Mňa by zaujímala napr. taká symbolika slovanov, kt. tu nebola spomenutá. Odkiaľ prišiel ten "ošiaľ" s perúnovými sekerami, kolovratmi a rôznymi inými údajnými symbolmi slovanov? Máme nejaké archeologické poznatky o konkrétnych nálezoch amuletov hlavne teda z tej predkresťanskej doby, alebo resp. kedy to kresťanstov ešte nebolo až tak zaužívané na našom území? Ako som pátral, tak som pátral. No jediné zmienky (pomerne všeobecne opísané) sú nejaké obyčajné kruhy, srdcovité amulety, kostenné prívesky ktoré nie sú nejak viac špecifikované a pod.
Cítiť tam ideovú orientáciu prednášateľa. Snaží sa dokazovať to čo chce dokázať. Jeho argumenty sú zväčša logické, no takto sa dá pochybovať o mnohých historických teóriách. Aj o tých, ktoré vyslovil bez spochybňovania.
VŠETKY národy (najmä štátotvorné) vykladajú svoju históriu na základe svojich výskumov, vedomostí, čiastočne pod vplyvom svojej mentality, kultúry, religiozity - sú to ich dejiny, ich história. Tak je to správne a v národno-štátnom záujme, ak je väčšina s výkladom súzvučná. Slovenské dejiny a históriu do roku 1993, keď sme nadobudli štátnosť druhý krát, vykladali iní spoza hraníc, a aj v rámci nich - českí historici, v rámci bývalého súštátia, pretože dovtedy sme neboli subjektom medzinárodného práva a väčšina okolo nás si na úkor Slovákov riešila svoje historické "chcenia", chyby a omyly. Podľa mňa je nezodpovedné, brániť mladým, bývalým režimom nepoznačeným historikom, objavovať a prerozprávať našu históriu bez ideologickej záťaže, na základe relevantných podkladov.
Už pred Veľkou Moravou tu žili predkovia už v neolite ( v dobe kamennej ), ľudia sa živili obrabanim pôdy, pestovaním poľnohospodárskych plodín, chovom zdomacnenych zvierat, výrobou textílií, keramiky, lovom zvierat v bohatých lesoch. Predkovia neboli potomkami kočovneho kmeňa Skytov z ruských stepí,( moskovitov), ktorí vyvražďovali iné kmene. Sláva ruských " bohatierov" sa určovala podľa počtu " skalpov" členov iných kmeňov.
@@mariaskrabakova7125 Po pravdě řečeno v neolitu byl ještě kanibalismus docela běžnou věcí, ale Skýtové, ani Moskvané v neolitu nežili. Dále lidské, indiánské skalpy se vykupovly ještě v zčátcích USA, jako důkaz zabití indiána. Nešlo určit podrobnosti, takže se zabíjely pro cenné skalpy i ženy a děti. To bylo v 19.stol.n.l. a dělali tohle bílí osadníci na výnos vlády, ovšem nikoliv Skýtové, nebo Moskvané. Skýtové žili mnohem hlouběji v minulosti a zdobili se koňskými žíněmi. Šlo o velice užitečnou ozdobu, protože se z ní dělali tětivy luků. A Skýtové používali luky často. Jinak nebyli všichni Skýtové kočovní. A lovci mamutů zase nebyli všichni usedlí. I pastevci byli hlavně kočovníci, stejně tak lovci. Dále hlavní ozdobou Moskvanů byly říční perly, které byly ceněné všude v Evropě a které zajišťovaly značný příjem Moskevskému velkoknížectví.
Prebraté slová maďarmi , gény, spoločné sme lúpili Európou ako oddelujete národ, erb máme na poli znaky. Čo keď Maďari boli bojová jednotka na ochranu Slovanov pred frankami pre kontakt Tartárie ?
Tiež ma to aujimaz kade a od kedy exzistuje meno Přemysl ? Podĺa tradicie Kosmove kroniky z prelomu 11- 12 storočia zakladateľom rodu Přeyslovcov bo Přemmysl oráč, pochádzajúci zo Štadióna, problém je v tom, že Stadice v tom čase ešte neexzistovali takže Přemysl oráč je Bullshit . Ďalšia informácia o Přemyslovckch je z Leveho Hradca , postavili prvý kresťanský kostol v roku 882 sv. Klienta. A dejiny tak zvanych Přemyslovcov opísal začiatkom 19. storočia František Palacky bez akých kolvek dôkazov o rode Přemyslovcov. Takže ani Boh nevie z kade sú Přemyslovci. Možno potomkovia kupca Sana ktorý obchodoval s Frankami aj s Avarmi a bol to v skutočnosti Slovan keď rozumel reči Slovanov a zvolili si ho za vojvodu Však mal 12 žien a snimi 22 synov a 12 dcér, pŕemysl bol pravdepodobne jeho potomok ako Mojmír, Pribina na svojich dedičných kniežatstvách, či panstvách. No určite Přemysl nebol Nemec v tej dobe ešte Nemci neexzistovali, boli len Bavorci, Frankovia, Gernani.
Zaujímavé je, že vzhľadom na to, že Pribina bol len nejaký niktoš, tak mu dal Ľudovít Nemec titul markgrófa a poveril ho správou slougenzin marcham a pri jeho uvádzaní do úradu boli prítomní najvyšší svetskí aj cirkevní hodnostári Východofranskej ríše.
Pán Dr. Vladimír Turčan nemal asi svoj deň. Najskôr bol Pribina dolu a po pripomienkach zistil že Pribina bol veľmi významný. Pán Turčan ach ??? A Mojmír I. vyhnal Pribinu z Bojnej ??? Ale ale ???.....
Pozrel som si toto zaujímavé video, ale to čo tvrdíte vy je iba váš pohľad a vaše pochopenie. Ja som to pochopil tak, že pán prednášateľ interpretoval fakty, napríklad, že v spisoch, ktoré sa dodnes dochovali sa píše iba o "akomsi Pribinovi", a takto označovaní ľudia boli aj v iných spisoch. Vám sa to možno nepáči, ale je to bohužiaľ tak. Ďalej prednášateľ tvrdil ďaľšie fakty, že z tých čias máme nálezisko z Bojnej, ale z Nitry nemáme nič. Aj to sa vám zrejme nepáči. Ale bohužiaľ to nestačí. Ak chcete ostatných presvedčiť, tak musíte napísať aj fakty zo serióznych archeologických výskumov a z výskumov historických písomností, ktoré to dokazujú.
@@janhobrla9270Len tak na okraj, prednášajúci pán je archeológ, zbierajú zaujímavé staré veci zahrabane v zemi ktoré nemajú vyznačené značku výrobcu ani Made in. O tom čo je v archívoch zapísané v listinách nevie nič takže si vymýšľa aby potvrdil svoju teóriu. Istý knieža Pribina na Nitranskom kniežatstve mal manželku Bavorskú princeznú ( Nemci ešte neexzistovali), pre ktorú postavil prvý kresťanský kostol v Strednej Európe v roku 828. Pribina bol priamy potomok zakladateľa Samovej Ríše , vnuk, pravnuk, - dedičný vladca. V roku 833 Mojmír napadol Pribinu, do tej doby neznáme údajné knieža Mojmír vyhnal Pribinu z Nitry, Franský kráľ Ľudovít Nemec pridelil kniežatu Pribinovi Panonske dedičné kniežatstvo v roku 839. Tak sa píše v listinách uložených v Bavorskych archívoch, netreba zbierať črepy ktoré mohli vyrobiť v Číne a rozbiť aj na Slovensku , takže archeológ nemá šajnu čo dokazujú listiny.
@@janhobrla9270 Prednášajúci pán je archeológ nie historik , preto tak fantazíruje . Kady historik vie , že Pribina bol istý knieža v Nitre za manželku mal Bavorskú princeznú pre ktorú postavil knieža Pribina prvý kresťanský kostol v Strednej Európe v roku 828, neznamená kniež do roku 833 vyhnal Pribinu z Nirianskeho kniežatstva . Franský kráľ Ľudovít Nemmec pridelil knižaťu Pribinovi Panónske dedičné kniežatstvo v roku 839. Dokumenty a listinné zaznami sú uložené v Bavorskych archívoch, tam ich archeológ neĺadal.
08:50 Pán archeológ, ako teda viete že to boli Slovania a nie Sloveni? Aký máte dôkaz že existovali Slovania? Kedy a ako vznikol tento pojem? Ako je to presne v Nestorovom origináli? Ak je tam Sloveni, boli to Sloveni. Slovieni neexistujú. Určite poznáte J. Polívku, ktorý v r. 1883 navrhol zaviesť znak "ě" do koreňa slov Sloven, slovenský, slovenčina. Slovenská gramatika sa tomuto ideologickému nástroju podriadila zámenou "ie" za "ě". A tak tu máme neexistujúci národ Slovienov. Prosím, Vy na svojej pozícii, aj ostatní v podobnom stave, prestaňte sa prispôsobovať zákerným politicko marketingovým ideológiám a začnite brániť česť svojich rodičov - samozrejme, ak sa priznávate k slovenskému národu.
Neviem to naformulovať tak aby to neznelo vyrívavo. Takže mi prosím len verte, že nie je, len pre čistý záujem voči téme. Môžete mi dať nejaké zdroje na vaše tvrdenie? Rád by som sa o nej dozvedel viac. Prípadne sa rozpíšte. napr hradiska.sk uvádzajú Bratislavu ako existujúce osídlenie, takto som pochopil aj prednášateľa, že síce tam nejaká osada bola a mala svoj význam, pretože bola pri Dunaji ale to či cez nej v období VM viedla Jantárová cesta nie je isté, (Mohla viesť cez Devín) alebo áno?
Samozrejme existovala, jej názov sa zachoval bola to Preslava. Meno sa nachádza na minci Štefana I. tu razená, nemecky Pressburg je odvodený z tohoto pomenovania
K tomu Wichingovi - mnohí západní Nemci čítajú CH po I ako Š. Miesto "ich bin" povedia "iš bin", niedlich vyslovia ako nídliš a pod. Nie je to však spisovná nemčina; je to nárečový prvok (toľko by ten pán z Hamburgu mohol vedieť...). Pravda, nutno podotknúť, že v tej dobe spisovná nemčina ešte neexistovala...
@@mariaskrabakova7125Turzo, Batorička a iný písali nejakú agendu po slovensky . Po II.sv.vojne z Rumunska 200 000 slovákov sa presídlilo na Slovensko.( Veľká Morava?),dali ich na Sudety a počeštiť ( aj Havel to posmešne spomenul). Avari boli vedľa seba zo slovanmi pochovávaný, každý podľa svojich zvykov. Neboli spojenci? hoc aj zo spormi. Mali sme dobrých vodcov ,nechceli nechať útočiť na nás frankov ,brať našich do otroctva ani kresťanstvo nepomohlo ,neprajníci ako aj dnes ,preskočili sme nemcov o 600 rokov kultúrne z Maďarmi forma federácie, oni preberali naše slová, európsku kultúru.Dnes gény 3-5% húnskych génov. Tak isto všetci máme neandrtálske gény. Maďari majú veľa držiteľkou Nobelovej ceny. Na rozvoji Slovenska mali záujem váčší ako po nich dodnes. Príklad železnica Bardejov cez Obručné tunel , či cez Fričku. do dnešného Poľska. A iné.
Samo bl Slovan ktorý kupčil s Frankami aj z Aarmi poznal bojovu taktiku Aarov, práve preto porážal Avarov so zbreňami nakúpenymi od Frankov. Mal 12 žien s nmi 22 synov a 12 dcér, jeho potomkovia si rozdelili Samovu Ríšu na drobné kniežatstvá, jedno z nich bolo Nitrianske.
Sclav = Slovák = Slovin = Sloven = Slovan. Všetci ktorí odišli z "rodného domu" si zmenili mená. Zostali Slováci a Slovinci. Toto sú zvyšky pôvodnej kultúry a pôvodnej ríše. Všetko ostatné je alogizmus.
Pana Turčana znám osobně, je to kapacita pracující v SNM. Zkuste si koupit nebo půjčit jakoukoli jeho knihu, doporučit mohu např. Veľkomoravské hradiská. Považujete každého, kdo netlumočí Vaše názory, za nekompetentního neodborníka? A co je špatného se Západem a s mimovládkami (se kterými pan Turčan určitě nemá nic společného, je placen Vámi osobně).
@@jirikerner6296 Z genetického pohledu má samozřejmě pravdu, jinou věcí je, jak se sami cítili a chovali. Pokud se nepletu, tak zakladatel Sokola Dr. Tyrš se cítil Čechem (a Sokol je vyloženě národovecký) Ačkoli po rodičích byl jednoznačně Němec a v jeho rodině se mluvilo německy. Takže česká knížata se pravděpodobně považovala za Čechy, byť dle DNA byli spíše "Němci". Oni tehdy v podstatě Němci jak je chápeme dnes neexistovali, šlo o řadu jednotlivých národů jako třeba Sasové, Bavoři, Durynkové....
34 min „z iných oblastí vieme, že kresťanstvo prichádzalo na potokoch krvi...“ A to ako vieme? Staré útržkovité zápisy sú v tomto bode hodnoverné? Tomu máme veriť bez spochybňovania? Tu neplatí, že autori tej doby nepísali iba to čo sa stalo ale aj to čo sa malo, mohlo stať, to čo sa autorovi hodilo? .... 34 min 50s „Rimania mali zásadu, panovníkovi to čo je panovníkové, bohu čo je božie.„ To nie je rímska zásada ale to je citát z Biblie, to je kresťanská zásada. 35min 20s „kresťania sa radovali z príchodu mesiáš (pri požiari Ríma) „ To je aj podložené alebo je to iba konštrukcia niekoho? Toto tvrdenie netreba spochybňovať? „ šamani mali koncepciu... a kresťania mali jasný zámer... ( 7-9 str. )“ .... ako zmýšľali ľudia danej doby sa môžeme len domnievať. Toto je vyložená konštrukcia, domnienka ktorá sa na niečo hodí. .... Atď.
Ano, tvrzení o potocích krve je v rozporu např. s vyjádřeními historika p. Martina Wihody. Ten tvrdí, že ve středověku byla pracovní síla vzácností a jen blázen by vybíjel svoje poddané - živitele.
@@TomasOstruszka Na to máte dva pohledy, pokud jde o lidi, kteří žijí na území, kde se chcete usadit, pak jsou cenným majetkem. Pokud ale jde o území, kde nemáte v úmyslu se usadit, ale jen ho chcete vydrancovat a zase odejít, pak celkem logicky vybijete všechny, které nedokážete odvést s sebou. Tedy všechny staré, příliš mladé, slabé a podobně. Tím samozřejmě poškodíte i protivníka. Takže to je opravdu různé, případ od případu. V pozdější době, se třeba za husitských bouří běžně vybíjeli nepřátelé, prostě dané vojsko nemělo důvod je šetřit, nechtěli se tam usadit.
Mňa by zaujímala napr. taká symbolika slovanov, kt. tu nebola spomenutá. Odkiaľ prišiel ten "ošiaľ" s perúnovými sekerami, kolovratmi a rôznymi inými údajnými symbolmi slovanov? Máme nejaké archeologické poznatky o konkrétnych nálezoch amuletov hlavne teda z tej predkresťanskej doby, alebo resp. kedy to kresťanstov ešte nebolo až tak zaužívané na našom území? Ako som pátral, tak som pátral. No jediné zmienky (pomerne všeobecne opísané) sú nejaké obyčajné kruhy, srdcovité amulety, kostenné prívesky ktoré nie sú nejak viac špecifikované a pod.
Áno!
Tzv.Byzantské(honosné) hroby na úz.dn.rum&bulh. JSOU slovanské.
Cítiť tam ideovú orientáciu prednášateľa. Snaží sa dokazovať to čo chce dokázať.
Jeho argumenty sú zväčša logické, no takto sa dá pochybovať o mnohých historických teóriách. Aj o tých, ktoré vyslovil bez spochybňovania.
VŠETKY národy (najmä štátotvorné) vykladajú svoju históriu na základe svojich výskumov, vedomostí, čiastočne pod vplyvom svojej mentality, kultúry, religiozity - sú to ich dejiny, ich história. Tak je to správne a v národno-štátnom záujme, ak je väčšina s výkladom súzvučná. Slovenské dejiny a históriu do roku 1993, keď sme nadobudli štátnosť druhý krát, vykladali iní spoza hraníc, a aj v rámci nich - českí historici, v rámci bývalého súštátia, pretože dovtedy sme neboli subjektom medzinárodného práva a väčšina okolo nás si na úkor Slovákov riešila svoje historické "chcenia", chyby a omyly. Podľa mňa je nezodpovedné, brániť mladým, bývalým režimom nepoznačeným historikom, objavovať a prerozprávať našu históriu bez ideologickej záťaže, na základe relevantných podkladov.
Presne
@@frantisekduris3624 Proč ne, když nějakou historii opravdu najdou. Tedy ne tak ,,nám by se hodilo, aby to bylo takhle a ostatní pravdu nemají".
Už pred Veľkou Moravou tu žili predkovia už v neolite ( v dobe kamennej ), ľudia sa živili obrabanim pôdy, pestovaním poľnohospodárskych plodín, chovom zdomacnenych zvierat, výrobou textílií, keramiky, lovom zvierat v bohatých lesoch. Predkovia neboli potomkami kočovneho kmeňa Skytov z ruských stepí,( moskovitov), ktorí vyvražďovali iné kmene. Sláva ruských " bohatierov" sa určovala podľa počtu " skalpov" členov iných kmeňov.
@@mariaskrabakova7125 Po pravdě řečeno v neolitu byl ještě kanibalismus docela běžnou věcí, ale Skýtové, ani Moskvané v neolitu nežili.
Dále lidské, indiánské skalpy se vykupovly ještě v zčátcích USA, jako důkaz zabití indiána. Nešlo určit podrobnosti, takže se zabíjely pro cenné skalpy i ženy a děti. To bylo v 19.stol.n.l. a dělali tohle bílí osadníci na výnos vlády, ovšem nikoliv Skýtové, nebo Moskvané.
Skýtové žili mnohem hlouběji v minulosti a zdobili se koňskými žíněmi. Šlo o velice užitečnou ozdobu, protože se z ní dělali tětivy luků. A Skýtové používali luky často.
Jinak nebyli všichni Skýtové kočovní.
A lovci mamutů zase nebyli všichni usedlí. I pastevci byli hlavně kočovníci, stejně tak lovci.
Dále hlavní ozdobou Moskvanů byly říční perly, které byly ceněné všude v Evropě a které zajišťovaly značný příjem Moskevskému velkoknížectví.
Me by zajímalo kde ten pan vzal ze Přemyslovci jsou Němci? Kde to vzal ?
Prebraté slová maďarmi , gény, spoločné sme lúpili Európou ako oddelujete národ, erb máme na poli znaky. Čo keď Maďari boli bojová jednotka na ochranu Slovanov pred frankami pre kontakt Tartárie ?
@@stanislavsemric7271
🤣🤣🤣
Fanaziruješ.
Tiež ma to aujimaz kade a od kedy exzistuje meno Přemysl ?
Podĺa tradicie Kosmove kroniky z prelomu 11- 12 storočia zakladateľom rodu Přeyslovcov bo Přemmysl oráč, pochádzajúci zo Štadióna, problém je v tom, že Stadice v tom čase ešte neexzistovali takže Přemysl oráč je Bullshit .
Ďalšia informácia o Přemyslovckch je z Leveho Hradca , postavili prvý kresťanský kostol v roku 882 sv. Klienta.
A dejiny tak zvanych Přemyslovcov opísal začiatkom 19. storočia František Palacky bez akých kolvek dôkazov o rode Přemyslovcov.
Takže ani Boh nevie z kade sú Přemyslovci.
Možno potomkovia kupca Sana ktorý obchodoval s Frankami aj s Avarmi a bol to v skutočnosti Slovan keď rozumel reči Slovanov a zvolili si ho za vojvodu
Však mal 12 žien a snimi 22 synov a 12 dcér, pŕemysl bol pravdepodobne jeho potomok ako Mojmír, Pribina na svojich dedičných kniežatstvách, či panstvách.
No určite Přemysl nebol Nemec v tej dobe ešte Nemci neexzistovali, boli len Bavorci, Frankovia, Gernani.
Zaujímavé je, že vzhľadom na to, že Pribina bol len nejaký niktoš, tak mu dal Ľudovít Nemec titul markgrófa a poveril ho správou slougenzin marcham a pri jeho uvádzaní do úradu boli prítomní najvyšší svetskí aj cirkevní hodnostári Východofranskej ríše.
Pán Dr. Vladimír Turčan nemal asi svoj deň. Najskôr bol Pribina dolu a po pripomienkach zistil že Pribina bol veľmi významný. Pán Turčan ach ??? A Mojmír I. vyhnal Pribinu z Bojnej ??? Ale ale ???.....
Pozrel som si toto zaujímavé video, ale to čo tvrdíte vy je iba váš pohľad a vaše pochopenie. Ja som to pochopil tak, že pán prednášateľ interpretoval fakty, napríklad, že v spisoch, ktoré sa dodnes dochovali sa píše iba o "akomsi Pribinovi", a takto označovaní ľudia boli aj v iných spisoch. Vám sa to možno nepáči, ale je to bohužiaľ tak. Ďalej prednášateľ tvrdil ďaľšie fakty, že z tých čias máme nálezisko z Bojnej, ale z Nitry nemáme nič. Aj to sa vám zrejme nepáči. Ale bohužiaľ to nestačí. Ak chcete ostatných presvedčiť, tak musíte napísať aj fakty zo serióznych archeologických výskumov a z výskumov historických písomností, ktoré to dokazujú.
Osobne by som nerobil závery z napísaného. Aj keď je písomnosť, môže významne zavádzať.
Názorová odvaha sa cení. Veľa podnetných myšlienok je tu vyslovených.
Pozorne sledujem. Škoda, že názory z pléna sú ťažko zrozumiteľné.
Je veľmi jednoduché a príjemné mudrovať, keď vie človek málo. Vtedy nevie, že nič nevie.
@@janhobrla9270Len tak na okraj, prednášajúci pán je archeológ, zbierajú zaujímavé staré veci zahrabane v zemi ktoré nemajú vyznačené značku výrobcu ani Made in.
O tom čo je v archívoch zapísané v listinách nevie nič takže si vymýšľa aby potvrdil svoju teóriu.
Istý knieža Pribina na Nitranskom kniežatstve mal manželku Bavorskú princeznú ( Nemci ešte neexzistovali), pre ktorú postavil prvý kresťanský kostol v Strednej Európe v roku 828.
Pribina bol priamy potomok zakladateľa Samovej Ríše , vnuk, pravnuk, - dedičný vladca.
V roku 833 Mojmír napadol Pribinu, do tej doby neznáme údajné knieža Mojmír vyhnal Pribinu z Nitry,
Franský kráľ Ľudovít Nemec pridelil kniežatu Pribinovi Panonske dedičné kniežatstvo v roku 839.
Tak sa píše v listinách uložených v Bavorskych archívoch, netreba zbierať črepy ktoré mohli vyrobiť v Číne a rozbiť aj na Slovensku , takže archeológ nemá šajnu čo dokazujú listiny.
@@janhobrla9270
Prednášajúci pán je archeológ nie historik , preto tak fantazíruje .
Kady historik vie , že Pribina bol istý knieža v Nitre za manželku mal Bavorskú princeznú pre ktorú postavil knieža Pribina prvý kresťanský kostol v Strednej Európe v roku 828, neznamená kniež do roku 833 vyhnal Pribinu z Nirianskeho kniežatstva .
Franský kráľ Ľudovít Nemmec pridelil knižaťu Pribinovi Panónske dedičné kniežatstvo v roku 839.
Dokumenty a listinné zaznami sú uložené v Bavorskych archívoch, tam ich archeológ neĺadal.
08:50 Pán archeológ, ako teda viete že to boli Slovania a nie Sloveni? Aký máte dôkaz že existovali Slovania? Kedy a ako vznikol tento pojem? Ako je to presne v Nestorovom origináli? Ak je tam Sloveni, boli to Sloveni. Slovieni neexistujú. Určite poznáte J. Polívku, ktorý v r. 1883 navrhol zaviesť znak "ě" do koreňa slov Sloven, slovenský, slovenčina. Slovenská gramatika sa tomuto ideologickému nástroju podriadila zámenou "ie" za "ě". A tak tu máme neexistujúci národ Slovienov. Prosím, Vy na svojej pozícii, aj ostatní v podobnom stave, prestaňte sa prispôsobovať zákerným politicko marketingovým ideológiám a začnite brániť česť svojich rodičov - samozrejme, ak sa priznávate k slovenskému národu.
Bratislava neexistovala ???? Už Kelti a knieža Biatec razili mince v Bratislave a tadiaľto viedla Jantárová cesta, cesta obchodníkov.
Neviem to naformulovať tak aby to neznelo vyrívavo. Takže mi prosím len verte, že nie je, len pre čistý záujem voči téme. Môžete mi dať nejaké zdroje na vaše tvrdenie? Rád by som sa o nej dozvedel viac. Prípadne sa rozpíšte. napr hradiska.sk uvádzajú Bratislavu ako existujúce osídlenie, takto som pochopil aj prednášateľa, že síce tam nejaká osada bola a mala svoj význam, pretože bola pri Dunaji ale to či cez nej v období VM viedla Jantárová cesta nie je isté, (Mohla viesť cez Devín) alebo áno?
Ved v tej dobe bola Bratislava aj velky kus Slovenska sucastou Velkej Moravy!!!.
Samozrejme existovala, jej názov sa zachoval bola to Preslava. Meno sa nachádza na minci Štefana I. tu razená, nemecky Pressburg je odvodený z tohoto pomenovania
@@Mixppmix ……je k dispozícii celý Google tak len študovať treba. To je jednoduché. 🗽☘️🍀
A bratislava se. Jmenovala bratislava
822 Nitrianske kniežatstvo knieža Pribina
833 knieža Mojmír
867 / 868 knieža Bořivoj syn Mojmitovca Rastislava.
Ďakujem.
K tomu Wichingovi - mnohí západní Nemci čítajú CH po I ako Š. Miesto "ich bin" povedia "iš bin", niedlich vyslovia ako nídliš a pod. Nie je to však spisovná nemčina; je to nárečový prvok (toľko by ten pán z Hamburgu mohol vedieť...). Pravda, nutno podotknúť, že v tej dobe spisovná nemčina ešte neexistovala...
Keď ešte nebola spisovna slovenčina, platilo: píš ako počuješ.
@@mariaskrabakova7125Turzo, Batorička a iný písali nejakú agendu po slovensky . Po II.sv.vojne z Rumunska
200 000 slovákov sa presídlilo na Slovensko.( Veľká Morava?),dali ich na Sudety a počeštiť ( aj Havel to posmešne spomenul).
Avari boli vedľa seba zo slovanmi pochovávaný, každý podľa svojich zvykov. Neboli spojenci? hoc aj zo spormi.
Mali sme dobrých vodcov ,nechceli nechať útočiť na nás frankov ,brať našich do otroctva ani kresťanstvo nepomohlo ,neprajníci ako aj dnes ,preskočili sme nemcov o 600 rokov kultúrne z Maďarmi forma federácie, oni preberali naše slová, európsku kultúru.Dnes
gény 3-5% húnskych génov. Tak isto všetci máme neandrtálske gény. Maďari majú veľa držiteľkou Nobelovej ceny. Na rozvoji Slovenska mali záujem váčší ako po nich dodnes.
Príklad železnica Bardejov cez Obručné tunel , či cez Fričku. do dnešného Poľska. A iné.
Samo bl Slovan ktorý kupčil s Frankami aj z Aarmi poznal bojovu taktiku Aarov, práve preto porážal Avarov so zbreňami nakúpenymi od Frankov.
Mal 12 žien s nmi 22 synov a 12 dcér, jeho potomkovia si rozdelili Samovu Ríšu na drobné kniežatstvá, jedno z nich bolo Nitrianske.
Sclav = Slovák = Slovin = Sloven = Slovan.
Všetci ktorí odišli z "rodného domu" si zmenili mená.
Zostali Slováci a Slovinci. Toto sú zvyšky pôvodnej kultúry a pôvodnej ríše.
Všetko ostatné je alogizmus.
@perseus274 Prepáč, ale máš medzery tak v histórii, ako aj v gramatike.
Skús napr. Históriu Slovákov od Papánka.
Tak toto je podivný" odbornik" . Mysel byt na skoleni nejakej zapadniarskej mimovladky
Pana Turčana znám osobně, je to kapacita pracující v SNM. Zkuste si koupit nebo půjčit jakoukoli jeho knihu, doporučit mohu např. Veľkomoravské hradiská.
Považujete každého, kdo netlumočí Vaše názory, za nekompetentního neodborníka? A co je špatného se Západem a s mimovládkami (se kterými pan Turčan určitě nemá nic společného, je placen Vámi osobně).
@@tomasvlasaty8011 Tvrzení pána Turčana, že Přemyslovci ztráceli svoje češství, protože si brali za ženy Němky, nesvědčí o jeho odborné zdatnosti.
@@jirikerner6296 Z genetického pohledu má samozřejmě pravdu, jinou věcí je, jak se sami cítili a chovali. Pokud se nepletu, tak zakladatel Sokola Dr. Tyrš se cítil Čechem (a Sokol je vyloženě národovecký) Ačkoli po rodičích byl jednoznačně Němec a v jeho rodině se mluvilo německy. Takže česká knížata se pravděpodobně považovala za Čechy, byť dle DNA byli spíše "Němci". Oni tehdy v podstatě Němci jak je chápeme dnes neexistovali, šlo o řadu jednotlivých národů jako třeba Sasové, Bavoři, Durynkové....
Ceska slačhta je priposrata,zradna ,germanska!!,hej!,a dnes co??!,Sv. Vaclav vsetko napravi!.
Pribinu vyhnal Mojmír I. z Devína a Adalrám vysvätil Pribinovi kostol v Nitrave 833 AD (na jeho majetku). Mojmír I. potom sídlil na Devíne.
Kostol Pribinovi bol svätený v 828 roku.
34 min
„z iných oblastí vieme, že kresťanstvo prichádzalo na potokoch krvi...“
A to ako vieme? Staré útržkovité zápisy sú v tomto bode hodnoverné? Tomu máme veriť bez spochybňovania? Tu neplatí, že autori tej doby nepísali iba to čo sa stalo ale aj to čo sa malo, mohlo stať, to čo sa autorovi hodilo? ....
34 min 50s
„Rimania mali zásadu, panovníkovi to čo je panovníkové, bohu čo je božie.„
To nie je rímska zásada ale to je citát z Biblie, to je kresťanská zásada.
35min 20s
„kresťania sa radovali z príchodu mesiáš (pri požiari Ríma) „
To je aj podložené alebo je to iba konštrukcia niekoho? Toto tvrdenie netreba spochybňovať?
„ šamani mali koncepciu... a kresťania mali jasný zámer... ( 7-9 str. )“ .... ako zmýšľali ľudia danej doby sa môžeme len domnievať. Toto je vyložená konštrukcia, domnienka ktorá sa na niečo hodí. ....
Atď.
Ano, tvrzení o potocích krve je v rozporu např. s vyjádřeními historika p. Martina Wihody. Ten tvrdí, že ve středověku byla pracovní síla vzácností a jen blázen by vybíjel svoje poddané - živitele.
Viz - ruclips.net/video/yq819Q9gSTM/видео.html
@@TomasOstruszka Na to máte dva pohledy, pokud jde o lidi, kteří žijí na území, kde se chcete usadit, pak jsou cenným majetkem. Pokud ale jde o území, kde nemáte v úmyslu se usadit, ale jen ho chcete vydrancovat a zase odejít, pak celkem logicky vybijete všechny, které nedokážete odvést s sebou. Tedy všechny staré, příliš mladé, slabé a podobně. Tím samozřejmě poškodíte i protivníka. Takže to je opravdu různé, případ od případu. V pozdější době, se třeba za husitských bouří běžně vybíjeli nepřátelé, prostě dané vojsko nemělo důvod je šetřit, nechtěli se tam usadit.
Zaoberate sa len lokalnymi zalezitostmi. Od mora k moru
Bolo kralovstvo od severneho mora po cierne
Myslíte kráľovstvo nebeské? Ale to nebolo témou tejto prednášky...
@@archeologickakaviaren5237 zaoberate sa peklom