Úgy érzed, hogy most Chile rombolja a forintot, hogy az a 15 minél kevesebb legyen számukra? Érdekes felvetés. Ha egyszer ezt Gulyás meghallja, már meg is van a következő fordulat az infláció-magyarázáshoz.
Pinochet sosem volt áldozat. Pár évig volt házi őrizetben de sosem lett rendesen elszámoltatva. Voltak erőszakos baloldali szervezetek Chilében de ők Allende ellen voltak mivel úgy gondolták, hogy a szocializmust csak forradalmi úton lehet elérni. Pinochet főként ártatlan embereket ölt és kínzott meg. Allende követői az első puccs kísérlet után (2 volt)kérték,hogy oszlassa fel a parlamentet és hírdetsen ki rendkívüli állapotot de nem tette. Az életével fizetett. Pinochet maga vallotta be, hogy minden erőszakos ellenállást a puccs első pár órájában levertek. Utána már főként csak aktivistákat gyilkoltak meg. Persze kíséreltek meg merényletet Pinochet ellen de ez már jóval a puccs után volt és Allendé-hez nem köthető csoport probálkozott vele.
Jeez azt hittem, hogy valami igen nagy gáz van ott megint, forradalom meg ilyenek, aztán kiderül, hogy mindössze annyi történt, hogy a népszavazás előtt a jobboldal ügyesebben manipulálta a választókat, mint ahogy a baloldal edukálni tudta volna. Hosszabb folyamat ez, ha változást szeretnének, több melót kell valószínűleg belerakni, mert jó nagy aránnyal szavazták le. Kíváncsi leszek megtanulják-e jobban csinálni ezután, a hazai baloldal erre totálisan képtelen, ahogy az látható a választások óta.
Kedvesem, a jobboldal nem manipulált semmit. A baloldal háborús állapotokat generált, szó szerint! Az egész országban gyújtogattak, iskolákat, egyetemeket, kórházakat, múzeumokat, könyvtárakat, szállodákat gyújtottak fel! A kifosztott és utána felgyújtott üzletekben bennégtek emberek, legalább 40. A santiagoi metró egy évig nem tudott teljes kapacitással működni, mert 140 állomásból 70 teljesen kiégett. Száznál több modern, elektromos csuklós buszt gyújtottak fel. Szobrokat döntöttek le. A mai napig bádoglemezek fedik sok üzlet kirakatát, mert annyiszor betörték, hogy nem volt érdemes megcsináltatni. Régen este 8-9 körül nagy élet volt mindenhol, ma Santiagotól az utolsó kisvárosig sötétedés után kihaltak az utcák. És ezt nem a jobboldal csinálta! Szakadjatok le már a százéves klisékről!!!!!!
@@addeshb Én is örülök neki. Viszont az imént hozták nyilvánosságra, hogy újabb alkotmányozó gyűlést akarnak, amibe a jobboldal is beleegyezett. A politikusok egyszerűen evidenciaként tálalják, hogy a jelenlegi szöveg nem legitim, ezért kell teljesen új. A baloldali propaganda szerint ez Pinochet alkotmánya, holott annyiszor volt már módosítva, hogy csak a névelők és segédigék maradtak ugyanazok. Őrült nagy a felháborodás most. Meglátjuk, mi lesz.
micsoda lúzerek, új alkotmánnyal kampányolnak, pedig tudhatnák, hogy rezsicsökkentéssel meg ársapkával kell,kit érdekel az alkotmány? micsoda elmaradott egy nép, alkotmányban gondolkodik /sarcasm
Természetesen Magyarországon még kampányolni sem kellett az új alkotmány mellett, a magyar választó csont nélkül lenyelte, hogy egyik napról a másikra lett egy új alaptörvény.
@@aramshakkour6704 Lehet, hogy a világban mást sem hallani, csak a "másik felet". Konkrétan ebben a videóban a szélsőbal hagyományos toposzait turbózza fel a szerző a santago-i fiatal felső középosztály "forradalmának" toposzaival. Teljesen elhallgatja, hogy a választópolgárok az egész országban egységesen, 23% különbséggel elutasították mindazt, amit a videó lelkes forradalmárai képviselnek. Természetesen a chilei baloldalnak van erre válasza: szerintük ez a hatalmas többség "csóró, buta fasiszta". Kiváló érv, igaz?
A lítium, és a réz. Kína, újabban Oroszország és Irán is nyomul, az elnyomás, elszegényítés része a felkelés a "neoliberalizmus" ellen. A fenti három ország intim kapcsolatban van Venezuelával, amely aktívan együttműködik a chilei szélsőbalos pártokkal, ezeknek az aktivistáit Venezuelában képezik ki, például.
Friedman: "... a piac alulról építkezik...." 🤣🤣🤣 Nem tudom, hogy ezt az évszázad viccének, vagy az évszázad hazugságának hívjam-e - attól függ mennyire mondta komolyan a bácsi.
Ideális helyzetben a piac alulról építkezne... megkockáztatom, hogy akkor, amikor Friedman ezt így kimondta, akkor ez igaz is volt, csak hát sajnos ma már ez olyan szinten átbukott a fordítottjára, hogy akár viccnek is elmenne.
Chilében a vállalkozások nagy többsége mikro-, kis-, vagy középvállalkozás. Annyira, hogy még a koldusok sem csak simán koldulnak, hanem ajánlanak valamit cserébe, hagyományosan "parche curitá-t", azaz sebtapaszt. Van emberi méltóságuk, és senki nem alázza meg őket. Ahogy a kóbor kutyákba sem rúgnak bele, hanem még a szombat déli bevásárlási csúcsforgalomban is kikerülik a járda közepén pihenő kutyát.
@@GNDagatt Akkor se volt igaz már réges-régen. Ezenkívül Adam Smith-t emlegette, aki akkora blőd ökörségeket hordott össze, hogy ihajja: piac láthatatlan keze és hasonló marhaságok. A modern közgazdaságtan összes tanítása blődli baromság. Semmi se igaz belőle, kb annyira hiteles, mint Lenini meg Marxi közgazdaságtan: semennyire. A piac semmi más, mint termelők közös tere ahol kicserélik az áruikat illetve azért az érvényben lévő pénzzel fizetnek. Csak van egy probléma. Ha a pénzt egy szűk elit teremti, szabályozza, dönti el az árfolyamát, akkor a piacon teljhatalomra tesz szert. Onnan kezdve ott nem épül alulról semmi se. Márpedig 1514 óta az első bankárpápa megválasztása óta pontosan ez történik. Minden más csak ócska demagógia, semmi köze a valóssághoz. Akkor építkezne alulról piac, ha a piacra jutás szabályai egyformán vonatkoznának mindenkire, ha a szereplők jogai egyformák, valamint a piacon saját belátása szerint képezheti az árait, és semmi se kényszeríti a termék árának meghatározása, minőségének előállítása tekintetében. Mikor volt ilyen?? 500 éve semmikor. A Piacon emberek vannak és mivel a a gazdaság pénz alapú, a piacot azok vezérli, akinél a pénz van, akik a pénz felett teljhatalommal rendelkeznek. Ennyi.
@@IdaKiss Ez majdnem mindenhol így van, a vállalkozások többsége kicsi - ez csak egy jólhangzó frázis. Kérdés az, hogy ezeknek a vállalkozásoknak mekkora képviselete van a kormányzatban, mekkora az állam jövőjének alakításába való beleszólása. És ezt látatlanban is meg tudom mondani, nagyjából semmi. Négyévente leszavazgatnak arra, aki éppen több koncot osztogatott oszt jónapot. Semmi nem változik és semmi se javul. A bankárok pedig ott is bankárok, ők döntenek mindenben, nem a kormány. Erről meg megint ennyit.
@@kkjj6325 Jelentős képviselete van a kis- és középvállalkozásoknak, Chilében kellemes dolog (volt) kisvállalkozónak lenni, különösen Pinera kormányai idején. Az állam jövőjét akkoriban a radikálisokon kívül nem kérdőjelezte meg senki. Az adók alacsonyak voltak, és a bürokrácia elviselhető. Gyutacspénzek, ingyenes kurzusok a kezdőknek, az állam által fenntartott "piactér" a nagyobbaknak. Ez a helyzet a második Bachelet-kormány idején kezdett romlani. Ez volt az a kormány, amely legalizálta a kommunista pártot.
Csodálkoznak h szegénységben élnek miközben 6 gyereket csinálnak a még szakmunkást sem végzett bádogházakban lakó halászok is, még a felmenőik is a parti vizekbe járnak wc-zni a tengerre tákolt putrijaikban 1 négyszögletes lukon át! (pl; Cité Soleil-ben, szemét és bűz mindenhol..)
Chile Latin-Amerika legjobban működő gazdasága volt. A gazdasági teljesítménynek, és a középbal kormányoknak köszönhetően 1990 és 2010 között 45%-ról 7%-ra csökkent a mélyszegénységben élők aránya. Kialakult egy teljesen új középosztály, soha ilyen társadalmi mobilitás nem volt az országban. Valóban, vannak társadalmi egyenlőtlenségek, azonban az alul levők életszínvonala és minősége folyamatosan növekedett. Egészen addig, amíg jött a szélsőbal, és szétverte az országot 2019-ben. A kommunisták szó szerint azt mondják, hogy inkább legyen szegénység, és egyenlőség, mint gyarapodás, életszínvonal-javulás, és egyenlőtlenség.
Hát, nem tudtuk meg, hogy miért pont a metrójegy drágulása volt az utolsó csepp a pohárban. Igaz, most már azt sem, hogy Allende rendszere gazdaságilag is sikeres lett volna-e, vagy Venezuela sorsára jut. Mivel a globális világunk már ötven éve is rossz, egyenlötlen és igazságtalan volt, nem csoda, hogy egy rossz, egyenlötlen és igazságtalan rendszer sikeres tudott lenni benne. A kérdés az, ilyen körülmények közt hogy lehet sikeres egy egyenlö és igazságos rendszer.
A wiki szerint az Allende kormány közel sem volt olyan sikeres/ártatlan, mint ahogy a videóban láthatjuk. Az első hónapok sikeressége után a reálbérek értéke kb harmadára esett vissza, a GDP évente 5-6%-kal csökkent, árbefagyasztással (honnan ismerős ez) próbálkoztak, az infláció 35-ről 140 %-ra nőtt.
Ha hallottál/olvastál valaha a Monroe-doktrínáról, az már elég sokat megmagyaráz. Érdemes lenne elolvasni Philip Agee: A cégen belül/CIA-naplók című könyvét a módszerekről. Azt, hogy hogyan működik az IMF és hasonlók, a "nemzetközi" (nyugati valójában) hitelminősítők stb., akkor senki sem csodálkozna. Jeffrey Sachs - a '90-es években az IMF közgazdásza - mai cikkeit elolvasni, videóit megnézni a YT-on.
Megértetted a videót???? és ezek után ezt mondod. És neked is egy szavazatod van, mint nekem....... A nagy lázadás után simán leszavazták az új alkotmányt népszavazáson és megtartották a Pinochet féle vadkapitalista, elnyomó alkotmányt. Önként és dalolva, csak egy kampány hatására.
ne értsd félre nem téged akarlak kinevetni, csak 100 éve minden katasztrófa próféta ilyeneket mondogat... ja várj, lehet 1000 éve Vannak problémák és nagyon sok gond van a világban de a történelmi tapasztalatok szerint olyan amit te mondasz nem valószínű hogy történni fog
ahogy leninetek mondta: tanulni, tanulni, tanulni! Utána lehet értelmezni a történelmet, akár ilyen koncepciózus, félművelt sząrságokkal is... lyunta. az.... :P
Az alkotmány elutasítása az egész társadalmat áthatotta. A legnagyobb elutasítottsága éppen a legszegényebb negyedekben, és azokon a területeken volt, ahol a legtöbb őslakos lakik. Az elutasítók között volt számos baloldali politikus, és középbal társadalmi mozgalom is.
Ez volt az egyik legjobb marxista vagyonközösség (kommunizmus) hírverés (propaganda) előadása. Csak elfelejtette említeni az allendei társadalmasítás (szocializmus) által éhségbe vitt chilei asszonyok üres fazekakat kongató tüntetéseit.
Volt ott más is. Például a mezőgazdasági reform, amelyet részben a kommunisták fegyveres csoportjai vittek véghez, nem riadva vissza a rombolástól, gyilkolástól, nők tömeges megerőszakolásától. Allende nem volt képes ezeket megfékezni. Nem véletlen, hogy a Santiago-tól távoli vidékeken azóta is következetesen, mindig jobboldali jelöltek győznek a választásokon, és ezeken a helyeken volt a legmagasabb az alkotmánytervezet elutasítottsága.
@@gaborbakos7058 Kedves Gábor, ez a fedőtörténet. A valóságban puccskísérlet zajlott, amit egy másik kommentemben részletesen leírtam. Mióta kell mindent elhinni, amit a kommunisták állítanak? Ja, vagy Orbán? Csak hogy tudd: Chilében a kommunisták ugyanazokat a dolgokat igyekszenek végrehajtani, mint Orbán Magyarországon. Egymás tükörképei. A populizmus már csak ilyen.
És termel valami hasznot/esetleg "profit"-ot hazánknak is? Azt már látom h Friedman magyar bevándorló zsidó család gyermekeként lett világhíres az Államokban.
Ajánlom Portavoz zenéit, jól megénekli milyen az élet Chilében. Pl. az El otro Chile c. szám az Escribo rap con r de revolucion albumon - watch?v=82J88JBgJs4
Megnéztem. Portavoz amiatt sír, hogy milyen nehéz a középosztály élete. Elfelejti, hogy harminc évvel ezelőtt ennek a középosztálynak még híre-hamva sem volt. Harminc évvel ezelőtt a Gini-index szerint a lakosság 45%-a élt szegénységben, míg 2019 októbere előtt csupán 7%. (Azóta ez a szám felment kb. 10%-ra részben a felkelés, részben a pandémia, és jelentős részben a kontrollálatlan bevándorlás miatt.) Ennek az új középosztálynak egy része valóban nehezen él, ugyanis egyre többeknek van felsőfokú végzettsége, de az álláslehetőségek nem bővültek. Lecsúszni pedig senki nem szeret, ez érthető. Az alternatíva az lehetett volna, ha nem egyetemi diplomáért hajtanak, hanem szereznek egy felsőfokú technikusi végzettséget, amivel azonnal el lehet helyezkedni, és a fizetések ugyanolyanok, vagy jobbak, mint a felsőfokú végzettséggel. Érdekes lenne megtudni, miért ekkora a presztizse az egyetemi diplomának.
@@IdaKiss Ja, de ese Chile que definen de clase media. De nem csak a saját problémáiról énekel benne. Csak pár sort kiemelve amire a magyar valóság is kezd hasonlítani; ..donde hay menos escuelas que botillerías.. el de los hospitales colapsados donde no hay camilla y te atiende. A korfáról nem énekel benne, de amúgy az is az övékéhez hasonlít. Ezzel a baby boom-al talán utol is érjük őket benne és akkor mehetnek majd a gyerekek egyházi iskolákba tanulni mert a közoktatás le van rohadva. Megtanítják őket büszke magyarnak lenni meg szeretni Istent, hiszen ha ebben az életben nem is; majd a Mennyországban jó lesz nekik. Addig is küzdjenek és dolgozzanak mert kell a Szent Keresztény-Konzervatív, Ős-Büszkemagyar Főméltóságos Uraságoknak a pénz yachtokra, csajokra és kokainra!
Nyilván akik jól élnek ott Chilében másképp látják a dolgokat, de az is nyilvánvaló, hogy a szegények se teljesen hülyék. Az hogy elutasították az új alkotmányt még a szegényke is, nyilván azt jelenti, hogy olyan dolgok is voltak benne, amik vállalhatatlanok. Abban is biztos vagyok, hogy azok a szegények akik elutasították, teljesen más pontok miatt utasították el, mint a gazdagok és hatalmasok. Arról nem beszélve, hogy ne legyünk naívak: a választások és népszavazások világszerte csalások. Szóval nem tudhatjuk valójában mennyi volt a támogatottsága ennek az alkotmánynak.
Ezesetben aligha lehetett szó csalásról. A választópolgárok több mint 80%-a szavazott, a szavazatszámlálás nyilvános volt, jónéhány körzetben a televízió is közvetítette. Az ellenzéki pártok megfigyelői ott ültek egész nap, és árgus szemekkel figyelték mi történik.
Nyilván minden egyes nyolcáltalános (vagy annak a chilei megfelelője) végigolvasta az új alkotmányt és végiggondolta az előnyeit és a hátrányait társadalomtudományi és gazdasági szempontok alapján. Én meg egy űrhajós vagyok. Én inkább kellően hatékony ellenkampányt szimatolok. Ez a legtöbb országban tényleg arról szól, ki tud hangosabban mélyebbre ható szlogeneket kiabálni. Például ha elég meggyőzően szajkózod, hogy a másik fél nemi átalakító műtétet akar végrehajtani az óvodás gyerekeden, az egyszerű emberben előbb fog megszólalni a szülői féltési ösztön, mint a racionalitás.
@@EvangelionPower Igen az is jó propaganda duma.... lenne, ha nem lenne még igaz is. Orbánék olyanok, mint a rossza óra: naponta egyszer a helyes időt mutatja.
Boric diákvezér volt, a Frente Amplio nevű képződmény egyik vezetője, amely természetesen a kommunista párt spin-off-ja. Emiatt van most nagy bajban. A baloldal történelmi vereséget szenvedett, a kongresszusban és a szenátusban nincs többsége. Nem mer fellépni mindazok a dolgok ellen, amik mellett tizenévig csápolt. És nem mer "neoliberális" gazdaságpolitikát folytatni, dúrja szét a gazdaságot.
A szocializmus egy rémálom volt, csak Aliende ezt valamiért nem volt hajlandó tudomásul venni - tény hogy például Rakovszkij jegyzőkönyv akkor még korántsem volt annyira ismert mint akár '80-as és '90-es években, de azért igenis lehetett tudni mi folyik az ún "szocialista" országokban. Szóval Nem biztos, hogy Aliendének olyan hű de jó szándékai voltak. Ugyanakkor ma már azt is lehet tudni, hogy bizony a "szocializmust" valójában óriási USA-banki támogatással lehetett csak fenntartani. Akik pedig a pénzt adták, azok irányították is. Tehát a neoliberális USA-t, a Dél-Amerikai katonai diktatúrákat és a szocializmust is a bankárok hozták létre és irányították végig. Ennek az igazságát kéne végre felfogni.
@@GergelyPal. Mindenkinek. 1990 óta az országban sosem látott társadalmi mobilitás ment végbe. A mély szegénységben élők aránya 45%-ról 7%-ra csökkent. Kialakult egy új középosztály. Fokozatosan javultak a szolgáltatások. Egészen 2019-ig, amíg jött a szélsőbal, megígért fűt-fát, és szétbarmolta az országot.
@@IdaKiss "a jövedelemkülönbség 65 százalékkal nagyobb az OECD-átlagnál. A nemzeti összvagyon 25 százaléka fölött a népesség egy százaléka rendelkezik, a munkanélküliség tízszázalékos, és tízből hat családnak nincs elég jövedelme ahhoz, hogy fedezni tudja a havi kiadásokat."
Chilében még Pinochet után sincs sikere a komcsiknak. Csak így tovább! Az etnikai és választás eredményi térképeket érdemes összevetni. Ahol a legnagyobb az őslakosok aránya, ott szavaztak a legtöbben ellene.
A radikális baloldal prüszköl, ugyanis a "mindenki hülye, csak én vagyok helikopter", avagy "mindenki szembejön az autópályán, ezek hülyék" - szindromától szenved.
@@attilakiss7362 Ha a kommunistákra hagyjuk, mert nem képesek hidat építeni a szakadék fölött. Őket csak a szakadék mélyítése érdekli, és azon dolgoznak.
Nagyon képmutatónak és naívnak kell lenni ahhoz, hogy ne legyen önkritikánk, és ne vegyük észre, hogy ha ez nem csak a jobboldalra, akkor ugyanúgy mindkét oldalra igaz. Avagy ezzel a felmondással pont azt igazoltad, hogy a jobboldal képzeli magát "helikopternek". Ezek a hasonlatokkal való példálózások egy valamire jók, hogy meggyőzzük saját magunkat.
@@Sorosgyorgybaloldal Nagyon igaz. Évek óta elképedve figyelem, ahogy a chilei szélsőbal egy az egyben ugyanazokat lépi meg, mint Orbán. Egymás tükörképei.
@@Sorosgyorgybaloldal A szélsőbalos alkotmánytervezet elsöprő elutasítása a népszavazáson nem a jobboldal sikere, hanem a jobboldal, és a mérsékelt baloldalé együtt. Sok baloldali politikus és filozófus kiállt a tervezet destruktív elemei ellen. A chileiek alapvetően középre húznak, nem szeretik a szélsőségeket.
Kicsit izzadság szagú lett a videó, de érdeklődve néztem végig. Bár 14 percbe belesűríteni mindent az szerintem lehetetlen lett volna... Kicsit az az érzésem támadt, hogy ez volt az "első" rész... Ez így nem volt kidolgozva, átgondolva. Nem rátok vall ez a munka. Lehet, hogy semmi köze a témához, de ha jól emlékszem Torgyán József (🎚️) neve által még itthon is volt kapcsolódásunk Chiléhez. Ez a szál valahogy kimaradt. Illetve érdekes lett volna ezt a témát is kibontani. Így maradt az érzés, hogy egy zanzásított anyagból vonjam le a következtetéseket, hogy bizony-bizony az Orbán-kormány is ugyanezt csinálja... Vagy nem... A Gyurcsányék csinálnák... Vagy nem... Kusza lett így na!
Ez a videó 14 percbe sűríti a CNN-től átvett információkat, melyek teljes egészében a szélsőbal eredetmítoszait és legendáit mondja fel, a valósághoz 100%-ig nincs semmi köze.
@@BiharyGabor A CNN-t nem minősítem, hanem tapasztalataim alapjan kozlom, hogy az ujsagiras alapszabalyat nem tartjak be. Nem hallgatjak meg a masik felet, hanem kizarolag a sajat elvbarataik kozlemenyeit masoljak. A helyi tudositoikat is eszerint valogatjak ki. A BBC szinten. A Deutsche Welle is. Nem koltenek sajat tudositokra. Ez ertheto, mivel az internet kannibalkent felfalta a szerioz ujsagirast. Nincs megoldva a fuggetlen tenyfeltaras finanszirozasa. Emellett azonnal kell az informacio, lehetoleg akkor, amikor meg meg sem tortent.
@@BiharyGabor Koszi, mar regota "csoro fasiszta" , facho pobre vagyok. A chilei szelsobal igy oldja fel azt a kognitiv disszonanciat, hogy az alsobb osztalyok nem kernek a megvaltasbol. Amiota elsopro tobbseggel leszavaztak a radikalis baloldaliak altal irt alkotmanytervezetet, azota le is hulyezik azokat, akiknek nem kellenek. Szociologiailag a fiatal kozeposztaly lazad, es szervezi a lazadast. Az alkotmanytervezet elutasitasa a legszegenyebb tartomanyokban volt a legmagasabb. Ezt add ossze. A CNN es a BBC nem vette a faradsagot, hogy ezeknek az alapveto tenyeknek utananezzen, es elgondolkodjon rajta, hanem szo szerint bemasolta a kommunistak kozlemenyeit. Es en vagyok a fasiszta?
@@Erik70 Itt en az amerika politikai erdekervenyisitesere gondoltam. Arra a rengeteg aljassagra amit a vilagon elkovetnek ,gatlastalanul beavatkozva masok eletebe. Ami del-amerika eseteben mindig koztudott volt.
@@sonajrilhav ez elmondható a franciákra, angolokra, belgákra, oroszokra... Talán néha jobb nem a múlton keseregni és azt figyelni hogy most és ma mit képviselnek, nem pedig azt amit felmenőik többszáz éve.
@@sonajrilhav Ez nem Amerika, ez részben Oroszország, Kína, Irán. Akik karöltve a szocialista rendszer összeomlása után munka nélkül maradt kommunistákkal és társaikkal új vadászmezőket kerestek.
Megmondom én mi volt a gond! 7 mp után kiderült! A metró jegyek 15 ft-al drágultak ott. Persze, hogy fel vannak háborodva. Egy darab forintjuk nincs.
😁
A magyar állam meg nem adja el nekik a bivalyerős forintot.
LOL
Úgy érzed, hogy most Chile rombolja a forintot, hogy az a 15 minél kevesebb legyen számukra? Érdekes felvetés. Ha egyszer ezt Gulyás meghallja, már meg is van a következő fordulat az infláció-magyarázáshoz.
Jó vicc! :D
Bár jelentéktelennek tűnik, tegyük hozzá - a riportban is elhangzik -, hogy ez az utolsó szalmaszál volt, sok más intézkedés után.
Huntának nem juntának kell mondani egyébként jó lett örülök, hogy foglalkoztok az első 9/11-el.
Pinochet sosem volt áldozat. Pár évig volt házi őrizetben de sosem lett rendesen elszámoltatva. Voltak erőszakos baloldali szervezetek Chilében de ők Allende ellen voltak mivel úgy gondolták, hogy a szocializmust csak forradalmi úton lehet elérni. Pinochet főként ártatlan embereket ölt és kínzott meg. Allende követői az első puccs kísérlet után (2 volt)kérték,hogy oszlassa fel a parlamentet és hírdetsen ki rendkívüli állapotot de nem tette. Az életével fizetett. Pinochet maga vallotta be, hogy minden erőszakos ellenállást a puccs első pár órájában levertek. Utána már főként csak aktivistákat gyilkoltak meg. Persze kíséreltek meg merényletet Pinochet ellen de ez már jóval a puccs után volt és Allendé-hez nem köthető csoport probálkozott vele.
Jeez azt hittem, hogy valami igen nagy gáz van ott megint, forradalom meg ilyenek, aztán kiderül, hogy mindössze annyi történt, hogy a népszavazás előtt a jobboldal ügyesebben manipulálta a választókat, mint ahogy a baloldal edukálni tudta volna. Hosszabb folyamat ez, ha változást szeretnének, több melót kell valószínűleg belerakni, mert jó nagy aránnyal szavazták le. Kíváncsi leszek megtanulják-e jobban csinálni ezután, a hazai baloldal erre totálisan képtelen, ahogy az látható a választások óta.
Kedvesem, a jobboldal nem manipulált semmit. A baloldal háborús állapotokat generált, szó szerint! Az egész országban gyújtogattak, iskolákat, egyetemeket, kórházakat, múzeumokat, könyvtárakat, szállodákat gyújtottak fel! A kifosztott és utána felgyújtott üzletekben bennégtek emberek, legalább 40. A santiagoi metró egy évig nem tudott teljes kapacitással működni, mert 140 állomásból 70 teljesen kiégett. Száznál több modern, elektromos csuklós buszt gyújtottak fel. Szobrokat döntöttek le. A mai napig bádoglemezek fedik sok üzlet kirakatát, mert annyiszor betörték, hogy nem volt érdemes megcsináltatni. Régen este 8-9 körül nagy élet volt mindenhol, ma Santiagotól az utolsó kisvárosig sötétedés után kihaltak az utcák. És ezt nem a jobboldal csinálta! Szakadjatok le már a százéves klisékről!!!!!!
@@IdaKiss Oh én örülök neki, hogy így alakult a népszavazás, de köszönöm, így sokkal világosabb a dolog :)
@@addeshb Én is örülök neki. Viszont az imént hozták nyilvánosságra, hogy újabb alkotmányozó gyűlést akarnak, amibe a jobboldal is beleegyezett. A politikusok egyszerűen evidenciaként tálalják, hogy a jelenlegi szöveg nem legitim, ezért kell teljesen új. A baloldali propaganda szerint ez Pinochet alkotmánya, holott annyiszor volt már módosítva, hogy csak a névelők és segédigék maradtak ugyanazok. Őrült nagy a felháborodás most. Meglátjuk, mi lesz.
Hát az biztos h ott nem a ferdehajlam "protezsálása" és az 1x már özönvizet gerjesztő Atlantisz ukránpárti nyalizása a főirányelvük..!
micsoda lúzerek, új alkotmánnyal kampányolnak, pedig tudhatnák, hogy rezsicsökkentéssel meg ársapkával kell,kit érdekel az alkotmány? micsoda elmaradott egy nép, alkotmányban gondolkodik /sarcasm
Természetesen Magyarországon még kampányolni sem kellett az új alkotmány mellett, a magyar választó csont nélkül lenyelte, hogy egyik napról a másikra lett egy új alaptörvény.
Nálunk is volt egy ilyen piszkos kampány 2010-től 2022-ig.
Tehát piszkos dolog egy olyan kormányt elzavarni, mely saját bevallása szerint végig hazudott és nem csinált semmit?
Kitűnő videó!
Mitől? Megkérdezték a másik felet? Ez lenne a minimum. De csak a szélsőbalos opinológusok szónokolnak.
@@IdaKiss mást sem hallani a világban, csak a "másik felet".
Mint kommunista propaganda.
@@aramshakkour6704 Lehet, hogy a világban mást sem hallani, csak a "másik felet". Konkrétan ebben a videóban a szélsőbal hagyományos toposzait turbózza fel a szerző a santago-i fiatal felső középosztály "forradalmának" toposzaival. Teljesen elhallgatja, hogy a választópolgárok az egész országban egységesen, 23% különbséggel elutasították mindazt, amit a videó lelkes forradalmárai képviselnek. Természetesen a chilei baloldalnak van erre válasza: szerintük ez a hatalmas többség "csóró, buta fasiszta". Kiváló érv, igaz?
@@IdaKiss és tessék csak mondani idácska, kit kellett volna megkérdezni a másik oldalról, pinochet tábornok urat?
a junta HUNTÁNAK ejtendő,ciki ha valaki nem tudja
és valszín h a juntos azaz együtt-közösen-egyszerre, stb.. espanol szavukból ered
Csak a lítiumért megy ott is harc..persze, ezért le kell nyomni az embereket is..a jegy áremelése csak indikátor
A lítium, és a réz. Kína, újabban Oroszország és Irán is nyomul, az elnyomás, elszegényítés része a felkelés a "neoliberalizmus" ellen. A fenti három ország intim kapcsolatban van Venezuelával, amely aktívan együttműködik a chilei szélsőbalos pártokkal, ezeknek az aktivistáit Venezuelában képezik ki, például.
Friedman: "... a piac alulról építkezik...." 🤣🤣🤣
Nem tudom, hogy ezt az évszázad viccének, vagy az évszázad hazugságának hívjam-e - attól függ mennyire mondta komolyan a bácsi.
Ideális helyzetben a piac alulról építkezne... megkockáztatom, hogy akkor, amikor Friedman ezt így kimondta, akkor ez igaz is volt, csak hát sajnos ma már ez olyan szinten átbukott a fordítottjára, hogy akár viccnek is elmenne.
Chilében a vállalkozások nagy többsége mikro-, kis-, vagy középvállalkozás. Annyira, hogy még a koldusok sem csak simán koldulnak, hanem ajánlanak valamit cserébe, hagyományosan "parche curitá-t", azaz sebtapaszt. Van emberi méltóságuk, és senki nem alázza meg őket. Ahogy a kóbor kutyákba sem rúgnak bele, hanem még a szombat déli bevásárlási csúcsforgalomban is kikerülik a járda közepén pihenő kutyát.
@@GNDagatt Akkor se volt igaz már réges-régen. Ezenkívül Adam Smith-t emlegette, aki akkora blőd ökörségeket hordott össze, hogy ihajja: piac láthatatlan keze és hasonló marhaságok.
A modern közgazdaságtan összes tanítása blődli baromság. Semmi se igaz belőle, kb annyira hiteles, mint Lenini meg Marxi közgazdaságtan: semennyire.
A piac semmi más, mint termelők közös tere ahol kicserélik az áruikat illetve azért az érvényben lévő pénzzel fizetnek.
Csak van egy probléma. Ha a pénzt egy szűk elit teremti, szabályozza, dönti el az árfolyamát, akkor a piacon teljhatalomra tesz szert. Onnan kezdve ott nem épül alulról semmi se. Márpedig 1514 óta az első bankárpápa megválasztása óta pontosan ez történik. Minden más csak ócska demagógia, semmi köze a valóssághoz.
Akkor építkezne alulról piac, ha a piacra jutás szabályai egyformán vonatkoznának mindenkire, ha a szereplők jogai egyformák, valamint a piacon saját belátása szerint képezheti az árait, és semmi se kényszeríti a termék árának meghatározása, minőségének előállítása tekintetében. Mikor volt ilyen?? 500 éve semmikor.
A Piacon emberek vannak és mivel a a gazdaság pénz alapú, a piacot azok vezérli, akinél a pénz van, akik a pénz felett teljhatalommal rendelkeznek. Ennyi.
@@IdaKiss Ez majdnem mindenhol így van, a vállalkozások többsége kicsi - ez csak egy jólhangzó frázis. Kérdés az, hogy ezeknek a vállalkozásoknak mekkora képviselete van a kormányzatban, mekkora az állam jövőjének alakításába való beleszólása. És ezt látatlanban is meg tudom mondani, nagyjából semmi. Négyévente leszavazgatnak arra, aki éppen több koncot osztogatott oszt jónapot. Semmi nem változik és semmi se javul.
A bankárok pedig ott is bankárok, ők döntenek mindenben, nem a kormány.
Erről meg megint ennyit.
@@kkjj6325 Jelentős képviselete van a kis- és középvállalkozásoknak, Chilében kellemes dolog (volt) kisvállalkozónak lenni, különösen Pinera kormányai idején. Az állam jövőjét akkoriban a radikálisokon kívül nem kérdőjelezte meg senki. Az adók alacsonyak voltak, és a bürokrácia elviselhető. Gyutacspénzek, ingyenes kurzusok a kezdőknek, az állam által fenntartott "piactér" a nagyobbaknak. Ez a helyzet a második Bachelet-kormány idején kezdett romlani. Ez volt az a kormány, amely legalizálta a kommunista pártot.
Jó vót. Haitiról is lehetne egy videó, elképesztő ami ott megy.
Csodálkoznak h szegénységben élnek miközben 6 gyereket csinálnak a még szakmunkást sem végzett bádogházakban lakó halászok is, még a felmenőik is a parti vizekbe járnak wc-zni a tengerre tákolt putrijaikban 1 négyszögletes lukon át! (pl; Cité Soleil-ben, szemét és bűz mindenhol..)
Chilében neoliberális gazdaság volt. Akik leírják milyen jó volt... Hát hatalmas társadalmi egyenlőtlenség van ott így is.
Chile Latin-Amerika legjobban működő gazdasága volt. A gazdasági teljesítménynek, és a középbal kormányoknak köszönhetően 1990 és 2010 között 45%-ról 7%-ra csökkent a mélyszegénységben élők aránya. Kialakult egy teljesen új középosztály, soha ilyen társadalmi mobilitás nem volt az országban. Valóban, vannak társadalmi egyenlőtlenségek, azonban az alul levők életszínvonala és minősége folyamatosan növekedett. Egészen addig, amíg jött a szélsőbal, és szétverte az országot 2019-ben. A kommunisták szó szerint azt mondják, hogy inkább legyen szegénység, és egyenlőség, mint gyarapodás, életszínvonal-javulás, és egyenlőtlenség.
@@IdaKiss Nagyon jól megmondtad!
Ki a faszt érdekel az egyenlőtlenség? A szegénységet kell felszámolni.
Hát, nem tudtuk meg, hogy miért pont a metrójegy drágulása volt az utolsó csepp a pohárban. Igaz, most már azt sem, hogy Allende rendszere gazdaságilag is sikeres lett volna-e, vagy Venezuela sorsára jut. Mivel a globális világunk már ötven éve is rossz, egyenlötlen és igazságtalan volt, nem csoda, hogy egy rossz, egyenlötlen és igazságtalan rendszer sikeres tudott lenni benne. A kérdés az, ilyen körülmények közt hogy lehet sikeres egy egyenlö és igazságos rendszer.
A wiki szerint az Allende kormány közel sem volt olyan sikeres/ártatlan, mint ahogy a videóban láthatjuk. Az első hónapok sikeressége után a reálbérek értéke kb harmadára esett vissza, a GDP évente 5-6%-kal csökkent, árbefagyasztással (honnan ismerős ez) próbálkoztak, az infláció 35-ről 140 %-ra nőtt.
Latin-Amerikában senki sem volt sikeres és ártatlan és most sem az.
Ha hallottál/olvastál valaha a Monroe-doktrínáról, az már elég sokat megmagyaráz.
Érdemes lenne elolvasni Philip Agee: A cégen belül/CIA-naplók című könyvét a módszerekről.
Azt, hogy hogyan működik az IMF és hasonlók, a "nemzetközi" (nyugati valójában) hitelminősítők stb., akkor senki sem csodálkozna.
Jeffrey Sachs - a '90-es években az IMF közgazdásza - mai cikkeit elolvasni, videóit megnézni a YT-on.
Magyarországon is ezt kellene csinálni a népnek
Megértetted a videót???? és ezek után ezt mondod. És neked is egy szavazatod van, mint nekem.......
A nagy lázadás után simán leszavazták az új alkotmányt népszavazáson és megtartották a Pinochet féle vadkapitalista, elnyomó alkotmányt. Önként és dalolva, csak egy kampány hatására.
Az egesz vilag ilyen lesz.
🤣
ne értsd félre nem téged akarlak kinevetni, csak 100 éve minden katasztrófa próféta ilyeneket mondogat... ja várj, lehet 1000 éve
Vannak problémák és nagyon sok gond van a világban de a történelmi tapasztalatok szerint olyan amit te mondasz nem valószínű hogy történni fog
A "progresszív erők" ezen dolgoznak. Kanada már gáz. Az USÁ-ban is kivillantották az alsószoknyájukat.
Ha hagyjuk, sajnos.
Ebben nem hiszek, a Mars pl. szerintem marad a régi.
Butahó. Chilében van a világ legnagyobb lítium tartaléka. Ez folyik ott.
ahogy leninetek mondta: tanulni, tanulni, tanulni! Utána lehet értelmezni a történelmet, akár ilyen koncepciózus, félművelt sząrságokkal is... lyunta. az.... :P
Az alkotmány elutasítása az egész társadalmat áthatotta. A legnagyobb elutasítottsága éppen a legszegényebb negyedekben, és azokon a területeken volt, ahol a legtöbb őslakos lakik. Az elutasítók között volt számos baloldali politikus, és középbal társadalmi mozgalom is.
Ez volt az egyik legjobb marxista vagyonközösség (kommunizmus) hírverés (propaganda) előadása. Csak elfelejtette említeni az allendei társadalmasítás (szocializmus) által éhségbe vitt chilei asszonyok üres fazekakat kongató tüntetéseit.
Volt ott más is. Például a mezőgazdasági reform, amelyet részben a kommunisták fegyveres csoportjai vittek véghez, nem riadva vissza a rombolástól, gyilkolástól, nők tömeges megerőszakolásától. Allende nem volt képes ezeket megfékezni. Nem véletlen, hogy a Santiago-tól távoli vidékeken azóta is következetesen, mindig jobboldali jelöltek győznek a választásokon, és ezeken a helyeken volt a legmagasabb az alkotmánytervezet elutasítottsága.
Biztos nagyon jó lehetett ott a tömegeknek, ha 15 Ft-nyi metrójegy áremeléstől erőszakos zavargások törtek ki.
@@gaborbakos7058 Kedves Gábor, ez a fedőtörténet. A valóságban puccskísérlet zajlott, amit egy másik kommentemben részletesen leírtam. Mióta kell mindent elhinni, amit a kommunisták állítanak? Ja, vagy Orbán? Csak hogy tudd: Chilében a kommunisták ugyanazokat a dolgokat igyekszenek végrehajtani, mint Orbán Magyarországon. Egymás tükörképei. A populizmus már csak ilyen.
Budapest meg adott egy magánegyetemet, amelyet Miltonról neveztek el.
És termel valami hasznot/esetleg "profit"-ot hazánknak is? Azt már látom h Friedman magyar bevándorló zsidó család gyermekeként lett világhíres az Államokban.
Ajánlom Portavoz zenéit, jól megénekli milyen az élet Chilében. Pl. az El otro Chile c. szám az Escribo rap con r de revolucion albumon - watch?v=82J88JBgJs4
Megnéztem. Portavoz amiatt sír, hogy milyen nehéz a középosztály élete. Elfelejti, hogy harminc évvel ezelőtt ennek a középosztálynak még híre-hamva sem volt. Harminc évvel ezelőtt a Gini-index szerint a lakosság 45%-a élt szegénységben, míg 2019 októbere előtt csupán 7%. (Azóta ez a szám felment kb. 10%-ra részben a felkelés, részben a pandémia, és jelentős részben a kontrollálatlan bevándorlás miatt.)
Ennek az új középosztálynak egy része valóban nehezen él, ugyanis egyre többeknek van felsőfokú végzettsége, de az álláslehetőségek nem bővültek. Lecsúszni pedig senki nem szeret, ez érthető. Az alternatíva az lehetett volna, ha nem egyetemi diplomáért hajtanak, hanem szereznek egy felsőfokú technikusi végzettséget, amivel azonnal el lehet helyezkedni, és a fizetések ugyanolyanok, vagy jobbak, mint a felsőfokú végzettséggel. Érdekes lenne megtudni, miért ekkora a presztizse az egyetemi diplomának.
@@IdaKiss Miért olyan ismerős nekem ez a szöveg? :(
@@IdaKiss Ja, de ese Chile que definen de clase media. De nem csak a saját problémáiról énekel benne. Csak pár sort kiemelve amire a magyar valóság is kezd hasonlítani; ..donde hay menos escuelas que botillerías.. el de los hospitales colapsados donde no hay camilla y te atiende. A korfáról nem énekel benne, de amúgy az is az övékéhez hasonlít. Ezzel a baby boom-al talán utol is érjük őket benne és akkor mehetnek majd a gyerekek egyházi iskolákba tanulni mert a közoktatás le van rohadva. Megtanítják őket büszke magyarnak lenni meg szeretni Istent, hiszen ha ebben az életben nem is; majd a Mennyországban jó lesz nekik. Addig is küzdjenek és dolgozzanak mert kell a Szent Keresztény-Konzervatív, Ős-Büszkemagyar Főméltóságos Uraságoknak a pénz yachtokra, csajokra és kokainra!
Több érdekelt volna sokkak
Nyilván akik jól élnek ott Chilében másképp látják a dolgokat, de az is nyilvánvaló, hogy a szegények se teljesen hülyék. Az hogy elutasították az új alkotmányt még a szegényke is, nyilván azt jelenti, hogy olyan dolgok is voltak benne, amik vállalhatatlanok.
Abban is biztos vagyok, hogy azok a szegények akik elutasították, teljesen más pontok miatt utasították el, mint a gazdagok és hatalmasok.
Arról nem beszélve, hogy ne legyünk naívak: a választások és népszavazások világszerte csalások. Szóval nem tudhatjuk valójában mennyi volt a támogatottsága ennek az alkotmánynak.
Ezesetben aligha lehetett szó csalásról. A választópolgárok több mint 80%-a szavazott, a szavazatszámlálás nyilvános volt, jónéhány körzetben a televízió is közvetítette. Az ellenzéki pártok megfigyelői ott ültek egész nap, és árgus szemekkel figyelték mi történik.
Nyilván minden egyes nyolcáltalános (vagy annak a chilei megfelelője) végigolvasta az új alkotmányt és végiggondolta az előnyeit és a hátrányait társadalomtudományi és gazdasági szempontok alapján. Én meg egy űrhajós vagyok.
Én inkább kellően hatékony ellenkampányt szimatolok. Ez a legtöbb országban tényleg arról szól, ki tud hangosabban mélyebbre ható szlogeneket kiabálni. Például ha elég meggyőzően szajkózod, hogy a másik fél nemi átalakító műtétet akar végrehajtani az óvodás gyerekeden, az egyszerű emberben előbb fog megszólalni a szülői féltési ösztön, mint a racionalitás.
@@EvangelionPower Igen az is jó propaganda duma.... lenne, ha nem lenne még igaz is. Orbánék olyanok, mint a rossza óra: naponta egyszer a helyes időt mutatja.
A mostani elnök, Gabriel Boric tudtommal kommunista.
Boric diákvezér volt, a Frente Amplio nevű képződmény egyik vezetője, amely természetesen a kommunista párt spin-off-ja. Emiatt van most nagy bajban. A baloldal történelmi vereséget szenvedett, a kongresszusban és a szenátusban nincs többsége. Nem mer fellépni mindazok a dolgok ellen, amik mellett tizenévig csápolt. És nem mer "neoliberális" gazdaságpolitikát folytatni, dúrja szét a gazdaságot.
A szocializmus egy rémálom volt, csak Aliende ezt valamiért nem volt hajlandó tudomásul venni - tény hogy például Rakovszkij jegyzőkönyv akkor még korántsem volt annyira ismert mint akár '80-as és '90-es években, de azért igenis lehetett tudni mi folyik az ún "szocialista" országokban.
Szóval Nem biztos, hogy Aliendének olyan hű de jó szándékai voltak.
Ugyanakkor ma már azt is lehet tudni, hogy bizony a "szocializmust" valójában óriási USA-banki támogatással lehetett csak fenntartani. Akik pedig a pénzt adták, azok irányították is.
Tehát a neoliberális USA-t, a Dél-Amerikai katonai diktatúrákat és a szocializmust is a bankárok hozták létre és irányították végig.
Ennek az igazságát kéne végre felfogni.
A posztod első részével egyetértek. A második részét még verifikálnom kell ahhoz, hogy rábólintsak, de biztos vagyok abban, hogy fontos tényező.
Menj már el Kínába v akár Vietnámba és nézd már meg mennyivel is járnak a sokak által istenített nyugat az Államok v Anglia akár Német ország előtt!
Itt az ideje szétverni Latin-Amerika egyetlen gazdaságát, ami mukodott az elmult 30 évben :D
Kinek működött?
@@GergelyPal. Mindenkinek. 1990 óta az országban sosem látott társadalmi mobilitás ment végbe. A mély szegénységben élők aránya 45%-ról 7%-ra csökkent. Kialakult egy új középosztály. Fokozatosan javultak a szolgáltatások. Egészen 2019-ig, amíg jött a szélsőbal, megígért fűt-fát, és szétbarmolta az országot.
Hát itt is fidesz rakot rendet Gyurcsányék után. Ahigy ott itt is baloldalnak addig ment a dolog amig mások pénzét eltudta költeni.
@@attilakiss7362
Aha az nem korrupció ám, hogy némert cégek magyar pályázaton nem nyernek..
@@IdaKiss "a jövedelemkülönbség 65 százalékkal nagyobb az OECD-átlagnál. A nemzeti összvagyon 25 százaléka fölött a népesség egy százaléka rendelkezik, a munkanélküliség tízszázalékos, és tízből hat családnak nincs elég jövedelme ahhoz, hogy fedezni tudja a havi kiadásokat."
Chilében még Pinochet után sincs sikere a komcsiknak. Csak így tovább!
Az etnikai és választás eredményi térképeket érdemes összevetni. Ahol a legnagyobb az őslakosok aránya, ott szavaztak a legtöbben ellene.
Újabb forradalmi hevület, ugyan azon szivárvány technikákkal mint eddig, ugyan azok által szervezve ... akik a partizánt is pénzelik ...
Nem a jól megszokott Partizán minőség :( Nekem ez kissé felületes volt.
Nem is kicsit volt az. Amúgy meg de, pontosan ez a partizán minőség....
A radikális baloldal prüszköl, ugyanis a "mindenki hülye, csak én vagyok helikopter", avagy "mindenki szembejön az autópályán, ezek hülyék" - szindromától szenved.
@@attilakiss7362 Ha a kommunistákra hagyjuk, mert nem képesek hidat építeni a szakadék fölött.
Őket csak a szakadék mélyítése érdekli, és azon dolgoznak.
pontosan!
Nagyon képmutatónak és naívnak kell lenni ahhoz, hogy ne legyen önkritikánk, és ne vegyük észre, hogy ha ez nem csak a jobboldalra, akkor ugyanúgy mindkét oldalra igaz. Avagy ezzel a felmondással pont azt igazoltad, hogy a jobboldal képzeli magát "helikopternek". Ezek a hasonlatokkal való példálózások egy valamire jók, hogy meggyőzzük saját magunkat.
@@Sorosgyorgybaloldal Nagyon igaz. Évek óta elképedve figyelem, ahogy a chilei szélsőbal egy az egyben ugyanazokat lépi meg, mint Orbán. Egymás tükörképei.
@@Sorosgyorgybaloldal A szélsőbalos alkotmánytervezet elsöprő elutasítása a népszavazáson nem a jobboldal sikere, hanem a jobboldal, és a mérsékelt baloldalé együtt. Sok baloldali politikus és filozófus kiállt a tervezet destruktív elemei ellen. A chileiek alapvetően középre húznak, nem szeretik a szélsőségeket.
Kicsit izzadság szagú lett a videó, de érdeklődve néztem végig. Bár 14 percbe belesűríteni mindent az szerintem lehetetlen lett volna... Kicsit az az érzésem támadt, hogy ez volt az "első" rész... Ez így nem volt kidolgozva, átgondolva. Nem rátok vall ez a munka. Lehet, hogy semmi köze a témához, de ha jól emlékszem Torgyán József (🎚️) neve által még itthon is volt kapcsolódásunk Chiléhez. Ez a szál valahogy kimaradt. Illetve érdekes lett volna ezt a témát is kibontani. Így maradt az érzés, hogy egy zanzásított anyagból vonjam le a következtetéseket, hogy bizony-bizony az Orbán-kormány is ugyanezt csinálja... Vagy nem... A Gyurcsányék csinálnák... Vagy nem... Kusza lett így na!
Ez a videó 14 percbe sűríti a CNN-től átvett információkat, melyek teljes egészében a szélsőbal eredetmítoszait és legendáit mondja fel, a valósághoz 100%-ig nincs semmi köze.
@@IdaKiss A CNN szélsőbaloldali? 😃 Ehhez azért tényleg fasisztának kell lenni 😕
@@BiharyGabor A CNN-t nem minősítem, hanem tapasztalataim alapjan kozlom, hogy az ujsagiras alapszabalyat nem tartjak be. Nem hallgatjak meg a masik felet, hanem kizarolag a sajat elvbarataik kozlemenyeit masoljak. A helyi tudositoikat is eszerint valogatjak ki. A BBC szinten. A Deutsche Welle is. Nem koltenek sajat tudositokra. Ez ertheto, mivel az internet kannibalkent felfalta a szerioz ujsagirast. Nincs megoldva a fuggetlen tenyfeltaras finanszirozasa. Emellett azonnal kell az informacio, lehetoleg akkor, amikor meg meg sem tortent.
@@BiharyGabor Koszi, mar regota "csoro fasiszta" , facho pobre vagyok. A chilei szelsobal igy oldja fel azt a kognitiv disszonanciat, hogy az alsobb osztalyok nem kernek a megvaltasbol. Amiota elsopro tobbseggel leszavaztak a radikalis baloldaliak altal irt alkotmanytervezetet, azota le is hulyezik azokat, akiknek nem kellenek. Szociologiailag a fiatal kozeposztaly lazad, es szervezi a lazadast. Az alkotmanytervezet elutasitasa a legszegenyebb tartomanyokban volt a legmagasabb. Ezt add ossze. A CNN es a BBC nem vette a faradsagot, hogy ezeknek az alapveto tenyeknek utananezzen, es elgondolkodjon rajta, hanem szo szerint bemasolta a kommunistak kozlemenyeit. Es en vagyok a fasiszta?
@@IdaKiss Blabla. Aki a CNN-t szélsőbaloldalinak látja, annak nagyon messze kell a jobboldalon lennie. Ez van. Minek magyarázni?
15 forintért? jeeeee
Nálunk orvoslátogatásonként 300 forintért, aztán meg internetóránként pár forintért "lázadtak fel" utoljára nagyobb tömegek 😉
A spanyol a j- t h-nak ejti... lyunta?? Marci...
Nem Marci mondta fel a szöveget, hanem Jakab.
Nagyon okosnak akartál tűnni, csak sikerült helyette pofára esni...
Egyebként ch-nak ejtjük magyarul.
Ho dolog a hunta.
Ez amerika!
Mintha Magyarország jobb lenne
@@Erik70 Itt en az amerika politikai erdekervenyisitesere gondoltam. Arra a rengeteg aljassagra amit a vilagon elkovetnek ,gatlastalanul beavatkozva masok eletebe. Ami del-amerika eseteben mindig koztudott volt.
@@sonajrilhav ez elmondható a franciákra, angolokra, belgákra, oroszokra... Talán néha jobb nem a múlton keseregni és azt figyelni hogy most és ma mit képviselnek, nem pedig azt amit felmenőik többszáz éve.
@@sonajrilhav Ez nem Amerika, ez részben Oroszország, Kína, Irán. Akik karöltve a szocialista rendszer összeomlása után munka nélkül maradt kommunistákkal és társaikkal új vadászmezőket kerestek.
@@SimpleSteve5 Nem kell a múltba tekinteni, az USA most is szeret belenyúlkálni más országok dolgaiba
The People have spoken. Accept it. Move on.
eddig azt hittem chile az skandináviában van lol
mii?🤣
Az már a te szegénységi bizonyítványod
Hát nem...
akkor még egy fun fact a számodra: Chile hosszabb, mint egész Európa
Pedig a bányában...