A Linux Gaming forradalma: Játék tartalomkezelő rendszerek

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 22 июл 2024
  • Amikor elkezdtem még annak idején 2001 környékén Linuxot használni, az általánosan elfogadott vélemény az volt hogy a Linux egy nehézkes és a vállalati szférának és programozóknak való rendszer, és sosem fog eljutni a hétköznapi asztali felhasználókhoz. Aztán a kétezres évek közepétől hirtelen valami megváltozott. Elkezdett egyre inkább előtérbe kerülni a felhasználói élmény, és ez számos disztribució megszületését alapozta meg. Arról meg aztán végképp nem álmodozott senki, hogy majd egyszer talán a prémium windows játékainkat is ez alatt játszhatjuk. A WINE projekt eleinte eléggé nehézkesen és döcögősen indult, és a windows alatti programok futtatása a 2010-es évek elejéig sokszor nagy nehézségekbe, akadályokba ütközött. Aztán megjelent Gabe Newell, a Steam pápája, és örökre megváltoztatta a Gaming ipart, megjelent a Steam Play, megszületett a WINE és a DXVK integrációja majd a Proton.
    Ez számos fejlesztőt felbátorított melynek eredményeképp 2023-ra a Linux alatti Gaming soha nem látott szinteket ért el. A minél jobb játékélményt ma már egyedileg optimalizált disztribuciók is elősegítik, például a Garuda vagy a Nobara Linux.
    A mai videóban a Linux alatt elérhető játék tartalomkezelő rendszerekről lesz szó.
    Telepítési parancsok:
    pastes.io/wkpxutjpai
    Tartalomjegyzék:
    0:00 Előszó
    1:30 Steam
    5:08 Heroic Game Launcher
    7:30 Lutris
    9:18 Egyéb tartalomkezelők
    10:36 Végszó
  • НаукаНаука

Комментарии • 10

  • @istvantosoki966
    @istvantosoki966 6 месяцев назад +1

    Remélem kinövi magát! A Linux nagyon jó rendszer! Imádom. Jelenleg a Kubuntut használom és vele párhuzamosa a Windows 10-et!

  • @sziauram52
    @sziauram52 5 месяцев назад +1

    Manjaro mate et használok kb 1 hónapja, eddig fasza, néhány játék jobban is fut, mint windowson. 😂 Amire nekem kell bőven jó, mostanában főleg resident evil, játékokkal játszottam, mind működött, normális fpsel. 😅 Elden ringet is próbáltam, jobban futott mint windows alatt.

    • @pingvinbazis
      @pingvinbazis  5 месяцев назад +1

      Nekem is ez a tapasztalatom, a hetekben vittem újra a Cyberpunk 2077-et a kieg miatt átlagosan 20 fps-el jobban teljesített DLSS-el mint Windows alatt 😁

    • @sziauram52
      @sziauram52 5 месяцев назад +1

      ​@@pingvinbazis Mondok jobbat, rx580 videókártyám van, nem egy mai darab, nem támogatja a mesh shadert ami azért lényeges mert Alan Wake 2 példáúl ezzel a kártyával 3 FPS t produkál ezen okból Windows alatt.
      Linux alatt 45-50 FPS hogy hogyan? Nem érdekel, nem szükséges tudnom, de működik, ez már varázslat.😮 😂

    • @pingvinbazis
      @pingvinbazis  5 месяцев назад +2

      @@sziauram52 Szuper! Rengeteg olyan nyíltforrású technológia jött létre az utóbbi 8 évben, amely ezt lehetővé teheti, így ezen már nem csodálkozom :)

  • @torokmark7402
    @torokmark7402 9 месяцев назад +1

    Mi a véleményed a Bottles-ról?

    • @pingvinbazis
      @pingvinbazis  9 месяцев назад +1

      Nincs vele tapasztalatom, de làtszatra ugyanaz a működèsi elve mint a Lutrisnak :)

  • @Bash-Baka
    @Bash-Baka 9 месяцев назад

    Halihó
    Nekem a budget pc-n kényszerből vissza kellet váltanom windows-ra. Mind a nobara fsync kernele mind a garuda zen kernele ugyan azt a hibát dobta. Hogyha régebbi Haswell családba tartozó intel cpu-d van akkor szopacs. Ez volt az említett hiba : mesa-intel warning haswell vulkan support is incomplete
    3 gépen is kipróbáltam, és mindnél ugyan az :/
    De gamingre linuxon én a gpu passtrough-t tartom a legjobb megoldásnak. Macerás megcsinálni tény és való. Meg mondhatni sok követelménynek meg kell felelnie a gépednek, azonban a végeredmény eszméletlen.

  • @istvantosoki966
    @istvantosoki966 6 месяцев назад

    Sajnos a hang nem túl jó! ☺

    • @pingvinbazis
      @pingvinbazis  6 месяцев назад

      Igen mert akkor mèg nem volt minősègi mikrofon decembertől vàltozott a helyzet :)