Dr. Sándor Klára: Pletykálásra születtünk? - Mit mond a mai nyelvhasználat a nyelv kialakulásáról?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 27 янв 2025

Комментарии • 25

  • @marikafrancsics8910
    @marikafrancsics8910 5 лет назад +1

    Sokszorosan köszönöm ezt az előadást , professzornő ! Mindegyik előadását nagyon szeretem , számomra hasznosak de ezt saját bőrömön is megtapasztaltam amikor 17 évig biztosítási üzletkötő voltam ! Tessék elképzelni , egy Cigány prímás Felesége volt a menedzserem ! Rajta a sok " fuksz " és elegancia , a menedzsereink se mindig tudták az Ővét követni , a reagálásai , bizony jelét adták milyen körökben forgolódik de Ő meg többször megdícsérte az én beszédemet és szó kincsemet : " Marika ! Imádom a szép , irodalmi szó kincsedet , választékos beszédedet ! Főleg amikor használod a közmondásokban , balladákban , versekben gyakran - van , hogy csak azokban - használatos kifejezéseket ! Imádlak hallgatni ! Olyan jól esett ilyenkor , mindig !

  • @barkasz6066
    @barkasz6066 2 месяца назад

    Nagyon érdekes beszélgetés érdekes gondolatokkal, szívesen hallgatnám még órákon át, kifejezetten élő magyar példákra kihegyezve. Az egyetlen problémám sok ilyen beszélgetéssel, hogy sajnos egy óra alatt nehéz részletesen belemenni egy-egy ilyen témába, csak említés szintjén kerülnek elő olyan jelenségek, amit jó lenne kicsit részletesebben, példák alapján átvenni, legyen szó nyelvészetről, kultúrtörténetről, régészetről, stb. Amerikában már jó ideje egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek az olyan podcastek, ahol kötöttebb vagy kötetlenebb formában egy-egy szakértővel akár 3-4 órán keresztül is beszélgetnek, nyilván ez rengeteg idő, az egész jelenségnek megvannak a maga negatívumai is, rengeteg sarlatán is mikrofonhoz jut így, de igazán örvendenék neki, ha itthon is gyökeret verne ennek az igényesebb változata.

  • @mihalykornis4856
    @mihalykornis4856 2 года назад

    Azt vártam, mond valamit, legalább egy lehetséges elméletét, ha van. a nyelv - vagy a nyelvek? - keletkezésének és fejődésének mikántjéről. Remélem, legközelebb! Egyébként kellemes egy okos nőt nézni, aki jól beszél ráadásul

  • @ferenckarvak
    @ferenckarvak 7 лет назад +2

    A magyar beszédben miért tünik el egyre szembetünöbben az "e" kérdöszócska?

  • @ibolyagalneszabo2616
    @ibolyagalneszabo2616 4 года назад +1

    Kedves Sándor Klára! Ajánlom szíves figyelmébe, Magyar Adorján munkásságát! Az igaz, tiszta nyelvészet ott kezdődik,
    és ezt nem kioktatásnak szántam. Pusztán csak egy vélemény.

  • @laszlokovacs8086
    @laszlokovacs8086 4 года назад +1

    Dr. Sándor Klára nem nyelvész hanem egy volt SZDSZ politikus erősen hungarofób nézetekkel.

    • @belagyanta5169
      @belagyanta5169 4 года назад

      Hungarofób? Pedig kinézete egy tipikus magyar asszonyé... Én jobban bízok olyanba aki tények alapján próbálnak az igazsághoz közeledni mint egy sváb fejü hungaristába aki szkítázik a középkori Egyházi hamis meséket, mert neki nagyon is megfelelne egy szőke ős... !

    • @balazsbadics8304
      @balazsbadics8304 3 года назад

      @@belagyanta5169 .

    • @balazsbadics8304
      @balazsbadics8304 3 года назад

      6

    • @szilviapapp2988
      @szilviapapp2988 3 года назад

      Dr. Sándor Klára: 1989-ben szerzett diplomát a József Attila Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán, magyar-altajisztika-magyar nyelvtörténet szakon.
      1989-től a JATE Altajisztikai Tanszékén, 1995-től a Juhász Gyula Tanárképző Főiskola (2000-től a Szegedi Tudományegyetem Tanárképző Főiskolai Kara) Magyar Nyelvi Tanszékén főiskolai tanár, 2006-tól az SZTE BTK Könyvtártudományi és Humáninformatikai Tanszékének docense.
      2017-től az SZTE BTK általános dékánhelyettese.
      Kutatói munkája
      1991-ben egyetemi doktori címet szerzett turkológiából. 1996-ban lett a nyelvtudomány kandidátusa. Kutatási területe az evolúciós nyelvelmélet és a nyelvszociológia, ezen belül a nyelvi változás, a nyelvi megbélyegzés és diszkrimináció, a nyelv és hatalom viszonya, a nyelv, a kultúra és a társadalom összefüggései, valamint a 21. századi kommunikáció sajátosságai.
      Félszáznál több tanulmányt publikált, illetve körülbelül ennyi konferencia-előadást tartott; több hazai és nemzetközi kutatócsoport munkáját vezette, számos konferenciát szervezett és kötetet szerkesztett. Több hazai és nemzetközi szakmai társaság tagja.

  • @makaragy
    @makaragy 2 года назад

    Brávó!

  • @biroistvan4693
    @biroistvan4693 4 года назад

    #tudja kedves, saceaterminæme magistrat DEUS

  • @agnesbabos1136
    @agnesbabos1136 5 лет назад +1

    Hú, ez az "olvasnák" formula, most nagyon meglepett professzor asszony. Ön komoly nyelvész... Akkor miért erőltetik rá a hibás kifejezést a magyarokra? Mert mi általános iskolában, talán felső tagozatban úgy tanultuk, hogy ragozásban : feltételes mód: én olvasnék (könyvet), te olvasnád, ő olvasná, mi olvasnánk, ti olvasnátok, és ők olvasnák a könyvet....Tehát itt nem kell összevissza keverni most a dolgokat, az én olvasnák az HIBÁS! Tudom, most az a cél, hogy minden hibásat kineveznek elérendő célnak. Hát nem!

    • @gergopentek1925
      @gergopentek1925 5 лет назад +3

      Ebből látszik, hogy fogalmad sincs arról, hogy mi az a szociolingvisztika!

    • @gabor6259
      @gabor6259 3 года назад +2

      Nem, nem így tanultátok, mert a tanár nem keverte az alanyi és a tárgyas ragozást. Mellesleg a professzornő egy szóval sem mondta, hogy azt akarja, hogy az "olvasnák" legyen a standard.

  • @biroistvan4693
    @biroistvan4693 4 года назад

    مجھے افسوس ہے کہ آپ کیا سیکھ سکتے ہیں ، جو کافی وقت ہے ، بجائے فرانسیسی کے بجائے kurkászna

  • @balazsszoke2138
    @balazsszoke2138 4 года назад +2

    Kedves ...modernista talapzaton álló nőnemű-hímmagabiztosságot erőltető...Valaki! ...Amit képviselve igyekezetét tanúsítja...sem művelhető Isten-tudat nélkül! Kontextus ide, vagy oda...