♫ Czy Commodore 64 umie w Stereo? SIDKick pico!

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 22 фев 2024
  • Stereo w Commodore 64 do niedawna wymagało drogich lub skomplikowanych rozszerzeń lub zamienników SIDa, ale dzięki SIDKick Pico - to się zmieniło. Teraz możemy sobie sobie muzyki spokojnie posłuchać! Darmowy prototyp PCB i szybki czas realizacji: www.pcbway.com
    💰 WSPARCIE:
    tipply.pl/u/retrogralnia
    patronite.pl/RetroGralnia
    ruclips.net/user/retrogralniap...
    Projekt SIDKick Pico na PCBWay:
    www.pcbway.com/project/sharep...
    Projekt SIDKick Pico na GitHub:
    github.com/frntc/SIDKick-pico
    Niemiecki sklepik:
    restore-store.de/home/676-sid...
    Poprawka:
    7:45 Wyjście audio jest na pinie 3, nie pine 5
    🔴 ZASUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
    ruclips.net/user/retrogralniap...
    🔴SERWER DISCORD RG
    retrogralnia.pl/discord
    SIDKick pico („SKpico”) to zamiennik chipów dźwiękowych SID 6581/8580 w komputerach Commodore 64 i 128. Został zaprojektowany jako niedroga alternatywa dla innych zamienników, bez kompromisów w zakresie jakości. Składa się z prostej płytki interfejsu i Raspberry Pi Pico (lub kompatybilnego klona). Emulacja opiera się na rozszerzonej wersji reSID 0.16 i zawiera kilka dodatkowych funkcji:
    - podwójna emulacja 6581 i/lub 8580 oparta na reSID 0.16 (opcjonalnie: rozszerzenie dla technik digi-playing)
    - Drugi adres SID przy $d400, $d420, $d500, $d420 + $d500 jednocześnie, $de00, $df00 (na C128 nie $d500) lub dowolny adres, gdy używany jest zewnętrzny sygnał wyboru chipa (np. w Ultimate 64 deski)
    - obsługa wiosła/myszy
    - wbudowane menu konfiguracyjne (uruchamiane za pomocą „SYS 54301”/„SYS 54333”, także z trybu C128)
    - wyjście dźwięku poprzez PWM (mono) przez płytę główną C64/C128 lub w stereo przy użyciu karty PCM5102A-DAC (zalecane)
    ✅ FACEBOOK:
    www.FB.com/RetroGralnia
    ✅ STRONA:
    retrogralnia.pl
    ✅ MUZEUM GRY I KOMPUTERY MINIONEJ ERY:
    gikme.pl
    🎵 Muzyka w tle:
    / momentvm
    #RetroSprzęt #RetroGaming #TheGameIsNotOver
  • КиноКино

Комментарии • 45

  • @snerg64
    @snerg64 5 месяцев назад +4

    Serwus, faktycznie mało zaków na dwa sidy powstało. Jednak coś tam jest, najłatwiej wpisać w wyszukiwarkę na CSDB słowo: 2SID. Kilka fajnych muzyczek a nawet kolekcje całe wyskoczą.
    Osobiście używam moduł SidFx ze starym i nowym sidem w stereo na oryginalnym C64C. I zgadzam się z tobą że fajnie brzmi połączenie dźwięku z 6581 i 8580. Polecam.
    Dzięki za kolejną ciekawostkę.

    • @RetroGralnia
      @RetroGralnia  5 месяцев назад +2

      Próbuje te 2SIDy, próbuje te kolekcje... i mi to wszystko brzmi jak jakaś muzyka eksperymentalna. Jakby ją fani sprzętu, a nie muzycy pisali :P Faktycznie pojawia się tego więcej, bo co raz więcej ludzi ma 2 SIDy (zazwyczaj emulowane). Zobaczymy co przyniesie przyszłość :D

  • @pd209458
    @pd209458 5 месяцев назад +2

    Ten kupny model przypomniał mi, że projektant mógłby jeszcze dorobić dodatkowe złącze na podłączenie diody z obudowy, żeby migała w rytm muzyki.

  • @janjanowski2891
    @janjanowski2891 5 месяцев назад +2

    Bardzo fajne te dema próbki !

  • @ArtistBauer
    @ArtistBauer 5 месяцев назад +1

    Borg stereo hula aż miło i nadal syczy, ale na tym złączu z kartridża prawie udało ci się zrobić zwarcie. Te trzy nóżki z gniazda stereo mogłeś wygiąć cążkami o 90 stopni i nie musiał byś na siłę gnieść do płyty Commodorka próbując zrobić zwarcie.
    Borg jak chcesz efekt migania diody w rytm muzyki to można zawsze na głośnikach podpiąć diodę świecącą.
    Ustawienie całkowicie prawy i lewy jest zbyt rozbite przez to nie przyjemne. Lepsze ustawienie jest takie, które daje lekkie echo stereo ;) dobra robota Borg! Ważne, że działa! :D

  • @adrianm2583
    @adrianm2583 5 месяцев назад +1

    Dobry film. Oby tak dalej! Proszę zrobić więcej klasycznych recenzji joysticków!

  • @janusztelidon5936
    @janusztelidon5936 5 месяцев назад

    Interesujące👍

  • @lechoo
    @lechoo 5 месяцев назад +1

    Witam, taka mała uwaga odnośnie podłączenia DAC-a PCM5102: jeśli nie używamy jego wejścia SCK (a tak jest w tym projekcie), to należy owe wejście podłączyć do masy (GND) - nawet jest na płytce DAC-a stosowna zworka obok wejścia SCK, na której umieszczamy kropelkę cyny. Użyłem tej płytki w innym projekcie (radio internetowe) i gdy wejście SCK wisiało w powietrzu, to DAC reagował na zbliżenie ręki i pojawiały się trzaski i przerwy w odtwarzanym dźwięku, tak warto więc o tym pamiętać :)

    • @RetroGralnia
      @RetroGralnia  5 месяцев назад

      O, dobre info!

    • @lechoo
      @lechoo 5 месяцев назад

      @@RetroGralniaJeszcze jedna nie mniej istotna informacja: można spotkać płytki z PCM5102 bez przylutowanych zworek H1L, H2L, H3L i H4L od spodu płytki - trzeba zwrócić na to uwagę, bo bez tych zworek DAC nie będzie działał wcale. Właściwe ustawienie tych zworek podpowie wujek Google...

  • @eight-bitz
    @eight-bitz 5 месяцев назад

    Ja bym to przerobił na bluetooth - wyjście stereo. Wtedy zero przeróbek by było w obudowie. Ogólnie super projekt.

  • @hansdieterwolfgangbahnberg8425
    @hansdieterwolfgangbahnberg8425 5 месяцев назад

    Efekt z DAC-iem i jego ustawieniem stereo na stary SID i nowy SID po prostu wymiata! Po tylu latach wyszło na wierzch, że firma Commodore zrobiła C64 w stereo na 2 raty: najpierw uraczyła jednym kanałem starym SID-em, potem drugim kanałem nowym SID-em. Stereo jest piorunujące! Gdybym dzisiaj miał swojego C64 (którego nie mam od 1998 roku) to bezwarunkowo byłby stereofoniczny (niezależnie od stanu technicznego wbudowanego SID-a) i albo otrzymałby KickSID-a Pico z DAC-iem, albo miałby dodanego drugiego SID-a. Niestety dla mojego byłego już C64, dzisiaj pozostaje mi tylko programowa emulacja najbardziej kultowego syntezatora na blaszaku z Windows 11. Lubię sobie posłuchać, wrócić do czasów mojej młodości. Dźwięk generowany przez SID-a nadal bardzo mi się podoba.

    • @bejbar
      @bejbar 5 месяцев назад

      Dokładnie, efekt z dwoma rodzajami SIDa w kombinacji KickSID+DAC to jest rewelacja!!! (dwa SIDy z ustawieniem granicznym Prawy Lewy to takie AMIGOWE stereo)

  • @kandek0pl
    @kandek0pl 5 месяцев назад +2

    Ad.10:33 specjalnie ubrałem słuchawki, włączyłem sterownik LDAC i ... różnicę słychać całkiem wyraźnie. Dźwięki generowane przez DAC mają głębszy baś, a tony wysokie nie są piskliwe tylko jakby czystsze (bez trzeszczenia). Ale to na słuchawkach. Bez słuchawek czy to na telefonie czy na kompie nie słyszę różnicy.
    Pozostaje kwestia utraty jakości dźwięku przez YT. Choć i tak zadbałem aby przy odsłuchu mieć na pewno kodek OPUS (251).
    Pozdrawiam

    • @RetroGralnia
      @RetroGralnia  5 месяцев назад

      Na słuchawkach, bezpośrednio z pliku wav jestem w stanie usłyszeć jedną zmianę przy przejściu między dwoma rodzajami dźwięku, ale to i tak nie umiem wskazać z czego na co... Widać nie mam wystarczającej rozdzielczości w uszach :)

    • @kandek0pl
      @kandek0pl 5 месяцев назад +2

      @@RetroGralnia Ja jeszcze słyszę różnicę, ale niestety peseloza nie odpuszcza. Już jest kilka utworów które pamiętam że brzmiały inaczej a dziś są jakby bardziej płaskie. Sprawdziłem nawet spekrtogram i na spektrogramie są dźwięki których już nie słyszę... 😭 a młodszy już nie będę.
      Pozdrawiam.

    • @alchemik2010
      @alchemik2010 5 месяцев назад

      To może być spowodowane poziomem sygnału. Różnica jest tak niewielka że pomijalna.

    • @kandek0pl
      @kandek0pl 5 месяцев назад +1

      ​@@alchemik2010 Ja to odbieram jednak inaczej. Tak jak pisałem wyżej, na słuchawkach z ustawieniami maksymalnej jakości na YT i transmisji między słuchawkami a telefonem czy komputerem, subiektywnie słyszę głębszy bass i mniej trzeszczące wysokie tony w odcinach podpisanych DAC. Ale to słyszę tylko w pełnych nausznych słuchawkach z poziomem głośności około 50-60%. Ja nie wykluczam że to może być efekt placebo, ale włączenie fragmentu filmu i zamknięcie oczu (albo odwrócenie ekranu do dołu) też pozwala mi na dość wyraźne odczucie różnicy. Dźwięk przez DAC jest (zabrzmi to nieprofesjonalnie) jakby taki cieplejszy, mniej surowy. Podkreślam słyszę to tylko w słuchawkach, na głośnikach gdy zamknę oczy nie jestem w stanie wskazać roznicy.

  • @retromarcin
    @retromarcin 5 месяцев назад

    A może jest jakiś patent na STEREO w Atari 65XE?

  • @masqar
    @masqar 5 месяцев назад

    W 7 minucie i 42 sekundzie, powiedziałeś, że wyjście audio jest na pinie 5, a na obrazku zaznaczony jest pin trzeci. Pozdrawiam :)

  • @NtA..
    @NtA.. 5 месяцев назад

    Szkoda że nie dodałeś.
    C64 Golden Axe Wilderness Main Theme - DualSID 6581 & 8580

    • @RetroGralnia
      @RetroGralnia  5 месяцев назад +1

      A skąd taka konkretna prośba? Aż może sprawdzę :)

  • @RobertPLWitek
    @RobertPLWitek 5 месяцев назад

    Najlepszy stary SID nie wycisza sampli w starych tytułach, skoda że w moim 128 się uwalił jeden kanał który gra cicho....

    • @RetroGralnia
      @RetroGralnia  5 месяцев назад

      Mi został chyba jeden stary SID, może dwa... bo w sumie jednego mam w Ultimacie, a drugiego właśnie w C128.

  • @radius75_
    @radius75_ 5 месяцев назад

    Osobiście jak słucham muzyczek robionych na jednego SID to rozbijam je na dwa kanały, lewy i prawy w DualSID, kazdy sid jest inny w odsłuchu
    A jak znowu robione są pod dwa i więcej SID to lepiej mi to brzmi w DualMono, w obu kanałach to samo a każdy sid i tak inaczej brzmi.

  • @Informatykwakcji
    @Informatykwakcji 5 месяцев назад

    🤘👍👍👍🎥💥 Zawsze mnie zastanawiało, dlaczego skoro Commodore tak mocno stawiał na dźwięk, to nie dano choćby opcjonalnej możliwości dodania drugiego SID'a dla stereo? Mogłoby to być tak, że standardowo jest jeden SID (wiadomo kwestia ceny), ale można zamontować moduł z drugim SID'em. Jack Tamiel nie wpadł na pomysł, że z tego mogą być dodatkowe pieniądze? 😜

    • @RetroGralnia
      @RetroGralnia  5 месяцев назад +2

      Po pierwsze - dało. W porcie kartridża masz dwie adresacje i dwa sygnały Chip Select dla dwóch dowolnych zewnętrznych chipów. Po drugie, to nie Commodore stawiało na dźwięk, tylko twórca SIDa, który i tak był overkillem dla komputera jakim był C64. Po trzecie - Commodore projektowało C64 tak by był ekstremalnie ekonomiczny i nie dawało w nim niczego, co by bez potrzeby zwiększało jego koszty, co było jednym z powodów sukcesu tego komputera :)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji 5 месяцев назад

      @@RetroGralnia Czasem to się w ogóle zastanawiam, czy zarząd firmy wiedział, co dokładnie planuje twórca SIDa. Bo może gdyby wiedział, to... mocno okroiłby ten projekt? 🤪 P.S. Nie słyszałem o fabrycznej przystawce do Commodore umożliwiającej podłączenie drugiego SIDa przez ten port kartridża...

    • @RetroGralnia
      @RetroGralnia  5 месяцев назад +1

      ​@@Informatykwakcji Commodore kierowało się zasadą, że oni robią komputer - rozszerzenia i soft robią firmy trzecie. Dlatego od samego Commodore było tak niewiele rozszerzeń. I były rozszerzenia z SIDami i z MIDI od takich firm.
      Nie, kierownictwo Commodore nie wiedziało co robi twórca SIDa, ani VICa II. To byli pracownicy MOSa, a MOS miał wtedy jeszcze totalną niezależność. Oni tam z nudów (serio) zrobili next genowe chipy dla konsoli i poszli z tym firmy matki.
      Chcieli zrobić (i zrobili) na tym konsole. jak NESa (wyszedł Commodore Max, który C64 umie emulować), ale jak Tramiel zobaczył chipy, to powiedział - Panowie - dowalamy do tego niebotyczną ilość RAMu i robimy next genowy komputer do grania. Macie na to miesiąc (może dwa).
      I tak powstało C64 :D

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji 5 месяцев назад

      @@RetroGralnia 👍 👍 👍

    • @michakuswik583
      @michakuswik583 5 месяцев назад +1

      Zrobili to w C65

  • @Informatykwakcji
    @Informatykwakcji 5 месяцев назад

    🤔🤔🤔🤔 Swoją drogą zamiana prawdziwego SIDa na rodzaj emulatora zawsze budzi moje wątpliwości... hmm...

    • @RetroGralnia
      @RetroGralnia  5 месяцев назад

      Ktoś kiedyś zamienił prawdziwego SIDa na zamiennik? Nie słyszałem nigdy o takim przypadku.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji 5 месяцев назад

      @@RetroGralnia Ha ha... Wiadomo, co miałem na myśli... 🤪 Choć prawda, że na nowe SIDy nie ma szans, poza jakimś odzyskiem z innego uszkodzonego komputera...

  • @pinkupinku3006
    @pinkupinku3006 5 месяцев назад +2

    nic się nie różni

    • @jozinzbazin3818
      @jozinzbazin3818 5 месяцев назад +2

      Na czym słuchałeś? Na monofonicznym głosniczku w telefonie?😂😂😂😂😂😂😂😂
      To co się dziwisz ze nie ma roznicy

    • @RetroGralnia
      @RetroGralnia  5 месяцев назад

      DAC nie robi różnicy w graniu, ale robi stereo :)

    • @alchemik2010
      @alchemik2010 5 месяцев назад

      @@jozinzbazin3818 Bo nie ma różnicy.

    • @jozinzbazin3818
      @jozinzbazin3818 5 месяцев назад

      @@alchemik2010 weź przestań

  • @masqar
    @masqar 5 месяцев назад

    W porównaniu odgrywanej muzyki z Giana Sisters w 10 minucie i 20 sekundzie, to nie jeden pies :) Ja słyszę dużą różnicę. Dźwięk jest wyrazisty i nie przytłumiony. Rozróżniam, może z tego powodu, że odsłuchuję po przez amplituner. Jeszcze raz pozdrawiam :)

    • @RetroGralnia
      @RetroGralnia  5 месяцев назад

      Może na ja trochę głuchy już jestem, może na jakimś ambitnym sprzęcie z szerszym przenoszeniem częstotliwości niż słuchawki gamingowe, to też lepiej słychać... No ale to się cieszmy, że nie wydałem 29 zł na darmo :)