Elektrownia domowa - projekt automatyki przełączania zasilania domu sieć- baterie.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 авг 2024
  • Pomysł - żeby nogi oszczędzić no i nie interesować się tym, czy jest zapas czy go nie ma / oczywiście chodzi o prąd/ Wszystko na etapie wdrożenia, na razie podłączam próbnie żeby nie narobić sobie bałaganu .

Комментарии • 14

  • @montffa9222
    @montffa9222 2 года назад +2

    Nie obejrzałem tego podcastu do końca. Mam jednak taki prosty pomysł na przełączanie zasilania sieć - akumulatory. Można kupić taki zwykły za 50 złotych elektroniczny programator czasowy i nie trzeba przełączać żadnych bezpieczników itp. głupot. Czas kiedy ma się załączyć zasilanie z sieci, a kiedy wyłączyć trzeba ustalić empirycznie. To rozwiązanie uważam jest lepsze, niż na przykład determinowane stanem akumulatorów. Ale jak ktoś się uprze, to może zastosować i takie rozwiązanie tylko, że jest ono 10 razy droższe. W moim przypadku głównym odniesieniem jak korzystać z zasilania jest czas, kiedy mam po prostu tańszy prąd. Nie jestem do końca zwolennikiem całkowitego odłączenia mózgu, od reszty człowieka. A instalacja fotowoltaiki tak, aby w 100% zabezpieczyła dom w darmową energię jest bezsensowna. Koszty przewyższają zyski wielokrotnie. U mnie takie rozwiązanie się sprawdza. Pozdrawiam.

    • @bogdanborys536
      @bogdanborys536  2 года назад +2

      I dobrze że nie obejrzałeś do końca, bo przekaźniki okazały się zbyt delikatne / styki 6A x 2 = 12A na 1 fazę to zbyt mało./ Teraz mam przekaźniki co dają 2x10A = 20A / 1 fazę. Te będą lepsze.
      A co do pomysłu to każdy jest dobry który prowadzi do określonego celu. Ja akurat nie rozważałem sterownika czasowego i nie wyobrażam sobie zaprzęgnięcia takiego do mojej instalacji ; używam je w innych przypadkach. Pzdr.

  • @4nrgy
    @4nrgy 2 года назад +2

    brawo! ale to rzeczywiście masz pod mega prądy zrobione 👍

    • @bogdanborys536
      @bogdanborys536  2 года назад +2

      Założyłem przed laty napięcie 24V / z uwagi na spory wybór sprzętu towarzyszącego takiemu napięciu : żarówki, przekaźniki - np w ciężarówkach/ A tego skutek to własnie kable grube jak paluch / 70 mm / i połączenia wyłącznie konektorowe na śruby. Dziś może wybrałbym napięcie 48V ale nie ma co gdybać . Takie mam i tak muszę jechać.

  • @lysy2411
    @lysy2411 Год назад

    Szacunek za włożoną pracę i chęć chociaż częściowego odcięcia się od państwowej infrastruktury. Jednak obecnie praktycznie jednym urządzeniem (inwerter off-grid) można zastąpić większość tego co widać na filmie. Taki inwerter zadba o priorytet ładowania aku czy korzystania ze słońca, a dodatkowo podczas korzystania ze słońca dobierze tylko potrzebną ilość energii ze słupa, której brakuje do zasilania urządzenia, np. jeśli zmywarka pobiera 2kW, a słońce jest w tym czasie zdolne dać tylko 1.5kW to inwerter z sieci (lub baterii - priorytet można ustawić) dobierze pozostałe 0.5kW. Praktycznie wszystko bezobslugowo.

    • @bogdanborys536
      @bogdanborys536  Год назад

      Dzięki za rzeczowy komentarz.
      Ta moje instalacja jest wiekowa / 10 lat/ więc gimnastykuję się z tym, co mam i na co już wydałem kasę. Oczywiście technika poszła do przodu i , jak widać , ja zostałem w tyle, ponieważ już nie interesuję się nowościami i nie znałem takiego urządzenia o jakim mowa / inwerter off- grid /. Pewnie gdybym dziś zaczynał to.. sprawa otwarta.

    • @lysy2411
      @lysy2411 Год назад

      @@bogdanborys536 Coś wiem o wiekowych instalacjach :) Zanim zrobiłem (niedawno) swojego obecnego offgrida 5kW to już 2010 miałem dwa panele 120W na dachu + duperologia w kotłowni do podtrzymania podstawowych "czynności życiowych" mieszkania :) Działa to z resztą do dziś jako drugi niezależny stopień zabezpieczenia tylko aku na li-ion zmieniłem. Szczegóły na elektrodzie możesz poczytać, hasło szukania "awaryjne zasilanie mieszkania" :)

  • @smart-diy
    @smart-diy 2 года назад +2

    kurcze... strasznie to skomplikowane i rozbudowane. Chyba prościej by było kupić po prostu falownik off-grid'owy, który wszystkie te funkcje by Ci ogarnął bez żadnego kombinowania, a koszt pewnie taki sam jak cała ta konstrukcja ;) Pozdrawiam!

    • @bogdanborys536
      @bogdanborys536  2 года назад

      Dzięki za komentarz.
      Wbrew pozorom to nie jest skomplikowane. Kwestia tylko dobrania odpowiednich do prądu urządzeń. Takie już mam.
      A falownik off grid.. nie rozgryzałem tego, nie wiem czy jak zbieram prąd do baterii to później z tej mogę otrzymywać 230V zmiennego. Jak zaczynałem tę zabawę w prąd to chyba wtedy jeszcze nie było takich falowników a jedynie te on grid.

    • @smart-diy
      @smart-diy 2 года назад

      @@bogdanborys536 Teraz jest tego dużo i sporo ułatwia - możesz spojrzeć na mój kanał i na playlistę o zasilaniu awaryjnym. Jest tam filmik z wykorzystania falownika mppsolar ps-3kva. To tani chiński sprzęt o dość fajnych możliwościach. Teraz z kolei robię duży projekt 3 fazowy na victronach.. ale to już tanie nie jest ;) Pozdrawiam!

    • @bogdanborys536
      @bogdanborys536  2 года назад

      @@smart-diy Ok dzięki. Na pewno skorzystam. Pzdr.

  • @romualdmajka1473
    @romualdmajka1473 2 года назад

    PŁUDNOWA PÓNOC

  • @md9021
    @md9021 Год назад

    tak pokazuje żeby nic nie zobaczyć tragedia po co taki film robi baran jeden

    • @bogdanborys536
      @bogdanborys536  Год назад

      Jeżeli coś Cię zainteresowało - to napisz, zapytaj. Baran może Ci odpowie.