Díky za video. Už se těším, až Delta Green uvede podporu pro Loxone nebo HomeAssistant. Střídač samotný jim dát nemůžu/nechci, protože bych přišel o možnost z něj číst data a řídit ho. Připojení má jen jedno...
@tygrinaceste myslíte, ta jejich krabička? A kolik za ní chtějí. Já to zatím beru tak, že už mám v domě dva řídící systémy, které spolu ne vždy perfektně komunikují a nechci přidávat ještě třetí😅
Prave jsem se rozloucil se spotem. Pres Encall mam u sazby d45d 2.39 bez dph v nizkem pasmu (to mam 20 hod. denne). Zafixovano do 12/26. Takze v nizkem pasmu jsem vc. distribuce do 5kc vc. DPH. Kdo premysli racionalne ze spotu odejde. Protoze v lete vetsina z nas ma FVE a levnou elektriku moc nepotrebujeme.
U mne by ta uspora byla kolem 500kc /mesicne a narazel jsem na vicero problemu. Treba jsem prijel domu s autem pod 5% a musel jsem nabijet za draho. Jo do zari to bylo krasne vetsinou jsem jezdil kolem 50 haleru/ km. Ted budu za 1kc a nebudu muset nad Tim premyslet.
@johntuld8641 já to mám levné jenom v noci ale auto potřebuji až ráno takže mi to vychází. Ano není to pro každého, hlavně když si člověk nemůže vybrat levné hodiny.
Já jsem stále ve stavu, kdy jsem na spot nezanevřel a snažím se z něj těžit, co to jde. A zatím se mi díky němu i nastavení u bezDodavatele, kde s ním jsem, daří s fotovoltaikou mít elektřinu za solidní peníze. Samozřejmě v létě to bude jiná písnička, ale i přes zimu se to dá s plánováním dobře vychytat a není to žádná tragédie, co se někdo domnívá.
@@tygrinacesteTo ja zase pocitam, jak se to vsechno co pisete bude zlepsovat, spotove ceny nebudou mit uz takove vykyvy a tudiz najit "levnejsi hodinu" uz nepujde skoro vubec. Tedy mluvim o zime, v lete me spotove ceny vlastne nezajimaji, mam sve elektriny dost. Loni byly ceny uplne jinde aspon na par hodin. Letos .... katastrofa
Já v tomhle režimu u nich také funguji už nějaký pátek. Už se teda těším až bude sluníčka víc, abych mohl být na svém zdroji, ale když je třeba tak i z té sítě se to dá v některých těch časech vytahat, aby to nestálo takový ranec. Pro mě je to v podstatě hra a dokud mě to neomrzí, firma bude fungovat jak má, tak si se spotem nějak poradím jak v zimě při nákupech, tak v létě při prodejích do sítě. Smysl to furt za mě má.
Dobrý den, děkuji za videa, SPOT není pro mne, ale musím přemýšlet o alternativě, až mi ČEZ zařízne virtualní baterii. Hodně se těším na tyto videa v létě, jak bude vypadat ekonomika při záporných cenách, jestli se vám přebytky povede "projezdit" nebo někde sdílet. Myslím, že by bylo dobre začínat vaše videa tím jakou máte konfiguraci, velikost domácností, fotovoltaiky, bateriového úložiště a že netopíte elektrikou ale peletkami. Potom ta čísla mohou vypadat výrazně jinak, protože máte díky "velke" baterce (v porovnani s průměrnou instalací) velke uspory na flexibilitě, které se projeví na nízké ceně za kWh (protože máte nízký odběr jelikož netopíte eletrikou). Díky za vaši tvorbu.
@tygrinaceste Dobrý den, já jsem to video v listopadu viděl stejně jako ta další, ale pro ty co vaše videa vidí poprvé, tak to může být přínosné, stačilo by 20 vteřin
Děkuji za video. Jsem důchodce a již nic neplánuji, ale jsem zvědavý, jak to bude v budoucnu. Elektrická auta, vlaky, větrníky, soláry všude, abychom byli samoststní.
Dobrý den, jenom pro porovnání, taky jsem byl u delta v prosinci, nabíjel baterie v noci za levno i topil a v špičkách šel z baterie, ovšem evidentně ne tak úspěšne jak vy, mám 14kwh baterii a všechno včetně topení na elektřinu. Řízení manuální, bez Protea. Spotřebováno 1165kwh, celková platba 6500kč , tj 5.5kč/kwh včetně všeho. Z faktury, čistá cena za kwh jenom silovou elekřinu 3kč/kwh. Rychle jsem došel k závěru, že za aktuální i nejnižší spotové ceny se to nevyplatí, kdy za fix dosáhnu na levnejší cenu a nemusím se omezovat v topení a spotřebe a denne sledovat a nastavovat. Samozřejme, můžu to nechat na protea, ale stejně bych to sledoval. Pro topení to prostě podle mně za aktuální ceny nemá smysl. Zdravím!
Díky Honzo, pěkně vysvětleno. Já jsem taky uvažoval nad spotem (nyní mám virtuální baterii od ČEZ) ale problém je že elektřinou i topím (topné folie, přímotopy) a nevím zda bych s mojí baterii 12Kwh dokázal vykrýt ty momenty kdy je elekřina drahá
To si můžete zjistit, včetně výpočtu jestli má cenu zvětšení baterie. Pokud budou ceny takhle pokračovat, tak se asi ta baterie zaplatí jen flexibilitou.
Topné folie, přimotopy. Njn. Akumulace do vody nejde a ani podlahy se nedají naakumulovat. Mám dodnes topné elektrické kabely ( přes 30 let ) v podlaze kuchyn, WC a koupelna, jenže již nic nevyužívám, protože topím 2kč/ kwh ( horkovodem ) Elektrokotel si vzal v mrazech 6kw /1hod, takže vy cca hodinu pokryjete z baterek a co zbytek...
SPOT se mi zatím nevyplácí pro odběr.Mam fixní cenu 3 Kč s DPH silový proud. U Deltagreenu prodávám z FVE. Vyhovuje mi,že nemusím hlídat ceny na Spotu a používám proud, když ho potřebují a ne když je levnější. Platit skoro 15 Kč za kilowatu mi připadá,jako dost peněz.
Vykryt ty momenty kdy je el draha ? Ja bych to otocil. Kolik hodin denne v zime je na spotu el levna (levnejsi) ? Je jich hodne malo (pokud vubec jsou levnejsi nez na fixu) - i kdyz neni fix jako fix, ale bavim se o momentalni moznosti prechodu nekam. Mam TČ, pres 30 kWh baterky a s nimi sice vydrzim 24 h, ale musim to naakumulovat behem 3 hodin. Na fixu mam 20 h NT. Prichazim na to, ze se mi nevyplati na spotu šaškovat.
Nemám Deltagreen, ale jsem na SPOTu. Poslední cca 2 měsíce jsou ceny doslova bída s nouzí. Většina nejlevnějích cen je tak max 2 hodiny za den a většinou jsou vyšší, než fixní cena 2 190 Kč (bez DPH, tak jako jsou ceny SPOTu uváděny bez DPH). Takže každý den nabijím auta/baterku FVE sotva 2 hodiny a to ještě za cenu většinou kolem 2 500 Kč a výše. Co mi z toho vychází? Že i když spravuji skupinu na FCB SPOT trh a dodavatelé a myšlenka se mi líbí, tak si zařídím pevnou cenu 2 190 Kč v NT a můžu nabíjet auta za přijatelnou cenu přes zimu v časových pásmech NT bez šaškování a hlídání vysokých SPOTových cen. Zbytek období, kdy svítí slunce využiji převážně k dobíjení FVE. O co přijdu? O pár dnů v roce, kdy bude cena tak nízká, že to vypadá lákavě. Problém je v tom, že v těchto pár dnech v rozmezí 1-2hodin, kdy je cena opravdu lákavá nemám většinou možnost dostat ze sítě co největší množství energie pro sebe (toto se týká většiny), protože prostě nestojí v ten daný čas auta doma. A nabitím akumulátoru FVE 14.2 kWh, to opravdu nevytrhnu. Nahřívat bojler také nic moc neřeší, když cena plynu je 852 Kč/MWh a navíc nízké ceny jsou většinou přes letní období, kdy se bojler nahřeje z FVE. Pro mě to momentálně ztrácí smysl.
Díval jste se na moje ceny v tabulkách ve videu? Silová komodita bez daně mám za 1,4 Kč. Vidím hodně lidí zklamaných že spotu, s topením které musí běžet nepřetržitě si to umíme představit, ale auto v noci nabíjet nemůžete?
@@tygrinaceste Můžu nabíjet auto v noci. Nabijím jen v NT, kdy je rozdíl ceny distribuce cca 260 Kč NT vs 2 600 Kč/MWh VT. Problém je cena SPOTu prakticky celou tuto zimu. Málo kdy se cena dostala níže, jak 2 190 Kč. Vaše cena za kWh je ovlivněna převážně řízením Deltagreen. NE každý chce/může být u Deltagreen (podporují jen omezené množství střídačů).
@@lukasbaader8522 Doporučuji změnit si čas NT jako jsem to udělal já:)Moc lidí neví,že lze změnit casy NT...já kvuli spotu změnil na 12-16 hod a 02-06 hod.Jinak by to také nedávalo pro mě smysl.Nejlevnější ceny jsou totiž zrovna v tyto časy:)Zkuste si změnit časy NT,pokud vaše rozložení spotřeby elektřiny tomu bude tedy odpovídat...já nabíjím pravidelně baterii FVE mezi 02-06 hod včetně EV.Stačí mě denně cca 2 hod nabíjení.V létě díky tomu mohu nabíjet za záporné ceny,které jsou vždy od 12-16 hod.
@@lukasbaader8522 Sazba elektromobilita je VT 16 hodin? Tak si změntě sazbu na d45, kdy je NT 20 hodin a VT 4 hodiny a za 850kč. Dle mého Vám dají sazbu, jakou chcete. Letos také povýšila cca o 300kč, ale stále lepší než 2600kč. Já mám D45 a již 15 let elektrikou netopím.
Zaujala mne vase cena v NT 2190,- Muzu se zeptat kdo ji nabizi? Jsem ted prave ve stavu kdy budu nekam prechazet. Jinak co se tyce toho kolem SPOTu. Zasadni je mit co nejdelsi NT - tedy sazbu. Ja mam D57d a tepelne cerpadlo. Baterek mam pres 30 kWh, takze vetsinou po 3 hodinovem nabijeni vystacim 24 h jet jen z baterek. A i kdyz mi na nabiti do 100% staci 3 hodiny, spotove ceny + poplatek min 0,35 Kc/kWh pres letosni zimu stoji opravdu za malo (i ty tri nejnizsi). Takze ze spotu odchazim. Ja zatim nasel FIX na 2 roky za 2,79/kWh (bez vsech ostatnich poplatku) minus 3000 za prechod bonus, coz taky jeste srazi cenu. A dostat se na spotu ve trech nejnizsich hodinach nekde kolem teto castky je letos skoro nadlidsky vykon. Na fixu to budu mit 20 hodin denne bez starosti. Letni ceny spotu jsou mi houby platne, mam sve elektriky az az.
Amortizace baterie podle Vašeho propočtu, tedy celková cena baterie/počet cyklů, nedává vůbec smysl. Nezohledňuje to kapacitu baterie. Mělo by se nejdříve spočítat, kolik stojí 1KWh baterie a tuto cenu vydělit počtem cyklů. Tedy pokud jsem koupil baterii 14,2 kWh za 120.000 Kč, vyjde mi cena 1 KWh baterie na 8450 Kč (120.000/8450=8450). Při počtu cyklů 5.000, je amortizace 1,69 Kč (8450/5000=1,69) Teda jestli dobře počítám, nebo se mýlím?
Já mám FVE 10 kwp a baterie 11,6 kwh + elektro kotel, přemýšlím že místo přejít na spot pořídím TČ, s elektrokotlem jít na spot mě nedává vůbec smysl, děkuji za video, jako vždy moc pěkně vysvětleno, mějte pěkný energický den!👍
tak nevím jestli bude rozdíl TČ vs Elektrokotel. Pokud chcete dobře pracovat se SPOTem tak potřebujete topení které má nějakou akumulaci. Tedy mít akumulační nádrž a nebo mít podlahové topení
Jen pro porovnání, elektrokotel do podlahovky a bojler, jsem měl roční spotřebu v nezatepleném bytě 85m2 až 12MWh ročně. Po přechodu na TČ a zásobník 200 l teplé užitkové vody a podlahové topení spadla spotřeba na 7MWh za rok, pak jsem vyměnil v oknech dvojskla za trojskla+ FVE 3.6 kWp ohřev vody v zásobníku (střídač Bell mod. Sinus) a jsem na roční spotřebě 5,5MWh. Tak z mého pohledu se vyplatí.
Zajímavé porovnání, také jsem u deltagreen, spotřebu mám o čtvrtinu nižší, a přitom platím podstatně více než Vy. Používám proteus i flexibilitu... Velikost FVE 9.6 kWp + 17 kWh baterie. Zajímalo by mě, kde dělám chybu 🤷♂. Od ledna jsem začal více řídit TČ - ohřívám teplou vodu v nejlevnější hodiny. Současně mírně tlumím vytápění TČ v nejdražší hodiny, ale výsledky stejně nevalné a leden bude u mě rekordní, co do výše fakturace za elektřinu...Auto jsem také teď rád, že nabiju za 5 Kč za kWh (s distribucí, oplatky a DPH), protože těch levnějších příležitostí je málo.
Jsem na spotu více jak rok (FVE mít nemohu, takže sazba pro EV) a dobíjím od listopadu v podstatě jen mezi 2 a 6 hodinou (nízký tarif) v noci dle potřeby, kdy jsem ceny stabilně nejnižší cca mezi 2 a 3,- Kč bez DPH. Samozřejmě bylo pár výjimek (nejen Silvestr), ale obecně to tak je. Nicméně jakmile začne svítit a ceny budou třeba kolem 13-14 hodiny klesat na halíře nebo následně do záporů, tak se karta obrátí a nejdražší bude dist. poplatek. I kdybych někde vyžebral nabídku na 2,- Kč bez DPH, tak spolu s dist. poplatky se většinu roku nedostanu níže, takže za mě spot smysl dává.
@@ivoopletal203 Tento rok bohužel ještě ano, protože známému dosud nepřipojili FVE, kterou s ním budu v rámci kom. energetiky "sdílet", tedy parazitovat 🙂
Já bych trochu brzdil s tím výrokem, že vám to nabije baterii podle předpovědi počasí, tohle je hodně ošemetné. Počasí je totiž dost chaotické a neznamená to že když hlásí slunce že bude, je to hodně 50/50 bohužel to tak jednoduché není :(
řízení se přepočítá každou hodinu a ve 4:00 kdy se obvykle rozhoduje, zda nabíjet, protože je nejmenší cena, už je předpověd pro ten den většinou dobrá. Určitě lepší než 50/50
Celkem vydařené video (y). Dvě poznámky. Maximální spotová cena z 12.12. nebyla způsobena odstávkou Temelína, ten už 6 dní běžel na nominální výkon. V grafu někde po půlce, kde ukazuješ výrobu z FVE a zásahy Protea, jde o kW a ne kWh,ale to je asi jen přeřek v zápalu edukace. 😉
@@tygrinacesteNechce se mi ten den hledat. Ale vykyvy cen do nebe v cele Evrope zpusobuje nedostatek el v Nemecku, kdy nesviti a nefouka. Skupuji pak el z cele Evropy. A ze tech obdobi (ne hodin, ale dni az tydnu) bylo za posledni dobu uz docela dost. I pres vanocni svatky, kdy fabriky nejedou a vsichni jsou doma, celkova spotreba el sice znacne klesla, ale nesvitilo nefoukalo = spotove ceny nespadly. S pribyvajicimi solary, odstavovanim uhelek, tyto situace budou cim dal castejsi.
Honzo, s tou flexibilitou jste dal nepresne info a opakujete to tam. Aktualne Delta poskytuje flexibilitu pro rizeni vlastni odchylky. Vyrovnavani SVR pro OTE jeste Delta nedělá, coz by mělo prijit v 1Q a bude to dalsi zdroj slevy pro zakaznika. Ale je to jen detail, ktery vetsina lidi nebude umet ani rozlisit.
K zamyšlení. Výkon všech solárních elektráren v Česku v roce 2024 stoupl na 4430 MWp, což je cca 4,5 Twh/rok. Počet instalovaných panelů je cca 10.000.000 kusů o celkové váze 200.000 tun, které přivezlo 8300 kamionů o celkové kubatuře 630.000 m3. Pokud budeme počítat cenu na 10kwp elektrárnu pouze 200.000kč, tak pořizovací cena je 90.000.000.000 Kč. Celkem do sítě dodává elektřinu již více než 212 tisíc fotovoltaických elektráren, z toho více než 184 tisíc se nachází na střechách rodinných domů. Temelín vyrobí za rok 17 Twh elektriky. Pokud chceme nahradit pouze Temelín, musí se postavit ještě 4 násobek již postavených fotovoltaických elektráren, tzn. že by bylo cca 800.000 instalovaných fotovoltaických elektráren. Dodávka elektriky by byla vysoce nestabilní, drahá a neekologická a to se nebavíme o konstrukčních dílech, bateriových úložišťích, nárocích na robustnost sítí a jejich řízení, výstavbě nových paroplynových záložních elektráren, které se budou zapínat pouze při nedostatku elektriky. Budou se muset vystavět i teplárny, protože se nemůžeme spolehnout na občasné teplo z paroplynových elektráren. Za mne je jasný vítěz jádro. Základní čísla jsem bral z článku, ostatní snad dobře dopočítal - V Česku je už přes 200 tisíc fotovoltaik. Výrazně roste i počet domácích baterií -
Jaderná elektrárna ale bude 10x dražší. Těch kamionů betonu tam taky bude víc. Taky jednotka armády, letectva, policie a hasičů přímo v areálu. Nic není ekologické, ale OZE jsou méně škodlivé a levnější. Vítr soláry velice dobře doplňuje, proto všechny okolní země, kromě Slovenska, staví větrné elektrárny v obrovském počtu.
@@tygrinacesteJezdím na kole pod větrnýma elektrárnama v Krkonoších. No paráda. Hluk je slyšet cca 500m od vrtulí. Jediný kus nedotčené Krkonošské přírody a nyní tam bude stát ještě D11.... A čím budeme topit? Základní věcí je, že 4 jaderné elektrárny velikostí Temelína a Dukovan dokážou bez výpadků zásobovat elektrikou celé česko, kdežto fotovoltaika ani vítr to nedokáže. Tak co je lepší? Mít stabilní dodávky a nebo nestabilní dodávky elektriky. Cena dostavby Dukovan údajně 400 mld. Vycházím z všeobecně publikované ceny. Pokud bych měl dostavět do výkonu jaderek fotovoltaiky, tak to bude stát cca 1.4 bilionu kč. Kde jsou ale teplárny, zálohy atd.atd. Již to neřešme. Každý máme svůj názor 🙂
velmi zajímavé video...
díky
Díky za video. Už se těším, až Delta Green uvede podporu pro Loxone nebo HomeAssistant.
Střídač samotný jim dát nemůžu/nechci, protože bych přišel o možnost z něj číst data a řídit ho. Připojení má jen jedno...
Deltalink to prý přeposílá dál a můžete to z něj číst
@tygrinaceste myslíte, ta jejich krabička? A kolik za ní chtějí.
Já to zatím beru tak, že už mám v domě dva řídící systémy, které spolu ne vždy perfektně komunikují a nechci přidávat ještě třetí😅
Prave jsem se rozloucil se spotem. Pres Encall mam u sazby d45d 2.39 bez dph v nizkem pasmu (to mam 20 hod. denne). Zafixovano do 12/26. Takze v nizkem pasmu jsem vc. distribuce do 5kc vc. DPH. Kdo premysli racionalne ze spotu odejde. Protoze v lete vetsina z nas ma FVE a levnou elektriku moc nepotrebujeme.
Já mám 1,4 Kč místo 2,4, ušetřím 1000 Kč měsíčně. A bez práce
U mne by ta uspora byla kolem 500kc /mesicne a narazel jsem na vicero problemu. Treba jsem prijel domu s autem pod 5% a musel jsem nabijet za draho. Jo do zari to bylo krasne vetsinou jsem jezdil kolem 50 haleru/ km. Ted budu za 1kc a nebudu muset nad Tim premyslet.
@johntuld8641 já to mám levné jenom v noci ale auto potřebuji až ráno takže mi to vychází. Ano není to pro každého, hlavně když si člověk nemůže vybrat levné hodiny.
Já jsem stále ve stavu, kdy jsem na spot nezanevřel a snažím se z něj těžit, co to jde. A zatím se mi díky němu i nastavení u bezDodavatele, kde s ním jsem, daří s fotovoltaikou mít elektřinu za solidní peníze. Samozřejmě v létě to bude jiná písnička, ale i přes zimu se to dá s plánováním dobře vychytat a není to žádná tragédie, co se někdo domnívá.
jak se bude řízení a akumulace zlepšovat, počítám že to bude výhodné pro víc lidí.
@@tygrinacesteTo ja zase pocitam, jak se to vsechno co pisete bude zlepsovat, spotove ceny nebudou mit uz takove vykyvy a tudiz najit "levnejsi hodinu" uz nepujde skoro vubec. Tedy mluvim o zime, v lete me spotove ceny vlastne nezajimaji, mam sve elektriny dost. Loni byly ceny uplne jinde aspon na par hodin. Letos .... katastrofa
@vladak3534 s topením bez akumulace je to horší ano
Já v tomhle režimu u nich také funguji už nějaký pátek. Už se teda těším až bude sluníčka víc, abych mohl být na svém zdroji, ale když je třeba tak i z té sítě se to dá v některých těch časech vytahat, aby to nestálo takový ranec. Pro mě je to v podstatě hra a dokud mě to neomrzí, firma bude fungovat jak má, tak si se spotem nějak poradím jak v zimě při nákupech, tak v létě při prodejích do sítě. Smysl to furt za mě má.
Dobrý den,
děkuji za videa, SPOT není pro mne, ale musím přemýšlet o alternativě, až mi ČEZ zařízne virtualní baterii. Hodně se těším na tyto videa v létě, jak bude vypadat ekonomika při záporných cenách, jestli se vám přebytky povede "projezdit" nebo někde sdílet.
Myslím, že by bylo dobre začínat vaše videa tím jakou máte konfiguraci, velikost domácností, fotovoltaiky, bateriového úložiště a že netopíte elektrikou ale peletkami. Potom ta čísla mohou vypadat výrazně jinak, protože máte díky "velke" baterce (v porovnani s průměrnou instalací) velke uspory na flexibilitě, které se projeví na nízké ceně za kWh (protože máte nízký odběr jelikož netopíte eletrikou).
Díky za vaši tvorbu.
Děkuji za komentář. Ve videu z listopadu jsem to říkal víc podrobně, nechce se mi to pořád opakovat.
@tygrinaceste Dobrý den, já jsem to video v listopadu viděl stejně jako ta další, ale pro ty co vaše videa vidí poprvé, tak to může být přínosné, stačilo by 20 vteřin
Děkuji za video. Jsem důchodce a již nic neplánuji, ale jsem zvědavý, jak to bude v budoucnu. Elektrická auta, vlaky, větrníky, soláry všude, abychom byli samoststní.
Jde to rychle, děkuji za komentář
Dobrý den,
jenom pro porovnání, taky jsem byl u delta v prosinci, nabíjel baterie v noci za levno i topil a v špičkách šel z baterie, ovšem evidentně ne tak úspěšne jak vy, mám 14kwh baterii a všechno včetně topení na elektřinu. Řízení manuální, bez Protea. Spotřebováno 1165kwh, celková platba 6500kč , tj 5.5kč/kwh včetně všeho. Z faktury, čistá cena za kwh jenom silovou elekřinu 3kč/kwh.
Rychle jsem došel k závěru, že za aktuální i nejnižší spotové ceny se to nevyplatí, kdy za fix dosáhnu na levnejší cenu a nemusím se omezovat v topení a spotřebe a denne sledovat a nastavovat. Samozřejme, můžu to nechat na protea, ale stejně bych to sledoval. Pro topení to prostě podle mně za aktuální ceny nemá smysl. Zdravím!
Řeším to samé , baterie také 14 kwh, a TČ.
Jaké máte topení, elektrokotel?
@@ŠimonŠtěrba elekticke kabely, dum 5+kk, dodatecne topime v obyvaku i v kamnech
Ano bohužel to je realita. já mám skoro stejnou spotřebu, ale s nabíjením auta čekám klidně několik dní až bude opravdu nízká cena.
Já mám baterii 20 kWh a mám to zapojené tak, že můžu dávat z/do 9 kW, takže můžu o krátké časy dobře využít
mam to uplne stejne, spotreba 1080, faktura lehce pres 6t, baterka 11 kWh
Díky Honzo, pěkně vysvětleno. Já jsem taky uvažoval nad spotem (nyní mám virtuální baterii od ČEZ) ale problém je že elektřinou i topím (topné folie, přímotopy) a nevím zda bych s mojí baterii 12Kwh dokázal vykrýt ty momenty kdy je elekřina drahá
To si můžete zjistit, včetně výpočtu jestli má cenu zvětšení baterie. Pokud budou ceny takhle pokračovat, tak se asi ta baterie zaplatí jen flexibilitou.
Topné folie, přimotopy. Njn. Akumulace do vody nejde a ani podlahy se nedají naakumulovat. Mám dodnes topné elektrické kabely ( přes 30 let ) v podlaze kuchyn, WC a koupelna, jenže již nic nevyužívám, protože topím 2kč/ kwh ( horkovodem ) Elektrokotel si vzal v mrazech 6kw /1hod, takže vy cca hodinu pokryjete z baterek a co zbytek...
SPOT se mi zatím nevyplácí pro odběr.Mam fixní cenu 3 Kč s DPH silový proud. U Deltagreenu prodávám z FVE. Vyhovuje mi,že nemusím hlídat ceny na Spotu a používám proud, když ho potřebují a ne když je levnější. Platit skoro 15 Kč za kilowatu mi připadá,jako dost peněz.
Vykryt ty momenty kdy je el draha ? Ja bych to otocil. Kolik hodin denne v zime je na spotu el levna (levnejsi) ? Je jich hodne malo (pokud vubec jsou levnejsi nez na fixu) - i kdyz neni fix jako fix, ale bavim se o momentalni moznosti prechodu nekam. Mam TČ, pres 30 kWh baterky a s nimi sice vydrzim 24 h, ale musim to naakumulovat behem 3 hodin. Na fixu mam 20 h NT. Prichazim na to, ze se mi nevyplati na spotu šaškovat.
@vladak3534 NT/VT, to je cena distribuce. Tu platíme všichni, na spotu i na fixu
Nemám Deltagreen, ale jsem na SPOTu. Poslední cca 2 měsíce jsou ceny doslova bída s nouzí. Většina nejlevnějích cen je tak max 2 hodiny za den a většinou jsou vyšší, než fixní cena 2 190 Kč (bez DPH, tak jako jsou ceny SPOTu uváděny bez DPH). Takže každý den nabijím auta/baterku FVE sotva 2 hodiny a to ještě za cenu většinou kolem 2 500 Kč a výše. Co mi z toho vychází? Že i když spravuji skupinu na FCB SPOT trh a dodavatelé a myšlenka se mi líbí, tak si zařídím pevnou cenu 2 190 Kč v NT a můžu nabíjet auta za přijatelnou cenu přes zimu v časových pásmech NT bez šaškování a hlídání vysokých SPOTových cen. Zbytek období, kdy svítí slunce využiji převážně k dobíjení FVE. O co přijdu? O pár dnů v roce, kdy bude cena tak nízká, že to vypadá lákavě.
Problém je v tom, že v těchto pár dnech v rozmezí 1-2hodin, kdy je cena opravdu lákavá nemám většinou možnost dostat ze sítě co největší množství energie pro sebe (toto se týká většiny), protože prostě nestojí v ten daný čas auta doma. A nabitím akumulátoru FVE 14.2 kWh, to opravdu nevytrhnu. Nahřívat bojler také nic moc neřeší, když cena plynu je 852 Kč/MWh a navíc nízké ceny jsou většinou přes letní období, kdy se bojler nahřeje z FVE. Pro mě to momentálně ztrácí smysl.
Díval jste se na moje ceny v tabulkách ve videu? Silová komodita bez daně mám za 1,4 Kč. Vidím hodně lidí zklamaných že spotu, s topením které musí běžet nepřetržitě si to umíme představit, ale auto v noci nabíjet nemůžete?
@@tygrinaceste Můžu nabíjet auto v noci. Nabijím jen v NT, kdy je rozdíl ceny distribuce cca 260 Kč NT vs 2 600 Kč/MWh VT. Problém je cena SPOTu prakticky celou tuto zimu. Málo kdy se cena dostala níže, jak 2 190 Kč. Vaše cena za kWh je ovlivněna převážně řízením Deltagreen. NE každý chce/může být u Deltagreen (podporují jen omezené množství střídačů).
@@lukasbaader8522 Doporučuji změnit si čas NT jako jsem to udělal já:)Moc lidí neví,že lze změnit casy NT...já kvuli spotu změnil na 12-16 hod a 02-06 hod.Jinak by to také nedávalo pro mě smysl.Nejlevnější ceny jsou totiž zrovna v tyto časy:)Zkuste si změnit časy NT,pokud vaše rozložení spotřeby elektřiny tomu bude tedy odpovídat...já nabíjím pravidelně baterii FVE mezi 02-06 hod včetně EV.Stačí mě denně cca 2 hod nabíjení.V létě díky tomu mohu nabíjet za záporné ceny,které jsou vždy od 12-16 hod.
@@lukasbaader8522 Sazba elektromobilita je VT 16 hodin? Tak si změntě sazbu na d45, kdy je NT 20 hodin a VT 4 hodiny a za 850kč. Dle mého Vám dají sazbu, jakou chcete. Letos také povýšila cca o 300kč, ale stále lepší než 2600kč. Já mám D45 a již 15 let elektrikou netopím.
Zaujala mne vase cena v NT 2190,- Muzu se zeptat kdo ji nabizi? Jsem ted prave ve stavu kdy budu nekam prechazet.
Jinak co se tyce toho kolem SPOTu. Zasadni je mit co nejdelsi NT - tedy sazbu. Ja mam D57d a tepelne cerpadlo. Baterek mam pres 30 kWh, takze vetsinou po 3 hodinovem nabijeni vystacim 24 h jet jen z baterek. A i kdyz mi na nabiti do 100% staci 3 hodiny, spotove ceny + poplatek min 0,35 Kc/kWh pres letosni zimu stoji opravdu za malo (i ty tri nejnizsi). Takze ze spotu odchazim. Ja zatim nasel FIX na 2 roky za 2,79/kWh (bez vsech ostatnich poplatku) minus 3000 za prechod bonus, coz taky jeste srazi cenu. A dostat se na spotu ve trech nejnizsich hodinach nekde kolem teto castky je letos skoro nadlidsky vykon. Na fixu to budu mit 20 hodin denne bez starosti. Letni ceny spotu jsou mi houby platne, mam sve elektriky az az.
Amortizace baterie podle Vašeho propočtu, tedy celková cena baterie/počet cyklů, nedává vůbec smysl. Nezohledňuje to kapacitu baterie. Mělo by se nejdříve spočítat, kolik stojí 1KWh baterie a tuto cenu vydělit počtem cyklů. Tedy pokud jsem koupil baterii 14,2 kWh za 120.000 Kč, vyjde mi cena 1 KWh baterie na 8450 Kč (120.000/8450=8450). Při počtu cyklů 5.000, je amortizace 1,69 Kč (8450/5000=1,69) Teda jestli dobře počítám, nebo se mýlím?
Možná jsem to řekl špatně, ale počítám to stejně jako vy.
Mám dotaz.
Kolik se platí DPH, když je cena záporná?
Nevím přesně jak se to počítá, ale cena může být záporná i s daní
@@tygrinaceste škoda. Myslel jsem, že to vidíte v nějakém rozpisu. 🙂
Já mám FVE 10 kwp a baterie 11,6 kwh + elektro kotel, přemýšlím že místo přejít na spot pořídím TČ, s elektrokotlem jít na spot mě nedává vůbec smysl, děkuji za video, jako vždy moc pěkně vysvětleno, mějte pěkný energický den!👍
tak nevím jestli bude rozdíl TČ vs Elektrokotel. Pokud chcete dobře pracovat se SPOTem tak potřebujete topení které má nějakou akumulaci. Tedy mít akumulační nádrž a nebo mít podlahové topení
Jen pro porovnání, elektrokotel do podlahovky a bojler, jsem měl roční spotřebu v nezatepleném bytě 85m2 až 12MWh ročně. Po přechodu na TČ a zásobník 200 l teplé užitkové vody a podlahové topení spadla spotřeba na 7MWh za rok, pak jsem vyměnil v oknech dvojskla za trojskla+ FVE 3.6 kWp ohřev vody v zásobníku (střídač Bell mod. Sinus) a jsem na roční spotřebě 5,5MWh. Tak z mého pohledu se vyplatí.
určitě pokud to jde vyměnit elektrokotel za tepelné čerpadlo...
@ jj to jednoznačně, ale dotaz byl na práci se SPOTem. Dobrá práce se SPOTem je hlavně o té akumulaci a to do vody nebo do baterek
ano elektrické topení bez akumulace je pro spot problém. Možná jedině při velice kvalitním zateplení.
Zajímavé porovnání, také jsem u deltagreen, spotřebu mám o čtvrtinu nižší, a přitom platím podstatně více než Vy. Používám proteus i flexibilitu... Velikost FVE 9.6 kWp + 17 kWh baterie. Zajímalo by mě, kde dělám chybu 🤷♂. Od ledna jsem začal více řídit TČ - ohřívám teplou vodu v nejlevnější hodiny. Současně mírně tlumím vytápění TČ v nejdražší hodiny, ale výsledky stejně nevalné a leden bude u mě rekordní, co do výše fakturace za elektřinu...Auto jsem také teď rád, že nabiju za 5 Kč za kWh (s distribucí, oplatky a DPH), protože těch levnějších příležitostí je málo.
já nemám eletrické topení a s autem vydržím 5 dní nenabíjet, takže můžu mít spotřebu hodně malou, když jsou velké ceny.
Jsem na spotu více jak rok (FVE mít nemohu, takže sazba pro EV) a dobíjím od listopadu v podstatě jen mezi 2 a 6 hodinou (nízký tarif) v noci dle potřeby, kdy jsem ceny stabilně nejnižší cca mezi 2 a 3,- Kč bez DPH. Samozřejmě bylo pár výjimek (nejen Silvestr), ale obecně to tak je. Nicméně jakmile začne svítit a ceny budou třeba kolem 13-14 hodiny klesat na halíře nebo následně do záporů, tak se karta obrátí a nejdražší bude dist. poplatek. I kdybych někde vyžebral nabídku na 2,- Kč bez DPH, tak spolu s dist. poplatky se většinu roku nedostanu níže, takže za mě spot smysl dává.
platíte roční poplatek za průběhový elektroměr?
@@ivoopletal203 Tento rok bohužel ještě ano, protože známému dosud nepřipojili FVE, kterou s ním budu v rámci kom. energetiky "sdílet", tedy parazitovat 🙂
V jižních Čechách je distribuce 2,5 Kč ale občas to záporná cena spotu trochu sníží.
Já bych trochu brzdil s tím výrokem, že vám to nabije baterii podle předpovědi počasí, tohle je hodně ošemetné. Počasí je totiž dost chaotické a neznamená to že když hlásí slunce že bude, je to hodně 50/50 bohužel to tak jednoduché není :(
řízení se přepočítá každou hodinu a ve 4:00 kdy se obvykle rozhoduje, zda nabíjet, protože je nejmenší cena, už je předpověd pro ten den většinou dobrá. Určitě lepší než 50/50
Celkem vydařené video (y). Dvě poznámky. Maximální spotová cena z 12.12. nebyla způsobena odstávkou Temelína, ten už 6 dní běžel na nominální výkon. V grafu někde po půlce, kde ukazuješ výrobu z FVE a zásahy Protea, jde o kW a ne kWh,ale to je asi jen přeřek v zápalu edukace. 😉
Děkuji za komentář, mohlo to být údržbou v Dukovanech?
@@tygrinacesteNechce se mi ten den hledat. Ale vykyvy cen do nebe v cele Evrope zpusobuje nedostatek el v Nemecku, kdy nesviti a nefouka. Skupuji pak el z cele Evropy. A ze tech obdobi (ne hodin, ale dni az tydnu) bylo za posledni dobu uz docela dost. I pres vanocni svatky, kdy fabriky nejedou a vsichni jsou doma, celkova spotreba el sice znacne klesla, ale nesvitilo nefoukalo = spotove ceny nespadly. S pribyvajicimi solary, odstavovanim uhelek, tyto situace budou cim dal castejsi.
Prosím kde lze zařídit tak nízkou cenu přes dvě koruny. Já mám teď 3.80 bez DPH. 😢
Podívejte se na video z prosince, tam mám víc detailů
všude...brácha ted přecházel k EONu a má ceny přes 2 kč a každý rok snížení o 20%.Jde to,ale musíte pátrat a trochu komunikovat a tlačit obchodníky:)
@johnnysurikata1854 to je cena včetně DPH a distribučních a dalších poplatků? Nebo pouze silová bez DPH? Ta mi totiž vychází na 1.4 Kč
@ to je silová pouze bez dph
No takže jak říkám, 1,4 Kč v prosinci.
V listopadu to bylo víc, ale pořád ne 2 Kč
Honzo, s tou flexibilitou jste dal nepresne info a opakujete to tam. Aktualne Delta poskytuje flexibilitu pro rizeni vlastni odchylky. Vyrovnavani SVR pro OTE jeste Delta nedělá, coz by mělo prijit v 1Q a bude to dalsi zdroj slevy pro zakaznika. Ale je to jen detail, ktery vetsina lidi nebude umet ani rozlisit.
Ano, je to proti odchylce, ale jak říkáte pro rychlý úvod to není podstatné. Svr bude fungovat úplně stejně z pohledu zákazníka.
Co znamená "ručně nabíjím"? Točení klikou, tření ebonitovou tyčí?
Zadávání za jakou cenu se má nabíjet auto. Jak se cena mění, nabíjení se zapne nebo vypne.
K zamyšlení.
Výkon všech solárních elektráren v Česku v roce 2024 stoupl na 4430 MWp, což je cca 4,5 Twh/rok. Počet instalovaných panelů je cca 10.000.000 kusů o celkové váze 200.000 tun, které přivezlo 8300 kamionů o celkové kubatuře 630.000 m3. Pokud budeme počítat cenu na 10kwp elektrárnu pouze 200.000kč, tak pořizovací cena je 90.000.000.000 Kč. Celkem do sítě dodává elektřinu již více než 212 tisíc fotovoltaických elektráren, z toho více než 184 tisíc se nachází na střechách rodinných domů. Temelín vyrobí za rok 17 Twh elektriky. Pokud chceme nahradit pouze Temelín, musí se postavit ještě 4 násobek již postavených fotovoltaických elektráren, tzn. že by bylo cca 800.000 instalovaných fotovoltaických elektráren. Dodávka elektriky by byla vysoce nestabilní, drahá a neekologická a to se nebavíme o konstrukčních dílech, bateriových úložišťích, nárocích na robustnost sítí a jejich řízení, výstavbě nových paroplynových záložních elektráren, které se budou zapínat pouze při nedostatku elektriky. Budou se muset vystavět i teplárny, protože se nemůžeme spolehnout na občasné teplo z paroplynových elektráren. Za mne je jasný vítěz jádro.
Základní čísla jsem bral z článku, ostatní snad dobře dopočítal - V Česku je už přes 200 tisíc fotovoltaik. Výrazně roste i počet domácích baterií -
Jaderná elektrárna ale bude 10x dražší. Těch kamionů betonu tam taky bude víc. Taky jednotka armády, letectva, policie a hasičů přímo v areálu. Nic není ekologické, ale OZE jsou méně škodlivé a levnější. Vítr soláry velice dobře doplňuje, proto všechny okolní země, kromě Slovenska, staví větrné elektrárny v obrovském počtu.
@@tygrinacesteJezdím na kole pod větrnýma elektrárnama v Krkonoších. No paráda. Hluk je slyšet cca 500m od vrtulí. Jediný kus nedotčené Krkonošské přírody a nyní tam bude stát ještě D11.... A čím budeme topit?
Základní věcí je, že 4 jaderné elektrárny velikostí Temelína a Dukovan dokážou bez výpadků zásobovat elektrikou celé česko, kdežto fotovoltaika ani vítr to nedokáže. Tak co je lepší? Mít stabilní dodávky a nebo nestabilní dodávky elektriky. Cena dostavby Dukovan údajně 400 mld. Vycházím z všeobecně publikované ceny. Pokud bych měl dostavět do výkonu jaderek fotovoltaiky, tak to bude stát cca 1.4 bilionu kč. Kde jsou ale teplárny, zálohy atd.atd. Již to neřešme. Každý máme svůj názor 🙂
@@tygrinacestedovolim si nesouhlasit. Kdyz v Nemecku nesviti a nefouka, bez JE i tech uhelek jsme uplne v pr...i. Bez stabilnich zdroju se NEOBEJDEME
😂 všechny diesely jezdí za 4 😊
A čistí vzduch, to jsem zapomněl dodat 😂
ano za 4kč na 1km s udržbou ještě více:))