. Takie "proste" jaskółki też się stosuje - nie pamiętam jak się to połączenie nazywa...po angielsku "box joint".
A w jakis sposób utrzymujesz ostry kąt w gniazdach? Bo wszystkie moje dłuta (czy to Yato, czy Kirchen, czy nawet Narex do jaskółek) nie mają ostrej bocznej fazy, tylko kąt prosty i załamanie - jak próbuję wyczyścić róg, to zawsze go "skwadratowię". Wymyśliłem, żeby kupić lepsze dłuta, albo spiłować mocno te posiadane, aż na obu bokach będzie ostra faza, ale pewnie przekombinowuję.
Po prostu uważam😁
@ w latach 80 sporo mężczyzn tak mówiła, a współczynnik urodzeń był wyższy niż obecnie. Myślałem bardziej czy masz jakąś technikę - np. najpierw nacinasz drewno w rogach, potem wybierasz środek z marginesem, a w rogach samo się obluzowuje. Tzn. to moja hipoteza a nie jeden ze sposobów.
Buahahaha - dobre Szymon ;-) "Będę uważał" - buahahaha! Co do jaskółek - wiem o czym mówisz. Rzeczywiście są dedykowane dłuta z bardzo cienką krawędzią i ostrym kątem faz bocznych ale...nigdy ich nie potrzebowałem. Zwróć uwagę na kąty - ja zawsze stosuję proporcję 1:7 co daje +\- 80 stopni. Jeżeli Twoje wczepy są mocno pochylone to będzie Ci trudno wybrać materiał w miejscach o których mówisz. Może tu jest pies pogrzebany? Historycznie - Angole i Amerykany mocno pochylają jaskółki - Niemiece, Austryjaki i My (Słowiany) zdecydowanie mniej. Kwestia estetyki.
Łukasz świetny film. Naprawdę potrafisz tłumaczyć tak, jakby samo wykonanie było niezwykle łatwe. Przekonałem się, że jednak nie :-). Ale na pewno przyjemne, nawet jak się zepsuje kilka deseczek. Mam pytanie: czy ostrzyłeś już tę swoją piłę veritasa? Ja mam tę samą i rzeczywiście jest rewelacyjna, wg mnie tnie się lżej niż japońską grzbietnicą, ale przeraża mnie to, że kiedyś trzeba ją będzie nabrusić... Pozdrawiam i czekam na kolejne lekcje
Jeszcze nie musiałem ale rozważam zmianę ilości zębów. Jak dla mnie to mogła by być bardziej agresywna.
@ Ja mam 14 tpi i wydaje mi się ok, ale pracowałem na razie tylko w sośnie i świerku. Takie moje małe, skryte marzenie... Jakbyś przypadkiem, kiedyś tam musiał naostrzyć taką piłę, może udało by się zrobić jakiś mini mini poradnik...
Panie Łukaszu a jak ma się jaskółczy ogon do łączenia belek kwadratowych. Myślałem że uda mi się wyliczyć ile od brzegu mam zrobić czopy a po srodku zrobił bym chyba jeden wczep
W ciesielstwie raczej stosuje się połączenia czopowe. Widywałem różnego rodzaju kombinacje wczepów w "zastrzałach", ale ciesiołka to nieco inna bajka niż stolarstwo meblowe
Super
Pięknie
Jest w ogóle jakieś racjonalne wytłumaczenie dla którego miałoby się stosować takie połączenie, zamiast skręcić na wkręty po prostu? Skoro nie stosowano go dla wyglądu czy dla solidności połączenia a tylko z powodu oszczędności na gwoździach, to teraz gdy gwoździe (a najlepiej wkręty) są za grosze, po co sobie czas zajmować taką robotą?
Jest sens robienia w ten sposób ramy łóżka? Nigdy się z taką nie spotkałem.
Oczywiście, że jest sens - skoro łączy się w ten sposób elementy blatów dużych strugnic to ramę łózka też pewnie da radę.
Wspaniała robota! 👏 👏 👏 👏 Subscribe and like 👍 👍 👍 zacne połączenie. Pozdrawiam serdecznie
Świetny film instruktażowy i wzory! W szkole uczyli mnie, że to połączenie przede wszystkim stosuje się do szuflad, bo nie ma opcji, żeby wyrwać front przy takim łączeniu.
Pytanie do reanimacji piły - mam starą grzbietnicę z wyłamanymi paroma zębami (właściwie ząbkami, bo jest bardzo drobna). Taka piła nadaje się jeszcze do ożywienia?
Można całkowicie zeszlifować zęby i nanieść nowe - kilka godzin pracy, plus specjalistyczne narzędzia.