Végre érvényesül a termék teljes életciklusra vonatkozó vizsgálata, rendkívül fontos! Ki is jött, hogy pl. az akkumulátoroknál így mennyivel "drágább" a megoldás, mint csak a gyártásból adódó haszon alapján... Pedig ez a szemlélet alapvető, hogy reális képet kapjunk.
Persze mert minden kezdet nehéz. Azt nem veszi figyelembe (mint ahogy hozzászólásából kiderül ön sem), hogy kevés egységnyi akkumulátor újra hasznosítása horribilis összegbe kerül. De egy újra hasznosító üzemet nem kis mennyiségre kell tervezni. Arra teljesen felesleges létrehozni mert nyilván nem térül meg. Ma a lítium alapú akkuk még nagyon kevés mennyiségben állnak rendelkezésre az újra hasznosításhoz. Magyarán kevés a nyersanyag, így egységnyi akkura vetítve természetes, hogy nagy az újra hasznosítás költsége. Majd ha x év múlva ez a nyersanyag mennyiség az 1000 - 1000000 szorosára nő, a költség is lentebb megy. Akkor viszont már nem hogy meg nem fogja érni, de evvel foglalkozó cégeknek nyereséges is lesz. Annak idején nem voltak szelektív kukák sem, maximum a MÉH -be lehetett bevinni papír hulladékot. Manapság szelektíven gyűjtik a papírt az alumíniumot a műanyagot az üveget, mert az evvel foglalkozó cégek profitálnak belőle. Ha nem így lenne, nem léteznének ilyen újra feldolgozó üzemek sem.
Végre érvényesül a termék teljes életciklusra vonatkozó vizsgálata, rendkívül fontos! Ki is jött, hogy pl. az akkumulátoroknál így mennyivel "drágább" a megoldás, mint csak a gyártásból adódó haszon alapján...
Pedig ez a szemlélet alapvető, hogy reális képet kapjunk.
Persze mert minden kezdet nehéz. Azt nem veszi figyelembe (mint ahogy hozzászólásából kiderül ön sem), hogy kevés egységnyi akkumulátor újra hasznosítása horribilis összegbe kerül.
De egy újra hasznosító üzemet nem kis mennyiségre kell tervezni. Arra teljesen felesleges létrehozni mert nyilván nem térül meg. Ma a lítium alapú akkuk még nagyon kevés mennyiségben állnak rendelkezésre az újra hasznosításhoz. Magyarán kevés a nyersanyag, így egységnyi akkura vetítve természetes, hogy nagy az újra hasznosítás költsége. Majd ha x év múlva ez a nyersanyag mennyiség az 1000 - 1000000 szorosára nő, a költség is lentebb megy. Akkor viszont már nem hogy meg nem fogja érni, de evvel foglalkozó cégeknek nyereséges is lesz.
Annak idején nem voltak szelektív kukák sem, maximum a MÉH -be lehetett bevinni papír hulladékot. Manapság szelektíven gyűjtik a papírt az alumíniumot a műanyagot az üveget, mert az evvel foglalkozó cégek profitálnak belőle. Ha nem így lenne, nem léteznének ilyen újra feldolgozó üzemek sem.