Czy elektrykiem jeździ się najtaniej? Sprawdzamy nowy program dofinansowań do magazynów energii!

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 сен 2024
  • W dzisiejszym odcinku zagłębiamy się w sektor motoryzacyjny. Sprawdziliśmy kilka wariantów i policzyliśmy czym jeździ się najtaniej. Wyniki mogą zaskoczyć, szczególnie właścicieli Diesli.
    Analizujemy także europejskie trendy w motoryzacji. Sprawdzamy w których krajach najchętniej kupuje się elektryki. Polska oczywiście nie prowadzi w tym zestawieniu. Najchętniej inwestujemy w hybrydy i samochody z silnikami spalinowymi.
    Sprawdzamy też szczegóły nowego programu dofinansowań do zakupu magazynu energii. Tym razem NFOŚIGW chce wesprzeć przedsiębiorców. Co ciekawe poziom dofinansowań jest uzależniony od wielkości przedsiębiorstwa. W grę wchodzą pożyczki i bezzwrotne wypłaty. Szczegóły w odcinku
    Zapytaliśmy także NFOŚiGW ile wniosków spłynęło po miesiącu naboru do Mojej Elektrowni Wiatrowej. Tutaj pojawia się zaskoczenie, zwłaszcza w kwestii lokalizacji turbin.
    Zapraszamy również do angażowania się w dyskusję w komentarzach na YT oraz na naszej stronie internetowej!
    Przydatne linki:
    Czy elektryki są najtańszym środkiem transportu? Zaskakujący wynik porównania z samochodami spalinowymi.
    globenergia.pl...
    5,7 mln nowych aut w Unii w pierwszym półroczu. Ile z nich to elektryki?
    globenergia.pl...
    Dotacje na magazyny energii dla przedsiębiorców? Nowy pomysł NFOŚiGW
    globenergia.pl...

Комментарии • 116

  • @luki3715
    @luki3715 Месяц назад +8

    Witam Panowie. Ja uważam, że auta elektryczne mają sens nawet z zasięgiem rzędu 200 km jeżeli nie będą przesadnie drogie. Średnio użytkownik pokonuje dziennie do 100 km na co mu zasięgu wystarczy. A na wakacje dwa razy w roku do Chorwacji czy w Alpy do Austrii zawsze można wypożyczyć jakiegoś vana.

    • @adamadamowski9551
      @adamadamowski9551 Месяц назад

      Nie ma potrzeby wypożyczać auta. Samolotem lepiej jak jest dłuższa trasa a jak bliższa to ev.

  • @piotrpyrkowski7849
    @piotrpyrkowski7849 Месяц назад +7

    Witam. Ja również testuję sprzedaż energii z magazynu. Ustawiłem sprzedaż w godzinach 19.45-21.15 oraz nadwyzkę z produkcji z fotovoltaiki w godzinach porannych (do mniej więcej 9.30 ) bo o tej porze też są atrakcyjne ceny. Dopiero po tej godzinie ładuję magazyn. Przy ładnej pogodzie ok. 14.00 magazyn jest naładowany do 100%. Przy gorszej pogodzie ok. 18.00tej więc znów wieczorem mogę zrzucić 50-60%

    • @adamadamowski9551
      @adamadamowski9551 Месяц назад

      Jak na tym wychodzisz ? Jaki masz sprzęt ?

    • @piotrpyrkowski7849
      @piotrpyrkowski7849 Месяц назад

      Goodwe falownik hybrydowy 6,5 kwp panele wschód zachód na dachu 39st 3,6kwp na wschód i 4,4 kwp zachód. Magazyn 10kwh wysokonapięciowy. Jak wychodzę - jeszcze nie wiem zobaczę jaka mi wyjdzie średnia cena sprzedaży za lipiec

  • @ukaszw.5461
    @ukaszw.5461 Месяц назад +4

    Moim zdaniem
    - najlepszym źródłem ciepła do budynku w mieście, nowy budynek (podłogówka, dobre ocieplenie, rekuperacja) to pompa ciepła a stary budynek (grzejniki, gorsze ocieplenie) to gaz.
    - najlepszym źródłem ciepła do budynku na wsi, nowy budynek (podłogówka, dobre ocieplenie, rekuperacja) to pompa ciepła lub pellety a stary budynek (grzejniki, gorsze ocieplenie) to kocioł dwupaliwowy drewno/pellety i klimatyzator do dogrzewania w okresie przejściowym (temp. zewnętrzna powyżej +3st.C.)

  • @modelarski
    @modelarski Месяц назад

    O, moj komentarz był wspomnusny! Fajny talk show interaktywny!👍

  • @dr-arman
    @dr-arman Месяц назад +6

    Skąd wysokie ceny samochodów w europie? Przestarzały bardzo kosztowny system sprzedaży. Zobaczcie jaką powierzchnię zajmują salony samochodowe, ile pochłaniają energii i ile niepracujących pracowników tam chodzi i nic nie robi. Młode dziewczyny które polują żeby zostać żoną szefa też są zatrudnione i biorą pensję a jedyne co potrafią zrobić to kawę i głupawo się uśmiechać przykrywajac brak kompetencji. Tesla ma koszt sprzedaży pomijalny w stosunku do europejskich firm.

    • @marekgrys
      @marekgrys Месяц назад

      @@dr-arman europejskie koncerny próbują zrobić ev na podwoziu spalinowych a to powoduje duże koszty i problemy. Chińskich firm robiących tylko ev jest 200 więc spora konkurencja i też dotacje rządowe... Do tego mają tanie acu więc UE musi przegrywać tu

    • @BogdanSzymański-Globenergia
      @BogdanSzymański-Globenergia Месяц назад

      Do tego dochodzi też gorsza niż w chinach automatyzacja produkcji gdyż chińskie fabryki są statystycznie nowsze + łańcuch dostaw chińscy duzi producenci jak BYD produkują więcej podzespołów we własnych fabrykach niż europejscy producenci.

    • @marekgrys
      @marekgrys Месяц назад

      @@BogdanSzymański-Globenergia dokładnie ostatnio widziałem fabrykę Xiaomi produkująca samochody czy telefony ...full robotyzacja

    • @mariuszpycyk9501
      @mariuszpycyk9501 Месяц назад

      Ja mam najtańsze ogrzewanie posiadam piec na bale słomy spalam w okresie zimowym jeden balot słomy o wadze 350kg dziennie piec ogrzewa zakład grzeje 1500 l wody i mieszkanie 250mkw jest jeszcze bufor o pojemności 33 tyś litrów wody mam własną słomę koszt zbioru i paliwa nie licząc maszyn rolniczych nieprzekracza 3000 tyś jest tanio choć cała inwestycja sporo kosztowała

    • @marekgrys
      @marekgrys Месяц назад

      @@mariuszpycyk9501 nie każdy jest rolnikiem ;) tak samo jak nie każdy ma własny las

  • @szymon6003
    @szymon6003 Месяц назад

    Panowie, porównajcie proszę koszty utrzymania górnictwa z ostatnich 10lat, wliczając w to wszystkie koszty, dotacje itp.i jak się to ma gdyby te środki przekazać na systemy magazynowania. Dodatkowo porównajcie z prognozowanymi kosztami do 2049.

  • @marekgrys
    @marekgrys Месяц назад +6

    Nie ma tutaj jeszcze jednej kolumny a tak dziś 70% właścicieli mają własne pv... Czyli koszt średni zakładając że ładujemy za darmo z własnych pv w weekendy . Przy jeździe wokół komina zwykle około 40-50km dziennie się robi. W zimie wiadomo ładowanie tania taryfa nocna ...wówczas kosz będzie naprawdę niski . Liczyłem to i przy 20k rocznie jest to różnica 8-9k rocznie na korzyść ev więc po 10 latach sama różnica na paliwie zwraca nam koszty ev no takiego Mg4 za 99k z dopłatą

    • @marekgrys
      @marekgrys Месяц назад +1

      @@kreciq_klu oczywiście że wiem i jeszcze nie nałożyli...chcą to zrobić ale Chińczycy mogą odwetowe cła wprowadzić ...a wiesz ile Chińczycy zarabiają na sprzedaży w UE vs Chiny ? 50% marzy więc są w stanie zostawić cenę i zejść z marzy o 20% ...a jak będzie zobaczymy . Karne cła UE to będzie pogrom

    • @plucner
      @plucner Месяц назад +3

      zaliczam sie takich prosumentów że za prąd do samochodu nie płacę wcale. posiadam blisko 20 kW instalacja jako stary prosument mam cały rok prąd oddawany z sieci z tego co sam wytworzyłem a zatem nie kosztuje mi jazda autem nic nic czyli 0

    • @Diacon230
      @Diacon230 Месяц назад

      @@kreciq_klu Ja mam na dachu tylko4,4 kvp na starych zasadach i wszystko w prądzie. Przy ladowaniu samochodu z bilansowaniem miedzyfazowym autokonsumpcję mam blisko50%, bez samochodu około 30%. Instalacja powinna się zwrócić w okolo 4 lata. Nie trzeba mieć olbrzymiej instalacji żeby się opłacało, te kilka tys w roku jak zapłacę za prąd to i tak kilka razy mniej niż gdybym nie miał pv i bulił po kolei za prąd, paliwo do samochodu i np. gaz do ogrzewania.

    • @Diacon230
      @Diacon230 Месяц назад +1

      @@kreciq_klu Oczywiście masz rację, to jest inwestycja która ma się zwrócić po jakimś czasie, i tak jak wielokrotnie mówiono w globenergii na bazie swojego prądu tworzysz swoisty system który zmniejsza koszty często do zera przy odpowiedniej instalacji. To gadanie że ma pv i jeżdżę za darmo jest pewnym skrótem myślowym 😉

    • @kasyfiskalnetv
      @kasyfiskalnetv Месяц назад

      Nie ma też ceny auta plus ceny paliwa nawet darmowego prądu i tak elektryk się nie opłaca

  • @billas11
    @billas11 Месяц назад +1

    Odnośnie kastrowania ;), to warto wspomnieć że instalacja z kotłem czy pompą ciepła (o czym na swoim przykładzie wspomniał pan Grzegorz) jest zwykle pozbawiana odpowiedniego bufora wody (magazynu energii) poprawiającego efektywność pracy takiej instalacji.

  • @AG1968.
    @AG1968. Месяц назад

    Bardzo przyjemny odcinek. Co do pompy to użytkuję już od 6 lat i bez problemu chłodzę podłogówką. Inwestując w pompe był to jeden z ważnych powodów dla których wybrałem taki właśnie a nie inny system dla mojego domku(chociaż korciło mnie pójście w klimatyzatory grzewcze lub w klimakonwektory). I nie mam żadnego buforu. pompa nie może zbyt szybko przełączyć się między chłodzeniem a grzaniem cwu ale z uwagi na wspomnianą przez panów bezwładność podłogówki nie ma to większego znaczenia.

  • @abiogaz
    @abiogaz Месяц назад +1

    Dzień dobry, w nocy i o północy. 🎉
    40:33 teraz też jest tak, jak cena dobra to trzeba sprzedać mleko, bo później i tak spadnie, to jeszcze człowiek się upije mleka, poje sera / jogurta.

  • @jacekanonim7976
    @jacekanonim7976 Месяц назад

    Tez mam chlodzenie pasywne. Nie widze problemu uzywania tego przy braku bufora. Wielka pojemnosc cieplna posadzki dziala jak bufor kilkanascie m3 wody. Wiec bedzie dzialac. Sam uzywam i sobie chwale. Tez pompa pracuje kiedy swieci slonce a magazyn jest pelny. Kiedy zaczyna pobierac z magazynu automat ja wylacza. Mam wszystko zrobione w homeassistant opomiarowane i sterowane.

  • @MarciniGadzety
    @MarciniGadzety Месяц назад +2

    Witam jeśli chodzi o konkurs może chodzi o elektrownie szczytowo pompową w Solinie .

  • @pavelk4014
    @pavelk4014 Месяц назад

    Mam chlodzenie pasywne, gruntowa pompa ciepla , temp 19st w posadzkę, budynek nowobudowany , ocieplony efekt - na zewnatrz budynku 32st C wewnątrz 23-25st C.

    • @aleksandro1145
      @aleksandro1145 Месяц назад

      Super. Pompa cały czas odpalona i wodę mieli? Rekuperację też posuadasz ?

  • @ukaszw.5461
    @ukaszw.5461 Месяц назад

    Dom 240m2, 7cm styro ściany, 15cm wełna strop, 2 cm styro podłoga, went graw, okna dwuszybowe 25m2, grzejniki parter faviery przewymiarowane, piętro grzejniki aluminiowe 1 żeberko na 1m2 powierzchni grzewczej.
    Z zapotrzebowania wychodzi zużycie w sezonie grzewczym na CO i CWU 2-2,5t węgla i 6m3 (9mp) drewna.
    Sezon grzewczy 2022/23 10.09.22-10.05.23r. śr temp 5,5°C, długość trwania 245dni, kocioł na węgiel/drewno na CO i CWU 1,8t węgla, 6m3 (9mp) drewna.
    Sezon grzewczy 2023/24 10.10.23-25.04.24r. śr. temp 5,4°C, długość trwania 200dni, fotowoltaika stare zasady, kocioł na węgiel/drewno 1t węgla, 4m3 (6mp) drewna, grzałka do CWU 300 kwh, 2 klimatyzatory 3,5kw do dogrzewania w okresie przejściowym (gdy na zewnątrz jest powyżej 3°C) parter (110m2) 650 kwh (klima pracowała w ciągu 200dni przez 1800godz.) i piętro (110m2) 360 kwh (klima pracowała w ciągu 200dni przez 620godz.), krócej pracowała na piętrze ze względu na większe zyski słoneczne od przeszkleń i bytowe od mieszkańców - gotowanie, komputery.
    Temperatura w budynku oscyluje w granicy 20-22°C. A kocioł węgiel/drewno jest całkowicie wygaszany na noc a uruchamiany przeważnie rano 5-8/9 i popołudniu 16-19/20.
    Z moich obserwacji i karty katalogowej klimatyzatora wynika, że przy +14C to COP ok. 4,6, przy +7C to COP 3,8, przy +3C to COP 3,2, przy -2C to COP 2,8, przy -7C to COP 2,3, przy -10C to COP 1,9, przy -15C to COP 1,3.
    Robiłem test zużycia prądu w porównaniu z farelką w pomieszczeniu o kubaturze 37m3 i temperaturze zew. wynoszącej +3oC. Klimatyzator zużył od 2,9 (średnia moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 49oC) do 3,6 (niska moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 34oC) razy mniej prądu elektrycznego do nagrzania pomieszczenia do takiej samej temperatury niż farelka.

  • @minciu7824
    @minciu7824 Месяц назад

    Obligatoryjne magazyny energii dla wszystkich. Na starych i nowych zasadach. Również dla tech bez PV? Wszyscy powinniśmy ustabilizować stara siec

  • @plotkawieslaw
    @plotkawieslaw Месяц назад +2

    Witam. Usłyszałem w Waszym programie o sprzedaży prądu w godzinach wysokich stawek. Czy każdy oddający energię w godzinach szczytowych będzie rozliczany według stawki godzinowej, jestem na nowych zasadach i często bawię się w ustawieniach aby wspomóc energetykę o ile nie rozładowuje mojej Luny. Co należy zrobić i w ten sposób można wspierać swoje subkonto na okres jesienno zimowy.

    • @piotrgronek3223
      @piotrgronek3223 Месяц назад +1

      W tej chwili wszyscy w net-billingu przeszli na sprzedaż godzinową, ustawa, dzięki której miały zostać RCEm, jeszcze to w konsultacjach.

    • @plotkawieslaw
      @plotkawieslaw Месяц назад

      @@piotrgronek3223 ale ja nie podpisałem żadnej nowej umowy co do zmiany taryfy opłat . A może to wchodzi z urzędu

    • @BogdanSzymański-Globenergia
      @BogdanSzymański-Globenergia Месяц назад +2

      @@plotkawieslaw Rozliczenie godzinowe weszło automatycznie 1 lipca 2024 na mocy ustawy OZE. Zapewne w umowie masz ogólny zapis ze depozyt prosumencki będzie rozliczany zgodnie z ustawą i dlatego niema konieczności zmiany umowy.

    • @piotrgronek3223
      @piotrgronek3223 Месяц назад +1

      @@plotkawieslaw rozliczenie godzinowe przy sprzedaży energii jest właściwie w ustawie od początku net-billingu. Sprzedaż po RCEm była jedynie wyjątkiem do czasu dostosowania systemu.

    • @plotkawieslaw
      @plotkawieslaw Месяц назад

      @@BogdanSzymański-Globenergia dziękuję.

  • @kasyfiskalnetv
    @kasyfiskalnetv Месяц назад

    Wszystko niby się zgadza ale proszę o analizę kosztu zakupu każdego z typów aut i dopiero na to nałużmy koszt nośnika energii. Liczyłem wielokrotnie i elektryk zawsze wychodzi najdrożej. Przyjmijcie dowolne dane cena zakupu auta spalinowego np. 5 lub 10 lat eksploatacji10 tys przebiegu rocznie plus koszt dowolnego paliwa suma i tak będzie niższa od samej ceny zakupu elektryka choćbym ładował go zawsze z własnej darmowej energii

  • @grzechuskl6684
    @grzechuskl6684 Месяц назад +1

    Co do samochodów, to zostanę jednak przy benzynie dopóki to będzie możliwe, będę się ładował na stacjach benzynowych i obserwował jak ustawiają się kolejki i grzecznie czekają do prądo-poju 😁
    Trudno mi się jakoś wyobrazić wszystkich tych posiadaczy elektryków na dużych osiedlach, gdzie w zasadzie zaparkować się nie da i jak się będą ładować ci z 10 piętra, bo z drugiego widziałem przedłużaczem przez okno na własne oczy we Wrocławiu.

    • @rafagadek884
      @rafagadek884 Месяц назад +1

      To siest właśnie różnica że coś ci się wydaje ;).
      Polska to dziwny kraj i tak jak spotyka się rózne wynalazki tak będziesz widział jak ktoś ładuje się z przedłużacza z 5 piętra. jaki kraj takie przypadki ;). Polecam poszerzac choryzonty a nie opierac decyzje o to co się wydaje.

  • @marcinflorczak3295
    @marcinflorczak3295 Месяц назад +2

    Panowie cena kWh na ładowarce tesli (250kw) nawet u was w Krakowie to 1,65-1,85 zł.
    Jadąc 1100 km do Chorwacji, ładując się tylko na SuC wydałem ułamek tego co by spalił ICE.

    • @dr-arman
      @dr-arman Месяц назад +1

      0,38-0,42 eur na teasie do chorwacji. W Polsce wolę nadłożyć 120km i pojechać na trasie na suc niż ładować się na innych wynalazkach z aplikacjami qrkodami itp i to jeszcze po 3zł

    • @BogdanSzymański-Globenergia
      @BogdanSzymański-Globenergia Месяц назад

      Tesla faktycznie ma dobre ceny na supercharger-ach problem tylko w tym ze w PL tylko samochody tesli mogą z nich korzystać.

    • @marcinflorczak3295
      @marcinflorczak3295 Месяц назад

      @@BogdanSzymański-Globenergia mam wrażenie że tesli jeździ po naszych drogach najwięcej.

    • @jacek2929
      @jacek2929 Месяц назад

      @@marcinflorczak3295 Greenway ale w Słowacji (łatwo wyrobić kartę) abonament 30 EURO w nim do odebrania 100 KWh nastacjach GW w Słowacji a potem 0,19AC oraz 0,39 i 0,49 DC - a roaming działa nawet na stacjach których nie ma w spisie typu Lidl u Orbana czy Kaufland w Zadarze.

  • @bernackiandrzejab
    @bernackiandrzejab Месяц назад

    A przy ładowaniu w domu dochodA inne koszty stałe przy prądzie

  • @piotr3188
    @piotr3188 Месяц назад

    Witam, jakiej pojemności magazyn ma Pan Bogdan szacuje, że około 24 kWh ?

  • @user-dq9mb2ce9j
    @user-dq9mb2ce9j Месяц назад

    Panowie, a jak naładujecie te tysiące samochodów stojące w osiedlach (blokowiskach), kablem z 10 piętra ? Trochę więcej rozsądku.

  • @emceh
    @emceh Месяц назад

    Ale macie teorie z tymi magazynami przy ładowarkach DC - wątpię aby to miało miejsce - problem wysokich cen jest przede wszystkim polityczno systemowy. Ładowarka musi być podpięta pod OSD, abonamenty są kosmiczne (zamiast niski abo i cena progresywna jak w każdej hurtowni). Z pierwszej ręki wiem, że przepisy zamiast ułatwiać to utrudniają instalację ładowarek nawet tych AC 22kW co jest niezrozumiałe bo przecież gniazdo siłowe 32A nie wymaga papierkologii. Problemem obecnie nie są ani ceny aut, ani ich zasięgi, ale brak infrastruktury i rozsądnych cen.

    • @user-hr3gu1xe9r
      @user-hr3gu1xe9r Месяц назад

      Z tą infrastrukturą u nas jest dramatycznie, powiem więcej dochodzimy do ściany, u mnie wieczorem napięcie w gniazdku jest zaledwie 210V, natomiast w środku dnia jak świeci słońce to normalnie jest 250V i większe, dodam że nie zauważyłem u nikogo z sąsiadów posiadania elektryka, ale wystarczy że dojdzie z 5 takich samochodów to wieczorem może być ciekawie 🤔

    • @emceh
      @emceh Месяц назад

      @@user-hr3gu1xe9r to zależy jak ktoś pracuje - ja zdalnie więc właśnie w te 250V ciągnę prąd do akusa :)

    • @michdzi
      @michdzi Месяц назад

      @@user-hr3gu1xe9r gdzie mieszkasz? Ja mam PV od 2021 i napięcie mam 235 v właściwie zawsze. Wyłączenia nie miałem nigdy. Warszawa Wilanów

  • @mariusz07
    @mariusz07 Месяц назад +3

    Nie rozumiem za bardzo argumentu że ludzie ładują się z PV. Większość ludzi pracuje poza domem, więc gdy słońce daje najlepsze uzyski to auto elektryczne stoi na parkingu pod zakładem pracy. A gdy auto wraca z pracy to słońca jest już niewiele. Jedynie wolna sobota i niedziela wchodzi w grę, ale to jednocześnie unieruchamia nasze auto na cały dzień. Także ładowanie się tanio z PV to jest powielana internetowa bzdura. Taki model jest tylko dla wąskiej grupy ludzi. Prędzej bym stawiał na taryfę nocną, bo to bardziej pasuje do modelu pracy i odpoczynku w gospodarstwie domowym.

    • @abiogaz
      @abiogaz Месяц назад

      Brak wirtualnego prosumenta który by umożliwił korzystanie z prądu poza swoim miejscem zamieszkania

    • @BogdanSzymański-Globenergia
      @BogdanSzymański-Globenergia Месяц назад +2

      użytkuje elektryka i od kwietnia do października prawie w 100% ładuje się z fotowoltaiki głównie w weekendy ale jak gdzieś wyjeżdżam na weekend to ładuje się po pracy w lecie słońce nie zachodzi po 16 jak w zimie do tego jest jeszcze magazyn energii do wspomagania.

    • @piotrdmochowski1064
      @piotrdmochowski1064 Месяц назад +1

      @@BogdanSzymański-Globenergia Czyli potwierdza pan to co pisał mariusz07 - albo korzystasz albo stoi i ładujesz, to nie spalinówka że w 15 minut zatankujesz i mas z głowy na tydzień.

    • @mariusz07
      @mariusz07 Месяц назад

      ​@@BogdanSzymański-Globenergia, słońce nie zachodzi po 16, ale jeśli masz instalację na południe, to na pewno po 16 będzie już strata. Ładowanie się z magazynu to też kolejna strata. Owszem, nie zaprzeczam, że coś z tego słońca się załaduje, ale jest to obarczone kombinacjami i ustawianiem własnego życia pod widzimisię paneli foto i auta.

    • @BogdanSzymański-Globenergia
      @BogdanSzymański-Globenergia Месяц назад +1

      @@mariusz07 Nie ustawiasz życia pod panele i auto gdyż to się odbywa automatycznie ładowarka ma schemat ładowania u mnie priorytet na zasilanie z PV + magazyn

  • @Ant00-iz4wv
    @Ant00-iz4wv Месяц назад

    Te wydatki na r&d europejskich koncernów motoryzacyjnych to chyba w ramach żartu skoro baterie europejczycy kupują opracowane w Azji - no chyba że zaprojektowanie obudowy baterii pod konkretny samochód wymaga niewiarygodnego wysiłku...

  • @michalzuba
    @michalzuba Месяц назад +1

    Solina

  • @gagaxyz7115
    @gagaxyz7115 Месяц назад

    Solina lub Myczkowce

  • @rafaele84
    @rafaele84 Месяц назад +1

    Podam prosty przykład dwóch identycznych samochodów BMW i4 vs BMW 440e
    Na sanym starcie 50tys zl drożej EV czyli jakieś 5 lat darmowej jazdy tym benzynowym. Do tego AC wyższe o 2000-2500zl rocznie kolejne 10 tys po 5 latach
    Plus sprzedajemy ev po 5 latach za może 40%wartosci 130tys zl. 300 pierwotnych
    Benzyna 50% wartości 125tys z 250tys.
    Więc jakieś porównania zr tam70groszy a na szybkiej 2,7 a może mniej jest jednym wielkim ogłupieniem.
    Sam mam pV i wypożyczyłem na 3 tyg i40.
    Żeby bylo tanio to elektryk musiał by kosztować Tyle co Chinach ( ale nie będzie)
    Najgorsze że wszyscy sie zrzucają na te fanaberie w dopłatach itd
    Pozdrawiam

    • @emceh
      @emceh Месяц назад

      Serio mówisz o tym zmulonym 440e za 360 tysięcy zł? To za 295 tysięcy masz Teslę Model Y Performance która robi 0-100 w 3.7s zamiast 4.7 śmierdziucha na paliwo.

    • @Diacon230
      @Diacon230 Месяц назад

      Ale to są takie wyliczenia z dupy, nikt kto kupuje samochód za 300tys nie bierze go za gotówkę czy na kredyt tylko płaci ratę leasingową, więc nie martwi się utratą wartości.

    • @emceh
      @emceh Месяц назад

      @@Diacon230 no ratka będzie znacząco różna przy 345k a 295k PLN

  • @jacekdlugi397
    @jacekdlugi397 Месяц назад

    Panowie, a umowy czytaliście z operatorami... ja z tego co pamietam to w tauronowej byl zakaz wprowadzania z własnego magazynu. Ktos to może potwierdzic lub zaprzeczyć? Bo xos mi dzwoni, ale chyba na to nie zwracałem należytej uwagii

  • @pawe2304
    @pawe2304 Месяц назад +1

    U mnie wychodziło na LPG 30zł/100KM po zmianie samochodu na EV przy taryfie G12 i moim zużyciu wychodzi 10zł/100KM

    • @mariusz07
      @mariusz07 Месяц назад +1

      Liczenie tylko kosztów paliwa jest bez sensu. Trzeba by porównać kupno aut, okresy eksploatacji i straty przy sprzedaży auta A i B. Wtedy dopiero coś będziemy wiedzieć. A w ten sposób to ja mogę udowodnić że jadąc pociągiem i tramwajem moje koszty paliwa wynoszą 0 zł😅

    • @kasyfiskalnetv
      @kasyfiskalnetv Месяц назад

      Zgadzam się elektryk jest droższy od spalinowego o koszt paliwa jakie spalinowy przejedzie do zezłomowania

  • @jotkwadratjj1612
    @jotkwadratjj1612 Месяц назад

    Co do konkursu - obstawiam Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

  • @Lewypiotr23
    @Lewypiotr23 Месяц назад

    Bóbrka choć tak na prawdę Gorlice, liczę na nagrodę? Prawdziwa energia ;-)

  • @romanhelak4588
    @romanhelak4588 Месяц назад

    Witam. Jeżeli mam instalacje pv już w systemie netbiling z dofinansowaniem z czytego powietrza, to mogę się starać o dofinansowanie na sam magazyn energii z mojego prądu 6.0?

    • @abiogaz
      @abiogaz Месяц назад

      2 dni temu na tym kanale został przesłany film na ten temat

  • @pawe5125
    @pawe5125 Месяц назад

    Ładowarki DC w większości są dotowane przez UE, więc czas amortyzacji nie jest tak długi ... Tesla sprzedaje energię po 1.8 i też zarabia, wiec jak to jest ?

  • @emceh
    @emceh Месяц назад

    Odpowiadając na pytanie - zapewne chodzi wam o elektrownię szytowo-pompową w Solinie :)

  • @sawomirgemzik9258
    @sawomirgemzik9258 Месяц назад +1

    Zalew Smoliński z elektrownią szczytowopompową.

  • @grzechuskl6684
    @grzechuskl6684 Месяц назад

    Panowie z Gloenergii czy jesteście w przybliżeniu określić jaki procent kierowców w Polsce jest w stanie ładować się z tzw. własnego gniazdka, a ilu będzie musiało korzystać z publicznych ładowarek, bo jak na razie to większość posiadaczy elektryków ładuje się raczej w domu korzystając z własnego gniazdka i jeszcze korzystając PV, a to jest naprawdę inny temat, czyli koszt użytkowania, wygoda ładowania.

    • @M.Mackowski
      @M.Mackowski Месяц назад

      Z badań wynika, że ponad 80% kierowców ma dostęp do gniazdka a kolejne 10% może taki dostęp mieć.
      Zostaje więc marne kilka procent skazanych na infrastrukturę publiczną.

    • @grzechuskl6684
      @grzechuskl6684 Месяц назад +2

      @@M.Mackowski Te 80% to chyba na wsi, a własne gniazdko to jest takie, które przyjeżdża się do domu i podłącza się do swojej instalacji.
      Nie wiem skąd masz takie dane, ale prędzej dostęp ma 20%, a realnie może być 1/3 kierowców, bo w centrach miast i osiedlach gdzie jest dużo bloków i w zasadzie żaden może nie mieć dostępu do własnego gniazdka a takich osiedli i miejsc w Polsce jest mega dużo, więc jak coś piszesz to się trochę zastanów, a nie pisz głupot o jakiś marnych procentach.

    • @ukaszw.5461
      @ukaszw.5461 Месяц назад

      ​@@grzechuskl6684Ja w Częstochowie widziałem już na jakimś osiedlu blokowym zwisający przedłużacz z 1 piętra do zaparkowanego elektryka.

    • @jacek2929
      @jacek2929 Месяц назад

      @@grzechuskl6684 W PL 41% mieszka w tzw "blokach", czyli teoretycznie 59% powinna mieć dostęp do gniazdka. Ale, wśród tych którzy mieszkają w blokach jest nadreprezentacja populacji nie posiadającej samochodu. Więc można spokojnie przyjąć że 70% ma dostęp do gniazdka.

  • @pawelr8750
    @pawelr8750 Месяц назад

    Ciekawe co z wodorem ...

  • @user-zz1st4ro7i
    @user-zz1st4ro7i Месяц назад

    Mam 4 kilometry do pracy,pozwólcie mi kupić w europie wulinga mini ev to będę jeździł elektrykiem.Najlepiej bez cła,bo chodzi przecież o ekologię.

  • @DawidexVeget
    @DawidexVeget Месяц назад

    Muzeum poświęcone historii energetyki w Rzeszowie

  • @rafagadek884
    @rafagadek884 Месяц назад +1

    Panowie wasze zestawienie jest nieprawdziwe ponieważ jako posiadacz tesli ładuje się w trasie za 1,60-1,80 za kWh wiec tankowanie wtrasie kosztuje mnie od 28-32zł a nie 50zł jak wskazujecie !. A to już zmienia postać rzeczy. Tak samo przy odpowiednich abonamentach to ładowanie dla pozostałych aut będzie niższe.
    Przyjmuje wasze zestawienie jako ciekawostkę do dyskusji bo nietstey nie jest ono miarodajne ! i nie należy się opierać na nim podczas decyzji co do zakupu auta elektrycznego.
    Z punktu użytkownika i z określonego czasu średni koszt jest dużo niższy niż spalinowym i to fakt niepodważalny !
    A wskazywanie tezy że elektryk ma sens jak nie musicie korzystać nadmiernie ze stacji szybkiego ładowania jest wielutnym kłastwem na co przykład przytoczyłem powyżej. Bo nawet korzystając 100% z szybkich ładowarek koszt uzytkowania elektryka wyjdzie mnie taniej niż spalinowego. Wiec nie wprowadzajcie polaków w błąd.

    • @BogdanSzymański-Globenergia
      @BogdanSzymański-Globenergia Месяц назад +1

      Są też inne samochody niż Tesla i inne ceny niż na Superchargerach właśnie miarodajne zestawienie pokazuje całe spektrum. Na rynku też są ładowarki Orlenu z ceną 3,19/kWh, Green way z ceną 3,15/kWh czy Power Dot z ceną 2,99/kWh. I to omawialiśmy że w przeciwieństwie do paliwa koszt ładowania bardzo się różni.

    • @rafagadek884
      @rafagadek884 Месяц назад +1

      @@BogdanSzymański-Globenergia Żeby to było miarodajne powinniście wskazać że te inne mogą się także ładować w okolicy 2 zł na szybkich ładowarkach a wskazujecie górne limity czego nie zrobiliście dla paliw bo przecież mogę zatankować za 6,29 i za 7,99 ;). Jak widzicie wasze zestawienie jednak nie jest miarodajne i powie wam o tym większosć uzytkowników EV ;)

    • @BogdanSzymański-Globenergia
      @BogdanSzymański-Globenergia Месяц назад +1

      @@rafagadek884 Przyjęliśmy cenę dla szybkiej ładowarki na trasie 2,89zł/kWh co jak widzisz nie jest najwyższą wartością lecz typową jak ładujesz się na trasie przy drodze szybkiego ruchu czy autostradzie. Nie wiem dlaczego uważasz że jedyne miarodajne zestawienie to pokazanie najtańszej opcji ? Nie widzę też sensu robienia 15 czy 20 zestawień. Pokazaliśmy że najtaniej jest ładować się w domu a na publicznych ładowarkach to koszt od 1,59 do 2,89 i taniej na wolnych drożej na szybkich. Weź pod uwagę ze nie definiujemy tu szybkiej ładowarki.

    • @rafagadek884
      @rafagadek884 Месяц назад

      @@BogdanSzymański-Globenergia Przyjeliście generalnie górną granicę ładowania na szybkich ładowarkach w trasie, nie wspominając że wielu operatorów przy wykupieniu abonamentu obniża znacząco ten koszt do poziomów 2-2,20. Na koniec twierdząć że elektryk opłacalny pod warunkiem że nie zbyt często korzysta się w szybkich ładowarek co jest niezgodne z prawdą.
      Nie piszę nic o wolnym ładowaniu bo tu aurat jest to względnie miarodajne ale z szybkimi ładowarkami się nie zgodzę. I nie piszę toego jako teoretyk a osoba praktykująca. Owszem jeżeli chcemy zignorować wszystko i nie liczymy się z kosztami to wasze ceny są jak najbardziej realne ale to tak samo jest z beznzyną można zatankować za 6,2 a można za 8,5 w pl, bo poza bywa i 9zł za litr. Czego nie mozna powiedzieć o prądzie ;).

    • @BogdanSzymański-Globenergia
      @BogdanSzymański-Globenergia Месяц назад

      @@rafagadek884 Rozumiem twoje podejście jako posiadacza Tesli z dostępem do Superchargera ja patrzę na to inaczej jako użytkownik Kia z kartą flotową na Orlenie. Temat ładowania jest bardzo wielowątkowy może nagramy o tym osobny film. Osobiście uważam że jak ktoś planuje używać elektryka na dłuższych trasach to Tesla staje się bezkonkurencyjna właśnie z uwagi na ogarnięcie szybkiego ładowania bez zbędnych formalności w racjonalnej cenie. W innych przypadkach często nie cena jest największym problemem tylko dziesiątki aplikacji QR kodów i innego zamieszania. Dla mnie cena na szybkich ładowarkach niema większego znaczenia bo statystycznie rocznie to nie tam się w większości uzupełnia energię.

  • @adamusekk
    @adamusekk Месяц назад +1

    Gdzie wyliczenie przy ładowaniu ze swojej instalacji PV jak robi ponad 80% wlascicieli elektrykow? To bedzie kilka gr/kwh liczac amortyzacje instalacji i wtedy wychodzi 1zl/100km

    • @Yushimitsu
      @Yushimitsu Месяц назад

      @@kreciq_klu Pewnie w weekend ładują się do pełna, a w tygodniu podładowują trochę w nocy, ale wiadomo to zalezy od zasięgu i tego ile się jezdzi dziennie.

    • @Diacon230
      @Diacon230 Месяц назад +1

      Może nie 80% ale faktycznie jeśli masz pv to starasz się kiedy tylko jest słońce a ty jesteś w domu doładować samochód. Są też weekendy i nie wszyscy wyjeżdżają na wycieczki. Jak masz dużą instalacje na starych zasadach to możesz wyjść z kosztami na zero. Więc da się 😊​@@kreciq_klu

    • @mariusz07
      @mariusz07 Месяц назад

      ​@@Yushimitsu, możliwe weekendy do efektywnego ładowania to gdzieś od maja do końca sierpnia. Czyli 16 weekendów w sezonie urlopowym wiosenno-letnim musisz być niewolnikiem pv i nigdzie nie jechać w dzień. :) Trochę słabo to wygląda. Masz dwa dni wolne od pracy, ale nigdzie sobie nie wyjedziesz, bo musisz naładować elektryka na styk, żeby ci wytrzymał od poniedziałku do piątku.

    • @droczek
      @droczek Месяц назад

      ​@@kreciq_klu chciał powiedzieć, że większość instalacji pv działa na starych zasadach

    • @BogdanSzymański-Globenergia
      @BogdanSzymański-Globenergia Месяц назад

      Celowo nie daliśmy wyliczenia EV ładowanego z fotowoltaiki to to bardzo indywidualna analiza. Inaczej będzie to wyglądać w netmeteringu inaczej w netbilingu. Nie jest to takie oczywiste jaką przyjąć tu cenę.

  • @michawencel5183
    @michawencel5183 Месяц назад

    Najpierw porównajcie moc samochodów i później spalanie.

    • @jacek2929
      @jacek2929 Месяц назад

      samochód poruszając się z prędkością 120 km/h zużywa moc ciągłą 20KW. 😛

    • @michawencel5183
      @michawencel5183 Месяц назад

      @@jacek2929 taki o mocy 200 km i taki o mocy 600 km? Poza tym liczy się średnią.

  • @pawelka202
    @pawelka202 Месяц назад

    Przy pewnej ilości elektryków wprowadzane są podatki drogowe więc za chwilę będą i na elektryki dodatkowe opłaty w Polsce

  • @andrzejchabros7141
    @andrzejchabros7141 Месяц назад

    Pojazdami służbowymi.? xD.

  • @dudi3481
    @dudi3481 Месяц назад +1

    prof. Bralczyk: " w cudzysłowie jak w dupie, nie w DUPIU"

  • @pedrosanchez8062
    @pedrosanchez8062 Месяц назад

    Solina