Mariánské Lázně: Dopravce chce pořídit nové trolejbusy (TV Západ)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Městská hromadná doprava v Mariánských Lázních má čtyři linky autobusové a stejný počet trolejbusových. V celých západních Čechách už jezdí trolejbusy pouze v Plzni.
    „Celkově obhospodařujeme 13 vozů v našem vozovém parku. Z toho je 5 autobusů a 8 trolejbusů. Ve špičce vypravujeme 7 trolejbusů. Máme prakticky pouze jeden náhradní. Mariánské Lázně nezaznamenaly tak velké propady jako jiná průmyslová města. Ono to souvisí v podstatě s charakterem toho města, lázeňství, ti hosté zde byli vždy. I když pochopitelně drobné výkyvy, minimálně zhruba ty dva, tři, čtyři roky zpět se objevily. Nyní již jsme opět, abych tak řekl na úrovních předchozích let. Vykazujeme přibližně 3 miliony 800 tisíc přepravených cestujících ročně. Což je poměrně dost. A říkám, podstatnou část také představují, lázeňští hosté,“ přiblížil jednatel dopravního podniku Jiří Klusoň.
    Přestože ve městě proběhly diskuse na téma trolejové dopravy, zrušit či ponechat, zdá se, že se udrží.
    „Je to unikum které zde je již od 50 let, kdy trolejbusy nahradily původní jednu linku tramvaje, které měla také své opodstatnění. Jsme lázeňské město a díky tomu vždy přišlo jako nejvhodnější mít zde bezemisní dopravu. A bezemisní, v dnešní době, znamená pouze elektrickou,“ uvedl starosta města Petr Třešňák.
    Trolejová doprava je sice čistá, ale také finančně náročnější než autobusová.
    „Protože sebou přináší i opravy a investice do elektrické trakce, do měnírny a i do obnovy vozového parku, který je také poměrné nákladný, ale vzhledem k tomu, že na bezemisní a nízkoemisní vozidla, byl vypsaný program z Integrovaného regionálního operačního programu. Tak i město Mariánské Lázně ve spolupráci s Městskou dopravou Mariánské Lázně s. r. o. zažádaly na konci měsíce července o 8 trolejbusů s pomocným bateriovým pohonem na základě výzvy z programu IROP,“ vyjmenoval Třešňák.
    Tak jako v každém městě s hromadnou dopravou i v Mariánských Lázních dotuje město provoz.
    „Zhruba 10 až 12 miliony každoročně. Požadavek bývá i vyšší. Bývá až na 15 milionů. To si myslím, že je částka, kam až nechceme zajít. Letos a v roce 2017 nás čeká plno novinek, které sebou také přinesou lehké navýšení provozních nákladů,“ spočítal Třešňák.
    „V letošním rozpočtu máme 11 milionů. Pak tam máme ještě některé příspěvky od obcí, které obsluhujeme a Karlovarského kraje. Ten se podílí na spolufinancování dopravy do Velké Hleďsebi,“ doplnil konkrétní čísla Klusoň.
    Dopravce po dohodě s městem požádal Ministerstvo pro místní rozvoj o dotaci na pořízení osmi nových trolejbusů.
    „A novinkou v tomto bude, že to nebudou již trolejbusy s diesely, které máme tři, ale protože s nimi počítáme i do obsluhy okolních obcí. Tak to budou trolejbusy vybavené pomocným bateriovým paketem. Tyto trolejbusy by měly být schopny obsloužit i takové lokality jako je Krakonoš, Hamrníky, eventuálně Drmoul, apod. Samozřejmě je to nová technologie. Teprve se začíná objevovat jak v tuzemsku, tak v i zahraničí v plně funkčním stavu,“ řekl Klusoň.
    Rozdíl oproti současným možnostem, kdy bez „šťávy“ dojede trolejbus na baterie jen pár stovek metrů, je značný. Ty nové umí najezdit kilometry.
    „Chtěli bychom, aby tyto trolejbusy měly parametr dojezdu na to dobití, kdy jede bez troleje, přibližně 14 až 16 kilometrů. Což je docela porce. A jsme zvědaví, zda na trhu, některý z výrobců tyto parametry, předpokládané, bude schopen splnit. Ale, abychom řekli i to B. Vše bude záležet i na tom, zda budeme schopni nebo zda obdržíme dotaci na nákup těchto dopravních prostředků, protože pochopitelně to zařízení je drahé. Předpokládáme, že jeho cena se bude pohybovat mezi 11 a 12 miliony za kus. Vynásobte si to osmi a zjistíte, že to hradit pouze z rozpočtu města je nerealizovatelné. Takže budeme doufat a snad nám všichni, i občané, budou držet palce, abychom v žádosti byli úspěšní,“ doufá Klusoň.
    O výsledku žádosti vás budeme informovat. Sledujte regionální televizi.

Комментарии • 3

  • @jumbotryskac2709
    @jumbotryskac2709 6 лет назад +1

    Zatím pořídili 2 ojeté autobusy.

  • @radekkohoutek
    @radekkohoutek 7 лет назад

    Když je doprava trolejbusy dražší než doprava autobusy, tak není ekologičtější ani čistší. Protože za většinu utracených peněz se pořizuje něco, při čem vznikají škodliviny a spotřebovává se energie. Jen ten smrad nejde z výfuku toho trolejbusu, ale z výfuků aut, která dováží revizáky na troleje a tak podobně. Dotace jenom zakrývají tu neekologičnost. Dotovat něco, co se nevyplatí, je největší poškozování přírody.

    • @budvarpetr8634
      @budvarpetr8634 7 лет назад

      ... Přesně tak, trolejbusy a elektrická trakce má výfuky v Sev. Čechách - tak pravila reklama česmadu. Rovněž bývá v reklamách zmiňována skutečnost, že trolejbusy jsou cca o 1/3 těžší, nežli busy. Ten benál, či nafta se vyrábí přímo sluníčkově, bezemisně, že.