Nareszcie!!! Widze że nietylko ja czekałam na nowe filmy. Faaantastyczny sposób opowiadania o zabytkach, architekurze,... Zostaje więcej w pamięci niż po przeczytaniu wielu stron przewodników. Brawo za genialne poczucie humoru 😊😊😊😊😊
Znakomity polskojęzyczny kanał. Dziś odkryłem i nie mogę się oderwać od oglądania. Czesto i chętnie podziwiam architekturę miast ale dzięki Państwu budynki i miejsca zaczynają opowiadać niezwykle interesujące historie. Dziękuję Państwu za tworzenie tak znakomitego kontentu i pozdrawiam !!!
„Ażurowa wieża”😊. Odkryłam Was pięć godzin temu i obejrzałam dużo odcinków. Cudowne filmiki, tak interesujące i ciekawe, że nie mogłam przestać oglądać! Pora spać a jutro ciąg dalszy. Pozdrawiam i dziękuję.
Świetnie, to zachęcamy także do lektury naszej książki "Archistorie", w której porównujemy Hofkirche i nieodległy Frauenkirche, a w odcinku "Tajemnice Drezna: zabytki i odbudowa" przyglądamy się bliżej także procesowi odbudowy drezdeńskiego Neumarktu :) Zapraszamy!
Jedyne czego mi brakuje w materiale to informacji że zniszczenia wojenne były dość znaczne jednak mniejsze niż ogromnej ilości innych drezdeńskich zabytków oraz że odbudowa i renowacja została zakończona dopiero 20 lat po wojnie. Świetny film!
Między innymi z Waszych filmów uczyłam się dwa lata temu do matury z historii sztuki (bazując tylko na źródłach internetowych w pół roku intensywnej nauki zdobyłam 80%, moim zdaniem to świetny wynik, bardzo dużo dały mi filmy o malarzach Holenderskich) Przypomniało mi się, że chyba nigdy w komentarzu nie podziękowałam za tę ogromną dawkę wiedzy, którą przekazujecie w tak przyjemny sposób. Pokochałam historię sztuki! Uwielbiam u Was poruszanie kontekstów historycznych i używanie w miarę specjalistycznych pojęć, bo dzięki temu można się wiele nauczyć. Teraz potrafię bardziej skoncentrować się na malarstwie czy architekturze, wcześniej wszystko wydawało mi się dużo bardziej oczywiste, Wy otworzyliście mi oczy i wprowadziliście na wyższy poziom wtajemniczenia. DZIĘKUJĘ ;)
Ponawiam swoją propozycję z przed kilku lat i zapraszam całą ekipę do Augsburga i Ulmu, dwóch naprawdę wybitnych maist. Jeżeli nic się nie zmieniło to w Ulm mamy nadal najwyższa wieże katedralną, a w Augsburgu więcej kanałów niż w Wenecji. Chętnie posłuchał bym w zamian za łóżko :) tych architektonicznych opowieści na żywo
W końcu nowy odcinek. Dziękuję! Gdzieś czytałem, że w Saksonii istnieją słupy z herbem Polski z czasów Sasów. Może nawet w Dreźnie, ale nie mogę teraz skojarzyć.
Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów jest w Dreźnie na każdym kroku, rzecz jasna w wersji, której używali Wettinowie - z ich herbem jako arcymarszałków Rzeszy i władców Saksonii w polu sercowym.
Pewnie wiele, jeśli nie większość pięknych architektonicznych dzieł powstało z niskich pobudek... ale dla tego wielkiego piękna myślę że cel w takich przypadkach, uświęca środki ...
Jak zwykle doskonała jakość, świetne prowadzenie i ta kompetencja....waszego duetu. Kto wam robi te makiety? To godziny pracy..... Co do polsko-saskiej historii. W czasach swego panowania obaj Augustowie często przybywali do Wschowy, pierwszego królewskiego miasta na rubieżach Śląska i Wielkopolski. Kilkukrotnie w tym mieście odbywały się posiedzenia Senatu Rzeczpospolitej. Warto dodać, że na potrzeby królewskiego dworu przebito ściany w dwóch sąsiadujących kamienicach wschowskiego rynku a do sali głównej ratusza gdzie odbywały się posiedzenia senatu również przerzucono specjalny most by król mógł wygodnie przemieszczać się pomiędzy apartamentami, a pracą. Miasto urosło wówczas do skali jednego z największych w Koronie, było również centrum dużego śląskiego zagłębia sukienniczego. A to słynne przysłowie "Za króla Sasa jedz pij i popuszczaj pasa" oznaczało faktycznie odbudowę po wcześniejszych dziesiecioleciach wojen, tę odbudowę, która pod koniec panowania Augusta III zaowocowało ruchem reformatorskim w pełni widocznym już w czasach stanisławowskich.
Dzięki!!! W zeszłym roku byłem w Dreźnie ale tak na wariata na jeden dzień i nie do końca rozumiałem co i jak z tym kościołem i dziwnym mostkiem, a teraz już wiem :-)
No to przy następnej okazji trzeba koniecznie odwiedzić :) A najpierw najlepiej przeczytać rozdział poświęcony późnobarokowym kościołom w Dreźnie w naszej książce "Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast?" I porównać Hofkirche z Frauenkirche. Barokowy zawrót głowy gwarantowany! :)
Nareszcie 😁 śledząc Państwa relacje na IG czekalam na nowe filmy... kolejny fantastycznych odcinek. Nie myślą Państwo o nagraniu podcastu? Byłoby to ciekawe uzupełnienie tego kanału a także pewnej podcastowej luki, mało jest ciekawych programów o tej tematyce.
Myśleliśmy, ale jednak to jest jeszcze jedna rzecz do ogarnięcia, a w tej chwili mamy cotygodniowy program, przygotowujemy ogólnopolską trasę wykładową, pracujemy nad kursem online, który pomoże w wyborze mieszkania, a w wordzie siedzi już 25 000 słów rozrastającego się do zaskakujących rozmiarów eseju. Boimy się, że nie starczy nam czasu na jeszcze jedną aktywność, ale może jak się coś rozluźni, to spróbujemy z podcastem. Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy! :)
Być może będzie to rodzaj bluźnierstwa, ale mnie wnętrze tego kościoła nie powaliło na kolana. Wręcz poczułem rodzaj zawodu, wiele obiecując sobie po imponującej bryle i fasadzie zewnętrznej. A ta jest piękna. Jak i cała zresztą okolica, w której kościółnten stoi.
Pozostaje trzymać kciuki, żeby w końcu dokończyli projekt Chiaverego i pokryli ściany kolorowymi stiukami ;) Pierwotnie całe wnętrze miało być marmoryzowane tak, jak przęsło z ołtarzem głównym, ale skończyły się pieniądze, August III zrezygnował z pretensji do tronu austriackiego i ostatecznie pogodził się z sankcją pragmatyczną, potem przyszedł szok wojny siedmioletniej i pruskiej okupacji Drezna, a po śmierci Augusta IIi był już inny styl i inna estetyka :( Więc wnętrze chyba już na zawsze zostało białe...
Filmik zdecydowanie ciekawszy niż sam obiekt :))) W sumie jego prawdziwe piękno widać dopiero w całym zespole, szczególnie patrząc z drugiego brzegu Łaby na stare miasto.
Super. Kolejny ciekawy i merytoryczny odcinek. Moim subiektywnym zdaniem: najlepszy kanał edukacyjny, poświęcony architekturze na polskim RUclips. Pozdrawiam :)
Drezno w końcówce II WŚ było intensywnie zbombardowane, doszło do tzw. burzy ogniowej podnoszącej temperaturę to tej, jaka panuje w piecu hutniczym. Między innymi zagładzie uległ Kościół NMP czyli Frauenkirche, pokazany migawkowo na filmie. Dzisiaj odbudowany prezentuje się doskonale. Z daleka widać jego jasne ściany i charakterystyczną kopułę Kościół dworski wygląda na mocno okopcony- stąd moje pytanie: czy to co widzimy to zachowany cudem oryginał czy rekonstrukcja? Dziękuję za kolejny odcinek, za wspaniały model pozwalający zrozumieć konstrukcję tego olbrzymiego obiektu. Czekamy na kolejny... Zwinger?
Hofkirche został uszkodzony w czasie bombardowania z lutego 1945, zawaliło się sklepienie nawy głównej oraz część jej murów zniszczeniu uległy także niektóre attyki i stojące na nich figury świętych, jednak większość substancji murów przetrwała. Nie odtworzono malowidła, które znajdowało się na sklepieniu nawy głównej.
O Dreźnie mówią "Elbflorenz" - Florencja nad Łabą. A ja, znający oba miasta mówię: To Florencja jest Dreznem nad Arno. Przewspaniałe miasto, wręcz najeżone obłędnymi zabytkami, nie tylko barokowymi. Nie każdy wie, że Drezno po wojnie odbudowano tak jak Warszawę, na podstawie obrazów Canaletta, bo to przecież był nadworny malarz Augusta, który wziął go z sobą do Warszawy. I tak, jak pięknie uwieczniał Canaletto Warszawę, tak wcześniej rezydując na dworze drezdeńskim, malował stolicę Saksonii. Jeszcze taka ciekawostka: na fasadzie kościoła znajduje się kartusz z godłem Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a w niedzielę odprawiana jest w nim jedna msza po polsku. Chciałoby się powiedzieć: Warszawa warta była mszy. ;)
Drezno nie zostało odbudowane po wojnie, odbudowa trwa dopiero od jakichś 30 lat, wcześniej uprzątnięto tylko ruiny i naprawiono kilka najważniejszych zabytków, jak Zwinger, Opera, czy właśnie Hofkirche, a na północ od najstarszej części miasta zbudowano socrealistyczno-późnomodernistyczną dzielnicę usługową. Frauenkirche został odbudowany ledwie kilkanaście lat temu, rekonstrukcja wnętrz Zamku wciąż trwa. August III nie zabrał Canaletta do Warszawy. Kilka lat po śmierci Augusta III i Henryka von Brühla, w 1767 roku Canaletto wyjechał z Drezna do Petersburga, ale po drodze zatrzymał się w Warszawie, gdzie Stanisław August namówił go do pozostania na stałe :) Z tym odbudowywaniem na podstawie obrazów to też taka mocno podkolorowana wersja historii. Ale to prawda - Drezno dzisiaj wygląda świetnie, a jego budowle monumentalne są czarujące.
@@goodidea_archi 30 lat temu ciągle było "po wojnie", bo nic nie wiadomo o nadchodzącej kolejnej, żeby można było mówić "przed wojną". Pałac Kurlandzki i Oranżeria to odbudowa wręcz sprzed kilku lat, ale nadal po ostatniej wojnie. :)
Hehe. To nie trzeba było używać trybu dokonanego, jak jesteśmy tacy precyzyjni - nie "odbudowano" - bo to sugeruje, że proces ten już się zakończył, a "jest odbudowywane", co jest bliższe prawdy. :)
@@goodidea_archi taka prawda tylko Natali brak mogła by coś wtrącić i opowiedzieć jak ona to widzi kobiecym okiem i tez by to się sprawdziło pozdrawiam
Ażurowa wieża. Zastanawiam się, czy mógłby powstać cykl o Polskiej architekturze drewnianej? To mogłoby być ciekawe. A jeszcze zawsze myślałam żebyście odwiedzili Łańcut, zamek, ich powozownię itd.
Mamy już odcinek o architekturze drewnianej na Podkarpaciu: ruclips.net/video/HJJrZvvir_0/видео.html Zapraszamy! Dyrektor zamku w Łańcucie nie zgodził się, abyśmy tam nagrywali.
Ostatnio głośno o propozycjach Pana Tomasza Gerasa odnośnie przebudowy warszawskiego modernizmu na klasycyzm. Może jakiś film o odbudowach, albo próbach powrotu do klasycznej architektury? :D
Widzę, że jesteście fanami baroku, dlatego mam znakomity pomysł na odcinek. Tematem byłby krakowski barok ze szczególnym uwzględnieniem kościoła św Anny i co może niektórych zaskoczy kaplicy Zbaraskich przy kościele dominikanów (według mnie jednej z najbardziej awangardowych budowli I poł XVIIw. na terenie Europy). Poza tym Radek, kiedyś wspominał, że jego ulubionym stylem w malarstwie jest rokoko, a przecież w kościele mariackim, oprócz słynnego ołtarza znajdują się jedne z najlepszych w Polsce obrazów w tym stylu. Szczególnie jeden z nich uważam jeden z najładniejszych, jakie w życiu widziałem (a wiele już widziałem).
Świetny materiał, chociaż nad jedną rzeczą się zastanawiam. Nie rozumiem, co wyjątkowego jest w tej przestrzeni "procesyjnej" biegnącej wokół nawy głównej. Przecież podobne rozwiązania były stosowane w kościołach gotyckich - często pojawiała się tam przestrzeń dla pielgrzymów, pozwalająca obejść kościół bez konieczności przeszkadzania modlącym się wiernym. W czasach Augusta III takie rozwiązania nie były nowe ani wyjątkowe ;)
W wielu kościołach gotyckich jest obejście, inaczej ambit, czyli przedłużenie naw bocznych tak, że otaczają one z boków i tyłu prezbiterium. W tym kościele jest jednak inaczej. Nawy boczne są zamknięte swoimi ołtarzami, a droga procesyja jest od nich niezależna. Otacza też nie tylko prezbiterium (którego rola przestrzenna jako osobnej jednostki nie jest tu wyodrębniona), ale także drugą stronę nawy głównej - od strony wejścia. Można więc chodzić w kółko dookoła nawy głównej, nie wchodząc ani do niej, ani do naw bocznych.
a kto Wam robi te piękne, rozkładane modele budynków do wielu odcinków? No i czy wiadomo już, co stało się ze skarbami niedawno w Dreźnie skradzionymi?
Nie został, Karol VI wydał sankcję pragmatyczną na mocy której wszystkie ziemie habsburskie odziedziczyła jego córka Maria Teresa, cesarzem ostatecznie został jej mąż Franciszek Stefan Lotaryński, od którego rozpoczęła panowanie dynastia habsbursko-lotaryńska, rządząca Austrią do 1918 roku. Aczkolwiek w międzyczasie korona cesarska spoczęła na nie-habsburskich skroniach. W latach 1741 - 1743 (kiedy ten kościół właśnie powstawał!) świętym cesarzem rzymskim był Karol VII Wittelsbach, książę-elektor Bawarii. A zatem August III jakieśtam szanse miał, choć nie udało mu się ich wykorzystać.
A na południe od Polski sukcesy odnosi serial Maria Teresa, koprodukcja austriacko-czesko-słowacko-węgierska, traktujący o tych właśnie wydarzeniach - tu można pooglądać parę zdjęć, magazin.aktualne.cz/kultura/film/marie-terezie-ii-ceska-televize/r~524ab5b81a8511eab1410cc47ab5f122/ fajne to czasy były, panowie mieli super peruki a panie duże dekolty, chętnie bym tam chwilę pożył ...
Jak dobrze, że już wróciliście po tej krótkiej przerwie. Brakowało Waszych nowych odcinków. :)
Krótkiej przerwie? Mam wrażenie że trwała prawie rok :-)
Ażurowa wieża
Stęskniłem się za Państwem ! Dobrze że już jesteście !
PS: czekam na drugi tom książki
👍 Dziękujemy! :)
Nareszcie!!! Widze że nietylko ja czekałam na nowe filmy. Faaantastyczny sposób opowiadania o zabytkach, architekurze,... Zostaje więcej w pamięci niż po przeczytaniu wielu stron przewodników. Brawo za genialne poczucie humoru 😊😊😊😊😊
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! :)
Znakomity polskojęzyczny kanał. Dziś odkryłem i nie mogę się oderwać od oglądania. Czesto i chętnie podziwiam architekturę miast ale dzięki Państwu budynki i miejsca zaczynają opowiadać niezwykle interesujące historie. Dziękuję Państwu za tworzenie tak znakomitego kontentu i pozdrawiam !!!
Och, jestescie cudowni!!! Spełniacie niewypowiedziane życzenia!!! Dziękuję za Drezno!!! 💗💞💖
❤❤👍
Czy przygotujecie może odcinek o tym jak wyglądały kiedyś projekty (papierowe) właśnie takich obiektów? W jaki sposób kiedyś pracowali architekci.
„Ażurowa wieża”😊. Odkryłam Was pięć godzin temu i obejrzałam dużo odcinków. Cudowne filmiki, tak interesujące i ciekawe, że nie mogłam przestać oglądać! Pora spać a jutro ciąg dalszy. Pozdrawiam i dziękuję.
Dzisiaj skończyłem czytać waszą książkę. Byłem zafascynowany jednym z ostatnich jej rozdziałów - właśnie o Dreźnie. Super, że wróciliście 😃
Dziękujemy za miłe słowa! :)
Panie Radku, dziękuję że to akurat dziś mogę oglądać ten materiał. Wkrótce będę w Dreźnie.
Świetnie, to zachęcamy także do lektury naszej książki "Archistorie", w której porównujemy Hofkirche i nieodległy Frauenkirche, a w odcinku "Tajemnice Drezna: zabytki i odbudowa" przyglądamy się bliżej także procesowi odbudowy drezdeńskiego Neumarktu :) Zapraszamy!
@@goodidea_archi skorzystam z przyjemnością. Dziękuję i pozdrawiam.
Jedyne czego mi brakuje w materiale to informacji że zniszczenia wojenne były dość znaczne jednak mniejsze niż ogromnej ilości innych drezdeńskich zabytków oraz że odbudowa i renowacja została zakończona dopiero 20 lat po wojnie.
Świetny film!
Dziękuję, że Państwo wrócili. Jak zwykle w wielkim stylu!
„Ażurowa wieża”
Dziękujemy! :)
Kocham Wasze filmy i Wasz Kanał 😍. No po prostu cudo na scenie polskiego RUclips'a
❤💚💚❤
Między innymi z Waszych filmów uczyłam się dwa lata temu do matury z historii sztuki (bazując tylko na źródłach internetowych w pół roku intensywnej nauki zdobyłam 80%, moim zdaniem to świetny wynik, bardzo dużo dały mi filmy o malarzach Holenderskich) Przypomniało mi się, że chyba nigdy w komentarzu nie podziękowałam za tę ogromną dawkę wiedzy, którą przekazujecie w tak przyjemny sposób. Pokochałam historię sztuki! Uwielbiam u Was poruszanie kontekstów historycznych i używanie w miarę specjalistycznych pojęć, bo dzięki temu można się wiele nauczyć. Teraz potrafię bardziej skoncentrować się na malarstwie czy architekturze, wcześniej wszystko wydawało mi się dużo bardziej oczywiste, Wy otworzyliście mi oczy i wprowadziliście na wyższy poziom wtajemniczenia. DZIĘKUJĘ ;)
Dziękiuję za nowy materiał. Bardzo interesujące. Pozdrawiam. Ażurowa wieża
Ponawiam swoją propozycję z przed kilku lat i zapraszam całą ekipę do Augsburga i Ulmu, dwóch naprawdę wybitnych maist. Jeżeli nic się nie zmieniło to w Ulm mamy nadal najwyższa wieże katedralną, a w Augsburgu więcej kanałów niż w Wenecji. Chętnie posłuchał bym w zamian za łóżko :) tych architektonicznych opowieści na żywo
Nareszcie znowu niedziela kończy się miło i z sensem. Ażurowa wieża.
👍💚
Ażurowa wieża🗼💒. Jak dobrze że wróciliście 😀
My też się cieszymy :) Do zobaczenia za tydzień!
Ażurowa wieża. Słuchałam i oglądałam z zapartym tchem! Pozdrawiam
Dziękujemy! :)
W końcu nowy odcinek. Dziękuję!
Gdzieś czytałem, że w Saksonii istnieją słupy z herbem Polski z czasów Sasów. Może nawet w Dreźnie, ale nie mogę teraz skojarzyć.
Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów jest w Dreźnie na każdym kroku, rzecz jasna w wersji, której używali Wettinowie - z ich herbem jako arcymarszałków Rzeszy i władców Saksonii w polu sercowym.
For example, on the Wall Pavilion of the Zwinger Palace
Super. Zarówno obraz jak i komentarz rewelacyjne. Pozdrawiam
Nareszcie!:) Dziękuję! Stęskniłem się za Waszymi filmami:)
:) Zapraszamy do oglądania!
I ostatni dzień ferii od razu przyjemniejszy
:) Zapraszamy do oglądania!
No nareszcie długo, długo trzeba było czekać a tu już LUTY . Pozdrawiam
Pięknie opowiedziane, Ażurowa wieża!
💚👍
Doczekaliśmy się w końcu waszych profesjonalnie przeprowadzonych filmów, kolejny super film!!!
Dziękujemy! :)
Pewnie wiele, jeśli nie większość pięknych architektonicznych dzieł powstało z niskich pobudek... ale dla tego wielkiego piękna myślę że cel w takich przypadkach, uświęca środki ...
super,dzieki
My również dziękujemy i pozdrawiamy!
Jak zwykle doskonała jakość, świetne prowadzenie i ta kompetencja....waszego duetu.
Kto wam robi te makiety? To godziny pracy.....
Co do polsko-saskiej historii. W czasach swego panowania obaj Augustowie często przybywali do Wschowy, pierwszego królewskiego miasta na rubieżach Śląska i Wielkopolski. Kilkukrotnie w tym mieście odbywały się posiedzenia Senatu Rzeczpospolitej. Warto dodać, że na potrzeby królewskiego dworu przebito ściany w dwóch sąsiadujących kamienicach wschowskiego rynku a do sali głównej ratusza gdzie odbywały się posiedzenia senatu również przerzucono specjalny most by król mógł wygodnie przemieszczać się pomiędzy apartamentami, a pracą.
Miasto urosło wówczas do skali jednego z największych w Koronie, było również centrum dużego śląskiego zagłębia sukienniczego.
A to słynne przysłowie "Za króla Sasa jedz pij i popuszczaj pasa" oznaczało faktycznie odbudowę po wcześniejszych dziesiecioleciach wojen, tę odbudowę, która pod koniec panowania Augusta III zaowocowało ruchem reformatorskim w pełni widocznym już w czasach stanisławowskich.
Dziękujemy! Makiety wykonujemy sami. Zapraszamy od obserwowania naszego profilu na Instagramie, tam zwykle relacjonujemy powstawanie makiet :)
Dzięki!!! W zeszłym roku byłem w Dreźnie ale tak na wariata na jeden dzień i nie do końca rozumiałem co i jak z tym kościołem i dziwnym mostkiem, a teraz już wiem :-)
Cieszymy się, że pomogliśmy! :) Pozdrawiamy!
Genialny odcinek, aż żałuję że nie odwiedziłem tej katedry będąc w Dreźnie.
No to przy następnej okazji trzeba koniecznie odwiedzić :) A najpierw najlepiej przeczytać rozdział poświęcony późnobarokowym kościołom w Dreźnie w naszej książce "Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast?" I porównać Hofkirche z Frauenkirche. Barokowy zawrót głowy gwarantowany! :)
Wreszcie się doczekałem kolejnego cudownego odcinka 😊
Ogromnie się cieszę, że zaczęli Państwo z barokowym przytupem!
Haha! Barokowy przytup to jest to! :)
@@goodidea_archi , doprawdy, żaden styl nie osiągnął takiego piękna, wspaniałości i wyrafinowania co barok. To jest iście królewska architektura!
TAK!
Ah, Drezno :) zaraz zaczynam tu swój pierwszy dzień pracy jako architekt :) Trzymajcie kciuki!
Tak mi brakowało nowych filmów. Jak zawsze świetny film!
Dziękujemy!
A ! Przesmiewca ! torcik, lakomstwo, mosteczki . . .dzieki tym programom architektura ozywa ! patrzy sie na nia z sercem i zrozumieniem . . . thx
Fascynujące!
Udaj się do Drezna z tym odcinkiem w kieszeni.
Wiosną, cobym nie zmarzł jak pan Radosław 😉
:) Dziękujemy!
Ażurowa wieża! Zauważyłem literówkę w opisie, "katlicki" :D
Nie obejrzałem jeszcze całego filmu, ale już wiem, że świetny!
Powrót! I to jaki! Oczywiście, że tęskniliśmy!
Dziękujemy! Bardzo nam miło! :)
Jak zawsze bardzo ciekawie....
Już się za wami stęskniłem. Aż dzwon zabił na zakończenie odcinka.
Tak - to dobitny znak, że odcinek się kończy. Ale spokojnie, bez obaw, następny za tydzień :)
@@goodidea_archi Będę czekał niecierpliwie 🙃
Nareszcie 😁 śledząc Państwa relacje na IG czekalam na nowe filmy... kolejny fantastycznych odcinek. Nie myślą Państwo o nagraniu podcastu? Byłoby to ciekawe uzupełnienie tego kanału a także pewnej podcastowej luki, mało jest ciekawych programów o tej tematyce.
Myśleliśmy, ale jednak to jest jeszcze jedna rzecz do ogarnięcia, a w tej chwili mamy cotygodniowy program, przygotowujemy ogólnopolską trasę wykładową, pracujemy nad kursem online, który pomoże w wyborze mieszkania, a w wordzie siedzi już 25 000 słów rozrastającego się do zaskakujących rozmiarów eseju. Boimy się, że nie starczy nam czasu na jeszcze jedną aktywność, ale może jak się coś rozluźni, to spróbujemy z podcastem. Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy! :)
Znowu miła niespodzianka ;) i znowu w czasie powrotu ze studiów (architektura) :D
Dziękuję
Super, Drezno 😍
Byłem w Dreźnie kilka razy i przewodnik mówił że w tym kościele nie ma nic ciekawego a już w środku szczególnie. Teraz wiem jak bardzo się mylił.
Stare dobre AIAGI
:) Dziękujemy!
Świetny film!!!😃😃
Dziękujemy! :)
Oj jak dobrze, że już jesteście 😍😍😍😍😍😍😍od razu lepiej😉😉😉😉😉😉😉😉
Modele zrobione po mistrzowsku,zapewne sporo czasu kosztowały
Dziękujemy! Faktycznie modele bywają czasochłonne, ale uważamy, że warto ten czas poświęcić :)
A może jakiś filmik o modelach? Jak zrobić? Skąd czerpać wzory?
Być może będzie to rodzaj bluźnierstwa, ale mnie wnętrze tego kościoła nie powaliło na kolana. Wręcz poczułem rodzaj zawodu, wiele obiecując sobie po imponującej bryle i fasadzie zewnętrznej. A ta jest piękna. Jak i cała zresztą okolica, w której kościółnten stoi.
Pozostaje trzymać kciuki, żeby w końcu dokończyli projekt Chiaverego i pokryli ściany kolorowymi stiukami ;) Pierwotnie całe wnętrze miało być marmoryzowane tak, jak przęsło z ołtarzem głównym, ale skończyły się pieniądze, August III zrezygnował z pretensji do tronu austriackiego i ostatecznie pogodził się z sankcją pragmatyczną, potem przyszedł szok wojny siedmioletniej i pruskiej okupacji Drezna, a po śmierci Augusta IIi był już inny styl i inna estetyka :( Więc wnętrze chyba już na zawsze zostało białe...
Filmik zdecydowanie ciekawszy niż sam obiekt :)))
W sumie jego prawdziwe piękno widać dopiero w całym zespole, szczególnie patrząc z drugiego brzegu Łaby na stare miasto.
Просто чудесный обзор! Молодцы ребята!
Super. Kolejny ciekawy i merytoryczny odcinek. Moim subiektywnym zdaniem: najlepszy kanał edukacyjny, poświęcony architekturze na polskim RUclips. Pozdrawiam :)
Dziękujemy i pozdrawiamy! :)
Drezno w końcówce II WŚ było intensywnie zbombardowane, doszło do tzw. burzy ogniowej podnoszącej temperaturę to tej, jaka panuje w piecu hutniczym. Między innymi zagładzie uległ Kościół NMP czyli Frauenkirche, pokazany migawkowo na filmie. Dzisiaj odbudowany prezentuje się doskonale. Z daleka widać jego jasne ściany i charakterystyczną kopułę
Kościół dworski wygląda na mocno okopcony- stąd moje pytanie: czy to co widzimy to zachowany cudem oryginał czy rekonstrukcja?
Dziękuję za kolejny odcinek, za wspaniały model pozwalający zrozumieć konstrukcję tego olbrzymiego obiektu. Czekamy na kolejny... Zwinger?
Hofkirche został uszkodzony w czasie bombardowania z lutego 1945, zawaliło się sklepienie nawy głównej oraz część jej murów zniszczeniu uległy także niektóre attyki i stojące na nich figury świętych, jednak większość substancji murów przetrwała. Nie odtworzono malowidła, które znajdowało się na sklepieniu nawy głównej.
Dziękuję!
Piękny film.
Fantastyczny obiekt, oszlifowany diament. Dodatkowo świetny komentarz do tego i już wieczór udany.
Będą jeszcze jakieś filmy z tej okolicy?
W pewnym sensie tak - i to nawet z najbliższej, bo z drugiej strony placu :) Dziękujemy i pozdrawiamy!
Bardzo doceniam wkład włożony w przygotowanie makiet do odcinka ;)
Dziękujemy!
Pozdrowienia z Drezna
🙋♂️🙋♀️
O Dreźnie mówią "Elbflorenz" - Florencja nad Łabą. A ja, znający oba miasta mówię: To Florencja jest Dreznem nad Arno. Przewspaniałe miasto, wręcz najeżone obłędnymi zabytkami, nie tylko barokowymi. Nie każdy wie, że Drezno po wojnie odbudowano tak jak Warszawę, na podstawie obrazów Canaletta, bo to przecież był nadworny malarz Augusta, który wziął go z sobą do Warszawy. I tak, jak pięknie uwieczniał Canaletto Warszawę, tak wcześniej rezydując na dworze drezdeńskim, malował stolicę Saksonii. Jeszcze taka ciekawostka: na fasadzie kościoła znajduje się kartusz z godłem Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a w niedzielę odprawiana jest w nim jedna msza po polsku. Chciałoby się powiedzieć: Warszawa warta była mszy. ;)
Drezno nie zostało odbudowane po wojnie, odbudowa trwa dopiero od jakichś 30 lat, wcześniej uprzątnięto tylko ruiny i naprawiono kilka najważniejszych zabytków, jak Zwinger, Opera, czy właśnie Hofkirche, a na północ od najstarszej części miasta zbudowano socrealistyczno-późnomodernistyczną dzielnicę usługową. Frauenkirche został odbudowany ledwie kilkanaście lat temu, rekonstrukcja wnętrz Zamku wciąż trwa. August III nie zabrał Canaletta do Warszawy. Kilka lat po śmierci Augusta III i Henryka von Brühla, w 1767 roku Canaletto wyjechał z Drezna do Petersburga, ale po drodze zatrzymał się w Warszawie, gdzie Stanisław August namówił go do pozostania na stałe :) Z tym odbudowywaniem na podstawie obrazów to też taka mocno podkolorowana wersja historii. Ale to prawda - Drezno dzisiaj wygląda świetnie, a jego budowle monumentalne są czarujące.
@@goodidea_archi 30 lat temu ciągle było "po wojnie", bo nic nie wiadomo o nadchodzącej kolejnej, żeby można było mówić "przed wojną". Pałac Kurlandzki i Oranżeria to odbudowa wręcz sprzed kilku lat, ale nadal po ostatniej wojnie. :)
Hehe. To nie trzeba było używać trybu dokonanego, jak jesteśmy tacy precyzyjni - nie "odbudowano" - bo to sugeruje, że proces ten już się zakończył, a "jest odbudowywane", co jest bliższe prawdy. :)
To cud, że się uchował.
Świetny film :)
W Maju mam właśnie zamiar zwiedzić Drezno
Pozdrawiam
Dziękujemy i życzymy miłych wrażeń!
Super 🙂niesamowita historia i kościół. A co z klasztorem Jasnogórskim, też jest piękny i ma wspaniałą historię
Co z nim?
@@goodidea_archi kiedy będzie film o klasztorzr🙂
Super głos jest coś w nim że nawet jak byś czytał instrukcje było by to wciągające
:D
@@goodidea_archi taka prawda tylko Natali brak mogła by coś wtrącić i opowiedzieć jak ona to widzi kobiecym okiem i tez by to się sprawdziło pozdrawiam
Natalii ten kościół się w ogóle nie podoba :)
Jednak nie ma to jak Krzeszów Ch. Tauscha! Albo św. Mikołaj w Pradze Dientzenhoferów ...
Czekam na Nowe odcinki.
Ażurowa wieża.
Zastanawiam się, czy mógłby powstać cykl o Polskiej architekturze drewnianej? To mogłoby być ciekawe. A jeszcze zawsze myślałam żebyście odwiedzili Łańcut, zamek, ich powozownię itd.
Mamy już odcinek o architekturze drewnianej na Podkarpaciu: ruclips.net/video/HJJrZvvir_0/видео.html Zapraszamy! Dyrektor zamku w Łańcucie nie zgodził się, abyśmy tam nagrywali.
w 1 piątce! oooooh Jeah!
Zapraszam na Opolszczyznę! Chętnie oprowadzę!
niesamowite
Ażurowa wieża rules! :)
👍
Yupi, odcinek z makietkami.
I to dwiema! :)
@@goodidea_archi O ja cię. Na bogato. Makietki są klawe i kiedyś będą stały w muzeum Gajdów.
Macie numer do jakiegoś cukiernika-architekta? ;]
Kto dał kciuk w dół? Dlaczego?
Szkoda, że nie widziałem tego odcinka przed zwiedzaniem Drezna i tego kościoła
O Dreźnie mamy jeszcze jeden film "Tajemnice Drezna: zabytki i odbudowa" oraz piszemy sporo w naszej książce "Archistorie", polecamy! :)
Ażurowe wieżysko 🗼
W drodze do Drezna warto odwiedzić barokowy dworek w Wachau, Sas był również jego właścicielem i odpowiadał za jedną z jego ostatnich przebudów
Szanuję!
Ale niespodzianka widziec swoj stary projekt z Videohive jako intro tego kanala :D
Super! :) Cieszymy się, że takie mamy, dziękujemy! Jeśli masz jakieś nowe pasujące do naszego kanału, to podeślij, chętnie przejrzymy :D
❤️
💚
Ostatnio głośno o propozycjach Pana Tomasza Gerasa odnośnie przebudowy warszawskiego modernizmu na klasycyzm.
Może jakiś film o odbudowach, albo próbach powrotu do klasycznej architektury? :D
To mi... MNIE się podoba ;)
kiedy o kosciele manierystycznym w Zorawinie pod Wroclawiem
👏👏👏👏👏👏👏👏
Ażurowa wieża.
👍
Dobrze pamiętam, że to drugie wystąpienie Hofkirche w AIAGI?
Edit: ach, w Archistoriach, no tak :)
Tak, Hofkirche mignął w odcinku o Dreźnie kilka lat temu.
Widzę, że jesteście fanami baroku, dlatego mam znakomity pomysł na odcinek. Tematem byłby krakowski barok ze szczególnym uwzględnieniem kościoła św Anny i co może niektórych zaskoczy kaplicy Zbaraskich przy kościele dominikanów (według mnie jednej z najbardziej awangardowych budowli I poł XVIIw. na terenie Europy). Poza tym Radek, kiedyś wspominał, że jego ulubionym stylem w malarstwie jest rokoko, a przecież w kościele mariackim, oprócz słynnego ołtarza znajdują się jedne z najlepszych w Polsce obrazów w tym stylu. Szczególnie jeden z nich uważam jeden z najładniejszych, jakie w życiu widziałem (a wiele już widziałem).
Ażurowa wieża
👍
Panie Radosławie mam pytanie, kto buduje te wspaniałe makiety?
Wszystko robimy sami, makiety także.
Dlaczego ten kościół z zewnątrz ma tak dużo czarnych odbarwień? To są ślady po ogniu z II wś?
Szkoda, że tak dobrze realizowany kanał ma tak małą popularność.
To już wiem jaki chcę tort na moje 78. urodziny :D Mam nadzieję, że nie zapomnę.
😁🎂
późnoneorokobarokokowowy! kocham hahaha
Mało kto pisze komentarz przednobejrzeniem, ale już wiem, że będzie ciekawie heh ;)
Pierwszy... mam się cieszyć? 😅
:)
Jaka piękna ażurowa wieża
A tak nie do tematu, czy byłaby możliwość np. na instastories żebyście zrobili relacje jak powstają makiety? :D
Kiedy je robimy, to wrzucamy zdjęcia kolejnych etapów ich powstawania na InstaStories :)
Czuję niedosyt. Proszę o jeszcze. Czy będzie Zwinger?
O Zwingrze jest trochę w naszym odcinku "Tajemnice Drezna: zabytki i odbudowa" Zapraszamy! :)
@@goodidea_archi Wiem, oglądałam, ale tak jak w przypadku Hofkirche pozostaje niedosyt. Proszę o jeszcze. :)
Świetny materiał, chociaż nad jedną rzeczą się zastanawiam. Nie rozumiem, co wyjątkowego jest w tej przestrzeni "procesyjnej" biegnącej wokół nawy głównej. Przecież podobne rozwiązania były stosowane w kościołach gotyckich - często pojawiała się tam przestrzeń dla pielgrzymów, pozwalająca obejść kościół bez konieczności przeszkadzania modlącym się wiernym. W czasach Augusta III takie rozwiązania nie były nowe ani wyjątkowe ;)
W wielu kościołach gotyckich jest obejście, inaczej ambit, czyli przedłużenie naw bocznych tak, że otaczają one z boków i tyłu prezbiterium. W tym kościele jest jednak inaczej. Nawy boczne są zamknięte swoimi ołtarzami, a droga procesyja jest od nich niezależna. Otacza też nie tylko prezbiterium (którego rola przestrzenna jako osobnej jednostki nie jest tu wyodrębniona), ale także drugą stronę nawy głównej - od strony wejścia. Można więc chodzić w kółko dookoła nawy głównej, nie wchodząc ani do niej, ani do naw bocznych.
@@goodidea_archi Dziękuję za odpowiedź!
A będzie Bazylika świętego Piotra.?
a kto Wam robi te piękne, rozkładane modele budynków do wielu odcinków? No i czy wiadomo już, co stało się ze skarbami niedawno w Dreźnie skradzionymi?
Sami robimy wszystkie makiety :) Nie wiadomo co z biżuterią z Grünes Gewölbe, sprawa jest bardzo tajemnicza.
A czy to nie jest konkatedra?
Bischoffa von Meissen-Dresden?
Teraz to jest katolicka katedra.
Super film. Czy ten kosciol przetrwal alianckie bombardowanie w 1945 czy byl potem odbudowany?
widze ze ljest otwarty album z Markiem ROTHKO SUPER
No i muszę sprawdzić czy August III został cesarzem ;)
Nie został, Karol VI wydał sankcję pragmatyczną na mocy której wszystkie ziemie habsburskie odziedziczyła jego córka Maria Teresa, cesarzem ostatecznie został jej mąż Franciszek Stefan Lotaryński, od którego rozpoczęła panowanie dynastia habsbursko-lotaryńska, rządząca Austrią do 1918 roku. Aczkolwiek w międzyczasie korona cesarska spoczęła na nie-habsburskich skroniach. W latach 1741 - 1743 (kiedy ten kościół właśnie powstawał!) świętym cesarzem rzymskim był Karol VII Wittelsbach, książę-elektor Bawarii. A zatem August III jakieśtam szanse miał, choć nie udało mu się ich wykorzystać.
A na południe od Polski sukcesy odnosi serial Maria Teresa, koprodukcja austriacko-czesko-słowacko-węgierska, traktujący o tych właśnie wydarzeniach - tu można pooglądać parę zdjęć, magazin.aktualne.cz/kultura/film/marie-terezie-ii-ceska-televize/r~524ab5b81a8511eab1410cc47ab5f122/ fajne to czasy były, panowie mieli super peruki a panie duże dekolty, chętnie bym tam chwilę pożył ...