wspaniała nauka dla mnie. Tego nie wiedziałam.dziekuje prosze wiecej takich rad.Kocham drzewa i chciałabym je sadzić bo ktoś musi myśleć o przyszłości.😊
Dobrze, że jest taki kanał. Uświadamia ludziom szerzej pracę leśników. Z grubsza laicy uważają ,że leśnicy to obiboki. Z takich kanałów więcej można wyciągnąć ciekawych informacji niż z lekcji w szkołach. Dobrze, że jeszcze ktoś potrafi odróżnić kurę od kozy bo w czasie szerokiej pojętej elektroniki to ludzie dziczeją :)
Film pokazał mi się totalnie przypadkowo. Obejrzałem cały, wniosek ? Gość/ leśniczy/ prowadzący wie co miał powiedzieć jak to złożyć w składnie wiec za sam ten fakt 10/10. Co do treści: dowiedziałem się ogromnie dużo info o których nie miałem pojęcia ( bo się tym poprostu nie interesuje). Mega szanuje i pozdrawiam.
Niestety przed 2 miesiącami musiałem wejść przez płot w lesie. Zobaczyłem bowiem, że w uprawę wskoczył młody byk ( ok.2-3 letni ) i już ledwo żył z braku wody. Nie umiał wyjść. Zastanowiło mnie jak wszedł, bo nigdzie płot nie był uszkodzony. Okazało się, że leśnicy z jednej strony płotu zostawili górkę ziemi podczas orania podłoża (na 1,2m wysoką). Jeleń z górki przeskoczył do środka i nie miał szansy wrócić. Wybaczcie leśnicy, ale musiałem rozplątać Wasz płot i poprzez zaganianie wskazałem bykowi drogę ucieczki. Przez chwilę byk nawet się próbował bronić, stawał jak do ataku, był pobudzony bo trwało rykowisko ( ten jeleń był jednak za młody na rywalizację na rykowisku). Uprawa ta jest dosyć mała ok.50x50m, ale dotyczy drzewostanu dębowego. Sprawdzałem jeleń nie wyrządził szkód w drzewostanie. Na koniec uspokoję leśników, że po moim wyjściu zaplątałem ponownie płot. Górka jednak pozostała, jest na boku od strony rzeki. Działo się to w Leśnictwie Dobrzyń - Lubsza, w dolnośląskim. Pozdrawiam Leśniczego Lesława Bacę.
@@zdobysawczarnowski5143 Podobno łoś czyli ten największy z jeleni potrafi również przeskoczyć 2 m bez jakiegoś problemu a waży więcej przecież zazwyczaj.
Im wiecej Was oglądam tym bardziej żałuję ,że nie poszedłem do szkoły leśniczej .Teraz juz trochę za póżno bo 50 na karku, ale zawsze lubie przebywać w lesie .Pochwale sie że w latach 75-85 kilkaset drzewk posadziłem i zawsze to miło wspominam.Swietny program edukujęcy .podzrawiam .
Witam. Jestem biegaczem, który kocha pokonywać trasy leśne. Być tam i obserwować napotkaną zwierzynę lub ich ślady..... Delektować się naturą i spotykać takie o to gniazda lesnie przy których często spotykam sarny i jelenie czyli grodzenia się sprawdzają 💪 pozdrawiam..... Z Nadleśnictwa Brody na granicy woj. kujawsko-pomorrskiego i wielkopolskiego. Ps fajny filmik ciekawie prowadzony 😃
żałuję, że trafiłem na ten kanał tak późno - pięciominutowe materiały są tak soczyste, że ogląda się je nieomal jak pełnometrażowy film. dzisiejsi youtuberzy dodają content po 20 minut, który nawet w 1/4 nie jest tak treściwy... mam konto na youtube od 12 lat, a po raz pierwszy naszła mnie ochota, żeby wesprzeć twórcę finansowo. gdybyście otworzyli patronite, chętnie się dorzucę :) świetny kanał!
Dziekujemy za te filmy. Bardzo dobrze robia na psychike w okresie kwarantanny. Imie przepiekne, rodzice musieli byc rownie interesujacymi ludzmi. Pozdrawiamy i prosimy o więcej.
Jestem zachwycona świetnym sposobem opowiadania o lesie, ale jeszcze bardziej genialną pracą, którą wykonują leśnicy! Jestem za repelentem, zwierzyna powinna mieć częściowy dostęp do smakołyków
Do wad grodzenia dodał bym jeszcze zderzenia niektórych gatunków ptaków z takimi siatkami. Przez kilka ostatnich lat znalazłem dwa Jastrzębie które straciły życie na takim płocie.
Mam ojca byłego leśnika w Karcu, pamiętam jak chodziliśmy po lesie, doglądaliśmy młodników, obserwowaliśmy zwierzęta i zimą nosiliśmy jedzenie do paśnika. Piękne czasy
dobrze ze Pan to wytlumaczyl... bo sie dziwilem i myslalem ze idioci to na jakies dzialki sprzedali... swoja droga warto by bylo wytlumaczyc na czym polega fragmentacja - bo czesc ludzi mogla by np zrezygnowac z ogrodzenia i zwierzyna miala bydzieki temu dostep np do wodopoju. Warto by bylo pokazac odcinek o przejsciach dla zwierzat i tego czego bardzo brakuje a jest bardzo proste do wykonania - przejsciu dla plazow i gadow (zwykla rura pod ruchliwa ulica). Ulice tez powinny yc odgrodzone tasma/wiklina - zapobiegaloby to wpadaniu malych zwierzat na droge a i plazy/gady nie dostawaly by sie pod kola (nie tak czesto - a jest bezmyslan smierc, bo nie ma z niej zadnego pozytku - nikt tych trupow nie zje).
Kiedyś odplątałem z niego fajnego jelenia. Jak widać był na tyle dumny że swoje poroża uważał za mocniejsze od drutu. Nie wyobrażam sobie tyle sprawdzać. Podziwiam was.
pamiętam że w podstawówce wzięło się przekonanie że ten teren odgradza wojsko i szukaliśmy tajnych baz za takimi ogrodzeniami :D człowiek młody to głupi i nikt się nie domyślił że to regeneracja otoczenia przyrodniczego
Siatki leśne to świeży wynalazek, wpada ekipa, wkopuje słupy, ogradza siatką i zrobione na długie lata.. Kiedyś ekipa musiała narobić żerdzi i w pocie czoła ożerdziować cały teren, czasochłonne i pracochłonne, a że żerdzie były sosnowe, to po jakimś czasie próchniały, trzeba było płot naprawiać, i tak w kółko. Jelenie i sarny też potrafią siatkę nieźle skotłować, łakomstwo dodaje im sił. ;)
Nie mogę się doczekać kolejnego odkrywczego filmu pt. "Po co leśnikowi czapka". Zwłaszcza, że autor dysponuje intelektem co najmniej tej rangi co Wyspiański.
Bardzo fajny materiał filmowy i fajnie wyjaśnione co i jak, ale mam pytanie dotyczące takiego ogrodzenia, a konkretnie słupków. Czym zakonserwować, zabezpieczyć tą część słupka która będzie zakopana w ziemi? Mam słupki sosnowe i chciałbym je czymś zabezpieczyć przed wkopaniem w ziemię żeby wytrzymały kilka lat, w takim ogrodzeniu. Co możecie polecić? Pozdrawiam.
To leśnicy mają "specyficzne poczucie humoru", bo autor nie powiedział jak nazywa się czynność zgryzania młodych pędów przez jeleniowate. PAŁOWANIE! Tak, mi też się kojarzy bardziej z ZOMO, niż lasem;) 1:50 Mam dla "leśnika" propozycję. Zamiast sam obłazić cały płot, nie lepiej dojechać na miejsce i wypuścić drona? O ile nie jest niezbędna wybitna dokładność co do lekko odgiętej siatki, to sprzęt obleci, pokaże co się dzieje na rewirze. Podrzućcie pomysł kolegom z fachu. A może już się stosuje takie rozwiązania? Napiszcie.
Tak. U nas na Dolnym Śląski na granicy z Czechami też często można spotkać takie ogrodzenia i rzeczywiście te drzewa wydaje się, ze tam rosną szybciej niż poza ogrodzeniem. Tutaj sadzą w większości jodły, świerki, buki. Rzadko widzę dęby, chociaż tez bywają, a to chyba najcenniejsze drzewo ? Nawiasem mówiąc skądinąd wiem, że w Południowej Afryce dąb jest tępiony, bo to nie rodzime drzewo.
W Polsce mamy gatunek dęba wprowadzony do upraw z ameryki który jest bardzo ekspansywny i może zaszkodzić innym drzewom ale nie słyszałem by go wycinano.
@@sandumnm7238 Chodziło o sosnę. Oglądałam jakiś film przyrodniczy o wpływie lasu na rzeki i akurat tam sosna, jako inwazyjna, prawie do cna wysyszyla im zbiornik wody zasilający miasto. Jak zaczęli ją wycinać, woda znów jest w zbiorniku. Niestety nie pamiętam szczegółów.
W jakim celu zostawia się min 5% starodrzewia? W "moim" sosnowym lesie zauważyłem, że wsród pozostawionych drzew często trafiają się brzozy. Czy to przypadek czy też sadzi się brzozy specjalnie?
Ja zabezpieczyłem brzozę i olchę przed podgryzaniem specjalną maścią, wyszło taniej niż grodzić. Ale nie wiem czy była przyjazna dla zwierząt bo dla drzewek jak najbardziej! Rosną super. Pozdrawiam.
Witam. Super kanał. Widzę, że zna się Pan na rzeczy. Chcę zasadzić 10 Ha lasu z własnych środków. Może umiałby Pan pomóc wycenić takie działanie i podpowiedzieć co warto zrobić? Dziękuję, pozdrawiam E.M.
Dlaczego są zostawione np 10 drzew w grupie a nie te 10 drzew rozrzuconych na obszarze wyciętym? Czy las jest nawożony w trakcie wzrostu lub przed posadzeniem drzew??
Tak jak mówię w filmie, mamy obowiązek pozostawić ok 5% starego drzewostanu. Z reguły pozostawia się wycinek cenny przyrodniczo. Plus drzewa dziuplaste.
na jednych ogrodzeniach montowane sa żerdzie lub inne elementy ułatwiające dostrzeżenie siatki np taśmy wiklinowe. pewnie po to aby zwierzyna się oto nie rozbijała. Mieszane uczucia mam do tych siatek z tak cienkiego drutu. Niby chroni młodnik, ale ile zwierzaczków rozbija się biegających czy latających o ta siatke
Sam grodzę drzewka z tego samego powodu - sarny!!! Mnożą się jak oszalałe, co kilka lat w stadzie widzę conajmniej dwa kozły, a że nikt ich nie goni, jedzenia mają pod dostatkiem, to przychodzą pod same domy, a przecież pod lasem nie mieszkam. Kiedy nie miałem ogrodzenia, drzewka nie miały szans, a kiedy mówię znajomym, że sarna robi szkody, to słyszą, że to takie miłe i przyjazne zwierzątka. Potwierdzam spaczone poczucie humoru u sarny - trawę mają soczystą, ale będą tak długo węszyć i szukać, aż znajdą młode drzewko i odgryzą soczyste pączki.
Co do grodzenia przypomialo mi się jak dziadek chciał zalesić kawałek łąki koło lasu co nie posadził to mu kochane sarenki pogryzły.w tym roku poraz kolejny wziałb się za to .część z ogrudkiem i owocowymi dzewami zagrodzilł a obok posadził z 20 sadzonek sosny najpospolitrze dzewo w lesia a te mendy większość mu obgryzły.
Starodrzew też jest potrzebny, na starych wysokich drzewach wiele ptaków wije gniazda lub wykuwa dziuple w niedoskonałościach starzejącego się pnia drzewa. Stare drzewa też rozsiewają nasiona na pobliski pusty teren, pojawiają się samosiejki. Natura dobrze wie jak odnowić się po różnych tragicznych zdarzeniach.
Hmmm. Ja przechodziłem wielokrotnie przez takie ogrodzenia, ale zawsze zamykałem za sobą. Ale z innego powodu niż zwierzyna - nie chciałem robić przeciągu ;) Pozdrawiam.
Też tak sobie to tłumaczyłem tylko że ... kora brzozy jest często używana jako rozpałka - pali się jak papier, stąd też moja wątpliwość. Do tego w materiale filmowym jest informacja że to tylko dla ozdoby. Myślałem że jakiś leśnik wyjaśni to w kilku słowach.
Wewnątrz, wzdłuż ogrodzeń, sadzi się nie tylko brzozy, również np. jarzębinę. Przy dużych powierzchniach monokultur te szybko rosnące obwódki spełniają funkcje wszelkiego bio- .
Na obrzeżach sadzi się ganunki pionierskie, odporne na oddziaływanie czynników takich jak wiatr, czy nadmierne nasłonecznienie, mających niewielkie wymagania glebowe. Nadmierne nasłonecznienie?! Tak, ono też jest wpływa negatywnie na drzewo - powoduje m.in. utratę wilgoci, czy rozrost na boki, a najbardziej zależy nam na wysokich, prostych pniach, czyli drzewach, które pną się ku górze szukając światła. Gatunki pionierskie, rosną szybko, żyją stosunkowo krótko, mają liczne odgałęzienia, zwykle daja słabej jakości, miękkie drewno. Ale bardzo dobrze nadają się dla ochrony innych, długowiecznych i twardych gatunków. Naturalne lasy w pierwszych pokoleniach składają się głównie z gatunków pionierskich, stopniowo wypieranych przez bardziej szlachetny drzewostan.
W moich rejonach na porzuconych polach masowo porasta brzoza, dąb i sosna. I nawet tak zwierzyna zgryza do zera. A sadzenie brzozy tam gdzie ona występuje nie ma sensu, wystarczy zarać zbronować tuż przed rozsiewem.
no i potem jakieś kozły się zaplątuja w te druty i strażacy muszą je odczepiać i odplatywać. 4:30 nooo dokładnie 5:10 no dokładnie zamykać tą furtkę i nie wlazić
Drzewa i w grodzeniach i poza nimi są sadzone w takiej samej odległości. Jeżeli widzisz, że w grodzeniu jest więcej drzew może to być efekt dodatkowego obsiewu. Drzewka w płotach mogą rozwijać się bez przeszkód dlatego też może się wydawać, że jest ich tam więcej.
Kiedy młode drzewka są gęsto, wówczas bardzo ładnie rosną w górę, bo wszystkie walczą o dostęp do światła, a do tego nie rozrastają się na boki, tworząc prosty, prawidłowy pokrój. Tak się dzieje w zasadzie przez całe życie drzewa. Dopiero z czasem, kiedy stają się one coraz większe i potrzebują coraz więcej miejsca, leśnicy je stopniowo przerzedzają, co parę lat, usuwając te najmniejsze, najcieńsze, najbardziej krzywe itd. To właśnie z takiego przerzedzania mamy drewno np. na papier albo choinki na święta. Poza grodzeniami, w naturalnym odnowieniu, dzieje się dokładnie tak samo. Najpierw siewek jest bardzo dużo, a potem z czasem jest ich coraz mniej, bo tak działa naturalna konkurencja. Wyobraź sobie, że na samym początku takich sadzonek sosny sadzi się 8-10 tys. na 1 ha, a w dojrzałym i wciąż gęstym lesie zostaje ich już tylko ok. 400. Pozdrawiam :)
Niech Cię nie zmyli obraz z filmu - te siewki sosny były usłane tak gęsto, ponieważ pochodzą z odnowienia naturalnego. Normalnie odstępy między drzewkami to, powiedzmy średnio, pół metra, można mniej, kiedyś sadziło się gęściej, ponieważ norma mówiła, że na 1 ha uprawy mozna posadzić 20 000 sadzonek sosny. Dzisiaj sadzi się o połowę mniej. A jak się zasieje samo, to nie ma żadnych norm - na jednym metrze kwadratowym może zasiać się setki drzewek i wtedy jest tak gęsto, jak na filmie.
wspaniała nauka dla mnie.
Tego nie wiedziałam.dziekuje prosze wiecej takich rad.Kocham drzewa i chciałabym je sadzić bo ktoś musi myśleć o przyszłości.😊
Uwielbiam Pana słuchać.👍👍 Pozdrawiam.
Dobrze, że jest taki kanał. Uświadamia ludziom szerzej pracę leśników. Z grubsza laicy uważają ,że leśnicy to obiboki. Z takich kanałów więcej można wyciągnąć ciekawych informacji niż z lekcji w szkołach. Dobrze, że jeszcze ktoś potrafi odróżnić kurę od kozy bo w czasie szerokiej pojętej elektroniki to ludzie dziczeją :)
Fajnie pokazana podstawa podstawy. I spoko Pan prowadzisz, Panie Zdobysław. Fazowe imię :D Pozdrawiam
Zgadzam sie z tobą, aby więcej takich kanałów wiedzoznawczych było na youtube anie jakieś pranki czy inne bzdety
Co jest w tym super, wejdź do lasu i zobacz co oni robią. Niedługo las wytna a drewno wyjedzie do Chin
Film pokazał mi się totalnie przypadkowo. Obejrzałem cały, wniosek ? Gość/ leśniczy/ prowadzący wie co miał powiedzieć jak to złożyć w składnie wiec za sam ten fakt 10/10. Co do treści: dowiedziałem się ogromnie dużo info o których nie miałem pojęcia ( bo się tym poprostu nie interesuje). Mega szanuje i pozdrawiam.
tego mi brakuje ... wolnego dostepu do lasu... pozdrowienia z UK - tu ploty sa wszedzie..
Niestety przed 2 miesiącami musiałem wejść przez płot w lesie. Zobaczyłem bowiem, że w uprawę wskoczył młody byk ( ok.2-3 letni ) i już ledwo żył z braku wody.
Nie umiał wyjść. Zastanowiło mnie jak wszedł, bo nigdzie płot nie był uszkodzony. Okazało się, że leśnicy z jednej strony płotu zostawili górkę ziemi podczas orania podłoża (na 1,2m wysoką).
Jeleń z górki przeskoczył do środka i nie miał szansy wrócić.
Wybaczcie leśnicy, ale musiałem rozplątać Wasz płot i poprzez zaganianie wskazałem bykowi drogę ucieczki. Przez chwilę byk nawet się próbował bronić, stawał jak do ataku, był pobudzony bo trwało rykowisko ( ten jeleń był jednak za młody na rywalizację na rykowisku). Uprawa ta jest dosyć mała ok.50x50m, ale dotyczy drzewostanu dębowego. Sprawdzałem jeleń nie wyrządził szkód w drzewostanie.
Na koniec uspokoję leśników, że po moim wyjściu zaplątałem ponownie płot. Górka jednak pozostała, jest na boku od strony rzeki.
Działo się to w Leśnictwie Dobrzyń - Lubsza, w dolnośląskim. Pozdrawiam Leśniczego Lesława Bacę.
Jeleń z powodzeniem potrafi przekoczyc siatkę o wysokości 1,6-1,8 m. Z rozpędu nawet 2 m przeskoczy. Fajnie, ze go wypuściłeś , super
Bajkopisarz trzy metry dla jelenia to pikuś chyba, że trafiłeś na rzadki gatunek jelenia karłowatego a to szacum musiał wypaść z gniazda
@@zdobysawczarnowski5143 Podobno łoś czyli ten największy z jeleni potrafi również przeskoczyć 2 m bez jakiegoś problemu a waży więcej przecież zazwyczaj.
Im wiecej Was oglądam tym bardziej żałuję ,że nie poszedłem do szkoły leśniczej .Teraz juz trochę za póżno bo 50 na karku, ale zawsze lubie przebywać w lesie .Pochwale sie że w latach 75-85 kilkaset drzewk posadziłem i zawsze to miło wspominam.Swietny program edukujęcy .podzrawiam .
Witam. Jestem biegaczem, który kocha pokonywać trasy leśne. Być tam i obserwować napotkaną zwierzynę lub ich ślady..... Delektować się naturą i spotykać takie o to gniazda lesnie przy których często spotykam sarny i jelenie czyli grodzenia się sprawdzają 💪 pozdrawiam..... Z Nadleśnictwa Brody na granicy woj. kujawsko-pomorrskiego i wielkopolskiego.
Ps fajny filmik ciekawie prowadzony 😃
żałuję, że trafiłem na ten kanał tak późno - pięciominutowe materiały są tak soczyste, że ogląda się je nieomal jak pełnometrażowy film. dzisiejsi youtuberzy dodają content po 20 minut, który nawet w 1/4 nie jest tak treściwy... mam konto na youtube od 12 lat, a po raz pierwszy naszła mnie ochota, żeby wesprzeć twórcę finansowo. gdybyście otworzyli patronite, chętnie się dorzucę :) świetny kanał!
Dziekujemy za te filmy. Bardzo dobrze robia na psychike w okresie kwarantanny. Imie przepiekne, rodzice musieli byc rownie interesujacymi ludzmi. Pozdrawiamy i prosimy o więcej.
Jestem zachwycona świetnym sposobem opowiadania o lesie, ale jeszcze bardziej genialną pracą, którą wykonują leśnicy!
Jestem za repelentem, zwierzyna powinna mieć częściowy dostęp do smakołyków
Uwielbiam las. Ma w sobie jakąś magię, tajemnicę. Powinno się sadzić jak najwięcej lasów.
Do wad grodzenia dodał bym jeszcze zderzenia niektórych gatunków ptaków z takimi siatkami. Przez kilka ostatnich lat znalazłem dwa Jastrzębie które straciły życie na takim płocie.
Wielki szacunek dla was za to co robicie pozdrawiam Bruner
Sporo ludzi powiedziałoby że to lamerskie, nie modne, nudne- ale ja uważam wręcz przeciwnie:) Nie wiem jak was ale ciągnie mnie z miasta do lasu
Super inicjatywa z tym kanałem. Pan Zdobyslaw ma głos lektora. Bardzo miło się słucha. Pozdrawiam!
Konkretny koleś ( w dobrym znaczeniu tego słowa :-) ) Łapka w górę.
oja , odkrylam i nie moge sie oderwac ! wspanialy program😀 . marzenie mojego dziecinstwa niespelnione .... . szlachetny zawod , podziwiam i pozytywnie zazdroszcze , serdecznie pozdrawiam
O, bardzo ciekawa furtka - podnoszona do góry jak w lamborgini, świetny pomysł na wiecznie niedziałające bramki!
W sumie niedawno na to wpadliśmy.
Podpowiem chłopakom, bo to jest genialne rozwiązanie.
Zdobek podobny do Van Goga znanego malarza . Brawo . Fajny film że zwiedzaniem lasu . Dzięki za kolejny super film i poczucie humoru . Chicago 🏕🇵🇱
Mam ojca byłego leśnika w Karcu, pamiętam jak chodziliśmy po lesie, doglądaliśmy młodników, obserwowaliśmy zwierzęta i zimą nosiliśmy jedzenie do paśnika. Piękne czasy
Ten buk się dobrze udał. Oby więcej.
odwalacie kawał dobrej roboty tymi filmami, oby było ich więcej :)
Oglądając Wasze filmy żałuję żę nie zostałem leśnikiem. Super filmy. Pozdrawiam
świetny program. nie mam nic wspolnego z lasem ale ogromny plus za ciekawa prezentacje temat.
Piekny i mądry temat
świetny film, bardzo ciekawy, fajny "prowadzący" i też bardzo dobrze, z humorem wyedytowany. Dzięki wielkie za ten materiał :)
Fajny z Ciebie Facet. Podziwiam ideowość.
Super pomysł na kanał i wgl. edukacje ludzi. Oglądnałem już prawie wszystkie wasze filmy i wiele człowiekowi szczegółów rozjaśniło :)
Wapno też dobre
dobrze ze Pan to wytlumaczyl... bo sie dziwilem i myslalem ze idioci to na jakies dzialki sprzedali...
swoja droga warto by bylo wytlumaczyc na czym polega fragmentacja - bo czesc ludzi mogla by np zrezygnowac z ogrodzenia i zwierzyna miala bydzieki temu dostep np do wodopoju. Warto by bylo pokazac odcinek o przejsciach dla zwierzat i tego czego bardzo brakuje a jest bardzo proste do wykonania - przejsciu dla plazow i gadow (zwykla rura pod ruchliwa ulica). Ulice tez powinny yc odgrodzone tasma/wiklina - zapobiegaloby to wpadaniu malych zwierzat na droge a i plazy/gady nie dostawaly by sie pod kola (nie tak czesto - a jest bezmyslan smierc, bo nie ma z niej zadnego pozytku - nikt tych trupow nie zje).
Fajny sposób na naukę o pracy leśniczego 😉
Bardzo fajny kolejny odcinek.Choć ja bym wcale nie wycinał ...
Świetny kanał i bardzo jasne odpowiedzi na wiele pytań, które nasuwają się podczas eksplorowania lasów...
Pozdrowienia!
Mokosz Productions
Naprawdę świetne imię takie słowiańskie , szkoda że tak mało ich 😀. No a filmy są bombowe 😉 leci sub i czekam na więcej .
A ja czekam aż nauczysz się poprawnej interpunkcji!
Przed "aż" stawia się przecinek.
Jej to niewiarygodne ze mozna byc tak zgryzliwym :(
Mi też takowe bardzo podobają się.
Piona! Wiedzy nigdy za wiele!
Bardzo fajnie się oglądało ale jeszcze lepiej słuchało.
Świetny kanał. Zazdroszczę pracy i pozdrawiam serdecznie.
Kiedyś odplątałem z niego fajnego jelenia. Jak widać był na tyle dumny że swoje poroża uważał za mocniejsze od drutu. Nie wyobrażam sobie tyle sprawdzać. Podziwiam was.
pamiętam że w podstawówce wzięło się przekonanie że ten teren odgradza wojsko i szukaliśmy tajnych baz za takimi ogrodzeniami :D człowiek młody to głupi i nikt się nie domyślił że to regeneracja otoczenia przyrodniczego
Współczuję dorastania w komunie
Siatki leśne to świeży wynalazek, wpada ekipa, wkopuje słupy, ogradza siatką i zrobione na długie lata.. Kiedyś ekipa musiała narobić żerdzi i w pocie czoła ożerdziować cały teren, czasochłonne i pracochłonne, a że żerdzie były sosnowe, to po jakimś czasie próchniały, trzeba było płot naprawiać, i tak w kółko. Jelenie i sarny też potrafią siatkę nieźle skotłować, łakomstwo dodaje im sił. ;)
Super kanał. Darz Bór.
Szacunek dla Waszej pracy. trzymam kciuki za jak najmniej zjedzonych brzóz przez jelenie heh 😁
Zdobek super program ale musze przyznać ze ty najlepiej prowadzisz ten program super tak dalej pozdrawiam
sugestie na kolejne tematy:
- ostoje zwierząt
- jeleniowate w polskich lasach - jak je rozróźnić
Dzięki za propozycje.
Echa Leśne U ciebie to za plotem, to cos rosnie. W lesie kolo mnie, za ogrodzeniem rosna jakies chaszcze, nie wiadomo co to, a ma to ze 3 metry.
Ciekawy odcinek
Nie mogę się doczekać kolejnego odkrywczego filmu pt. "Po co leśnikowi czapka". Zwłaszcza, że autor dysponuje intelektem co najmniej tej rangi co Wyspiański.
Pozdrawiam cała wasze ekipe 👋
Bardzo fajny materiał filmowy i fajnie wyjaśnione co i jak, ale mam pytanie dotyczące takiego ogrodzenia, a konkretnie słupków. Czym zakonserwować, zabezpieczyć tą część słupka która będzie zakopana w ziemi? Mam słupki sosnowe i chciałbym je czymś zabezpieczyć przed wkopaniem w ziemię żeby wytrzymały kilka lat, w takim ogrodzeniu. Co możecie polecić?
Pozdrawiam.
Dobry filmik, dowiedziałam się, czym ogrodzić działkę na wsi, gdzie przychodzi zwierzyna i pożera wszystko :)
Do sprawdzania tych ogrodzeń polecam drony ;) Kapitalne materialy filmowe. Szacuneczek ;)
Super kanał. Pozdrawiam
Witam. Jak długo wytrzyma słupek sosnowy nie impregnowany w takim ogrodzeniu? Pozdrawiam serdecznie.
To leśnicy mają "specyficzne poczucie humoru", bo autor nie powiedział jak nazywa się czynność zgryzania młodych pędów przez jeleniowate. PAŁOWANIE! Tak, mi też się kojarzy bardziej z ZOMO, niż lasem;)
1:50 Mam dla "leśnika" propozycję. Zamiast sam obłazić cały płot, nie lepiej dojechać na miejsce i wypuścić drona? O ile nie jest niezbędna wybitna dokładność co do lekko odgiętej siatki, to sprzęt obleci, pokaże co się dzieje na rewirze.
Podrzućcie pomysł kolegom z fachu. A może już się stosuje takie rozwiązania? Napiszcie.
Szybkie Pytanie
Jak przejść przez ten płot po takiego kozaczka w brzozach albo maślaczka miedzy młodymi sosnami?
Nie powinno się tam wchodzić.
p.s.
Są zawsze furtki.
Tam nie ma po co wchodzic. Ten teren powinien byc DLA wszystkich niewidzialny bez wzgledu co za grzybki tam rosna.
Mówią, że człowiek całe życie się uczy, a i tak głupi umrze. Doskonale sprzedana wiedza w Pana wykonaniu Panie Zdobysławie. Kanał na 5+. Pozdrawiam.
No jeżdżę czasem obok młodnika na rowerze przez parę lat był zamknięty - teraz otwarty - domyśliłem się - młodnik dorósł :)
Smiterowi się podobało 👍
Przykry widok jest gdy widzę że pół lasu wycieli
A jaki miły jak się patrzy na posadzony nowy z wieloma gatunkami drzew, a nie monokulturą sosny
Tak. U nas na Dolnym Śląski na granicy z Czechami też często można spotkać takie ogrodzenia i rzeczywiście te drzewa wydaje się, ze tam rosną szybciej niż poza ogrodzeniem. Tutaj sadzą w większości jodły, świerki, buki. Rzadko widzę dęby, chociaż tez bywają, a to chyba najcenniejsze drzewo ? Nawiasem mówiąc skądinąd wiem, że w Południowej Afryce dąb jest tępiony, bo to nie rodzime drzewo.
W Polsce mamy gatunek dęba wprowadzony do upraw z ameryki który jest bardzo ekspansywny i może zaszkodzić innym drzewom ale nie słyszałem by go wycinano.
W RPA sosnę eliminują.
@@elzbietadobrowolska9200 Chcesz powiedzieć, że eliminują sosnę a nie dęby ? Otóż na pewno dotyczy to dębów . Co do sosen to nie wiem.
@@sandumnm7238 Chodziło o sosnę. Oglądałam jakiś film przyrodniczy o wpływie lasu na rzeki i akurat tam sosna, jako inwazyjna, prawie do cna wysyszyla im zbiornik wody zasilający miasto. Jak zaczęli ją wycinać, woda znów jest w zbiorniku. Niestety nie pamiętam szczegółów.
@@elzbietadobrowolska9200 Ale czy film dotyczł RPA ?
Bo historię z eliminowaniem dębów właśnie w RPA znam od osób, które tam emigrowały.
Na razie☺
U nas, Nadleśnictwo Celestynów, nie ma furtek, są tylko przejścia w postaci drabinek. Nigdy nie wchodzimy za te ogrodzenia. Pozdrowionka!
Dobry kanał! Super prezenter!
Zdobek najlepszy
Zawsze zakazany owoc jest najlepszy 😆
W jakim celu zostawia się min 5% starodrzewia? W "moim" sosnowym lesie zauważyłem, że wsród pozostawionych drzew często trafiają się brzozy. Czy to przypadek czy też sadzi się brzozy specjalnie?
Żeby robactwo miało gzie przetrwać
pytanie czy pogłowia zwierzyny roślinożernej nie są utrzymywane na zbyt wysokim poziomie. Stąd potrzeba ochrony młodych drzewostanów
Witam chce kupić lornetkę i jest określenie które nie rozumiem mogę prosić o wytłumaczenie ?
Polecana do obserwacji poroża ("na kozła")
Fajny kanał. Pozdrawiam :)
Ja zabezpieczyłem brzozę i olchę przed podgryzaniem specjalną maścią, wyszło taniej niż grodzić. Ale nie wiem czy była przyjazna dla zwierząt bo dla drzewek jak najbardziej! Rosną super.
Pozdrawiam.
Witam. Super kanał. Widzę, że zna się Pan na rzeczy. Chcę zasadzić 10 Ha lasu z własnych środków. Może umiałby Pan pomóc wycenić takie działanie i podpowiedzieć co warto zrobić? Dziękuję, pozdrawiam E.M.
Pozdrawiam.
Super zostawiam suba!
naturalna wycinka, a następnie naturalne odnowienie xD
Dlaczego są zostawione np 10 drzew w grupie a nie te 10 drzew rozrzuconych na obszarze wyciętym?
Czy las jest nawożony w trakcie wzrostu lub przed posadzeniem drzew??
Nie stosujemy nawożenia. A 10 drzew w kupie ponieważ tam często występuje jakaś roślina chroniona etc.
Czy ten odcinek był kręcony w lasach w Piętaczu iprzy Turze pozdrawiam
Zobaczcie jaki obszar lasu wycięty, kiedy to odrośnie
Zawsze mnie to zastanawie. Czemu po wycince zostaje kilka drzew na środku? (widoczne na materiale)
Prosze o odp :)
Tak jak mówię w filmie, mamy obowiązek pozostawić ok 5% starego drzewostanu. Z reguły pozostawia się wycinek cenny przyrodniczo. Plus drzewa dziuplaste.
Dziękuję bardzo za tak szybką odpowiedź. Pozdrawiam i czekam na kolejne świetne materiały! :)
👍
na jednych ogrodzeniach montowane sa żerdzie lub inne elementy ułatwiające dostrzeżenie siatki np taśmy wiklinowe. pewnie po to aby zwierzyna się oto nie rozbijała. Mieszane uczucia mam do tych siatek z tak cienkiego drutu. Niby chroni młodnik, ale ile zwierzaczków rozbija się biegających czy latających o ta siatke
Dlaczego trzeba zostawić 5% starego drzewa? Lubie twoje odcinki idzie nawet zrozumieć co mówisz 😉😉 chyba zostanę leśnikiem 😁😁
Spotkałem ostatnio na takim ogrodzeniu drabinę po obu stronach i w kilku miejscach tego samego obszaru grodzonego. Do czego służą takie drabinki?
Czasami trzeba wejśćdo środka i zamaiast furtek leśnicy stosuja drabinki
jesteś bratem naf nafa? pozdrawiam
Sam grodzę drzewka z tego samego powodu - sarny!!! Mnożą się jak oszalałe, co kilka lat w stadzie widzę conajmniej dwa kozły, a że nikt ich nie goni, jedzenia mają pod dostatkiem, to przychodzą pod same domy, a przecież pod lasem nie mieszkam. Kiedy nie miałem ogrodzenia, drzewka nie miały szans, a kiedy mówię znajomym, że sarna robi szkody, to słyszą, że to takie miłe i przyjazne zwierzątka. Potwierdzam spaczone poczucie humoru u sarny - trawę mają soczystą, ale będą tak długo węszyć i szukać, aż znajdą młode drzewko i odgryzą soczyste pączki.
Co do grodzenia przypomialo mi się jak dziadek chciał zalesić kawałek łąki koło lasu co nie posadził to mu kochane sarenki pogryzły.w tym roku poraz kolejny wziałb się za to .część z ogrudkiem i owocowymi dzewami zagrodzilł a obok posadził z 20 sadzonek sosny najpospolitrze dzewo w lesia a te mendy większość mu obgryzły.
Cześć,
mam pytanie, dlaczego 5% a nie 0 albo 10? taka ilość wystarczy aby sadzonki,nie wiem, lepiej rosły?
Pozdrawiam,
Laik :)
Starodrzew też jest potrzebny, na starych wysokich drzewach wiele ptaków wije gniazda lub wykuwa dziuple w niedoskonałościach starzejącego się pnia drzewa.
Stare drzewa też rozsiewają nasiona na pobliski pusty teren, pojawiają się samosiejki. Natura dobrze wie jak odnowić się po różnych tragicznych zdarzeniach.
Hmmm. Ja przechodziłem wielokrotnie przez takie ogrodzenia, ale zawsze zamykałem za sobą. Ale z innego powodu niż zwierzyna - nie chciałem robić przeciągu ;)
Pozdrawiam.
,Kto ustala gdzie co ma rosnąć?
Sam leśniczy na danym terenie czy ma ustalenia "z góry"🤔
Taka wasza praca, w czym problem?
Znalazłem różnicę - Wyspiański nie nosił czapki z daszkiem...
Przy trasach szybkiego ruchu odchodzi jeden bok ogrodzenia
Czyli te 2-3 rzędy brzózek sadzone przy drogach leśnych w niektórych lasach to tylko dla "ładnego wyglądu"?
Właśnie, często mnie to zastanawiało.
Też tak sobie to tłumaczyłem tylko że ... kora brzozy jest często używana jako rozpałka - pali się jak papier, stąd też moja wątpliwość. Do tego w materiale filmowym jest informacja że to tylko dla ozdoby.
Myślałem że jakiś leśnik wyjaśni to w kilku słowach.
Wewnątrz, wzdłuż ogrodzeń, sadzi się nie tylko brzozy, również np. jarzębinę. Przy dużych powierzchniach monokultur te szybko rosnące obwódki spełniają funkcje wszelkiego bio- .
Na obrzeżach sadzi się ganunki pionierskie, odporne na oddziaływanie czynników takich jak wiatr, czy nadmierne nasłonecznienie, mających niewielkie wymagania glebowe. Nadmierne nasłonecznienie?! Tak, ono też jest wpływa negatywnie na drzewo - powoduje m.in. utratę wilgoci, czy rozrost na boki, a najbardziej zależy nam na wysokich, prostych pniach, czyli drzewach, które pną się ku górze szukając światła. Gatunki pionierskie, rosną szybko, żyją stosunkowo krótko, mają liczne odgałęzienia, zwykle daja słabej jakości, miękkie drewno. Ale bardzo dobrze nadają się dla ochrony innych, długowiecznych i twardych gatunków. Naturalne lasy w pierwszych pokoleniach składają się głównie z gatunków pionierskich, stopniowo wypieranych przez bardziej szlachetny drzewostan.
@@kamilsikora6010 Akurat drewno brzozy daje dużo ciepła przy spalaniu. Jest po prostu kaloryczne.
ile razy mam pytać, po co te brzozy na skraju lasu igl.
W moich rejonach na porzuconych polach masowo porasta brzoza, dąb i sosna. I nawet tak zwierzyna zgryza do zera. A sadzenie brzozy tam gdzie ona występuje nie ma sensu, wystarczy zarać zbronować tuż przed rozsiewem.
obok mnie gdzie mieszkam postawili takie ogrodzenia... ile ja sie glowilem po co to ogrodzenie...:-)
Take a moze takie?
no i potem jakieś kozły się zaplątuja w te druty i strażacy muszą je odczepiać i odplatywać. 4:30 nooo dokładnie
5:10 no dokładnie zamykać tą furtkę i nie wlazić
Bardzo ciekawe, ale wniosek nasuwa się też taki, że jest za dużo jeleni lub za mało drapieżników
Pytanie laika: Dlaczego drzewa w grodzeniach sadzone są tak gęsto ? Czy aby nie za gęsto ? :D Pozdrawiam!
Drzewa i w grodzeniach i poza nimi są sadzone w takiej samej odległości. Jeżeli widzisz, że w grodzeniu jest więcej drzew może to być efekt dodatkowego obsiewu. Drzewka w płotach mogą rozwijać się bez przeszkód dlatego też może się wydawać, że jest ich tam więcej.
Kiedy młode drzewka są gęsto, wówczas bardzo ładnie rosną w górę, bo wszystkie walczą o dostęp do światła, a do tego nie rozrastają się na boki, tworząc prosty, prawidłowy pokrój. Tak się dzieje w zasadzie przez całe życie drzewa. Dopiero z czasem, kiedy stają się one coraz większe i potrzebują coraz więcej miejsca, leśnicy je stopniowo przerzedzają, co parę lat, usuwając te najmniejsze, najcieńsze, najbardziej krzywe itd.
To właśnie z takiego przerzedzania mamy drewno np. na papier albo choinki na święta.
Poza grodzeniami, w naturalnym odnowieniu, dzieje się dokładnie tak samo. Najpierw siewek jest bardzo dużo, a potem z czasem jest ich coraz mniej, bo tak działa naturalna konkurencja.
Wyobraź sobie, że na samym początku takich sadzonek sosny sadzi się 8-10 tys. na 1 ha, a w dojrzałym i wciąż gęstym lesie zostaje ich już tylko ok. 400. Pozdrawiam :)
Niech Cię nie zmyli obraz z filmu - te siewki sosny były usłane tak gęsto, ponieważ pochodzą z odnowienia naturalnego. Normalnie odstępy między drzewkami to, powiedzmy średnio, pół metra, można mniej, kiedyś sadziło się gęściej, ponieważ norma mówiła, że na 1 ha uprawy mozna posadzić 20 000 sadzonek sosny. Dzisiaj sadzi się o połowę mniej.
A jak się zasieje samo, to nie ma żadnych norm - na jednym metrze kwadratowym może zasiać się setki drzewek i wtedy jest tak gęsto, jak na filmie.