A magyar nyelv és a japán hangrendje,kiejtése nagyon hasonló,mi sokkal könnyebben kiejtjük a japán szavakat,míg teszem azt az angolnak már nehezen megy.Józsi ez a viszonossági alap nálunk is hagyomány volt,csak ma már itt is az anyagiasság lett a fő,a szivesség ma már nem divat.
Ez jó volt Zsíros bácsi. Mellesleg jogos a viszonzás várása, ha bele gondolsz az univerzumban is mindent a harmónia tart fenn. És ez igaz minden szinten. Szóval jó téma volt, érdekes és jól beszéltél. Gratula!!!
Igaz, viszont a keresztény kultúrkörben azért az önzetlenség, másokon való segítés nagyra tartandó. Nem biztos h attól kapod vissza a jót, akinek közvetlenül adtad.
Engem inkabb az tenne bizonytalanna, hogy a `viszonzas` erteke azonos legyen a kapott-tal. Honnan es mikent lehet ilyesmit megsaccolni? Nyilvan, egy szelet Boci csoki mas, mint egy uveg Tokaji, de..............megis.
@@agica4647 szerintem ez olyasmi, mint régen a suliban a karácsonyi ajándékozás. mindenkinek meg volt adva mekkora értékben vásároljon, így nem volt senki aki drágább ajándékot kapott volna.
Ez érdekes volt....köszi🌸 Azok a fránya elvárások.....ezek miatt érnek minket a csalódások. Jobb ugy adni, h nem vársz el semmit cserében.Ha elvársz és ugy adsz nem adsz tiszta szivből , számomra igy könnyebb! Érdekesek ezek a japán szokások.....azt hinné az ember, h ott nagyobb gyökere van a spiritualitásnak, az egységes energia általi életnek....ezek által a videók által is tanulok ,h nem ugy van az ah az én kis buksim gondolja....🙈😜😂 Ahány ház annyi szokás világ méretűen....🙋♀️
Kedves Zsíros Deszka! Az elején a paradicsom termesztésed és fóliasátrad miatt kezdtelek nézni, de mostanság már ezeket a videóidat is szeretem. Nagyon hasznos információkat adsz nekünk. Big big RESPECT ezért.
Én az utóbbi időben két valakinek adtam jó indulattal valamit, amiért nem kértem pénzt, csak segítettem. Egy lány ismerősömnek egy biciklit. Egy férfi ismerősömnek egy mobiltelefont. A két eset nagyon hasonló. Mindkét félnél ugyanaz volt a reakció, hogy így mondjam. Tudtam mindkét embernél, hogy amit adok, arra pont volt szükségük. Erre telnek a napok és az derült ki, hogy mindkét ismerősöm esetében egyikük se használta azt amit adtam, de vissza se került hozzám. Csak ott porosodott náluk. Ja és nem kerestek fel semmivel, hogy valami gesztus, hogy köszönöm, hogy akármi. Vagy legalább visszaadom, mert mégse kell, nem ilyenre gondolt satöbbi. Nem mintha az értékük annyira magas lett volna, a kerékpár se a legdrágább volt, a mobiltelefon is ingyen járt nekem az előfizetéssel egy sima nyomógombos. Engem maga az elv zavart. Azt szokták mondani, hogy jó tett helyébe jót várj. Ez itt nálunk Magyarországon nagyon idézőjelben igaz csak. Itt a jó tett helyébe ne várj semmit dominál.
Arany János szavait juttattad eszembe: "Nemes önbizalom, de ne az önhittség, Rúgói lelkedet nagy célra feszítsék: Legnagyobb cél pedig, itt, e földi létben, Ember lenni mindég, minden körülményben."
@@headlong75 Te azt irod `lehet`, en pedig azt, hogy `talan`........a nemzetsajatossag sajnos nem olyan egyertelmu, mint az emberi ertek/ek, es meg az sem az. Szeretnem veled megosztani [ismeretlenul is], hogy minden kultura eljut egyszer arra szinvonalra, melyet emlitesz. Mint volt [hadi]tudosito es mint egyszeru ember egyelore nem bizom ebben. Nagyon-nagyon sok `hidat` kellene epiteni a kulonbozo vilagnezetek [es erdekek stb] kozott.
Nagyon jó videóblog. Azóta is ezen gondolkodom. Több ízben jártam így, hogy a "baráti jobbomat" nem kísérte válasz készfogás. Adtam, de nem kaptam. Úgy gondolták, hogy jól jártak. Nem bántottam senkit, de rosszul esett, hogy kihasználtak. Ez a "népszokás" vagy "szokásjog" a magyar folklórban is mélyen gyökerezik, hogy a jó tett helyében jót várj, vagy hogy amilyen az "adjon Isten" stb. Lehet, hogy nem magamat kellene ennem, hogy engedjem el, hogy kihasználtak, hanem mert tulajdonképpen japán vagyok! :-)
Szia, nagyon köszönöm a növényes videóidat, nagyon hasznosak. Érdekelnének azok is, amikben témákat boncolgatsz, de egyszerűen képtelen vagyok figyelni rájuk, mert elkezdesz egy gondolatot, hirtelen félbehagyod és megjegyzést fűzöl hozzá, vagy teleszórod jelzőkkel, gesztikulálsz, majd elmesélsz egy történetet, esetleg az összeset együtt, aztán fotlyatod, ha folytatod és nem lezárod. Engem nagyon zavar, olyan mintha egy szekérrel mennék egy nagyon döcögős úton. Így hosszú és unalmas lesz. Egészséges kritika akart lenni, nem beszólás.
Elmenni egy másik országba és beszólni az ottani konyhára nagyon gáz. Főleg, hogy az egyik legjobb dolog amikor elmész egy másik országba, hogy ott megkóstolsz mindent. Egy nyugat-európai nagyvárosban laktam és ott volt egy japán üzlet, valami kis családi biznisz. Mindig ment ez a meghajlás, meg amit akarsz. Na ott basszátok meg enni lehetett volna a földről és olyan kedvesek voltak mindig, hogy beszartam. Az egyik legpozitívabb élményem volt egy másik nemzetről.
Minden tiszteletem Zsiros jopofi ur.Nagyon teszik az hogy realisan gondolokik,es megmaradt magyarnak.Batran kilehet jelenteni igazi magyar..Tiz eve elek angliaban es sok honfitarsunk akik megvettek x osszegert az angol allampolgarsagot.Mar magyarul is elfelejtettek. Tiszteletem mindazoknak a magyaroknak akik legyenek barhol is a nagyvilagban megmaradnak magyarnak ..
Szuper a videó! ^^ Én azt olvastam, hogy a koreaiak megjegyzik, ha nem szürcsöl a vendég. Ez náluk az elismerés mértéke. Ha nem esznek hangosan, könnyen gondolhatják azt, hogy nem ízlik az étel. :)
Nagyon jó volt a videód! Nálam sokszor volt az hogy adtam (barát,ismerős még családtag is) és egyiktől sem kaptam vissza semmit!a barát(ok) azok már nem a barátaim az ismerősök sem az ismerőseim a családtaggal meg nem állok szóba röviden leszarom!
K jó! De igaz! 1990-es években egy japán fiú eljött Szolnokra egy évre nyelvet tanulni. Angolul már tudott. Ifjú munkatársaim felkarolták, barátkoztak vele, elvitték szinházba, hegyet mászni, stb A szülei egy év múlva elöttek érte, és minden jóbarátnak komoly ajándékokat hoztak. Akkor láttam sült tücskött, sokan meg is kóstolták, állitólag finom.
A videó tényleg az új követőknek lett csinálva ezeket már hallatam tölled, de ennek ellenére még mindig érdekes volt és jó tanácsokat hallhatunk. Hatalmas pacsi :D
Igazából bejártam Ázsiát 6x Del Korea 4x Taiwan, 8x Singapur, Malaysia, Brunai, Kambodzsa, Laos, Vietnàm.stb..stb...stbbb de amit igazán imádok az Japán. Már vagy 8x voltam és mindig visszatérek mert egyszerüen vonz. Bejártam egész Japánt és csak pozitiv élnényekkel tértem mindig haza. Minden szavadat megerösithetem. Amit igazán észrevettem, hogy nem szeretik ill. egyenesen utálják a kinaiakat és az amcsikat. Imàdom a Gyozát rahmennel napi 3x amit évek óta egy kis tokiói shibuyai rahmen vendéglöben eszek. Idén ùjra megyek egy kis sobàra.👍👍👍😁
Kedves Zsíros Deszka! Nagyon kedvelem a videóidat! Nagyon érdekesek és sokszor informatívak. Amikor elkezdtél mesélni az elsőről (fontossági sorrendben 3.), az ajándékozásról, megjegyezted, hogy a világon mindenhol így illene. Ezzel nem értek egyet. Mármint, persze sok esetben valóban illik megajándékozni másokat. Viszont szerintem ha valakit megajándékozok, akkor azt önzetlenségből kellene megtenni. Azért, hogy örömet okozzak. Én amikor ajándékot adok valakinek, meg sem fordul a fejemben , hogy viszont várjak valamit. Ha már elvárják és nem szívből jön, akkor az már nem ajándék, hanem sima kötelezettség, amit letud az ember. Ugyanígy vagyok a segítséggel. Ha segítek másnak , akkor nem azért teszem, hogy lekötelezzem. Mondjuk itt fordított esetben , ha nekem segítenek, akkor azt igyekszem viszonozni. Köszönöm, hogy elmondhattam a véleményem! Szép napot!
Nem túl konzekvens kiindulni és az európai tradíciókhoz mérni az ajándékozás szerepét más kultúrákban. Mivel más a társadalmi szerepe. Ahogy értem, náluk az ajándékozás még nem az önzetlen szeretet formája és nem is kíván az irgalmas szamaritánus szerepében tetszelegni. Elég világos, hogy ez egy bizalmi kapcsolatépítés kifinomult formája. Avval nem tudok egyet érteni, hogy ilyen szép képet fessünk magunkról, hogy mi aztán milyen önzetlenek vagyunk. Itt élek a magyar ugaron én is, és a legtöbb esetben tapasztalható itthon is, egy picit más formában. (legyen csak 1-2 példa) : Valamelyik ismerősünk, rokonunk netán, ha már 2-3-szor eljátssza velünk azt, hogy "elfelejti" viszonozni a mi "híresen önzetlen segítőkészségünket", lehet az munka, vagy bármi, az illető pont akkor nem ér rá soha mikor te számítanál rá , vagy éppen nem adja vissza a kölcsön kapott zsetont" Na akkor itthon, az az önzetlen szeretet, nagyon hamar átfordul bicskanyitogatássá, előkerülnek a 7 mérföldes káromló szitkozódásaink. Majd életünk végéig rágódunk, felhánytorgatjuk ezeket és karakter gyilkoljuk egymást. Ez a híres magyar önzetlenség egyszeri és ritka is, szerintem erre van több példa esetünkben bőven. Aki járt régen locsolkodni és nem kapott piros tojást vagy miegymást a versike ellenében. Akkor bizony mi is egyből elkönyveltük: NA ide se jövünk többet! Bizony mi is legalább így, ha nem jobban elvárjuk az adok-kapok mértékének egyensúlyban tartását.
@@balazsfeher1016 Mondhatok valamit? Légy szíves, nehogy megharagudj!!! Az örömet szerezzük (mint a meglepetést is, például), nem pedig "okozzuk". A bajt, balesetet, bosszúságot, szomorúságot- ezeket (Isten őrizz!!!) okozzuk. Minden lehető jót kíván egy volt tanci. 🍀
Valoban nem art egy kicsit erdeklodni mas kulturak szokasai irant/elvarasaira, de.......... ne vigyuk tulzasba a dolgokat. Europan belul is vannak kulonbsegek. Pelda: a finneknel a legkisebb csemetek is nyugisan ulnek egy etteremben, majszolgatnak, nem ordibalnak, stb. Hollandiaban meg rohangalnak es uvoltoznek, szekeket boritanak fol [veletlenul], egyebek. Egy finn-lappfoldi `etkezdeben` 3 masodperc alatt kiszurtam a holland gyerekeket...........nem volt nehez.......
Én nagyon sokat dolgoztam külföldön , bejártam szinte az unió összes országát, nem is vágyom sehova , de Japán régóta a bakancs listámon van és a feleségemnek is . Jövőre ha a globális helyzet engedi , kimegyünk a családommal 2 hétre . Zsíros deszka , köszi a videókat , egy kis háttér infó nem árt.
Ez egy nagyon érdekes videó volt és egyetértek a véleményeddel azzal kapcsolatosan, amiket elmondtál. Szerintem alapvető kellene, hogy más kultúráját tisztelje az, aki odamegy turistaként, vagy pláne hosszabb ideig ott élni, dolgozni. Az is alap, hogy ha megkóstolok egy ételt egy másik országban, nem fintorgok rá, nem mondok rá negatív véleményt. A legszélsőségesebb esetben azt mondom, hogy azt az ételt allergia miatt nem ehetem stb. Ugyanez a helyzet a ramen evés közbeni szürcsöléssel. Japánban nem jártam mér, de Koreában amikor ott voltam pl. szemem se rebbent amikor egy csomó férfi jó nagyot beleköpködött a hamutálba, vagy épp mindenki nagyon erősen fokhagyma szagot árasztott magából a buszon (hiszen annyi fokhagymát esznek), annak ellenére hogy rettentő nehezen viselem a fokhagyma szagát, főleg kumuláltan. Elfogadtam és kész. Talán az amerikaiakról beszéltél, akiket nem neveztél néven, hiszen azóta elég sokan élnek ott. Szerintem egy átlag amerikai viselkedése - már amennyire ismerem őket - szöges ellentéte a japánnak. Nagyok, hangosak, kimondják a véleményüket, másokat kevésbé tisztelnek, magukat fontosabbnak tartják másnál, nem igazán vannak képben más kultúrákról stb. Ez bennük van, és sajnos valószínűleg azzal hogy ledobták az atombombát a japánokra, szerintük őket még annál is kevésbé lehet tisztelni, úgymond leigázott nép. Odamennek dolgozni, vagy a katonai bázis valamelyikére, vagy angolt tanítani, de alapvetően a magatartásuk nem változik. Tisztelet természetesen a kivételnek.
Szia Zsíros! Egy videóban ki tudnál térni a japán emberek konfliktus rendezésére? Mármint hogy egymás között vagy akár egy külföldivel hogyan reagálnak bizonyos konfliktusokra, helyzetekre?
Nagyon adtam a videót zsíros!! Ment a like! Az első úgymond "törvényt" ami a japán kultúra része, azt tényleg törvénybe kellene iktatni vagy legalább is jó lenne, ha betartanánk!
Szívemböl szóltál! Majd húsz éve élek Ausztriában, de nem visz rá a lélek, hogy felvegyem az állampolgárságot, talán tudom, mire gondolsz. Már németül írok verseket, még ki is akarják adni, de az eredetiük mind magyar, mert magyarul gondolkozom. Sok minden ismerös itt nekem, de hogy mennyire alapvetöen más a hozzállásuk, szerintem egy közmondás nagyon jól kifejezi: "Nem a ruha teszi az embert!" - modjuk otthon. "A ruha teszi az embert" - mondják az osztrákok.
Én is 18 éve élek Francia Országban "na jó legyen 20 ahogy te is mondod ", igaz ez Európa, de mégis aki ismeri a franciákat tisztában van vele , hogy ez egy másik bolygó egyben 😄❤️.Teljessen hasonló szituációban vagyok veled , feleségem francia , azt az utat amit te bejártál, pont ezeken mentem én is végig, olyan mintha magamat hallanám a szavaidból . Az integrációról van egy radikális és kicsit bunkó véleményem de aki nem érzi átt , és nem éli bele az adott kultúrába magát ,minek megy oda ? És itt jön a durva rész mert ígértem ,aki nem tudja felvenni a ritmusát egy másik kultúrának annak a saját kultúrában is gondjai vannak, hisz kultúra csak egy van , ha megvan akkor imádja az ember színesíteni , ha nincs neki akkor meg soha nem érti meg mitöl is szép a világ ,és milyen szerencsés , hogy ott lehet .Tisztelettudó vagy Zsíros, ezért szeretnek , ezért szeretünk , és ezért vagy sikeres . Te otthon vagy bárhol , nem vendég vagy !
Köszi a videót a japán kultúráról! Jó tudni, hogy milyen tradíciók, elvárások és körülmények dívnak ott. Tetszik ez az adok-kapok-mérlegelek barátkozási mentalitás. Mégis valószínű a legmeghasonlottabb nép a világon a tradíciók és a szélsőségek területén. Ismerjük a sintoista és buddhista filozófiájukat, ismerjük a kamerás "buborékba-fordult" busz-turista csoportjaikat. A több ezer éves higiéniai szokásaikat, udvariasságukat stb. Viszont ismerjük Japán nyers, brutális oldalát is. Elég ha az elmúlt 150 évet áttekintjük a Kína megszállását oktalan népirtásaikat. A tömeges kamikaze jellegű brutalitásukat a sintoizmus és a pacifista buddhizmus mellett elférő náci oldalukat is láthattuk.. Csodálhatjuk a Japán technológia fölényét és szervezettségét. És a médiaipar által elénk tolt felfoghatatlan aberráltságukat is. A higiénián és az udvariasságon, szorgalmasságukon kívül, nem feltétlen tekinteném követhető és elvárható példának azokat a tradíciókat, amik leginkább a megfelelési kényszernek tűnnek és külsőségek elmímelésével láttatják magukat. Persze nem általános de mégis csak tömeges jelenség. Nekem erőltetett kényszer a túltolt kedvesség, modorosság, és mögötte lévő, időnként felbukkanó, minden társadalmi réteget átjáró infernális brutalitásuk. Ezekről is szeretnél videót készíteni? Mint Japán két oldala :) ? Hálás köszönettel üdvözölném ha lenne rá időd. Igen sok értelmiségi a mai napig kíváncsian várja a magyarázatot erre a sokoldalú kultúrának a szinte tökélyre fejlődött szélsőségeire. Köszi Deszka. 1 kör neked 1 kör nekünk :D Makkos Bangyi.
Nagyon jolk a videoed ès imàdom nèzni.Jo lenne egy videot ha megtisztelsz benunket hogy mesèlsz a munka lehetősègekről ès hogyan lehet kimenni ès ott èlni?Köszönöm
Veletlenul talaltam rad, de nem bantam meg! Jok a videoid! Mindig tetszett az azsiai kultura, foleg a japanoke. :) Jo belesni a kulisszak moge. :) Tervben van, hogy egyszer ellatogatok a szigetorszagba :)
Velencében voltunk és a Szent Márk téren egy japán pár szendvicset evett. Ami feltűnt, hogy mélyen a szeméttároló fölé hajolva ettek, nehogy akár egy kis morzsa is máshová hulljon, mint a szemétkosár. Jó volt látni őket.
Ajandekot mennyi időn belül szoktak viszonozni? Pld az üzlettarsaidnak elviszed az ajandekot, kinyomozzak, hogy mennyibe kerül es mennyi időn belül viszonozzak ill. illik viszonozni?
Szeva Zsíros! Nagyon jó vagy, király a műsor!!!!! Barátnőm kérdezni, hogy aki hangosabban cifrázza a szürcsölést az jobban bejön a csajoknak mint az aki kevésbé cifrázza? Mint itthon, ha valaki nem válogatós a kajával azt jobban komázzák a csajok, legalábbis szívesebben főznek neki.
Ez elég gáz hogy pénzben mérik az embereket. A mi családunk nem ajándékozza egymást régóta. Annyi a megállapodás hogy évente kétszer össze KELL ülni. És nincs munka se semmi. Nem vagyunk igaz sokan. De ez többet ér bármilyen értékű ajándéktól. A szusit meg imádom. ;)
ez egyre elterjedtebb itthon, de nagyrészt az is benne van, hogy a 8 éves bonbon az pont nem gesztus/gusztus, illetve, hogy mesterségesen ki van vonva a péz a piacról, japánban meg túl sok van money pull out ció, amennyire tudom egy csomó minden csak azért van japánban, hogy élénkítse a piacot, pl. azok a nagyon drága sárgadinnyék, ami nyilván pénzmosás is, de ugyanarról beszélünk, hogy híguljon a rossz vér, a sűrű lé, a fekete leves, mert már mindenük megvan és nehéz élénkíteni a fogyasztást, ülnek a zsén, saját maguknak vannak 264%-ban eladósodva meg ilyenek itthon meg már nőnapra se fussa virág, ha komcsi ünnep ha tavaszünnep, ha kertészeti üzleti fogás, hogy itthon március 8.-án nincs természetben virág, vagy védett
@@balazskiss985 Szemelyre szabott ajandek a legjobb........szerintem. Ahhoz azert [nyilvan] ismerni kell jobban a masikat. A 8 eves bonbon jo pelda; nalunk meg az is megtortent a csaladban, hogy egy nagyneninek adott ajandek kovetkezo eveben Anyukam karacsonyfaja alatt landolt, ugyanattol a nagynenitol. Nonap tajan pedig szinte minden tulipanja eltunt a haz elotti kertbol. Legyen ajandekozasi kultura, de ne vigyuk tulzasba se. Ennyit errol a temarol.
@@balazskiss985 Balazs, Anyunal volt, font a Sasadi uton [BP]; en vittem neki a hagymakat Hollandiabol. Meg sirt is a telefonban a lopas miatt. Kuldott is kepet `elotte, utana`. Nyilvan vannak ilyen korai tulipanfajtak.
Szia Zsíros. Sziasztok. Hát nagyon jól beszéltél, nekem legalábbis át jött teljes mértékben. Én és családom 12 éve élünk külföldön. A 3 gyermekem már itt született. És bizony nem oly egyszerű beilleszkedni, de ha az embernek "olyan" hozzáállása van bizony le, és kinézik. Ami szerintem érthető is. Otthon is lenéznénk az "olyan" külföldit nem?! De persze nem mondom hogy ez egyszerű dolog, de kell tudnunk viselkedni, és elfogadni mások kúltúráját ha már ezt választotta az ember.... 🙃🙏
Kedvelem a japánokat. Rajtuk kívül tanítja még valamelyik nép a Kodály- módszert?
4 года назад+1
TL;DR: 1, 2:31 A kölcsönösséget sokkal komolyabban veszik, az ajándékot nem viszonozni olyan, mint egy kézfogást elutasítani. A kedvességet sok külföldi félreérti. 2, 8:32 Nagyon érzékenyek a japán kultúrára adott nyílt megrökönyödésre. (Pl. fura halételek.) A saját kultúra "ráerőszakolása" szintén ilyen. 3, 14:25 Konformizmus és szabálykövetés sokkal komolyabb. A máshol lazábban vett apró szabályok áthágása, pláne ha a testi erővel való visszaéléssel társul, az nagyon visszatettszést kelt. (pl. a sorban előretolakodás ) +1 18:43 Alázatosság, akkor is ha már sok éve ott élsz. Akkor sem leszel teljesen japán.
Nekem nagyon jó élményem volt Japánban,vonat pontosan jön,az emberek becsűletesek,kedves kiszolgálás,tiszta utca,nincs szemét kosár de szemét sem az utcán!
Szia Zsíros! Azok a turisták akik nem tartják tiszteletben más országok hagyományait, azok a sajátjukat sem fogják. Ha meg ráadásul ott is akarnak élni, akkor nem igazán van más választásuk, hogy az íratlan szabályokat betartsák. Amúgy itt Finnországban is le kell venni a cipőt, ha elmész valamilyen ismerősödhöz. Az iskolában csak zokniban vannak a gyermekek, a tanárok, de még az igazgató is.
Na de Zsíros 👊 ettől a sok stukktol minden héten új monitort kell vásárolni 🖥️Hol lehet stukk biztosítást kötni? 🤔🤷♂️Vagy talán egyszerűbb lenne az egérel belájkolni? 🤔👊
Ez tök így van,emlékszem mikor mi kint voltunk előtte szóltak hogy vinnünk kell ajándékot,mert Japánban az a szokás hogy ajándékoznak,és viszonozni kell. Viszont arra emlékszem hogy nekünk(zenészek voltunk+tánckar is jött velünk)szóltak pont Disneylandba,hogy várjuk ki a sorunkat,mert ilyen kötélkordonok voltak,mint egy labirintus,és mi átbújtunk alattuk,eléggé erőteljesen szóltak ránk.Akkor amikor észrevették,hogy nem a sort akartuk beelőzni,hanem csak közelről akartuk látni a hullámvasutat,tök jó fejek voltak és elkezdtek nevetni.Mentségünkre legyen mondva hogy gyerekek voltunk,12-15 év közöttiek. Egyébként tényleg nagyon tisztelik az embert,és nagyon alázatosak a Japánok,nagyon sokat lehetne tőlük tanulni.Rám akkoriban nagyon mélyen hatott az a kultúra.
A gulyás példa tökéletesen talált. Jópár évvel ezelőtt főztem egy marhalábszár pörköltet az erdőn, bográcsban a kanadai erdőmérnök-hallgató ciboráimnak. Volt a csapatban pár magyar haver és egy német közgazdász is. Mindenki meg volt elégedve az eredménnyel, fergeteges bulit csaptunk, csak a német tahója puffogott, hogy 5 óra főzés után talált néhány nem vajpuha húsdarabot. Majdnem kitoltam a szemét. Amúgy már 8 éve Bajorországban élek és minden alkalmat megragadok eme sérelem megtorlására; ha az őslakosokkal kocsmázok, folyamatosan szidom a focit an Block.
Mondjuk nem értem, hogy pont a német miért puffog. A németek k*rvára nem tudnak semmit sem jól főzni. Ettem már németek által főzött marhapörköltet. Náluk a "gulasch" (azaz pörkölt), az ott kezdődik, hogy kb. fél liter paradicsomsűrítményt tolnak bele, pirospaprikájuk nincs (ami van nekik az "téglapor"). Egy német k*rvára ne mondjon kritikát/véleményt semelyik másik ország gasztronómiájára, mert ők nem tudnak semennyire sem főzni. Éjjel-nappal spárgát zabálnak, de azt is szarul készítik el. Tudom, mert éltem Németországban több évet. Egyedül sört tudnak főzni, aztán csókolom.
Először 18 éves koromban találkoztam a Japán kultúrával. Volt egy Japán tulajdonú cég ahol két dolgozó összeházasodott(Magyarok) és a lagziba meghívták a Japán cég vezetőit kb 10-15 fő, ment a mulatozás ezerrel aztán az történt hogy a Japán társaságból 1 ember eléggé berúgott, az volt számomra a megdöbbentő hogy bár a többi Japán nem volt részeg mégis fogták magukat és mind otthagyta a bulit és hazamentek.
Teljesen egyet értek veled Zsíros 😉 mindenkit tisztelni kell . Minden hagyományt . szürcsölnek igen ott Japánban azt jelenti hogy ízlik az étel . Hiába vagyok Magyarországon én mindenhol így eszem .. mert így esik jól . Lehet lelkileg japán vagyok ? Nem tudom .
Zsiros 18 év után sem töri a Magyart míg más 2 hét alatt elfelejti a nyelvet.
Zsíros a király!
🙏👍✌🏻
Azért nagyban segít a csatorna. 😁 mikor elkezdte, emlékszem hogy kevésbé beszélt ilyen jól.
@@balazsbanyai5986 A gyakorlat teszi az embert👍😜
Ez mennyire igaz.
A magyar nyelv és a japán hangrendje,kiejtése nagyon hasonló,mi sokkal könnyebben kiejtjük a japán szavakat,míg teszem azt az angolnak már nehezen megy.Józsi ez a viszonossági alap nálunk is hagyomány volt,csak ma már itt is az anyagiasság lett a fő,a szivesség ma már nem divat.
Ez jó volt Zsíros bácsi. Mellesleg jogos a viszonzás várása, ha bele gondolsz az univerzumban is mindent a harmónia tart fenn. És ez igaz minden szinten. Szóval jó téma volt, érdekes és jól beszéltél. Gratula!!!
László Torday 🙏
Igaz, viszont a keresztény kultúrkörben azért az önzetlenség, másokon való segítés nagyra tartandó. Nem biztos h attól kapod vissza a jót, akinek közvetlenül adtad.
@@Juniperus_Godegara meg simán számító kényszerűséggé teszi azt, aminek nem ez lenne a célja...
Engem inkabb az tenne bizonytalanna, hogy a `viszonzas` erteke azonos legyen a kapott-tal.
Honnan es mikent lehet ilyesmit megsaccolni?
Nyilvan, egy szelet Boci csoki mas, mint egy uveg Tokaji, de..............megis.
@@agica4647 szerintem ez olyasmi, mint régen a suliban a karácsonyi ajándékozás. mindenkinek meg volt adva mekkora értékben vásároljon, így nem volt senki aki drágább ajándékot kapott volna.
Érdekes ember, jó sílusban, érdekesen adod elő.
Sokkal jobb, mint bármilyen TV műsor. Jó egészséget!
🙏
Lehetne japan nyelvű videód magyar felirattal
Jó ötlet!
Inkabb ne............
@@agica4647
Mert?
Mi a fasz bajod van!?!??!
Ez érdekes volt....köszi🌸
Azok a fránya elvárások.....ezek miatt érnek minket a csalódások.
Jobb ugy adni, h nem vársz el semmit cserében.Ha elvársz és ugy adsz nem adsz tiszta szivből , számomra igy könnyebb!
Érdekesek ezek a japán szokások.....azt hinné az ember, h ott nagyobb gyökere van a spiritualitásnak, az egységes energia általi életnek....ezek által a videók által is tanulok ,h nem ugy van az ah az én kis buksim gondolja....🙈😜😂
Ahány ház annyi szokás világ méretűen....🙋♀️
Egy japàn kollègàm volt egyszer vilàg legrendesebb embere jó helyen vagy ott Zsíros ✌
Kedves Zsíros Deszka! Az elején a paradicsom termesztésed és fóliasátrad miatt kezdtelek nézni, de mostanság már ezeket a videóidat is szeretem. Nagyon hasznos információkat adsz nekünk. Big big RESPECT ezért.
🙏
Mint szintén hosszú ideje külföldön élő magyar,büszkén válallom a nemzetközösséget veled Zs! Respect! Remek hozzáállás. 🙏👊✌👍🇭🇺
🙏👍👊
Amit Józsiból megismerhettünk ő sosem volt igazi magyar, mindenki szerencséjére, ezért lehet vele büszkén közösséget vállalni.
Én az utóbbi időben két valakinek adtam jó indulattal valamit, amiért nem kértem pénzt, csak segítettem. Egy lány ismerősömnek egy biciklit. Egy férfi ismerősömnek egy mobiltelefont. A két eset nagyon hasonló. Mindkét félnél ugyanaz volt a reakció, hogy így mondjam. Tudtam mindkét embernél, hogy amit adok, arra pont volt szükségük. Erre telnek a napok és az derült ki, hogy mindkét ismerősöm esetében egyikük se használta azt amit adtam, de vissza se került hozzám. Csak ott porosodott náluk. Ja és nem kerestek fel semmivel, hogy valami gesztus, hogy köszönöm, hogy akármi. Vagy legalább visszaadom, mert mégse kell, nem ilyenre gondolt satöbbi. Nem mintha az értékük annyira magas lett volna, a kerékpár se a legdrágább volt, a mobiltelefon is ingyen járt nekem az előfizetéssel egy sima nyomógombos. Engem maga az elv zavart. Azt szokták mondani, hogy jó tett helyébe jót várj. Ez itt nálunk Magyarországon nagyon idézőjelben igaz csak. Itt a jó tett helyébe ne várj semmit dominál.
Nagyon szimpatikus az értékítéleted, nem sok videódat láttam még, de ezt le lehet venni. Maradj ilyen.
🙏
A sokban is ilyen😉 én (is) ezért nézem ☺️
Tiszteletem! Rühellem amikor valaki cipőstül beront màs otthonàba/szentèlyèbe. Üdv. Felvidèkről
Arany János szavait juttattad eszembe:
"Nemes önbizalom, de ne az önhittség,
Rúgói lelkedet nagy célra feszítsék:
Legnagyobb cél pedig, itt, e földi létben,
Ember lenni mindég, minden körülményben."
Gyönyörű.🙏
Ha ezt a gondolatot minél többen magunkévá tennénk, sokkal "szebb" lenne az élet!
Nagyon szep es ertekes nekunk, magyaroknak. Egy japan embernek talan [?] mast jelentene..............
@@agica4647 Lehet, bár ezek szerintem emberi értékek, nem nemzetsajátosság kérdése.
Ismereteim alapján, minden kultúra eljut egyszer ide. 🙏🖖
@@headlong75 Te azt irod `lehet`, en pedig azt, hogy `talan`........a nemzetsajatossag sajnos nem olyan egyertelmu, mint az emberi ertek/ek, es meg az sem az.
Szeretnem veled megosztani [ismeretlenul is], hogy minden kultura eljut egyszer arra szinvonalra, melyet emlitesz.
Mint volt [hadi]tudosito es mint egyszeru ember egyelore nem bizom ebben.
Nagyon-nagyon sok `hidat` kellene epiteni a kulonbozo vilagnezetek [es erdekek stb] kozott.
Nagyon jó témaválasztás,engem nagyon érdekelt!Köszi h betekintést engedsz a japán kultúrába Zsíros szán!Píísz!:)
Nagyon jó videóblog. Azóta is ezen gondolkodom. Több ízben jártam így, hogy a "baráti jobbomat" nem kísérte válasz készfogás. Adtam, de nem kaptam. Úgy gondolták, hogy jól jártak. Nem bántottam senkit, de rosszul esett, hogy kihasználtak. Ez a "népszokás" vagy "szokásjog" a magyar folklórban is mélyen gyökerezik, hogy a jó tett helyében jót várj, vagy hogy amilyen az "adjon Isten" stb. Lehet, hogy nem magamat kellene ennem, hogy engedjem el, hogy kihasználtak, hanem mert tulajdonképpen japán vagyok! :-)
Én mindig úgy vagyok vele, hogy ha valaki ad valamit akkor előbb utóbb vissza adom. 😊 És a baráti körömben mindenki ilyen 😊
Szia, nagyon köszönöm a növényes videóidat, nagyon hasznosak. Érdekelnének azok is, amikben témákat boncolgatsz, de egyszerűen képtelen vagyok figyelni rájuk, mert elkezdesz egy gondolatot, hirtelen félbehagyod és megjegyzést fűzöl hozzá, vagy teleszórod jelzőkkel, gesztikulálsz, majd elmesélsz egy történetet, esetleg az összeset együtt, aztán fotlyatod, ha folytatod és nem lezárod. Engem nagyon zavar, olyan mintha egy szekérrel mennék egy nagyon döcögős úton. Így hosszú és unalmas lesz. Egészséges kritika akart lenni, nem beszólás.
Elmenni egy másik országba és beszólni az ottani konyhára nagyon gáz.
Főleg, hogy az egyik legjobb dolog amikor elmész egy másik országba, hogy ott megkóstolsz mindent.
Egy nyugat-európai nagyvárosban laktam és ott volt egy japán üzlet, valami kis családi biznisz.
Mindig ment ez a meghajlás, meg amit akarsz.
Na ott basszátok meg enni lehetett volna a földről és olyan kedvesek voltak mindig, hogy beszartam.
Az egyik legpozitívabb élményem volt egy másik nemzetről.
Imádom a Japókat, volt velük dolgom itthon! A legjobb felfogású emberek az egész világon.
Sorban állás hangzik a legjobban. Minden országban felvehetnék a szokást.
Nagyon érdekes, jól összeszett előadás volt, egy hiteles embertől.
Jaj, és kimaradt: sok- sok szeretettel, nagy tisztelettel gondolunk mindig rád, rátok. Kívánunk minden lehető jót az egész családnak!
Így van❤
Szevasz Zsíros Deszka. Most néztem ezt a videódat, ez is király lett. Nagyon jól , érthetően magyarázol.gratulálok.🙋🏻♂️👍🖐🇸🇪
🙏🏻
Jókai Mór mentalitását látom benned.
Örülök, hogy ilyen ember mutatja ott, milyenek vagyunk itt.
Szerbusz!
Minden tiszteletem Zsiros jopofi ur.Nagyon teszik az hogy realisan gondolokik,es megmaradt magyarnak.Batran kilehet jelenteni igazi magyar..Tiz eve elek angliaban es sok honfitarsunk akik megvettek x osszegert az angol allampolgarsagot.Mar magyarul is elfelejtettek. Tiszteletem mindazoknak a magyaroknak akik legyenek barhol is a nagyvilagban megmaradnak magyarnak ..
Robert Kiraly 🙏
Köszönöm ez nagyon hasznos lecke.
Jól csúszott besoroztad nagyon jó videó volt mindenkinek akinek hiányoznak életéből a tiszteletadás az alázatosság empátia szavak megértése.!!!
Szuper a videó! ^^
Én azt olvastam, hogy a koreaiak megjegyzik, ha nem szürcsöl a vendég. Ez náluk az elismerés mértéke. Ha nem esznek hangosan, könnyen gondolhatják azt, hogy nem ízlik az étel. :)
Wow! Nagyon szép a minőség! Tetszik az effekt maradhat
Nagyon jó volt a videód! Nálam sokszor volt az hogy adtam (barát,ismerős még családtag is) és egyiktől sem kaptam vissza semmit!a barát(ok) azok már nem a barátaim az ismerősök sem az ismerőseim a családtaggal meg nem állok szóba röviden leszarom!
K jó! De igaz! 1990-es években egy japán fiú eljött Szolnokra egy évre nyelvet tanulni. Angolul már tudott. Ifjú munkatársaim felkarolták, barátkoztak vele, elvitték szinházba, hegyet mászni, stb A szülei egy év múlva elöttek érte, és minden jóbarátnak komoly ajándékokat hoztak. Akkor láttam sült tücskött, sokan meg is kóstolták, állitólag finom.
Nagyon élvezetes volt hallgatni a mondanód....
Ezt ma újra néztem, mert akkoriban nem láttam a végét. 19:00-21:30-ig mondtál olyanokat, amit megkönnyeztem. Jó ember vagy Jozeph!
😂🙏
Szia Zsíros teljesen igazad van szép napot szia köszönöm a videót
A videó tényleg az új követőknek lett csinálva ezeket már hallatam tölled, de ennek ellenére még mindig érdekes volt és jó tanácsokat hallhatunk. Hatalmas pacsi :D
🙏✌🏻👋
Igazából bejártam Ázsiát 6x Del Korea 4x Taiwan, 8x Singapur, Malaysia, Brunai, Kambodzsa, Laos, Vietnàm.stb..stb...stbbb de amit igazán imádok az Japán. Már vagy 8x voltam és mindig visszatérek mert egyszerüen vonz. Bejártam egész Japánt és csak pozitiv élnényekkel tértem mindig haza. Minden szavadat megerösithetem. Amit igazán észrevettem, hogy nem szeretik ill. egyenesen utálják a kinaiakat és az amcsikat.
Imàdom a Gyozát rahmennel napi 3x amit évek óta egy kis tokiói shibuyai rahmen vendéglöben eszek. Idén ùjra megyek egy kis sobàra.👍👍👍😁
oliver cromwell 👊🙏👍
Kedves Zsíros Deszka!
Nagyon kedvelem a videóidat! Nagyon érdekesek és sokszor informatívak.
Amikor elkezdtél mesélni az elsőről (fontossági sorrendben 3.), az ajándékozásról, megjegyezted, hogy a világon mindenhol így illene.
Ezzel nem értek egyet. Mármint, persze sok esetben valóban illik megajándékozni másokat. Viszont szerintem ha valakit megajándékozok, akkor azt önzetlenségből kellene megtenni. Azért, hogy örömet okozzak. Én amikor ajándékot adok valakinek, meg sem fordul a fejemben , hogy viszont várjak valamit.
Ha már elvárják és nem szívből jön, akkor az már nem ajándék, hanem sima kötelezettség, amit letud az ember.
Ugyanígy vagyok a segítséggel. Ha segítek másnak , akkor nem azért teszem, hogy lekötelezzem. Mondjuk itt fordított esetben , ha nekem segítenek, akkor azt igyekszem viszonozni.
Köszönöm, hogy elmondhattam a véleményem!
Szép napot!
Nem túl konzekvens kiindulni és az európai tradíciókhoz mérni az ajándékozás szerepét más kultúrákban. Mivel más a társadalmi szerepe. Ahogy értem, náluk az ajándékozás még nem az önzetlen szeretet formája és nem is kíván az irgalmas szamaritánus szerepében tetszelegni. Elég világos, hogy ez egy bizalmi kapcsolatépítés kifinomult formája. Avval nem tudok egyet érteni, hogy ilyen szép képet fessünk magunkról, hogy mi aztán milyen önzetlenek vagyunk. Itt élek a magyar ugaron én is, és a legtöbb esetben tapasztalható itthon is, egy picit más formában. (legyen csak 1-2 példa) : Valamelyik ismerősünk, rokonunk netán, ha már 2-3-szor eljátssza velünk azt, hogy "elfelejti" viszonozni a mi "híresen önzetlen segítőkészségünket", lehet az munka, vagy bármi, az illető pont akkor nem ér rá soha mikor te számítanál rá , vagy éppen nem adja vissza a kölcsön kapott zsetont" Na akkor itthon, az az önzetlen szeretet, nagyon hamar átfordul bicskanyitogatássá, előkerülnek a 7 mérföldes káromló szitkozódásaink. Majd életünk végéig rágódunk, felhánytorgatjuk ezeket és karakter gyilkoljuk egymást. Ez a híres magyar önzetlenség egyszeri és ritka is, szerintem erre van több példa esetünkben bőven. Aki járt régen locsolkodni és nem kapott piros tojást vagy miegymást a versike ellenében. Akkor bizony mi is egyből elkönyveltük: NA ide se jövünk többet! Bizony mi is legalább így, ha nem jobban elvárjuk az adok-kapok mértékének egyensúlyban tartását.
@@balazsfeher1016 Mondhatok valamit? Légy szíves, nehogy megharagudj!!! Az örömet szerezzük (mint a meglepetést is, például), nem pedig "okozzuk". A bajt, balesetet, bosszúságot, szomorúságot- ezeket (Isten őrizz!!!) okozzuk. Minden lehető jót kíván egy volt tanci. 🍀
Érdekes dolgokat mondtál! Nekem nagyon tetszene, ha ez itthon is jobban működne.
Teljesen jó téma volt. Sajnos sokan nemfigyelnek az illem szabalyokra
Valoban nem art egy kicsit erdeklodni mas kulturak szokasai irant/elvarasaira, de.......... ne vigyuk tulzasba a dolgokat.
Europan belul is vannak kulonbsegek. Pelda: a finneknel a legkisebb csemetek is nyugisan ulnek egy etteremben, majszolgatnak, nem ordibalnak, stb.
Hollandiaban meg rohangalnak es uvoltoznek, szekeket boritanak fol [veletlenul], egyebek.
Egy finn-lappfoldi `etkezdeben` 3 masodperc alatt kiszurtam a holland gyerekeket...........nem volt nehez.......
Én nagyon sokat dolgoztam külföldön , bejártam szinte az unió összes országát, nem is vágyom sehova , de Japán régóta a bakancs listámon van és a feleségemnek is . Jövőre ha a globális helyzet engedi , kimegyünk a családommal 2 hétre . Zsíros deszka , köszi a videókat , egy kis háttér infó nem árt.
Zsìros,mèg mindìg ultrajó tèmákat hozol! Egyszerűen faja, köszönjük!✌️
🙏🙏🙏
Ui. Nagyon szépen köszönöm a csatlakozást. Most látom csak, hogy beléptél.🙏🙏🙏
mondanivaló szempontból ez jó kis videó lett. :) szépen kifejezted a vendég vagyok dolgot,de nem vitted túlzásba a magyarkodást sem. ( szép munka)
Ez egy nagyon érdekes videó volt és egyetértek a véleményeddel azzal kapcsolatosan, amiket elmondtál. Szerintem alapvető kellene, hogy más kultúráját tisztelje az, aki odamegy turistaként, vagy pláne hosszabb ideig ott élni, dolgozni. Az is alap, hogy ha megkóstolok egy ételt egy másik országban, nem fintorgok rá, nem mondok rá negatív véleményt. A legszélsőségesebb esetben azt mondom, hogy azt az ételt allergia miatt nem ehetem stb. Ugyanez a helyzet a ramen evés közbeni szürcsöléssel.
Japánban nem jártam mér, de Koreában amikor ott voltam pl. szemem se rebbent amikor egy csomó férfi jó nagyot beleköpködött a hamutálba, vagy épp mindenki nagyon erősen fokhagyma szagot árasztott magából a buszon (hiszen annyi fokhagymát esznek), annak ellenére hogy rettentő nehezen viselem a fokhagyma szagát, főleg kumuláltan. Elfogadtam és kész.
Talán az amerikaiakról beszéltél, akiket nem neveztél néven, hiszen azóta elég sokan élnek ott. Szerintem egy átlag amerikai viselkedése - már amennyire ismerem őket - szöges ellentéte a japánnak. Nagyok, hangosak, kimondják a véleményüket, másokat kevésbé tisztelnek, magukat fontosabbnak tartják másnál, nem igazán vannak képben más kultúrákról stb. Ez bennük van, és sajnos valószínűleg azzal hogy ledobták az atombombát a japánokra, szerintük őket még annál is kevésbé lehet tisztelni, úgymond leigázott nép. Odamennek dolgozni, vagy a katonai bázis valamelyikére, vagy angolt tanítani, de alapvetően a magatartásuk nem változik. Tisztelet természetesen a kivételnek.
Szia Zsíros! Egy videóban ki tudnál térni a japán emberek konfliktus rendezésére? Mármint hogy egymás között vagy akár egy külföldivel hogyan reagálnak bizonyos konfliktusokra, helyzetekre?
Nagyon jól mondod 12:40-nél. Ahogy a mondás tartja: "Ha rómában vagy, élj úgy, mint a rómaiak; ha máshol vagy, élj úgy, ahogy mások."
Nagyon tetszett a videó, köszönjük szépen az információkat :)
Nagyon adtam a videót zsíros!! Ment a like! Az első úgymond "törvényt" ami a japán kultúra része, azt tényleg törvénybe kellene iktatni vagy legalább is jó lenne, ha betartanánk!
Köszi, király volt és tanulságos!
Szívemböl szóltál! Majd húsz éve élek Ausztriában, de nem visz rá a lélek, hogy felvegyem az állampolgárságot, talán tudom, mire gondolsz. Már németül írok verseket, még ki is akarják adni, de az eredetiük mind magyar, mert magyarul gondolkozom. Sok minden ismerös itt nekem, de hogy mennyire alapvetöen más a hozzállásuk, szerintem egy közmondás nagyon jól kifejezi: "Nem a ruha teszi az embert!" - modjuk otthon. "A ruha teszi az embert" - mondják az osztrákok.
Én is 18 éve élek Francia Országban "na jó legyen 20 ahogy te is mondod ", igaz ez Európa, de mégis aki ismeri a franciákat tisztában van vele , hogy ez egy másik bolygó egyben 😄❤️.Teljessen hasonló szituációban vagyok veled , feleségem francia , azt az utat amit te bejártál, pont ezeken mentem én is végig, olyan mintha magamat hallanám a szavaidból . Az integrációról van egy radikális és kicsit bunkó véleményem de aki nem érzi átt , és nem éli bele az adott kultúrába magát ,minek megy oda ? És itt jön a durva rész mert ígértem ,aki nem tudja felvenni a ritmusát egy másik kultúrának annak a saját kultúrában is gondjai vannak, hisz kultúra csak egy van , ha megvan akkor imádja az ember színesíteni , ha nincs neki akkor meg soha nem érti meg mitöl is szép a világ ,és milyen szerencsés , hogy ott lehet .Tisztelettudó vagy Zsíros, ezért szeretnek , ezért szeretünk , és ezért vagy sikeres . Te otthon vagy bárhol , nem vendég vagy !
S B 🙏🙏🙏
Köszi a videót a japán kultúráról! Jó tudni, hogy milyen tradíciók, elvárások és körülmények dívnak ott. Tetszik ez az adok-kapok-mérlegelek barátkozási mentalitás. Mégis valószínű a legmeghasonlottabb nép a világon a tradíciók és a szélsőségek területén. Ismerjük a sintoista és buddhista filozófiájukat, ismerjük a kamerás "buborékba-fordult" busz-turista csoportjaikat. A több ezer éves higiéniai szokásaikat, udvariasságukat stb. Viszont ismerjük Japán nyers, brutális oldalát is. Elég ha az elmúlt 150 évet áttekintjük a Kína megszállását oktalan népirtásaikat. A tömeges kamikaze jellegű brutalitásukat a sintoizmus és a pacifista buddhizmus mellett elférő náci oldalukat is láthattuk.. Csodálhatjuk a Japán technológia fölényét és szervezettségét. És a médiaipar által elénk tolt felfoghatatlan aberráltságukat is. A higiénián és az udvariasságon, szorgalmasságukon kívül, nem feltétlen tekinteném követhető és elvárható példának azokat a tradíciókat, amik leginkább a megfelelési kényszernek tűnnek és külsőségek elmímelésével láttatják magukat. Persze nem általános de mégis csak tömeges jelenség. Nekem erőltetett kényszer a túltolt kedvesség, modorosság, és mögötte lévő, időnként felbukkanó, minden társadalmi réteget átjáró infernális brutalitásuk. Ezekről is szeretnél videót készíteni? Mint Japán két oldala :) ? Hálás köszönettel üdvözölném ha lenne rá időd. Igen sok értelmiségi a mai napig kíváncsian várja a magyarázatot erre a sokoldalú kultúrának a szinte tökélyre fejlődött szélsőségeire. Köszi Deszka. 1 kör neked 1 kör nekünk :D
Makkos Bangyi.
Nagyon jó komment, egyetértek! Évek óta én is ezeken gondolkozom és próbálom megérteni,hogy miért vannak a japánoknak ilyen szélsőséges dolgaik.
Jo video, segit odakepzelni magam Japanba es kicsit tisztabban latni a korulmenyeket. Thx... nezem a videokat, vannak jok
Kedves magyar fiú Japániában, tök jó fej vagy :)
T S 🙏
JaPaNiAbA! Vegeeeem😂😂
fiútól már messze van szerintem xd
Japánia😂😂😂
Nagyon jolk a videoed ès imàdom nèzni.Jo lenne egy videot ha megtisztelsz benunket hogy mesèlsz a munka lehetősègekről ès hogyan lehet kimenni ès ott èlni?Köszönöm
👍
Nagyon tetszik ahogy a külföldi életet látod
Köszi Zsìros az új infókat! Szerintem nagyon érdekesek ezek a videók 😉
Ez az egyik legkedvencebb videónk. Mindig újra megszeretünk általa!!!
🙏
Veletlenul talaltam rad, de nem bantam meg! Jok a videoid! Mindig tetszett az azsiai kultura, foleg a japanoke. :) Jo belesni a kulisszak moge. :) Tervben van, hogy egyszer ellatogatok a szigetorszagba :)
Jó érzés időnként újranézni egyik- másik videódat, Zsíros! ❤ Sokat emlegetünk a férjemmel. 😊
🙏🙏🙏
Józsi, mond el a népcsoportokat nyugodtan, építő jellegű lehet 😊
Kinaiak? :-D
Balog Barna 😂✌🏻
Kínaiaknam semmit nem adtam, nem is kérek tőlük semmit, leginkább most. :'D
A magyar, kint élő YT-sek köpték szembe Zsírost.
usa beliek
Két országban szeretnék élni Japánban és Tenerifében ha tehetem,nekem sok szép emlékem van ezekből az országokból!
A hármas pontnál mennyi az úgymond határidő amíg vissza kell "fizetni" a dolgokat?
Velencében voltunk és a Szent Márk téren egy japán pár szendvicset evett. Ami feltűnt, hogy mélyen a szeméttároló fölé hajolva ettek, nehogy akár egy kis morzsa is máshová hulljon, mint a szemétkosár. Jó volt látni őket.
Veronique Willon 👍🙏
Talán a Szent Márk téri galambok jobban zavarták volna õket, mint a szeméttároló szaga evés közben?
Ajandekot mennyi időn belül szoktak viszonozni? Pld az üzlettarsaidnak elviszed az ajandekot, kinyomozzak, hogy mennyibe kerül es mennyi időn belül viszonozzak ill. illik viszonozni?
Szia! Gondoltál már arra hogy feliratozd ( japánra) a videóidat?
nem értem miért hadakozik észak meg dél kórea mikor mindketten japánok ? : győzike
😂😂😂😂😂
az korea nem "kórea" és nem ő találta ki hanem lopta valahonnan de nem jut eszembe az eredeti akármennyire is gondolkodok rajta
@@dsadasedasdfff803 gondolkodom ik es ige tanár úr
@@imreferenczy7536 gondolkodom / gondolkodok mindkettő helyes, nézz utána
Zsííííros! Legyen áldott a lelked!😊
Szeva Zsíros! Nagyon jó vagy, király a műsor!!!!! Barátnőm kérdezni, hogy aki hangosabban cifrázza a szürcsölést az jobban bejön a csajoknak mint az aki kevésbé cifrázza? Mint itthon, ha valaki nem válogatós a kajával azt jobban komázzák a csajok, legalábbis szívesebben főznek neki.
Szia. Ehez a szűrcsölésnek nincs köze. Egyszerűen így esznek.
@@ZsirosDeszka Köszi Zsíros Király vagy!!!!
Ez elég gáz hogy pénzben mérik az embereket. A mi családunk nem ajándékozza egymást régóta. Annyi a megállapodás hogy évente kétszer össze KELL ülni. És nincs munka se semmi. Nem vagyunk igaz sokan. De ez többet ér bármilyen értékű ajándéktól.
A szusit meg imádom. ;)
ez egyre elterjedtebb itthon, de nagyrészt az is benne van, hogy a 8 éves bonbon az pont nem gesztus/gusztus, illetve, hogy mesterségesen ki van vonva a péz a piacról, japánban meg túl sok van money pull out ció, amennyire tudom egy csomó minden csak azért van japánban, hogy élénkítse a piacot, pl. azok a nagyon drága sárgadinnyék, ami nyilván pénzmosás is, de ugyanarról beszélünk, hogy híguljon a rossz vér, a sűrű lé, a fekete leves, mert már mindenük megvan és nehéz élénkíteni a fogyasztást, ülnek a zsén, saját maguknak vannak 264%-ban eladósodva meg ilyenek
itthon meg már nőnapra se fussa virág, ha komcsi ünnep ha tavaszünnep, ha kertészeti üzleti fogás, hogy itthon március 8.-án nincs természetben virág, vagy védett
@@balazskiss985 Szemelyre szabott ajandek a legjobb........szerintem. Ahhoz azert [nyilvan] ismerni kell jobban a masikat.
A 8 eves bonbon jo pelda; nalunk meg az is megtortent a csaladban, hogy egy nagyneninek adott ajandek kovetkezo eveben Anyukam karacsonyfaja alatt landolt, ugyanattol a nagynenitol.
Nonap tajan pedig szinte minden tulipanja eltunt a haz elotti kertbol.
Legyen ajandekozasi kultura, de ne vigyuk tulzasba se. Ennyit errol a temarol.
@@agica4647 március nyolcadikán nálunk nincs tulipán, csak krókusz szabadon
@@balazskiss985 Balazs, Anyunal volt, font a Sasadi uton [BP]; en vittem neki a hagymakat Hollandiabol. Meg sirt is a telefonban a lopas miatt. Kuldott is kepet `elotte, utana`.
Nyilvan vannak ilyen korai tulipanfajtak.
@@agica4647 szomszédnál két hónapja van tulipán, nem tudom hogy csinálja, hogy nem nyílik el
szépek a színek milyen kamera ?
Szia Zsíros. Sziasztok. Hát nagyon jól beszéltél, nekem legalábbis át jött teljes mértékben. Én és családom 12 éve élünk külföldön. A 3 gyermekem már itt született. És bizony nem oly egyszerű beilleszkedni, de ha az embernek "olyan" hozzáállása van bizony le, és kinézik. Ami szerintem érthető is. Otthon is lenéznénk az "olyan" külföldit nem?! De persze nem mondom hogy ez egyszerű dolog, de kell tudnunk viselkedni, és elfogadni mások kúltúráját ha már ezt választotta az ember.... 🙃🙏
Köszi, ez megint tanulságos volt.
Kedvelem a japánokat. Rajtuk kívül tanítja még valamelyik nép a Kodály- módszert?
TL;DR:
1, 2:31 A kölcsönösséget sokkal komolyabban veszik, az ajándékot nem viszonozni olyan, mint egy kézfogást elutasítani. A kedvességet sok külföldi félreérti.
2, 8:32 Nagyon érzékenyek a japán kultúrára adott nyílt megrökönyödésre. (Pl. fura halételek.) A saját kultúra "ráerőszakolása" szintén ilyen.
3, 14:25 Konformizmus és szabálykövetés sokkal komolyabb. A máshol lazábban vett apró szabályok áthágása, pláne ha a testi erővel való visszaéléssel társul, az nagyon visszatettszést kelt. (pl. a sorban előretolakodás )
+1 18:43 Alázatosság, akkor is ha már sok éve ott élsz. Akkor sem leszel teljesen japán.
A híradós videóid nagyon jók voltak. Csak így tovább! 😉
Ha kapok egy pofont mint ajándék nekem is vissza kel viszonoznom valahogy? :)
Kettővel h el ne felejtse az ajándékod..😍😅
Nekem nagyon jó élményem volt Japánban,vonat pontosan jön,az emberek becsűletesek,kedves kiszolgálás,tiszta utca,nincs szemét kosár de szemét sem az utcán!
Hali! Bambuszrügy szüretelős videó nem lesz mostanában?
Szia Zsíros! Azok a turisták akik nem tartják tiszteletben más országok hagyományait, azok a sajátjukat sem fogják. Ha meg ráadásul ott is akarnak élni, akkor nem igazán van más választásuk, hogy az íratlan szabályokat betartsák. Amúgy itt Finnországban is le kell venni a cipőt, ha elmész valamilyen ismerősödhöz. Az iskolában csak zokniban vannak a gyermekek, a tanárok, de még az igazgató is.
Padlófűtés van biztosan, a magyar iskolákban mindenki beteg lenne télen a kötelező zoknihordástól...
Úgy zabal a kínai! Szurcsol bofog ,csamcsog ...
Motoros San! Ment a stukk! Respect&Piece
Érdekes volt.
Nem tudom volt-e ilyen videó, vagy kérdezhetek-e ilyet, hogy hogyan döntötted el hogy kiköltözöl Japánba, hogyan zajlik egy kiköltözés?
14:45 én kiégtem, amúgy nagyon jó videó lett ment a like 😀
A szusi finom! :)
A cipőt itthon is leveszem még az ajtóban. Van akinek ez újdonság?
Tetszik a csatonád!
Ez Magyarországon is így volt kb 10-20 évvel ezelőtt mármint a 3-ik, talán faluhelyen ahol a többség még nem gyüttmönt most is így van.
Jó lett a videó zsíros!
A póló is a sapkához tartozik? Ugyanaz a márka?
Ez a videó tetszett! 🙂💪🇭🇺 ismeretlenül is büszke vagyok rád. 🙂
Ez is jó volt !Kezdek ráérezni mit jelent nálatok a stukkolás pedig nem árulta el senki!Akkor most oda stukkolok 1et!(Még ilyen állat dumát!🤣🤣🤣)
Ágnes Tóth 😂😂😂👍
Nem ugrátatni akarlak deszka, de mikor jön a következő rész? Mert nagyon kíváncsi vagyok.
Mindig is meg akartam kérdezni.....hogy bírják a japánok a tömény lábszagot? Vagy akinek olyan durva, az lehet cipőben?
Rendesen besz*rtam itt 25:21-nél xDD
Jó videó lett, várom a következőt :D
😂😂😂👊
Na de Zsíros 👊 ettől a sok stukktol minden héten új monitort kell vásárolni 🖥️Hol lehet stukk biztosítást kötni? 🤔🤷♂️Vagy talán egyszerűbb lenne az egérel belájkolni? 🤔👊
Dávid 😂😂😂😂 Drága dolog Zsiros videókat nézni.😂😂😂
A tied is van egy huszas? :)
Ez tök így van,emlékszem mikor mi kint voltunk előtte szóltak hogy vinnünk kell ajándékot,mert Japánban az a szokás hogy ajándékoznak,és viszonozni kell.
Viszont arra emlékszem hogy nekünk(zenészek voltunk+tánckar is jött velünk)szóltak pont Disneylandba,hogy várjuk ki a sorunkat,mert ilyen kötélkordonok voltak,mint egy labirintus,és mi átbújtunk alattuk,eléggé erőteljesen szóltak ránk.Akkor amikor észrevették,hogy nem a sort akartuk beelőzni,hanem csak közelről akartuk látni a hullámvasutat,tök jó fejek voltak és elkezdtek nevetni.Mentségünkre legyen mondva hogy gyerekek voltunk,12-15 év közöttiek.
Egyébként tényleg nagyon tisztelik az embert,és nagyon alázatosak a Japánok,nagyon sokat lehetne tőlük tanulni.Rám akkoriban nagyon mélyen hatott az a kultúra.
A gulyás példa tökéletesen talált.
Jópár évvel ezelőtt főztem egy marhalábszár pörköltet az erdőn, bográcsban a kanadai erdőmérnök-hallgató ciboráimnak.
Volt a csapatban pár magyar haver és egy német közgazdász is.
Mindenki meg volt elégedve az eredménnyel, fergeteges bulit csaptunk, csak a német tahója puffogott, hogy 5 óra főzés után
talált néhány nem vajpuha húsdarabot. Majdnem kitoltam a szemét.
Amúgy már 8 éve Bajorországban élek és minden alkalmat megragadok eme sérelem megtorlására; ha az őslakosokkal kocsmázok, folyamatosan szidom a focit an Block.
Ez viszont bunkosagra vall. Nem birod a kritikàt es lehet talàlt ragcsalos husdarabokat az altalad " tysko nèmet"-nek nevezett szemèly.
Mondjuk nem értem, hogy pont a német miért puffog. A németek k*rvára nem tudnak semmit sem jól főzni. Ettem már németek által főzött marhapörköltet. Náluk a "gulasch" (azaz pörkölt), az ott kezdődik, hogy kb. fél liter paradicsomsűrítményt tolnak bele, pirospaprikájuk nincs (ami van nekik az "téglapor"). Egy német k*rvára ne mondjon kritikát/véleményt semelyik másik ország gasztronómiájára, mert ők nem tudnak semennyire sem főzni. Éjjel-nappal spárgát zabálnak, de azt is szarul készítik el. Tudom, mert éltem Németországban több évet. Egyedül sört tudnak főzni, aztán csókolom.
Először 18 éves koromban találkoztam a Japán kultúrával. Volt egy Japán tulajdonú cég ahol két dolgozó összeházasodott(Magyarok) és a lagziba meghívták a Japán cég vezetőit kb 10-15 fő, ment a mulatozás ezerrel aztán az történt hogy a Japán társaságból 1 ember eléggé berúgott, az volt számomra a megdöbbentő hogy bár a többi Japán nem volt részeg mégis fogták magukat és mind otthagyta a bulit és hazamentek.
A mai világban a kölcsönösség már nem megy,én mindig úgy segítek hogy nem várok vissza semmit,ha adnak jó,ha nem,az se baj.
Ez nagyon szépen beszélsz arról hogy te magyar vagy és nem törőd a magyart. Király az összes videod.
Teljesen egyet értek veled Zsíros 😉 mindenkit tisztelni kell . Minden hagyományt . szürcsölnek igen ott Japánban azt jelenti hogy ízlik az étel . Hiába vagyok Magyarországon én mindenhol így eszem .. mert így esik jól . Lehet lelkileg japán vagyok ? Nem tudom .
16:24
...
az alacsony, középkorú salaryman 2 mozdulatból helyre rakja a figurát, majd megigazítja a nyakkendőjét és visszaáll a sorba. :D