Andrej Žiarovský: Plutónium pre Britániu. Netradičné typy jadrových reaktorov I PODCAST VUJE #12
HTML-код
- Опубликовано: 22 дек 2024
- Reaktory typu Magnox zohrali významnú úlohu v histórii jadrovej energetiky Spojeného kráľovstva. Za každým z netradičných reaktorov stojí osobitý príbeh.
Primárnym dôvodom výstavby reaktorov typu Magnox nebola výroba elektrickej energie, ale produkcia plutónia pre jadrové zbrane - čo súviselo s obdobím studenej vojny v 50-tych rokoch. Veľká Británia sa práve vtedy rozhodla vybudovať si svoju vlastnú, takzvane jadrovú triádu.
Ako to dopadlo? Počúvajte v našom podcastVUJE #12.
Na Slovensku rozvíjame a poznáme technológiu tlakovodných jadrových reaktorov, ktorá tvorí takmer 70 % svetovej flotily energetických reaktorov, čo predstavuje približne 300 z viac než 400 reaktorov. Vo svete však existujú aj iné jadrové technológie. Ich výhody a nevýhody z pohľadu energetického priemyslu a v kontexte historických udalostí porovnáva riaditeľ pre strategický rozvoj a medzinárodné projekty VUJE, a. s., Andrej Žiarovský.
www.vuje.sk
Produkcia: TIME.is COMMUNICATION
Redaktorka a moderátorka: Monika Hajko
Podcastové štúdio a postprodukcia: Fruits
Super přednáška, už sa těším na Fukusimu 👌👌👌
Ďakujem za ďalšie veľmi zaujímavé a poučné video! Je fascinujúce koľko rôznych technických riešení existuje vrámci jadrovej energetiky.
SUPER INFO MOC ĎAKUJEME
Super kanál, držím Vám palce. Pokračujte s tým!👍👍👍
Veľká vďaka!
U reaktoru Candu jste říkal, že má jako palivo kovový uran, ale na obrázku v popisu je UO2. Jak je to tedy správně?
správne je oxid uraničitý. vďaka za pripomienku.
Viac viac, castejsie, pravidelne.
Veľká vďaka! Častejšie bohužiaľ nezvládam, ale budeme sa snažiť držať mesačnú frekvenciu našich podcastov.
Keď už sa hovorilo o pebble bed, tak mi chýbala zmienka o pryzmatickom reaktore ako alternative ku pebble palivu. Mám protichodné informácie k tomu, jedny tvrdia, že to bola uspesna demonštrácia technológie, ktorá vyriešila nedostatky pebble bed a druhý tvrdia, že to bolo nepouzitelne.
Dobrý deň. Čo sa týka reaktorov Pebble Bed s prizmatickou aktívnou zónou, viem , že sa robili výpočty týmto smerom, o.i. posudzovali sa varianty hexagonálnej konfigurácie chladiacich kanálov (oi tiež v rámci projektu Ultra Safe MMR), ale priznám sa, podrobnosťami v tejto chvíli nedisponujem. Ničmenej, dal som dotaz na ľudí, ktorí by o tom mohli vedieť a ak niečo zistím, určite sa s tým podelím.
Veľká vďaka za zaujímavú pripomienku. Všetko dobré prajem.