Nem tudtam, hogy ilyen jól élnek a a földművelők. De örülök neki, hogy van legalább 1 ország, ahol látják a földművelés, az egészséges élelemmel való önellátás értékét.
ez azért van mert az az elbaszott japán sziget annyira képtelen önellátó lenni ha elzárnák az export forrásaikat és elsüllyesztették a halászhajóikat ott heteken belül saját magát kezdeni zabálni a lakosság mint leningrád ostroma idején, annyira képtelen ellátni magát az az elbaszott hely mikor a videó elejét hallgattam fogtam a fejem és örültem neki hogy nem oda születtem aztán lehetnék napi 16 órát robotoló multi-Droid hogy aztán napi 8 órát otthon töltsek a 10 m²-es Garzonban
Magyarországon is nagyon jól él sok gazda (szándékosan nem földművelőt írok), de igazából alig csinálnak valamit, valójában csak járadékvdászok. Sok olyan földet látok itt Budapest szélén is, ahol mintha nem is akarnának termelni bármit is, újra és újra kukoricát vetnek, nem locsolják, ha aszály van, legtöbbször kiszárad minden, de nem érdekli őket, mert az Európai Uniós mezőgazdasági támogatásokra hajtanak csak és azt mindenképp megkapják. Nagyon is jól élnek sokan a járadkévadászatból.
@@wincent969 Nem is volt szó a vegyszer mentességről, az már a bio termesztés lenne asszem, ha jól tudom akkor japánban viszonylag kevés a müvelhető terület, ezért alapból drágábbak a zöldségek és a gyümölcsök. (tudok helyesen Írni, csak új a billem és angol kiosztásos...)
Jó reggelt kapitány!!☕☕☕🍷🍷🍷 Szegény -Gazdagok?? A Földművesek éjjel -nappal dolgoznak!!!és a minőség a legfontosabb!!! Legyen jó sok szép zöldség!!! Szép ☀️-Ot 👍🍺
Növényorvosi mesterképzésen vagyok az egyetemen, jövőre végzek. Legtöbben akik ezen a szakon vannak, már családi gazdagságba mennek haza dolgozni. Én pl csak érdeklődtem a szakma iránt, nincs családi gazdaságunk. Vagy jó helyre kell helyezkedni gyakorlat után, és van élet ezzel a szakmával, vagy lehet menni egy MSc diplomával a McDonald's -ba.. Pedig kevés a jól képzett mezőgazdasági szakember.. (Ugye megint más, mint akik annak idején 0 traktoros tapasztalattal jókor voltak jó helyen, és privatizáltak..Mo. legtöbb földje az ilyenek kezében van..)
Növényorvosi mesterképzéssel a McDonalds-ba? Ne haragudj, de ez olyan fontos hivatàsnak tűnik, ha nem tudsz ennek megfelelően elhelyezkedni, az nem a Te vagy a szakmàd hibàja, hanem keresleti probléma a magyar munkaerőpiacon. És ez az orszàgot minősíti. Magyarorszàgon a mezőgazdasàg is a béka feneke alatt van, holott a termőföld ezerszer jobb, mint mondjuk Hollandiàban és meg lehet nézni az ottani mezőgazdasàgot.. Nagyhatalom lehetnénk, ha okosan termesztenénk mindent. Nem gondolkodtàl külföldben? Ha kint a gyakorlatban is tanulsz valamit, ellesel pàr fortélyt, még mindig vàllalhatsz majd itthon munkàt majd komoly tapasztalattal a zsebedben! Nagyon drukkolok, fontos tudàsod van!
Kedves @viv_95! Talán a hetven évemmel le vagyok "maradva" még a négy különálló szakmámmal is,meg az egyéb magamra szedett sok-sok fösleges dologgal.....Aminek alig vettem hasznát az eddigi életben, de már bocsánat..... Mi a fészkes csuda az a "növényorvosi" szakma? Pedig úgy tünik, magyarul van mondva, ebben az egyébként elangolosított beteges magyartalan világban.... Hát,ha még egyetem is kell hozzá.......AZ már egyenesen sci-fi tudomány....
A land scale farming mindig is rizikós volt, vadak, időjárás, gombás/penészes fertőzések, de ez a zöldségekre is igaz. Viszont az 1 lövés évente tényleg nagy felelősséggel jár. És sok sok aggodalommal. 1 év kiesés akár a mindennapi kenyeret is jelentheti
Banánt is lehet kapni dobozos formában több ezer dolláros áron. Az egyik szigeten, ahol különleges banánt termesztenek éppen áll a a bál, mert egy cég földet vett ott és elárasztotta a fél szigetet GMO banánnal, hiszen a banán magja akár több tíz kilométerre elszállhat, az összes szomszéd birtokot tönkreteszi.
Kedves Jozsi, neked uzenem, hogy a Hokkaido pumpkin a Kabocha winter squash a Kuri pumpkin , Cucurbita maxima osszesegeben veve nagyon finomak. Mindenkinek jo szivvel ajanlom. Tehat aki megteheti ultessen a sajat kertjeben japan tokoket.
Ám miféle "egyetemi/főiskolai" "szakon" végeznek? Mármint a zömük. (A zöm azt jelenti, hogy valaminek a többsége! Egyetemistáknak/főiskolásoknak közlöm. :)
Szia Zsíros ! Te ismered a módszert , ahogy Yamanashiban termesztik a szőlőt? Úgy tudom ott lugason termesztenek a nagy páratartalom miatt és szép eredményeket érnek el. Érdekes, itt Európában a fejművelés adja a legjobb minőséget, a talajról visszaverődő hő segíti az érést. Érdekes volt a videó, szívesen hallanák még a helyi mezőgazdaságról, kiállításokról, gépbemutatókról, szakmai továbbképzésekről meg hasonlókról. Beszélhetnél még a helyi érdek képviseletről is gondolom ott is van valamiféle gazda szövetség vagy szakmai kamara.
Már úgy értettem, hogy vannak e személyes tapasztalataid a szőlőtermesztéssel kapcsolatban. Japán azért fantasztikus mert itt jelen vannak a natív dolgok meg a high tech egyszerre. a csatornád meg azért klassz mert képes vagy mindezt megjeleníteni.
Kedves Katalin Erzsebet , van neked szőlészeti tapasztalatod !? Mert akkor tudnád hogy nálunk EU ban is lugason termelik a szőlő zömét . És az íz igazából azon múlik milyen gazda és hol termesztette. Mert lehet az ,,champányban ,, ha egy hülye léhűtő kezéból van , akkor kb .olyan is leszz . A szőlő nálunk a határait feszegeti ,ezért oda kell figyelni , sokat kell ráfordítani ,nemszabad kabzsinak lenni , és persze meleg év kell a jó borhoz . Oszt hogy most viszaverődik e a hő a mészkőtől vagy nem az már a filmek kategóriája . Persze biztos hogy van hatása ,de a mi éghajlatunknál ez nem nagy plusz . Annál nagyobb ha időben felismered a betegségeket ,teszel ellene és megadod a földnek ami jár neki . Én kb. 40 éve csinálom ,de ma már csak a nagyok biznisze errefele . Elrabolták a kis földeket a nagyok , gazdagok ,doktorok . Csupa ,,szakember,, ¡!! És termelik a sok ,,chardonét meg egyébb flancot . És osztják maguk között a díjjakat meg az észt . Tippelem hogy ismered őket😂😂
Volt szerencsém idén nyáron japánba utazni, életem legnagyobb élménye volt! 😁 Találkoztam Tokyoban 65.00 Yenes (~150.000Ft) piramis alakú görögdinnyével, szokatlan látvány volt 😅 Valóban sokkal drágább volt minden gyümölcs a boltokban, de itthonról szinte elképzelhetetlen volt a minőségük! 2.600Yenért (~6.000Ft) vettem 2 db óriási barackot, aminek nem volt különleges íze, na de az illata!! Az 10-szer ennyi pénzt is megért volna, elképesztő volt! 😁
A Yubari King dinnye darabjának ára normál esetekben 30-40 ezer forintnak megfelelő jen. Azonban 2017-ben egy aukción 27 ezer dollárért, azaz 8,5 millió forintért vettek meg egy pár sárgadinnyét, aminek köszönhetően a Yubari King lett a világ legdrágább gyümölcse.
tényleg! ott milyen típusú az anyaföld? felék magas aranykoronás humuszos termőföldek vannak... mikor frissen kifordítod, belemarkolsz és megszagolod... érezni az életet
Szívesen meghallgatnám milyen az élete a japán tehenészeknek, milyenek a körülményeik, mennyire modernek a farmok? De visszatérve a zöldségekhez, mennyire hozzáférhetőek az öko termékek és mennyivel drágábbak mint a konvencionális változatuk? Van-e kereslete a vegyszer/gmo mentes élelmiszereknek?
Azért ez rávilágít arra, hogy ebben az aspektusban is mekkora szerencsénk van itt Európa szívében... én napi szinten eszek gyümit, zöldséget /házit teszem hozzá/, széles spektrumon, és jenbe számolva sem fizetek 10-20e-nél többet évente... köszi a megvilágosodást!
6:00 Pontosan ez történt a nyár folyamán az én szőlőmmel is. Pedig nem Japánban élek, hanem Magyarországon. Ez azért furcsa, mert még nem tapasztaltam ezt. Egészen mostanáig.
Szia Józsi! Ez is érdekes videó lett. Lenne egy kérdésem, a 2:39-nél lévő szituációval kapcsolatban. Az okés, hogy földbirtokos lesz, és az azon megtermelt javakat, nem adhatja el a piacon. De mi a helyzet, ha egy zöldségfelvásárlónak adja el? Már ha van ilyen személy, aki ezzel foglalkozik. Csak így tovább. Üdv Zoli
Bárkinek tilos eladnia. Ennek ellenére egyébként rengetegen árulják kis pavilonokban a házuk előtt becsületkasszával, de ha valaki beköpi őket, akkor jön a herce hurca+ büntetés. Adócsalás, és társai.
Jó lenne egy video arról hogy milyen kint az egészségügy vagy külföldi kent hogyan tudsz elmenni pl fogorvoshoz vagy akarhova van e olyan mint itt a TB stb stb…😁
😂a Kubotának dolgozók(traktorokat árulok).a földműves tényleg művészet egy csomó dolgot régebben magadtól megtanultál(kommunizmus utohatása)de városi környezetben ez lehetetlen .a japánok nekem olyan távolkeleti németeknek tünnek.(gyárthatnak autót,esztergapadot,lézert stb.csak fegyverkezési programot ne indítsanak.)semmit sem tudnak 100%megcsinálni csak 110-120ra.
Dzsukel az új mikri. Egy nagy belógó mikrofon ma már minden komolyan vehető vlogger alapfelszerelése. Megadja egy gagyi, halk telefonon is a profi minőség érzetét, amikor hallgatom. Na, megyek vissza anyázni valamelyik politikai oldalra.
Szia Zsíros. A véleményem az ,hogy tök mindegy ,hogy merre élsz és mit csinálsz az a lényeg ,hogy amit csinálsz azt jól csináld mert akkor kész rá kereslet.
Én okleveles agrármérnökként örülnék, ha itthon is csak az vehetne termőföldet, illetve árulhatná a portékáját, aki végzett hozzá iskolát. Olyat ami az aranykalászos borzalomnál azért komolyabb :D
Sziasztok! Jól van az odáig világos, hogy mezőgazdasági végzetséggel kell rendelkezni ahhoz, hogy valaki japánban, hogy valaki nővényt termeszen és árulhassa. És miképpen müködik ez, ha egy embernek magyar országon szerzi meg a mezőgazdasági képzetségét és elmegy japánba amiatt, hogy ott akar szántóföldön gazdálkodni és a terményeit árusítani?
Csak kíváncsiságból Zsíros, említetted a temetéseknél a gyümölcsök mellett a virágot. Milyen virágokat nevelnek a jappánok ? Egyáltalán nektek vane 1-2 cserepes virág?
Korábbi munkahelyemen volt egy japán kollégám, aki egyszer kitalálta, hogy ő itt bevásárol zöldségeket és visz a családnak Japánba, ott úgyis olyan drágák... Több kiló paradicsommal stb érkezett, a gond csak az volt, hogy a reptéren az egyik kutyus kiszagolta, hogy zöldségdílerkedni akar és mindent elvettek tőle... Azóta is nagyon utálja a drogkereső kutyákat a reptéren. 😂 A termőföldes infok érdekesek voltak. Ha valaki mondjuk vesz egy akiyát és jár hozzá valami kert, akkor hobbikertészkedni azért lehet, nem?
@nikisz3858: Na akkor az én hatalmas bizniszem is befuccsolt. Mármint, hogy megpakolom magamat finom vitamindús és nemcsak külsöre "szép" négyszögletü zöltséggel,gyümölcsel és fedezi az teljes utiköltséget. De lehet,hogy mondjuk tíz év börtrönt kapnák. Vagy lefejeznének egy pár száz éves szamurájkardal....
Itt Kecskeméten van egy Nissin nevű cég. Egyre nagyobb. Kint van a Japán zászó meg ilyenek. Gyorstésztát gyártanak. Gondolom a szállitás miatt jobb nekik igy a biznisz. Vagy tudsz erről valami Zsíros?
Szia. Szoktam nézni a videóidat, szerintem jó összerakod őket, Nem ide vágó téma, de mostanában szembe jönnek velem az olcsó japán házak Mi ebben a buktató, valós lehet, vagy csak kamu?
Érdekes volt. Elvileg magyarországon is így van, hogy csak földműves vehet szántót. Végzettség vagy gyakorlat kell hozzá. Persze nem is magyarok lennénk, ha nem jöttek volna létre gyorsan a kamu Aranykalászos gazda tanfolyamok....
A permetszer meg úgy működik, hogy van 3 kategória, van a szabadon vehető, van amit egy 80 órás tanfolyam elvégzése után lehet megvenni, meg van amit növényvédelmi mérnök, szakirányító írhat fel receptre.
Ami ilyen gazdaságos téma a zöldség mellet a marhatenyésztés, arról esetleg 1 hasonló videó? Itthon ismerem van tenyésztés pont, de nálatok Japánban meg ez a minősített marhatenyésztés aminek a végén a rövidítés, hogy milyen húsú lett a marha. pl A1 wagyu. (remélem jól írtam) Erről 1 ilyen személyes beszámoló, ha nem annyira problémás. Van róla dokumentum film ,csak mégis te szemszögedből milyennek tűnik, vagy akármi.
Szerinem a talaj típusa is meghatározó, ha rossz vízáteresztő képességű a talaj, és nagyon nedves, akkor elrohadnak a gyökerek, nem szereti a nagyon nedves talajt. Ha csak a termés rohad, akkor lehet a páratartalom.
A videóban elhangzottak nagyban hozzájárultak hogy megszeressem a japán kultúrát és értékeket. Nem tudnék ott élni és az ő etikettjük szerint tenni-venni, én "túl magyar" vagyok hozzá, mesélted neked is azért érdekes volt az eleje, de gyönyörű cakk-und-pakk az egész. A zöldség és gyümölcs amit itthon eszünk kb a seggünket jó kitörölni, hacsak nem sikerül egy jó piacon japán árakon felül venni, vagy magadnak termeszteni. Személyiedzőként vérképpel együtt láttam már a pozitív hatásukat több embernél is, amennyiben jó minőségről van szó, nem, nem feltétlen BIJÓÚ cuccokról beszélünk, a nevelés, tápanyag és a szüretelés adja a sava-borsát, úgyis megmosom a gyümölcsöt, mindegy hogy bió vagy nem bió friendly szerekkel kezelik. Minden elismerésem, hogy ilyen munkát ilyen odafigyeléssel és minőségben tudsz végezni, légy büszke rá, hogy segítesz az életszínvonal és fizikai egészség szintjét a világon, mégha nem is itthon (nyaljon sót az itthon élő magyar nép, már elnézést tőlünk, de nem is érdemlünk jobbat). Ne hallgass a rosszindulatú köpködésre és lenézésre, hogy "jajj földműves", sokszor megkapod sajnos, az összeset szemen köpném szívem szerint. Ennyit és a százszorosát érdemel önmagában a befektetett munka, az ímént említett pontról nem is beszélve és sajnos nagyon kevesen foglalkoznak vele. Gondolom rengeteg fos van/lesz a kommentszekcióban, inkább meg se nézem. Pár éve már csendben követlek, köszi a rengeteg contentet, a magad fajta igaz, dolgos magyarság az amire annak ellenére büszke vagyok, hogy milyen kis arányban maradtunk. Bár sajnálom az okát, elöntötte a meleg a szívem amikor régen a "miért költöztem ki" és hasonló témájú videókat néztem, 100%-ig egyetértek. Örülök, hogy megtaláltad a hazád és értékelik a munkád. Nem tudom ez a kis essay most honnan jött, de megindult az ujjam, bocsi :D, cserébe megstukkolom a lájkot
Most mar ertem, hogy miert nem tudok a kis kertemben itt New Jerseyben szollot termeszteni. Itt is nagyon paras a levego. Ezert nem jon szollo Floridabol mert ott is paras a levego.
Munka sehol sem olcsó. Persze Japán nagyon drága, és nem csak te mondtad hogy az áru minőség lefelé megy, tapasztalat. Még a Japán cuccok is lefelé tartanak.
Izgalmas téma! Látom a működés logikáját és ezt a 3 éves szakmai gyakorlati kiskaput. AZ igazat megvallva a termésszelektálás egy korrekt megoldás. 3-4 átlagos sárgadinnye helyett lesz 1-2 jó esztétiku, esetleg jó izű, minőségi termés. Idehaza is vannak termelők, akik a koktélparadicsom fürtökön csak meghatározott szemet hagynak hátra. A kocka alakú dinyne is logikus. Több fér a ládába, a többi pedig csak látványos :) Ez megérősebbé teszi a japán (kissé extrém) telekárakhoz viszonyítva, lehetővé téve a négyzetmétere jutó nyereséget. Ott, ahol a földre tett bankjegy alatti földterület néhol többet ér mint maga a bankjegy, ez teljesen korrekt.
azért Józsikám rohadt elkeserítő hallani amit a videó elején mesélsz és innen Magyarországról nézve kész abszurdum, hogy annyira élhetetlen hely az a nyomorult sziget hogy ott pár szerencsétlen egy 10 m² asztal méretű földarabért is kénytelen pályázni és ha véletlen elnyeri akkor sem veheti meg, hanem bérli örök életükben és örül hogy megtermelhet rajta max 10 tő paradicsomot miközbe itt Magyarországon 7 millióért veszünk 700 m² telket koromfekete talajjal és kutya nem fogja megszabni hogy mit tegyünk rajta megtermelt zöldséggel ha valaki eladja az se probléma😂
Nem igazán értem a hozzászólásodat. Az ingatlanok árát mindig a kereslet-kínálat szabja meg. 7 millióért meg 2-3 hektárnyi jó minőségű földet is vehetsz. Szóval nevetséges a 700nm-t kiemelni, mint "nagy". Ha erre céloztál.
@@FR_-ij4zz én arra céloztam hogy nálunk egy hobbikertész ha ki akarja élni a hajlamait nagyjából másfél éves itteni fizetésért kaphat egy használható méretű telket örökös saját tulajdonra, amit a japánoknál a többség elképzelhetetlennek tart. egyelőre még még olyan jól állunk hogy az itteni lakosság létszámához képest megművelhető jó minőségű földterületben baromi jól állunk, annyira hogy ez az ország ha összeszedné magát végre az itteni földeken nagyjából kétszer ennyi embert elbírna tartani, mint a hányan itt élünk ehhez képest a japánok éppen éhen dögleni készülnek, az élelmiszer keresletet nagyrészt importból képesek eltartani, és olyan pénzt fizetnek a nyomorult zöldségért amennyiért mi itthon bélszínt zabálunk! Lehet hogy neked még mindig egy kicsit magas, de remélem hogy van aki már érti mire célozok, hogy milyen kurva szerencsés helyen vagyunk mi itt tulajdonképpen... Meg amúgy is akarna a f*szom japánban élni
@@attilap.7093 Én is tovább megyek ukrajnát éppen eltörölni készülik és a szerencsénk van a ruszkik rövidesen pontot is tesznek végre erre a kínosan hosszúra sikerült balhéra aztán ukrajnáról mint múlt idő bírunk majd beszélni Meg amúgy is európa legkorruktabb állama volt még minket is sikerült megelőzniük
El lehet képzelni, hogy mekkora vagyont jelent az üvegház és termőföld, amikor a lakóházakat összezsúfolva építik, az autó beállót is kicentizik a japánok, mert olyan drága a terület. Nem irigylem én Zsírostól, ha valaki félreértené és biztosan tényleg sokat dolgozik, de azért egyről kettőre Japánban ezt elérni, főleg magyarként szinte lehetetlen önerőből.
Legálabb egy példát azért mondhattál volna hogy mi mással foglalkoznak a gazdák mert nagyon kíváncsi vagyok mire tudnak idöt szakitani hiszen a földmüvelés egész embert kíván....
Elvileg most már itt is csak az vehet termőföldet aki megcsinálta az aranykalászos gazda képzést. Ez valami féléves gyorstalpaló. Amúgy itt is felment a gyümölcs ára fél kg szőlő, ami jobb minőség az 1000+ ft.
@@starchild890 Éppen ez a dolog lényege,. Hogy ne vehessen akárki földet. Igaz sok ezer évik megvolt a parasztember tanfolyam nélkül is. Söt még jobb és izletesebb gyümölcsöt termesztett mint a mai... De a teljes igazag az,hogy azt hiszem csak az egy hektár fölött érvényes az iskola.
@@arpadsoros6898 Igen, egy globális fasizmusban élünk ahol a kormányok önkényesen elveszik az emberektől az élethez való jogot. Bizonyára a földműveléshez kell érteni de ha lehet életveszélyes mérgeket venni a gazdaboltokban akkor azt miért nem árulják egy engedéllyel ahol a felhasználókkal ismertetik a helyes használatot és a védelmet? A permeteknek semmi köze a termőföldhöz való jog. Nem muszáj ész nélkül permetezni se. Vannak már nagyon jó módszerek termesztésre. Az meg egyenesen felháborító, hogy az ember nem adhatja el a többletet. Na, nem baj, ez a világ amúgy is végét járja.
Mielott elinditom a videot, hadd fogalmazzam ujra a kerdest! Miert? Gazdagok??? Amit eddig meseltel, abbol nem az jon le, hogy minden foldmuves Bugatti veyronnal jar Japanban... Na vegig nezem a videot es aztan szerkesztem amit ide bofogtem 🤣🤣
A rothadáshoz közeli szőlőből még mindig lehet bort préselni. A rothadás közeli paradicsomból lecsót lehet csinálni. Ezért olyan okos dolog a lecsó. Az erjesztett ételekbe is beletanulgattam az utóbbi pár évben, legutóbb a kovászos kenyerekbe-tésztákba és a kefírek erjesztésébe. Fú, nemrég olyan ütős kefírt csináltam olyan volt mint az ecet. 😂 És így összeállt majdnem olyanra, mint a sajt de kifejezetten kiérezhető volt benne ez a kefír íz csak bazi erős lett. Szerintem nem reménytelen ez a dolog akár Japánban. Gondolom ezek a batár japán darazsak csak nem erre mennek, vagy igen? Szőlőpréselésnél ez mindig idegesítő de ez van. Esetleg még egy páraelszívós üvegházas történetet lenne érdemes kipróbálni ha máshogy nem megy, csak találgatok ezzel-nem értek hozzá de egy próbát megér.
Izgalmas téma volt. Ontod a videokat mostanában. Annyit még elárulnál a témával kapcsolatban, hogy ha a gyümölcsök ennyire drágák, 1000-20 000 yen, akkor az átlagember hogy eszik annyi gyümölcsöt, ami azért az egészséghez szükséges? Hiszen Japánban azért elég magas az átlagéletkor. Nincs import, mondjuk Kelet Ázsiából? Az nem lenne olyan drága, mert amit itthon lehet kapni onnan, az sem annyira veszélyes. A Japán árakhoz képest.
Nem tudtam, hogy ilyen jól élnek a a földművelők. De örülök neki, hogy van legalább 1 ország, ahol látják a földművelés, az egészséges élelemmel való önellátás értékét.
👍
ez azért van mert az az elbaszott japán sziget annyira képtelen önellátó lenni ha elzárnák az export forrásaikat és elsüllyesztették a halászhajóikat ott heteken belül saját magát kezdeni zabálni a lakosság mint leningrád ostroma idején, annyira képtelen ellátni magát az az elbaszott hely
mikor a videó elejét hallgattam fogtam a fejem és örültem neki hogy nem oda születtem aztán lehetnék napi 16 órát robotoló multi-Droid hogy aztán napi 8 órát otthon töltsek a 10 m²-es Garzonban
Magyarországon is nagyon jól él sok gazda (szándékosan nem földművelőt írok), de igazából alig csinálnak valamit, valójában csak járadékvdászok. Sok olyan földet látok itt Budapest szélén is, ahol mintha nem is akarnának termelni bármit is, újra és újra kukoricát vetnek, nem locsolják, ha aszály van, legtöbbször kiszárad minden, de nem érdekli őket, mert az Európai Uniós mezőgazdasági támogatásokra hajtanak csak és azt mindenképp megkapják. Nagyon is jól élnek sokan a járadkévadászatból.
számomra nem volt egyértelmű hogy itt a vegyszermentesség fő szempont lenne
@@wincent969 Nem is volt szó a vegyszer mentességről, az már a bio termesztés lenne asszem, ha jól tudom akkor japánban viszonylag kevés a müvelhető terület, ezért alapból drágábbak a zöldségek és a gyümölcsök. (tudok helyesen Írni, csak új a billem és angol kiosztásos...)
Köszönöm. Nagyon érdekes volt.
👍🙏
-Mit csináljon a föld nélküli paraszt?
-Vessen magára!
😅
Ez igen😂 ,ez kb mint a bio vicc,hogy mi a bio zöldség? Az amit éjszaka permeteznek! Tehát nem létezik bio!
@@ferencvarga3831 bioszex? Fűvel-fával
Bioszex?
Eső veri, nap szíjja!😂
@@bencebence4435 fűvel-fával
Imádom a hasonló tartalmaidat ! Király vagy ! 🙏🏻🫡❤️
Nagyon érdekes infok voltak, köszönöm! 🙏 Egyébként szuper csinos az inged!👍😊
Ohhh, rendkívül köszönöm.🙏
Nagyon informatív vollt köszi az infót
Huh, hát rákerestem erre a Yubari King dinnyére... elképesztő gyönyörűek. Valóban hibátlanok. :)
Teljesen jó Zsíros. Köszönjük a videót.
Érdekes volt ismét. Viszont az import az a behozatal tehát tejet exportálnak✌️
Ja igen.😁
Jó reggelt kapitány!!☕☕☕🍷🍷🍷 Szegény -Gazdagok?? A Földművesek éjjel -nappal dolgoznak!!!és a minőség a legfontosabb!!! Legyen jó sok szép zöldség!!! Szép ☀️-Ot 👍🍺
Növényorvosi mesterképzésen vagyok az egyetemen, jövőre végzek.
Legtöbben akik ezen a szakon vannak, már családi gazdagságba mennek haza dolgozni.
Én pl csak érdeklődtem a szakma iránt, nincs családi gazdaságunk. Vagy jó helyre kell helyezkedni gyakorlat után, és van élet ezzel a szakmával, vagy lehet menni egy MSc diplomával a McDonald's -ba..
Pedig kevés a jól képzett mezőgazdasági szakember..
(Ugye megint más, mint akik annak idején 0 traktoros tapasztalattal jókor voltak jó helyen, és privatizáltak..Mo. legtöbb földje az ilyenek kezében van..)
Növényorvosi mesterképzéssel a McDonalds-ba? Ne haragudj, de ez olyan fontos hivatàsnak tűnik, ha nem tudsz ennek megfelelően elhelyezkedni, az nem a Te vagy a szakmàd hibàja, hanem keresleti probléma a magyar munkaerőpiacon. És ez az orszàgot minősíti. Magyarorszàgon a mezőgazdasàg is a béka feneke alatt van, holott a termőföld ezerszer jobb, mint mondjuk Hollandiàban és meg lehet nézni az ottani mezőgazdasàgot.. Nagyhatalom lehetnénk, ha okosan termesztenénk mindent. Nem gondolkodtàl külföldben? Ha kint a gyakorlatban is tanulsz valamit, ellesel pàr fortélyt, még mindig vàllalhatsz majd itthon munkàt majd komoly tapasztalattal a zsebedben! Nagyon drukkolok, fontos tudàsod van!
Kedves @viv_95! Talán a hetven évemmel le vagyok "maradva" még a négy különálló szakmámmal is,meg az egyéb magamra szedett sok-sok fösleges dologgal.....Aminek alig vettem hasznát az eddigi életben, de már bocsánat.....
Mi a fészkes csuda az a "növényorvosi" szakma?
Pedig úgy tünik, magyarul van mondva, ebben az egyébként elangolosított beteges magyartalan világban....
Hát,ha még egyetem is kell hozzá.......AZ már egyenesen sci-fi tudomány....
Uhhhh nagyon drasztikus àrak !😮
A land scale farming mindig is rizikós volt, vadak, időjárás, gombás/penészes fertőzések, de ez a zöldségekre is igaz. Viszont az 1 lövés évente tényleg nagy felelősséggel jár. És sok sok aggodalommal. 1 év kiesés akár a mindennapi kenyeret is jelentheti
Nagyon pro volt a vidi Zsíros!Thx!😊🙏
Nagyon jó lett a videó is, illevte jó ötlet volt ez a mikrofon:)
🙏
Banánt is lehet kapni dobozos formában több ezer dolláros áron. Az egyik szigeten, ahol különleges banánt termesztenek éppen áll a a bál, mert egy cég földet vett ott és elárasztotta a fél szigetet GMO banánnal, hiszen a banán magja akár több tíz kilométerre elszállhat, az összes szomszéd birtokot tönkreteszi.
Kedves Jozsi, neked uzenem, hogy a Hokkaido pumpkin a Kabocha winter squash a Kuri pumpkin , Cucurbita maxima osszesegeben veve nagyon finomak. Mindenkinek jo szivvel ajanlom. Tehat aki megteheti ultessen a sajat kertjeben japan tokoket.
🙏👍👍👍
Magyarországon a McDonald'sban dolgoznak az egyetemisták és a főiskolások.
Ott is kéne ,hogy nyugdílyba menjenek.
Ám miféle "egyetemi/főiskolai" "szakon" végeznek? Mármint a zömük. (A zöm azt jelenti, hogy valaminek a többsége! Egyetemistáknak/főiskolásoknak közlöm. :)
szabadbölcsész? :))
@@kynkai Elsősorban nekik szólt a "zárójeles" rész... :D
Az miért baj? Legalább ott nem tesznek kárt a világban.
Szia Zsíros ! Te ismered a módszert , ahogy Yamanashiban termesztik a szőlőt? Úgy tudom ott lugason termesztenek a nagy páratartalom miatt és szép eredményeket érnek el. Érdekes, itt Európában a fejművelés adja a legjobb minőséget, a talajról visszaverődő hő segíti az érést. Érdekes volt a videó, szívesen hallanák még a helyi mezőgazdaságról, kiállításokról, gépbemutatókról, szakmai továbbképzésekről meg hasonlókról. Beszélhetnél még a helyi érdek képviseletről is gondolom ott is van valamiféle gazda szövetség vagy szakmai kamara.
Már úgy értettem, hogy vannak e személyes tapasztalataid a szőlőtermesztéssel kapcsolatban. Japán azért fantasztikus mert itt jelen vannak a natív dolgok meg a high tech egyszerre. a csatornád meg azért klassz mert képes vagy mindezt megjeleníteni.
Kedves Katalin Erzsebet , van neked szőlészeti tapasztalatod !? Mert akkor tudnád hogy nálunk EU ban is lugason termelik a szőlő zömét . És az íz igazából azon múlik milyen gazda és hol termesztette. Mert lehet az ,,champányban ,, ha egy hülye léhűtő kezéból van , akkor kb .olyan is leszz . A szőlő nálunk a határait feszegeti ,ezért oda kell figyelni , sokat kell ráfordítani ,nemszabad kabzsinak lenni , és persze meleg év kell a jó borhoz . Oszt hogy most viszaverődik e a hő a mészkőtől vagy nem az már a filmek kategóriája . Persze biztos hogy van hatása ,de a mi éghajlatunknál ez nem nagy plusz . Annál nagyobb ha időben felismered a betegségeket ,teszel ellene és megadod a földnek ami jár neki . Én kb. 40 éve csinálom ,de ma már csak a nagyok biznisze errefele . Elrabolták a kis földeket a nagyok , gazdagok ,doktorok . Csupa ,,szakember,, ¡!! És termelik a sok ,,chardonét meg egyébb flancot . És osztják maguk között a díjjakat meg az észt . Tippelem hogy ismered őket😂😂
Volt szerencsém idén nyáron japánba utazni, életem legnagyobb élménye volt! 😁
Találkoztam Tokyoban 65.00 Yenes (~150.000Ft) piramis alakú görögdinnyével, szokatlan látvány volt 😅
Valóban sokkal drágább volt minden gyümölcs a boltokban, de itthonról szinte elképzelhetetlen volt a minőségük!
2.600Yenért (~6.000Ft) vettem 2 db óriási barackot, aminek nem volt különleges íze, na de az illata!! Az 10-szer ennyi pénzt is megért volna, elképesztő volt! 😁
A Yubari King dinnye darabjának ára normál esetekben 30-40 ezer forintnak megfelelő jen. Azonban 2017-ben egy aukción 27 ezer dollárért, azaz 8,5 millió forintért vettek meg egy pár sárgadinnyét, aminek köszönhetően a Yubari King lett a világ legdrágább gyümölcse.
tényleg! ott milyen típusú az anyaföld? felék magas aranykoronás humuszos termőföldek vannak... mikor frissen kifordítod, belemarkolsz és megszagolod... érezni az életet
Szívesen meghallgatnám milyen az élete a japán tehenészeknek, milyenek a körülményeik, mennyire modernek a farmok?
De visszatérve a zöldségekhez, mennyire hozzáférhetőek az öko termékek és mennyivel drágábbak mint a konvencionális változatuk? Van-e kereslete a vegyszer/gmo mentes élelmiszereknek?
Úristen ma is tanultam valami újat...japán gyümölcs sznobizmus :D
okos értelmes és szerény = igazi példakép
Azért ez rávilágít arra, hogy ebben az aspektusban is mekkora szerencsénk van itt Európa szívében... én napi szinten eszek gyümit, zöldséget /házit teszem hozzá/, széles spektrumon, és jenbe számolva sem fizetek 10-20e-nél többet évente... köszi a megvilágosodást!
6:00 Pontosan ez történt a nyár folyamán az én szőlőmmel is. Pedig nem Japánban élek, hanem Magyarországon.
Ez azért furcsa, mert még nem tapasztaltam ezt. Egészen mostanáig.
Szia! Ment a lajk! 👍👍👍🥰🥰
Hát én ingyen adom a szőlőt a szomszédnak is ha kell, lehet azért vagyunk olyan csórók....😄😄😄😀
Itt kéne eladnod, és egyből meggazdagodnál.
Jó szomszédok megérdemlik, de felénk is több olyan van, akinek nem adnék soha! Inkább rohadjon meg. ....az a szomszéd is!
De a birsalmát kilopják itt is, vagy akár a málnát leszüreteli a szomszéd a nyaraló kertjéből. 😀🫠 Ilyen is van. =)
Vagy készítenék bort belőle vagy lefőzném pálinkának. Úgy jobban eláll.
Én is elosztogattam...60-70kg szőlőt lehetetlen megenni.
Nagyon komoly.👍👍👍
És én még sokalltam nyáron a sárgadinnye 2800-forintos kilónkénti árát itthon.Nem is vettem,csak görögdinnyét.🤣
Szia Józsi! Ez is érdekes videó lett. Lenne egy kérdésem, a 2:39-nél lévő szituációval kapcsolatban. Az okés, hogy földbirtokos lesz, és az azon megtermelt javakat, nem adhatja el a piacon. De mi a helyzet, ha egy zöldségfelvásárlónak adja el? Már ha van ilyen személy, aki ezzel foglalkozik. Csak így tovább. Üdv Zoli
Bárkinek tilos eladnia. Ennek ellenére egyébként rengetegen árulják kis pavilonokban a házuk előtt becsületkasszával, de ha valaki beköpi őket, akkor jön a herce hurca+ büntetés. Adócsalás, és társai.
Jó lenne egy video arról hogy milyen kint az egészségügy vagy külföldi kent hogyan tudsz elmenni pl fogorvoshoz vagy akarhova van e olyan mint itt a TB stb stb…😁
Már minálunk itthon az jött a szokásba, berakják a szőlőt a fóliaházba. 🍇
Annyi vizet kap, amennyit adsz neki.
😂a Kubotának dolgozók(traktorokat árulok).a földműves tényleg művészet egy csomó dolgot régebben magadtól megtanultál(kommunizmus utohatása)de városi környezetben ez lehetetlen .a japánok nekem olyan távolkeleti németeknek tünnek.(gyárthatnak autót,esztergapadot,lézert stb.csak fegyverkezési programot ne indítsanak.)semmit sem tudnak 100%megcsinálni csak 110-120ra.
Ez is szuper volt! Köszi!
Érdekes, hogy milyen szokások vannak ott. Már alig várom, hogy a tőzsdéről beszélj :D :D :D
Dinnye dinnye, drága sárgadinnye 😀 de a földieper milyen drága!
1db 50.000 jen!
Na az beszarás!
Szinte megérné a dinnyét átgurgatni japánba,olyan magas az ár.
Dzsukel az új mikri. Egy nagy belógó mikrofon ma már minden komolyan vehető vlogger alapfelszerelése. Megadja egy gagyi, halk telefonon is a profi minőség érzetét, amikor hallgatom.
Na, megyek vissza anyázni valamelyik politikai oldalra.
Szia Zsíros. A véleményem az ,hogy tök mindegy ,hogy merre élsz és mit csinálsz az a lényeg ,hogy amit csinálsz azt jól csináld mert akkor kész rá kereslet.
Paul Hoolivood forgatott japánban ,egy háromrèszes filmet a kenyerekről ès elment egy epertermelőhöz is.50000yen volt egy szem eper.
Én okleveles agrármérnökként örülnék, ha itthon is csak az vehetne termőföldet, illetve árulhatná a portékáját, aki végzett hozzá iskolát. Olyat ami az aranykalászos borzalomnál azért komolyabb :D
Import zöldség is drága?
Sziasztok! Jól van az odáig világos, hogy mezőgazdasági végzetséggel kell rendelkezni ahhoz, hogy valaki japánban, hogy valaki nővényt termeszen és árulhassa. És miképpen müködik ez, ha egy embernek magyar országon szerzi meg a mezőgazdasági képzetségét és elmegy japánba amiatt, hogy ott akar szántóföldön gazdálkodni és a terményeit árusítani?
Csak tippelni tudok, de nem fogadják el szerintem, mivel másak a permetező szerek, másak a növények, az éghajlat, a talaj, ……
Arról csinálnál egy videót, hogy például mikkel foglalkoznak még a földművelésen kívül? Kíváncsi lennék, ha ezt össze lehet foglalni egy videóban.
Magyarországon is ez a törvény csak végzettséggel lehetsz földműves és vehetsz szántó földet, adhatsz el számlával.
Van valami, hogy egy hektárt per család a maximum magánszemélynek.
Zsíros legyen már új rap 😁👍👍 tetszett a videód
👍
Nem teremnek ott olyan könnyen a barackok? Pedig én mindig úgy irigyellek, a japàn hamvas barackok miatt :D
Lájk oda paszírozva 🫡
Remek videó, mint mindíg 👍
🙏
A szőlőt is sok féle képpen lehet termeszteni😉
Csak kíváncsiságból Zsíros, említetted a temetéseknél a gyümölcsök mellett a virágot. Milyen virágokat nevelnek a jappánok ? Egyáltalán nektek vane 1-2 cserepes virág?
Korábbi munkahelyemen volt egy japán kollégám, aki egyszer kitalálta, hogy ő itt bevásárol zöldségeket és visz a családnak Japánba, ott úgyis olyan drágák... Több kiló paradicsommal stb érkezett, a gond csak az volt, hogy a reptéren az egyik kutyus kiszagolta, hogy zöldségdílerkedni akar és mindent elvettek tőle... Azóta is nagyon utálja a drogkereső kutyákat a reptéren. 😂
A termőföldes infok érdekesek voltak. Ha valaki mondjuk vesz egy akiyát és jár hozzá valami kert, akkor hobbikertészkedni azért lehet, nem?
@nikisz3858: Na akkor az én hatalmas bizniszem is befuccsolt. Mármint, hogy megpakolom magamat finom vitamindús és nemcsak külsöre "szép" négyszögletü zöltséggel,gyümölcsel és fedezi az teljes utiköltséget.
De lehet,hogy mondjuk tíz év börtrönt kapnák. Vagy lefejeznének egy pár száz éves szamurájkardal....
Itt Kecskeméten van egy Nissin nevű cég. Egyre nagyobb. Kint van a Japán zászó meg ilyenek. Gyorstésztát gyártanak. Gondolom a szállitás miatt jobb nekik igy a biznisz.
Vagy tudsz erről valami Zsíros?
0:25 ÉS VAN rá igény meg veszik ?
Szia Zsiros! a Zöldség termesztésbe bele tartozik a MariHónalja is??
Bocsi ha volt már ez téma, de ott mekkora a szigór?
Itt egy spangliért 7 év börtön.
@@ZsirosDeszka
😂 De durva!
Gondolom nem ingyen adják a szállást', kosztot...
7 év... Ez egy kicsit visszamaradott...
✌️😎
Szia. Szoktam nézni a videóidat, szerintem jó összerakod őket, Nem ide vágó téma, de mostanában szembe jönnek velem az olcsó japán házak Mi ebben a buktató, valós lehet, vagy csak kamu?
Érdekes volt. Elvileg magyarországon is így van, hogy csak földműves vehet szántót. Végzettség vagy gyakorlat kell hozzá. Persze nem is magyarok lennénk, ha nem jöttek volna létre gyorsan a kamu Aranykalászos gazda tanfolyamok....
A permetszer meg úgy működik, hogy van 3 kategória, van a szabadon vehető, van amit egy 80 órás tanfolyam elvégzése után lehet megvenni, meg van amit növényvédelmi mérnök, szakirányító írhat fel receptre.
@@pjotr3374és feketén ha ismersz ilyen embert, lesz olyan vegyszered, amid amúgy nem lehetne...
@@attilap.7093 azért ez nem ilyen egyszerű.... Ki az a hülye aki kockáztatja a hatalmas büntetést... A növényorvos meg pláne....
Ami ilyen gazdaságos téma a zöldség mellet a marhatenyésztés, arról esetleg 1 hasonló videó?
Itthon ismerem van tenyésztés pont, de nálatok Japánban meg ez a minősített marhatenyésztés aminek a végén a rövidítés, hogy milyen húsú lett a marha. pl A1 wagyu. (remélem jól írtam) Erről 1 ilyen személyes beszámoló, ha nem annyira problémás.
Van róla dokumentum film ,csak mégis te szemszögedből milyennek tűnik, vagy akármi.
Csallamádé, jópipoppi! 👍✌️☀️🙏🙌❤
Szerinem a talaj típusa is meghatározó, ha rossz vízáteresztő képességű a talaj, és nagyon nedves, akkor elrohadnak a gyökerek, nem szereti a nagyon nedves talajt. Ha csak a termés rohad, akkor lehet a páratartalom.
A videóban elhangzottak nagyban hozzájárultak hogy megszeressem a japán kultúrát és értékeket.
Nem tudnék ott élni és az ő etikettjük szerint tenni-venni, én "túl magyar" vagyok hozzá, mesélted neked is azért érdekes volt az eleje, de gyönyörű cakk-und-pakk az egész.
A zöldség és gyümölcs amit itthon eszünk kb a seggünket jó kitörölni, hacsak nem sikerül egy jó piacon japán árakon felül venni, vagy magadnak termeszteni. Személyiedzőként vérképpel együtt láttam már a pozitív hatásukat több embernél is, amennyiben jó minőségről van szó, nem, nem feltétlen BIJÓÚ cuccokról beszélünk, a nevelés, tápanyag és a szüretelés adja a sava-borsát, úgyis megmosom a gyümölcsöt, mindegy hogy bió vagy nem bió friendly szerekkel kezelik.
Minden elismerésem, hogy ilyen munkát ilyen odafigyeléssel és minőségben tudsz végezni, légy büszke rá, hogy segítesz az életszínvonal és fizikai egészség szintjét a világon, mégha nem is itthon (nyaljon sót az itthon élő magyar nép, már elnézést tőlünk, de nem is érdemlünk jobbat). Ne hallgass a rosszindulatú köpködésre és lenézésre, hogy "jajj földműves", sokszor megkapod sajnos, az összeset szemen köpném szívem szerint. Ennyit és a százszorosát érdemel önmagában a befektetett munka, az ímént említett pontról nem is beszélve és sajnos nagyon kevesen foglalkoznak vele.
Gondolom rengeteg fos van/lesz a kommentszekcióban, inkább meg se nézem. Pár éve már csendben követlek, köszi a rengeteg contentet, a magad fajta igaz, dolgos magyarság az amire annak ellenére büszke vagyok, hogy milyen kis arányban maradtunk. Bár sajnálom az okát, elöntötte a meleg a szívem amikor régen a "miért költöztem ki" és hasonló témájú videókat néztem, 100%-ig egyetértek. Örülök, hogy megtaláltad a hazád és értékelik a munkád.
Nem tudom ez a kis essay most honnan jött, de megindult az ujjam, bocsi :D, cserébe megstukkolom a lájkot
😂😂😂😂🙏🙏🙏🙏🙏🙏
Jesszus, akkor minden világos már...😊
Tavasszal az eper kb. ugyanannyiba került Japánban, mint itthon. A minősége, íze viszont sokkal jobb volt :-)
Most màr tudjuk , hogy mièrt megy Tsiro Desuka G Mercivel ananàszt szüretelni a Fuji csúcsàra! :D
Most mar ertem, hogy miert nem tudok a kis kertemben itt New Jerseyben szollot termeszteni. Itt is nagyon paras a levego. Ezert nem jon szollo Floridabol mert ott is paras a levego.
👍
Munka sehol sem olcsó. Persze Japán nagyon drága, és nem csak te mondtad hogy az áru minőség lefelé megy, tapasztalat. Még a Japán cuccok is lefelé tartanak.
Jó volt !!!
Tonna számra exportálhatnának finom jóval olcsóbb gyümölcsöket a világ minden tájáról.
Importàlàsra gondoltál.Behozatal .Érdekes egyébként, hogy az éghajlat megengedné mégis olyan drága ott a gyümölcs.
Izgalmas téma! Látom a működés logikáját és ezt a 3 éves szakmai gyakorlati kiskaput.
AZ igazat megvallva a termésszelektálás egy korrekt megoldás. 3-4 átlagos sárgadinnye helyett lesz 1-2 jó esztétiku, esetleg jó izű, minőségi termés. Idehaza is vannak termelők, akik a koktélparadicsom fürtökön csak meghatározott szemet hagynak hátra. A kocka alakú dinyne is logikus. Több fér a ládába, a többi pedig csak látványos :)
Ez megérősebbé teszi a japán (kissé extrém) telekárakhoz viszonyítva, lehetővé téve a négyzetmétere jutó nyereséget. Ott, ahol a földre tett bankjegy alatti földterület néhol többet ér mint maga a bankjegy, ez teljesen korrekt.
És a cseresznye ? Az is drága?🍒
Az is sajna.
😮
Jól áll az ing a Zsíroson! 😂
Jó videó ! Gratulálok!
Mint mindig…
Gondolom az importra a gyümölcsre is van valamicske törvény
ITTHON MAGYAR BAN ,SEMMI. ÉRTELME TERMELNI . ITT FEL VÁSÁRLÓ MAFFIA VAN MÁR NAGYON. RÉG 😢😢😢
Magyarban le kö feküdni a földre és jajgatni.Olyan szar.
@@attilarutai8006 🤣🤣🤣🤣🤣
azért Józsikám rohadt elkeserítő hallani amit a videó elején mesélsz és innen Magyarországról nézve kész abszurdum, hogy annyira élhetetlen hely az a nyomorult sziget hogy ott pár szerencsétlen egy 10 m² asztal méretű földarabért is kénytelen pályázni és ha véletlen elnyeri akkor sem veheti meg, hanem bérli örök életükben és örül hogy megtermelhet rajta max 10 tő paradicsomot
miközbe itt Magyarországon 7 millióért veszünk 700 m² telket koromfekete talajjal és kutya nem fogja megszabni hogy mit tegyünk rajta megtermelt zöldséggel ha valaki eladja az se probléma😂
Nem adhatod el a rajta megtermelt zöldséget. Őstermelői kell, nav rádmegy. Bizony. 1 kg almáér is fizethetsz 100 ezres büntit...
Nem igazán értem a hozzászólásodat. Az ingatlanok árát mindig a kereslet-kínálat szabja meg. 7 millióért meg 2-3 hektárnyi jó minőségű földet is vehetsz. Szóval nevetséges a 700nm-t kiemelni, mint "nagy". Ha erre céloztál.
Tovább megyek, Ukrajnában mindenki kapott egy nem kicsi földet ingyen az államtól, azt csinált rajta amit akart.
@@FR_-ij4zz én arra céloztam hogy nálunk egy hobbikertész ha ki akarja élni a hajlamait nagyjából másfél éves itteni fizetésért kaphat egy használható méretű telket örökös saját tulajdonra, amit a japánoknál a többség elképzelhetetlennek tart.
egyelőre még még olyan jól állunk hogy az itteni lakosság létszámához képest megművelhető jó minőségű földterületben baromi jól állunk, annyira hogy ez az ország ha összeszedné magát végre az itteni földeken nagyjából kétszer ennyi embert elbírna tartani, mint a hányan itt élünk
ehhez képest a japánok éppen éhen dögleni készülnek, az élelmiszer keresletet nagyrészt importból képesek eltartani, és olyan pénzt fizetnek a nyomorult zöldségért amennyiért mi itthon bélszínt zabálunk!
Lehet hogy neked még mindig egy kicsit magas, de remélem hogy van aki már érti mire célozok, hogy milyen kurva szerencsés helyen vagyunk mi itt tulajdonképpen... Meg amúgy is akarna a f*szom japánban élni
@@attilap.7093 Én is tovább megyek ukrajnát éppen eltörölni készülik és a szerencsénk van a ruszkik rövidesen pontot is tesznek végre erre a kínosan hosszúra sikerült balhéra aztán ukrajnáról mint múlt idő bírunk majd beszélni
Meg amúgy is európa legkorruktabb állama volt még minket is sikerült megelőzniük
A JA groupról is beszélhettél volna
A drogokkal mi a helyzet japánban? Mi legális és mi nem?
Csak a kalapács legális.Ha akarsz egy kis flasht homlokon vered magad vele azt ott a pörgés.A többi illegál.Szerintem
A dinnyéről jut eszembe, amikor gyerek voltam, a legjobb testmozgás volt a dinnyével való futás😅A sarki utcai árúsok biztos nem ezt gondolták akkor 🤣
Nálunk is drága lett a gyümölcsök
Mert beleültél a jòba .Azért .
😂😂😂
El lehet képzelni, hogy mekkora vagyont jelent az üvegház és termőföld, amikor a lakóházakat összezsúfolva építik, az autó beállót is kicentizik a japánok, mert olyan drága a terület. Nem irigylem én Zsírostól, ha valaki félreértené és biztosan tényleg sokat dolgozik, de azért egyről kettőre Japánban ezt elérni, főleg magyarként szinte lehetetlen önerőből.
Relatív hogy mi szamit gazdagnak,mert ugyan jó sok pénzt kapnak de sok penzt is kell ki adniuk(adók) formájában
Ez így igaz.
A verejtékröl már ne is beszéljünk.
A puhap_cs ha Mercedes-t vesz, az már gazdag 😂😅😂 ?
@@attilap.7093 Nem biztos .De hogy jobb és gyorsabb mint a dácsiád az tutkó.
Nekem a Dzsoki Juing a gazdag mércéje azon szint alatt,olyan mint én.
Legálabb egy példát azért mondhattál volna hogy mi mással foglalkoznak a gazdák mert nagyon kíváncsi vagyok mire tudnak idöt szakitani hiszen a földmüvelés egész embert kíván....
Marihuána
0:11 ...🍺🍺🍺🍺🍺👍😁
cool, nice video
😉👍
Engem az erdekelen hogy a pocok tenyleg csinalhat olyat jogy ra mutat valakire az utcan es 1mp mulva cuccolhatja is 😅elvileg igaz ?
Magyarul is el tudod mondani,hogy mit akarsz mondani?
Köszi a videót! Szóval elég venni egy aranykalászos gazda oklevelet, és repülhet is az ember zsíros japán parasztá válni! 😃👍
Egyre inkább hasonló itthon is ez a tendencia. "Japánban vannak kéregetők nyilvános helyen boltok előtt ? Ha igen akkor szoktál adni nekik pénzt?
🎉
Szia Zsíros ha csemege szőlőt akarsz termeszteni ukrán és orosz fajtákkal próbálkozz a japán fajták érzékenyek a betegségekre
Elvileg most már itt is csak az vehet termőföldet aki megcsinálta az aranykalászos gazda képzést. Ez valami féléves gyorstalpaló. Amúgy itt is felment a gyümölcs ára fél kg szőlő, ami jobb minőség az 1000+ ft.
F.szság! Mi van ha már eleve értek hozzá?
@@starchild890 Éppen ez a dolog lényege,. Hogy ne vehessen akárki földet. Igaz sok ezer évik megvolt a parasztember tanfolyam nélkül is. Söt még jobb és izletesebb gyümölcsöt termesztett mint a mai...
De a teljes igazag az,hogy azt hiszem csak az egy hektár fölött érvényes az iskola.
@@arpadsoros6898 Igen, egy globális fasizmusban élünk ahol a kormányok önkényesen elveszik az emberektől az élethez való jogot. Bizonyára a földműveléshez kell érteni de ha lehet életveszélyes mérgeket venni a gazdaboltokban akkor azt miért nem árulják egy engedéllyel ahol a felhasználókkal ismertetik a helyes használatot és a védelmet? A permeteknek semmi köze a termőföldhöz való jog. Nem muszáj ész nélkül permetezni se. Vannak már nagyon jó módszerek termesztésre. Az meg egyenesen felháborító, hogy az ember nem adhatja el a többletet. Na, nem baj, ez a világ amúgy is végét járja.
Mi is tehenekkel vergődünk ugyan mennyi ott a nyers tej àra mivel nàlunk 50 euró cent. Ami azèrt elèg gyenge.
Mennyi túróban és sajtban?
Uh de durca a hang
yo
Zsírost most látom először életemben galléros ingben szerintem 😃
Csujjj. Pedig szoktam viselni.
@@ZsirosDeszka Én ezt nem sértésnek szántam, csak egy objektív észrevétel volt
Ezer éve a követőd vagyok
Mielott elinditom a videot, hadd fogalmazzam ujra a kerdest! Miert? Gazdagok??? Amit eddig meseltel, abbol nem az jon le, hogy minden foldmuves Bugatti veyronnal jar Japanban... Na vegig nezem a videot es aztan szerkesztem amit ide bofogtem 🤣🤣
Nekem ez a stori több sebből vérzik...hitelesebb lenne ha körbemennél a földtulajdonosok közt és meg interview-nád őket.
A rothadáshoz közeli szőlőből még mindig lehet bort préselni.
A rothadás közeli paradicsomból lecsót lehet csinálni.
Ezért olyan okos dolog a lecsó.
Az erjesztett ételekbe is beletanulgattam az utóbbi pár évben, legutóbb a kovászos kenyerekbe-tésztákba és a kefírek erjesztésébe.
Fú, nemrég olyan ütős kefírt csináltam olyan volt mint az ecet. 😂
És így összeállt majdnem olyanra, mint a sajt de kifejezetten kiérezhető volt benne ez a kefír íz csak bazi erős lett.
Szerintem nem reménytelen ez a dolog akár Japánban.
Gondolom ezek a batár japán darazsak csak nem erre mennek, vagy igen?
Szőlőpréselésnél ez mindig idegesítő de ez van.
Esetleg még egy páraelszívós üvegházas történetet lenne érdemes kipróbálni ha máshogy nem megy, csak találgatok ezzel-nem értek hozzá de egy próbát megér.
Izgalmas téma volt. Ontod a videokat mostanában. Annyit még elárulnál a témával kapcsolatban, hogy ha a gyümölcsök ennyire drágák, 1000-20 000 yen, akkor az átlagember hogy eszik annyi gyümölcsöt, ami azért az egészséghez szükséges? Hiszen Japánban azért elég magas az átlagéletkor. Nincs import, mondjuk Kelet Ázsiából? Az nem lenne olyan drága, mert amit itthon lehet kapni onnan, az sem annyira veszélyes. A Japán árakhoz képest.
Hány dizel merci árából lehet egy tehenet kapni Jappánban?
Video cime: Miert vagyok gazdag? Milyen szereny.