Hogyan lesz az ötletből kiadott társasjáték?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 9 сен 2024
  • Sokan kérdezték így gondoltuk, hogy érdekes lehet számotokra a folyamat, amin az 'Igen?' társasjáték végigment. Pontokba szedve összeszedtem azokat a lépéseket, hogyan lett egy ötletből kiadott társasjáték.
    Jó szórakozást!
    Ha tetszik a játék, az alábbi linkre kattintva tudod megrendelni:
    www.gemklub.hu...
    Ha tetszik a munkásságom, kérlek támogasd a csatornát a Patreonon:
    / mitjatsszunk
    Ha tetszett a videó, iratkozz fel a csatornára, és dobj egy likeot a Facebook oldalon is, hogy semmiről se maradj le! :)
    / mitjatsszunk

Комментарии • 51

  • @andrasnagy7942
    @andrasnagy7942 Год назад +3

    Egy érdekes téma sajnos elkerülte ezt a videót: a szabadalom. Sok helyről hallani: "ha kitalálsz valamit, védesd le!" Érdekelne, hogy erről a témáról mi a véleményed. Bár van részben áthallásos válasz "kölcsönös bizalom" formában. Nyilván egy kiadó marketingjének sem lenne jót, ha lenyúlná az ötleted. (Ettől még egy alkalmazott simán megteheti harmadik rokoni szálon pl.) De az pl. érdekelne, hogy ezzel futottál-e köröket. Ha kiadót találtál, akkor a játékodnak/ötletednek/találmányodnak ki a jogtulajdonosa? Engem érdekelne az is, hogy az általad említett gameklub dedikáltan hazai piacra szánja a termékeit, vagy nemzetközi vizeken is hajózik?

  • @gergelylajtai-szabo5216
    @gergelylajtai-szabo5216 6 лет назад +16

    Pattend és tanulságos videó, én is tanultam belőle újat, főleg az utolsó három pontból.
    A harmadik pont kapcsán megjegyezném, hogy én ezt "skizo-tesztnek" hívom, mert adott esetben úgy állok neki, hogy "itt ül az agresszív játékos, itt a fontolva haladó, itt az aki keresi a játék kiskapuit" stb. és próbálok az adott sztereotípia fejével gondolkodva játszani magam ellen. :D Sajna ezt olyan játékokkal nem nagyon lehet megtenni, ahol az egyik fél semmiképp nem tudhatja, amit a másik (pl. dedukciós/titkos szerepes játékok).

    • @Ryryna
      @Ryryna 6 лет назад

      Ez nagyon hasznos igen! :)

  • @andraslibal
    @andraslibal 5 лет назад +5

    Nekem megvan az igen?, játszodtam is magyaráztam is, szerették is társaságban :) Gratula a kiadásához.

    • @mitjatsszunk
      @mitjatsszunk  5 лет назад +2

      Nagyon örülök neki! Szuper játékokat nektek!

  • @Aquaristor
    @Aquaristor 6 лет назад +4

    Nagyon klassz ez a videó, már nagyon kellett egy ilyen is!
    Fejlesztőként sokat mosolyogtam azon részeken, melyeket magam is megtapasztaltam munkám során. :)
    Csak így tovább, várjuk a következő remek játékot (meg a sok-sok hetes videót) tőled!! :)

  • @atomi76
    @atomi76 6 лет назад +6

    Érdekes, és tanulságos videót állítottál össze ismét. Annak ellenére, hogy most nem egy játékot mutatsz be, én jó érzéssel néztem meg. Tetszik, hogy a saját "gyermeked" kapcsán csináltál videót, és minket, laikusokat bevezettél a színfalak mögé is. Hajrá, így tovább!

  • @ildivibok2488
    @ildivibok2488 2 года назад +2

    Hihi, szakasztott, mint a könyvkiadás :).

  • @homemadehome6283
    @homemadehome6283 6 лет назад +8

    Nekem volt szerencsém egy fantasztikus játék tesztelésétől a kivitelezésen át az első darabok eladásáig. Nekünk van, rendszeresen előkerül. Sajnos a fejlesztő nem akarta tovább fűzni. Pedig... Kellene...

  • @Sanzarc
    @Sanzarc 4 года назад +1

    Nagyon hasznos a videód, köszi ezt a részletes leírást. Mint első játékot fejlesztő embernek sokat segít abban, hogy lássam, mekkora út is áll a játékom előtt (ha egyáltalán sikerül termékké varázsolni). Illetve az Igen-t karácsonyra kaptuk, tényleg nagyon jó játék és már házilag át is alakítottuk a pontrendszert, amivel még élvezetesebb lett az egész. :-)

  • @MrCORVIN888
    @MrCORVIN888 4 года назад +2

    Hát igen a marketing és design kéz a kézben. :) Meg lehet nézni az Everdellt. A játék, mint játékélmény max. 6 pontos a tízből. De a doboz, a kidolgozottság, a fa, a kis alkatrészek, betűtípus, képek stb. stb. az 11 pontos! :) Az a játék ránézésre a mesék és csodák erdei birodalmát ígéri neked, miközben pedig az első látásra szerelem véget ér, ráeszmélsz, hogy van egy újabb átlagos munkáslehelyezős játékod! :D

  • @zoltankolozsvari4762
    @zoltankolozsvari4762 6 лет назад +6

    Szia! Gratulálok a játékodhoz!
    Én arra lennék kíváncsi, hogy a 7 lépcsőfok után mennyiben különbözik a végtermék a prototipusodtól? Sokat változtatott-e rajta a kiadó, és ha igen, akkor számodra ez milyen érzés a végén, hogy nem pont olyan, amilyenre te gondoltál?

    • @mitjatsszunk
      @mitjatsszunk  6 лет назад +4

      Szia! Történtek kisebb-nagyobb változtatások, de ezeket közösen, együttműködve hoztuk meg a kiadó munkatársaival, öröm volt látni, ahogy a hidegtesztek során szépen alakult a játék. Büszke vagyok. :)

  • @gyongyosi94
    @gyongyosi94 4 года назад +5

    Szia, érdeklődnék, hogy nagy általánosságban milyen százalékos bevétel jut el a fejlesztő zsebébe illetve mennyi marad a kiadónál? Nyilván közrejátszik, hogy mennyire kész játékkal mész a kiadóhoz, mennyi munkája van vele.

    • @danakesley5047
      @danakesley5047 2 года назад

      ..szia, Tök jó kérdéseket tettél fel....kaptál választ?

  • @tibitron79
    @tibitron79 6 лет назад +2

    Közösségi finanszírozásról mi a véleményed? Van egy tervem, egy modellel rendelkező játékkal. Tesztek folynak, lassan megkeresnék egy kiadót ,hogy indigogora felrakom, több lépcsőben. Elsőre csak egy profibb végleges modellre gyűjtenék, aztán magára a kiadásra. Ha ott összejön pl a pénz a kiadásra, akkor azzal lehet hátalni pl a gémklubnál? Hogy tessék, itt a pénz a terv ti adjátok ki, jusson el a polcokra? Vagy mindenképp bele akarnak szólni valamibe? Vagy még az indigogra kerülés előtt mondják, hogy ok tetszik rakd fel, de ezt azt változtass, úgy jobb lesz? Erről van tapasztalatod?

    • @mitjatsszunk
      @mitjatsszunk  6 лет назад

      Szerintem nem könnyű kenyér a közösségi finanszírozás, nagyon kemény felkészültséget és munkát kér. Sokan csinálják, de csak kevesek profik. Nagyon változó a kiadó hozzáállása. Konkrét tapasztalatom a közösségi finanszírozásban irányban nincs. Én azt az utat jártam végig, ami a videóban is elhangzik.

  • @virtualrealitycenter2119
    @virtualrealitycenter2119 5 лет назад +3

    A szomszédom pont hejdi nem tudom hogy kell írni és van egy ötletem

  • @TheBlacktom
    @TheBlacktom 6 лет назад +4

    Külön kattintani akartam volna a csilingelőre, de láttam, hogy már valamikor külön kattintottam a csilingelőre.

  • @attilakiss1239
    @attilakiss1239 3 года назад +2

    Amikor egy játékot elviszek egy kiadóhoz, és azt mondják, hogy nem, akkor azt mennyire indokolják meg? Nyilván nem írnak egy 30 oldalas értekezést a témáról, de adnak indoklást, vagy sem? Ha változtatok a játékomon, akkor célszerű visszamenni ugyanahhoz a kiadóhoz? Ugyanazt a játékot célszerű egyszerre több kiadónak is megmutatni, vagy szépen sorba menjek, hogy ha az egyik helyről elküldtek, menjek a másikhoz? Vagy egyáltalán érdemes ugyanazzal az ötlettel másik kiadóhoz menni, ha az egyiktől elküldtek?
    Köszi előre is a választ! :)

  • @ski987w
    @ski987w 6 лет назад +2

    Gratulálok!:) A prototípus melyik oldalon gyártattátok le? Ennél a fázisnál tartanék, de egyáltalán nem olyan könnyű mint gondoltam. Rengeteg külföldi oldalt néztem, de nem tudom hol tudnék korrekt áron jó minőségű játékot nyomtattatni?
    Előre is köszönöm a válaszod!:)

    • @mitjatsszunk
      @mitjatsszunk  6 лет назад +3

      Én a Savix-nál nyomtattam.

    • @Aquaristor
      @Aquaristor 6 лет назад +1

      Egy jó demó elkészítéséhez legtöbbször nem szükséges nyomdában gyártatni, mert a legtöbb játékalkatrészt te magad is el tudod készíteni jó minőségben. Amikor egy kiadóhoz elviszel egy demót, nem azt fogja nézni, hogy neves művész festette a grafikát, hanem azt, hogy jól működik-e a játékod, izgalmas-e, jó az újrajátszhatósága, és ilyeneket. Elég, ha a demód szép, nem kell profin kinéznie. Azért is, mert lehet, a kiadó beleszól a grafikai megjelenésbe, megkér, hogy tematizáld át, lásd el ikonokkal, stb... és akkor a profi kivitelezést dobhatod a kukába.
      Ma már könnyű hatszögű lapkát készíteni szürkelemezből, korongokat kartonból, táblát nyomtatni (nem baj, ha nem összehajtható, hanem 4 darabból rakod össze), vagy épp szép kártyákat nyomtatni és felvágni nyomda nélkül is. A nyomdát elég akkor bevenni a folyamatba, amikor már a kiadásról van szó, de azt meg legtöbbször megoldja a kiadó, aki felkarolja a játékodat.

  • @nikolettder6802
    @nikolettder6802 Год назад

    Szia kedves Zoltán!
    Említetted a videódban, hogy nem könnyű út a polcokig eljutni. Mennyire éri meg mégis belevágni, bízva a legjobbakban? Példa számokat vagy százalékokat tudnál nekünk írni kérlek? Előre is köszönöm a válaszod! Ui. Nagyon jó a videóidat nézni és hallgatni, lehengerlő az intellektusod!

  • @zsuzsagelencser3502
    @zsuzsagelencser3502 4 года назад +1

    Én barátnőmmel pár éve unalom ellen mikado pálcikákat csináltunk. Ja a színek és pontozás egyedivé tette.
    Grill fa nyárs + ecset +festék = társasjáték

  • @csicselybogi3639
    @csicselybogi3639 9 месяцев назад

    Szia, nekem lenne egy társasjátékom, melegteszten már voltam vele, szeretném megmutatni egy kiadónak. Ezt hogy tudnám megvalósítani? 😮

  • @attilakiss1239
    @attilakiss1239 5 лет назад +1

    A prototípus elkészítésétől addig a pontig, amíg a kiadó rá nem bólint, hogyan lehet az ötletemet "megvédeni"? Nyilván, ha komplexebb, egész estés játékban gondolkozik az ember millió meg egy alkatrésszel, és ezernyi apró szabállyal, ez kevésbé problémás, de ha egy Skull, Vigyáz(z)6, vagy Csak Egy "komplexitású", egyszerű, de (reményeim szerint) nagyszerű játékra keresek tesztelőket a szűkebb baráti társaságomon kívül, akkor mi segíthet? Illetve nem feltételezem ezt, de elképzelhető, hogy elviszem egy kiadóhoz a játékot, amire ők nemet mondanak, aztán X hónap múlva megjelenik valaki más neve alatt az ötlet? Köszönöm, ha válaszoltok.

    • @mitjatsszunk
      @mitjatsszunk  5 лет назад +2

      Ez maximálisan bizalmi kérdés. Egy játék termékké alakítása komoly munka, és kiadónak sem éri meg a vád, hogy "lopnak". Ha megbízol egy kiadóban, mutasd meg nekik, ha nem akkor ne, mert amíg egy játékból polcra kerülő termék lesz, ennél még csak komolyabb bizalmi kérdések fognak felmerülni. Semmi nem véd meg, hacsak az nem, hogy nem szeretnének "lopni". Nem éri meg. :) Remélem tudtam segíteni.

  • @etelelord
    @etelelord 2 года назад

    Kimaradt egy olyan pont, amit talán úgy lehetne nevezni, hogy "egyediség". Ha valaki kitalál egy játékot, de már létezik szinte teljesen olyan vagy hasonló, de ő és a baráti köre nem hallott még arról a már létező másik játékról, akkor mi van? Nagyon sok társas van. Szerintem ezt már a legelején érdemes lenne tisztázni, mert akkor ugye nem öl bele az ember sok-sok órát meg energiát.

    • @mitjatsszunk
      @mitjatsszunk  2 года назад +1

      Ez a “játssz sokat” és teszteld le sokakkal pont, ahhoz ugyanis hogy képben légy a modern mechanikákkal ez kell. Ilyen esetben nem futsz bele ilyesmibe, mert egy idő után szélesebb körben is tájékozott leszel.

  • @kelemenati
    @kelemenati 6 лет назад +1

    Szia! Talán ez nem hangzott el a videóban; a mechanikát vagy a témát szoktad először kitalálni?

    • @mitjatsszunk
      @mitjatsszunk  6 лет назад

      Szia! Szeretem amikor egyszerre alakul ki, kéz a kézben. Bár az 'Igen?' témátlan játék, fontos számomra a téma.

    • @TheBlacktom
      @TheBlacktom 6 лет назад

      @@mitjatsszunk Mechanika vagy mechanizmus? :P
      Mondjuk magyarul kicsit máshogy hat ez az ominózus kérdés.

  • @szarpank
    @szarpank Год назад

    Kedves Zoltán! A print and play játékokról van esetleg videója? Köszönöm!

    • @mitjatsszunk
      @mitjatsszunk  Год назад

      Milyen remek ötlet, sajnos még nincs! Felírjuk a listára, köszönöm!

  • @erikahizo9791
    @erikahizo9791 Год назад

    Szia! Gratulálok a játékhoz! A kérdésem annyi lenne, hogy ha meg van a játékom, játszható állapotban van, akkor egyszerűen csak írok egy kiadónak egy emailt, majd várom a választ? Válaszodat előre is köszönöm!

    • @mitjatsszunk
      @mitjatsszunk  Год назад

      Kezdetnek jó irány lehet, azonban ennyiből valószínűleg nem fogják tudni megállapítani, hogy egyáltalán szeretnének e foglalkozni a terveddel, mindenképpen prototípust, játékszabályt és magyarázó videót is érdemes küldeni vagy személyesen bemutatni amennyiben nyílik lehetőség. Szurkolok!

    • @erikahizo9791
      @erikahizo9791 Год назад

      @@mitjatsszunk Nagyon kedves tőled! Köszönöm szépen! :D

  • @adamfolding1889
    @adamfolding1889 4 года назад +1

    Hogyan tudnám ellenőrizni létezik-e már a játékom? A választ előre is köszi!

    • @mitjatsszunk
      @mitjatsszunk  4 года назад +3

      Ez tök jó kérdés, konkrét piackutatást érdemes futtatni, és megkérdezni a kiadókat, régi, tapasztalt gémereket is. Nem könnyű, de érdemes alaposan körüljárni a témát.

    • @adamfolding1889
      @adamfolding1889 4 года назад

      Köszönöm!

  • @bandita0279
    @bandita0279 5 лет назад

    szia olyan kérdésem lenne, hogy olyan nem fordulhat elő , hogy megmutatom valakinek a társasom akár egy kiadónak, kickstarterre felrakani , teszre vinni akármi és mondjuk az alap koncepciót lemásolja , ellopja az ötletet valaki?

    • @mitjatsszunk
      @mitjatsszunk  5 лет назад +2

      Röviden válaszolva. Van egy rossz hírem és egy jó. A rossz, hogy ellophatja, a jó, hogy nem fogja. Ha félsz, hogy ellopják az ötleted, inkább meg se mutasd senkinek. Egy kapcsolat a bizalmon alapul. Ha bizalmatlan vagy, nagyon nehéz lesz a munkafolyamat. Szerintem ezt szerencsés mérlegelni.

  • @masu33
    @masu33 5 лет назад

    Engem TOTÁL meglepett amikor anno az egyik eseményen a kiadót egy készülő játékról kérdeztem, hogy "hány éveseknek szól", nem tudott válaszolni, csak azt, hogy "még csak készül a játék". Ebben is azt látom, hogy ez tulajdonképpen a hidegteszt résznél kerül csak elő, hogy kinek szól a játék. Ez tényleg így van? Én azt vártam volna, hogy a fejlesztésnek egy szerves része a célközönség.

  • @marcellmagyari
    @marcellmagyari 6 лет назад +3

    Egy prototípus elkészítése előtt mennyire szokás számítógépen lemodellezni a játékot? Mert úgy rengeteg tesztet lehet készíteni nagyon rövid idő alatt a mechanikáról.
    Illetve érdekelne, hogy a tervezés folyamán mennyire gondolkodtok matematikai modellben? Át van számolva minden? Vagy inkább a mechanika ötlete viszi el a dolgot és aztán a teszteken kiderül, hogy mit kell balanszolni?

    • @mitjatsszunk
      @mitjatsszunk  6 лет назад +3

      Nagyon izgalmas kérdés, szerintem komplexitása válogatja. A Korokon Át-nak sem hiába lett átdolgozott második kiadása, egy komplex játékhoz elképesztő mennyiségű teszt segít kibuktatni a broken elemeket. Nem szoktam számítógépen modellezni, biztos sokan, alkata válogatja. Részemről szeretek nyersteszten kibuktatni alapvető matekproblémákat, mielőtt komolyabb külcsín kerül rá. Szerintem minden játék mögött egy absztrakt váz áll, aztán kérdés, hogy ezt a vázat milyen mélyen szövi át a téma. :)

    • @Aquaristor
      @Aquaristor 6 лет назад +1

      Szinte minden játékban van valamilyen matematikai modell. Mennyi és milyen értékű kártyával lesz izgalmas mondjuk egy Vigyázz hat kártyajáték, és ebben milyen lapokhoz, milyen mértékben tartozzon büntető ökör fej. A Dobble is ki lett dolgozva matematikailag. Az Űrcsempészekben is ki kellett számolni, hány játékosnak mennyi energia jelző és konténer fakocka kell, hogy a játék működjön minden változatban és létszámmal.
      A játékosok lépésére, stratégiai vonalaira, taktikai döntéseire, már jóval nehezebb alkalmazást írni, ahhoz már MI szükséges. No meg, a játékos nem mindig vesz észre mindent, vagy nem mindig dönt logikusan, így egy játékot működésileg lemodellezni nem igazán lehet.
      A mechanizmust magával teszt partikkal tudsz próbálgatni, de a játék matematikai egyensúlyára lehet modellezést írni. Bár az is igaz, egy ilyet megírni gyakran sokkal bonyolultabb (és kevesen értenek hozzá), mint "kijátszani" a játékot a lehető legtöbb teszt partival.

  • @Mydas_X
    @Mydas_X 3 года назад

    neked megvan a katan telepesei játék?

    • @aquabear4231
      @aquabear4231 2 года назад +1

      Nincsmeg neki csak a Karkasszóne.