Dzięki za ten odcinek. To były lata chwały polskiego lotnictwa. Zaskoczyła mnie liczba oglądających zawody 280 tys. Nawet dzisiejsza piłka nożna mogłaby się schować😅
Dziękuję z całego serca. Mieliśmy przemysł lotniczy, mieliśmy konstruktorów, technologów, pilotów, ...... Mieliśmy. Żal dupę ściska. To mówię ja, inżynier lotniczy z 40 paro letnią praktyką.
Witam. Napisał pan książkę "Stany awaryjne statków powietrznych"? Nie czytałem ale w internecie wyszukałem. Tam podobno poruszony jest temat Irydy. Laik też może poczytać czy to typowo dla absolwentów uczelni?
@@ukaszskowronek2132 Witam serdecznie. Książka jest dostępna w kilkunastu największych bibliotekach w kraju. Za granicą w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych. Powstała w latach 90-tych, więc teraz można na to różnie patrzeć. Faktem jest, że mieliśmy wówczas przemysł lotniczy, do którego dołożyłem swoją cegiełkę (symulatory lotu: MiG21, TS11, I22 Iryda, PZL130 Orlik, W3 Sokół, itd, no i coś tam jeszcze). To już czas zamknięty, dokonany. Rzesze pseudopolaków dokładały starań, aby polski przemysł lotniczy zniknął a wraz z nim nauka (w pierwszej kolejności). Dlaczego? Podobno pieniądze nie śmierdzą, szczególnie duże pieniądze, a jeszcze bardziej szczególnie nie śmierdzą Targowicy, która miewa się świetnie w PL od kilkuset lat. "To taki kraj" jak powiedział jeden z moich znajomych. Niestety, miał rację. Teraz zamiast Irydy kupiliśmy Mastery - jako jedyny kraj na świecie w specjalnie dla PL opracowanej wersji nie mogącej przenosić uzbrojenia. Paranoja? "A to Polska właśnie". Pozdrawiam.
@@zbigniewzagdanski9456 Dziękuję za odpowiedź. Cieszę się że utwierdził mnie Pan w moich "spostrzeżeniach". Irydy oczywiście szkoda. Książkę zamówię jeszcze dziś. Poczytam, nie zaszkodzi mi. Sto lat życzę, pozdrawiam.
owszem , ściska żal jeszcze z innego powodu - mieliśmy tak rozdrobniony przemysł lotniczy i nie odpowiedzialną politykę w tej dziedzinie ( przynajmniej w sferze militarnej ) , ze pomimo sporego potencjału inżynierskiego i nie małego warsztatowego - dopiero tuż przed IIWŚ ( również przez nie najlepszą organizację dostaw i wybór np. silników albo podwozia chowanego ) dokonano oblotu prototypu Jastrzębia , który co gorsza nie bardzo spełniał pokładane w nim nadzieje . Wtedy nawet mniej doświadczeni Rumuni byli w trakcie tworzenia znacznie lepszego IARa 80. Bodajże W. Churchill powiedział kiedyś o Polakach - " Jedni najlepsi z najlepszych rządzeni przez jednych najgorszych z najgorszych " .
Z tymi drzwiami to bylo tak, ze proboszcz zapowiedzial, ze nie otworzy drzwi kosciola przed trumną rozwodnika-grzesznika, wiec przed pogrzebem marynarze wymontowali te drzwi zeby proboszcz nie mial dylematu... Potem je wstawili. Pozdrawiam z Gdyni
No ale po co grzesznik i bezboznik chcial przestapic prog Kosciola? Lrzeciez mogli go pochowac gdziekolwiek, niekoniecznie pod plotem cmentarza, bo to mjejsce zarezerwowane dla parchow i tzw. celebrytow nad grobem.
Się wzruszyłem. Pierwszy materiał, w którym naprawdę poczułem, ile pasji, determinacji i odwagi mieli piloci w tych czasach. I jak zmyślne, mimo prostoty i prostoliniowości rozwiązań, to wszystko było. W kraju w owym czasie bardzo biednym i zrujnowanym, szarpanym politycznymi zawieruchami. Ten wgląd „od środka”, w smaczki i szczególiki, bezcenny :)
Cos niesamowitego. Ledwo 30 lat wczesniej pierwszy raz udalo sie poleciec czyms z silnikiem, a tu juz takie bajery byly. Krotki rozbieg/dobieg, skladane skrzydla i podobne cuda.
Ja jestem pod wrażeniem że udało się to wszystko zastosować w tak małym i lekkim samolocie. 580kg to jest 2 razy mniej niż waży stara skoda Fabia bez wyposażenia.
Któryś z braci Wright wiele lat później miał okazję pilotować taki duży samolot pasażerski i powiedział, że ma on większą rozpiętość skrzydeł, niż była długość pierwszego lotu jego maszyny :)
Gratuluję! Świetny odcinek. Dodam, że Gustaw Pokrzywka działał aktywnie w Krakowskiem Klubie Seniorów Lotnictwa od chwili jego powstania w 1963 roku, pełniąc między innymi w zarządzie funkcję skarbnika.
Dzięki za odcinek. Samoloty RWD to ważna część mojego dzieciństwa. Przeczytałem w tamtym czasie większość książek poświęconych lotnictwie wydanych do końca lat 80-tych. W tym wszystkie książki Janusza Meissnera.
Kawał dobrej roboty - w krótkim czasie przekazałeś multum wiedzy w mistrzowski sposób. Oglądam od lat i nie mam zamiaru przestać 😊 Pozdrawiam z Gdyni - Oksywia 😅
Chyba najlepszy odcinek w historii. Wyrazy uznania. P.s. zdjęcia modelu zrobione zostały na lotnisku modelarskim w Bobrownikach, a ja zapraszam do zobaczenia RWD-5bis na lotnisku w Kowali
@@Zabytki_Nieba jest u nas prawdziwy urodzaj RWD 5. Mamy RWD 5bis w skali 1:3 pelna makieta z dokumentacja i kilkoma nieznanymi google zdjeciami, RWD 5bis 1:5 (na filmie) i RWD 5 SP-LOP w skali 1:4 (na ostatnim filmie). Zapraszamy przy okazji na zawody makiet 2 IX (Puchar Polski F4 H-P)
To mauzoleum Orlicz-Dreszera było tak charakterystyczne i doskonale widoczne i kontrastowe na tle lądu że Niemcy "użyli" go jako punktu odniesienia przy ostrzeliwaniu Oksywia...
Jak widać, zdjęcie w 9:08 jest sprzed zawodów. Co ciekawe - to jedyne znane zdjęcie prototypu RWD 9 po założeniu wyczekiwanego, polskiego silnika gwiazdowego GR 760. Wcześniej uproszczony w kilku funkcjach prototyp latał z rzędowym Menaco, pożyczonym z „konkurencyjnej” wytwórni PZL. Pięknie zrealizowany odcinek - wspaniałe modele i dużo ciekawych zdjęć! Zabytki Nieba trzymają poziom!
Ja tylko chciałem podziękować Ci za wspólne lata, nie wiem czy kiedykolwiek coś komentowałem, ale śledzę twoja twórczość chyba prawie od początku i dziękuję bardzo za wszystkie filmy i rozpalenie na powrót zainteresowania historią lotnictwa, która zaczęła się od nałogowego czytania "samolotów Luftwaffe" Marka Murańskiego co z kolei podrzucił mi mój tata. Jako że nigdy do tej pory nie udało mi się osiągnąć nic więcej z lotnictwem niż przesiadywanie na lotnisku w Szymanowie i oglądanie tych zdobywców nieba tak pozostaje mi czytanie i oglądanie Twoich filmów. Tak czy owak wielkie dzięki! Twórz proszę dalej pozdrawiam z Wrocławia Mikołaj PS. Pan jesteś jedynym twórcą na YT którego śledzę i czuję się jak na spotkaniu ze starym znajomym :)
Bardzo dziękuję! Dla mnie też ludzie, którzy to oglądają od samego początku sa jak znajomi. Czasem ktoś ze stałych komentujących się nie odezwie pod filmem i martwię się czemu. Pozdrawiam serdecznie!
Super samolot. Nie wspomnę o całym filmie. Popularne kanały telew. pokazujące podobne materiały mogą pomarzyć o takim filme. Pozdrowienia Pasjonat modelarstwa lotniczego - projektant Piotr z Siemianowic Śląskich.
Oglądałem jak zwykle z wielkim zainteresowaniem, ale zawsze po rozmyślaniu nad Polskim lotnictwem ogarnia mię smutek....bo mogło być tak pięknie...ale...
@@Zabytki_Nieba Trafne porównanie. Uwielbiam takie filmy ( jest ich niewiele), gdzie reżyser dba, by pokazany był każdy szczegół istotny dla biegu wydarzeń. Np. Bitwa o Midway. A jest o kim robić: Jan Czochralski, Ernest Malinowski etc.
Świetny materiał. RWD-9 był diamentem wśród popiołu jeżeli wziąć pod uwagę koncepcję mechanizacji skrzydła. Zawsze kiedy patrzę na "ground breaking technology" A.D. 202x dla samolotów STOL z za oceanu (które tak czy inaczej bardzo lubię), to od razu z uśmiechem przypominam sobie "Erwudziaków" którzy to wszystko prawidłowo wykombinowali i poskładali do kupy prawie wiek wcześniej ;) Słusznie jednak prawisz że ten samolot nie nadawał się do seryjnej produkcji, a o kunszcie wymaganym do poruszania się po obrzeżach jego krzywej Lilienthala świadczy los większości egzemplarzy. Natomiast wspomniany RWD-13, prostszy ale posiadający niewiele gorsze osiągi przy bardziej wygładzonych charakterystykach, był, moim zdaniem, najbardziej udanym polskim samolotem produkowanym seryjnie. Marzy mi się replika w skali 1:1, może kolega Heniek dojdzie kiedyś do tego nr-u w swych planach, a ja będę miał wystarczające wówczas oszczędności;)
Nie ma problemu, mogę ci takie mauzoleum strzelić. A tak na poważnie to akurat postać Bajana znałem bardzo dobrze bo wielokrotnie pojawia się on w publikacjach skrzydlatej polski tej wydawanej już w latach komuny.
No, akurat nie w tym przypadku. :) GR 760 był silnikiem świetnie przemyślanym. Także w tym sensie, że powstał aby WYGRAĆ te zawody. Był to silnik wysokowyczynowy, wymagający starannego operowania mocą a także specyficznego serwisowania. Małej średnicy, wysilony, bardzo lekki. Tak sobie myślę, że bezprecedensowy sukces GR 760 sprawił, że jego konstruktor (skądinąd bardzo zdolny) zyskał w pewnym stopniu opinię nieomylnego. Przecież na tych samych zawodach powstałe w renomowanej wytwórni w USA silniki Menasco po prostu się rozpadły… (fakt, że zaraz po resursie). Może to stąd późniejsze kłopoty z silnikiem „Foka”? Miał napędzać polskie samoloty wojskowe. Co prawda na wstępnym etapie prac Nowkunski zginął w Tatrach, ale zespołowi prof. Oderfelda w sumie nigdy nie udało się doprowadzić „Foki” do założonych, bardzo wyśrubowanych parametrów. Ale GR 760 był w Challenge bezkonkurencyjny (mimo jednej czy dwóch usterek, które usunięto). :) rc
@@rcflyerpl No dobrze. Przyjmuję Twój argument. Ale co dalej? Czemu ten idealny silnik, genialnego konstruktora nie wszedł do masowej produkcji? Gdzie jego rozwinięcie? Gdzie dalsze sukcesy? Czemu wszystko musiało i musi być z importu,lub na obcej licencji?
Ehh gdyby tak opracować plany ultralightów (MTOW 450kg lub 600kg w czeskich ELSA) który linią przypominał by RWDziaki. Są ultralightowe Piper Cuby, są Staampe SV4, Buckery Jungmany a my nic 😢
Jest przecież replika RWD-8 ze Świdnika, ponad 10 lat temu w Warszawie próbowano zbudować replikę RWD-13 w wersji UL. Chyba nic z tego nie wyszło, a szkoda.
@@laserniebieski768 no tak tylko i RWD5 i RWD8 są pełnowymiarowe, 13.ulm niestety nie lata. A jak byś chciał po prostu kupić plany to kupisz Kitfoxa, plany różnych maszyn a RWD nie ma nic.
Szczeże mówiąc dopiero niedawno dowiedziałem się że historia jest taka ciekawa oraz miałem go w historii rodziny i mam po nim nazwisko ale szkoda że nie zobaczę na razie jego grobu
Interesujące. Choć dla takiego jak ja tępola , z ograniczoną wiedzą o mechanice płata - co jest co , jak działa i po co- trochę w tym dla mnie "czarnej magii"....Może jakiś malutki , maluteńki odcinek o tych technicznych polskich i niepolskich wynalazkach stosowanych w polskich samolotach z wyjaśnieniem dla nielota - co , po co i dlaczego?
Czytając tytuł odcinka spodziewałem się na koniec oświadczenia o zakończeniu kanału, zaprzestaniu kręcenia nowych odcinków... A to co? Chodziło o koniec zawodów?
W Gdańsku, w dzielnicy Zaspa (w okolicy dawnego lotniska) też jest ulica Bajana, obok ulicy Żwirki i Wigury. Są też przystanki tramwajowe przy tych ulicach. Ale prawdą jest, że o ile Żwirko i Wigurę jeszcze ktoś kojarzy, o tyle Bajana już niekoniecznie...
Dzięki za ten odcinek. To były lata chwały polskiego lotnictwa. Zaskoczyła mnie liczba oglądających zawody 280 tys. Nawet dzisiejsza piłka nożna mogłaby się schować😅
Gratulacje dla osoby, która stworzyła te modele. Piękne są.
To prawda. Pozdrawiam.
Gratuluję wiedzy, pasji i erudycji. Niespotykany poziom. Dziękuję.
Dziękuję z całego serca. Mieliśmy przemysł lotniczy, mieliśmy konstruktorów, technologów, pilotów, ...... Mieliśmy. Żal dupę ściska. To mówię ja, inżynier lotniczy z 40 paro letnią praktyką.
Witam. Napisał pan książkę "Stany awaryjne statków powietrznych"? Nie czytałem ale w internecie wyszukałem. Tam podobno poruszony jest temat Irydy. Laik też może poczytać czy to typowo dla absolwentów uczelni?
@@ukaszskowronek2132 Witam serdecznie. Książka jest dostępna w kilkunastu największych bibliotekach w kraju. Za granicą w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych. Powstała w latach 90-tych, więc teraz można na to różnie patrzeć. Faktem jest, że mieliśmy wówczas przemysł lotniczy, do którego dołożyłem swoją cegiełkę (symulatory lotu: MiG21, TS11, I22 Iryda, PZL130 Orlik, W3 Sokół, itd, no i coś tam jeszcze). To już czas zamknięty, dokonany. Rzesze pseudopolaków dokładały starań, aby polski przemysł lotniczy zniknął a wraz z nim nauka (w pierwszej kolejności). Dlaczego? Podobno pieniądze nie śmierdzą, szczególnie duże pieniądze, a jeszcze bardziej szczególnie nie śmierdzą Targowicy, która miewa się świetnie w PL od kilkuset lat. "To taki kraj" jak powiedział jeden z moich znajomych. Niestety, miał rację. Teraz zamiast Irydy kupiliśmy Mastery - jako jedyny kraj na świecie w specjalnie dla PL opracowanej wersji nie mogącej przenosić uzbrojenia. Paranoja? "A to Polska właśnie". Pozdrawiam.
Warto wspomnieć, że przed wojną władze wykończyły jedną prywatną wytwórnię samolotów, powstało z tego LWS.
RWD malo co, by wykonczyli również.
@@zbigniewzagdanski9456 Dziękuję za odpowiedź. Cieszę się że utwierdził mnie Pan w moich "spostrzeżeniach". Irydy oczywiście szkoda.
Książkę zamówię jeszcze dziś. Poczytam, nie zaszkodzi mi. Sto lat życzę, pozdrawiam.
owszem , ściska żal jeszcze z innego powodu - mieliśmy tak rozdrobniony przemysł lotniczy i nie odpowiedzialną politykę w tej dziedzinie ( przynajmniej w sferze militarnej ) , ze pomimo sporego potencjału inżynierskiego i nie małego warsztatowego - dopiero tuż przed IIWŚ ( również przez nie najlepszą organizację dostaw i wybór np. silników albo podwozia chowanego ) dokonano oblotu prototypu Jastrzębia , który co gorsza nie bardzo spełniał pokładane w nim nadzieje . Wtedy nawet mniej doświadczeni Rumuni byli w trakcie tworzenia znacznie lepszego IARa 80. Bodajże W. Churchill powiedział kiedyś o Polakach - " Jedni najlepsi z najlepszych rządzeni przez jednych najgorszych z najgorszych " .
Z tymi drzwiami to bylo tak, ze proboszcz zapowiedzial, ze nie otworzy drzwi kosciola przed trumną rozwodnika-grzesznika, wiec przed pogrzebem marynarze wymontowali te drzwi zeby proboszcz nie mial dylematu... Potem je wstawili. Pozdrawiam z Gdyni
Coś tobie ćpunów sobie się tobie pomyliło to inny kanał nie twe LGBT
Mądrzy marynarze , baaardzo. I proposzcz OK !
No ale po co grzesznik i bezboznik chcial przestapic prog Kosciola?
Lrzeciez mogli go pochowac gdziekolwiek, niekoniecznie pod plotem cmentarza, bo to mjejsce zarezerwowane dla parchow i tzw. celebrytow nad grobem.
Się wzruszyłem. Pierwszy materiał, w którym naprawdę poczułem, ile pasji, determinacji i odwagi mieli piloci w tych czasach. I jak zmyślne, mimo prostoty i prostoliniowości rozwiązań, to wszystko było. W kraju w owym czasie bardzo biednym i zrujnowanym, szarpanym politycznymi zawieruchami. Ten wgląd „od środka”, w smaczki i szczególiki, bezcenny :)
Wplatane historie ludzi, i związane z nimi anegdoty świetnie okraszają historie samych samolotów.
Dzięki.
Cos niesamowitego. Ledwo 30 lat wczesniej pierwszy raz udalo sie poleciec czyms z silnikiem, a tu juz takie bajery byly. Krotki rozbieg/dobieg, skladane skrzydla i podobne cuda.
Ja jestem pod wrażeniem że udało się to wszystko zastosować w tak małym i lekkim samolocie. 580kg to jest 2 razy mniej niż waży stara skoda Fabia bez wyposażenia.
Któryś z braci Wright wiele lat później miał okazję pilotować taki duży samolot pasażerski i powiedział, że ma on większą rozpiętość skrzydeł, niż była długość pierwszego lotu jego maszyny :)
Bardzo ciekawe połączenie opisu samolotu z wydarzeniem i ludźmi. Dla mnie super
Gratuluję! Świetny odcinek. Dodam, że Gustaw Pokrzywka działał aktywnie w Krakowskiem Klubie Seniorów Lotnictwa od chwili jego powstania w 1963 roku, pełniąc między innymi w zarządzie funkcję skarbnika.
No, to patroni - ściepa na mauzoleum. Może na wszelki wypadek bez drzwi...
Bardzo dziękuję za ponowne nagranie tego wspaniałego materiału!
Dzięki że jesteś, pozdrawiam.
Dzięki za odcinek. Samoloty RWD to ważna część mojego dzieciństwa. Przeczytałem w tamtym czasie większość książek poświęconych lotnictwie wydanych do końca lat 80-tych. W tym wszystkie książki Janusza Meissnera.
To może i drobiazg, ale jestem Panu wdzięczny za prawidłową wymowę wyrazu challenge, brawo 😊
Faktycznie drobiazg .
Prawidlową z francuskiego 😏
Kawał dobrej roboty - w krótkim czasie przekazałeś multum wiedzy w mistrzowski sposób. Oglądam od lat i nie mam zamiaru przestać 😊 Pozdrawiam z Gdyni - Oksywia 😅
Dokładnie się zgadzam z tym co napisałeś... Dobrze że mamy tak utalentowanych ludzi z pasją,bo inaczej bylibyśmy skazani na te telewizyjne miernoty...
Wspaniały odcinek. Myślałem, że znam dosyć dobrze historię polskiego lotnictwa. Ale dowiedziałem się dzisiaj bardzo dużo. Dziękuję.
Chyba najlepszy odcinek w historii. Wyrazy uznania.
P.s. zdjęcia modelu zrobione zostały na lotnisku modelarskim w Bobrownikach, a ja zapraszam do zobaczenia RWD-5bis na lotnisku w Kowali
A co to za RWD-5bis? Bo daleko nie mam.
@@Zabytki_Nieba jest u nas prawdziwy urodzaj RWD 5. Mamy RWD 5bis w skali 1:3 pelna makieta z dokumentacja i kilkoma nieznanymi google zdjeciami, RWD 5bis 1:5 (na filmie) i RWD 5 SP-LOP w skali 1:4 (na ostatnim filmie). Zapraszamy przy okazji na zawody makiet 2 IX (Puchar Polski F4 H-P)
Bardzo ciekawy odcinek! 👍
Szkoda tego naszego przemysłu lotniczego.
To mauzoleum Orlicz-Dreszera było tak charakterystyczne i doskonale widoczne i kontrastowe na tle lądu że Niemcy "użyli" go jako punktu odniesienia przy ostrzeliwaniu Oksywia...
Odcinek jak zawsze najwyższej klasy! Pozdrawiam
Jak widać, zdjęcie w 9:08 jest sprzed zawodów.
Co ciekawe - to jedyne znane zdjęcie prototypu RWD 9 po założeniu wyczekiwanego, polskiego silnika gwiazdowego GR 760.
Wcześniej uproszczony w kilku funkcjach prototyp latał z rzędowym Menaco, pożyczonym z „konkurencyjnej” wytwórni PZL.
Pięknie zrealizowany odcinek - wspaniałe modele i dużo ciekawych zdjęć! Zabytki Nieba trzymają poziom!
Menasco ....
Ja tylko chciałem podziękować Ci za wspólne lata, nie wiem czy kiedykolwiek coś komentowałem, ale śledzę twoja twórczość chyba prawie od początku i dziękuję bardzo za wszystkie filmy i rozpalenie na powrót zainteresowania historią lotnictwa, która zaczęła się od nałogowego czytania "samolotów Luftwaffe" Marka Murańskiego co z kolei podrzucił mi mój tata. Jako że nigdy do tej pory nie udało mi się osiągnąć nic więcej z lotnictwem niż przesiadywanie na lotnisku w Szymanowie i oglądanie tych zdobywców nieba tak pozostaje mi czytanie i oglądanie Twoich filmów. Tak czy owak wielkie dzięki! Twórz proszę dalej pozdrawiam z Wrocławia Mikołaj PS. Pan jesteś jedynym twórcą na YT którego śledzę i czuję się jak na spotkaniu ze starym znajomym :)
Bardzo dziękuję! Dla mnie też ludzie, którzy to oglądają od samego początku sa jak znajomi. Czasem ktoś ze stałych komentujących się nie odezwie pod filmem i martwię się czemu. Pozdrawiam serdecznie!
Rzeczowo i ciekawie. Dziękuję ✈️ ❤
👍🥇Dziękuję i życzę powodzenia📈🪙
Super montaż. Dziękuję że przypominasz naszą historię z której powinniśmy być dumni.
Do następnego filmu 👍
Bardzo, bardzo dobre:)
Bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Rewelacyjny materiał ! Wielkie podziękowania za ten film
Świetny odcinek. Dziękuje.
Excellent video, mate. Well done. Love the story of the Challenge, it's fascinating from a technical and human aspect. Cheers.
najlepszy kanał dotyczący historii polskiego lotnictwa !
Super odcinek. Zabytki nieba forever.
Dzięki za ciekawy materiał.
Super film. Jak zawsze
Zgadzam się z tytułem :)
To już nie trzeba oglądać ;)
Mam nadzieje że nie koniec kanału.
@@motomaciej4504 Nie całkiem, tak powiem :)
Super!Gratuluję bardzo interesującego kanału !👍
💪😎👍🇵🇱Piękny kawałek historii polskiego lotnictwa. Nostalgiczne zakończenie 😢
Dobra robota!!!
Bardzo dobre😊
Małe wzruszenie na koniec, wiem o co chodzi 👍
Brawo. Wspaniały konkretny i bardzo ciekawy film. Ogladałem z zapartym tchem. Dziekuje.
Super odcinek i przepiękny ten latający model :)
Chciałbym tylko podziękować za twoją prace gdyż bardzo podoba mi się cała seria... Swietna robota!!!
Wspaniały odcinek!
Dziekujemy za wspaniały odcinek!
Ciekawy odcinek!
Świetny materiał.
Piękny kawałek historii. Z dużą przyjemnością wysłuchałem, a opis metody oceniającej widoczność z kabiny naprawdę pomysłowy.
Bardzo ciekawy film, dziękuję!
Brawo!!!
13:58 - uśmiech Jacka Lemmona 😀
Super robotę robisz! Dziękuję
Super robota!
Świetny materiał
Co za pechowy typ samolotu!
świetny odcinek. Pozdrawiam!
Dzięki!
Super odcinek
Super samolot.
Nie wspomnę o całym filmie.
Popularne kanały telew. pokazujące podobne materiały mogą pomarzyć o takim filme.
Pozdrowienia
Pasjonat modelarstwa lotniczego - projektant
Piotr z Siemianowic Śląskich.
Bardzo interesująca historia i świetnie przekazana.
Jak zawsze super film. Wielkie dzięki. Na marginesie, jakby tak zamiast interceptor po prostu przerywacz, może by się tak nie myliło ;)
Git dziękuję za relacje
Jak mówiłeś słyszałem o Żwiko i Wigurze a o tamtych pilotach i mechaniku czarna dziura
Pozdrawiam
Piona dziesiona Oi
👍👍💪💪🤞🤞
Dziękuję
Bardzo ciekawe.
Film jak zwykle świetny, dziękuję
dzieki
Super film 👍 Bardzo dziękuję 👏👏👏
Dziękuję!
Świetny odcinek. Szkoda, że nie produkujemy już RWD... sądzę, że i dziś znalazłby wielu klientów.
Mieliśmy moim zdaniem znacznie lepszy samolot, hit eksportowy jak i licencyjny, PZL-104 Wilga.
@@mondek6863 mielismy przemysl lotniczy...
Pozdrawiam ze Śląska, już nie węgiel,a w każdym razie nie przede eszystkim😊
Dziękuję i pozdrawiam
Mieszkam niedaleko ulicy Jerzego Bajana na gdańskiej Zaspie.
Oglądałem jak zwykle z wielkim zainteresowaniem, ale zawsze po rozmyślaniu nad Polskim lotnictwem ogarnia mię smutek....bo mogło być tak pięknie...ale...
POZDRAWIAM .
dziękuję
Pochodzę z okolic gdzie urodził się prof. Franciszek Misztal. Pozdrawiam.
Dzięki za wszystkie filmy😊
Bardzo dobrze wyszło, mimo że drugi raz nagrywane. Pozdrawiam!
Warto bylo nagrac drugi raz 🙂 Alez ten film sie oglada! Pasjonujaca opowiesc.
Reety, o nich powinno się zrobić serial, albo film ! Który powinien się zacząć wypowiedzią F. Żwirki, przytoczoną w 33min.
Film miałby potencjał. Taki lotniczy "Rush" Rona Howarda.
@@Zabytki_Nieba Trafne porównanie. Uwielbiam takie filmy ( jest ich niewiele), gdzie reżyser dba, by pokazany był każdy szczegół istotny dla biegu wydarzeń. Np. Bitwa o Midway. A jest o kim robić: Jan Czochralski, Ernest Malinowski etc.
Z SP-DRE zachował się ster kierunku. Ale nie pamiętam czy jest w PL czy we Francji
Świetny materiał. RWD-9 był diamentem wśród popiołu jeżeli wziąć pod uwagę koncepcję mechanizacji skrzydła. Zawsze kiedy patrzę na "ground breaking technology" A.D. 202x dla samolotów STOL z za oceanu (które tak czy inaczej bardzo lubię), to od razu z uśmiechem przypominam sobie "Erwudziaków" którzy to wszystko prawidłowo wykombinowali i poskładali do kupy prawie wiek wcześniej ;)
Słusznie jednak prawisz że ten samolot nie nadawał się do seryjnej produkcji, a o kunszcie wymaganym do poruszania się po obrzeżach jego krzywej Lilienthala świadczy los większości egzemplarzy. Natomiast wspomniany RWD-13, prostszy ale posiadający niewiele gorsze osiągi przy bardziej wygładzonych charakterystykach, był, moim zdaniem, najbardziej udanym polskim samolotem produkowanym seryjnie. Marzy mi się replika w skali 1:1, może kolega Heniek dojdzie kiedyś do tego nr-u w swych planach, a ja będę miał wystarczające wówczas oszczędności;)
RWD-9 to piękny samolot
Jesteś mistrzem publikacji prawdy ja żeglarstwo i lotnictwo np Leonid Teliga latal o żeglował ❤
Chiczester lotnik żeglarz bo jedno łączy wiatr niebo
Jak zawsze odcinek mega zrobiony
Trochę minęło zanim zorientowałem się że ten RWD to model.
Nie ma problemu, mogę ci takie mauzoleum strzelić. A tak na poważnie to akurat postać Bajana znałem bardzo dobrze bo wielokrotnie pojawia się on w publikacjach skrzydlatej polski tej wydawanej już w latach komuny.
Pozdrawiam a ja go oglądam w trakcie buzy niedaleko żaru w Beskidzie Żywieckim..
W Krakowie teraz też burza, aż mi raz światło mignęło.
@@Zabytki_NiebaProszę nie przekręcać słów polskiego kolegi .
Buza to jest buza .
Gwoli wyjaśnienia - to taki silny wiatr z błyskawicami .
Ciekawe pozdrawiam serdecznie
WARTO!!!!!!!😉
Polski przemysl lotniczy mozna okreslic krótko.
Ciekawe płatowce. Brak silników.
A silnik to podstawa
I tak pozostało niestety
Ja mam wrażenie, że to problem nie tylko w lotnictwie, jedynie w motocyklach jako tako.
No, akurat nie w tym przypadku. :)
GR 760 był silnikiem świetnie przemyślanym. Także w tym sensie, że powstał aby WYGRAĆ te zawody.
Był to silnik wysokowyczynowy, wymagający starannego operowania mocą a także specyficznego serwisowania. Małej średnicy, wysilony, bardzo lekki.
Tak sobie myślę, że bezprecedensowy sukces GR 760 sprawił, że jego konstruktor (skądinąd bardzo zdolny) zyskał w pewnym stopniu opinię nieomylnego.
Przecież na tych samych zawodach powstałe w renomowanej wytwórni w USA silniki Menasco po prostu się rozpadły… (fakt, że zaraz po resursie).
Może to stąd późniejsze kłopoty z silnikiem „Foka”? Miał napędzać polskie samoloty wojskowe.
Co prawda na wstępnym etapie prac Nowkunski zginął w Tatrach, ale zespołowi prof. Oderfelda w sumie nigdy nie udało się doprowadzić „Foki” do założonych, bardzo wyśrubowanych parametrów.
Ale GR 760 był w Challenge bezkonkurencyjny (mimo jednej czy dwóch usterek, które usunięto).
:)
rc
@@rcflyerpl No dobrze. Przyjmuję Twój argument. Ale co dalej? Czemu ten idealny silnik, genialnego konstruktora nie wszedł do masowej produkcji?
Gdzie jego rozwinięcie? Gdzie dalsze sukcesy?
Czemu wszystko musiało i musi być z importu,lub na obcej licencji?
W sumie najlepsza maszyna tego challenge'a okazal sie Bf108. Przynajmniej tak pokazaly dalsze losy tych wszystkich konstrukcji :)
Żelaźni też latali połączeni sznurem. Widziałem!!!
Kunszt mozna docenic. Ale trzeba wiedziec ze ten sznur to jednak zrywalny jest 😉
Ale chyba współczesne przepisy nie dopuściły by pokazu, gdyby nie było możliwości zerwania/wypięcia liny/sznura
Ehh gdyby tak opracować plany ultralightów (MTOW 450kg lub 600kg w czeskich ELSA) który linią przypominał by RWDziaki. Są ultralightowe Piper Cuby, są Staampe SV4, Buckery Jungmany a my nic 😢
Jest przecież replika RWD-8 ze Świdnika, ponad 10 lat temu w Warszawie próbowano zbudować replikę RWD-13 w wersji UL. Chyba nic z tego nie wyszło, a szkoda.
@@laserniebieski768 no tak tylko i RWD5 i RWD8 są pełnowymiarowe, 13.ulm niestety nie lata. A jak byś chciał po prostu kupić plany to kupisz Kitfoxa, plany różnych maszyn a RWD nie ma nic.
Super
Czy wiadomo jak zakończyła się rywalizacja, o jak najkrótszą drogę lądowania, Ciervy C-30 z RWD-9, na zawodach o Puchar Gordona Benetta w 1935 roku?
Szczeże mówiąc dopiero niedawno dowiedziałem się że historia jest taka ciekawa oraz miałem go w historii rodziny i mam po nim nazwisko ale szkoda że nie zobaczę na razie jego grobu
Interesujące. Choć dla takiego jak ja tępola , z ograniczoną wiedzą o mechanice płata - co jest co , jak działa i po co- trochę w tym dla mnie "czarnej magii"....Może jakiś malutki , maluteńki odcinek o tych technicznych polskich i niepolskich wynalazkach stosowanych w polskich samolotach z wyjaśnieniem dla nielota - co , po co i dlaczego?
To jakiś pomysł na odcinek jest, i to całkiem obszerny. Podobny jak kiedyś o silnikach.
Czytając tytuł odcinka spodziewałem się na koniec oświadczenia o zakończeniu kanału, zaprzestaniu kręcenia nowych odcinków... A to co? Chodziło o koniec zawodów?
Jeszcze się zastanawiam ;)
Beautiful
W Wrocławiu na Gądowie jest ul. BAJANA.
W Gdańsku, w dzielnicy Zaspa (w okolicy dawnego lotniska) też jest ulica Bajana, obok ulicy Żwirki i Wigury. Są też przystanki tramwajowe przy tych ulicach. Ale prawdą jest, że o ile Żwirko i Wigurę jeszcze ktoś kojarzy, o tyle Bajana już niekoniecznie...