Właśnie wymieniłem wkład w rowerze żony, dzięki Twojemu filmowi. Dzięki za tutorial. Co mogę dodać od siebie - klucz wielowpustowy ze zintegrowaną rączką daje mi lepszy chwyt i lepszy moment. Warto tez wspomnieć, ze czasem przyczyną "cykania" może być niedokręcenie elementów, a niekoniecznie zużyty wkład.
Wielkie dzięki za materiał, ostatni rower jaki rozbierałem to był WIGRY3, to co teraz proponują producenci to inny świat :) Super pomocny przy demontażu korby. Kupiłem stosowne narzędzia i teraz powinno pójść gładko. Bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Świetny tutorial. Dobrze pokazany cały przebieg wymiany suportu, dzięki któremu poradziłem sobie bez wizyty w serwisie. Czekam na więcej filmów dotyczących dwóch kółek. Wymiana łańcucha i jego dopasowanie, użycie spinek - na coś takiego jeszcze czekam. Pozdrawiam.
Dzięki wielkie, co ja bym bez Ciebie zrobił ;). Zabieram się za remont mojego rumaka, a dzięki Tobie nie muszę oddawać go do serwisu, tylko od razu wiem co kupić. Super, że robisz te filmiki, wszystko jasno wytłumczone, oby tak dalej.
Witam Super poradnik. Moja przygoda ze ściąganiem korby to pot i nerwy. Wkręciłem bardzo dokładnie mechanizm do ściągania korb do samego końca, a potem wykręciłem go razem z mięsem, czyli gwintem. Po tym zabiegu musiałem flexem ściąć zębatki, żeby móc założyć zewnętrzny ściągacz do łożysk. Ale nawet wtedy myślałem, że już nie ściągnę tej piekielnej korby :) Podgrzewałem, stukałem, już traciłem nadzieję... Po ok. 3 godzinach puściła i teraz cieszę się nową :) Swoją drogą nie chciałbym pracować w serwisie, gdzie dostawałbym takie kwiatki do rozebrania za 5 zł :D Pokazując mufę (13:15) mówisz o zewnętrznych łożyskach. Domyślam się jaki jest ich cel, ale czy mógłbyś wyjaśnić do jakich suportów się te łożyska montuje?
Wielkie dzięki za rzeczową odpowiedź wideo na moją prośbę. Cały filmik został zrobiony bardzo starannie i przejrzyście, więc lada dzień zaopatruję się w odpowiednie narzędzia i biorę się za demontaż ;)
Witam, Kolejna część z serii zrób to sam :) świetnie zrealizowana. Za oknami zaraz wiosna rozpoczymamy sezon rowerowy przydałby się serwis hamulców, dlatego mała prośba o przedstawienie wymiany klocków,tarcz i płynu hamulcowego. Napewno się przyda amatorom jednośladów. Pozdrawiam
Fajny film, nawet kilka lat po publikacji. Dla mnie bardzo pomocny. Szkoda tylko, że cokolwiek człowiek chce zrobić przy rowerze to trzeba kupować jakieś specjalistyczne narzędzia, ale jak się uda uciecha że hej :).
Jeśli łożyska szumią warto byłoby zrobić inspekcję, czy aby smar nie wypłukał się w ich wnętrza (zazwyczaj właśnie tak to się objawia). Jeśli jest to metaliczny dźwięk zastanów się nad wymianą na nowy. Jeśli brak ci doświadczenia podjedź do serwisu i pozwól mechanikowi ocenić stan łożysk - może są do uratowania.
Dobrze dokręcona nie powinna się odkręcać ale można na wszelki wypadek użyć Loctite. Jeśli akurat nie ma na stanie proponuję odwiedzić jakiś serwis i poprosić o dwie - trzy kropelki na gwint.
Zmiana ilości zębów powoduje zmianę przełożenia (mniej zębów w korbie - mniejsze przełożenie, więcej zębów - większe przełożenie). Po zastosowaniu korby z inna ilością zębów zajdzie też zapewne konieczność zmiany długości łańcucha. Wymieniając korbę warto zerknąć na stan łańcucha i trybu bądź kasety z tyłu - Jeśli mają za sobą sporo kilometrów istnieje duże prawdopodobieństwo, że także będą wymagały wymiany.
Najlepiej odwiedzić jakiś serwis - miska albo jest zapieczona albo była nieumiejętnie odkręcana albo też podczas wkręcania został uszkodzony gwint. Samodzielne kombinowanie w takiej sytuacji może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Zawsze można spróbować na początku zwykłą śrubą z podkładką (oczywiście śruba odpowiedniej długości) i później zamienić na śruby od korb, chociaż jeśli są one za krótkie to ewidentnie coś tam jest nie tak. Niestety na odległość ciężko ocenić.
Według uznania. Ja zazwyczaj zaczynam od tylnej ustawiając łańcuch na środkowej zębatce korby (jeśli to typowa korba z trzema zębatkami), później przednia i na koniec ewentualne poprawki.
Jeśli miska zatrzymała się w połowie odkręcania to nie ma mowy o zapieczeniu - zapewne uszkodzony był gwint. Miska będzie pewnie do wymiany. Wkład zawsze można wyjąć drugą stroną a uszkodzoną miskę usunąć już w sposób inwazyjny. Tak czy siak polecałbym jednak wizytę w serwisie żeby przypadkiem nie skończyło się na uszkodzonej mufie suportu.
Do suportów Octalink nakładka jest konieczna. Nakładka to taki metalowy kapselek, który nakłada się na koniec wewnętrznej śruby ściągacza celem zwiększenia jej średnicy. Większość przyzwoitych ściągaczy posiada taką nakładkę w komplecie.
Z korbami bywa różnie choć z reguły dobre firmy dbają o jakość. Sam używam w jednym rowerze Shimano XT i zębatki nie są idealne choć być może to ja je skrzywiłem gdzieś na szlaku, w drugim SRAM Force i też do ideału im nieco brakuje ale ani w jednym ani w drugim rowerze nie było żadnego problemu z regulacją przerzutki. A może to nie zębatki tylko cała korba jest u Ciebie krzywa - warto sprawdzić.
Dominiku, jak zwykle w twoich filmach wyjaśniasz rzeczowo i bez lania wody. Dzięki tobie sam wymieniam suport. Mam pytanie: czy konieczne lub zalecane jest obfite nasmarowanie suportu kompaktowego ( takiego jak na filmie ) smarem , czy wystarczy lekkie nasmarowanie gwintów w mufie i na suporcie ? Jaki smar zalecasz ? Serdecznie pozdrawiam.
Użyłem smaru miedzianego, myślę że to pomoże odkręcić suport przy następnej wymianie. Trochę mnie nastraszyli, że suporty osiągają teraz przebiegi 1000-1500 km ( ! ) nie jest to dużo ... musiałbym zmieniać raz do roku minimum. Zmieniałem również łańcuch, wypłukałem przed założeniem w zwykłej benzynie, żeby zmyć smar producenta, zabezpieczający na czas przechowywania. Potem nasmarowałem smarem do mokrych warunków pogodowych Expand industry. Dobrze ?
Fakt, niektóre suporty potrafią padać jak muchy i żeby było ciekawiej dwa suporty o tym samym oznaczeniu potrafią działać skrajnie różnie - jeden jeździ 20tys km a drugi pada po 1000. Z łańcuchem postąpiłeś jak najbardziej poprawnie.
Mój stary łańcuch miał 110 oczek, nowy 115, ale przy skracaniu musiałem zostawić 111 albo 109, bo nowy łańcuch jest łączony za pomocą dołączonej do zestawu spinki. Zostawiłem 111. Stary łańcuch był rozciągnięty o długość półtora oczka ( na całej długości) Zastanawiam się czy nie powinienem zostawić w nowym 109 oczek, bo jak się znów odrobinę wyciągnie , naciąg może być za mały. Czy spinkę można rozpinać i spinać kilkakrotnie ? Czy może lepiej kupić kilka na wszelki wypadek i mieć w sakwie zawsze przy rowerze i "używać na raz" ?
Zapasową spinkę lepiej mieć. Teoretycznie powinno się jej używać tylko raz a w praktyce spokojnie można rozpinać i zapinać póki nie zrobi się luźna. Łańcuch zostaw jak jest - w razie jakiejś awarii masz zapasowe ogniwo o które możesz skrócić łańcuch.
Pewnie masz suport na zwykłej ośce z dokręcanymi miskami. Właśnie ten sześciokątny klucz powinien pozwolić dobrać się do suportu. Jeśli masz luzy to pewnie łożyska już poległy - trzeba rozebrać, wymienić zużyte podzespoły i skręcić późnij w całość. Jeżeli nie dasz rady sam lub nie masz odpowiednich narzędzi pozwól pomęczyć się jakiemuś mechanikowi.
Generalnie można montować na sucho ale nie polecam. Odrobina smaru znajdzie się bankowo - można odwiedzić kolegę czy jakiś warsztat samochodowy, tu potrzeba dosłownie "jedno maźnięcie palcem".
Jeśli masz tam wkład na maszynówkach to w zasadzie nie ma co smarować. Jeżeli rower był kupiony w sierpniu to gwarancja wciąż ważna - warto odwiedzić serwis i niech zerkną co się tam dzieje.
No mi właśnie w sklepie sprzedali bez i za nic w świecie nie mogę tego teraz odkręcić ;) będę musiał śrubkę odpowiednio obrobić na szlifierce, powinno starczyć?
Suport się zapiekł bo zapewne był wkręcony na sucho. Pewnie bez zupełnej destrukcji wydobyć się go nie da - może właśnie dospawanie klucza pomoże ale gwarancji nie ma. Można losować preparaty penetrujące, może pomogą. Czy da się wkręcić coś innego - zależy od gwintu w mufie.
Może się okazać, że będzie ciężko wykręcić suport - domyślam się, że był wkręcony na sucho. Na dobry początek jakieś płyny penetrujące, można spróbować z podgrzewaniem a jeśli i to nie pomoże proponuję udać się do dobrego serwisu - co mechanik to inna metoda na takie trudne przypadki.
Cześć, dzieki za filmik. Bardzo pomocny. Co sądzisz o użyciu smaru miedzianego na gwinty w suporcie a także na wystające kwadraty osi? Czy lepszy on będzie niż smar do łożysk tocznych (litowy np. ŁT-43) Gorąco pozdrawiam
Nie mam zdania bo od lat nie stosuję niczego innego niż ŁT lub Aviaplex ale biorąc pod uwagę właściwości powinien się sprawdzić, zwłaszcza na stożkach.
no naprawde mi pomogłes tym filmikiem. ja juz korby zciagnałem tle ze tylko uzyłem młotka i majzla zamiast sciagacza, pomogło. ;] problem jest reraz z pdkreceniem suborda. niemam takiego klucza a majzlem nie idzie
Po odkręceniu śruby powinien być widoczny kształt osi suportu - porównaj choćby z fotkami suportów w różnych standardach jakie znajdziesz w grafikach na googlu czy w sklepach rowerowych.
Świetny materiał. @Dominik z onthebikecom Wymieniam suport na kwadrat na BB-UN26. Czy stosować się do zaleceń Shimano z dokumentacji technicznej i na plastikową nakrętkę (strona nienapędowa) nie stosować smaru? Z drugiej strony nałożę Shimano Anti-Seize, który akurat posiadam.
@@dominikzonthebike Nie wiem czy mówimy o tym samym po przeczytaniu: "ma tylko docisnąć ramię korby do wkładu". Chodzi o sam suport i tę nakrętkę/miskę, która jest wkręcana bezpośrednio w mufę po stronie nienapędowej.
Wybacz, chwile wcześniej pisałem komuś o innym suporcie i pojechałem z rozpędu. Tak, możesz to wkręcić na sucho choć odrobina smaru nie jest tu błędem.
@Dominik z onthebikecom Mam jeszcze jedno pytanie. W filmie mówiłeś, żeby nie smarować osi wkładu suportu jeżeli ma się aluminiowe ramię korby. Jak inaczej pozbyć się odgłosów strzelania (bez rozbierania i usuwania drobinek piasku po każdej jeździe ;))? Oczywiście przetestowałem, że to na pewno z tego miejsca pochodzą te dźwięki. Znam przypadki sztycy, jarzemka, haka przerzutki, zacisku koła itd. Ostateczna decyzja należy do mnie czy posmaruję czy nie, to wiadomo. Nie chcę jednak uszkodzić nowej korby lub osi suportu dlatego pytam.
Będę próbował jakieś WD40 lub coś podobnego. Póki co od samego oleju cykanie zniknęło, jednak na dłuższą metę nie sądzę żeby było to dobre smarowidło, a miski i tak muszę odkręcić żeby przesmarować wszystko czymś przyzwoitym. Miski faktycznie trochę wyglądają jak by były na sucho wkręcone.Rower był kupiony w połowie sierpnia. W tym czasie wykręciłem prawie 900km. Możliwe żeby aż tak się zapiekło?
Panie Dominiku mam wkład i korby montowany na klucz nasadowy (śruba sześcioramienna), chciałem dokupić do niego korby jednak nawet nie bardzo wiem, jak tego szukać? Czy mógłby mi Pan podpowiedzieć jakie jest to mocowanie? Bo chyba to nie jest to samo co kwadrat?
Witam ponownie, zgodnie z Pana radami zmieniłem suport oraz korby, jednak mam dosc spory problem. Sruba trzymajaca lewą korbę sama się odkręca - poskutkowało to tym ze gwint w korbie sie wyrobil. Kupilem juz nową, ale nie chcialbym aby sytuacja sie powtórzyła. Są jakies mietody na tego typu sytuacje? Myslalem czy nie polać klejem sruby przed zakręceniem, ale co gdybym musial w przyszlosci ją odkrecic? z góry dziękuję za odpowiedz, pozdrawiam.
Nowe korby nabyłem za 70 zł. Gdy zacząłem je oglądać w domu przed zamontowaniem, zauważyłem że nie wszystkie zęby są takie same tzn. pojedyncze sztuki są krótsze. W fabrycznie zamontowanej korbie też występuje coś takiego jednak nie byłem pewien, czy jest to efekt użytkowania czy nie. Po za tym zauważyłem, że zębatki w przypadku obu korb podczas obracania wyglądają jak rozcentrowane koło (nie są idealnie równe). Czy jest to standard w przypadku korb za 70 zł (odchylenia w kształcie zębów itp)?
Na odległość niewiele poradzę bo na dobrą sprawę nie znam nawet budowy Twojego roweru. Poszukaj jakiegoś serwisu w swojej okolicy i tam się poradź. Problem zapewne tkwi w tylnej piaście - przepuszcza bębenek ale to strzał bo nie widząc roweru ciężko cokolwiek ocenić.
No właśnie z wymianą to by problemów nie było gdybym miał możliwość odkręcenia tego a problemem jest właśnie odkręcenie, sześciokątny specjalny wkład do tego ześlizguje się i żadną silą łącznie z młotkiem nie da się tego odkręcić, myśli Pan że przyspawanie tego do supprotu i okręcenie by pomogło ? I moje pytanie czy da się potem jakiś inny support tam zakręcić ? tzn. taką shimanke żęby potem już normalnie to można bylo odkręcać ? Doświadczenie mam tyle że ten support jest mega mocno zakręcony
Brak idealnej płaskości zębatek stwarza problemy przy regulacji przerzutki. Przy takim samym ustawieniu jej w zależności od kąta o jaki się obróci korbę, łańcuch albo ociera o element zrzucający łańcuch, albo nie ociera. Czyli tak na prawdę o dobrym doregulowaniu przedniej przerzutki można zapomnieć. Czy kupując korby np. Shimano jest szansa, że zębatki będą lepszej jakości, czyli np. równe? Ja mam obecnie chyba jakiś no-name. Fabrycznie były zamontowane korby SR SUNTOUR i też proste one nie są.
witam, panie Dominiku mam pytanie: czy mozna czyms zastapic smar ktorego uzywamy w mufie suportowej, ew. zamontowac suport bez smarowania. Nie mam zadnego smaru. Chyba ze nada się oliwka do łańcucha.
6:50 Ja mam własnie chyba uszkodzony gwint bo nie mogę wkręcić ściągacza?? A inny sposób jaki by był np. młotkiem próbowałem ale tylko sobie zębatkę pokiereszowałem ale mam jeszcze jedną zapasową. Z góry dzięki za odpowiedź
Poprawić gwint za pomocą gwintownika, użyć ściągacza do łożysk albo podejść do pierwszego lepszego serwisu i poprosić o pomoc. Młotek zostaw do wbijania gwoździ ;-)))
Aha dzięki za informacje A tak się zapytam. Taki gwintownik to gdzie mogę nabyć i czy można. Myślę za jest to gwint bo mam ten ściągacz ale nie na "klucz imbusowy" i nię mogę go wkręcić i to jest ta korba z ta zębatką większą?
***** Najprościej i najtaniej będzie podejść do jakiegoś serwisu i zapłacić kilka złotych za pomoc. Gwintownik można kupić choćby na znanym serwisie aukcyjnym.
Niestety ale rower nie pojedzie koła powykręcane a na plecach to chyba nie bardzo nieść a zresztą to jest taki rower zniszczony że szkoda naprawiać. Ps Np na jakim serwisie aukcyjnym taka coś się w domu może przydać.
***** Allegro, dobre sklepy rowerowe, można popytać w jakiś sklepach z artykułami metalowymi lub narzędziami choć bankowo taniej będzie jednak odwiedzić serwis lub choćby okolicznego mechanika.
Domyślam się, że to suport ze zwykłą osią i wiankami a nie zintegrowany wkład. Prawdopodobnie wystarczą dobre klucze i porządne skręcenie ale polecałbym wybrać się do dobrego serwisu, gdzie zerkną na gwinty ewentualnie wymienią suport na zintegrowany wkład.
Witam , mam problem z suportem w rowerze kross trekking z 2009 r. z przebiegiem ok.6 tyś km a mianowicie po dokręceniu suportu , po 10 - 20 km znowu jest rozregulowany i korba ma luzy - chciałbym się upewnić czy suport jest do wymiany - proszę o odpowiedź .
Witam, mam taki problem. Gdy nakładam ramie korby i chce wkręcić śrube nie sięga ona wkładu supportu. Czy są dłuższe śruby, wszystkie są takie same czy korbe pchać na siłe jak najdalej na wkład? Prosze o pomoc,pozdrawiam
Panie Dominiku mam problem minaowicie mój support jest no niestandardowy tzn taki że nie da się go odkręcić takim specjalnym kluczem czy wie Pan jak się ta to zabrać bo jeżdżąc na rowerze jest masakra nawet pedały spadały cały czas chyba od tej krzywizny i je przyspawałem żeby jakoś jeździć bo w żadnej sposób tego cholerstwa nie mogę odkręcić ;/ ... jest taka 6kątkna śróba ale nie ma takiej welowpustowej i nie wiem czym to odkręcić wszelkie klucze nie pomogają ... ;/
Mam pytanie, czy uda mi się ściągnąć korbę bez ściągacza? Ewentualnie ile on kosztuje? Zamówiłem rower ze sklepu i niestety przyszedł z lekko skrzywioną korbą
no ja kupiłem wczoraj taki klucz 5 w 1 rodzaj Y i kosztował 29 zł Made in Taivan ( już sie rozpier.......) ale chyba dlatego że te korby były zapieczone troche
Czy w ramach przygotowania roweru do sezonu powinno wyjąć się i przesmarować wkład suportu? Jeśli tak, to czy smarowanie powinno objąć tylko łożyska czy również inne części wkładu?
Wszystko zależy od tego jaki masz suport. Sprawdzić działanie trzeba, jeśli coś będzie nie tak reagujemy. Standardowy wkład na łożyskach maszynowych wymieniamy na nowy albo jeśli są umiejętności reanimujemy łożyska. W starych suportach na wiankach z kulkami czyszczenie i smarowanie. Poza łożyskami we wkładzie nie ma co smarować (chyba że gwinty przed osadzeniem).
Dzięki za film, przydał się przy demontażu wkładu. Mam jednak pewien problem i może kolega będzie w stanie coś doradzić. Wkład na kwadrat, oś 107mm, mufa 68, gwint angielski. Kupiłem nowy suport i prawa miska nie chce się wkręcić. Po bardzo dokładnej inspekcji gwintów i w ramie i miski wydaje się, że są one w porządku. Przy próbie wkręcenia następuje malutki opór, który znika po dokonaniu nie więcej jak ćwierć obrotu. Potem w kółko to samo. Wnioskuje, że miska nie chce z jakiegoś powodu złapać gwintu, choć w pewnym momencie jakiś opór się robi więc coś tam chyba minimalnie łapie. Czy może być to kwestia zbyt słabo naciętego gwintu na misce? Wydaje mi się, że gwint mógłby być troszkę głębszy, w felernej misce jest baaardzo łagodnie nacięty. Dzięki jeszcze raz :)
Użyj miski ze starego wkładu. Jeśli jakimś cudem nie pasuje to przynajmniej wkręć ją w mufę suportu - jeśli wejdzie gładko to problemem jest miska nowego wkładu (reklamuj go) a jeśli będą jakieś problemy z wkręceniem to problem leży po stronie mufy (może trzeba poprawić gwint).
Dominik z onthebikecom Stara miska wkręca się bez problemu. Próbowałem podmienić miski ale niestety mają inne średnice wewnętrzne i nie da rady nałożyć starej na nowy suport. Reklamacja to pewnie słuszne wyjście tylko minęło już trochę czasu od kupna suportu :/
Dzięki za instrukcję. Mam jednak pytanie. Mam suport na wiankach (stary rower). Rozebrałem żeby wyczyścić łożyska. Wyjąłem także ośkę. Przy składaniu zauważyłem, że ośka nie jest symetryczna. Jeden kwadrat jest dłuższy od drugiego. W związku z tym w jaki sposób zamontować ośkę?
EmSki Szkoły są dwie - jedni nie dają nic lub dają klej do gwintów a inni smarują. Ja jestem wyznawcą tej drugiej i na gwinty daję odrobinę zwykłego smaru.
Mecze się z odkreceniem śrub korby. Niestety nie są na minus tylko na klucz nasadowy 14. Stara korba jest zapieczona i muszę działać z różnymi preparatami
katafiejka3 Teraz jasno :))) Miski z tworzywa nie są niczym niezwykłym - stosuje je wielu producentów i całkiem dobrze się sprawdzają. Sugeruję dużą rozwagę przy dokręcaniu czy wykręcaniu by ich nie uszkodzić.
Niezwykle wartościowy film. Rzadkość na YT. Dużo pomogłeś chłopie. Tak trzymać. Teraz wymiana suportu to nie problem ^^
Właśnie wymieniłem wkład w rowerze żony, dzięki Twojemu filmowi. Dzięki za tutorial. Co mogę dodać od siebie - klucz wielowpustowy ze zintegrowaną rączką daje mi lepszy chwyt i lepszy moment. Warto tez wspomnieć, ze czasem przyczyną "cykania" może być niedokręcenie elementów, a niekoniecznie zużyty wkład.
Dzięki za materiał. Profesjonalnie, ciekawie, sporo szczegółów. Pierwszy film, który znalazłem w temacie a odpowiada na wszystkie moje pytania.
Dzięki za tak przydatną pomoc Dominik :) Rzadko spotykana profeska w filmach tego typu.
Wielkie dzięki za materiał, ostatni rower jaki rozbierałem to był WIGRY3, to co teraz proponują producenci to inny świat :) Super pomocny przy demontażu korby. Kupiłem stosowne narzędzia i teraz powinno pójść gładko. Bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Świetny tutorial. Dobrze pokazany cały przebieg wymiany suportu, dzięki któremu poradziłem sobie bez wizyty w serwisie. Czekam na więcej filmów dotyczących dwóch kółek. Wymiana łańcucha i jego dopasowanie, użycie spinek - na coś takiego jeszcze czekam. Pozdrawiam.
Zerknij na inne moje filmiki, temat jest już dość wyczerpany.
Po raz kolejny świetna material doskonale tłumaczaczy o co chodzi
Najlepsza polska wersja poradnika. Dzięki!
Dzięki wielkie, co ja bym bez Ciebie zrobił ;). Zabieram się za remont mojego rumaka, a dzięki Tobie nie muszę oddawać go do serwisu, tylko od razu wiem co kupić. Super, że robisz te filmiki, wszystko jasno wytłumczone, oby tak dalej.
Świetny poradnik, bardzo rzeczowo i bez zbędnej filozofii. Biore się za robote, dzięki ! :)
Super film, świetny poradnik dla rowerzystów. Prezentacja rzeczowa przejrzysta i czytelna. Pozdrawiam
Dominik. Świetna robota! Świetny materiał!!!
Podajesz konkretne informacje. Dzięki.
Witam
Super poradnik. Moja przygoda ze ściąganiem korby to pot i nerwy. Wkręciłem bardzo dokładnie mechanizm do ściągania korb do samego końca, a potem wykręciłem go razem z mięsem, czyli gwintem. Po tym zabiegu musiałem flexem ściąć zębatki, żeby móc założyć zewnętrzny ściągacz do łożysk. Ale nawet wtedy myślałem, że już nie ściągnę tej piekielnej korby :) Podgrzewałem, stukałem, już traciłem nadzieję... Po ok. 3 godzinach puściła i teraz cieszę się nową :)
Swoją drogą nie chciałbym pracować w serwisie, gdzie dostawałbym takie kwiatki do rozebrania za 5 zł :D
Pokazując mufę (13:15) mówisz o zewnętrznych łożyskach. Domyślam się jaki jest ich cel, ale czy mógłbyś wyjaśnić do jakich suportów się te łożyska montuje?
Te łożyska to wkład suportu dla korb ze zintegrowaną osią np. systemu Hollowtech firmy Shimano.
Wielkie dzięki za rzeczową odpowiedź wideo na moją prośbę. Cały filmik został zrobiony bardzo starannie i przejrzyście, więc lada dzień zaopatruję się w odpowiednie narzędzia i biorę się za demontaż ;)
Dzięki, dzięki Tobie nie będę musiał błądzić.
fajny poradnik przydał mi się do do mojego starego zardzewiałego roweru trekingowego :)
Witam,
Kolejna część z serii zrób to sam :) świetnie zrealizowana. Za oknami zaraz wiosna rozpoczymamy sezon rowerowy przydałby się serwis hamulców, dlatego mała prośba o przedstawienie wymiany klocków,tarcz i płynu hamulcowego. Napewno się przyda amatorom jednośladów. Pozdrawiam
Bardzo dobrze wytłumaczone!
Fajny film, nawet kilka lat po publikacji. Dla mnie bardzo pomocny. Szkoda tylko, że cokolwiek człowiek chce zrobić przy rowerze to trzeba kupować jakieś specjalistyczne narzędzia, ale jak się uda uciecha że hej :).
Rzeczowo, spokojnie i na temat. Pozdrawiam.
super film teraz sam sobie ściągnę korbę i porządnie wyczyszczę
Jest pan świetny, gdy zdjąłem tylną piastę to zauważyłem że bębenek przepuszcza gdy się mocniej naciśnie.
Super filmik, przydatny. Dziękuje bardzo za pomoc. Pozdrawiam gorąco :)
super, właśnie tego szukałem.
temat wyczerpany.
nie mam pytań.
Super materiał.
Dziękuję.
Dziękuje za filmik mi też bardzo się przydał
Jeśli łożyska szumią warto byłoby zrobić inspekcję, czy aby smar nie wypłukał się w ich wnętrza (zazwyczaj właśnie tak to się objawia). Jeśli jest to metaliczny dźwięk zastanów się nad wymianą na nowy. Jeśli brak ci doświadczenia podjedź do serwisu i pozwól mechanikowi ocenić stan łożysk - może są do uratowania.
Dobrze dokręcona nie powinna się odkręcać ale można na wszelki wypadek użyć Loctite. Jeśli akurat nie ma na stanie proponuję odwiedzić jakiś serwis i poprosić o dwie - trzy kropelki na gwint.
Zmiana ilości zębów powoduje zmianę przełożenia (mniej zębów w korbie - mniejsze przełożenie, więcej zębów - większe przełożenie). Po zastosowaniu korby z inna ilością zębów zajdzie też zapewne konieczność zmiany długości łańcucha. Wymieniając korbę warto zerknąć na stan łańcucha i trybu bądź kasety z tyłu - Jeśli mają za sobą sporo kilometrów istnieje duże prawdopodobieństwo, że także będą wymagały wymiany.
jasno i przejrzyscie:) dzieki wielkie!
Właśnie takiego opisu szukałem. Rzeczowo i na temat ....
Najlepiej odwiedzić jakiś serwis - miska albo jest zapieczona albo była nieumiejętnie odkręcana albo też podczas wkręcania został uszkodzony gwint. Samodzielne kombinowanie w takiej sytuacji może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Zawsze można spróbować na początku zwykłą śrubą z podkładką (oczywiście śruba odpowiedniej długości) i później zamienić na śruby od korb, chociaż jeśli są one za krótkie to ewidentnie coś tam jest nie tak. Niestety na odległość ciężko ocenić.
Według uznania. Ja zazwyczaj zaczynam od tylnej ustawiając łańcuch na środkowej zębatce korby (jeśli to typowa korba z trzema zębatkami), później przednia i na koniec ewentualne poprawki.
Jeśli miska zatrzymała się w połowie odkręcania to nie ma mowy o zapieczeniu - zapewne uszkodzony był gwint. Miska będzie pewnie do wymiany. Wkład zawsze można wyjąć drugą stroną a uszkodzoną miskę usunąć już w sposób inwazyjny. Tak czy siak polecałbym jednak wizytę w serwisie żeby przypadkiem nie skończyło się na uszkodzonej mufie suportu.
Reklama Kauflandu :) haha nie no pełna profesja super filmik ;)
świetny poradnik :D super pan tłumaczy :D bedzie moze poradnik z regulacja biegów (przód, tył)
Dzięki tobie nie dałem zarobić w serwisie rowerowym dzięki za filmik.
Do suportów Octalink nakładka jest konieczna. Nakładka to taki metalowy kapselek, który nakłada się na koniec wewnętrznej śruby ściągacza celem zwiększenia jej średnicy. Większość przyzwoitych ściągaczy posiada taką nakładkę w komplecie.
Dzięki BARDZO Pozdrawiam !
To inna odmiana suportu zawierająca osobną oś oraz łożyska w formie wianków z kulkami. Proponuję zwyczajnie wyczyścić, nasmarować i ponownie skręcić.
super video poradnik. Dzieki :)
Z korbami bywa różnie choć z reguły dobre firmy dbają o jakość. Sam używam w jednym rowerze Shimano XT i zębatki nie są idealne choć być może to ja je skrzywiłem gdzieś na szlaku, w drugim SRAM Force i też do ideału im nieco brakuje ale ani w jednym ani w drugim rowerze nie było żadnego problemu z regulacją przerzutki. A może to nie zębatki tylko cała korba jest u Ciebie krzywa - warto sprawdzić.
Dominiku, jak zwykle w twoich filmach wyjaśniasz rzeczowo i bez lania wody. Dzięki tobie sam wymieniam suport. Mam pytanie: czy konieczne lub zalecane jest obfite nasmarowanie suportu kompaktowego ( takiego jak na filmie ) smarem , czy wystarczy lekkie nasmarowanie gwintów w mufie i na suporcie ? Jaki smar zalecasz ? Serdecznie pozdrawiam.
Smar tylko na gwint i to dowolny - sam używam zwykłego ŁT43
Użyłem smaru miedzianego, myślę że to pomoże odkręcić suport przy następnej wymianie. Trochę mnie nastraszyli, że suporty osiągają teraz przebiegi 1000-1500 km ( ! ) nie jest to dużo ... musiałbym zmieniać raz do roku minimum. Zmieniałem również łańcuch, wypłukałem przed założeniem w zwykłej benzynie, żeby zmyć smar producenta, zabezpieczający na czas przechowywania. Potem nasmarowałem smarem do mokrych warunków pogodowych Expand industry. Dobrze ?
Fakt, niektóre suporty potrafią padać jak muchy i żeby było ciekawiej dwa suporty o tym samym oznaczeniu potrafią działać skrajnie różnie - jeden jeździ 20tys km a drugi pada po 1000. Z łańcuchem postąpiłeś jak najbardziej poprawnie.
Mój stary łańcuch miał 110 oczek, nowy 115, ale przy skracaniu musiałem zostawić 111 albo 109, bo nowy łańcuch jest łączony za pomocą dołączonej do zestawu spinki. Zostawiłem 111. Stary łańcuch był rozciągnięty o długość półtora oczka ( na całej długości) Zastanawiam się czy nie powinienem zostawić w nowym 109 oczek, bo jak się znów odrobinę wyciągnie , naciąg może być za mały. Czy spinkę można rozpinać i spinać kilkakrotnie ? Czy może lepiej kupić kilka na wszelki wypadek i mieć w sakwie zawsze przy rowerze i "używać na raz" ?
Zapasową spinkę lepiej mieć. Teoretycznie powinno się jej używać tylko raz a w praktyce spokojnie można rozpinać i zapinać póki nie zrobi się luźna. Łańcuch zostaw jak jest - w razie jakiejś awarii masz zapasowe ogniwo o które możesz skrócić łańcuch.
Fajny film, dzięki za tutorial :)
w 4,36 min pokazana jest nakładka i chciałbym się poradzić gdzie takową kupić , dzięki super poradnik
Najczęściej kupuje się ją w komplecie ze ściągaczem. Pozostaje ci popytać w sklepach rowerowych.
Dominik z onthebikecom dzięki , użyłem śruby o odpowiedniej wielkości podkładki , zdało egzamin, pozdrawiam i szacun za porady
Pewnie masz suport na zwykłej ośce z dokręcanymi miskami. Właśnie ten sześciokątny klucz powinien pozwolić dobrać się do suportu. Jeśli masz luzy to pewnie łożyska już poległy - trzeba rozebrać, wymienić zużyte podzespoły i skręcić późnij w całość. Jeżeli nie dasz rady sam lub nie masz odpowiednich narzędzi pozwól pomęczyć się jakiemuś mechanikowi.
Generalnie można montować na sucho ale nie polecam. Odrobina smaru znajdzie się bankowo - można odwiedzić kolegę czy jakiś warsztat samochodowy, tu potrzeba dosłownie "jedno maźnięcie palcem".
Jasne, dorób tylko podkładkę w taki sposób aby oparła się o oś suportu i po sprawie.
Jeśli masz tam wkład na maszynówkach to w zasadzie nie ma co smarować. Jeżeli rower był kupiony w sierpniu to gwarancja wciąż ważna - warto odwiedzić serwis i niech zerkną co się tam dzieje.
posiadam wkład suportu Truvativ Power Spline do wykręcenia wkładu z ramy potrzebuje takich samych kluczy czy innych? super film
Marcin Stępień Klucze i procedura dokładnie jak na filmie
No mi właśnie w sklepie sprzedali bez i za nic w świecie nie mogę tego teraz odkręcić ;) będę musiał śrubkę odpowiednio obrobić na szlifierce, powinno starczyć?
Dzięki, pomocny filmik :D
Suport się zapiekł bo zapewne był wkręcony na sucho. Pewnie bez zupełnej destrukcji wydobyć się go nie da - może właśnie dospawanie klucza pomoże ale gwarancji nie ma. Można losować preparaty penetrujące, może pomogą. Czy da się wkręcić coś innego - zależy od gwintu w mufie.
Może się okazać, że będzie ciężko wykręcić suport - domyślam się, że był wkręcony na sucho. Na dobry początek jakieś płyny penetrujące, można spróbować z podgrzewaniem a jeśli i to nie pomoże proponuję udać się do dobrego serwisu - co mechanik to inna metoda na takie trudne przypadki.
Dziękuję. A czy kupując nową korbę muszę zwracać uwagę na ilość zębów? Zamontować taką samą, jaką miałem czy niekoniecznie? Ma to na coś wpływ?
Cześć, dzieki za filmik. Bardzo pomocny.
Co sądzisz o użyciu smaru miedzianego na gwinty w suporcie a także na wystające kwadraty osi?
Czy lepszy on będzie niż smar do łożysk tocznych (litowy np. ŁT-43)
Gorąco pozdrawiam
Nie mam zdania bo od lat nie stosuję niczego innego niż ŁT lub Aviaplex ale biorąc pod uwagę właściwości powinien się sprawdzić, zwłaszcza na stożkach.
no naprawde mi pomogłes tym filmikiem. ja juz korby zciagnałem tle ze tylko uzyłem młotka i majzla zamiast sciagacza, pomogło. ;] problem jest reraz z pdkreceniem suborda. niemam takiego klucza a majzlem nie idzie
Po odkręceniu śruby powinien być widoczny kształt osi suportu - porównaj choćby z fotkami suportów w różnych standardach jakie znajdziesz w grafikach na googlu czy w sklepach rowerowych.
8:47
Miska od strony przeciwnapędowej jest wykonana z plastiku, a od strony napędowej to metal - chyba lepiej zacząć od strony napędowej.
Świetny materiał. @Dominik z onthebikecom Wymieniam suport na kwadrat na BB-UN26. Czy stosować się do zaleceń Shimano z dokumentacji technicznej i na plastikową nakrętkę (strona nienapędowa) nie stosować smaru? Z drugiej strony nałożę Shimano Anti-Seize, który akurat posiadam.
Nakrętka na sucho w czysty gwint i dokręcana tylko dłonią - ma tylko docisnąć ramie korby do wkładu.
@@dominikzonthebike Nie wiem czy mówimy o tym samym po przeczytaniu: "ma tylko docisnąć ramię korby do wkładu". Chodzi o sam suport i tę nakrętkę/miskę, która jest wkręcana bezpośrednio w mufę po stronie nienapędowej.
Wybacz, chwile wcześniej pisałem komuś o innym suporcie i pojechałem z rozpędu. Tak, możesz to wkręcić na sucho choć odrobina smaru nie jest tu błędem.
@@dominikzonthebike Dziękuję za pomoc. 🙂
@Dominik z onthebikecom Mam jeszcze jedno pytanie. W filmie mówiłeś, żeby nie smarować osi wkładu suportu jeżeli ma się aluminiowe ramię korby. Jak inaczej pozbyć się odgłosów strzelania (bez rozbierania i usuwania drobinek piasku po każdej jeździe ;))? Oczywiście przetestowałem, że to na pewno z tego miejsca pochodzą te dźwięki. Znam przypadki sztycy, jarzemka, haka przerzutki, zacisku koła itd. Ostateczna decyzja należy do mnie czy posmaruję czy nie, to wiadomo. Nie chcę jednak uszkodzić nowej korby lub osi suportu dlatego pytam.
Będę próbował jakieś WD40 lub coś podobnego. Póki co od samego oleju cykanie zniknęło, jednak na dłuższą metę nie sądzę żeby było to dobre smarowidło, a miski i tak muszę odkręcić żeby przesmarować wszystko czymś przyzwoitym. Miski faktycznie trochę wyglądają jak by były na sucho wkręcone.Rower był kupiony w połowie sierpnia. W tym czasie wykręciłem prawie 900km. Możliwe żeby aż tak się zapiekło?
Panie Dominiku mam wkład i korby montowany na klucz nasadowy (śruba sześcioramienna), chciałem dokupić do niego korby jednak nawet nie bardzo wiem, jak tego szukać? Czy mógłby mi Pan podpowiedzieć jakie jest to mocowanie? Bo chyba to nie jest to samo co kwadrat?
Witam. A da się zdjąć korbę w celu wymiany, stosując młotek i majzel, zamiast tego ściągacza ?
Witam ponownie, zgodnie z Pana radami zmieniłem suport oraz korby, jednak mam dosc spory problem. Sruba trzymajaca lewą korbę sama się odkręca - poskutkowało to tym ze gwint w korbie sie wyrobil. Kupilem juz nową, ale nie chcialbym aby sytuacja sie powtórzyła. Są jakies mietody na tego typu sytuacje? Myslalem czy nie polać klejem sruby przed zakręceniem, ale co gdybym musial w przyszlosci ją odkrecic?
z góry dziękuję za odpowiedz, pozdrawiam.
Nowe korby nabyłem za 70 zł. Gdy zacząłem je oglądać w domu przed zamontowaniem, zauważyłem że nie wszystkie zęby są takie same tzn. pojedyncze sztuki są krótsze. W fabrycznie zamontowanej korbie też występuje coś takiego jednak nie byłem pewien, czy jest to efekt użytkowania czy nie. Po za tym zauważyłem, że zębatki w przypadku obu korb podczas obracania wyglądają jak rozcentrowane koło (nie są idealnie równe). Czy jest to standard w przypadku korb za 70 zł (odchylenia w kształcie zębów itp)?
Na odległość niewiele poradzę bo na dobrą sprawę nie znam nawet budowy Twojego roweru. Poszukaj jakiegoś serwisu w swojej okolicy i tam się poradź. Problem zapewne tkwi w tylnej piaście - przepuszcza bębenek ale to strzał bo nie widząc roweru ciężko cokolwiek ocenić.
No właśnie z wymianą to by problemów nie było gdybym miał możliwość odkręcenia tego a problemem jest właśnie odkręcenie, sześciokątny specjalny wkład do tego ześlizguje się i żadną silą łącznie z młotkiem nie da się tego odkręcić, myśli Pan że przyspawanie tego do supprotu i okręcenie by pomogło ? I moje pytanie czy da się potem jakiś inny support tam zakręcić ? tzn. taką shimanke żęby potem już normalnie to można bylo odkręcać ?
Doświadczenie mam tyle że ten support jest mega mocno zakręcony
Czyli jak mam Shimano Alivio M430 Octalink to potrzebuję nakładkę do ściągacza, czym jest ta nakładka bo nie wytłumaczyłeś? zwykła nakrętka?
Brak idealnej płaskości zębatek stwarza problemy przy regulacji przerzutki. Przy takim samym ustawieniu jej w zależności od kąta o jaki się obróci korbę, łańcuch albo ociera o element zrzucający łańcuch, albo nie ociera. Czyli tak na prawdę o dobrym doregulowaniu przedniej przerzutki można zapomnieć. Czy kupując korby np. Shimano jest szansa, że zębatki będą lepszej jakości, czyli np. równe? Ja mam obecnie chyba jakiś no-name. Fabrycznie były zamontowane korby SR SUNTOUR i też proste one nie są.
witam, panie Dominiku mam pytanie: czy mozna czyms zastapic smar ktorego uzywamy w mufie suportowej, ew. zamontowac suport bez smarowania. Nie mam zadnego smaru.
Chyba ze nada się oliwka do łańcucha.
Jasne, że się da ;)))
Zdjęcie bez ściągacza może być bardzo problematyczne. Warto zainwestować te "dwie dychy" - na pewno przyda się jeszcze w przyszłości.
Witam, czy można zmaienić wkład supportu kwadratowy ,na taki z łożyskami zewnętrznymi?
6:50 Ja mam własnie chyba uszkodzony gwint bo nie mogę wkręcić ściągacza?? A inny sposób jaki by był np. młotkiem próbowałem ale tylko sobie zębatkę pokiereszowałem ale mam jeszcze jedną zapasową. Z góry dzięki za odpowiedź
Poprawić gwint za pomocą gwintownika, użyć ściągacza do łożysk albo podejść do pierwszego lepszego serwisu i poprosić o pomoc. Młotek zostaw do wbijania gwoździ ;-)))
Aha dzięki za informacje A tak się zapytam. Taki gwintownik to gdzie mogę nabyć i czy można. Myślę za jest to gwint bo mam ten ściągacz ale nie na "klucz imbusowy" i nię mogę go wkręcić i to jest ta korba z ta zębatką większą?
***** Najprościej i najtaniej będzie podejść do jakiegoś serwisu i zapłacić kilka złotych za pomoc. Gwintownik można kupić choćby na znanym serwisie aukcyjnym.
Niestety ale rower nie pojedzie koła powykręcane a na plecach to chyba nie bardzo nieść a zresztą to jest taki rower zniszczony że szkoda naprawiać.
Ps Np na jakim serwisie aukcyjnym taka coś się w domu może przydać.
***** Allegro, dobre sklepy rowerowe, można popytać w jakiś sklepach z artykułami metalowymi lub narzędziami choć bankowo taniej będzie jednak odwiedzić serwis lub choćby okolicznego mechanika.
Domyślam się, że to suport ze zwykłą osią i wiankami a nie zintegrowany wkład. Prawdopodobnie wystarczą dobre klucze i porządne skręcenie ale polecałbym wybrać się do dobrego serwisu, gdzie zerkną na gwinty ewentualnie wymienią suport na zintegrowany wkład.
Klucze pasują do różnych rodzajów suportów, bez względu na standard w jakim wykonano suport.
Witam , mam problem z suportem w rowerze kross trekking z 2009 r. z przebiegiem ok.6 tyś km a mianowicie po dokręceniu suportu , po 10 - 20 km znowu jest rozregulowany i korba ma luzy - chciałbym się upewnić czy suport jest do wymiany - proszę o odpowiedź .
Witam, mam taki problem. Gdy nakładam ramie korby i chce wkręcić śrube nie sięga ona wkładu supportu. Czy są dłuższe śruby, wszystkie są takie same czy korbe pchać na siłe jak najdalej na wkład? Prosze o pomoc,pozdrawiam
Jest coś podobnego o przerzutkach mocowanych na suport ? Kiedy montować, do czego itp.
Na tym kanale nie
Panie Dominiku mam problem minaowicie mój support jest no niestandardowy tzn taki że nie da się go odkręcić takim specjalnym kluczem czy wie Pan jak się ta to zabrać bo jeżdżąc na rowerze jest masakra nawet pedały spadały cały czas chyba od tej krzywizny i je przyspawałem żeby jakoś jeździć bo w żadnej sposób tego cholerstwa nie mogę odkręcić ;/ ... jest taka 6kątkna śróba ale nie ma takiej welowpustowej i nie wiem czym to odkręcić wszelkie klucze nie pomogają ... ;/
Dzięki, którą przerzutkę regulować najpierw przednią czy tylną?
Mam pytanie, czy uda mi się ściągnąć korbę bez ściągacza? Ewentualnie ile on kosztuje? Zamówiłem rower ze sklepu i niestety przyszedł z lekko skrzywioną korbą
no ja kupiłem wczoraj taki klucz 5 w 1 rodzaj Y i kosztował 29 zł Made in Taivan ( już sie rozpier.......) ale chyba dlatego że te korby były zapieczone troche
Co mogę zrobić jeżeli mam zepsuty gwint w korbie? Wspominasz o tym na 6:50
Można próbować poprawić gwint odpowiednim gwintownikiem ale z reguły jeśli jest on zmasakrowany pozostaje tylko argument siły w postaci młotka.
Nic nie było na temat smarowania suportu , czy przed zamontowaniem wkładu smarujemy jakimś smarem ?
Oo, Turek 2,59zł :D
Turek turkiem ale Activia w czteropaku za 4,59 ;D
Dominik, proszę o cały serwis i nasmarowanie łożysk tego suportu. Dziękuję.
Czy w ramach przygotowania roweru do sezonu powinno wyjąć się i przesmarować wkład suportu? Jeśli tak, to czy smarowanie powinno objąć tylko łożyska czy również inne części wkładu?
Wszystko zależy od tego jaki masz suport. Sprawdzić działanie trzeba, jeśli coś będzie nie tak reagujemy. Standardowy wkład na łożyskach maszynowych wymieniamy na nowy albo jeśli są umiejętności reanimujemy łożyska. W starych suportach na wiankach z kulkami czyszczenie i smarowanie. Poza łożyskami we wkładzie nie ma co smarować (chyba że gwinty przed osadzeniem).
Pozostają sposoby domowe lub jeszcze lepiej wizyta w dobrym serwisie.
Dzięki za film, przydał się przy demontażu wkładu. Mam jednak pewien problem i może kolega będzie w stanie coś doradzić. Wkład na kwadrat, oś 107mm, mufa 68, gwint angielski. Kupiłem nowy suport i prawa miska nie chce się wkręcić. Po bardzo dokładnej inspekcji gwintów i w ramie i miski wydaje się, że są one w porządku. Przy próbie wkręcenia następuje malutki opór, który znika po dokonaniu nie więcej jak ćwierć obrotu. Potem w kółko to samo. Wnioskuje, że miska nie chce z jakiegoś powodu złapać gwintu, choć w pewnym momencie jakiś opór się robi więc coś tam chyba minimalnie łapie.
Czy może być to kwestia zbyt słabo naciętego gwintu na misce? Wydaje mi się, że gwint mógłby być troszkę głębszy, w felernej misce jest baaardzo łagodnie nacięty.
Dzięki jeszcze raz :)
Użyj miski ze starego wkładu. Jeśli jakimś cudem nie pasuje to przynajmniej wkręć ją w mufę suportu - jeśli wejdzie gładko to problemem jest miska nowego wkładu (reklamuj go) a jeśli będą jakieś problemy z wkręceniem to problem leży po stronie mufy (może trzeba poprawić gwint).
Dominik z onthebikecom
Stara miska wkręca się bez problemu. Próbowałem podmienić miski ale niestety mają inne średnice wewnętrzne i nie da rady nałożyć starej na nowy suport. Reklamacja to pewnie słuszne wyjście tylko minęło już trochę czasu od kupna suportu :/
Dominik z onthebikecom
Problem rozwiązany. Śruba od sanek na dole ramy wystawała i przeszkadzała! Lekkie wykręcenie wyeliminowało problem. :)
Dominiku jeśli chodzi o smarowanie gwinu w mufie suportowej,to najlepiej smarem wazelinowym?smart łt też się nada?
Używam głównie ŁT ale tu nada się praktycznie każdy smar - chodzi wyłącznie o zabezpieczenie gwintu przed zapieczeniem.
Dzięki za instrukcję. Mam jednak pytanie. Mam suport na wiankach (stary rower). Rozebrałem żeby wyczyścić łożyska. Wyjąłem także ośkę. Przy składaniu zauważyłem, że ośka nie jest symetryczna. Jeden kwadrat jest dłuższy od drugiego. W związku z tym w jaki sposób zamontować ośkę?
Dłuższa końcówka na stronę napędową czyli na prawo. Nieraz na ośkach są oznaczenia R - L (prawa - lewa).
Jeśli rama ma mufę z typowym gwintem angielskim (a pewnie ma) to nie ma najmniejszego problemu z założeniem H II
Cześć. Przed przykręcaniem korby warto nałożyć na śrubę jakiś smar? Jeśli tak to miedziany, czy jakiś litowy wystarczy?
EmSki Szkoły są dwie - jedni nie dają nic lub dają klej do gwintów a inni smarują. Ja jestem wyznawcą tej drugiej i na gwinty daję odrobinę zwykłego smaru.
Mecze się z odkreceniem śrub korby. Niestety nie są na minus tylko na klucz nasadowy 14. Stara korba jest zapieczona i muszę działać z różnymi preparatami
Witam.Czy wielowpust może być zabezpieczony jakąś plastikową nakładką?
Jeśli chodzi o zabezpieczenie nowego wkładu to oczywiście może posiadać nakładki zabezpieczające wielowpust.
Chodzi o to że posiadam chyba plastikowe miski
katafiejka3 Teraz jasno :))) Miski z tworzywa nie są niczym niezwykłym - stosuje je wielu producentów i całkiem dobrze się sprawdzają. Sugeruję dużą rozwagę przy dokręcaniu czy wykręcaniu by ich nie uszkodzić.
Dzięki.
Zazwyczaj jedna z misek ma kołnierz a druga go nie posiada, często jest wkręcona cała do środka mufy i właśnie od niej zaczynamy.
Są jeszcze suporty Kinex które odkręca się innym kluczem
Zgadza się - na filmie pokazałem jedynie najbardziej popularny i najczęściej spotykany model.