Ferenci Tamás - Hétköznapi matematika: akusztikus lencsék tervezése atomfegyver-építéshez

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 ноя 2024

Комментарии • 10

  • @denesdeni9122
    @denesdeni9122 Год назад +1

    Két részletben, de sikerült végig figyelemmel kísérni a videóelőadást. Gratulálok a feldolgozáshoz és a témaválasztáshoz. Nagyon értékes és érdekes a tartalom. Meg van fűszerezve a történelemmel is, amely könnyen hajlik át a matematikába és a matematikából vissza a történelembe. Köszi a javításokra történő figyelemfelhívást az előjeleknél. Még egyszer gratulálok! A videód után lehet, hogy kiemelt figyelmet fognak fordítani a Mecsekben a csákányos túristákra :)

    • @FerenciTamas
      @FerenciTamas  Год назад

      Haha, igen, ott óvatos a csákánnyal :D Köszönöm szépen, örülök, ha tetszett!

  • @petihundeuhun8950
    @petihundeuhun8950 Год назад +2

    Nos, kedves Tamás, még csak 1 percet láttam a videóból, de most megállítottam és kényszert érzek kommentelni. Nem tudom, mennyire lesz komoly hangvételű a videó, a cím láttán azonban merem remélni, hogy nagyon! Tudni illik én mint gépész mérnök hallgató, imádattal tanulom a gépészetet, az erőket, a hőtant, stb. Mindent, ami technika, tudomány. Ugyan nem matematikusnak készülök, de titkoltan azért csak csak tele vannak matematikai keresésekkel az előzmények, hobby szinten illetve érdeklődési körömhöz tartozik az elméleti matematika is, illetve a matematikának az az ága, amit már nem nagyon hallani a hétköznapok folyamán, tehát a mélyebb szintű dolgok. Érdekes, mert nem értek hozzá, de borzasztóan érdekel. Emellett pedig kísértetiesen vonz a rakétatechnika, légköri számítások, gáztan, tehát kicsit az űrtechnika, már vagy 1 éve agyalok azon, hogyan tudnák amilyan space x által tervezett önleszálló rakétát kicsiben elkészíteni, persze nem kartonpapírból, komoly munkára gondolok. Ilyen és ehhez hasonló ötletek, gondolatok járnak az agyamban, amiket most Önnel megosztottam, mégis csak egy szakmabeli hozzá értő emberrel beszélgetek, egy matematikussal. A cím illetve a videó hossza nagyon kecsegtető, így hozzálátok a videónak és ha megnéztem, fogok írni egy második kommentet is, ha nem haragszik. Még valami. A lineáris algebra lejátszási listája rengeteget segített tanulmányaim során, szeretném a legmélyebb köszönetemet kifejezni érte!
    Tisztelettel:
    Fercsák Péter

    • @FerenciTamas
      @FerenciTamas  Год назад

      Kedves Péter! Én merem remélni, hogy kellően komoly, de ezt majd ítéld meg magad :) Köszönöm a kedves szavakat, nagyon örülök ha segítettek az anyagok!

  • @electricaura_1
    @electricaura_1 Год назад

    Köszönet gombot biggyeszd ki 😉
    Oppenheimer mozi után még érthetőbbé tette a szürke zónákat, az olyan laikusoknak, akik csak hobbi szinten érdeklődnek a téma iránt.
    🤯💣
    Fantasztikus videó, profi előadás.
    Köszönjük!

    • @FerenciTamas
      @FerenciTamas  Год назад +1

      Nagyon köszönöm! (A gombot még meggondolom, csatlakozni kell hozzá valami programjukhoz, plusz nekem elvileg is zavaró, hogy kiemeli a kommentet, egyrészt teljesen értem, de másrészt valami rossz érzést kelt bennem, mert nem attól lesz értékes egy komment, hogy fizettek érte... Szóval a fene tudja, de köszi az ötletet!)

  • @franklaszlo
    @franklaszlo 8 месяцев назад

    Kvázi laikusként nagyon érdekesnek találtam a téma feletést és a részletes bemutatását a problémáknak, valamint a levezetést. Nagyon színvonalas elpadás, csak gratulálni tudok.
    Egy kérdés merült fel bennem miközben néztem a levezetést a robbanási front terjedésének tervezéséről. Pusztán egy típusú robbanóanyag haszálata esetén vajon nem adná-e ki a kívánt terjedési frontot az, ha kettő, vagy több ponton gyújtanák be az anyagot, akár egy időben vagy kellően kicsire tervezett időeltéréssel ? Ekkor a robbanási frontok szperpozíciója optimális eredő frontot eredményezhetne, nem ? Vagy ez bonyolultabb technikai feladat a nagyon pici detonációs időeltérések révén mint a kompozit anyag összeállítása ?

  • @petihundeuhun8950
    @petihundeuhun8950 Год назад +3

    Ez lenne akkor a 2. kommentem. Most tényleg küszködök a szavakkal, nehéz is kulturáltan megfogalmazni, hogy milyen minőségű munkát tett le az asztalra. Komolyan mondom, a döbbenet hatása alatt vagyok. Van az a szint, mikor a dicséretet káromkodással fejezzük ki. Na ez pont az! Nem tudom, honnan jött az ötlet eme csodálatos témakör ilyen részletes matematikájának a megfogalmazása, de hogy emellett még ilyen érthetően is tegye, illetve ekkora hozzáértéssel és lelkesedéssel, az valami szenzációs! Puszta kíváncsiságból kérdezem, a matematikának mely területét/területeit műveli profi, szakmai szinten? Élvezet hallgatni az előadásait, a tudását. Nem is értem, hova ez a "kevés" feliratkozó szám. Gondolom az adott egyetem hallgatói számára készülnek. Kérem vegye bóknak, de Ön teljes megszállottja a matematikának, ennek él, ez átjön a videóiból. Na az ilyen emberekből sajnos rettentően kevés van. Mindenki "csinál" valamit, de nem mélységekben, nem részletesen. A részletek kihalóban vannak, azok valahogy senkit nem érdekelnek. Az ilyen gyakorlatias matematikai videókért még fizetni is hajlandó lennék. Sajnos van egy olyan érzésem, hogy ezt az előadást nem sokan fogják megnézni, pedig az egyik legizgalmasabb előadása. Egy kósza kérdésem lenne. Calculus lejátszási listát tervez valamikor? Annak nagyon hálás lennék, az Ön előadásmódjában, stílusával most mondom, még fizetnék is érte, egy olyan "csomagban" megvenném, vagy havi díjas előfizetés, esetleg fizetős tartalom formájában. Ha nem tervez, akkor is köszönöm az eddig elérhető videókat, az egyik legjobb matektanár, akit online találtam!
    Tisztelettel:
    Fercsák Péter

    • @FerenciTamas
      @FerenciTamas  Год назад +2

      Ez nagyon kedves, köszönöm szépen :) Hogy akkor némi meglepetést is okozzak: én még csak matematikusként sem feltétlenül definiálnám magam; orvosbiológiai mérnök és klinikai biostatisztikus vagyok. Válaszolva a kérdésre: igen, abszolút egyértelműen a fejemben van, hogy kellene analízisről is videósorozatot csinálni; ez leginkább kapacitás/idő függvénye a részemről...

    • @petihundeuhun8950
      @petihundeuhun8950 Год назад

      @@FerenciTamas Na ez meglepett! :D