* Płyty OSB lepiej kręcić w poprzek do legarów. Według wyliczeń wyczytanych w necie, podłoga będzie wtedy trwalsza. * Im lepiej, solidniej będzie zrobiona konstrukcja + grubsze płyty, to podłoga posłuży nam dłużej. * Pod płytki płytki nie ma co oszczędzać na grubości płyty (22 +), można też gęściej ułożyć legary. Dziękuję za wszystkie komentarze i uwagi. To dzięki Wam mój kanał może się dalej rozwijać :).
Witaj. Fajny, praktyczny material. Mam do Ciebie pytanie. Chcę ocieplić strop w domu parterowym. Pomyslalem sobie ze zrobie to tak aby móc wykorzystać powierzchnię w przyszlosci. Welna o grubosci 20 cm. Legary. na to plyta osb, ew. Mfp. Powiedz mi czy musze stosowac na dole i na górze wełny folię ? Czy wystarczy tylko folia na dole ? Pozd Robert
Panie Mariuszu. Mieszkam w starym po niemieckim domu na piętrze. Na dole współwłaściciel który dobudował sobie łazienkę ale stroni od wszelkich innych remontów. Chciałbym zrobić sobie łazienkę taka małą wydzielić na kibelek i prysznic. Na stropie drewnianym mam deski podłogowe ale stare, brzegi powycierane i bardzo skrzypią. Czy w ten sposób bez zrywania starej podłogi też można zrobić ??
mario bud tj jedyny fachowiec ktory mnie nie denerwuje poniewaz nie rznie wazniaka profreionalisty jak inni. potrafi powiedziec kiedy mu cos nie wyjdzie i taki filmik mozna ogladac. inni pseudo fachowcy zabieraja czas. mario. radz cos na korytarzyk wiatrolap ktory mi wilgotnieje. pozdr
rewelacyjny jest twój kanał bo za każdym razem gdy zastanawiam się nad drobnym remontem to prowadzisz mnie jak za rękę. Dodatkowym atutem jest szczegółowy wykaz materiałów i narzędzi w opisie twojego filmu. Łapa w górę
Super filmiki. wszystko profesjonalnie. Jeden szczegół do którego można się przyczepić. Lepsze by były śruby do osb z pełnym gwintem. Płyta na śrubie przy końcu gdzie nie ma gwintu może się po czasie zluzować i pracować. Gwint na śrubie do samej główki pozwala tego uniknąć. Serdecznie pozdrawiam 😃
Cześć, właśnie tego typu prac brakowało na Twoim kanale :) Ale cieszę sie ze udało mi sie zrobić taka samą podłogę, jak na moje możliwości to olbrzymi wyczyn ale teraz widzę że zrobiłem wszystko prawidłowo ;)
Fajnie wyszło jak zwykle, dobrze się ogląda twoje filmy, krótkie i konkretne. Kiedyś zastanawiałem się nad kupnem wkrętarki sieciowej Macallistera, ale skoro taki fachowiec używa wszystko Skila to może nie są takie złe jak ludzie piszą. Powinien cię sponsorować Bosh, albo Ryobi.
Zamarzam zrobić taka podłogę na części poddasza, gdzie nie zrobiono wylewki. łazienke zrobiłem wg. zaleceń autora tego filmu..wyszła idealnie. nawet goście co potem docinali lustra, blat ze szkła byli zdziwieni, że kafle są w pionie i poziomie tak idealnie ..
Czy pianka montażowa niskoprężna pod legarami nie zacznie po upływie czasu skrzypieć przy chodzeniu?? Jestem na etapie mocowania legarów prześwit miedzy podlogą betonowa a legarami bedzie wynosił od 1 do 2cm. Prosze o opinie
Tak jak powiedziałeś,warto spędzić trochę czasu z przygotowaniem,żeby końcowy efekt był zadowalający. Tak niestety jest z wszystkimi pracami. Dobra robota! Pozdro
Suuuper. A więc tak, sam inspiruje sie filmami tu zamieszczanymi ale niestety jak życie zweryfikowało nic one z rzeczywistością wspólnego nie mają. Otóż jeżeli ktoś ma mieszkanie w starym budownictwie to po zerwaniu starej podłogi, napotka mnustwo gruzu (u mnie z 8m2 wyszedł prawie cały bigbag), chićbyście nie wiem jak zabezpieczyli to całe mieszkanie zakurzone że hej. Następnie krzywa podłoga (u mnie na jednym końcu legary do 5mm korekcji a przy drzwiach wejściowych do 5cm) dodatkowo podłoga nierówna jak po bombardowaniu przez meteoryty czyli trzeba nawalać młotem lub młotowiertarką żeby chociaż legary nie kiwały sie na boki i obniżyć najwyższe góry nie tak jak na filmie gdzie dla reklamy Skila 2 małe górki skute są (Kupiłem pilarke tarczową Skila i oddałem bo w żadnej nie dało sie ustawić ostrza w stosunku do stopki pod kątem 90 stopni) . W jednym miejscu pójdzie łatwo bo chlapneli wapnem w innym chlapneli cementem więc mordęga kucia. Stare futryny wpuszczone w podłoge a więc podcinanie. Jako podkładki pod legary polecam płyty pilśniowe oraz pocięte panele i plastikowe kliny te mniejsze do paneli. Zwróćcie uwagę że zawsze fachowcy robią na pustych pomieszczeniach i cały dzień bo to w końcu ich zarobek, wy będziecie musieli poprzenosić co trzeba albo przestawiać z miejsca na miejsce, będziecie musieli normalnie funkcjonować czyli praca i inne zajęcia więc owe 2 dni w bajki sobie wsadźcie. Ja robiłem przedpokój czyli strategiczne pomieszczenie i powiem że żałuje bo mogłem kupić najcieńsze osb i przykręcić do starej podłogi. Ja mam bo kupowałem okazyjnie po marketach i WYKORZYSTAŁEM WSZYSTKIE URZĄDZENIA : wkrętarka, młotowiertarka, wyrzynarka, pilarka tarczowa, piła szablasta lub urządzenie wielofunkcyjne lub zwykła piła ( nie zawsze da sie rade podciąć), młot 800 lub 1000, poziomica 1,8/2m , 1m , 1,2m i mała, łomy większy i mniejszy. Drobne narzędzia czyli bity, kleszcze aluminiowa linijka, miarka itd . Pozdrawiam
Elegancka robota. Można też było zrobić to na styropianie bez legarów i nawet od razu na styropian dać panele podłogowe, wymagało by to tylko wyrównanie podłogi jakaś wylewką.
Dzięki. A wiesz, że obok w drugim pomieszczeniu właśnie tak robiłem. Jednak, żeby wyrównać podłoże, to przykleiłem styropian na dużo placków i później położyłem płytę OSB. Może w przyszłym roku umieszczę krótki film jak to robiłem.
Oczywiście, że tłumi, ale nie każdy. Wstukać sobie w google: styropian akustyczny. Zupełnie inny niż zwykły styropian EPS czy XPS. Zalecany pod wylewki np. pod podłogi pływające.
Mam około 4 -5 cm na ocieplenie podłogi i przygotowanie pod położenie paneli. Wymyśliłem żeby położyć XPS 3 cm a na to płytę OSB 12 mm, położoną luźno i z przesunięciem względem siebie. Na to panele. Boję się tylko, że płyty OSB będą mi klawiszowały. Podłoga z legarami, jak na filmie, odpada ze względu na ograniczenie co do wysokości warstw.
To moze byc dobre rozwiazanie jesli nie chcemy obciazac stropu. Ciekawi mnie tylko jak sie ma cenowo taka podloga do tradycyjnej wylewki z izolacja styropianowa.
Obecnie chcę zrobić tak. Jest podłoże (beton) na to folia paroizolacyjna później chcę dać styropian twardy o grubości 30 mm, na to płyta wiórowa 19mm przymocowana na kołkach, następnie dobry podkład pod panele 5mm i na to panel o grubości 12mm. Mieszkam w kamienicy na parterze. Głownie mi chodzi o jak największą izolację od podłoża ponieważ od betonu ciągnie mocno zimnem w szczególności zimą ponieważ pode mną znajdują się piwnice. Proszę o opinię czy można tak zrobić. P.s płyty już są zakupione wylewka nie wchodzi w grę.
@Mario Budowlaniec Cześć. W tym miesiącu będę się w końcu zabierał za swoją podłogę, która jest wklęsła (średnio 5cm, najgłębiej ok 8cm na środku) i zastanawiam się czy muszę dawać legary od ściany do ściany? Chodzi o to, że nie chciałbym podnosić podłogi o całą grubość kantówek względem najwyższego punktu (przy ścianach).
Mam prośbę o radę. mam polozoną na działce podłogę z OSB. nie chcę już nic na niej kłaść ale chciałbym ją zabezpieczyć przed brudem i zniszczeniem. tzw. gumoleum odpada po podobno może powstawać pleśń a działka dość hmmm....wilgotna. Błagam o radę czy pomalować jakaś farbą, proponują mi o dziwo farbę cholorokauczukowa.
Mario Budowlaniec Czy można zastosować kantówki o mniejszym przekroju? Chciałbym podnieść podłogę jedynie o 3 max 4 cm. Mam zamiar dokręcać je do drewnianej podłogi i nie chciał bym żeby się rozwarstwiły, przypuszczam że zastosuje wkręty o przekroju 3,5mm a długość dostosuje do wysokości kantówek. Chcę przeprowadzić rury (Pex 16 w otulinie 9) od ogrzewania pod płytami OSB do grzejników, mieszkam w kamienicy i myślę że to jedyne rozwiązanie jakie mogę zastosować na drewnianej podłodze.
Witam, bardzo fajne filmy, bardzo dużo mi pomogły w remoncie. Mam takie pytanie, może mi Pan pomoże. Czym mam wykończyć sufit, który jest z płyt mpf i ściany i sufit z płyt osb?Trudny temat i nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Dziękuję i pozdrawiam:)
Witam, tak się zastanawiam nad kantówkami, większość kantówek to "standardowe" drewno. Mnie zastanawia kiedy stosuje się drewno klasy C-24 itd? Chce zrobić ocieplenie stropu na strychu (nad ogrzewanym pomieszczeniem) - podłoga na legarach, pomiędzy wełna, a na wierzch płyta OSB. Jednak natrafiłem na kantówki z drewna klasy C-24, które podobno są dokładniej wycięte, drewno ma mniej wilgotności (więc mniej szans na grzyba, pękanie czy zmianę wymiarów), lepiej zabezpieczone drewno. Ciekawi mnie czy warto? Słyszę, że klasę drewna trzeba dobrać wzg projektu, ale co widzę budowę lub zmianę dachu to mam wrażenie (może mylne!), że wykorzystane drewno to standardowo cięte - nie impregnowane (mam na myśli, że w specjalny sposób - najczęściej zielony impregnat) , nie suszone/sezonowane. Dziękuje za poradę :)
Mario a próbowałes stosować płyty MFP zamiast OSB?. Czy płytę MFP przed położeniem płytek trzeba matowić i gruntować gruntem szczepnym? Świetny kanał dla domowych majsterkowiczów.
Bez problemu położysz płytki ale musi być stabilna podłoga,na zachodzie większość domów ma drewniane podłogi,zrobiłem na dzień dzisiejszy ponad 50-60 łazienek i nigdy nie miałem reklamacji. Zanim ułożysz płytki musisz być 100% pewny ,że podłoga jest wystarczająco stabilna i oczywiście użyć do tego odpowiedniego kleju. Są jeszcze pewne dodatkowe rzeczy,które należy zrobić aby nie bylo niespodzianek na koniec,ale położenie płytek na OSB to żaden problem
a coś dokładniej? na płyty izolację może być folia w płynie i później na to położyć płytki? czy jeszcze dać siatke dla wzmocnienia a później dopiero płytki?
tak jak powiedział kolega "Thunder from Poland" Dobrym rozwiązaniem jest położenie siatki jak do docieplenia i również na zakładkę i zaciągnięciem dobrym elastycznym klejem( ten z OBI za 20 zł nie załatwi sprawy:-))) Oczywiście wcześniej musisz zaimpregnować osb dobrym gruntem. Pamiętaj nic nie załatwi sprawy lepiej jak zrobienie solidnej konstrukcji
witaj mario pytanie z innej beczki. strop betonowy do ocieplenia co lepiej stropian 10 czy 2x 5 ulozyc na przemian zeby zakryc szczeliny i przykryc folia? da to cos? wylewke bede chcial zrobic dopiero w przyszlym roku
Co wpływa na to, że podłoga z czasem może piszczeć jak w starym domu ? Będę u siebie to robił i nie wiem czy dać gęściej stelaż czy może grubszą płytę.
Witam, planuje samodzielne wykonanie ocieplenie poddasza nie użytkowego(składowiska) w ten sam sposób i potrzebuje podpowiedzi. Mario mam prania: 1. wedle projektu mam do położenia styropian EPS70 gr 20cm czy to właściwe grubość i gramatura będzie dla dobrego utrzymania ciepła?? czy może lepiej użyć wełny 35cm?? 2. płytę OSB mona użyć cieńszej 15mm (zawsze by to dało parę zł w kieszeni) , czy to nie sprawi o wiele słabszego wytrzymałości
Czy taka izolacja ma sens na poddaszu? Tzn chodzi mi o to czy ta grubość wełny mi cokolwiek dociepli, oczywiście dach też ma być w przyszłości docieplony bo na razie nie jest i strasznie mi przez poddasze ucieka ciepło zima a latem grzeje jak cholera...
Mam pytanie, chciałbym zrobić podłogę w podobny sposob, tylko czy zeby sie duzo nie podnoscic moglbym uzyc kantowek o grubosci 3 cm? czy raczej beda za cienkie ?
Czy na płytę osb można kleić płytki ? Czy zagruntowane gruntem szczelnym płyty i klejenie płytek na klej wysokoelasfyczby to wszystko co zapewni trwałość na lata ? Płytki 60x60
Hej mam pytanko może juz bylo ale sporo tego ;) Wiec tak Chciałbym położyć płytki na płyty OSB pytanie Na co to położyć Co zastosować jako spoina klej Łącznik między płytą a płytką??? dziękuję za pomoc :) Pozdrawiam serdecznie
Mario zrobisz podobny film tylko płyta OSB lub MPF na ścianie? Chciałbym zrobić coś takiego w piwnicy tylko trochę nie wiem jak się za to zabrać. Ściana jest niekoniecznie prosta. Proszę o wskazówki :)
Witam wszystkich. Mam pytanie bo zaczynam remont starego domu i chce podłogę zrobić właśnie z płyt OSB i na to panele położyć. Moje pytanie brzmi Co mam dać pod legary jeśli jest tylko piasek?
Na płycie wiórowej są płytki, pierwsza warstwa pękła ,położono drugą aby zakryć pierwszą i wyrównać poziom chce położyć na to trzecią warstwę bo podłoga jest równa tylko czy to dobry pomysł.?
Witam. Zaczynam remontować poddasze. Dom ma około 50 lat. Chce wyrównać podłogę pod panele. Strop jest betonowy i myślę o wylewce samopoziomujące lecz mam pewien problem gdyż w stropie są dwie belki drewniane przez cala szerokosc pomieszcsenia na których stoją słupy podtrzymujące dach. Belki niestety się uginają i nie wiem co z nimi zrobić czy usunąć i zalać betonem czy nie można ich ruszać
mario- wszędzie piszą, że nie powinno przykręcać się legarów do podłoża, możesz wypowiedzieć się na ten temat? Jestem na etapie podłogi w systemie suchej zabudowy z mfp i znacznie ułatwiło by mi robotę i regulację przykręcanie legarów łącznikami ciesielskimi kontowymi, ale nie wiem czy to dobry pomysł, legary 80x100 pod to wełna na górę płytam mfp 2x15mm
czy koniecznością jest układanie płyt OSB prostopadle ? ponieważ w moim pokoju mam beton, laty płaskie 20mm na to kantówki 47 na47 i dopiero płyty i tak było zrobione oryginalnie tylko że podłoga skrzypiały więc montuje dala od nowa przy użyciu nowych materialow
To juz 3 lata od publikacji a ja robie nowa podloge na legarach i wlasnie przeczytalem w 2 zrodlach zeby nie przykrecac legarow do podloza bo to bedzie przenosic drgania/akustyke. Chodzi o 1 pietro. Czy tak jest naprawde?
Pełna profeska :) Czasem twój partner technologiczny nie pomoże ci w zrobieniu konkursu z nagrodami, tak jak to robi twój kolega po fachu @Nie znam się ? :P
Mieszkam na piętrze generalnie nie chcę dawać wysokiej podłogi i w planach mam: folia, 2cm ocieplenia, płyta OSB lub Sklejka, na to folia i panele winylowe. Nie lepiej dać styropian? ma podobną lambdę a jest tańszy? Chcę to zrobić tylko dlatego że po mieszkaniu biegam bez skarpetek a teraz zwykłem panele podłogowe są położone bezpośrednio na wylewce :-( samej wylewki to już nie komentuję bo logicznie bardziej opłacało by się to wszystko kuć i na nowo dać grubsze ocieplenie...
Wiem że zadam pytanie rzeka, ale może ty mi na nie odpowiesz jakoś w miarę rozsądnie, bo wszędzie mają tak napisane że wychodzi na to że sam mam zadecydować co będzie lepsze... Mieszkam na 1 piętrze i robię remont w tym podłogę, kantówki daję 20x20 na to płyta OSB 15 i teraz nie wiem co dać na wypełnienie czy wełnę mineralną, czy styropian XPS?
Mario z tego co ja czytałem szykując się do takiej właśnie konstrukcji znalazłem, że płyty mocuje się dłuższym bokiem prostopadle do legarów nie równolegle. Na tak małej podłodze pewnie nie będzie problemu ale przy większych wpływa na pracę płyty.
Masz większe doświadczenie ale dla mnie sensowniejsze (stabilniejsze) jest kręcenie płyt w poprzek profili tak jak się to robi z płytami g-k czy to na suficie czy ścianie :)
Oczywiście, że tak. Płyty OSB to płyta o orientowanym kierunku włókien wzdłuż płyty. Układając w ten sposób wytrzymałość płyty jest ok. 2 razy mniejsza, a ugięcia będą znacznie większe, gdyż moduły Younga na obu kierunkach różnią się przeszło 2x. Solidne faux pas...
Płyty zawsze kręcisz wzdłuż profili,żeby były stabilniejsze na łączeniach!!! Belki pod nimi układasz prostopadle do legarów,jeśli masz drewnianą podłogę!! Jeśli konstrukcja nie jest zbyt stabilna możesz nakręcić następną warstwę płyt najlepiej poprzecznie,żeby łączenia się nie pokrywały. Z K-G robisz zupełnie tak samo. Dodatkowo gdzie nie masz profila na łączeniu wzmacniasz je kawałkiem deski np. OSB
Mario poradź mi. Mam do wykonania sufit podwieszany w korytarzu długości 10m i szerokości 1.3 m. Jak wykonać konstrukcję? Myślałem by nie dawać profili głównych tylko same nośne co 60 cm, a je przymocować wieszakami pośrodku do sufitu. Czy to dobry pomysł czy lepiej nie rezygnować z konstrukcji krzyżowej?
Dzień dobry mam sterom podloge drewniana z desek (1pietro )podspodem stare belki stropowe bez możliwość demontażu i położenia betonu chce plyty osb jakies propozycje strop cegla ułozona w pułkole stan 2na 5 dziękuję
Mario, poruszyłeś temat, za który się zbieram. Usunąłem w pokoju stary parkiet, przez co podłoga obniżyła się o 2 cm. Chcę teraz te 2 cm czymś nadrobić więc pomyślałem o płytach OSB pióro-wpust, które układałbym jak panele podłogowe na podkładzie, żeby zlikwidować małe nierówności. Czy Twoim zdaniem zda to egzamin? Chciałbym uniknąć robienia tradycyjnej wylewki, bo jest to chyba trudniejsze.
Krzysztof Brózda masz równa podloge? co to za pomieszczenie? blok czy domek, parter czy piętro? ja bym położył styropian 2cm i na to panele, wyjdzie taniej i będziesz miał izolacje termiczna i akustyczna.
Andrzej Dunowski, jest to pokój sypialny w bloku na pierwszym piętrze. Jak to w starym budynku z lat 40 podłogi zrobione z jakiegoś gównolitu, który na każdym m2 ma inny poziom. Różnice te nie są duże z tym, że przez środek pokoju zrobiła się szczelina, która spowodowała wybrzuszenie w tym miejscu. Zastanawiam się czy styropian nie będzie się zapadał pod naciskiem mebli? Mógłbym użyć do tego zwykłego styropianu czy jakiś specjalny trzeba?
Krzysztof Brózda Styropian musi być typu dach/podłogowy, EPS 100, na pewno nie taki elewacyjny bo będzie za miękki. Styropian o grubości kilkunastu cm kładzie się pod wylewki podłogowe betonowe w budownictwie i jakoś się nie zapada. W moim domu na parterze pod wylewką podłogową z ogrzewaniem podłogowym mam 20cm styropianu. Punktowy nacisk oczywiście spowoduje, że styropian się zapadnie, ale jak rozłożysz go za pomocą sztywnych paneli to nic się nie stanie. Jak masz nierówności to pierw powinno się je wyrównać, tak cienki styropian powinien leżeć na równym. Chyba lepszym pomysłem było by zrobić jak na tym filmie albo wylać coś samopoziomującego i na to jakieś panele z podkładem.
Panie Majster mam pytanie :) będę ocieplał posadzkę poddasza ponieważ spiernicza mi całe ciepło góra. Chce to zrobić następująco proszę o korektę mojego planu :) na posadze folia ( jak na załączonym przez Cb filmie) na folie steropian 10 Cm posadzaka i na niego styropian 5 gorszej jakości tak by styropian 5 zakrywał szeliny łączenia tego na dole i na to płyta ost 18 mm, bez legarów . moje pytania brzmią czy zda to egzamin? czy będzie trzymać ciepło? czy bez legarów będzie ok ? planuje kupic płyte osb 18mm
Mam pytanie czy można przykręcić płyty do posadzki np. na podkłady pod panele itp. ogranicza mnie wysokość warsztatu a chce jak najtaniej wyrównać podłogę.
Witam zamierzam kupic dom do remontu zastanawiam sie nad wlasnie taka podloga w jednym pomieszczeniu salon w salonie chce dac akwarium plus minus 300 350l czy taka plyta wytrzyma takie obciazenie czy zastosowac podwojna grubosc plyt czyli plyta na plycie chce plyte na koniec zeszliwowac i wylakierowac mozna prosic o jakas porade
Nie mam z tym żadnych doświadczeń, widziałem tylko jak cykliniarze ładnie to robili dużą maszyną. Choć zapewne małą oscylacyjną też jakoś można odświeżyć, ale tylko jakoś i tylko odświeżyć :)
Mario co myślisz o montażu płyt OSB na ścianach wewnątrz murowanego garażu? Posiadam garaż który jest oddzielnym budynkiem na mojej posesji i chciałem go trochę ocieplić. Myślisz że płyty OSB to dobry pomysł?
Zasadniczo powinieneś ocieplać z zewnątrz. Ocieplanie od wewnątrz to ostateczność, grozi tym, że będziesz miał permanentnie przemarznięte ściany zewnętrzne i problemy z wilgocią w izolacji. Choć w garażu wilgoci być nie musi zbyt wiele. Ocieplenie zewnętrzne ma też tę zaletę, że ściany będą służyły za akumulator ciepła.
Dlaczego pod terakotę radzisz grubszy OSB? Zrobiłem podłogę z płyty 18mm, tylko ja dawałem płyty w poprzek legargòw (odstępy były 55cm), a nie wzdłuż jak Ty. I nie mogłem też dać takich szerokich płyt, tylko wąskie 60cm (wąska klatka schodowa). Potem dałem warstwę szczepną (oparta na cemencie i polimerach), a potem juz płytka (60x60) na kleju flexie. Jak się chodzi trochę dudni,ale tak to jest z drewnianymi podłogami. Co o tym myślisz?
Im mniej prężeń, uginania, tym większe prawdopodobieństwo, że płytka będzie lepiej trzymała, dlatego grubsza płyta jest pewniejsza. Widziałem na cieńszych jak pękały fugi, a po czasie płytki odparzały. Choć wcale nie twierdzę, że jak piszesz to jest źle.
Racja, choć pod spodem mam ogrzewanie podłogowe, w systemie suchym, wiec im cieńsza płyta, tym sprawniej działająca podłogówka. Dlatego dałem warstwę szczepną, opartą na polimerze, a klej na płytki elastyczny S1. Fugę, by nie pękała, epoksydową, odporną na naprężenia.
Stolarz wykonał mi taką podłogę, lecz bez ocieplenia. Tzn. jest ziemia -> pusta przestrzeń -> płyta OSB -> folia ta żółta -> zielona mata -> panele. W chłodniejsze dni po nogach zimno ciągnie... nie wspominając już o okresie jesienno-zimowym... Jak temu zaradzic?
Beton wyjdzie pewnie taniej (zależy jeszcze jak grubo) i mniej roboty. Choć robota bardziej brudna i mniej kreatywna. A czy lepsza od betonowej, sam nie wiem. Na pewno ma też minusy, jeśli źle się zrobi, to może po latach skrzypieć, uginać się i różnie to może być z klejeniem płytek.
* Płyty OSB lepiej kręcić w poprzek do legarów. Według wyliczeń wyczytanych w necie, podłoga będzie wtedy trwalsza.
* Im lepiej, solidniej będzie zrobiona konstrukcja + grubsze płyty, to podłoga posłuży nam dłużej.
* Pod płytki płytki nie ma co oszczędzać na grubości płyty (22 +), można też gęściej ułożyć legary.
Dziękuję za wszystkie komentarze i uwagi. To dzięki Wam mój kanał może się dalej rozwijać :).
Witaj. Fajny, praktyczny material. Mam do Ciebie pytanie. Chcę ocieplić strop w domu parterowym. Pomyslalem sobie ze zrobie to tak aby móc wykorzystać powierzchnię w przyszlosci. Welna o grubosci 20 cm. Legary. na to plyta osb, ew. Mfp. Powiedz mi czy musze stosowac na dole i na górze wełny folię ? Czy wystarczy tylko folia na dole ? Pozd Robert
@@loczekgr tylko na dole
Panie Mariuszu. Mieszkam w starym po niemieckim domu na piętrze. Na dole współwłaściciel który dobudował sobie łazienkę ale stroni od wszelkich innych remontów. Chciałbym zrobić sobie łazienkę taka małą wydzielić na kibelek i prysznic. Na stropie drewnianym mam deski podłogowe ale stare, brzegi powycierane i bardzo skrzypią. Czy w ten sposób bez zrywania starej podłogi też można zrobić ??
Mario weź mi proszę powiedz co dalej z tą całą folią, czy to się jakoś zawija czy daje pod panele, ucina się to???
Mam pytanie, ile fachowiec wezmie za 1m2 takiej podlogi?
Jesteś najlepszym fachowcem na youtube. Dzięki Twoim radom zrobiłem remont całej chaty. Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki.
mario bud tj jedyny fachowiec ktory mnie nie denerwuje poniewaz nie rznie wazniaka profreionalisty jak inni. potrafi powiedziec kiedy mu cos nie wyjdzie i taki filmik mozna ogladac. inni pseudo fachowcy zabieraja czas. mario. radz cos na korytarzyk wiatrolap ktory mi wilgotnieje. pozdr
Thunder from Poland
rewelacyjny jest twój kanał bo za każdym razem gdy zastanawiam się nad drobnym remontem to prowadzisz mnie jak za rękę. Dodatkowym atutem jest szczegółowy wykaz materiałów i narzędzi w opisie twojego filmu. Łapa w górę
żeby tak każdy polski majster robił tak dobrą i solidną robotę jak Ty
Witam co pan poleca na wygłuszenie podłogi na poddaszu legary osb wełna i osb
widzę po raz pierwszy by tak ktoś kładł podłogę jest pan naprawdę świetny w tym co robi
Dobry na dzień, Mario jesteś super fachman , znasz się na robocie. Każdy filmik perfekto zrobione i tłumaczone.Pozdro i miłej niedzieli
Dzięki Mario znowu podpowiedziałeś !
Sensei dziekuje. Wlasnie musze zrobic taka podloge. Nawet nie musialem sie 5 sekund zastanawiac. YT, osb Mario Budowlaniec i juz. Dzieki wielkie.
Super filmiki. wszystko profesjonalnie. Jeden szczegół do którego można się przyczepić. Lepsze by były śruby do osb z pełnym gwintem. Płyta na śrubie przy końcu gdzie nie ma gwintu może się po czasie zluzować i pracować. Gwint na śrubie do samej główki pozwala tego uniknąć. Serdecznie pozdrawiam 😃
Mario - super opis do filmu! Dzięki za takie szczegóły i oby tak dalej :)
Dzięki. Postaram się zadbać o opisy i dodatkowe informacje w kolejnych filmach. Pozdrawiam.
Jak zwykle pełna profeska i skromność.👍👍👍
jak ja uwielbiam twoje filmy
Cześć, właśnie tego typu prac brakowało na Twoim kanale :) Ale cieszę sie ze udało mi sie zrobić taka samą podłogę, jak na moje możliwości to olbrzymi wyczyn ale teraz widzę że zrobiłem wszystko prawidłowo ;)
I jak się taka podłoga trzyma po tylu latach?
Fajnie wyszło jak zwykle, dobrze się ogląda twoje filmy, krótkie i konkretne.
Kiedyś zastanawiałem się nad kupnem wkrętarki sieciowej Macallistera, ale skoro taki fachowiec używa wszystko Skila to może nie są takie złe jak ludzie piszą. Powinien cię sponsorować Bosh, albo Ryobi.
Zamarzam zrobić taka podłogę na części poddasza, gdzie nie zrobiono wylewki. łazienke zrobiłem wg. zaleceń autora tego filmu..wyszła idealnie. nawet goście co potem docinali lustra, blat ze szkła byli zdziwieni, że kafle są w pionie i poziomie tak idealnie ..
Czy pianka montażowa niskoprężna pod legarami nie zacznie po upływie czasu skrzypieć przy chodzeniu?? Jestem na etapie mocowania legarów prześwit miedzy podlogą betonowa a legarami bedzie wynosił od 1 do 2cm. Prosze o opinie
Tak jak powiedziałeś,warto spędzić trochę czasu z przygotowaniem,żeby końcowy efekt był zadowalający. Tak niestety jest z wszystkimi pracami. Dobra robota! Pozdro
Ps. Jak zwykle dobry materiał Mario :)
Suuuper. A więc tak, sam inspiruje sie filmami tu zamieszczanymi ale niestety jak życie zweryfikowało nic one z rzeczywistością wspólnego nie mają. Otóż jeżeli ktoś ma mieszkanie w starym budownictwie to po zerwaniu starej podłogi, napotka mnustwo gruzu (u mnie z 8m2 wyszedł prawie cały bigbag), chićbyście nie wiem jak zabezpieczyli to całe mieszkanie zakurzone że hej. Następnie krzywa podłoga (u mnie na jednym końcu legary do 5mm korekcji a przy drzwiach wejściowych do 5cm) dodatkowo podłoga nierówna jak po bombardowaniu przez meteoryty czyli trzeba nawalać młotem lub młotowiertarką żeby chociaż legary nie kiwały sie na boki i obniżyć najwyższe góry nie tak jak na filmie gdzie dla reklamy Skila 2 małe górki skute są (Kupiłem pilarke tarczową Skila i oddałem bo w żadnej nie dało sie ustawić ostrza w stosunku do stopki pod kątem 90 stopni) . W jednym miejscu pójdzie łatwo bo chlapneli wapnem w innym chlapneli cementem więc mordęga kucia. Stare futryny wpuszczone w podłoge a więc podcinanie. Jako podkładki pod legary polecam płyty pilśniowe oraz pocięte panele i plastikowe kliny te mniejsze do paneli. Zwróćcie uwagę że zawsze fachowcy robią na pustych pomieszczeniach i cały dzień bo to w końcu ich zarobek, wy będziecie musieli poprzenosić co trzeba albo przestawiać z miejsca na miejsce, będziecie musieli normalnie funkcjonować czyli praca i inne zajęcia więc owe 2 dni w bajki sobie wsadźcie. Ja robiłem przedpokój czyli strategiczne pomieszczenie i powiem że żałuje bo mogłem kupić najcieńsze osb i przykręcić do starej podłogi. Ja mam bo kupowałem okazyjnie po marketach i WYKORZYSTAŁEM WSZYSTKIE URZĄDZENIA : wkrętarka, młotowiertarka, wyrzynarka, pilarka tarczowa, piła szablasta lub urządzenie wielofunkcyjne lub zwykła piła ( nie zawsze da sie rade podciąć), młot 800 lub 1000, poziomica 1,8/2m , 1m , 1,2m i mała, łomy większy i mniejszy. Drobne narzędzia czyli bity, kleszcze aluminiowa linijka, miarka itd . Pozdrawiam
Szanuję szanuję :)
Świetna robota!
Elegancka robota. Można też było zrobić to na styropianie bez legarów i nawet od razu na styropian dać panele podłogowe, wymagało by to tylko wyrównanie podłogi jakaś wylewką.
Dzięki. A wiesz, że obok w drugim pomieszczeniu właśnie tak robiłem. Jednak, żeby wyrównać podłoże, to przykleiłem styropian na dużo placków i później położyłem płytę OSB. Może w przyszłym roku umieszczę krótki film jak to robiłem.
Teraja ModelMt Oczywiście, że tłumi, jak każdy materiał izolacyjny
panele od razu na styropian ?! serio tak się robi?! Ja u siebie nie odważyłbym się na taką fuszerkę .Ciężka szafa w rogu i to nie siądzie?!
Teraja ModelMt nie twierdzę, że styropian jest świetnym izolatorem akustycznym, ale w pewnym stopniu jest, gorszym niż wełna, ale jest.
Oczywiście, że tłumi, ale nie każdy. Wstukać sobie w google: styropian akustyczny. Zupełnie inny niż zwykły styropian EPS czy XPS. Zalecany pod wylewki np. pod podłogi pływające.
Mam około 4 -5 cm na ocieplenie podłogi i przygotowanie pod położenie paneli. Wymyśliłem żeby położyć XPS 3 cm a na to płytę OSB 12 mm, położoną luźno i z przesunięciem względem siebie. Na to panele. Boję się tylko, że płyty OSB będą mi klawiszowały. Podłoga z legarami, jak na filmie, odpada ze względu na ograniczenie co do wysokości warstw.
@Król Julian Jaki? Mam podobną potrzebę.
Idealnie proste długie kantówki ,to rzadkość
To moze byc dobre rozwiazanie jesli nie chcemy obciazac stropu. Ciekawi mnie tylko jak sie ma cenowo taka podloga do tradycyjnej wylewki z izolacja styropianowa.
Mario, pytanie o folie ktora jest zagieta na sciany czy ona zostaje na scianach czy pozna ja zagiac na podłoge i przybic do płyt?
Zastanawiam się czy nie warto na legarach, przed kręceniem osb, położyć np. folię paroprzepuszczalną tak żeby wełna nie pyliła?
Obecnie chcę zrobić tak. Jest podłoże (beton) na to folia paroizolacyjna później chcę dać styropian twardy o grubości 30 mm, na to płyta wiórowa 19mm przymocowana na kołkach, następnie dobry podkład pod panele 5mm i na to panel o grubości 12mm. Mieszkam w kamienicy na parterze. Głownie mi chodzi o jak największą izolację od podłoża ponieważ od betonu ciągnie mocno zimnem w szczególności zimą ponieważ pode mną znajdują się piwnice. Proszę o opinię czy można tak zrobić. P.s płyty już są zakupione wylewka nie wchodzi w grę.
@Mario Budowlaniec Cześć. W tym miesiącu będę się w końcu zabierał za swoją podłogę, która jest wklęsła (średnio 5cm, najgłębiej ok 8cm na środku) i zastanawiam się czy muszę dawać legary od ściany do ściany? Chodzi o to, że nie chciałbym podnosić podłogi o całą grubość kantówek względem najwyższego punktu (przy ścianach).
Mam prośbę o radę. mam polozoną na działce podłogę z OSB. nie chcę już nic na niej kłaść ale chciałbym ją zabezpieczyć przed brudem i zniszczeniem. tzw. gumoleum odpada po podobno może powstawać pleśń a działka dość hmmm....wilgotna.
Błagam o radę czy pomalować jakaś farbą, proponują mi o dziwo farbę cholorokauczukowa.
Mario Budowlaniec
Czy można zastosować kantówki o mniejszym przekroju? Chciałbym podnieść podłogę jedynie o 3 max 4 cm.
Mam zamiar dokręcać je do drewnianej podłogi i nie chciał bym żeby się rozwarstwiły, przypuszczam że zastosuje wkręty o przekroju 3,5mm a długość dostosuje do wysokości kantówek.
Chcę przeprowadzić rury (Pex 16 w otulinie 9) od ogrzewania pod płytami OSB do grzejników, mieszkam w kamienicy i myślę że to jedyne rozwiązanie jakie mogę zastosować na drewnianej podłodze.
Można tez zrobić dwie warstwy płyty OSB ułożone na sobie zakładkowo. Podczas pracy nie będą schodkować.
Witam, bardzo fajne filmy, bardzo dużo mi pomogły w remoncie. Mam takie pytanie, może mi Pan pomoże. Czym mam wykończyć sufit, który jest z płyt mpf i ściany i sufit z płyt osb?Trudny temat i nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Dziękuję i pozdrawiam:)
Witam, tak się zastanawiam nad kantówkami, większość kantówek to "standardowe" drewno. Mnie zastanawia kiedy stosuje się drewno klasy C-24 itd? Chce zrobić ocieplenie stropu na strychu (nad ogrzewanym pomieszczeniem) - podłoga na legarach, pomiędzy wełna, a na wierzch płyta OSB. Jednak natrafiłem na kantówki z drewna klasy C-24, które podobno są dokładniej wycięte, drewno ma mniej wilgotności (więc mniej szans na grzyba, pękanie czy zmianę wymiarów), lepiej zabezpieczone drewno. Ciekawi mnie czy warto? Słyszę, że klasę drewna trzeba dobrać wzg projektu, ale co widzę budowę lub zmianę dachu to mam wrażenie (może mylne!), że wykorzystane drewno to standardowo cięte - nie impregnowane (mam na myśli, że w specjalny sposób - najczęściej zielony impregnat) , nie suszone/sezonowane. Dziękuje za poradę :)
Czy można pod tymi płytami zrobić ogrzewanie podłogow? tzn puścić rurki CO między kantówkami...
Mario a próbowałes stosować płyty MFP zamiast OSB?. Czy płytę MFP przed położeniem płytek trzeba matowić i gruntować gruntem szczepnym? Świetny kanał dla domowych majsterkowiczów.
Polecam podkładki gumowe pod legary wyrównujące od 3mm do 12mm
To teraz jeszcze pokaż jak na takiej podłodze osb położyć płytki!
Bez problemu położysz płytki ale musi być stabilna podłoga,na zachodzie większość domów ma drewniane podłogi,zrobiłem na dzień dzisiejszy ponad 50-60 łazienek i nigdy nie miałem reklamacji. Zanim ułożysz płytki musisz być 100% pewny ,że podłoga jest wystarczająco stabilna i oczywiście użyć do tego odpowiedniego kleju. Są jeszcze pewne dodatkowe rzeczy,które należy zrobić aby nie bylo niespodzianek na koniec,ale położenie płytek na OSB to żaden problem
TheXAlienx siate trzeba powlec pod plytki. 145 elewacyjna np. ja tak robie. pozd
a coś dokładniej? na płyty izolację może być folia w płynie i później na to położyć płytki? czy jeszcze dać siatke dla wzmocnienia a później dopiero płytki?
tak jak powiedział kolega "Thunder from Poland" Dobrym rozwiązaniem jest położenie siatki jak do docieplenia i również na zakładkę i zaciągnięciem dobrym elastycznym klejem( ten z OBI za 20 zł nie załatwi sprawy:-))) Oczywiście wcześniej musisz zaimpregnować osb dobrym gruntem. Pamiętaj nic nie załatwi sprawy lepiej jak zrobienie solidnej konstrukcji
rozumiem:) a zabezpieczenie przed wilgocią / czy nie jest to potrzebne?
plusik za szczerość bez pier......nia. :D
witaj mario pytanie z innej beczki. strop betonowy do ocieplenia co lepiej stropian 10 czy 2x 5 ulozyc na przemian zeby zakryc szczeliny i przykryc folia? da to cos? wylewke bede chcial zrobic dopiero w przyszlym roku
Witam.Panie Mario co zrobić , podłoga drewniana mianowicie łazienka czy można na takiej podłodze wylać beton
A ja mam pytanie - czy można legary układac bez przykręcania - stare budownictwo nie chce wiercić w podłodze.
O, widzę, że sponsor wjechał ;-) Gratulacje!
Co wpływa na to, że podłoga z czasem może piszczeć jak w starym domu ? Będę u siebie to robił i nie wiem czy dać gęściej stelaż czy może grubszą płytę.
Czy panele ukladasz juz pd razu na płytę OSB?
Witam, planuje samodzielne wykonanie ocieplenie poddasza nie użytkowego(składowiska) w ten sam sposób i potrzebuje podpowiedzi. Mario mam prania:
1. wedle projektu mam do położenia styropian EPS70 gr 20cm czy to właściwe grubość i gramatura będzie dla dobrego utrzymania ciepła?? czy może lepiej użyć wełny 35cm??
2. płytę OSB mona użyć cieńszej 15mm (zawsze by to dało parę zł w kieszeni) , czy to nie sprawi o wiele słabszego wytrzymałości
Mam pytanie. Czy zamiast legatów można położyć płyty osb na starej posadzce z płytek i z izolacja wyłącznie ze styropianu podlogowego albo foli?
Mam pytanko. Czy pod posadzka był jakiś styropian czy kladles te legarki na zwykłego chudziaka?
Czy taka izolacja ma sens na poddaszu? Tzn chodzi mi o to czy ta grubość wełny mi cokolwiek dociepli, oczywiście dach też ma być w przyszłości docieplony bo na razie nie jest i strasznie mi przez poddasze ucieka ciepło zima a latem grzeje jak cholera...
bardzo dziękuję za tutorial
Czy robiąc takie cos na piętrze konieczna jest folia izolacyjna?
Mam pytanie, chciałbym zrobić podłogę w podobny sposob, tylko czy zeby sie duzo nie podnoscic moglbym uzyc kantowek o grubosci 3 cm? czy raczej beda za cienkie ?
Heya. Mozna plyte OSB polozyc bezposrednio na stara podloge bez legarow? Mam do zakrycia rury, ktore wystaja ok 10mm lub mniej z podlogi. Dzieki
Czy dając płyty 2*12mm pierwsza warstwa powinna się pokrywać z górną czy płyty mogę układać krzyzowo?
Mario jest nowa opcja dla Ciebie:
Mario Skowronek
- za to, ze film wstawiles o 8.20 w niedziele. Pracowity z Ciebie człowiek.
Witam co najpierw zalecasz zrobić - przykleić plyty gk na ścianę czy podloge z legarow?
Mieszkam w bloku na parterze, od podłogi, piwnicy, syberia daje girach, byłoby sens zrobic takie legary z wełną-jak dużo daje takie termoizolacja?
Czy na płytę osb można kleić płytki ? Czy zagruntowane gruntem szczelnym płyty i klejenie płytek na klej wysokoelasfyczby to wszystko co zapewni trwałość na lata ? Płytki 60x60
Hej mam pytanko może juz bylo ale sporo tego ;)
Wiec tak Chciałbym położyć płytki na płyty OSB pytanie Na co to położyć Co zastosować jako spoina klej Łącznik między płytą a płytką??? dziękuję za pomoc :)
Pozdrawiam serdecznie
Mario zrobisz podobny film tylko płyta OSB lub MPF na ścianie? Chciałbym zrobić coś takiego w piwnicy tylko trochę nie wiem jak się za to zabrać. Ściana jest niekoniecznie prosta. Proszę o wskazówki :)
A jak położyć płyty OSB na drewnianych podłogach, też trzeba montować na legarach czy można bezpośrednio do starej podłogi?
Czy folia jest potrzebna jeśli robię podłogę z płyt OSB na stropie drewnianym (ślepy strop z legarami)???
Nie zaszkodzi dać
Witam wszystkich. Mam pytanie bo zaczynam remont starego domu i chce podłogę zrobić właśnie z płyt OSB i na to panele położyć. Moje pytanie brzmi Co mam dać pod legary jeśli jest tylko piasek?
siema Mario, czy dajemy jakas minimalna dylatacjacje pomiedzy plytami na legarach? czy jedna przy drugiej?
pozdro
A jeśli mam już częściowo podłogę z desek itd czy to mam od postaw zrobić.. tak jak ona czy mogę przybyć płytę osb na nią. Godzi o strych
a czy na tej osb moża bezpośrednio układać wykładzinę dywanową albo pcv ?
Na płycie wiórowej są płytki, pierwsza warstwa pękła ,położono drugą aby zakryć pierwszą i wyrównać poziom chce położyć na to trzecią warstwę bo podłoga jest równa tylko czy to dobry pomysł.?
witam,czy zamiast welny mozna ulozyc styropian??
Witam. Zaczynam remontować poddasze. Dom ma około 50 lat. Chce wyrównać podłogę pod panele. Strop jest betonowy i myślę o wylewce samopoziomujące lecz mam pewien problem gdyż w stropie są dwie belki drewniane przez cala szerokosc pomieszcsenia na których stoją słupy podtrzymujące dach. Belki niestety się uginają i nie wiem co z nimi zrobić czy usunąć i zalać betonem czy nie można ich ruszać
Bezpośrednio między płytami a krokwiami można ułożyć kolejną warstwę foli paroizolacyjnej aluminiowej
mario- wszędzie piszą, że nie powinno przykręcać się legarów do podłoża, możesz wypowiedzieć się na ten temat? Jestem na etapie podłogi w systemie suchej zabudowy z mfp i znacznie ułatwiło by mi robotę i regulację przykręcanie legarów łącznikami ciesielskimi kontowymi, ale nie wiem czy to dobry pomysł, legary 80x100 pod to wełna na górę płytam mfp 2x15mm
czy koniecznością jest układanie płyt OSB prostopadle ? ponieważ w moim pokoju mam beton, laty płaskie 20mm na to kantówki 47 na47 i dopiero płyty i tak było zrobione oryginalnie tylko że podłoga skrzypiały więc montuje dala od nowa przy użyciu nowych materialow
A co z zostawianiem przerw pomiędzy płytami? Robimy czy nie?
Nie lepiej wkręcać wkręty w legary pod kątem?
Jak zrobić podłogę z OSB na piachu? Wtedy kantówki muszą się na ...?
To juz 3 lata od publikacji a ja robie nowa podloge na legarach i wlasnie przeczytalem w 2 zrodlach zeby nie przykrecac legarow do podloza bo to bedzie przenosic drgania/akustyke. Chodzi o 1 pietro. Czy tak jest naprawde?
Mam pytanie czy musze dać folie jak mam strop drewniany czyli belka deska i osb ?
Czy jeżeli użyje płyt o zwiększonej wodoodporność to mogę zrobić coś takiego w garażu, w którym jest wilgotno ?
Pełna profeska :)
Czasem twój partner technologiczny nie pomoże ci w zrobieniu konkursu z nagrodami, tak jak to robi twój kolega po fachu @Nie znam się ? :P
Mieszkam na piętrze generalnie nie chcę dawać wysokiej podłogi i w planach mam: folia, 2cm ocieplenia, płyta OSB lub Sklejka, na to folia i panele winylowe. Nie lepiej dać styropian? ma podobną lambdę a jest tańszy? Chcę to zrobić tylko dlatego że po mieszkaniu biegam bez skarpetek a teraz zwykłem panele podłogowe są położone bezpośrednio na wylewce :-( samej wylewki to już nie komentuję bo logicznie bardziej opłacało by się to wszystko kuć i na nowo dać grubsze ocieplenie...
Czy na podłogę osb można położyć panele vinylowe Arbiton A+B ?
Wiem że zadam pytanie rzeka, ale może ty mi na nie odpowiesz jakoś w miarę rozsądnie, bo wszędzie mają tak napisane że wychodzi na to że sam mam zadecydować co będzie lepsze... Mieszkam na 1 piętrze i robię remont w tym podłogę, kantówki daję 20x20 na to płyta OSB 15 i teraz nie wiem co dać na wypełnienie czy wełnę mineralną, czy styropian XPS?
Czy można zastosować podobny układ przy gruncie betonowym lecz nieocieplonym?
Mario z tego co ja czytałem szykując się do takiej właśnie konstrukcji znalazłem, że płyty mocuje się dłuższym bokiem prostopadle do legarów nie równolegle. Na tak małej podłodze pewnie nie będzie problemu ale przy większych wpływa na pracę płyty.
Też o tym czytałem i przeglądałem wideo, ale w poradnikach różnych firm jest różnie. Choć nie spotkałem się w praktyce, żeby ktoś robił w poprzek.
Masz większe doświadczenie ale dla mnie sensowniejsze (stabilniejsze) jest kręcenie płyt w poprzek profili tak jak się to robi z płytami g-k czy to na suficie czy ścianie :)
Oczywiście, że tak. Płyty OSB to płyta o orientowanym kierunku włókien wzdłuż płyty. Układając w ten sposób wytrzymałość płyty jest ok. 2 razy mniejsza, a ugięcia będą znacznie większe, gdyż moduły Younga na obu kierunkach różnią się przeszło 2x. Solidne faux pas...
Tak nas uczyli na WM nie chciałem błyskać wiedzą fachową bo to dawno było :) Pozdrawiam
Płyty zawsze kręcisz wzdłuż profili,żeby były stabilniejsze na łączeniach!!! Belki pod nimi układasz prostopadle do legarów,jeśli masz drewnianą podłogę!! Jeśli konstrukcja nie jest zbyt stabilna możesz nakręcić następną warstwę płyt najlepiej poprzecznie,żeby łączenia się nie pokrywały. Z K-G robisz zupełnie tak samo. Dodatkowo gdzie nie masz profila na łączeniu wzmacniasz je kawałkiem deski np. OSB
Mario poradź mi. Mam do wykonania sufit podwieszany w korytarzu długości 10m i szerokości 1.3 m. Jak wykonać konstrukcję? Myślałem by nie dawać profili głównych tylko same nośne co 60 cm, a je przymocować wieszakami pośrodku do sufitu. Czy to dobry pomysł czy lepiej nie rezygnować z konstrukcji krzyżowej?
Nie ma co bawić się w konstrukcje krzyżowe na tak wąskiej powierzchni. Ja bym nawet zastanawiał się czy dawać wieszaki na środku.
Dzień dobry mam sterom podloge drewniana z desek (1pietro )podspodem stare belki stropowe bez możliwość demontażu i położenia betonu chce plyty osb jakies propozycje strop cegla ułozona w pułkole stan 2na 5 dziękuję
można też taką podłogę zrobić na tych krążkach michno myślę, że szybsza robota. Pozdrawiam
Mario, poruszyłeś temat, za który się zbieram. Usunąłem w pokoju stary parkiet, przez co podłoga obniżyła się o 2 cm. Chcę teraz te 2 cm czymś nadrobić więc pomyślałem o płytach OSB pióro-wpust, które układałbym jak panele podłogowe na podkładzie, żeby zlikwidować małe nierówności. Czy Twoim zdaniem zda to egzamin? Chciałbym uniknąć robienia tradycyjnej wylewki, bo jest to chyba trudniejsze.
Krzysztof Brózda masz równa podloge? co to za pomieszczenie? blok czy domek, parter czy piętro? ja bym położył styropian 2cm i na to panele, wyjdzie taniej i będziesz miał izolacje termiczna i akustyczna.
Andrzej Dunowski styropian izolacją termiczną będzie, ale akustyczną nie!!!
Andrzej Dunowski, jest to pokój sypialny w bloku na pierwszym piętrze. Jak to w starym budynku z lat 40 podłogi zrobione z jakiegoś gównolitu, który na każdym m2 ma inny poziom. Różnice te nie są duże z tym, że przez środek pokoju zrobiła się szczelina, która spowodowała wybrzuszenie w tym miejscu.
Zastanawiam się czy styropian nie będzie się zapadał pod naciskiem mebli? Mógłbym użyć do tego zwykłego styropianu czy jakiś specjalny trzeba?
Krzysztof Brózda Styropian musi być typu dach/podłogowy, EPS 100, na pewno nie taki elewacyjny bo będzie za miękki. Styropian o grubości kilkunastu cm kładzie się pod wylewki podłogowe betonowe w budownictwie i jakoś się nie zapada. W moim domu na parterze pod wylewką podłogową z ogrzewaniem podłogowym mam 20cm styropianu. Punktowy nacisk oczywiście spowoduje, że styropian się zapadnie, ale jak rozłożysz go za pomocą sztywnych paneli to nic się nie stanie.
Jak masz nierówności to pierw powinno się je wyrównać, tak cienki styropian powinien leżeć na równym. Chyba lepszym pomysłem było by zrobić jak na tym filmie albo wylać coś samopoziomującego i na to jakieś panele z podkładem.
Witam a jak wyrownac stara podłogę w drewnianym domu??
Panie Majster mam pytanie :) będę ocieplał posadzkę poddasza ponieważ spiernicza mi całe ciepło góra. Chce to zrobić następująco proszę o korektę mojego planu :) na posadze folia ( jak na załączonym przez Cb filmie) na folie steropian 10 Cm posadzaka i na niego styropian 5 gorszej jakości tak by styropian 5 zakrywał szeliny łączenia tego na dole i na to płyta ost 18 mm, bez legarów . moje pytania brzmią czy zda to egzamin? czy będzie trzymać ciepło? czy bez legarów będzie ok ? planuje kupic płyte osb 18mm
Kolego zrobiłeś w ten sposób? Zdaje egzamin? Mam to samo i zastanawiam się jak to zrobić 🤔
po co folia paroszczelna jak potem jest zrobione 100 przewiertów przez nią na wkręty, bez uszczelek, masy uszczelniającej itp.?
A jak dajesz folię pod gk to też kręcisz wkręty do stelaża
Dzięki że, podajesz jakich narzędzi używasz - opis z linkami. :)
Mam pytanie czy można przykręcić płyty do posadzki np. na podkłady pod panele itp. ogranicza mnie wysokość warsztatu a chce jak najtaniej wyrównać podłogę.
Samopoziom najlepiej worek kupisz już za 30 zł a za płytę dasz 100 wyjdzie na to samo cenowo a będzie dużo lepsze od płyty
Witam zamierzam kupic dom do remontu zastanawiam sie nad wlasnie taka podloga w jednym pomieszczeniu salon w salonie chce dac akwarium plus minus 300 350l czy taka plyta wytrzyma takie obciazenie czy zastosowac podwojna grubosc plyt czyli plyta na plycie chce plyte na koniec zeszliwowac i wylakierowac mozna prosic o jakas porade
Zrób wylewke w całym domu taniej wyjdzie i możesz akwarium 2000 l dać i nic się nie stanie
Mariusz, szykuję się do odświeżenia drewnianego parkietu. Może byś podrzucił kilka wskazówek? ;-)
Nie mam z tym żadnych doświadczeń, widziałem tylko jak cykliniarze ładnie to robili dużą maszyną. Choć zapewne małą oscylacyjną też jakoś można odświeżyć, ale tylko jakoś i tylko odświeżyć :)
Mario co myślisz o montażu płyt OSB na ścianach wewnątrz murowanego garażu? Posiadam garaż który jest oddzielnym budynkiem na mojej posesji i chciałem go trochę ocieplić. Myślisz że płyty OSB to dobry pomysł?
Same płyty nie wiem na ile są dobrym izolatorem, ale z wełną to dobre rozwiązanie.
Zasadniczo powinieneś ocieplać z zewnątrz. Ocieplanie od wewnątrz to ostateczność, grozi tym, że będziesz miał permanentnie przemarznięte ściany zewnętrzne i problemy z wilgocią w izolacji. Choć w garażu wilgoci być nie musi zbyt wiele. Ocieplenie zewnętrzne ma też tę zaletę, że ściany będą służyły za akumulator ciepła.
Witam gdzie mozna nabyc te tzw kliny- prostokątne
Dlaczego pod terakotę radzisz grubszy OSB? Zrobiłem podłogę z płyty 18mm, tylko ja dawałem płyty w poprzek legargòw (odstępy były 55cm), a nie wzdłuż jak Ty. I nie mogłem też dać takich szerokich płyt, tylko wąskie 60cm (wąska klatka schodowa). Potem dałem warstwę szczepną (oparta na cemencie i polimerach), a potem juz płytka (60x60) na kleju flexie. Jak się chodzi trochę dudni,ale tak to jest z drewnianymi podłogami. Co o tym myślisz?
Im mniej prężeń, uginania, tym większe prawdopodobieństwo, że płytka będzie lepiej trzymała, dlatego grubsza płyta jest pewniejsza. Widziałem na cieńszych jak pękały fugi, a po czasie płytki odparzały. Choć wcale nie twierdzę, że jak piszesz to jest źle.
Racja, choć pod spodem mam ogrzewanie podłogowe, w systemie suchym, wiec im cieńsza płyta, tym sprawniej działająca podłogówka. Dlatego dałem warstwę szczepną, opartą na polimerze, a klej na płytki elastyczny S1. Fugę, by nie pękała, epoksydową, odporną na naprężenia.
Stolarz wykonał mi taką podłogę, lecz bez ocieplenia. Tzn. jest ziemia -> pusta przestrzeń -> płyta OSB -> folia ta żółta -> zielona mata -> panele. W chłodniejsze dni po nogach zimno ciągnie... nie wspominając już o okresie jesienno-zimowym... Jak temu zaradzic?
Nic nie zrobisz zdemontować włożyć wełne i zamontować ponownie
Panie Mariuszu czy Pana zdaniem taka podłoga może z powodzeniem zastąpić wylewkę betonową?I cz koszta takiej podłogi są mniejsze niż wylewanie betonu?
Beton wyjdzie pewnie taniej (zależy jeszcze jak grubo) i mniej roboty. Choć robota bardziej brudna i mniej kreatywna. A czy lepsza od betonowej, sam nie wiem. Na pewno ma też minusy, jeśli źle się zrobi, to może po latach skrzypieć, uginać się i różnie to może być z klejeniem płytek.
Mario Budowlaniec Dzięki za odpowiedż