Térkép ismeretek 2.rész

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 2 ноя 2018
  • Ebben a részben meghatározzuk a helyes Északi irányt a térképen az iránytű segítségével, valamint meghatározzuk az irányt térképről terepre és fordítva.

Комментарии • 42

  • @borbalamakaineracz6799
    @borbalamakaineracz6799 3 года назад +5

    Jövő héten "viszem" a videódat az online természettudomány órámra! Köszönöm!

  • @ferenckovacs4977
    @ferenckovacs4977 Год назад +1

    Szia! Tetszik az órád! Nekem is van ilyen a "legendás katonai órák" sorozatból! Teljesen megbízható,és hasznos vekker! Aki használja,legmélyebb respectem!

    • @BushcraftSurvival001
      @BushcraftSurvival001  Год назад

      #FerencKovács Igen és ez volt a sorozat első számában ha jól emlékszem. Rég használom én is :)

  • @ilonamike3619
    @ilonamike3619 3 года назад

    Nagyon köszönöm, végre érthetően lett megmutatva egy csomó dolog, amit eddig nem tudtam.

  • @taoceme
    @taoceme 5 лет назад +3

    Végre egy rendes bemutatás. Már többször is próbáltam megjegyezni a dolgot, de így már biztos nem felejtem el. Köszi!

  • @Zolka001
    @Zolka001 2 года назад +1

    Hali. Tetszett a videó alapjában véve, kellően informatív. Én ha nyomtatott térképről van szó, első körben és legfontosabbnak azt tartom, hogy elhelyezzem magam pontosan a térképen. Ez főleg a privát, kinyomtatott térképrészletek esetében égető. Mert határozhatok én meg célt, irányt, ha jön Murphy, és pont rossz térképrészletet nyomtattam ki, amin az indulási pont nincs rajta például. Ez csak a legbanálisabb. Valamint a tájoló "belövésekor" igen, törzsből végezzük el, de a laikusok figyelmét nem lehet elégszer felhívni, hogy a tájoló a törzsre merőleges legyen mindig, és a fordulásoknál törzsből, de leginkább "topogva" forgolódjunk, a fejünket külön ne forgassuk. Mert az emberek ösztönösen tartják maguk előtt a tájolót, majd nyakból fordulva fejjel megkeresik az irányt, majd lenéznek a tájolóra és azt veszik fel iránynak. A "NATO" iránytű számomra praktikusabb, bár a tiédnek nagy előnye, hogy átlátszó, így térképre helyezve nem takar ki belőle semmit. Élménydús túrákat kivánok!

  • @bushcraftstovepityuba.4607
    @bushcraftstovepityuba.4607 5 лет назад +4

    Barátom, teljesen jó és érthető az átadott anyag. Gratula, csak így tovább. ;)

  • @jucikonzer9502
    @jucikonzer9502 4 года назад

    Koszonom, hasznos video!

  • @1973tarja
    @1973tarja 5 лет назад +2

    Nagyon jó és érthető!!!Köszönöm!!

    • @BushcraftSurvival001
      @BushcraftSurvival001  5 лет назад +1

      1973tarja én köszönöm.

    • @kovacssandor3474
      @kovacssandor3474 5 лет назад

      Mit köszönsz meg? A fele rész hiányzik, és épp a legfontosabb része az iránytű használatáhz...

  • @belosz
    @belosz 5 лет назад +2

    Nagyon jó videó. Várom a következő részt is! Igaz GPS-el tájékozódok, de érdekel, hogy ha lemerülne, akkor mihez lehet nyúlni. Köszönöm szépen az infókat!

  • @kovacssandor3474
    @kovacssandor3474 5 лет назад +3

    Én amondó vagyok, hogy kár hogy kihagytad a mágneses deklináció kifejtését, hogy mi is ez pontosan. Lehet más canadában szeretne túrázni, és ott azért jó, ha használja a deklinációs szögeket. Nehéz anyag, tudom, de beszélni kellene róla, mert a magyarok ismerete nagyon hiányos erről a fogalomról, míg egy középiskolás brit, alapból tudja az ilyen dolgokat.

    • @szilardtube
      @szilardtube 5 лет назад +1

      Na beletaláltál rendesen! Azért kezdtem a témában videókat nézni mert Kanadába tartunk két hétre, szóval ezt a deklináció-témát valahol máshol be kell pótolnom...

    • @kovacssandor3474
      @kovacssandor3474 5 лет назад +1

      @@szilardtube Nézd meg az epicentrum iránytűs videóját. Több tudomány van benne. Ez az ember pont a tudományt hagyja ki a videójából...

    • @TizedesCsaba
      @TizedesCsaba 4 года назад

      @@kovacssandor3474 Küldj erre egy linket, légyszives! Köszönöm!

  • @peterszincsak5759
    @peterszincsak5759 4 года назад +1

    Szia csak egy kérdéssel zaklatnálak. Ilyen térképet honnét lehet kinyomtatni? Mert a gugli nem a barátom. Szinte mindent is felad, csak használható térképet nem :(

  • @tiborilles1289
    @tiborilles1289 Год назад +1

    szunyog ellen mit lehet kint használni , nem szukut?

    • @BushcraftSurvival001
      @BushcraftSurvival001  Год назад

      #TiborIlles én alkoholban áztatott kakukkfűvet használok. Lehet bele tenni némi glicerint hogy ne szárítsa a bőrt. De én csak simán használom.

    • @tiborilles1289
      @tiborilles1289 Год назад +1

      @@BushcraftSurvival001 milyen messzire hat?

    • @tiborilles1289
      @tiborilles1289 Год назад

      @@BushcraftSurvival001 fa menedék lombbal fedve nem ázik be?Vagy van esőkabátod?

    • @tiborilles1289
      @tiborilles1289 Год назад

      @@BushcraftSurvival001 Dunán ha kell viz inni, de nincs kúti, akkor hogy teszed ihatová?

    • @tiborilles1289
      @tiborilles1289 Год назад

      @@BushcraftSurvival001 fb oldalad van?

  • @TizedesCsaba
    @TizedesCsaba 4 года назад +2

    Üdv, ami pozitív, hogy van ilyen jellegű bemutatós-magyarázós videó (sorozat), ami negatív, ahogy lentebb mások is írják, hogy csak az alapok, de azon belül is hiányos és sajnos még pontatlan/félrevezető is. Ebben a részben ami a fő hiba, hogy a térképet nem kell északi irányba tájolni ahhoz, hogy irányokat vegyünk le róla.
    A jó sorrend, amit én elmondtam volna:
    0.) Földrajzi és mágneses észak közötti különbség, a térképek tájolása, majd...
    1.) A térképek úgy készülnek, hogy a felső élük a földrajzi északi irány felé néz, az oldalsó élük tehát a valódi északi-déli iránnyal párhuzamos, de a tájoló a mágneses É-D irányt mutatja.
    2.) A (turista - Cartographia) térképeken elhelyezett, általában barna színű, 1km-es osztású háló függőleges vonalai földrajzi É-D irányúak, ezt használjuk az iránymérésre.
    3.) Mágneses elhajlás korrigálása tájolón, ha lehet, ha nem, akkor vagy az van, amit te mondasz, mert Magyarországon vagyunk (nem javaslom ezt a vonalat) vagy az elhajlás irányát veszem a későbbiekben É-i iránynak és azt használom
    4.) A tájoló irányélét a kívánt (Teve-szikla - Murvabánya nálad) két pontra illesztve ráhelyezzük a térképre ÉS
    5.) A hárfát a forgatható szelence forgatásával a mágneses É-D irányába forgatom (ha elhanyagolom a mágneses elhajlást, akkor földrajzi É-i irányba forgatom).
    Ezzel leolvastam (eltároltam) a tájolómon a követendő irányt és innentől amit megmutatsz már működik.
    Én ritkán jutok el terepre túrázni, de az oldalmetszést rendszeresen használom idegen terepen, főleg hosszú, nem túl jellegzetes pontokkal teleszórt utakon, hogy éppen hogyan haladok. Családos túráknál, ahol a gyerekek miatt a tempó egyenetlen és van egy napi terv, hogy elmegyünk oda és onnan amoda és onnan vissza a kiindulási helyre, kellenek az alapvető mérési módszerek. GPS-t egyáltalán nem javaslom és bár én még koordináta eltárolós Garmin GPS12-vel kezdtem, mára egyáltalán nem használom, sokkal kézre állóbb a térkép és tájoló.
    Ami viszont hatalmas segítség, az egy magasságmérős óra és nem kell drága jószág egy olcsó CASIO is bőven elegendő. Az induláskor magasságot bekalibrálod a térkép alapján és utána folyamatos méréssel nagyon jól lehet követni, milyen magassági vonalon vagy. Tökéletesen működött túrákon, a gyerekek mindig kérdezgették, hogy milyen magasan vagyunk (mert tudták milyen magasra mászunk és várták, hol a vége :) ).
    És a legfontosabb: A túrát tervezni kell, tévedtem már el ködben a Pilisben és volt olyan is, hogy persze, ott az az antenna a térképen, de innen mégsem látszik, pedig az lett volna a kiszemelt referencia irányom, ilyenkor eszembe jut, hogy igen, tudom hogyan kell megszerkeszteni, hogy látható-e valami valahonnan, mégse ellenőríztem. Egy településekkel teleszórt magyar tájon is el lehet keveredni és akkor még nem is beszéltünk nehéz terepekről, nálunk nem tapasztalt időjárási körülményekről és ritkán lakott helyekről.

    • @bernadettpegan5253
      @bernadettpegan5253 2 года назад

      Annak, aki még az alapokat sem ismeri, itt kell kezdeni, amiről a videó szól. Amit te írtl, az már egy következő "fejezet", ami én tájfutóként írhatnám, hogy mindek ennyire bonyolítani a dolgot (ahogy írtad), egyszerűbb a domborzat alapján tájékozódni, és akkor mindegy, hoyg látod-e az adótornyot, vagy sem. Sőt, akkor sem a köd, sem a sötétség nem akadálya a tájékozódásnak. A kommentekből is kiderül, hogy egy teljesen kezdőnek nagyon is érthető és hasznos volt a tartalom, azzal együtt is, hogy ezt a videót megnézve még senki sem fog tudni tájékjozódni a terepen, mert ahhoz sok gyakorlat, és ennél sokkal, de sokkal több elméleti ismeret szükséges.

    • @TizedesCsaba
      @TizedesCsaba 2 года назад

      @@bernadettpegan5253 A fő problémát abban látom, hogy tartalmaz nem valós információt is és ez egy hibás tájoló- és térképhasználathoz fog vezetni, ha valaki ezt veszi szentírásnak. Minden szakmának vannak alapjai és van szakmai tudás és ez a videó ebben nem a legjobb, sőt, téves infókat ad át. Ebből én arra következtetek, hogy aki készítette, ő sem túl gyakorlott a tájoló- és térképhasználatban (bár nagyon szép laptájolója van :P ). De mi van az abszolút kezdővel, aki erről még sohasem hallott, az nem fogja kiszúrni, hol a hiba!?!
      Az a ködös mondatod azért nem állja meg a helyét, ez egy valós szituáció leírása, a reakciód rá kb a Facebook szintjét veri és túlságosan is fellengzős, de majd belejössz, hogyan kell kommunikálni emberekkel, ha párszor helyreraknak - gondolom ez volt az első, de részemről no offense. Eleve gondolt át, hogyan tájékozódsz a domborzat alapján, ha ülsz a sűrű ködben a Pilisben és csak azt hallgatod, hogy csepeg a pára a levelekről?!?
      A tájfutást és turista tereptant pedig bár össze lehetne hasonlítani, de a két sport vagy szabadidős tevékenység célja totálisan más. Ez a videó kb olyasmit sugall, mintha valakit megnyugtatnál azzal, hogy a matematika az abból áll, amit 8. végéig tanulsz. Hát nem. A terepi tájékozódás alapjai között a helyes térkép és tájolóhasználat mellett alapvető az oldalmetszés és a hátrametszés gond nélküli használata. Ezek alapvető mérések a terepen. Igen, soha nem kellett hátrametszést csinálnom terepen, de az oldalmetszést és a magasságmérős órát + térképi szintvonalakat sokszor használom. Mindenkinek ki fog alakulni, mit szeret, mi áll neki kézre és milyen szinten akarja művelni a dolgot. Ha te tájfutó vagy, valóban célszerű, hogyha azt tanulod meg, hogyan kell a környezetedben levő tereptárgyakat gyorsan azonosítani a térképen és az útvonalat az alapján megválasztani és futás tökön-paszúlyon át. A tájékozódás a túrázásnál teljesen más, már csak amiatt is, mert az akár napokban mérhető hosszúságú, míg egy tájfutó verseny ennek a töredéke.
      Ha már tájfutó vagy, örülnék, ha készítenél a tájfutó tájolókról egy oktatóanyagot, azok a szép színes sávok és pöttyök mindig is izgattak, mire jók, de senki(!) nem mondja el egy videóban sem, a gyártók meg gondolom nem véletlenül rajzolták oda őket.

    • @bernadettpegan5253
      @bernadettpegan5253 2 года назад

      @@TizedesCsaba Amit a videó tartalmaz, én abban hibát nem láttam. Az már más kérdés, hogy valóban épp csak a felszínt kapargatja... A készítő szerintem elég jól tudja használni a térképet és a tájolót, ellenben a tudását már sokkal nehezebben adja át. ha valaki teljesen kezdő, annak meg nem egy vidót kell (ene) megnézni, hogy megtanuljon tájékozódni, így aki egy (bármelyik9 videó megnézése után úgy gondolja, hogy tud tájékozódni, hát hogy is mondjam........................
      Egyáltalán nem volt ködös egyik mondatom sem, fellengzős meg pláne nem! (de minimum nem annak szántam) Ami meg a domborzat alapján való tájékozódást illet, feltételeztem, hogy senki sem úgy megy ki az erdőbe, hogy csak úgy bolyong vaktában, majd egyszer csak ráeszmél, hoghy hoppá eltévedtem és köd is van, hanem legalább elnagyolva követi a térképen a saját útvonalát! Mert egyszerűen ez a logikus, és ami nem mellékes, így biztonságos! mert az egy dolog, hogy akkor is ki lehet keveredni az erdőből, és így haza vergődni), ha az ember csak bolyong mint a vakbogár, de ha történik valami, ami miatt nem tud önerőből kijönni, akkor hogy a nyavalyába magyarázza el a mentésnek, hogy hol van?! Ebből következik, hogyha követtem a saját útvonalamat, akkor ha semmit sem látok, akkor is a domborzat alapján tudok tájékozódni.
      A tájfutást nagyon is össze lehet hasonlítani egymással! Eleve a terep és a térkép összevetése, majd az ennek alapján való tájékozódás gyakorlatilag ugyanazon szabályok mentén működik, tekintet nélkül arra, hogy túrázik az ember vagy fut. Éppen ezért gyakorlatilag mindegy, hogy egy versenyt csinál végig az ember, vagy egy egy hetes túrát. Tapasztalatból írom ezt, mert 36 éve tájfutok, és még régebb óta túrázok.
      Mind a kettőnél alapvető fontosságú, hogy az ember össze tudja vetni a térképet a valósággal, aminek alapfeltétele a térkép ismerete, és pontos olvasása. A térkép kulcseleme a domborzat. Ennek olvasása a legfontosabb, hiszen a markáns domborzatielemek gyakorlatilag nem változnak, így mindig biztos viszonyítási elemek lesznek. Az úthálózat a legkevésbé állandó eleme a térképnek, így ezt mindig fenntartással kell kezelni. De mellékesen jegyzem meg, hogy pl a vízrajz sem állandó.
      Ami a legnagyobb különbség a túrázás és a tájfutás között (ami a tájékozódást illeti), hogy egy tájfutó térkép a léptékéből adódoan (pl: 1: 10 000, 1: 7500, 1:4000) sokkal részletgazdagabb mint akár egy 1:25000-es túristatérkép. Így egy túrán, pláne ha tökön-paszulyon át kell menni, még több rutin és tudás kell, hogy oda érjen az ember, ahova érkezni szeretne.
      De igen lényeges eleme a tájékozódásnak az is, hogy az ember felismerje, ha "hiba csúszott a számításba", és korrigálni tudjon. mert akár mennyire is tud valaki tájékozódni, mindig megtörténhet, hogy hibázik, és azt is észre kell tudni venni, és utána tudni kell korrigálni.
      Mint írtam, nem kevés ideje tájfutok és túrázik is, de még soha nem volt szükségem sem oldalmetszésre, sem egyéb ilyen "prkatikákra". Egy túrán (is) alapvetés, hogy az ember követi a térképen a saját útvonalát, így ha nem is méter pontosan, de mndig tudnia kell, hogy éppen hol van. megjegyzem, hogy nem egy éjszakai teljesítménytúrával és tájfutó versennyel a hátam mögött írom ezeket. Vagyis, még az éjszaka sem lehet akadálya annak, hogy az ember legalább annyira tudja, hogy hol van, hogy oda érkezzem, ahova érkezni szeretne.
      természetesen vannak olyan versenyek, mint pl egy túraverseny, vagy "túlélő verseny", vagy épp a videoban említett verseny, ahol igenis tudni kell a hátra- előre- oldalmetszést, tudni kell bánni a fokbeosztással Pl régebben a tájfutók által használt tájolókon is volt fokbeosztás, de soha nem volt szükség rá, így mra már "le is kopott" a tájolókról), vagy éppen tudni kell, hogyan határozzuk meg az égtájakat a karóránk segítségével. Ezek baromi érdekes versenyek, és maga a tudás is nagyon hasznos, de a mindennapi túráink/futásaink során nincs szükség ezekre az ismeretekre. Olyanníira nincs rá szükség, hogy egy gyakorlott túrázó/tájfutó tájoló nélkül, csak a térkép és a terep összevetésével is képes végig csinálni egy túrát, vagy egy versenyt. (Bár utóbbihoz azért már elég nagy rutin és tapasztalat kell.)
      Végezetül pedig had említsem meg, hogy a tájékozódáshoz kapcsolódóan vannak olyan ismeretek, amik nagyban segítik az embert, ha bajba kerül. Ilyen pl, hogy síkon egy irányba, hegyek között mindig lefelé kell menni, hogy biztosan lakott területre érjünk. De ez már úgy gondolom, hogy egy másik (és nagyon is érdekes) téma.
      Ami pedig a tájfutók által használt tájolókat illeti, az a Silva Ranger, ami a videóban szerepel, az éppen egy tájfutásra is használható tájoló! Abból amit írtál, az derül ki, hogy vajmi kevés ismerettel rendelkezel a tájfutást illetően, mert a tájfutók éppen ilyen laptájolókat használnak még ma is. Bár a pontosság miatt meg kell jegyeznem, hogy a laptájolókat egyre inkább felváltják a még egyszerűbb un. "ujjtájolók", amik használatukat tekintve nem nagyon különböznek a laptájolóktól, csak az ember nem a tenyerében "cipeli", hanem egy gumiszalaggal a hüvelykujjra van erősítve. De hogy ki melyik típust használja, az tényleg csak ízlés és megszokás kérdése. Én még mindíg laptájolóval futok, bár a másikat is kipróbáltam, de nekem valahogy nem áll kézre.
      Ha szeretnél profin megalkotott videókat nézni a tájfutásról, javaslom átogass el a Magyar Tájékozódásifutó Szövetség YT csatornájára, vagy keresd fel az mtfsz.hu weboldalt. Ez utóbbin részletes és érthető információ van a sportról.
      remélem érthetően és kielégítően válaszoltam! :-)

    • @TizedesCsaba
      @TizedesCsaba 2 года назад

      @@bernadettpegan5253 igen, szuper válasz, majd ha gép elé keveredek, megnézem a srác videóját mégegyszer, a fő hiba benne a nem eléggé didaktikus felépítés (nehéz belőle tanulni) és az a kijelentés, hogy a térképet északra kell tájolni, hogy irányokat vegyünk le róla. Ez gondolom azért nem tűnik fel, mert sokan úgy használják a térképet, hogy a tájoló szelencét beforgatják É-D irányba és úgy teszik rá a térképre, majd addig forognak, míg az iránytű nem mutat északi irányba. Ez természetesen működik, de azonnal mutatja, hogy nem érti, hogyan kell egy laptájolót használni. Az, hogy fogalmam sincs a tájolókról az nem tudom honnan jött át, éppen arra kérlek a hozzászólásom végén, hogy az ujjtájolók színes jelzéseiről egy jó, informatív videót készíthetnél, mert azok használatát nem magyarázzák el sehol. A Tájfutó Szövetség csatornájára lehet fel is iratkoztam már, mikor városi tájfutó rendezvényeket kerestem, de a videókat biztosan láttam már.