Ahoj, snažím se u tebe najít jedno neprobádané téma a tím je Stanley Meyerova metoda rezonanční elektrolýzy. Jde o vysokofrekvenční vysokonapěťové pulzy s velice slabým proudem vysílané do elektrod pro získání plynu vodíku a kyslíku. Když byl tento vynález ukázán vědcům tak si nikdo s tímto nevěděl rady, páč to mělo větší výkon než příkon (brána energie vložená do té elektrolýzy vs energie získána spálením vzniklé vodíko-kyslíkové směsi). Všichni se vymlouvali na zákon zachování energie, i já jsem pak dlouho hledal jestli to není podfuk, ale žádný vědec, fyzik atd neřekl jak je to možné. A nikdo to přímo důkazy nevyvrátil.. Studoval jsem co nejvíce jsem dokázal s mými zkušenostmi a skončil jsem u strun, přesněji řečeno o teorii (ano, jen teorii) že vacuum má nenulovou energii. Je to silné kafe, koukal jsem na dokumentace a i na jeho vlastní patenty a brzy si to zkusím složit a sám sebe přesvědčit o 100% pravdě. Ale doporučuji aby jsi se na to podíval sám. (RUclips: ruclips.net/video/lgi6vtaOrx4/видео.html , můžu poskytnou zbytek vyhledaných informací) Snad tě to zaujme, tvůj věrný fanoušek =D
Tak mě vrtá hlavou, proč Stanley nejdříve utekl na samotu, aby mohl nerušeně bádat a když mu to začalo opravdu jezdit, tak ho někdo prostě otrávil ... To jsou ty přírodní zákony o zachování mamonu.
Jestli můžu poukázat na chybu v tvém projevu, tak kyslík není hořlavina. Kyslík sám o sobě nehoří pouze podporuje hoření. Kvůli tomuhle jsem dostal 2ku z Chemie :D.
a když to bouchne nepohne se válec ale píst samo válec se opticky pohne ale to je jen proti odpor pístu který odvede práci jinak ok i s tímhle názorem souhlas
Skvělé video, opět jsem si díky tobě o něco rozšířil své obzory :)) Jen malá drobnost k dokonalosti...výbuch pohne pístem nikoli válcem. Přeji hezký den:)
Pokud by se ve valcich spaloval vodik z elektrolyzy + bezna slozka paliva v motoru. Tak predpokladam ze by motor mohl mit vetsi ucinost diky vodiku a spotreba konvencniko paliva by mohla klesnout. Jde o to zda energie ziskana z vodiku pri spalovani je vetsi nez spotreba energie vynalozena na rozklad vody na potrebny vodik + kyslik. (To je ta rovnice). Jinak video super
A to je přesně ono.Veškerá energie ukrytá v ropě či třeba uhlí pochází v podstatě ze slunce které kde probíhá jaderná fůze vodíku a ukládala se do země miliardy let což zákony termodynamiky povolují.To znamemená že budoucnost je pouze v jaderné energii
Dobre video, len detail. Palivo v autach nevybuchuje ale rychlo hori. Razova vlna a nedokonale spalovanie su neziaduce ucinky vybuchu (detonacie). Preto sa do paliv pridavaju antidetonacne primesi, aby palivo iba horelo. Horenie je vsak pri danom tlaku take rychle, ze moze vybuch pripominat.
energie z větrnejch a solarnich elektraren je nestabilni jednou je ji moc jindy malo, když ji je moc muze se vyuzit pro vyrobu vodiku kterej se da skladovat narozdil od ty energie, k tomu je ten mezičlánek užitečnej
@@marekthor7042 ako vyvijanie vodiku, tak aj baterie sa vyvijaju. V Australii je prvy komercny projekt zapojeny vyrovnavania vykyvov v sieti cez LiIon baterie. Otazka je, ci precerpavacia elektraren nie je este elegantnejsie riesenie.
@Roman Hanajik prečerpávacie elektrárne už fungujú, ale dôvod je len v tom, že energia v noci je lacnejšia, presnejšie sa menej odoberá, preto sa využije na prečerpanie vody zo spodnej naspäť do vrchnej priehrady. Je to uskladňovanie energie, ale dosť neefektívne. Ak by nočný prúd bol rovnako drahý ako cez deň, tak je to čistá strata.
Přečerpávací elektrárny se používají jako špičkové v denním diagramu naběhnou rychle a fungují krátkou dobu. Energie z větrných a solárních je vyrobeno minimum a je velice nestabilní narozdíl od jaderných elektráren a
Úžasné video len to bolo treba povedať pánovi Stanley Meyerovi ktorý po 20 rokoch výskumu vyrobil auto na vodu a dokonca si tento vynález nechal patentovať napríklad v Japonsku....
To že je něco patentované ještě neznamená, že to doopravdy funguje. Naopak pan Meyer byl usvědčen z podvodu. Taky je "zajímavé" že nikdo dle jeho patentů nevyrobil nic, co by doopravdy fungovalo tak, jak pan Meyer říkal.
Dobré, od teď budu místo vysvětlování házet tohle video. Ještě by to chtělo udělat další na téma magnetických motorů, ty jsou v poslední době také nějak moc v kurzu.
Martine, krásně vysvětleno, ale ještě jeden deprimující fakt: tím je stavová rovnice ideálního plynu... na vznik 2 molů vody potřebuješ 2 moly vodíku a mol kyslíku => klesne ti objem spalných plynů oproti tomu, cos tam nacpal => účinnost motoru bude (Pokud se to vůbec roztočí) hrozně mizivá. Například nafta se vzduchem ve výsledku vytvoří výrazně vyšší objem spalných plynů => zvýšení tlaku => zvedání válců => motor funguje. (Ta část s naftou je pro ostatní čtenáře, je mi jasné, že ty to pochopíš i bez polopatického vysvětlení.)
To je moc fajn,mě už totiž nebavilo si dělat dýchací škvírky pod peřinou,který ani zdaleka svůj účel nesplňovaly,jo a taky jsem se chtěl zeptat,proč mi moje tužka číslo 2 levitovala ve vzduchu? Ono to sice bylo kůl...ale zajímalo by mě,jestli se to nedá nějak normálně vysvětlit,protože jsem z toho byl slušně na sračky. (Nedělám si prdel) Dík.
+Simon Gabriel +Simon Gabriel Paranormální jevy jako takové nemají vědecké vysvětlení pokud by jej získaly třeba tím že by se našel vědecký důkaz duše nebo posmrtné formy života přestal by ten jev být paranormální. stejně tak kdyby nějaký fyzik nebo jiný vědec vysvětlil tu levitaci tak by se stala fyzikálním jevem nebo halucinací takhle máme jen schrodingerovu kočku v nedobytném sejfu.
Mohu se zeptat ? Děkuji: Když jede auto a ty kola se točí a kdyby se předělal motor že se ty kola točí a vyrábí elektřinu a byla by nekonečná energie !!! Jen 1 nabití a pak jen být poháněn kolama !!! (Nesmysl?) Děkuji !!!
Majneři in CZ jednoduše sníma infračervené světlo, které pouhým okem nevidíme, ale které emituje každý objekt s teplotou vyšší, než absolutní nula. Emituje ho i v "viditelné tmě"
Mě by zajímalo, jak bys vysvětlil, co je to čas, a jestli vůbec existuje (narážím např. zaprvé na to, že minulost, přítomnost i budoucnost, jak to nazýváme, existuje najednou, nebo zadruhé na různé předpovědi "budoucnosti", když to má být něco, co se ještě nestalo) Na první pohled to může vypadat jako samozřejmost, ale čím hlouběji se na to člověk dívá, tím víc to přestává být tak samozřejmé :) Jsem za jedno s "Velkou odpověď dostane jen ten, který má odvahu si klást velké otázky".. Tak by mě trochu zajímalo, jaké by na to bylo vědecké vysvětlení, které by samo sobě na hlubší úrovní nebylo v rozporu :)
Ano princíp zachovania hmoty a energie je známy. Ale pozri sa na toto ! Dobre samozrejme je potrebná chemikália na vytvorenie elektrolytu. Pozriem sa na to ekonomickými očami . Čo ma stoja vstupy : 1. klasický motor , .....benzín , nie lacný !! / a produkovanie ohromného množstva splodín 2. motor na vodu / asi destilovanú / cena 0-lová + nejaká cemikália ........produkovanie žiadnych splodín / len voda / Tak čo je lepšie a hlavne lacnejšie !!!!!! : )
Tibor Bedats prípad č. 2 cena vody nie je nulová, zaprvé a za druhé čo sa stane z tou chemikáliou ? tá pôjde kam ? v zmysle videa a ďaľších vecí- auto, ktoré bude samo robiť elektrolízu vody je celkom dobrá hovadina- lebo prečo ? tam vstupuje naozaj energetická rovnica... ale - auto na H2 je vec iná- a produktom spaľovania je tiež H2O ... takže ... najlepší- lebo aj reálny prípad je elektrolízu vykonávať vo veľkom a do áut dodávať len vodík... jedinou otázkou je stabilizácia a bezpečnosť vodíka... hehe len taký drobný problém :D :D :D nie nie ... zabudnime na spaľovacie motory - len vylepšovať spaľovanie a ponúkať iba menej škodlivé palivo je dosť zbytočná a brzdiaca záležitosť. elektormotory (či už akumulátorove, rekuperačné, solárne alebo kombinované) sú asi najlepší variant zelenej technológie. plus magnetické "ložiská" (bezdotykové) a .. zase sme o krok vpred... nie spaľovanie... toho sa treba čím skôr zbaviť...
Tibor Bedats No, tak začneme tím, že efektivita elektrolýzy + efektivita motoru nám dá výkonnost motoru okolo 10% (Takže někde v elektrárně, nevím z čeho se bude muset vyrobit 90% energie, kterou nacpeme do motoru) Pro srovnání benzínový motor má asi 30%, nafta asi 35%, elektromotor až 90% účinnost + alternátor, který to zvedne až na 95%, u tohoto ,,vodního'' by to alternátor zvedl asi na 11-12%
Tak za 1. Kyslík není hořlavý -jen podporuje hoření 2. Ten výbuch nepohne válcem ale pístem. Válec je jakoby celek. 3. I kdyby se ten kyslík odebral pryč tak i dnešní motory mají sání. Jednoduše nasaje ten vzduch protože podporuje hoření. Takže jestli by se oddělal tak by se v pohodě nasál. - nemysli si že to pojede na vodu vždycky by ten motor jel na vodík který se vyrobí z vody takže až příště něco kvákneš tak trochu popřemýšlej a navíc dřív si všichni mysleli že spalovací motor nebude fungovat a podívej kde jsme. Dřív měl auto jen někdo kdo měl prachy dnes ho má kdejaký čůrák co neumí řídit. A já si myslím že s tímhle to bude nastejno 😉
A co kdyby to fungovalo tak, že elektrolýzu vody spustíme energií z autobaterie - vyrábí se vodík, díky kterému za chvíli nastartujeme spalovací motor (opět z této baterie) a ten jako v každém autě bude pohánět alternátor, který bude dodávat energii do elektrolýzy místo baterie po celou dobu jízdy a navíc nám baterku dobije. Odpadní produkt je kyslík. Energii musíme dodat jen při startování elektrolýzy a motoru z baterie, což je obdobné s dnešními auty... jen by místo benzinu byla voda (nedestilovaná, třeba z řeky, aby lépe vodila) Nevidím v tom důvod proč by to nešlo... Ale určitě nějaký najdeš :)
Jo, to jste dobrý. Já mám jízdní kolo na kterém mám dynamo na svícení, jen parkrát zašlapu, dynamo mně vyrobí elektřinu a na kole mám dále elektromotor, který na tu elektřinu jede a jak tedy kolo jede, dynamo nadále vyrábí elektřinu, která jde do toho motoru a tak stále dokolečka. Lidi, doufám, že mně a tomu nesmyslu co jsem teď napsal nevěříte.
Prosím o nové video - u Černobilu jsi sám řekl že voda při hašení vybuchovala teda mi přijde že dávala energii na druhou stranu chápu že auto na vodu nemůže fungovat. Kde je ten bod zlomu?
Super kanál, myslím, že niekde som pozeral také malé lietadlá(na meranie čohosi, meteorologického), ktoré fungovali na vodu, samozrejme dodávaná energia k elektrolýze bola zo solárnych panelov, účel bol aby vydržali dlhú dobu vo vzduchu. Zaujímavá téma by mohla byť o farbách, prípadne akej farby je zrkadlo.
Zvukova miestnost je lahka, staci dobry nepriepustny material a stopercentna izolacia a ak chces byť super istý vytvoríš vo vnúturnej časti steny špeciálny "spikes" ktoré odrážaju a dissolve = ničia zvuk ktorý by sa od teba/vecí mohol odraziť
Pokúsim sa to vysvetliť čo najjednoduchšie :D Na CD a DVD sú dáta v digitálnom zázname (čo znamená jednoducho povedané jednotky a nuly). Jednotka alebo nula je reprezentovaná tým že je daný kúsok vypálený alebo nie. Pri vypaľovaní sa laserom vypaľujú jednotky a nuly špirálovito od stredu po okraj disku. Pri čítaní sa potom iným laserom nesvieti čítaný kúsok disku a pokiaľ nieje daná časť vypálená tak sa od disku lúč odrazí späť. Tak rozozná či je na danom mieste reprezentovaná jednotka alebo nula. Dúfam že som na otázku dostatočne odpovedal :D ono je za tým toho trochu viac ale to by bolo na dlho. Hlavnú podstatu už poznáš :)
Dál - čistý elektrický pohon je v dnešní době nesmyslem ze dvou důvodů. První je, že neumíme elektřinu rozumně skladovat, potřebujeme na to drahé a těžké akumulátory a neumíme je rychle nabít a tvoří docela slušnou ekologickou zátež. Dalším problémem je, že na jejich nabtí používáme klasické elektrárny, taže účinnost pohonu je srovnatelná a možná horší, než pohon spalovacím motorem. Jediná možnost jsou palivové články - a jsme opět u vodíku... :-) Chlapče, nech toho, máš mezery ve vzdělání až to hezké není... :-))
Ahoj zdravím - Kde? v akej zákonitosti? by sme sa dopátrali k tomu - že sila výbuchu vodíku sa rovná elektrolíze a získavaniu vodíku ... tu nejde o priamu zmenu energie .... a obdobne by sa dalo prirovnať ... neťažte uhlie - nemôžte mať z neho viac energie ako do jeho ťažby vložíte ..... Nie - energia pre elekrolízu a sila získaná z vodíku nemajú nič spoločné ... nie tu nejde o zmenu tej samej energie.
Auta na baterie taky ztrácí energii. Mimo to auto na baterii má větší pokrok oproti aut na vodík. Kdyby se čas strávený výzkumem srovnal, tak věřím že auta na vodík budou dřív na cestách jak na baterii... Baterie jakje známe, NEJSOU dobrá pro automobily a jiné dopravní prostředky.
Viděl jsem video, kde se získával vodík z něčeho co se podobá fotovoltaickému článku, v případě, že vyrobíme "zelený vodík" tak už to dle mého názoru dává smysl.
***** krasny vysvetleni a proc ho neaplikovat vsude *jakto ze auto nemuze fungovat na vodu? wiki popripade google to rekne *jak funguje radar? wiki popripade google to rekne *jak funguje fotosynteza? wiki popripade google to rekne chytrejsi uz asi pochopi na vse na co martin toci videa se da vyhledat na wiki
Super dal som 1. Like ale prekvapuje ma voľakedy že niektorý ľudia tieto veci nevedia pretože mne to príde ako úplná samozrejmosť ktorú som si myslel že všetci vedia ale to bude asi tým že každý má iné záujmy
Ja som sa povyšovať nechcel ak to tak vyznelo tak sa ospravedlňujem a záujem o vzdelanie mám len o gramatiku sa vôbec nestarám a ak by mi to niekedy vadilo na to mám automatickú oprava a vďaka za gratuláciu
Faktom je ze som bol raz na vystave a tam boli ludia ktori mali auto ktore islo na vodik ale vlastne sme tam striekali striekackou vodu a to auto islo aj ked to bol iba prototyp 😂
Proč si myslíš že auta poháněná na elektřinu jsou lepší jak na vodík? Auta poháněná na elektřinu si myslím že je slepá cesta. Klidně o tom zkus udělat video nebo to prosím napiš aspoň do komentu díky :) jinak super video
A jak by to Martine bylo v případě že by se nespotřebovávala ta chemikálie, ale kdyby tam fungovala jen jako katalyzátor? Samozřejmě teoreticky, bylo by to vůbec možné...
Zdravím, ale vždyť existuje ještě jedna technologie výroby vodíku, nevím přesně jak se jmenuje, ale myslím že je výhodnější než elektrolýzou, pomocí ní by to možná mohlo fungovat :) pravda sice by se to vše nevešlo do auta, ale to nám nebrání v tankování vodíku do aut.
***** Pleteš si pojmy s dojmy, hošánku. Podívej se na účinnost těch jednotlivých produkcí vodíku a na to, cos tu napsal nahoře, viz "...existuje ještě jedna technologie výroby vodíku, nevím přesně jak se jmenuje, ale myslím že je výhodnější než elektrolýzou, pomocí ní by to možná mohlo fungovat...". Zatím si jen pleteš pojmy s dojmy... :O)))
Tak ostatni lidi nastesti umi cist tak si prectou o co jde nez zacnou nekoho napadat. A pokud tvrdite, ze Ústav jaderného výzkumu Řež v roce 2010 na MSV za projekt TriHyBus nedostal zlatou medaili,tak umyslne LZETE a tak pouze vsem ukazujete to ze o tom nevite vubec nic a z toho lze dovodit, ze asi ani o nicem ostatnim co zde kritizujete a napadate.
Protože sluneční paprsky se lámou a rozkládají na barevné spektrum při průchodu kapkou deště. Duhu můžeš pozorovat třeba i v létě když je slunečný den a pustíš například zavlažovač.
Technicky vzato, pokud je ta latka vedle ty vody jenom katalyzator, tak se nespotrebovava (nejsem si teda jistej, jak fungujou katalyzatory v elektrolyze)
Ahoj, nejsem tvůj pravidelný divák, občas dostanu chuť a shlédnu určité množství tvých videí, ze všech kanalů. Momentálně jsem se zahleděl do vědeckého kladiva a zaujalo mě video jak funguje alkohol. Rád bych kdybys vysvětlil jak funguje marihuana. Mě jako pravidelnému konzumentovi je to jasné z praxe, ale rád bych na to nahlédl i z věděckého hlediska. Myslím že je to dobré téma a mnohým by třeba to třeba vyvrátilo předsudky o tom jaká je tráva svinstvo...
No nemáš pravdu =D "výbuch" pohne jenom pístem. Pokud pohne válcem, tak je to hodně špatně =D Není zač =D Jinač auta na vodík jsou nesmysl... je to jen drahá, levná, nestabilní baterie...
klasickou metódou elektrolýzy je pomer vynaloženej na rozklad rovný získanej energie (samozrejme so stratami), ale viem je už je aj vynájdená metóda s vysokou účinnosťou ale neviem ako sa ten vedec vola čo vymyslel
mňa napadlo že však auta v minulosti chodili na vodnú paru. Ale potom mi doplo že zase to auto by nešlo len na tú vodu, ale bolo by treba daľšiu energiu na vytvorenie tej vodnej pary. :D
Na základě tohoto tématu mě napadlo, jak teda funguje hračka typu: "salt water car" tam žádná elektrolýza není a článek dvou elektrod a slané vody vytváří malou el. energii pro malinký elektro motorek. Mohl by jsi případně na toto natočit video? Díky :D
je to něco jako opak elektrolýzy, kdy namísto toho abysme do látky pouštěly proud ho naopak odebíráme. sůl obsahuje ionty které pak putují do elektrod a pohání motorek. je to prakticky baterie.
Jde cestovat časem do budoucnosti. Prostě musíš letět hodně rychle, nějakou relativistickou rychlostí, pak podle teorie relativity stárneš pomaleji než lidé, kteří zůstali na Zemi. Ovšem cestovat do minulosti je patrně podle fyzikálních zákonů nemožné, nebo minimálně tak obtížné, že i kdyby to šlo, tak bychom to nemohli provádět ještě několik staletí...
No ak by si chcel skočiť rýchlosťou svetla bol by to skok priestorom a nie časom a keď cestuješ rýchlo nestarneš rýchlejšie ale pomalšie a to je len relativne cestovanie časom pretože len starneš pomalšie ako ostatný ... Dá sa to popísať cestou okolo marsu keby si letel okolo marsu a späť bol by si o cca pol dňa mladší ako človek ktorý bol presne taký starý ako ty. Plus k tej rýchlosti tvoja hmotnosť sa mení pri rýchlosti na kynetickú energiu čiže mizneš a maximána možna rýchlosť je rychlosť svetla a tú kým dosiahneš aby si skočil priestorom tak sa stratíš budeš mať 0 hmotnosť.
Píšu jasně, že ten kdo letí rychle stárne pomaleji, než ti co zůstali na Zemi. Nepíšu, že stárneš rychleji, ale pomaleji, snad už jsem to napsal dost jasně! Když letíš rychlostí 99,99999% rychlosti světla, tak můžeš celou naši Galaxii obletět za pár let a přitom na Zemi uběhnou desítky tisíc let. Nikdo nepopírá, že je to náročné na palivo, ale v principu to jde poměrně lehce. A ano, skutečně se jedná o cestování časem do budoucnosti. Nic relativního na tom není, když se vrátíš na Zemi, tak skutečně na Zemi uplynuly tisíce let a ty budeš o 20 let starší, třeba. Na to, abys letěl rychlostí světla bys potřeboval nekonečnou energii, čili je to zjevná hloupost. Nicméně kdyby to přecejen šlo, tak bys měl nekonečnou hmotnost a čas by se pro tebe zastavil. Nulovou hmotnost mají pouze částice jako foton a podobně.
Vodík pro auta na vodík se dá vyrábět levnějšími způsoby případně jako meziprodukt jiných výrob - například výroba chlóru ve Spolaně. Mimochodem jsou spekulace o bakteriích do čistíren odpadních vod, které by "prděly" vodík - myslíte, že je to reálné?
Ale musím poznamenat dost značnou nepřesnost; čistá voda se elektrolyzuje špatně, pořád nemá dost iontů, skrze který se vede elektrickej proud, většinou se proto využívá membránovej proces se snadno disociovatelnýma sloučeninama (tuším, že kys. sírová a KOH oddělených semipermeabilní membránou).
Proč trouba na elektřinu nemůže fungovat. Protože to omezují přírodní zákony.Ono to zdánlivě vypadá, že by to fungovat mohlo. Otočíte kolečkem a a trouba hřeje. Jenže problém je v tom, že tu energii musíte s nějakou účinností vyrobit a s nějakou účinností spotřebovat. Takže výroby elektřiny spotřebuje víc energie, než kolik ji pak dokážeme v troubě vyrobit. Takže kupodivu, ono to funguje tak, že někdo někde elektřinu vyrobí a vy si ji necháte přivést drátama k troubě. A když se to podaří, tak trouba hřeje.
Nejsem tedy ani chemik, ani elektrikář, ani mechanik, ale pookládám si otázku (snad tu ještě nebyla) - pokud vezmeme klasický vznětový motor - ten potřebuje k prvnímu zažehnutí (a dalšímu provozu) též baterii, kterou pak zpětně dobíjí přes alternátor... Při využití daleko víc brutálněji efektivnějšího alternátoru (představme si, že jde vymyslet - či se v tutom už lidstvo nemá kam pohonout?) by to teoreticky mohlo fungovat, ne?
To je třeba moc zajímavá věc, jediná negativa by asi byla sehnat dost materiálu na stavbu motorů a taky fakt, že magnet postupem času ztrácí svoji sílu.
Přechodem světla ze vzduchu do oka- kapaliny se paprsek zlobí a my ho zachytíme v jednom bodě na sítnici- ostrý obraz. Když ale tenhle paprsek přechází z vody do vody, není důvod proč by se lámal, proto se obraz nezaostří.
Když už jsi u pohonů, mohl bys, prosím, trochu osvětlit iontový pohon? Je to sice stále trochu sci-fi, ale myslím, že to nemá do současné vědy zase tak daleko. Konkrétně by mě osobně zajímala ta část s relaxační mřížkou, kde se energie přenáší na raketu (zachytávání té energie). Něco málo o tom snad vím, ale není mi úplně jasný ten princip, kvůli čemu "to funguje tak, jak by to mělo fungovat". Ona relaxační (komu proti srsti, pro toho deexcitační) mřížka by mohla zároveň postavit základ pro mnohé další části tohoto kanálu, který momentálně považuji společně s EEVblog za RUclips skvosty.
Iontový pohon není už dávno sci-fi, jedna z nejznámějších kosmických sond Deep Space 1 jí používá a to byla vypuštěna roku 1998. Sice má velmi nízkej tah ale zase hodně dlouho dokáže fungovat, pro tento typ sond je ideální.
Respekt :) narážíš na muj oblíbený serial Star Trek kde Zefram Cochrane letěl poprvé roku 2063 s warpovým pohonem. No já bych řekl že nejmín 200 let si musíme ještě počkat :)
napadlo mě to už když jsem elktrolýzu probírali ale nezeptal jsem se učitele, tk se zeptám tady. Když tedy dám do misky vodu a potom jí přes anodu a katodu rozdělím, co zůstane v misce když rozděluji molekuly veškeré vody v misce?
Nikdy nerozdělíš všechno. Když ti bude klesat koncentrace vody jako takové, poroste odpor a proud prostě nepoteče, tudíž žádné další rozdělování. (Aspoň tak si myslím že to nějak je, citation needed)
Myslím si taky že to je tak nějak, jenomže při elektrolýze neubývá množství vody v misce, tudíž by se z toho stala ve své podstatě méně koncentrovaná voda? (omlouvám se jestli to zní hloupě)
Každý objekt odráží světlo. Toto světlo můžeme nazvat "obrazem". Tento obraz se pomocí objektivů např. přiblíží, zaostří.. Stejně jako v oku na naši sítnici dopadá obraz vzhůru nohama a mozek ho poté převrátí. Místo sítnice zde světlo dopadá na senzor, který tento analogový obraz převádí na digitální. Všechny digitální data se potom zpracovávají do nějakého formátu video souboru a ukládá na paměťové karty.
Dave'sGraphics Eště bych dodal, poněvadž si spíš vysvětlil foťák, že kamera je taky vlastně foťák, ale snímá většinou 24 nebo 25 snímků za sekundu, a pak je přehrává za sebou (vysokorychlostní třeba 60 snímků za sekundu). A když to televize potom přehraje, zase pustí 24/25 snímků za sekundu, ale lidské oko rozdíly mezi snímky prolne, a (předpokládám) mozek je nám přehraje jako plynulý pohyb. Nejsem si jistý, ale lidské oko vnímá kolem 30fps, tuším. ;) Jinak aby to bylo kompletní, ještě je tam mikrofon, který nahrává synchronně s obrazem.
Ano to je pravda a nezmiňoval jsem to protože to funguje stejně akorát jak říkáš video je určitý počet snímků poskládaný za sebou v určeném kodeku video souboru.
Světlo je energie. Ač má zrcadlo dobrou odrazivost (~90 %) tak světlo je docela dost rychlé (zhruba nejrychlejší :D) a když se bude odrážet, tak se vždycky nějaká část vstřebá jako tepelná energie a za několik třeba stovek nebo tisíců odrazů tam nebude nic. Ale díky tý rychlosti je těch několik tisíc odrazů ve zlomku sekundy.
czKarlos1 Má to co do činění s atomovou hustotou povrchu zrcadla? Vstřebalo by se světlo v podobě tepelné energie i pak, kdyby byly atomy nahuštěny jeden vedle sebe? A máš pravdu, světlo je hodně rychlé, dokonce rychlejší než zvuk - už tenkrát nám to ukazoval Jára Cimrman (svíčka/zvoneček) :-))
Jakub Volný má pravdu kyslík není hořlavina ale jenom podporuje hoření a hoření je prudká oxidace takže kyslík je oxidační činidlo. Pokus když zapalíte zapalovač tak kyslík ve vzduchu se nezvnítí ne?
Vodík, primárně vyráběn parním reformingem ze zemního plynu, uhlí a ropných derivátů, je pouze vhodný "přenašeč" nebo pro "uskladnění" energie. Beztak ve výsledku jezdíte na fosilní paliva. Je to ale ekologičtější, než přímo na benzín/naftu, protože opravdu vypouštíte jenom vodní páru. Uhlíkové exhalace jsou mnohem lépe zachytávány ve výrobnách vodíku. Výroba vodíku elektrolýzou je prakticky jenom vedlejší produkt výroby NaOH. Jinak je elektrolytická výroba vodíku neekonomická. Elektromotory jsou imho mnohem lepší, protože el. proud se vyrábí tak jako tak a dneska už ty baterky docela dobře jedou. Navíc jsou elektromotory spolehlivé (-> pouze jedna pohyblivá součástka), nabízí lineární výkon a jsou v celku fajn. Ale beztak počkejte, až se zkrotí studená fůze ;) PS: Jelikož se považuji za chemika (výsledky hovoří jinak), tak mě hodně bodalo do očí to H2 + O -> H2O ... O není, O2 :) ale to je vcelku jedno...
Problem s vodikom je ten, ze ma najmensiu molekulu vo vesmire (alebo jednu z najmensich) a nedokazeme ho spolahlivo uskladnit na dlhsiu dobu. Pokial by ste natankovali plnu nadrz vodika a vratite sa po tyzdni vacsina vodika je z nadrze nenavratne prec
Všechno je to humáč. A jestli je něco zdravější, tak jen nepatrně. Slyčel jsem že vodnice až 40x horší, ale nevěřím tomu. V obojím je tabák a oboje ti jde přímo do plic.
Nikotin v podstatě není škodlivá látka. Škodlivé jsou v obou případech další produkty hoření-dehet a podobné. Těch se ve vodě něco rozpustí, ale jinak je to celkem šumák. Jed jako jed.
Myslis sebezachovy? Nauc se cesky. Funguje tak, ze se ve svizelne situaci zachovas ve svuj prospech. Ergo pokud ma dojit k bouracce v aute a ty jej ridis, tak vzdy strhnes auto na stranu kde nesedis ty, ale spolujezdec nebo prazdna sedacka.
Ahoj, snažím se u tebe najít jedno neprobádané téma a tím je Stanley Meyerova metoda rezonanční elektrolýzy. Jde o vysokofrekvenční vysokonapěťové pulzy s velice slabým proudem vysílané do elektrod pro získání plynu vodíku a kyslíku. Když byl tento vynález ukázán vědcům tak si nikdo s tímto nevěděl rady, páč to mělo větší výkon než příkon (brána energie vložená do té elektrolýzy vs energie získána spálením vzniklé vodíko-kyslíkové směsi). Všichni se vymlouvali na zákon zachování energie, i já jsem pak dlouho hledal jestli to není podfuk, ale žádný vědec, fyzik atd neřekl jak je to možné. A nikdo to přímo důkazy nevyvrátil.. Studoval jsem co nejvíce jsem dokázal s mými zkušenostmi a skončil jsem u strun, přesněji řečeno o teorii (ano, jen teorii) že vacuum má nenulovou energii. Je to silné kafe, koukal jsem na dokumentace a i na jeho vlastní patenty a brzy si to zkusím složit a sám sebe přesvědčit o 100% pravdě. Ale doporučuji aby jsi se na to podíval sám. (RUclips: ruclips.net/video/lgi6vtaOrx4/видео.html , můžu poskytnou zbytek vyhledaných informací)
Snad tě to zaujme, tvůj věrný fanoušek =D
Tak mě vrtá hlavou, proč Stanley nejdříve utekl na samotu, aby mohl nerušeně bádat a když mu to začalo opravdu jezdit, tak ho někdo prostě otrávil ... To jsou ty přírodní zákony o zachování mamonu.
Jestli můžu poukázat na chybu v tvém projevu, tak kyslík není hořlavina. Kyslík sám o sobě nehoří pouze podporuje hoření. Kvůli tomuhle jsem dostal 2ku z Chemie :D.
@@jonaslastovicka2023 Není hořlavina, je to okysličovadlo, oxidant.
a když to bouchne nepohne se válec ale píst samo válec se opticky pohne ale to je jen proti odpor pístu který odvede práci jinak ok i s tímhle názorem souhlas
Skvělé video, opět jsem si díky tobě o něco rozšířil své obzory :)) Jen malá drobnost k dokonalosti...výbuch pohne pístem nikoli válcem. Přeji hezký den:)
Pokud by se ve valcich spaloval vodik z elektrolyzy + bezna slozka paliva v motoru. Tak predpokladam ze by motor mohl mit vetsi ucinost diky vodiku a spotreba konvencniko paliva by mohla klesnout. Jde o to zda energie ziskana z vodiku pri spalovani je vetsi nez spotreba energie vynalozena na rozklad vody na potrebny vodik + kyslik. (To je ta rovnice). Jinak video super
Výbuch pohne pístem ne válcem :D
Taky jsem se nad tím zamýšlel
A není to výbuch ale rozpínání expanze
😂 fr
Jakožto fanoušek Steampunku jsem všema deseti pro auta na uhlí. :)
(PS: Nemáš pravdu!!) :D
Já si to vždycky myslel 😅 super 👍
A to je přesně ono.Veškerá energie ukrytá v ropě či třeba uhlí pochází v podstatě ze slunce které kde probíhá jaderná fůze vodíku a ukládala se do země miliardy let což zákony termodynamiky povolují.To znamemená že budoucnost je pouze v jaderné energii
Dobre video, len detail. Palivo v autach nevybuchuje ale rychlo hori. Razova vlna a nedokonale spalovanie su neziaduce ucinky vybuchu (detonacie). Preto sa do paliv pridavaju antidetonacne primesi, aby palivo iba horelo. Horenie je vsak pri danom tlaku take rychle, ze moze vybuch pripominat.
Konečně někdo řekl pravdu.Jedinej komu to nese peníze jsou ti co prodávají HHO vyvíječe :-)
energie z větrnejch a solarnich elektraren je nestabilni jednou je ji moc jindy malo, když ji je moc muze se vyuzit pro vyrobu vodiku kterej se da skladovat narozdil od ty energie, k tomu je ten mezičlánek užitečnej
Chcete mi říct že ele. ene. se nedá uchovávat?
Vo veľkom určite nie, batérie to je slepá cesta. Vodík je elegantnejšie riešenie.
@@marekthor7042 ako vyvijanie vodiku, tak aj baterie sa vyvijaju. V Australii je prvy komercny projekt zapojeny vyrovnavania vykyvov v sieti cez LiIon baterie. Otazka je, ci precerpavacia elektraren nie je este elegantnejsie riesenie.
@Roman Hanajik prečerpávacie elektrárne už fungujú, ale dôvod je len v tom, že energia v noci je lacnejšia, presnejšie sa menej odoberá, preto sa využije na prečerpanie vody zo spodnej naspäť do vrchnej priehrady. Je to uskladňovanie energie, ale dosť neefektívne. Ak by nočný prúd bol rovnako drahý ako cez deň, tak je to čistá strata.
Přečerpávací elektrárny se používají jako špičkové v denním diagramu naběhnou rychle a fungují krátkou dobu.
Energie z větrných a solárních je vyrobeno minimum a je velice nestabilní narozdíl od jaderných elektráren a
Úžasné video len to bolo treba povedať pánovi Stanley Meyerovi ktorý po 20 rokoch výskumu vyrobil auto na vodu a dokonca si tento vynález nechal patentovať napríklad v Japonsku....
To že je něco patentované ještě neznamená, že to doopravdy funguje. Naopak pan Meyer byl usvědčen z podvodu. Taky je "zajímavé" že nikdo dle jeho patentů nevyrobil nic, co by doopravdy fungovalo tak, jak pan Meyer říkal.
Presne tak a proto ho umlceli aby to neslo do vyroby jinak by ropa nemela cenu . Jsem rad ze jeste nekdo myysli hlavou a ne tv a podobnymi idioty.
0:45 nehýbe se válec ale píst... válec je pevná část motoru a píst ta pohyblivá ... Jen upřesnění ale naprostro souhlasím a parádní video..
Dobré, od teď budu místo vysvětlování házet tohle video. Ještě by to chtělo udělat další na téma magnetických motorů, ty jsou v poslední době také nějak moc v kurzu.
Martine, krásně vysvětleno, ale ještě jeden deprimující fakt: tím je stavová rovnice ideálního plynu... na vznik 2 molů vody potřebuješ 2 moly vodíku a mol kyslíku => klesne ti objem spalných plynů oproti tomu, cos tam nacpal => účinnost motoru bude (Pokud se to vůbec roztočí) hrozně mizivá. Například nafta se vzduchem ve výsledku vytvoří výrazně vyšší objem spalných plynů => zvýšení tlaku => zvedání válců => motor funguje. (Ta část s naftou je pro ostatní čtenáře, je mi jasné, že ty to pochopíš i bez polopatického vysvětlení.)
Řekni v dalším síle něco o paranormálních jevech z pohledu vědy :) to by mě celkem zajímalo
z pohledu vědy, nikdy nebyl žádný měřený, prostě když se objeví vědci, tak všechny paranormální jevy prostě vypnou a nefungují
To je moc fajn,mě už totiž nebavilo si dělat dýchací škvírky pod peřinou,který ani zdaleka svůj účel nesplňovaly,jo a taky jsem se chtěl zeptat,proč mi moje tužka číslo 2 levitovala ve vzduchu? Ono to sice bylo kůl...ale zajímalo by mě,jestli se to nedá nějak normálně vysvětlit,protože jsem z toho byl slušně na sračky. (Nedělám si prdel) Dík.
Vědecké Kladivo co je to vedec ?
+Simon Gabriel +Simon Gabriel Paranormální jevy jako takové nemají vědecké vysvětlení pokud by jej získaly třeba tím že by se našel vědecký důkaz duše nebo posmrtné formy života přestal by ten jev být paranormální. stejně tak kdyby nějaký fyzik nebo jiný vědec vysvětlil tu levitaci tak by se stala fyzikálním jevem nebo halucinací takhle máme jen schrodingerovu kočku v nedobytném sejfu.
Mohu se zeptat ? Děkuji: Když jede auto a ty kola se točí a kdyby se předělal motor že se ty kola točí a vyrábí elektřinu a byla by nekonečná energie !!! Jen 1 nabití a pak jen být poháněn kolama !!! (Nesmysl?) Děkuji !!!
Chceš to pořád vědět ?
Jak fungují kamery s tepelným viděním?
To by mě taky zajímalo
Majneři in CZ jednoduše sníma infračervené světlo, které pouhým okem nevidíme, ale které emituje každý objekt s teplotou vyšší, než absolutní nula. Emituje ho i v "viditelné tmě"
super video :) a čo tak téma Perpetuum mobile?
Mě by zajímalo, jak bys vysvětlil, co je to čas, a jestli vůbec existuje (narážím např. zaprvé na to, že minulost, přítomnost i budoucnost, jak to nazýváme, existuje najednou, nebo zadruhé na různé předpovědi "budoucnosti", když to má být něco, co se ještě nestalo)
Na první pohled to může vypadat jako samozřejmost, ale čím hlouběji se na to člověk dívá, tím víc to přestává být tak samozřejmé :) Jsem za jedno s "Velkou odpověď dostane jen ten, který má odvahu si klást velké otázky".. Tak by mě trochu zajímalo, jaké by na to bylo vědecké vysvětlení, které by samo sobě na hlubší úrovní nebylo v rozporu :)
Len detail... pohne piestom a nie valcom :) 0:45
Až se někomu při výbuchu paliva v motoru začnou hýbat válce, tak ho lituju 😀 0:49
Ano princíp zachovania hmoty a energie je známy. Ale pozri sa na toto ! Dobre samozrejme je potrebná chemikália na vytvorenie elektrolytu. Pozriem sa na to ekonomickými očami . Čo ma stoja vstupy :
1. klasický motor , .....benzín , nie lacný !! / a produkovanie ohromného množstva splodín
2. motor na vodu / asi destilovanú / cena 0-lová + nejaká cemikália ........produkovanie žiadnych splodín / len voda /
Tak čo je lepšie a hlavne lacnejšie !!!!!! : )
Tibor Bedats prípad č. 2 cena vody nie je nulová, zaprvé a za druhé čo sa stane z tou chemikáliou ? tá pôjde kam ? v zmysle videa a ďaľších vecí- auto, ktoré bude samo robiť elektrolízu vody je celkom dobrá hovadina- lebo prečo ? tam vstupuje naozaj energetická rovnica... ale - auto na H2 je vec iná- a produktom spaľovania je tiež H2O ... takže ... najlepší- lebo aj reálny prípad je elektrolízu vykonávať vo veľkom a do áut dodávať len vodík... jedinou otázkou je stabilizácia a bezpečnosť vodíka... hehe len taký drobný problém :D :D :D nie nie ... zabudnime na spaľovacie motory - len vylepšovať spaľovanie a ponúkať iba menej škodlivé palivo je dosť zbytočná a brzdiaca záležitosť. elektormotory (či už akumulátorove, rekuperačné, solárne alebo kombinované) sú asi najlepší variant zelenej technológie. plus magnetické "ložiská" (bezdotykové) a .. zase sme o krok vpred... nie spaľovanie... toho sa treba čím skôr zbaviť...
Tibor Bedats No, tak začneme tím, že efektivita elektrolýzy + efektivita motoru nám dá výkonnost motoru okolo 10% (Takže někde v elektrárně, nevím z čeho se bude muset vyrobit 90% energie, kterou nacpeme do motoru) Pro srovnání benzínový motor má asi 30%, nafta asi 35%, elektromotor až 90% účinnost + alternátor, který to zvedne až na 95%, u tohoto ,,vodního'' by to alternátor zvedl asi na 11-12%
Tak za 1. Kyslík není hořlavý -jen podporuje hoření
2. Ten výbuch nepohne válcem ale pístem. Válec je jakoby celek.
3. I kdyby se ten kyslík odebral pryč tak i dnešní motory mají sání. Jednoduše nasaje ten vzduch protože podporuje hoření. Takže jestli by se oddělal tak by se v pohodě nasál.
- nemysli si že to pojede na vodu vždycky by ten motor jel na vodík který se vyrobí z vody takže až příště něco kvákneš tak trochu popřemýšlej a navíc dřív si všichni mysleli že spalovací motor nebude fungovat a podívej kde jsme. Dřív měl auto jen někdo kdo měl prachy dnes ho má kdejaký čůrák co neumí řídit. A já si myslím že s tímhle to bude nastejno 😉
A co kdyby to fungovalo tak, že elektrolýzu vody spustíme energií z autobaterie - vyrábí se vodík, díky kterému za chvíli nastartujeme spalovací motor (opět z této baterie) a ten jako v každém autě bude pohánět alternátor, který bude dodávat energii do elektrolýzy místo baterie po celou dobu jízdy a navíc nám baterku dobije. Odpadní produkt je kyslík. Energii musíme dodat jen při startování elektrolýzy a motoru z baterie, což je obdobné s dnešními auty... jen by místo benzinu byla voda (nedestilovaná, třeba z řeky, aby lépe vodila) Nevidím v tom důvod proč by to nešlo... Ale určitě nějaký najdeš :)
Jo, to jste dobrý. Já mám jízdní kolo na kterém mám dynamo na svícení, jen parkrát zašlapu, dynamo mně vyrobí elektřinu a na kole mám dále elektromotor, který na tu elektřinu jede a jak tedy kolo jede, dynamo nadále vyrábí elektřinu, která jde do toho motoru a tak stále dokolečka. Lidi, doufám, že mně a tomu nesmyslu co jsem teď napsal nevěříte.
jak funguje závislost? :) ....Jinak super video, tyhle videa miluju, baví mě to a jsou poučný jen tak dál!!
Nic není nemožné, protože se vždycky najde blbec, který neví, že je to nemožné a udělá to..
Prosím o nové video - u Černobilu jsi sám řekl že voda při hašení vybuchovala teda mi přijde že dávala energii na druhou stranu chápu že auto na vodu nemůže fungovat. Kde je ten bod zlomu?
auto na vodu ... teplo ze zimy ... city v pilulkach ... tohle budem jedno rááno mít :D
Super kanál, myslím, že niekde som pozeral také malé lietadlá(na meranie čohosi, meteorologického), ktoré fungovali na vodu, samozrejme dodávaná energia k elektrolýze bola zo solárnych panelov, účel bol aby vydržali dlhú dobu vo vzduchu.
Zaujímavá téma by mohla byť o farbách, prípadne akej farby je zrkadlo.
Já fandím tekutému thoriu :-)
ako funguje CD/DVD alebo ako funguje/akým spôsobom je vytvorená zvukotesna miestnost
Zvukova miestnost je lahka, staci dobry nepriepustny material a stopercentna izolacia a ak chces byť super istý vytvoríš vo vnúturnej časti steny špeciálny "spikes" ktoré odrážaju a dissolve = ničia zvuk ktorý by sa od teba/vecí mohol odraziť
Pokúsim sa to vysvetliť čo najjednoduchšie :D
Na CD a DVD sú dáta v digitálnom zázname (čo znamená jednoducho povedané jednotky a nuly). Jednotka alebo nula je reprezentovaná tým že je daný kúsok vypálený alebo nie. Pri vypaľovaní sa laserom vypaľujú jednotky a nuly špirálovito od stredu po okraj disku. Pri čítaní sa potom iným laserom nesvieti čítaný kúsok disku a pokiaľ nieje daná časť vypálená tak sa od disku lúč odrazí späť. Tak rozozná či je na danom mieste reprezentovaná jednotka alebo nula.
Dúfam že som na otázku dostatočne odpovedal :D ono je za tým toho trochu viac ale to by bolo na dlho. Hlavnú podstatu už poznáš :)
SVKFailMan Nevím, jestli ses náhodou nezapomněl někde v minulosti, ale CD co se PC týče pomalu vymizela..
mykológia či čo si nie nezabudol som sa v minulosti a neviem či si skočil do budúcnosti ale pokial viem tak CD/DVD sa dodnes uplne bežne používajú
Ako funguje laserová myš?
Dál - čistý elektrický pohon je v dnešní době nesmyslem ze dvou důvodů. První je, že neumíme elektřinu rozumně skladovat, potřebujeme na to drahé a těžké akumulátory a neumíme je rychle nabít a tvoří docela slušnou ekologickou zátež. Dalším problémem je, že na jejich nabtí používáme klasické elektrárny, taže účinnost pohonu je srovnatelná a možná horší, než pohon spalovacím motorem. Jediná možnost jsou palivové články - a jsme opět u vodíku... :-)
Chlapče, nech toho, máš mezery ve vzdělání až to hezké není... :-))
Auto na vodu, teplo ze zimy, city v pilulkách
Tohle budem jedno ráno mít!
Ahoj zdravím - Kde? v akej zákonitosti? by sme sa dopátrali k tomu - že sila výbuchu vodíku sa rovná elektrolíze a získavaniu vodíku ... tu nejde o priamu zmenu energie .... a obdobne by sa dalo prirovnať ... neťažte uhlie - nemôžte mať z neho viac energie ako do jeho ťažby vložíte ..... Nie - energia pre elekrolízu a sila získaná z vodíku nemajú nič spoločné ... nie tu nejde o zmenu tej samej energie.
Mohl bys udělat video jak funguje vesmír, lidské tělo, nebo počítače a počítačová technika, nebo i internet, LIKE AŤ TO VIDÍ!!!!
není to zbytečná ztráta, to naprostá ztráta času :D
Auta na baterie taky ztrácí energii. Mimo to auto na baterii má větší pokrok oproti aut na vodík. Kdyby se čas strávený výzkumem srovnal, tak věřím že auta na vodík budou dřív na cestách jak na baterii... Baterie jakje známe, NEJSOU dobrá pro automobily a jiné dopravní prostředky.
Co bylo před velkým třeskem ?
Viděl jsem video, kde se získával vodík z něčeho co se podobá fotovoltaickému článku, v případě, že vyrobíme "zelený vodík" tak už to dle mého názoru dává smysl.
Kyslík nieje silná horľavina , ale to okysličovadlo ... ;) .
Tento plyn je sám o sebe nehorľavý , ale zato podporuje horenie .
mám téma možná je to úplně primitivní věc ale jak funguje solární panel? :)
Co se stane, když se do plic dostane voda například při plavání?
Ahoj,
prosím Tě jak funguje LED dioda?
Koukni se na WIKI je tam o tom hodně do komentáře to je asi na dlouhé vysvětlování...
Je to dioda. Která je vyrobena z takové látky,která v propustném směru vyzařuje světlo.
***** krasny vysvetleni a proc ho neaplikovat vsude
*jakto ze auto nemuze fungovat na vodu? wiki popripade google to rekne
*jak funguje radar? wiki popripade google to rekne
*jak funguje fotosynteza? wiki popripade google to rekne
chytrejsi uz asi pochopi
na vse na co martin toci videa se da vyhledat na wiki
Super dal som 1. Like ale prekvapuje ma voľakedy že niektorý ľudia tieto veci nevedia pretože mne to príde ako úplná samozrejmosť ktorú som si myslel že všetci vedia ale to bude asi tým že každý má iné záujmy
Ja som sa povyšovať nechcel ak to tak vyznelo tak sa ospravedlňujem a záujem o vzdelanie mám len o gramatiku sa vôbec nestarám a ak by mi to niekedy vadilo na to mám automatickú oprava a vďaka za gratuláciu
Ak by tam bol filter a davkovac dalobysato?
Martine , ten výbuch pohne pístem a né válcem , válec se právě nesmí hýbat :)
Faktom je ze som bol raz na vystave a tam boli ludia ktori mali auto ktore islo na vodik ale vlastne sme tam striekali striekackou vodu a to auto islo aj ked to bol iba prototyp 😂
Už to máme v Německu 😅
Proč si myslíš že auta poháněná na elektřinu jsou lepší jak na vodík?
Auta poháněná na elektřinu si myslím že je slepá cesta.
Klidně o tom zkus udělat video nebo to prosím napiš aspoň do komentu díky :) jinak super video
Vyhledejte si človíčka jménem Stan Meyers. To bych tady asi i doporučil človíčkovi co tady má tenhle kanál. Aby pátral víc.. ;) :)
díky :D konečně pokořím taťku :D
My energii netvoříme my ji přetváříme, tak že to je u všeho, ale skladovat ve vodíku energii vážně není výhodné
A jak by to Martine bylo v případě že by se nespotřebovávala ta chemikálie, ale kdyby tam fungovala jen jako katalyzátor?
Samozřejmě teoreticky, bylo by to vůbec možné...
Zdravím, ale vždyť existuje ještě jedna technologie výroby vodíku, nevím přesně jak se jmenuje, ale myslím že je výhodnější než elektrolýzou, pomocí ní by to možná mohlo fungovat :) pravda sice by se to vše nevešlo do auta, ale to nám nebrání v tankování vodíku do aut.
Nikoli, taková technologie neexistuje.
Nejspíš jsi něco někde slyšel od nějakého podvodníka.
Je tomu skutečně tak, vodík lze vyrobit hned několika způsoby, například: www.h2bus.cz/vyroba-vodiku
***** Podle SAC jsou to podvodnici, sice dostalo zlatou na MSV2010, ale presto jsou to podvodnici
:D
*****
Pleteš si pojmy s dojmy, hošánku.
Podívej se na účinnost těch jednotlivých produkcí vodíku a na to, cos tu napsal nahoře, viz
"...existuje ještě jedna technologie výroby vodíku, nevím přesně jak se jmenuje, ale myslím že je výhodnější než elektrolýzou, pomocí ní by to možná mohlo fungovat...".
Zatím si jen pleteš pojmy s dojmy...
:O)))
Tak ostatni lidi nastesti umi cist tak si prectou o co jde nez zacnou nekoho napadat. A pokud tvrdite, ze Ústav jaderného výzkumu Řež v roce 2010 na MSV za projekt TriHyBus nedostal zlatou medaili,tak umyslne LZETE a tak pouze vsem ukazujete to ze o tom nevite vubec nic a z toho lze dovodit, ze asi ani o nicem ostatnim co zde kritizujete a napadate.
0:43 nepohne sa píst nahodou?
a aj tak voda a chemikalia by stala za liter (tej zmesy) 1,47eura?
Nastane vybuch a ten pohne valcem, to mi je expert :D
V podstatě může mít pravdu, pokud je tam toho moc může to nejen hnout s válcem, ale i s motorem, popř. s blízkým okolím.
Válec x píst, klasická chyba pražáků.. :D
Prosím vysvětlit bys důvod proč při dešti a slunci je duha
to už myslím vysvětloval ve starším kladivu
Protože sluneční paprsky se lámou a rozkládají na barevné spektrum při průchodu kapkou deště. Duhu můžeš pozorovat třeba i v létě když je slunečný den a pustíš například zavlažovač.
Diky :)))
Technicky vzato, pokud je ta latka vedle ty vody jenom katalyzator, tak se nespotrebovava (nejsem si teda jistej, jak fungujou katalyzatory v elektrolyze)
Ahoj, nejsem tvůj pravidelný divák, občas dostanu chuť a shlédnu určité množství tvých videí, ze všech kanalů. Momentálně jsem se zahleděl do vědeckého kladiva a zaujalo mě video jak funguje alkohol. Rád bych kdybys vysvětlil jak funguje marihuana. Mě jako pravidelnému konzumentovi je to jasné z praxe, ale rád bych na to nahlédl i z věděckého hlediska. Myslím že je to dobré téma a mnohým by třeba to třeba vyvrátilo předsudky o tom jaká je tráva svinstvo...
No nemáš pravdu =D "výbuch" pohne jenom pístem. Pokud pohne válcem, tak je to hodně špatně =D Není zač =D
Jinač auta na vodík jsou nesmysl... je to jen drahá, levná, nestabilní baterie...
dá se říct,že výbuch pohne čímkoliv v autě,tedy i válcem
takže tvoje auto alebo auto tatka sa netrase kvôli výbuchom v motore ? :-)
Drahá,levná ? wtf :D
moje ne, mám V12 :P
V12 se netřese jo? :D
klasickou metódou elektrolýzy je pomer vynaloženej na rozklad rovný získanej energie (samozrejme so stratami), ale viem je už je aj vynájdená metóda s vysokou účinnosťou ale neviem ako sa ten vedec vola čo vymyslel
mňa napadlo že však auta v minulosti chodili na vodnú paru. Ale potom mi doplo že zase to auto by nešlo len na tú vodu, ale bolo by treba daľšiu energiu na vytvorenie tej vodnej pary. :D
Na základě tohoto tématu mě napadlo, jak teda funguje hračka typu: "salt water car" tam žádná elektrolýza není a článek dvou elektrod a slané vody vytváří malou el. energii pro malinký elektro motorek. Mohl by jsi případně na toto natočit video? Díky :D
je to něco jako opak elektrolýzy, kdy namísto toho abysme do látky pouštěly proud ho naopak odebíráme. sůl obsahuje ionty které pak putují do elektrod a pohání motorek. je to prakticky baterie.
Mohol by si niečo o cestovaní časom
Stači ti že pokial chceš cestovať časom tvoja hmotnosť sa musí rovnať 0 čiže to nieje možné ? Alebo k tomu chceš niečo viac ?
Jde cestovat časem do budoucnosti. Prostě musíš letět hodně rychle, nějakou relativistickou rychlostí, pak podle teorie relativity stárneš pomaleji než lidé, kteří zůstali na Zemi. Ovšem cestovat do minulosti je patrně podle fyzikálních zákonů nemožné, nebo minimálně tak obtížné, že i kdyby to šlo, tak bychom to nemohli provádět ještě několik staletí...
No ak by si chcel skočiť rýchlosťou svetla bol by to skok priestorom a nie časom a keď cestuješ rýchlo nestarneš rýchlejšie ale pomalšie a to je len relativne cestovanie časom pretože len starneš pomalšie ako ostatný ... Dá sa to popísať cestou okolo marsu keby si letel okolo marsu a späť bol by si o cca pol dňa mladší ako človek ktorý bol presne taký starý ako ty. Plus k tej rýchlosti tvoja hmotnosť sa mení pri rýchlosti na kynetickú energiu čiže mizneš a maximána možna rýchlosť je rychlosť svetla a tú kým dosiahneš aby si skočil priestorom tak sa stratíš budeš mať 0 hmotnosť.
Píšu jasně, že ten kdo letí rychle stárne pomaleji, než ti co zůstali na Zemi. Nepíšu, že stárneš rychleji, ale pomaleji, snad už jsem to napsal dost jasně! Když letíš rychlostí 99,99999% rychlosti světla, tak můžeš celou naši Galaxii obletět za pár let a přitom na Zemi uběhnou desítky tisíc let. Nikdo nepopírá, že je to náročné na palivo, ale v principu to jde poměrně lehce. A ano, skutečně se jedná o cestování časem do budoucnosti. Nic relativního na tom není, když se vrátíš na Zemi, tak skutečně na Zemi uplynuly tisíce let a ty budeš o 20 let starší, třeba.
Na to, abys letěl rychlostí světla bys potřeboval nekonečnou energii, čili je to zjevná hloupost. Nicméně kdyby to přecejen šlo, tak bys měl nekonečnou hmotnost a čas by se pro tebe zastavil. Nulovou hmotnost mají pouze částice jako foton a podobně.
Vítězslav Škorpík nevím kde si přišel k pojmu relativistická rychlost ale v teorii relativity se mluví o rychlosti světla
Jak funguje gyroskop ?
Vodík pro auta na vodík se dá vyrábět levnějšími způsoby případně jako meziprodukt jiných výrob - například výroba chlóru ve Spolaně.
Mimochodem jsou spekulace o bakteriích do čistíren odpadních vod, které by "prděly" vodík - myslíte, že je to reálné?
Je to reálné, vem si stromatolity to byl vlastně shluk bakterií a produkovali kyslík (díky jim je dnes atmosféra).
Akorát je to tak marginální zdroj,že by nestačil ani části Neratovic.
mas pravdu nemoze to fungvat
nenatocis video ako funguje nitro v autach? :)
Ale musím poznamenat dost značnou nepřesnost; čistá voda se elektrolyzuje špatně, pořád nemá dost iontů, skrze který se vede elektrickej proud, většinou se proto využívá membránovej proces se snadno disociovatelnýma sloučeninama (tuším, že kys. sírová a KOH oddělených semipermeabilní membránou).
Jak funguje foťák a kamera ?
Proč trouba na elektřinu nemůže fungovat. Protože to omezují přírodní zákony.Ono to zdánlivě vypadá, že by to fungovat mohlo. Otočíte kolečkem a a trouba hřeje. Jenže problém je v tom, že tu energii musíte s nějakou účinností vyrobit a s nějakou účinností spotřebovat. Takže výroby elektřiny spotřebuje víc energie, než kolik ji pak dokážeme v troubě vyrobit. Takže kupodivu, ono to funguje tak, že někdo někde elektřinu vyrobí a vy si ji necháte přivést drátama k troubě. A když se to podaří, tak trouba hřeje.
ze stejné logiky jako nám tu předkládá aut nemůže fungovat auto na benzín
Nejsem tedy ani chemik, ani elektrikář, ani mechanik, ale pookládám si otázku (snad tu ještě nebyla) - pokud vezmeme klasický vznětový motor - ten potřebuje k prvnímu zažehnutí (a dalšímu provozu) též baterii, kterou pak zpětně dobíjí přes alternátor...
Při využití daleko víc brutálněji efektivnějšího alternátoru (představme si, že jde vymyslet - či se v tutom už lidstvo nemá kam pohonout?) by to teoreticky mohlo fungovat, ne?
Já o tom to tak nějak víceméně vím, ale zajímavé téma by mohlo být, proč člověk stárne a nebo jak funguje přirozená smrt.
jinak když to člověk vezme do důsledků tak takový elektromobil je vlastně klidně na uhlí nebo mazut :D (protože nějak se ta el musela vyrobit...)
Při žážehu nepohne válcem ale pístem ;)
udělej prosím video na téma Perendev motor
To je třeba moc zajímavá věc, jediná negativa by asi byla sehnat dost materiálu na stavbu motorů a taky fakt, že magnet postupem času ztrácí svoji sílu.
Martine proč když jsme pod vodou a otevřeme oči tak vše vidíme rozmazaně ale když si nasadíme brejle tak vše je lepší ?? :)
Přechodem světla ze vzduchu do oka- kapaliny se paprsek zlobí a my ho zachytíme v jednom bodě na sítnici- ostrý obraz. Když ale tenhle paprsek přechází z vody do vody, není důvod proč by se lámal, proto se obraz nezaostří.
ahá tak to vše vysvětluje díky :)
Když už jsi u pohonů, mohl bys, prosím, trochu osvětlit iontový pohon? Je to sice stále trochu sci-fi, ale myslím, že to nemá do současné vědy zase tak daleko. Konkrétně by mě osobně zajímala ta část s relaxační mřížkou, kde se energie přenáší na raketu (zachytávání té energie). Něco málo o tom snad vím, ale není mi úplně jasný ten princip, kvůli čemu "to funguje tak, jak by to mělo fungovat".
Ona relaxační (komu proti srsti, pro toho deexcitační) mřížka by mohla zároveň postavit základ pro mnohé další části tohoto kanálu, který momentálně považuji společně s EEVblog za RUclips skvosty.
Iontový pohon není už dávno sci-fi, jedna z nejznámějších kosmických sond Deep Space 1 jí používá a to byla vypuštěna roku 1998. Sice má velmi nízkej tah ale zase hodně dlouho dokáže fungovat, pro tento typ sond je ideální.
*****
Jéžiš, tak s čím jsem si to dopletl? To je zas jednou kiks jak sviňa, pardón...
Jaroslav Zaoral
No stále čekám na warpovej pohon, ale ten jen tak asi nebude jestli vůbec :)
*****
Na ten si musíme ještě 50 let počkat :)
edit: vlastně blbost, už jenom 49!
Respekt :) narážíš na muj oblíbený serial Star Trek kde Zefram Cochrane letěl poprvé roku 2063 s warpovým pohonem.
No já bych řekl že nejmín 200 let si musíme ještě počkat :)
žádná zhlédnutí. to jsem dlouho nevidel
Jak fungují sterojdy?
zákony fyziky, které platí dnes, mohou být zítra překonány
Natočíš příště jak funguje výstřel ze střelné zbraně nebo případně z luku? Prosííííííííííím :)
Jak funguje obrazovka ?
No asi tak auto na baterky je největší nesmysl na světě a ještě tak hezky podporovány. 100% raději auto na vodík než mit jednu baterku v autě.
napadlo mě to už když jsem elktrolýzu probírali ale nezeptal jsem se učitele, tk se zeptám tady. Když tedy dám do misky vodu a potom jí přes anodu a katodu rozdělím, co zůstane v misce když rozděluji molekuly veškeré vody v misce?
Nikdy nerozdělíš všechno. Když ti bude klesat koncentrace vody jako takové, poroste odpor a proud prostě nepoteče, tudíž žádné další rozdělování. (Aspoň tak si myslím že to nějak je, citation needed)
Myslím si taky že to je tak nějak, jenomže při elektrolýze neubývá množství vody v misce, tudíž by se z toho stala ve své podstatě méně koncentrovaná voda? (omlouvám se jestli to zní hloupě)
Aha, děkuju :) :) myslím že už tomu rozumím :))
Máš pravdu :-)
jak funguje kamera?
Každý objekt odráží světlo. Toto světlo můžeme nazvat "obrazem". Tento obraz se pomocí objektivů např. přiblíží, zaostří.. Stejně jako v oku na naši sítnici dopadá obraz vzhůru nohama a mozek ho poté převrátí. Místo sítnice zde světlo dopadá na senzor, který tento analogový obraz převádí na digitální. Všechny digitální data se potom zpracovávají do nějakého formátu video souboru a ukládá na paměťové karty.
Díky :-)
Dave'sGraphics Eště bych dodal, poněvadž si spíš vysvětlil foťák, že kamera je taky vlastně foťák, ale snímá většinou 24 nebo 25 snímků za sekundu, a pak je přehrává za sebou (vysokorychlostní třeba 60 snímků za sekundu). A když to televize potom přehraje, zase pustí 24/25 snímků za sekundu, ale lidské oko rozdíly mezi snímky prolne, a (předpokládám) mozek je nám přehraje jako plynulý pohyb. Nejsem si jistý, ale lidské oko vnímá kolem 30fps, tuším. ;)
Jinak aby to bylo kompletní, ještě je tam mikrofon, který nahrává synchronně s obrazem.
Ano to je pravda a nezmiňoval jsem to protože to funguje stejně akorát jak říkáš video je určitý počet snímků poskládaný za sebou v určeném kodeku video souboru.
Kam zmizí světlo z uzavřené (třeba i zrcadlové) místnosti, když se zhasne? Proč se do nekonečna neodráží od stěn?
Světlo je energie. Ač má zrcadlo dobrou odrazivost (~90 %) tak světlo je docela dost rychlé (zhruba nejrychlejší :D) a když se bude odrážet, tak se vždycky nějaká část vstřebá jako tepelná energie a za několik třeba stovek nebo tisíců odrazů tam nebude nic. Ale díky tý rychlosti je těch několik tisíc odrazů ve zlomku sekundy.
czKarlos1 Má to co do činění s atomovou hustotou povrchu zrcadla? Vstřebalo by se světlo v podobě tepelné energie i pak, kdyby byly atomy nahuštěny jeden vedle sebe?
A máš pravdu, světlo je hodně rychlé, dokonce rychlejší než zvuk - už tenkrát nám to ukazoval Jára Cimrman (svíčka/zvoneček) :-))
00:49 asi jsi myslel pístem, a ukazuješ směrem nahoru ale výbuch nastává v horní úvrati, takže jde směrem dolů
když už slovíčkaříme,tak nastává před horní úvratí
ano vlastně před horní úvratí, omlouvám se
To by ti klepal motor, zážeh je před horní úvratí, výbuch samotný trvá déle...
Technická poznámka: kyslík není hořlavina :)
cože neni? :D a proč myslíš že oheň nedokáže hořet v zavřené sklenici? :-)
Kyslík je oxidační činidlo, tzn látka, která podporuje hoření, ale nezastupuje hořlavinu v trojúhelníku hoření ;-)
Oblíbená chyba fyzikaru kterou jim chemikari pokaždé opravují
Jakub Volný má pravdu kyslík není hořlavina ale jenom podporuje hoření a hoření je prudká oxidace takže kyslík je oxidační činidlo. Pokus když zapalíte zapalovač tak kyslík ve vzduchu se nezvnítí ne?
Vincent Stuchlý Přesně tak. :-)
Já bych funkci motoru popsal jinak. Ve válci nedocházi k výbuchu ale k hoření. Zvýšení teploty způsobí zvýšení tlaku a ten posune píst ve válci.
Vodík, primárně vyráběn parním reformingem ze zemního plynu, uhlí a ropných derivátů, je pouze vhodný "přenašeč" nebo pro "uskladnění" energie. Beztak ve výsledku jezdíte na fosilní paliva. Je to ale ekologičtější, než přímo na benzín/naftu, protože opravdu vypouštíte jenom vodní páru. Uhlíkové exhalace jsou mnohem lépe zachytávány ve výrobnách vodíku.
Výroba vodíku elektrolýzou je prakticky jenom vedlejší produkt výroby NaOH. Jinak je elektrolytická výroba vodíku neekonomická.
Elektromotory jsou imho mnohem lepší, protože el. proud se vyrábí tak jako tak a dneska už ty baterky docela dobře jedou. Navíc jsou elektromotory spolehlivé (-> pouze jedna pohyblivá součástka), nabízí lineární výkon a jsou v celku fajn.
Ale beztak počkejte, až se zkrotí studená fůze ;)
PS: Jelikož se považuji za chemika (výsledky hovoří jinak), tak mě hodně bodalo do očí to H2 + O -> H2O ... O není, O2 :) ale to je vcelku jedno...
Kyslik je horlavina jo ? Nas na zakladce ucili ze okyslicovadlo
zas nějaký chytrolín - facepalm
Kyslík není hořlavina. Je to oxidační činidlo, a tudíž hoření pouze podporuje.
Problem s vodikom je ten, ze ma najmensiu molekulu vo vesmire (alebo jednu z najmensich) a nedokazeme ho spolahlivo uskladnit na dlhsiu dobu. Pokial by ste natankovali plnu nadrz vodika a vratite sa po tyzdni vacsina vodika je z nadrze nenavratne prec
Připadá mi že se hodně spekuluje : co je zdravější ??, vodní dýmka nebo cigarety , proc ??
Všechno je to humáč. A jestli je něco zdravější, tak jen nepatrně. Slyčel jsem že vodnice až 40x horší, ale nevěřím tomu. V obojím je tabák a oboje ti jde přímo do plic.
Leo Vodica
To není pravda... Vodní dýmka je zdravější, jelikož se nikotin filtruje přes vodu a tím ztrácí svůj účinek ;)
Glibzet Ale do plic ti jde právě studený vzduch
brikos123 ano ale s mnohem nižší koncentrací nikotinu než u cigaret
Nikotin v podstatě není škodlivá látka. Škodlivé jsou v obou případech další produkty hoření-dehet a podobné. Těch se ve vodě něco rozpustí, ale jinak je to celkem šumák. Jed jako jed.
Hejbne s pistem ne s válcem,navíc kyslik podporuje horeni,nehoří sam osobě,nebo se pletu? :-)
Jak funguje put sebezáchovy ?
Myslis sebezachovy? Nauc se cesky. Funguje tak, ze se ve svizelne situaci zachovas ve svuj prospech. Ergo pokud ma dojit k bouracce v aute a ty jej ridis, tak vzdy strhnes auto na stranu kde nesedis ty, ale spolujezdec nebo prazdna sedacka.
Milan Poruba
Myslíš "pud"