Witam przyjacielu!!! Klausik dzięki twojej pomocy od początku w ustawieniach sterownika Skzp-02 i zastosowaniu sprzęgła po modernizacji mojej kotłowni kociołek pracuje bardzo dobrze. Osoby i niedowiarki które twierdzą że temperatura powrótu kociołka jest wyższa od temperatury zadanie czyli np tak jak u mnie 65 zadana a powrót mam 66 lub 67 stopni jest prawdą . I myślę że osoby które już zamówiły takie cudo i zamontowała nie będą żałować no i do tego musi być zamontowana oczywiście pompa kotłowa.
Z Twojego krotkiego filmiku dowiedzialem się więcej niż od speców z firmy AFRIZO którzy na każde moje pytanie proponowali wykonanie nowego projektu instalacji przez wyspecjalizowana firme, w skrócie będziesz pan zadowolony . Swietnie wykonana instalacja.
Układy wychodzące z sprzęgła, mam na myśli grzejniki i przyszłą podłogówkę powinny mieć jeszcze własne niezależne podmieszanie. Mamy w tedy 100% kontrolę nad temperaturami w tych obiegach niezależnie od temperatury kotła.
Tomasz ja każdej osobie która zamawia sprzęgło mówię o tym co Ty wspomniałeś ,że zalecam na każdym wyjściu założyć zawór 3d i wtedy są wszystkie temperatury kontrolowane a energia zostaje w sprzęgle co daje oszczędności . Dzięki za komentarz .
Sprzęgła hydrauliczne sąobecnei bardzo popularne od 400 do 700zł za 650zł można mieć Afriso . Co do temperatur kolego Klaudiuszu to praw fizyki twoja instalacja nie łamie ino termometry nei skalibrowane , jak kocioł oddaje 60'C to na sprzęgle albo gdziekolwiek indziej nie zrobi się cud i ponad 60'C
Mariusz Bocon Witam w opisie któregoś filmu podałem stronę internetową t tam są wszystkie schematy rozmiary a nawet tabela przepływów wiec zachęcam tam zaglądnąć fajna lektura tylko po rosyjsku Pozdrawiam
Czy takie sprzęgło można zastosować w starej instalacji gdzie przekroje rur są duże ? Bo jednak z tego co widzę to od niego odchodzą raczej małe średnice?
Cześć , standardowo są mufy 1 cal , jeśli chodzi o montaż do starego typu instalacji to znam przykład ze działa bardzo dobrze bo jak instalacja pracowała prawidłowo grawitacyjnie to z sprzęgłem nie może być gorzej . Celowo nie odpisywałem wcześniej aby ktoś nie pomyślał że nie mógł przecież odpisać inaczej pozdrawiam .
Mam sytuację gdzie postanowiłem zrobić kotłownie centralną. Mam dwa domy jeden ma powierzchnię 300m a drugi 140m. Dwa domy mają własne kotłownie które pracują na układzie otwartym. Jeden dom jest wyższy od drugiego, w niższym domu chcę zrobić centralną kotłownię. Miedzy dwoma domami polożylem rurę preizolowaną plastikową. Duży dom chcę zasilić poprzez wymiennik ciepła w celu odizolowania dwóch obiegów aby unikonąć przelania wody naczyniem wyrównawczym z dużego domu. Mały dom podłączyć bezpośrednio z kotłowni centralnej. W kotłowni będzie kocioł na ekogroszek o mocy 40kW. Obejrzałem Pana film i chcę zadać pytanie odnośnie podłączenia sprzęgła do mojej kotłowni. Sprzęgło miałoby być zamontowane do zasilenia i powrotu kotła a z sprzegła jedno zasilenie i powrot podłączone do rury preizolowanej gdzie na drugim jej końcu byłby wymiennik zaś drugie zasilenie i powrót w sprzęgle chciałbym wykorzystać do ogrzania małego domu. Miedzy zasileniem a powrotem które zasila mały dom chciałbym wstawić zawór termostatyczny dlatego że na malym domu chcę parametr 50 stopni a na wymiennik 70 stopni. Czy jest taka możliwość żeby ten wymiennik pracował na tym sprzęgle?
Myślę ,że odpowiednie duże sprzęgło na pewno by pomogło tej instalacji w prawidłowym działaniu , zrobić odpowiednie średnice przeliczyć ilość wody w całej instalacji i powinno działać .Tak jak Pan napisałem sprzęgło zrobić na dwa obiegi jeden na dom nr.1 drugi na dom nr.2 ,w domu ewentualnie podłączyć pod rozdzielacze i podzielić strumienie w odpowiednie piony.Taka jest moja myśl ale muszę też powiedzieć ,że nigdy tak nie robiłem a praktyka z teorią czasem lubią robić figle ,warto to pytanie zadać gdzieś na forum może ktoś tak ma . Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie .
Mam do Pana pytanie ile kosztuje u Pana takie sprzęgło na 3 obiegi tak jak na zdjęciach. Czy w środku tego sprzegła jest jakaś kierownica która miesza wodę, czy jest puste w środku? Dziękuję za odp.
Dzień dobry W związku z zapytaniem powiem tak odpowiedzi w komentarzach jest wiele co jak i jakie rozmiary , na co one po co itd itd itd ,oczywiście odpowiem jest puste nie ma zwrotnic kierownic przerzutek itd itd , jest tak zrobione i wymiarowane że działa bez dodatkowego balastu , każda rzecz w instalacji już jest opornikiem dla wody . Koszt takiego sprzęgła jak na filmie oczywiście bez ocieplenia i osprzętu 750 zł Pozdrawiam
Oczywiście że nikt nie chce nikogo oszukiwać, nawet czarodzieje w cyrku nikogo nie oszukują, po prostu nieodpowiednio interpretujemy to co postrzegamy lub ulegamy sugestii :-)
Cześć, W czym dokładnie był problem z zaworem 4D? Rozumiem, że przed montażem sprzęgła chciałeś utrzymywać ~60st.C na kotle przez cały sezon i zalewało ci kocioł zimną wodą z obiegu c.o? Zalewało dla pewnych wartości temp. obiegu grzewczego w zależności od położenia zaworu czy w całym zakresie temperatur obiegu grzewczego nie działała ochrona? Miałeś założony siłownik? W niektórych instalacjach działa to tak, że utrzymywana jest wysoka temp. kotła. Proporcjonalnie więcej dla kotła aniżeli dla obiegu c.o. Dla Estymy Control M różnica jest stała = 20st.C. Temp. kotła = temp. c.o + 20. Dla sterowników Recalart Premium czy Tatarek RT16 ustawia się temp. ochrony powrotu oraz parametr poprawiający pracę zaworu. Pytanie brzmi jakie miałeś temperatury spalin przed montażem sprzęgła i po montażu sprzęgła?
Witam serdecznie ,było tak jak piszesz powrót był na poziomie 38 stopni a jak zawór chciał dogrzać dom to kocioł był zalewany zimną wodą i dosyć długo trwało zanim się to ustabilizowało ,dlatego też postanowiłem ten temat jakoś ogarnąć, szukając informacji w internecie ,pomysłem było wykonanie takiego sprzęgła i problem znikł a spalanie spadło nie mówię już o ochronie powrotu . Jeśli chodzi o drugie pytanie to odpowiem szczerze że nie wiem o ile spadła temperatura spalin czy tez poszła w górę po prostu nie zwracałem na to uwagi , można by przeanalizować mój filmik gdzie na ścianie jest 4D i przeanalizować ten temat .
Ok, dzięki za odpowiedź. W niektórych sterownikach masz po prostu ochronę powrotu do ustawienia w ustawieniach serwisowych oraz stosunkowo wysoką temperaturę kotła. Oczywiście nigdy nie będzie tak, że W KAŻDEJ CHWILI temperatury zarówno obiegu grzewczego jak i kotła są stabilne oraz dokładnie takie jakie sobie życzysz, w szczególności dla dwustanowego sterownika.
Mam pytanko mówisz podkoniec filmu ze planujesz jeszcze podłączyc podlłogówke więc bedzie pewnie grupa pompowo mieszająca i co tam planujesz dac zawór termostatyczny czy mieszający z siłownikiem? bo mam ten sam plan i nie wiem co lepiej się spisze?
witam montowałem już podłogówkę opartą o to sprzęgło temperaturą zarządzał zawór 3 D 1 cal kilka dni był bez siłownika lecz potem został podpięty siłownik afriso stało temperaturowy do dziś klient nie zgłaszał uwag ,osobiście w moim domu zrobił bym na termostatycznym a na rozdzielaczach zamontował bym głowice elektroniczne pod termostat pokojowy koszt nie wielki a zawsze masz kontrolę nad danym pokojem
Dzięki za odpowiedz a który lepszy ESBE czy afriso? A tak z ciekawości ten siłownik afriso w jaki sposób jest sterowany musi być jakiś dodatkowy sterownik z kapilarami na zasilaniu i za zaworem 3D?
Ja montuję afriso i nie miałem nigdy problemów ESBE też są ok , jeśli chodzi o siłownik to jest normalnie zasilany z gniazdka ma wyświetlacz z odczytem temperatury i krótki przewód z czujnikiem który montuje się na zasilaniu za zaworem 3 D ,sam w sobie jest sterownikiem i termostatem (Regulator stałotemperaturowy ACT 343)
Witam ,ja mam układ otwarty i działa bardzo dobrze , znam kilka osób które mają to sprzęgło i nie zgłaszały jakichkolwiek uwag , osobiście uważam że będzie działać w układzie otwartym jak i zamkniętym, naczynie przeponowe obowiązkowe .
Witam ponownie z góry dziękuje za poprzednie rady które świetnie się sprawdziły i mam kolejne pytanie czy sprzęgło można zamontować w układzie otwartym czy tylko i wyłacznie w układach zamkniętych?
Sprzęgło pracuje w obu wariantach oczywiście wszystko zależy czy wykonanie jest solidne , ja moje testuje pod ciśnieniem do 3 barów i nic złego się nie dzieje , testy 5 barów też przeżyło ale jakoś miałem wrażenie że coś się wydarzy i testy na tym wyniku zakończyłem .
@@Klaudiusz-c8w Czyli nie ma przeszkód aby zamontować sprzęgło na ukladzie otwartym? A pisałeś że wykonałeś sprzęgło sam czy montowałeś wewnątrz profila nierdzewnego jakąś siatke lub blache perforowaną bo na schematach fabrycznych coś takowego się znajduje a zgromadziłem już nierdzewke i mam w planie takie wyspawać.
Tak można ja tez mam otwartą i działa idealnie , ja robię puste w środku bo ta blaszka z otworami działa niby jak separator powietrza woda w nią uderza i wytrąca się powietrze ale sam sobie odpowiedz ile razy w sezonie odpowietrzasz układ , ja tego nie mam i nie robię a w moim oryginale nic nie było wiec ja tez mam puste .
Witam, Czy te sprzęgło było jakoś przeliczane do mocy kotła? Czy przy mniejszych wymiarach kotła ma sens stosowanie sprzęgła np 12kw?. Czy w środku tego urządzenia są jakieś przegrody rurki itp ?
Witam na stronie producenta są wymiary odpowiadające mocą sprzęgła jednak ja zrobiłem z profilu 100 mm czyli zawyżyłem wymiary bo literatura podpowiada że sprzęgła nie da się przewymiarować i czym większe to lepsze bardziej wydajne. Zrobiłem już kilkanaście takich ( przewymiarowanych ) pracują z kotłami o różnych mocach .
To jak z profilu 100 x100 to mocno przewymiarowane. Na jednej stron producenta znalazłem, że sprzęgło o profilu 80x80 jest dla kotła do 75 kw :). Pytanko jeszcze mam do pompki krótkiego obiegu. Jakie parametry musi mieć i jak być sterowana bo tego chyba nie było na filmiku.
Co do wielkości sprzęgła masz rację jest duże ale zasugerowałem się jedną wypowiedzią kolegów z wschodu mianowicie chodziło o wlanie szklankę zimnej wody do wiadra z wodą np.8 L , a wlanie tej samej szklanki wody do słoika 0,9 L oczywiście chodzi tu o wizualizację co schłodzi się więcej wiadro nie odczuje szklanki a słoik ochłodzi się o połowę . Pompa kotłowa jest to Wilo wydajność 4 M pracuje z pełną wydajnością sterowana sterownikiem tym samym co kocioł .
Przewymiarowanie sprzęgła, nie niesie za sobą niekorzystnych skutków. Tym bardzie, że ta moc podawana jest w oparciu o konkretne parametry pracy instalacji. Jeśli parametry pracy instalacji będą znacznie odbiegały od tego, co producent przyjął jako punkt wyjścia do obliczenia wydajności sprzęgła, to te parametry z tabliczki znamionowej nijak się mają do faktycznej jego wydajności. W tym przypadku powiedzenie, że "od nadmiaru głowa nie boli" ma zastosowanie.
Kolego w tym sterowniku nie ma możliwości pomylić czujnika temperatury kotła bo ma długość chyba 50 cm , i nie mam intencji nikogo oszukiwać , zapraszam do osobistej kontroli jeśli jesteś ze śląska bo takie odwiedziny już miałem , nawet do dam że mieli swoje termometry elektroniczne i musieli uwierzyć zapraszam .
Witam . Jestem w trakcje wykonywania projektu kotłowni , również montuje sprzęgło tylko że na dwa żródła ciepła a 3 trzy żródła odbioru. moje pytanie jest w kierunku sterownika i pompy kotłowej, rozumiem że pompa kotła jest sterowana przez sterownik kotła a pompa grzejników też tylko czy w sterowniku timel jest ustawienie pompa sprzegła jako obieg kotłowy a pompa grzejników jako obwód grzejników , żeby każdy działał niezależnie.
Jeśli problem tkwi w podziale wody to problem zniknie , domyślam się że w tej chwili któraś z pomp przegrywa walkę z dostępem do wody gorącej i dlatego jest taki efekt .
@@jaroslawkierzek4929 Sprzęgło lub bufor , wszystko zależy od wielkości kotłowni i portfela . Oczywiście taka jest moja opinia a są na pewno tacy co mają odmienne zdanie ale jeśli chodzi o mnie to tak myślę bo nie słyszałem od nikogo mającego coś z tych rzeczy że jest nie zadowolony .
Czy mógłbyś nagrać filmik kiedy temperatura na grzejniki idzie od 40 wzwyż ma zawur 4 drogowy i się tak zastanawiam czy czasem nie zmienię na sprzęgło rozdzielacz ja muszę utrzymywać co najmniej 40 na kaloryfery gdyż dość szybko wychodzą mi się dom przy obecnej temperaturze 7 stopni
kolego nie mam już zaworu 4d więc filmik odpada ale moge podpowiedzieć że w mojej instalacji jak zawór ustawiłem na 38 stopni na dom to mogłem pomarzyć o ochronie powrotu ,obecny wynalazek sprawdza się idealnie .
witaj serdrcznie powiec mi czy spalanie spadło po zamontowaniu sprzęgła czy na takim samym poziomie zostało. Sprzegło robiłeś sam mógłbyś podać jakiś link chciałbym wymiary tego sprzęgła.
Klaudiusz. To, że spalanie spadło, to jest wiarygodne, ale to przekłamanie na wartościach temperatury zasilania, przed i za sprzęgłem jest ewidentne. Nie wiem o jakiej "sumie dwóch strumieni" mówisz, bo żadnego "przyrostu temperatury" na zasilaniu instalacji być nie może. To co u Ciebie można zaobserwować, to jest błąd pomiarowy, o który nie jest trudno, jeśli stosuje się do pomiaru, tego typu termometr, jaki jest zamontowany za sprzęgłem. Poza tym wszystko się zgadza.
Darku dziękuje za zainteresowanie filmem ,fajnie że zgadzasz się z niektórymi moimi opisami jednak mam do ciebie pytanie w temacie przekłamania pomiaru temperatur bo nie wiem czy mówisz o zepsutych moich termometrach czy przekłamaniu że są one blisko sprzęgła bo montowałem te sprzęgła w kilku instalacjach i efekty są te same wiec wykluczam wadę samych termometrów mało tego ,miałem klienta który przy mnie dokonywał pomiaru termometrem laserowym i też temperatura była 4 stopnie większa. Samą myśl o podnoszącej się temperaturze zasilania doczytałem na wschodnim forum bo tam ten temat jest bardziej rozwinięty niż u nas ,wspierając się wiedzą innych i krótkim namyśle miało by to sens że woda mająca temperaturę 55 stopni + woda częściowo schłodzona przez instalacje może własnie dać taki rezultat .Chciałem jednak zaznaczyć że budowa tego sprzęgła i instalacja w mojej kotłowni nie miała na celu podbicie temperatury na 1 mufie lecz podział zasilania ochrona powrotu i zastąpienie zaworu 4D . w tych kategoriach spisuje się na medal , oczywiście fajnie działa jeśli chodzi o separację powietrza w instalacji oraz ewentualnych nieczystości kotłowych . Pozdrawiam
Szkoda że nikt nie zwrócił uwagi jak szybko temp powrotu wracała do 60s' zadanych na piecu!!! No bo jak można uzyskać temp powrotu wyższą niż zasilania, mieszając je tylko ze sobą ?Pytanie dla fizyków
Kolego wszyscy zwrócili na to uwagę i dyskusja na ten temat cały czas jest tylko nie na YT ,ja osobiście nie wnikam jak to się robi i dlaczego czy to fizyka czy chemia czy zjawisko paranormalne po prostu cieszę się stabilną pracą układu i wygrzanym kotłem na powrocie . z ciekawostki wiem tylko to że szybkość pracy pompy kotłowej ma wpływ na tą własnie temperaturę i jak komuś to przeszkadza to wystarczy dać ją na 0,5 metra i po sprawie różnica będzie o 2 stopnie .
@@Klaudiusz-c8w dzięki za link będę konstruować. Widzę na stronie producenta że można montować w poziomie. Podobno się niezaleca czy to prawda co sądzisz?
Działać będzie ale ja mam w pionie i działa bardzo dobrze to po co sobie komplikować życie ja można zrobić raz i zapomnieć ,pamiętaj im większa pojemność tym lepsza sprawność sprzęgła . Pozdrawiam
@@Klaudiusz-c8w będę robić ten 60kw a czemu pytam że w poziomie bo mam problem z miejscem i temu rozważam poziom. A czy jest sens zamontować go do kotła zasypowego bo na pellet dopiero będę za rok montować
Moim zdanie nie , lepiej wszystko przygotuj i jak będziesz robił kotłownie pod pellet to wtedy wszystko dopasować aby nie przerabiać dwa razy szkoda kasy ,ale oczywiście to Twoja decyzja i nie pytaj dlaczego nie warto do zasypowego .
Lores Lores Witam nie mogę dokładnie wskazać faworyta wszystko zależy czego oczekuje klient i jakim budżetem dysponuje , jednak mogę podpowiedzieć kierując się opiniami klientów jak i użytkowników . Myśle że w normalnym przedziale cenowym można polecić kotły firmy Sekom ,Witkowski znam ich produkty i nie ma z nimi problemów oczywiście trzeba wspomnieć o obsłudze transporcie i pomocy w ustawieniach na prawdę są Ok ,oczywiście można tez wspomnieć o innych firmach np Ogniwo itd itd naprawdę jest sporo firm zasługujących na dobre opinie ale mogę ocenić to co znam a te 3 firmy mogę osobiście polecić .Więcej nie mogę pisać bo zaraz mnie tu zbluzgają
Zawory zwrotne powinny być na powrotach do sprzęgła oraz za pompami ale właśnie ale musiałem wymienić zawory sprężynowe na klapowe bo w mojej instalacji są tak małe przepływy że sprężyny w zaworach były za mocne i jak pompa się zdławiła auto adapter to właśnie zawór zwrotny sprężynowy przeszkadzał zamontowałem klapowe za pompą na dom i problem się rozwiązał dlatego polecam zawory klapowe .
Dobre, pomocne dla mnie za 2 miesiace buduje kotlownie. Nie przejmuj sie banda hejterow. Oni nic nie umia w zyciu zrobic tylko krytykowac, a jak cos potrzebuja to ogladaja filmy jak to zrobic i nie dosc, ze pomozesz to jeszcze cie skrytykuja.
Witam przyjacielu!!! Klausik dzięki twojej pomocy od początku w ustawieniach sterownika Skzp-02 i zastosowaniu sprzęgła po modernizacji mojej kotłowni kociołek pracuje bardzo dobrze. Osoby i niedowiarki które twierdzą że temperatura powrótu kociołka jest wyższa od temperatury zadanie czyli np tak jak u mnie 65 zadana a powrót mam 66 lub 67 stopni jest prawdą . I myślę że osoby które już zamówiły takie cudo i zamontowała nie będą żałować no i do tego musi być zamontowana oczywiście pompa kotłowa.
Dzięki za pomoc
Kiedy nowy film z dalszej przeróbki instalacji fajnie że umiesciłeś nagrania dobry materiał wiedzy 👍
Z Twojego krotkiego filmiku dowiedzialem się więcej niż od speców z firmy AFRIZO którzy na każde moje pytanie proponowali wykonanie nowego projektu instalacji przez wyspecjalizowana firme, w skrócie będziesz pan zadowolony . Swietnie wykonana instalacja.
dziękuję za uznanie czasem się opłaca pokombinować jeśli będziesz miał pytania to śmiało pisz .
Układy wychodzące z sprzęgła, mam na myśli grzejniki i przyszłą podłogówkę powinny mieć jeszcze własne niezależne podmieszanie. Mamy w tedy 100% kontrolę nad temperaturami w tych obiegach niezależnie od temperatury kotła.
Tomasz ja każdej osobie która zamawia sprzęgło mówię o tym co Ty wspomniałeś ,że zalecam na każdym wyjściu założyć zawór 3d i wtedy są wszystkie temperatury kontrolowane a energia zostaje w sprzęgle co daje oszczędności .
Dzięki za komentarz .
Jaką ruznice w spalaniu na miesiąc zauważył Pan przy założonym sprzegle?
Sprzęgła hydrauliczne sąobecnei bardzo popularne od 400 do 700zł za 650zł można mieć Afriso . Co do temperatur kolego Klaudiuszu to praw fizyki twoja instalacja nie łamie ino termometry nei skalibrowane , jak kocioł oddaje 60'C to na sprzęgle albo gdziekolwiek indziej nie zrobi się cud i ponad 60'C
Benedykt Kocierz masz racje dziękuje za komentarz
Witam. Proszę o jakiś kontakt do Pana. Potrzebuje takie sprzęgło. Pozdrawiam
Jak będą dostępne to będą na olx
Oczywiście z moim linkiem do mojego filmu
Proszę podać mejla
witam,ma pan bardzo mały odbiór ciepła przez kaloryfery oraz żle skalibrowany termometr za sprzęgłem,pozdrawiam..
mirek myszor
Bardzo dziękuje za wypowiedz .
Dzień dobry.Mam pytanie do Pana czy możliwy jest odstąpienie schematu lub rysunku wykonanego sprzęgła. Dziękuję
Mariusz Bocon
Witam w opisie któregoś filmu podałem stronę internetową t tam są wszystkie schematy rozmiary a nawet tabela przepływów wiec zachęcam tam zaglądnąć fajna lektura tylko po rosyjsku
Pozdrawiam
Każda kondygnacja ma oddzielne regulatory pokojowe. Sprzęgło hudrauliczne zastąpiło wcześniej wstawiony zawór czterodrogowy.
Klaudiusz kiedy filmik z palenia na rynnie już trochę palisz więc może się podielisz swoją opinią,
Czy takie sprzęgło można zastosować w starej instalacji gdzie przekroje rur są duże ? Bo jednak z tego co widzę to od niego odchodzą raczej małe średnice?
Cześć , standardowo są mufy 1 cal , jeśli chodzi o montaż do starego typu instalacji to znam przykład ze działa bardzo dobrze bo jak instalacja pracowała prawidłowo grawitacyjnie to z sprzęgłem nie może być gorzej . Celowo nie odpisywałem wcześniej aby ktoś nie pomyślał że nie mógł przecież odpisać inaczej pozdrawiam .
@@Klaudiusz-c8w spoko , dzięki. Gdzieś widziałem nr tel do Ciebie to jak coś to będę dzwonił 😃
Mam sytuację gdzie postanowiłem zrobić kotłownie centralną. Mam dwa domy jeden ma powierzchnię 300m a drugi 140m. Dwa domy mają własne kotłownie które pracują na układzie otwartym. Jeden dom jest wyższy od drugiego, w niższym domu chcę zrobić centralną kotłownię. Miedzy dwoma domami polożylem rurę preizolowaną plastikową. Duży dom chcę zasilić poprzez wymiennik ciepła w celu odizolowania dwóch obiegów aby unikonąć przelania wody naczyniem wyrównawczym z dużego domu. Mały dom podłączyć bezpośrednio z kotłowni centralnej. W kotłowni będzie kocioł na ekogroszek o mocy 40kW. Obejrzałem Pana film i chcę zadać pytanie odnośnie podłączenia sprzęgła do mojej kotłowni. Sprzęgło miałoby być zamontowane do zasilenia i powrotu kotła a z sprzegła jedno zasilenie i powrot podłączone do rury preizolowanej gdzie na drugim jej końcu byłby wymiennik zaś drugie zasilenie i powrót w sprzęgle chciałbym wykorzystać do ogrzania małego domu. Miedzy zasileniem a powrotem które zasila mały dom chciałbym wstawić zawór termostatyczny dlatego że na malym domu chcę parametr 50 stopni a na wymiennik 70 stopni. Czy jest taka możliwość żeby ten wymiennik pracował na tym sprzęgle?
Myślę ,że odpowiednie duże sprzęgło na pewno by pomogło tej instalacji w prawidłowym działaniu , zrobić odpowiednie średnice przeliczyć ilość wody w całej instalacji i powinno działać .Tak jak Pan napisałem sprzęgło zrobić na dwa obiegi jeden na dom nr.1 drugi na dom nr.2 ,w domu ewentualnie podłączyć pod rozdzielacze i podzielić strumienie w odpowiednie piony.Taka jest moja myśl ale muszę też powiedzieć ,że nigdy tak nie robiłem a praktyka z teorią czasem lubią robić figle ,warto to pytanie zadać gdzieś na forum może ktoś tak ma .
Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie .
Mam do Pana pytanie ile kosztuje u Pana takie sprzęgło na 3 obiegi tak jak na zdjęciach. Czy w środku tego sprzegła jest jakaś kierownica która miesza wodę, czy jest puste w środku? Dziękuję za odp.
Dzień dobry
W związku z zapytaniem powiem tak odpowiedzi w komentarzach jest wiele co jak i jakie rozmiary , na co one po co itd itd itd ,oczywiście odpowiem jest puste nie ma zwrotnic kierownic przerzutek itd itd , jest tak zrobione i wymiarowane że działa bez dodatkowego balastu , każda rzecz w instalacji już jest opornikiem dla wody .
Koszt takiego sprzęgła jak na filmie oczywiście bez ocieplenia i osprzętu 750 zł
Pozdrawiam
Oczywiście że nikt nie chce nikogo oszukiwać, nawet czarodzieje w cyrku nikogo nie oszukują, po prostu nieodpowiednio interpretujemy to co postrzegamy lub ulegamy sugestii :-)
Cześć,
W czym dokładnie był problem z zaworem 4D? Rozumiem, że przed montażem sprzęgła chciałeś utrzymywać ~60st.C na kotle przez cały sezon i zalewało ci kocioł zimną wodą z obiegu c.o? Zalewało dla pewnych wartości temp. obiegu grzewczego w zależności od położenia zaworu czy w całym zakresie temperatur obiegu grzewczego nie działała ochrona? Miałeś założony siłownik?
W niektórych instalacjach działa to tak, że utrzymywana jest wysoka temp. kotła. Proporcjonalnie więcej dla kotła aniżeli dla obiegu c.o. Dla Estymy Control M różnica jest stała = 20st.C. Temp. kotła = temp. c.o + 20.
Dla sterowników Recalart Premium czy Tatarek RT16 ustawia się temp. ochrony powrotu oraz parametr poprawiający pracę zaworu.
Pytanie brzmi jakie miałeś temperatury spalin przed montażem sprzęgła i po montażu sprzęgła?
Witam serdecznie ,było tak jak piszesz powrót był na poziomie 38 stopni a jak zawór chciał dogrzać dom to kocioł był zalewany zimną wodą i dosyć długo trwało zanim się to ustabilizowało ,dlatego też postanowiłem ten temat jakoś ogarnąć, szukając informacji w internecie ,pomysłem było wykonanie takiego sprzęgła i problem znikł a spalanie spadło nie mówię już o ochronie powrotu .
Jeśli chodzi o drugie pytanie to odpowiem szczerze że nie wiem o ile spadła temperatura spalin czy tez poszła w górę po prostu nie zwracałem na to uwagi , można by przeanalizować mój filmik gdzie na ścianie jest 4D i przeanalizować ten temat .
Ok, dzięki za odpowiedź. W niektórych sterownikach masz po prostu ochronę powrotu do ustawienia w ustawieniach serwisowych oraz stosunkowo wysoką temperaturę kotła. Oczywiście nigdy nie będzie tak, że W KAŻDEJ CHWILI temperatury zarówno obiegu grzewczego jak i kotła są stabilne oraz dokładnie takie jakie sobie życzysz, w szczególności dla dwustanowego sterownika.
jaki metraż? sama podłogo czy grzejniki także?
14 grzejników tylko
Sprzęgło u Pana, poprawia stałopalność kotła. U mnie funkcję tą pełni bufor ciepła.
ruclips.net/video/RYTQW75uKi8/видео.html
Łapka w górę!
Mam pytanko mówisz podkoniec filmu ze planujesz jeszcze podłączyc podlłogówke więc bedzie pewnie grupa pompowo mieszająca i co tam planujesz dac zawór termostatyczny czy mieszający z siłownikiem? bo mam ten sam plan i nie wiem co lepiej się spisze?
witam montowałem już podłogówkę opartą o to sprzęgło temperaturą zarządzał zawór 3 D 1 cal kilka dni był bez siłownika lecz potem został podpięty siłownik afriso stało temperaturowy do dziś klient nie zgłaszał uwag ,osobiście w moim domu zrobił bym na termostatycznym a na rozdzielaczach zamontował bym głowice elektroniczne pod termostat pokojowy koszt nie wielki a zawsze masz kontrolę nad danym pokojem
Dzięki za odpowiedz a który lepszy ESBE czy afriso? A tak z ciekawości ten siłownik afriso w jaki sposób jest sterowany musi być jakiś dodatkowy sterownik z kapilarami na zasilaniu i za zaworem 3D?
Ja montuję afriso i nie miałem nigdy problemów ESBE też są ok , jeśli chodzi o siłownik to jest normalnie zasilany z gniazdka ma wyświetlacz z odczytem temperatury i krótki przewód z czujnikiem który montuje się na zasilaniu za zaworem 3 D ,sam w sobie jest sterownikiem i termostatem (Regulator stałotemperaturowy ACT 343)
Dzięki wielkie za poświęcony czas i pozdrawiam.
ja tez pozdrawiam do zobaczenia
Termometry masz bezpośrednio mierząc temp czytnika w rurach czy z kapilarą?
Wszystkie są w kapilarach ze zwykłych termometrów
Do obiegu zamkniętego przy piecu pelletowy możnamontowac to sprzęgło?
Witam ,ja mam układ otwarty i działa bardzo dobrze , znam kilka osób które mają to sprzęgło i nie zgłaszały jakichkolwiek uwag , osobiście uważam że będzie działać w układzie otwartym jak i zamkniętym, naczynie przeponowe obowiązkowe .
Witam ponownie z góry dziękuje za poprzednie rady które świetnie się sprawdziły i mam kolejne pytanie czy sprzęgło można zamontować w układzie otwartym czy tylko i wyłacznie w układach zamkniętych?
Sprzęgło pracuje w obu wariantach oczywiście wszystko zależy czy wykonanie jest solidne , ja moje testuje pod ciśnieniem do 3 barów i nic złego się nie dzieje , testy 5 barów też przeżyło ale jakoś miałem wrażenie że coś się wydarzy i testy na tym wyniku zakończyłem .
@@Klaudiusz-c8w Czyli nie ma przeszkód aby zamontować sprzęgło na ukladzie otwartym? A pisałeś że wykonałeś sprzęgło sam czy montowałeś wewnątrz profila nierdzewnego jakąś siatke lub blache perforowaną bo na schematach fabrycznych coś takowego się znajduje a zgromadziłem już nierdzewke i mam w planie takie wyspawać.
Tak można ja tez mam otwartą i działa idealnie , ja robię puste w środku bo ta blaszka z otworami działa niby jak separator powietrza woda w nią uderza i wytrąca się powietrze ale sam sobie odpowiedz ile razy w sezonie odpowietrzasz układ , ja tego nie mam i nie robię a w moim oryginale nic nie było wiec ja tez mam puste .
@@Klaudiusz-c8w Ok, wielkie dzieki za tak szybkie i konkretne odpowiedzi pozdrawiam i do nastepnego :)
Witam, Czy te sprzęgło było jakoś przeliczane do mocy kotła? Czy przy mniejszych wymiarach kotła ma sens stosowanie sprzęgła np 12kw?. Czy w środku tego urządzenia są jakieś przegrody rurki itp ?
Witam na stronie producenta są wymiary odpowiadające mocą sprzęgła jednak ja zrobiłem z profilu 100 mm czyli zawyżyłem wymiary bo literatura podpowiada że sprzęgła nie da się przewymiarować i czym większe to lepsze bardziej wydajne.
Zrobiłem już kilkanaście takich ( przewymiarowanych ) pracują z kotłami o różnych mocach .
To jak z profilu 100 x100 to mocno przewymiarowane. Na jednej stron producenta znalazłem, że sprzęgło o profilu 80x80 jest dla kotła do 75 kw :). Pytanko jeszcze mam do pompki krótkiego obiegu. Jakie parametry musi mieć i jak być sterowana bo tego chyba nie było na filmiku.
Co do wielkości sprzęgła masz rację jest duże ale zasugerowałem się jedną wypowiedzią kolegów z wschodu mianowicie chodziło o wlanie szklankę zimnej wody do wiadra z wodą np.8 L , a wlanie tej samej szklanki wody do słoika 0,9 L oczywiście chodzi tu o wizualizację co schłodzi się więcej wiadro nie odczuje szklanki a słoik ochłodzi się o połowę .
Pompa kotłowa jest to Wilo wydajność 4 M pracuje z pełną wydajnością sterowana sterownikiem tym samym co kocioł .
Przewymiarowanie sprzęgła, nie niesie za sobą niekorzystnych skutków. Tym bardzie, że ta moc podawana jest w oparciu o konkretne parametry pracy instalacji. Jeśli parametry pracy instalacji będą znacznie odbiegały od tego, co producent przyjął jako punkt wyjścia do obliczenia wydajności sprzęgła, to te parametry z tabliczki znamionowej nijak się mają do faktycznej jego wydajności. W tym przypadku powiedzenie, że "od nadmiaru głowa nie boli" ma zastosowanie.
Kolego w tym sterowniku nie ma możliwości pomylić czujnika temperatury kotła bo ma długość chyba 50 cm , i nie mam intencji nikogo oszukiwać , zapraszam do osobistej kontroli jeśli jesteś ze śląska bo takie odwiedziny już miałem , nawet do dam że mieli swoje termometry elektroniczne i musieli uwierzyć zapraszam .
Witam . Jestem w trakcje wykonywania projektu kotłowni , również montuje sprzęgło tylko że na dwa żródła ciepła a 3 trzy żródła odbioru. moje pytanie jest w kierunku sterownika i pompy kotłowej, rozumiem że pompa kotła jest sterowana przez sterownik kotła a pompa grzejników też tylko czy w sterowniku timel jest ustawienie pompa sprzegła jako obieg kotłowy a pompa grzejników jako obwód grzejników , żeby każdy działał niezależnie.
Witam mam problem ponieważ gdy podloga i grzejniki pracują razem to jedno grzeje drugie nie. Cz jeśli zamontuje sprzęgło poprawi się to.
Jeśli problem tkwi w podziale wody to problem zniknie , domyślam się że w tej chwili któraś z pomp przegrywa walkę z dostępem do wody gorącej i dlatego jest taki efekt .
Witam czyli sprzęgło to konieczność?
@@jaroslawkierzek4929
Sprzęgło lub bufor , wszystko zależy od wielkości kotłowni i portfela . Oczywiście taka jest moja opinia a są na pewno tacy co mają odmienne zdanie ale jeśli chodzi o mnie to tak myślę bo nie słyszałem od nikogo mającego coś z tych rzeczy że jest nie zadowolony .
Witam, gdzie można zamawiać Twoje cacko pozdrawiam.
@@jaroslawkierzek4929
W połowie stycznia będą dostępne na olx jest ogłoszenie
Czy mógłbyś nagrać filmik kiedy temperatura na grzejniki idzie od 40 wzwyż ma zawur 4 drogowy i się tak zastanawiam czy czasem nie zmienię na sprzęgło rozdzielacz ja muszę utrzymywać co najmniej 40 na kaloryfery gdyż dość szybko wychodzą mi się dom przy obecnej temperaturze 7 stopni
kolego nie mam już zaworu 4d więc filmik odpada ale moge podpowiedzieć że w mojej instalacji jak zawór ustawiłem na 38 stopni na dom to mogłem pomarzyć o ochronie powrotu ,obecny wynalazek sprawdza się idealnie .
Witam,mam pytanko pompe miedzy piecem a sprzeglem zakładamy na powrocie czy zasilaniu czy nie ma znaczenia..pozdrawiam.
Pompa kotłowa na powrocie , ściąga wodę ze sprzęgła w dół i wtłacza ją w powrót kotła .
Witam.Jaka cena za sprzęgło do pieca na ekogroszek 19kw 6 wyjść?
Co znaczy 6 wyjść ?
3 zasilania
3 powroty
?
Tak dokładnie. Będzie 1 wyjście na bojler, jedno na grzejniki i jedno na podlogowke, z czego na grzejniki i podlogowke będą zawory trojdrogowe .
Jeszcze jedno pytanie dając 3 takie pompy 25/40-70 jaka dac na powrót ze sprzegla ?
a ten dom ma 5 pięter ze ma być pompa 70 ?
allegro.pl/oferta/pompa-obiegowa-leszno-lfp-epco-2w1-25-40-70-7205762003? tak pisze .
witaj serdrcznie powiec mi czy spalanie spadło po zamontowaniu sprzęgła czy na takim samym poziomie zostało. Sprzegło robiłeś sam mógłbyś podać jakiś link chciałbym wymiary tego sprzęgła.
Spalanie spadło średnio na dobę 5 kg ,wiem że to nie wiarygodne ale tak jest i to czy ktoś wierzy czy nie to mi to lotto .
podaj mejla.
grzeslhr@o2.pl
ok poszło
Klaudiusz. To, że spalanie spadło, to jest wiarygodne, ale to przekłamanie na wartościach temperatury zasilania, przed i za sprzęgłem jest ewidentne. Nie wiem o jakiej "sumie dwóch strumieni" mówisz, bo żadnego "przyrostu temperatury" na zasilaniu instalacji być nie może. To co u Ciebie można zaobserwować, to jest błąd pomiarowy, o który nie jest trudno, jeśli stosuje się do pomiaru, tego typu termometr, jaki jest zamontowany za sprzęgłem. Poza tym wszystko się zgadza.
Darku dziękuje za zainteresowanie filmem ,fajnie że zgadzasz się z niektórymi moimi opisami jednak mam do ciebie pytanie w temacie przekłamania pomiaru temperatur bo nie wiem czy mówisz o zepsutych moich termometrach czy przekłamaniu że są one blisko sprzęgła bo montowałem te sprzęgła w kilku instalacjach i efekty są te same wiec wykluczam wadę samych termometrów mało tego ,miałem klienta który przy mnie dokonywał pomiaru termometrem laserowym i też temperatura była 4 stopnie większa.
Samą myśl o podnoszącej się temperaturze zasilania doczytałem na wschodnim forum bo tam ten temat jest bardziej rozwinięty niż u nas ,wspierając się wiedzą innych i krótkim namyśle miało by to sens że woda mająca temperaturę 55 stopni + woda częściowo schłodzona przez instalacje może własnie dać taki rezultat .Chciałem jednak zaznaczyć że budowa tego sprzęgła i instalacja w mojej kotłowni nie miała na celu podbicie temperatury na 1 mufie lecz podział zasilania ochrona powrotu i zastąpienie zaworu 4D .
w tych kategoriach spisuje się na medal , oczywiście fajnie działa jeśli chodzi o separację powietrza w instalacji oraz ewentualnych nieczystości kotłowych .
Pozdrawiam
Witam jestem zainteresowany tym wynalaskiem czy morzesz przesłac przekruj tego sprzegła w srodku z gury dziekuje.
Profil 100/100 mm środek pusty ,więcej danych rozmiary itd jest na stronie producenta
Szkoda że nikt nie zwrócił uwagi jak szybko temp powrotu wracała do 60s' zadanych na piecu!!! No bo jak można uzyskać temp powrotu wyższą niż zasilania, mieszając je tylko ze sobą ?Pytanie dla fizyków
Kolego wszyscy zwrócili na to uwagę i dyskusja na ten temat cały czas jest tylko nie na YT ,ja osobiście nie wnikam jak to się robi i dlaczego czy to fizyka czy chemia czy zjawisko paranormalne po prostu cieszę się stabilną pracą układu i wygrzanym kotłem na powrocie .
z ciekawostki wiem tylko to że szybkość pracy pompy kotłowej ma wpływ na tą własnie temperaturę i jak komuś to przeszkadza to wystarczy dać ją na 0,5 metra i po sprawie różnica będzie o 2 stopnie .
Na jakim forum można znaleźć tę dyskusję? Dziękuję
Klaudiusz czy zechciał byś sprzedać projekt sprzęgła chciałbym spróbować sam wykonać takie
Wyżej jest link tam jest lektura i to za darmo .
@@Klaudiusz-c8w dzięki za link będę konstruować. Widzę na stronie producenta że można montować w poziomie. Podobno się niezaleca czy to prawda co sądzisz?
Działać będzie ale ja mam w pionie i działa bardzo dobrze to po co sobie komplikować życie ja można zrobić raz i zapomnieć ,pamiętaj im większa pojemność tym lepsza sprawność sprzęgła .
Pozdrawiam
@@Klaudiusz-c8w będę robić ten 60kw a czemu pytam że w poziomie bo mam problem z miejscem i temu rozważam poziom. A czy jest sens zamontować go do kotła zasypowego bo na pellet dopiero będę za rok montować
Moim zdanie nie , lepiej wszystko przygotuj i jak będziesz robił kotłownie pod pellet to wtedy wszystko dopasować aby nie przerabiać dwa razy szkoda kasy ,ale oczywiście to Twoja decyzja i nie pytaj dlaczego nie warto do zasypowego .
Jaką masz średnice rur na krótkim obiegu i od sprzęgła do co.?
fi 35 do sprzęgła
Po ile to sprzęgło. Jaka moc i pojemność?
@@Klaudiusz-c8w mój pięć będzie mia 28kw
@@Klaudiusz-c8w do ogrzewania podłogowego
feniks feniksowski
Kocioł 28 kw ok a ile potrzebuje pan wyjść od strony odbiorczej kocioł gazowy czy na paliwa stałe ?
@@Klaudiusz-c8w pewnie z 6 wyjść by się zdało. Kocioł gazowy
3 zasilania i 3 powroty czy 6/6 ?
Jakiej firmy kocioł na ekogroszek pan poleca?
Lores Lores
Witam nie mogę dokładnie wskazać faworyta wszystko zależy czego oczekuje klient i jakim budżetem dysponuje , jednak mogę podpowiedzieć kierując się opiniami klientów jak i użytkowników .
Myśle że w normalnym przedziale cenowym można polecić kotły firmy Sekom ,Witkowski znam ich produkty i nie ma z nimi problemów oczywiście trzeba wspomnieć o obsłudze transporcie i pomocy w ustawieniach na prawdę są Ok ,oczywiście można tez wspomnieć o innych firmach np Ogniwo itd itd naprawdę jest sporo firm zasługujących na dobre opinie ale mogę ocenić to co znam a te 3 firmy mogę osobiście polecić .Więcej nie mogę pisać bo zaraz mnie tu zbluzgają
A czy mogę założyć sprzęgło bez pompy na powrocie ?
Niestety pompa musi być
@@Klaudiusz-c8w a gdzie umieściłeś zawory zwrotne ?
Zawory zwrotne powinny być na powrotach do sprzęgła oraz za pompami ale właśnie ale musiałem wymienić zawory sprężynowe na klapowe bo w mojej instalacji są tak małe przepływy że sprężyny w zaworach były za mocne i jak pompa się zdławiła auto adapter to właśnie zawór zwrotny sprężynowy przeszkadzał zamontowałem klapowe za pompą na dom i problem się rozwiązał dlatego polecam zawory klapowe .
@@Klaudiusz-c8w dzięki za szybką odpowiedź jestem w trakcie projektu instalacji ze sprzęgłem pierwszy raz będę to robil.i mnóstwo pytań
A ta pompę na powrocie podlaczales na stałe czy pod skzp?dzięki za pomoc
Witam..Proszę o wysłanie emaila z danymi sprzęgła, ceną itd. z góry dziękuje
www.olx.pl/oferta/sprzeglo-hydrauliczne-CID628-IDl2tMv.html
Jaki koszt takiego sprzęgła jak na filmiku
Na olx jest moje ogłoszenie i telefon .
Zapraszam
Witam jaki jest koszt sprzęgła i gdzie można kupić ,
Cześć ,w opisie u góry jest podany mój telefon ,aby wycenić muszę wiedzieć co za produkt dokładnie jest potrzebny proszę o kontakt .
Chyba kolega ma zamienione czujniki termometrów
czujników w tym sterowniku nie da się pomylić to raz a dwa że nie mam powodów aby kogoś okłamywać .
zadzwon mam kilka pytan
gidruss.ru/
oto strona tam wszytko znajdziesz a tak na marginesie to myślałem że może ktoś z polskiego YT napisze że fajny projekt a tu lipa
Dobre, pomocne dla mnie za 2 miesiace buduje kotlownie.
Nie przejmuj sie banda hejterow. Oni nic nie umia w zyciu zrobic tylko krytykowac, a jak cos potrzebuja to ogladaja filmy jak to zrobic i nie dosc, ze pomozesz to jeszcze cie skrytykuja.