Dejiny Slovenska (IX. diel)/ The History of Slovakia (Part IX)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 янв 2022
  • Katedra slovenských dejín Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave uvádza Dejiny Slovenska: Otázniky okolo vzniku Veľkej Moravy (IX. diel). Tento projekt je financovaný z grantu KEGA č. 024UK-4/2019 „E-learning ako inovatívna forma univerzitného a celoživotného vzdelávania v odbore slovenské dejiny“.
    The Department of Slovak History at the Faculty of Arts at Comenius University in Bratislava presents The History of Slovakia: Some Disputes Around the Origin of Great Moravia (Part IX). This project has been financed by KEGA Grant No. 024UK-4/2019 „E-learning as an innovative form of university and lifelong learning in the field of Slovak history“.

Комментарии • 48

  • @bohuslavkuklik6305
    @bohuslavkuklik6305 6 месяцев назад

    VELKÁ MORAVA !!! 🇸🇰🇸🇰🇸🇰❤🇨🇿🇨🇿🇨🇿

  • @TheMuddyslovak
    @TheMuddyslovak 2 года назад +1

    Prof. Homza, thank you. In this session we are getting a sweeping, but terse, recounting of the constant movement of people, ideas, and polities. I am anxious for the 10th installment. My notion of the "circularity of history" is bolstered by the references to modern-day events, the accumulation of power, and the division of geopolitical holdings. Truly, our Slavs, require attention for the pivotal position they occupy in history. Here now, only a century away from the Magyars, and the co-opting of the future Slovaks. Tremendous series. Dakujem

  • @giovannicuffaro4030
    @giovannicuffaro4030 2 года назад +3

    Very interesting! Greetings from Italy

  • @robertmajernik9417
    @robertmajernik9417 11 месяцев назад

    Praedenecenti znamená predchádzajúci. Tým čo tam vládli respektíve spravovali tu zem pred Avarmi. To by bola dosť možna tá vaša úvaha že tí Praedenecenti boli Nitrania ako Slováci. Boli sme k tím uzemiam najbližšie. Ale aj tak ďakujem za dobré informácie.

  • @Daniel_Kovacik
    @Daniel_Kovacik 11 месяцев назад

    1. Podľa čoho vieme, respektíve predpokladáme, že Unzat bol Pribinovým synom?
    2. Poznáme dôvod Pribinovej neúčasti Pribinu na výprave proti Bulharom? Pretože mi príde toto rozhodnutie ako fatálne pre Pribinu.

  • @soltikoff12
    @soltikoff12 2 года назад +2

    Nemohli by sa "Nitrania" skrývať v tom roku 822 pod označením Moravania? Veď aj neskôr sú "Nitrania" označovaní ako Marahenses alebo Marharii. Teda na dnešnej Morave žili Moravania, ale na dnešnom Slovensku žili Moravania.

    • @homzam1
      @homzam1 2 года назад

      Dobrý deň, ďakujem za poznámku, ak som sa o tom nezmienil, tak mohli. Je to časté a logické vysvetlenie,

    • @milodanumold2190
      @milodanumold2190 2 года назад

      No, nad Bojnou v povazskom inovci je vrch Marhat...
      Dalej pan profesor, cituje datum 1819, 1821...mozno sa len mylim...

    • @homzam1
      @homzam1 2 года назад +2

      @@milodanumold2190 Dobrý deň, áno, je to omyl. V anglických titulkoch však už je to, ako má byť. Občas nás pri natáčaní niekto vyrušil. Tak sa stalo, že koncentrácia nebola vždy na 100%. Nechceli sme to však kvôli autenticite prednášky vyhadzovať. V ďalších dieloch mienime vložiť na konci prednášky do titulkov informáciu, ktoré toto vysvetľuje. Prednášky v rozšírenej a opravenej podobe začnú od februára vychádzať tiež v Slovenských pohľadoch. Ďakujem za porozumenie. Váš MH

    • @milodanumold2190
      @milodanumold2190 2 года назад

      @@homzam1 nabudúce si už odpustím ;-) pripomienku, veď to sú úžasné prednášky a domyslel som si to, dátum vyplýval z kontextu.

    • @homzam1
      @homzam1 2 года назад

      @@milodanumold2190 Ďakujem vám. Hádam vás zaujmú i tie, ktoré už máme pripravené. Váš m

  • @martinskabraha516
    @martinskabraha516 2 года назад +3

    Všichni historici někdy spekulují, musí být ale jasně odděleno, co říká pramen, co je intepretace a co už opravdu jen pouhá hypotéza. Martin Homza ale míchá tohle všechno dohromady způsobem, který je u profesora významné univerzity přinejmenším zarážející. 1) Někteří slovenští historici mají potřebu neustále hledat v pramenech 9. století jakési Nitravany (ve smyslu kmene či politického subjektu, analogického k Moravanům), prý tam jsou pod jinými jmény. Pro Homzu v tomto případě Praedecenti. Jenže toto jméno bývá obvykle (např. i Steinhübelem) přisuzováno tzv. jižním Obodritům. Pokud Homza s tímto výkladem nesouhlasí, měl by říct proč. 2) Není pravda, že Obrácení Bavorů a Korutanců (zkráceně Conversio) hovoří o Nitravanech a není pravda, že líčí Pribinu jako jejich knížete. Je tam pouze zmínka o vysvěcení kostela v Nitře, nic se neříká o žádném knížeti ani knížectví, pouze se mluví o tom, že Pribina měl v Nitře jakýsi „majetek“. Navíc jde o pozdní a tedy nespolehlivou vsuvku, v původním znění textu to nebylo; tam se říkalo jen to, že Pribina byl vyhnán „vévodou (knížetem) Moravanů“ Mojmírem, aniž by se uvedlo odkud a proč byl vyhnán. 3) Homza vytváří dojem, že Conversio datuje vysvěcení kostela do roku 828, a na základě toho pak to vysvěcení spojuje s tažením proti Bulharům; jedná se jen o spekulaci, pramen ve skutečnosti žádný konkrétní rok neuvádí (tak jako neuvádí rok Pribinova vyhnání).

    • @janprvy8822
      @janprvy8822 2 года назад +4

      História sa nemôže scvrknúť iba na čítanie prameňov. Možno pre deti dobré. Ale dospelí potrebujú čítanie súvislostí faktov z tých prameňov. A tie súvislosti sú hodnotou, ktorá robí históriu vedou. Lebo čítanie prameňov nie je veda.

    • @magdaalan9149
      @magdaalan9149 2 года назад +1

      @@janprvy8822 Presne tak. Je nevyhnutné navštevovať miesta a na mieste hodnotiť, či má, alebo nemá potenciál byť nejakým centrom. Morava cz naozaj nemá také miesto, mesto, dedinu. Centrum moci predsa musí mať nejaké znaky. Ak už nič iné, tak aspoň pohrebisko. Nie s 200 - 500 hrobmi, ale POHREBISKO. Odporúčam moje dve knihy od vyd. Torden.

    • @martinskabraha516
      @martinskabraha516 2 года назад

      @@magdaalan9149 Nějak vám z toho vypadla archeologie. Nikdo soudný dnes nezpochybňuje moravská centra (jen co se týče těch pohřebišť: Valy u Mikulčic přes 2000 odkrytých hrobů, Staré město u Uherského hradiště podobně, a některé jsou opravdu velmi bohaté).

    • @magdaalan9149
      @magdaalan9149 2 года назад +1

      @@martinskabraha516 Bol ste v Mikulčiciach? Ja áno. Vysvetlite mi, prosím, prečo sú tam lebky deformované aymarským spôsobom? Prečo tie pracky opaskov sú jednoznačne avarské? Prečo niektoré lebky majú aziatský profil?
      Staré Město? Myslíte tých pár árov? To chcete vtesnať na malú plochu celý dvor aj s cirkevnou správou :-). Vidím, že ste zarytý lokálpatriot a asi vás nepresvedčí nič o Belehrade, Oradei, Arade. Ani nebudem ďalej skúšať. Nemá zmysel.

    • @martinskabraha516
      @martinskabraha516 2 года назад

      @@magdaalan9149 Nevím, co blouzníte o lebkách, ale ty avarské opasky jsou trivialita, až cca do počátku 9. století byla ta oblast pod vlivem avarského kaganátu. V Mikulčicích jsem byl, zato vy asi nemáte ponětí o Starém městě, o jak velkou jde plochu. Najděte si prosím aspoň někde v literatuře nějakou mapku...

  • @martinskabraha516
    @martinskabraha516 2 года назад +2

    (Pokračování mého prvního postu:) 4) Homza ignoruje současnou slovenskou archeologii, když v souvislosti s Pribinou mluví o systému pevností na Váhu; ty pevnosti jsou dnes datovány spíš až na závěr 9. století. 5) Nevíme nic o Pribinově manželce; usuzovat na její rodovou příslušnost jen na základě jména syna opravdu nejde; dítě mohlo být pojmenováno třeba podle svého kmotra, nějakého mocenského patrona, s kterým vůbec nemuselo být příbuzné. 6) Teze o tom, že Morava byla organizována na základě pokrevních vazeb, zatímco Pribina v Nitransku zaváděl hradský systém, je vycucaná z prstu. Homza prostě vzal Třeštíkovu problematickou tezi o hradské soustavě jako odkazu Velké Moravy střední Evropě a „poslovenštil“ ji. Ovšem zcela bez důkazů. Vzít to, co dělal Pribina jako správce franské pohraniční provincie, a pak prohlásit, že to je zrcadlový obraz toho, co předtím on a jeho předkové dělali na Nitransku, to je postup představitelný možná u romanopisce, ale se seriózním vědeckým bádáním to nemá nic společného; není to prostě čím podložit.

    • @magdaalan9149
      @magdaalan9149 2 года назад

      Pribina mal manželku z rodu Vilhelmovcov a Adalrám mal byť jej príbuzným. Pretože Pribina (pravdepodobne ariánskeho vyznania) postavil kostol pre svoju manželku a jej dvor (katolícky) prišiel na vysviacku Adalrám. Sobáš bol diplomatickým ťahom Nemcov posilniť katolicizmus v Nitre, Pribina súhlasil, ale tým popudil proti sebe ariánskeho Mojmíra. Preto ho vyhnal a Rastislav ho nechal dokonca neskôr zabiť.
      Morava cz nemá areál, ktorý by mohol zodpovedať mocenskému centru. Mikulčice sa javia ako útočisko Avarov, ktoré im poskytol Karol Veľký. Ostatné "centrá moci" sú doslova smiešne malé oproti pravdepodobnejším centrám. Aj Nitra bola len provinciou. Centrum moci vidím podobne, ako Sasinek v Belehrade, neskôr Veľký Varadín (Oradea - treba tam ísť a vidieť) a Arad. Bez cestovania tu budeme len tárať.

    • @martinskabraha516
      @martinskabraha516 2 года назад +1

      @@magdaalan9149 Teorie o srbské lokaci Velké Moravy byla x-krát vyvrácena, tím už dneska nemá smysl se zabývat.

    • @magdaalan9149
      @magdaalan9149 2 года назад +2

      @@martinskabraha516 Nemá zmysel vtesnávať centrum VM do oblasti Malej Moravy.

    • @luboslavvaclav7635
      @luboslavvaclav7635 Год назад

      @@martinskabraha516 Ja si myslim, ze Samo sidlil koncom svojej vlady vo Vesprime, Moravod v Belehrade pomenoval bojovnicku vrstvu Moravanmi, Svantos znovu vo Vesprime bol porazeny Avarmi a presiel do Velehradu, Svadben usporiadal Moraviu vsusedstve novokaganatu, Samoslav obnovil svoju vladu nad kaganatom s tudunstvom.