Papieska Komisja Biblijna o historyczności Księgi Rodzaju

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 окт 2024

Комментарии • 71

  • @Sowa__
    @Sowa__ 9 месяцев назад +1

    Rzeczywiście, naówczas dekrety Papieskiej Komisji Biblijnej były wypowiedziami doktrynalnymi, tu zacytuję motu proprio „Praestantia Scripturae Sacrae”, Piusa X, z 1907r.:
    _Oznajmiamy i ustanawiamy, że wszyscy są związani w sumieniu do poddania się orzeczeniom Papieskiej Komisji, tym, które zostały wydane w przeszłości oraz tym, które będą ogłoszone w przyszłości, w taki sam sposób, w jaki poddają się nauczaniu Świętych Kongregacji zatwierdzonemu niezależnie przez papieża. Zatem każdy, kto słowem lub pismem zaatakuje te orzeczenia podpada pod nieposłuszeństwo i pochopność, a dodatkowo zaciąga ciężką winę._
    Całość cytowanego powyżej motu proprio można znaleźć w Denzinger EN 3503 - 3054.
    Nawet czytana przez Panariona Odpowiedź VI (Denzinger EN 3512 - 3519) ma w oryginale zakończenie:
    _Dnia 30 czerwca 1909 r., podczas audiencji uprzejmie udzielonej obu Najprzewielebniejszym Konsultorom, Jego Świątobliwość zatwierdził odpowiedzi i polecił je opublikować_
    To, że odpowiedzi Papieskiej Komisji Biblijnej dawane w odpowiedzi na wyniki badań biblijnych początku XX wieku, moim zdaniem, nie były już zwyczajne błędne, lecz były absurdalne, to zupełnie inna sprawa.

  • @izaak2144
    @izaak2144 9 месяцев назад

    Ważny temat, dobrze przedstawiony.

  • @Klawy_Fumfel
    @Klawy_Fumfel 7 месяцев назад +1

    Szanowny Panie prowadzacy, jak się Pan zapatruje na współczesne autorytety wiary, czerpiace garściami z konsensu nauk tj. Fizyka, przykład: Ks. Prof. Michał Heller?

    • @Panarion
      @Panarion  5 месяцев назад +1

      Jedynym współczesnym autorytetem wiary jest dla mnie papież, Dykasteria Nauki Wiary i biskup mojej diecezji.

    • @Klawy_Fumfel
      @Klawy_Fumfel 5 месяцев назад +1

      @@Panarion no spoko. Hellera też polecam, można kiedyś zajrzeć

  • @historyk.marek.rogowicz
    @historyk.marek.rogowicz 4 месяца назад

    w przypadku pytania 8 komisja popełniła oczywistą herezję, nie ma w Kościele katolickim możliwości odejścia od interpretacji 6 dni stworzenia jako literalne dni.

    • @Panarion
      @Panarion  4 месяца назад

      "Herezja" to sprzeciw zdefiniowanemu dogmatowi. Gdzie Kościół zdogmatyzował, że 6 dni stworzenia należy interpretować jako dosłowne dni?

    • @historyk.marek.rogowicz
      @historyk.marek.rogowicz 4 месяца назад

      @@Panarion herezja to sprzeciw wobec jakiejkolwiek prawdy wiary. A 6 dni stworzenia Kościół zawsze interpretował dosłownie, poczynając od ojców Kościoła, jeszcze Leon XIII, choć heretyk, tak to interpretował w jednej z bulli

    • @Panarion
      @Panarion  4 месяца назад

      @@historyk.marek.rogowicz Nie, cenzura nałożona na zaprzeczenie prawdzie wiary to błąd w wierze, nie herezja.
      archivumsanctum.wordpress.com/2024/05/24/kwalifikacje-noty-teologiczne/
      Św. Augustyn nie interpretował 6 dni stworzenia dosłownie. A jeśli nazywasz Leona XIII heretykiem to nie mamy o czym rozmawiać.

    • @historyk.marek.rogowicz
      @historyk.marek.rogowicz 4 месяца назад

      @@Panarion oczywiście że interpretował dosłownie, tylko w nieco dziwny sposób, jako przedstawienie Adamowi w 6 dni tego co Bóg miał według Augustyna stworzyć w jednej sekundzie. Bo jest fragment Biblii który mówi o stworzeniu w jednej chwili. Tymczasem w jednej sekundzie najpewniej Bóg stworzył po prostu materię, a w kolejne 6 dni stwarzał z niej kolejne rzeczy. Tak czy siak interpretacja Augustyna była odosobniona, reszta ojców 6 dni rozumiała literalnie jako 6 dni, zresztą tekst biblijny nie daje możliwości interpretowania tego inaczej

    • @wysocki922
      @wysocki922 3 месяца назад

      Ej , popatrz , kogo tu znalazlem ?! Rogowicz ! To ja , Wysocki , glupek wioskowy , pijane dziecko we mgle . Pamietasz jeszcze ? Co to ? Znalazles troche czasu na teologie , pomiedzy opisywaniem kolejnych masakr i jatek w historii ? No , gdzie jak gdzie , ale w ST znajdziesz tych tematow niemalo . A potem dla relaksu i zdrowia male polowanko . 5 zajecy i sarenka i juz humor sie poprawia . Mala prosba ( dla ciebie to pryszcz) : jak bedziesz dzwonil do samego nieba , to pozdrowienia dla sw. Trojcy ode mnie . Pa , pa .. usciski !🤪

  • @mateuszwlodarczyk1929
    @mateuszwlodarczyk1929 6 месяцев назад +1

    Bóg ma skrzydła - antropomorfizm (???), Bóg ma ręce - antropomorfizm. Bóg ulepił człowieka z gliny - sens dosłowny...... A przepraszam szanownego autora - czym zatem Bóg ulepił tego człowieka z gliny, skoro nie ma rąk?

    • @Panarion
      @Panarion  5 месяцев назад +1

      czystym aktem
      glina jest wzięta w sensie dosłownym, bo nie jest sprzeczne z rozumem aby Bóg przemienił jeden rodzaj materii w drugi
      ręce są wzięte w sensie przenośnym, bo jest sprzeczne z rozumem, aby Bóg przed Wcieleniem miał ciało

    • @mateuszwlodarczyk1929
      @mateuszwlodarczyk1929 5 месяцев назад

      @@Panarion a jaki problem dla Boga utworzyć sobie ręce przed wcieleniem? A jak się przechadzał po ogrodzie i rozmawiał z Adamem, to nie za pomocą nóg i ust?

    • @Panarion
      @Panarion  5 месяцев назад +1

      Niszczyłoby to teologiczny sens wyjątkowości Wcielenia. Nie, nogi i usta to także przenośnie. Jest dogmatem wiary, że Bóg jest niematerialny.

    • @mateuszwlodarczyk1929
      @mateuszwlodarczyk1929 5 месяцев назад

      @@Panarion czyli w sumie potwierdzasz to co napisałem wcześniej - bierzemy tekst Biblii i arbitralnie uznajemy co jest dosłowne, a co jest przenośnią literacką.

    • @Panarion
      @Panarion  5 месяцев назад +1

      Niematerialność Boga jest konieczna teologicznie. Materię charakteryzuje potencja, Bóg jako pierwszy poruszyciel musi być czystym aktem. A więc nie może być bytem materialnym.

  • @tacenda5857
    @tacenda5857 9 месяцев назад +1

    Nagrałeś kiedykolwiek materiał, dlaczego uważasz Boga chrześcijańskiego za prawdę i dlaczego akurat wyznanie rzymskokatolickie? Bo chyba w jednym Q&A coś było, ale tylko ledwo wspomniane. Pytam, bo takie fundamentalistyczne podejście jest obecnie dość kontrowersyjne, stąd zastanawiam się, co cię jednak skłania ku teizmowi

    • @Panarion
      @Panarion  9 месяцев назад +3

      Nie mówiłem o tym dotąd obszerniej, może nagram tu coś o tym w przyszłości. Wierzę, bo po długiej modlitwie Bóg udzielił mi łaski wiary. W katolicyzm, bo harmonizuje wszystkie dziedziny Objawienia specjalnego i naturalnego, całą rzeczywistość, w jedną spójną naukę pozbawioną skazy.

    • @tacenda5857
      @tacenda5857 9 месяцев назад

      @@Panarion Hm, miałabym pewnie wiele pytań co do tego stanowiska, ale dobra, będę czekać na ten materiał, jeśli zdecydujesz się go nagrać :)

    • @talostulkas
      @talostulkas 9 месяцев назад

      Tak dokładnie, to słowo "fundamentalizm" wyrosło w amerykańskich środowiskach protestanckich, które prowadziły walkę z darwinizmem. Nawet nie chodziło tu dokładnie o teorię ewolucji, co o darwinizm społeczny, z którym wiele społeczności religijnych w Stanach się nie zgadzało i uznawało za niebezpieczny i krzywdzący dla wielu ludzi.

    • @Majeranek-uy1hy
      @Majeranek-uy1hy 9 месяцев назад

      @@talostulkas między darwinizmem a darwinizmem społecznym jest taka sama różnica jak między krzesłem a krzesłem elektrycznym.

    • @talostulkas
      @talostulkas 9 месяцев назад

      @@Majeranek-uy1hy ja nie mówię, że różnic nie ma, natomiast wywodzą się one z jednego źródła, czyli ewolucjonizmu, który opisał Darwin.

  • @Majeranek-uy1hy
    @Majeranek-uy1hy 9 месяцев назад

    z ewolucją jet tak samo jak było z tym że ziemia jet nieruchoma i stanowi centrum wszechświata. najpierw kościół nie uznawał że ziemia się porusza, później uznawała połowa kościoła a na końcu cały kościół. żeby nie narazić się na śmieszność kościół tak samo robi z ewolucją.

    • @talostulkas
      @talostulkas 9 месяцев назад +1

      Kościół zwyczajnie uznawał wtedy inne autorytety, które były wtedy mocniejsze w świecie naukowym. Wśród duchownych kościelnych byli i matematycy i fizycy, a także przedstawiciele innych nauk. Problemem było wykazanie tej teorii w sposób nie pozostawiający wątpliwości. Głoszenie hipotezy heliocentryzmu nie stanowiło wielkiego problemu, natomiast zapieranie się, że stanowi ona jedyną, właściwą wykładnię astronomiczną, bez możliwości stwierdzenia obiektywnego stanowiło już kłopot.

    • @Panarion
      @Panarion  9 месяцев назад +1

      Z tą różnicą że geocentryzm polega na jakiejś interpretacji Pisma przez Ojców, motywowanej uprzednio istniejącymi kosmologiami np. greckimi. Nie jest zawarty w sposób oczywisty i formalny w Piśmie. Tymczasem to, że człowiek został stworzony bezpośrednio z ziemi jest formalnie obecne w Piśmie i polegają na tym fakcie liczne analogie i typologie. Niewątpliwie fakt, że człowiek nie wyewoluował z małpy ma dużo większe teologiczne znaczenie niż to, jakie ciało niebieskie orbituje wokół jakiego.
      Heliocentryzm także harmonizuje pięknie z naszą teologią, w końcu Jezus jest nazwany "Słońcem Sprawiedliwości". Ewolucja zwierząt też jest potencjalnie do pogodzenia, ale ewolucja człowieka nie.

    • @Majeranek-uy1hy
      @Majeranek-uy1hy 9 месяцев назад

      @@Panarion człowiek podlega ewolucji tak jak wszystkie organizmy.

    • @Majeranek-uy1hy
      @Majeranek-uy1hy 9 месяцев назад

      @@talostulkas Głoszenie hipotezy heliocentryzmu nie stanowiło wielkiego problemu .... ale niektórzy spłonęli za to na stosie.

    • @talostulkas
      @talostulkas 9 месяцев назад

      @@Majeranek-uy1hy nic nie poradzę, że w XVI wieku nie było XXI wieku. W XX dostawałeś komorę za pochodzenie.