Bitwa pod Grunwaldem - Uzbrojenie Rycerza

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 9 фев 2025
  • Zbroja z okresu Bitwy pod Grunwaldem to temat niezliczonych pytań i rozmów wśród turystów jak i miłośników historii. Nie każdy miał w życiu okazję taką zbroję przywdziać, a i nie każdy wie, z jak wielu elementów taka zbroja się składa.
    Zobaczcie zatem jak wygląda przygotowanie rycerza do bitwy: od ubrania spodniego, aż po nakładaną na zbroję szatę wierzchnią.
    Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie (muzhp.pl) w ramach programu Patriotyzm Jutra (muzhp.pl/pl/p/....
    Pojawiły się pytania dotyczące "dziwacznej" przyłbicy, więc uprzedzając następne komentarz,- właściciela owego artefaktu i równocześnie modela w filmiku:
    Ta dziwaczna przyłbica to prawdziwa ciekawostka. Maszkaron jakich mało i dlatego został zrekonstruowany. Nikt nie ma tak brzydkiego hełmu. :-) Oryginał przechowywany jest w paryskim Musée de Cluny ( Musée National du Moyen Âge). Zachowała się tylko zasłona, która prezentowana jest w formie widocznej na filmie. Zdaniem kilku bronioznawców, z którymi omawiana była rekonstrukcja, tak naprawdę zasłona prezentowana jest w Muzeum źle ... do góry nogami. To co jest otworem oddechowym jest tak naprawdę wizurą, ale dwa wielkie otwory na oczy to po prostu późniejsza przeróbka hełmu (warto zwrócić uwagę, na analogie wyglądu tych otworów do XVI wiecznych hełmów). Wszystko to w porządku tylko zdaniem innych bronioznawców ( a także wykonawcy tej rekonstrukcji) nie da się założyć tej zasłony odwrotnie, bo wżynała by się w gardło noszącego hełm. Sam dzwon hełmu jest już wzorowany na zabytku z Churburga (Castel Coira). Jak widać ciekawostek i pola do rozważań jest w przypadku tego zabytku dużo. I jak tu nie pokusić się o rekonstrukcję?

Комментарии • 91